Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 12:06   #2041
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Mene kao učiteljicu smeta kad dijete dođe nakon vikenda s polupraznom pernicom, bez pisanke (ili još bolje, s punom pisankom). Tu se ne ljutim na dijete, već na roditelje jer mislim da djecu prve razrede još treba provjeravati s te strane. U prvo vrijeme zajedno s djecom provjeriti nedostaje li nešto, treba li nadokupiti, zamijeniti, kasnije bih to prebacila na dijete da me obavijesti ako mu nešto treba. Ali prvi razred mislim da je potrebno s djecom pregledavati pribor i nadopunjavati po potrebi.
mi smo dobili vrlo jasnu uputu da je skolska torba i pribor djetetova briga, a ne roditeljeva. pregledavali smo samo prvi mjesec.
ne znam dal drugi pregledavaju, ja ne
(imam dijete slicno ko summer, odgovornija je od mene i pametnije joj je da sama brine o svojim stvarima).

znam da ih upucuje da kazu roditeljima, pogotovo ak treba kupiti nesto, ali je djetetova briga dal s time dodje u skolu ili ne.
i ne pali izgovor, nije mi roditelj kupio, pise se minus/biljeska u ednevnik bez obzira na razlog koji diejte pokusa reci zasto nema

vidim da razlicito salje informacije prek informativke, odn kada nesto ukljucuje roditelja, obavezno trazi potpis, ak je samo za dijete ne.
recimo pise da je promijena rasporeda informacija, to trazi potpis, i pregledavala potpis rdoitelja da je primio info.
isto kad se trazi neka lova za nesto.
no kada su prelazili na pcelicu broj 2 ili pisanku A iz prirode, ili sada lektira, nema potpisa. to se ocekuje da diejte odradi i da je to njihova zadaca, informativka im je samo podsjetnik da to moraju.

ne kuzim zasto se ljutis na roditelja?
sto kazes djetetu kad dodje bez pisanke/olovke/neceg? pitas zasto ti roditelj nije kupio? djeca vrlo brzo mogu uci u vrtlog, ne moram ja nista, to ce mama. i nikad to ne prestane. cijeli prvi razred mi se cini jebeno dug i lako se uljuljuskati u laznu sigurnost i teze je prekinuti u drugom razredu

inace, za nedostatak olovke, siljila, gumice, razlicitih bojica, vidim da ih upucuje dosta da posude jedni drugima, i to mi se svidja. cak mi je i draze nego da roditelj prek vikenda popunjava polupraznu pernicu umjesto djeteta
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 16:00   #2042
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

znam da ih upucuje da kazu roditeljima, pogotovo ak treba kupiti nesto, ali je djetetova briga dal s time dodje u skolu ili ne.
i ne pali izgovor, nije mi roditelj kupio, pise se minus/biljeska u ednevnik bez obzira na razlog koji diejte pokusa reci zasto nema
... i eto ti vec isti dan na vrata roditelja raspizdjenog zbog minusa/biljeske
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 18:15   #2043
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
... i eto ti vec isti dan na vrata roditelja raspizdjenog zbog minusa/biljeske
Znam da ima svakakvih krkana, ali ovu situaciju jednostavno ne mogu zamisliti. Njegovo dijete svojom krivnjom dobije minus jer nije imalo pribor i on se pjeni na učiteljicu??? Malo mi se čini nategnuto...

I što učiteljica napravi u toj situaciji?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 18:23   #2044
djeca svojom krivnjom dobivaju i loše ocjene, pa se starci svejedno dođu pjeniti u školu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 18:25   #2045
Znam, ali procjena da li je dijete donijelo pribor ili ne ne može se proglasiti dvojbenom i subjektivnom
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:12   #2046
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Znam da ima svakakvih krkana, ali ovu situaciju jednostavno ne mogu zamisliti. Njegovo dijete svojom krivnjom dobije minus jer nije imalo pribor i on se pjeni na učiteljicu??? Malo mi se čini nategnuto...

I što učiteljica napravi u toj situaciji?
ne da nije nategnuto nego je to, usudila bi se reci, gotovo svakodnevna pojava.
jednom je jedna mama prvasica dosla urlati na kolegicu iskljucivo zbog napomene o nenosenju pribora u informativki.
dolasku i urlanju je prethodio majcin pisani odgovor u informativki (dijete tjednima nije nosilo pribor za tjelesni i likovni).
kolegica je napisala kako xy cesto zaboravlja pribor za rad.
majka je napisala: i ja. i sto cemo sad?


sto uciteljica napravi u takvoj situaciji? a nista, na kulturan nacin proba odjebati kretena od roditelja.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:23   #2047
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
d
ne kuzim zasto se ljutis na roditelja?
sto kazes djetetu kad dodje bez pisanke/olovke/neceg? pitas zasto ti roditelj nije kupio? djeca vrlo brzo mogu uci u vrtlog, ne moram ja nista, to ce mama. i nikad to ne prestane. cijeli prvi razred mi se cini jebeno dug i lako se uljuljuskati u laznu sigurnost i teze je prekinuti u drugom razredu

inace, za nedostatak olovke, siljila, gumice, razlicitih bojica, vidim da ih upucuje dosta da posude jedni drugima, i to mi se svidja. cak mi je i draze nego da roditelj prek vikenda popunjava polupraznu pernicu umjesto djeteta
Odgovor na boldano: Kažem mu da se snađe (olovku nek posudi, pribor i nije toliki problem,ali popunjena pisanka ili nedostatak udžbenika ili radne u prvom razredu jest. Zašto? Zašto je dijete u prvom razredu vrlo teško može pisati na praznom papiru bez crtovlja kakav mu je mogu osigurati iz svojih zaliha. I ne, nemam rezervne pisanke ih kojih bih čupala papire niti ne potičem dijete da čupa paire iz druge pisanke. Zamislite učenje pisanja pisanih/tiskanih slova na papiru bez crta. Je li sad jasnije u čemu je problem?)
Ne ljutim se ako dijete nema praznu pisanku usred tjedna jer mogu pretpostaviti da mu je ponestalo rezervnih pisanki i nije se stiglo nadokupiti, ali kad nakon vikenda dođe s punom pisankom kažem da