Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2020., 13:17   #1
Prijave na (ne)rad nastavnika - inspekcije, anonimne...

Ne znam je li bila zasebna tema o anonimnim prijavama... ali ne vidim gdje je problem?
102 anonimne prijave u 2018?
I od toga sami prosvjetni radnici kažu da je mnogo od tih prijava onih gdje se međusobno prijavljuju tj. međusobno se obračunavaju.

Smatram kako anonimne prijave trebaju ostati.

https://www.vecernji.hr/vijesti/rodi...itelja-1225315
Luk- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 16:10   #2
ČSR. (čitanje s razumijevanjem.)
prvo, 10. veljače 2018. govore o podacima za godinu prije, znači to je broj za 2017.
drugo, to je broj nadzora. (nadzor je kada predmetni viši savjetnik iz agencije za odgoj i obrazovanje ide učitelju/nastavniku na uvid u nastavu.)
prijava INSPEKCIJI je znatno više.
za usporedbu: od 383 obavljena nadzora, 102 je bilo po anonimnoj prijavi. to je gotovo trećina.
pa onda ako pogledamo ukupan broj prijava inspekciji: "1592 podneska vezana uz rad osnovnih škola, 989 podnesaka za rad srednjih škola", odnosno 2 581 ukupno, i pretpostavimo da je i od tog broja skoro trećina anonimnih prijava, dođemo do brojke od cca 800 anonimnih prijava godišnje za 2017. što nije baš malo. a broj anonimnih prijava iz godine u godinu raste.

iskreno, nije meni stalo do toga da znam tko me prošle godine lažno prijavio. ali ako taj tko me prijavio mora napisati svoje ime i prezime na tu prijavu (makar ga meni nitko ne rekao ni u jednom trenutku) taj će dva puta razmisliti prije nego što izbljuje svoje laži na papir. makar samo zbog toga što će i s njim inspekcija ili savjetnik htjeti porazgovarati.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 19:04   #3
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ČSR. (čitanje s razumijevanjem.)
prvo, 10. veljače 2018. govore o podacima za godinu prije, znači to je broj za 2017.
drugo, to je broj nadzora. (nadzor je kada predmetni viši savjetnik iz agencije za odgoj i obrazovanje ide učitelju/nastavniku na uvid u nastavu.)
prijava INSPEKCIJI je znatno više.
za usporedbu: od 383 obavljena nadzora, 102 je bilo po anonimnoj prijavi. to je gotovo trećina.
pa onda ako pogledamo ukupan broj prijava inspekciji: "1592 podneska vezana uz rad osnovnih škola, 989 podnesaka za rad srednjih škola", odnosno 2 581 ukupno, i pretpostavimo da je i od tog broja skoro trećina anonimnih prijava, dođemo do brojke od cca 800 anonimnih prijava godišnje za 2017. što nije baš malo. a broj anonimnih prijava iz godine u godinu raste.

iskreno, nije meni stalo do toga da znam tko me prošle godine lažno prijavio. ali ako taj tko me prijavio mora napisati svoje ime i prezime na tu prijavu (makar ga meni nitko ne rekao ni u jednom trenutku) taj će dva puta razmisliti prije nego što izbljuje svoje laži na papir. makar samo zbog toga što će i s njim inspekcija ili savjetnik htjeti porazgovarati.
Vaš komentar, s visoka, odrasloj osobi o tome kako ne čitam s razumijevanjem je suvišan. Vrlo često se susrećemo s time kod prosvjetnog kadra.
Ali ako vas veseli ili godi vašem egu, slobodno nastavite, očito vam je potrebno.

Pročitajte ponovo cijeli članak, posebice ovaj dio:
"Naime, od ukupnog broja prijava u osnovnim školama na području cijele Hrvatske anonimnih je zaprimljeno 75, dok je u srednjim školama onih koji su se požalili na rad učitelja ne potpisujući se bilo 27."

Edit: istina, ne radi se o 2018, nego o 2017. godini, ali to je manje bitno. Bitno je utvrditi koji je postotak prijava na broj prosvjetnih radnika kako bismo utvrdili koliko je to zaista veliki problem.
Nadalje, kako to da je samo 8000 učitelja potpisalo peticiju? Od koliko ono, cca. 30.000?
Luk- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 19:19   #4
jer ostali vole da ih se anonimno prijavljuje
peticija se vodila isključivo online, u facebook grupi koja je u tom trenutku brojala 13-14 tisuća članova. znači, više od polovine ljudi koji su njoj bili izloženi ju je i potpisalo.

to je prvo.
drugo, meni spočitavate obraćanje "s visoka", a sami i dalje ne čitate s razumijevanjem (iako ne znam zašto se na forumu persiramo, ali ako vama tako paše, icokej). ovaj citirani dio o prijavama su prijave AZOO, koja je nešto drugo od prosvjetne inspekcije.
znači, smatrate da u radu škole ili učitelja postoji nepravilnost. šaljete prijavu prosvjetnoj inspekciji. ako se nepravilnost tiče struke (ponašanje na satu, ocjenjivanje i sl.), a ne propisa, ta prijava se prosljeđuje AZOO i predmetnom savjetniku, jer inspektori su većinom pravnici i nisu kompetentni prosuđivati je li učiteljica matematike prekršila pravila struke kada je učeniku dala šest zadataka na ispitu, niti je li taj ispit bio pretežak. tamo ju preuzima viši savjetnik za taj predmet, koji je po struci profesor toga predmeta i stručan za to područje.

znači, ponovimo još jednom: tih sto anonimnih prijava za koje ste se uhvatili su one koje je inspekcija proslijedila AZOOu. od ukupno 383.
a UKUPAN broj prijava upućenih inspekciji na rad prosvjetnih djelatnika ljeta gospodnjeg 2017. bio je DVIJE TISUĆE PETSTO OSAMDESET I DVA.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 19:33   #5
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
jer ostali vole da ih se anonimno prijavljuje
peticija se vodila isključivo online, u facebook grupi koja je u tom trenutku brojala 13-14 tisuća članova. znači, više od polovine ljudi koji su njoj bili izloženi ju je i potpisalo.

to je prvo.
drugo, meni spočitavate obraćanje "s visoka", a sami i dalje ne čitate s razumijevanjem (iako ne znam zašto se na forumu persiramo, ali ako vama tako paše, icokej). ovaj citirani dio o prijavama su prijave AZOO, koja je nešto drugo od prosvjetne inspekcije.
znači, smatrate da u radu škole ili učitelja postoji nepravilnost. šaljete prijavu prosvjetnoj inspekciji. ako se nepravilnost tiče struke (ponašanje na satu, ocjenjivanje i sl.), a ne propisa, ta prijava se prosljeđuje AZOO i predmetnom savjetniku, jer inspektori su većinom pravnici i nisu kompetentni prosuđivati je li učiteljica matematike prekršila pravila struke kada je učeniku dala šest zadataka na ispitu, niti je li taj ispit bio pretežak. tamo ju preuzima viši savjetnik za taj predmet, koji je po struci profesor toga predmeta i stručan za to područje.

znači, ponovimo još jednom: tih sto anonimnih prijava za koje ste se uhvatili su one koje je inspekcija proslijedila AZOOu. od ukupno 383.
a UKUPAN broj prijava upućenih inspekciji na rad prosvjetnih djelatnika ljeta gospodnjeg 2017. bio je DVIJE TISUĆE PETSTO OSAMDESET I DVA.
Ostali očito imaju čistu savjest pa se ne boje prijava
Imate više grupa i dobro ste umreženi kao što smo vidjeli na primjeru štrajka. Nekako mi je teško vjerovati da ostali ne znaju za peticiju.

Hvala na pojašnjenju oko razlike prijave Azoo-u i prosvjetnoj inspekciji, nisam to znala.
U tekstu ne piše koliko je anonimnih išlo prema prosvjetnoj.
OK, zaključili ste da je to cca.800.
Ne čini se kao nešto oko čega treba raditi dramu.
Posebice jer očito niti većina prosvjetnih radnika ne misli da je to dovoljan problem da bi potpisali peticiju.
Luk- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 19:37   #6
Quote:
Imate više grupa i dobro ste umreženi kao što smo vidjeli na primjeru štrajka. Nekako mi je teško vjerovati da ostali ne znaju za peticiju.
o kojoj peticiji govorimo?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 19:44   #7
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
o kojoj peticiji govorimo?
https://www.peticija24.com/ukidanje_..._kolama_kolama

https://sindikat-preporod.hr/potpisi...tskim-skolama/


https://www.index.hr/vijesti/clanak/...t/2116934.aspx


Baš čudno da ne znate...bilo je po svim portalima i traženo od Plenkovića da se to hitno ukine.
Luk- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 20:00   #8
Quote:
Luk- kaže: Pogledaj post
Ostali očito imaju čistu savjest pa se ne boje prijava
ma evo pusa za dosjetljivost.
možeš ti imati čistu savjest ko persilom opranu, pa ti naleti luđak koji iz hobija prijavljuje sve koji njegovom zlatu ne titraju percem po guzici.

Quote:
Imate više grupa i dobro ste umreženi kao što smo vidjeli na primjeru štrajka. Nekako mi je teško vjerovati da ostali ne znaju za peticiju.
postoje dvije velike i jedna manja grupa, a sve tri dijele 90% članstva.
oni umreženi su potpisali.
ostali - vidi, npr. frupi - za nju nisu na vrijeme saznali.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 20:02   #9
ne pratim nikakve peticije, sindikate ni nastavnicke grupe, tako da uopce nije cudno da ne znam.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 20:03   #10
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ma evo pusa za dosjetljivost.
možeš ti imati čistu savjest ko persilom opranu, pa ti naleti luđak koji iz hobija prijavljuje sve koji njegovom zlatu ne titraju percem po guzici.



postoje dvije velike i jedna manja grupa, a sve tri dijele 90% članstva.
oni umreženi su potpisali.
ostali - vidi, npr. frupi - za nju nisu na vrijeme saznali.
A koliko članova imaju sindikati?

Ostali učitelji koji nisu u FB grupama ne znaju ispuniti on line peticiju ako im kolege ukažu na istu?
Luk- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 20:11   #11
o jebote.
you win.
evo, 20 tisuća prosvjetara OBOŽAVA anonimne prijave i ne žele da se ikad ukinu, žele da se poduplaju pa da te na svaku anonimku bar dva puta dođe inspekcija zajebavati!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 17:31   #12
Neznam uopce cemu ikakve anonimne prijave kaj se tice skolstva?!

Mislim da bi bilo kakve zamjerke na ucitelja/profesora trebalo iznjeti razredniku/razrednici i onda oni rijese dilemu ili dogovore sastanak sa "optuzenikom" .

Mislim da je anonimna prijava kukavicluk i mislim da ako neko ima neku zamjerku ili problem koji se ticu nekog nastavnika - mora iza toga i stati ili ga direktno konfrontirati.
Na zalost,poucena vlastitim iskustvom - nikad mi niko nije rijesio nikakav problem osim mene same na kraju....koliko god ja pricala,pisala i razgovarala o necem.

A mozda je anonimna prijava kod nekih slucajeva potrebna - ali kod kojih?!
Symbelmyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 22:11   #13
U svim djelatnostima moguće je anonimno prijaviti nekoga, lažno, ili osnovano,ali to je drugi par cipela.
Čak i ako prijaviš imenom i prezimenom, prijavljeni ne smije doznati ni ime, ni razlog prijave.

Zašto bi nastavnici trebali biti svete krave, pa za njih to ne važi?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 22:18   #14
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
U svim djelatnostima moguće je anonimno prijaviti nekoga, lažno, ili osnovano,ali to je drugi par cipela.
Čak i ako prijaviš imenom i prezimenom, prijavljeni ne smije doznati ni ime, ni razlog prijave.

Zašto bi nastavnici trebali biti svete krave, pa za njih to ne važi?
pa ni nastavnici ne bi saznali tko ih je prijavio, ali bi inspekcija imala podatke, sto bi mozda ponekad ipak sprijecilo serijske prijavljivace da dizu anonimne prijave protiv svih redom za svaki drek.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 08:40   #15
Sto bi se time promijenilo?

Inspekcija ne moze niti jednu prijavu odbiti kao neosnovanu bez da po njoj postupi, odnosno provede nadzor.

Mislis da ce se serijski prijavitelji postidjeti nakon par prijava?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 10:07   #16
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sto bi se time promijenilo?

Inspekcija ne moze niti jednu prijavu odbiti kao neosnovanu bez da po njoj postupi, odnosno provede nadzor.

Mislis da ce se serijski prijavitelji postidjeti nakon par prijava?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
pa mooozda ce malo stati na kocnicu u svom prijavljivanju svih svakome ako znaju da ipak nekome moraju ostaviti svoje podatke.
jer, bogu hvala, ima puno onih koji su anonimno ili iza raznih nickova glasni i agresivni, a kad im se zna ime i prezime manji su od makovog zrna.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 10:27   #17
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a kad im se zna ime i prezime manji su od makovog zrna.
Možda nisu "manji od makovog zrna" jer nemaju muda, nego jer se boje da bi se istjerivanje pravde (ili čak i daleko manje od toga - obično pitanje ili komentar shvaćen kao tko si ti da meni pametuješ ili mene propitkuješ) moglo prelomiti preko onih najslabijih u toj priči?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 10:33   #18
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Možda nisu "manji od makovog zrna" jer nemaju muda, nego jer se boje da bi se istjerivanje pravde (ili čak i daleko manje od toga - obično pitanje ili komentar shvaćen kao tko si ti da meni pametuješ ili mene propitkuješ) moglo prelomiti preko onih najslabijih u toj priči?
mozda.
no u situaciji kad inspekcija zna tko si ti, ali nastavnik ne zna, nista se ne moze "prelomiti" preko nikoga.
samo treba stati iza svog imena i prezimena, sto je mnogima danas ogroman problem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 12:00   #19
Quote:
Symbelmyne kaže: Pogledaj post
Neznam uopce cemu ikakve anonimne prijave kaj se tice skolstva?!

Mislim da bi bilo kakve zamjerke na ucitelja/profesora trebalo iznjeti razredniku/razrednici i onda oni rijese dilemu ili dogovore sastanak sa "optuzenikom" .

Mislim da je anonimna prijava kukavicluk i mislim da ako neko ima neku zamjerku ili problem koji se ticu nekog nastavnika - mora iza toga i stati ili ga direktno konfrontirati.
Na zalost,poucena vlastitim iskustvom - nikad mi niko nije rijesio nikakav problem osim mene same na kraju....koliko god ja pricala,pisala i razgovarala o necem.

A mozda je anonimna prijava kod nekih slucajeva potrebna - ali kod kojih?!
Ne znam uopće čemu ikakve prijave inspekcijama.

Ako učitelj nakon prijave ne ode (barem na bolovanje) to se reflektira na učenicima i klimi u razredu i situacija je obično gora nego prije prijave. Pogotovo ako je prijava anonimna, pa se ne zna na koga treba bijes usmjeriti.

Za puno propusta ne postoje nikakvi tragovi ili dokazi, jednostavno je to učenikova riječ protiv učitelja a zna se tko je uvijek upravu.
Snimanje nije dozvoljeno, dolasci na nastavu (studenata, stručnih suradnika) su najčešće obojana u ružičasto i moje je mišljenje da se prijavom stvari samo mogu pogoršati.

Kod nas se donekle situacija poboljšala kada je jedan učenik dobio asistenta u nastavi.
Escoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 13:23   #20
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
mozda.

no u situaciji kad inspekcija zna tko si ti, ali nastavnik ne zna, nista se ne moze "prelomiti" preko nikoga.

samo treba stati iza svog imena i prezimena, sto je mnogima danas ogroman problem.
Ako zna samo inspekcija, ništa se ne bi promijenilo. Oni koji prijavljuju jer im je dosadno u životu i jer su zagriženi istjerivači pravde i inata radit će to i dalje.

Imam takvu susjedu. Ta još i uživa u tome da se zna da je ona ta koja "uvodi red". I nema veze što gotovo svaki put ispadne budala, što plati sudske troškove... jer kriv je sistem, a ne ona. Protiv nekih stvari (i ljudi) je teško, ako ne i nikako.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.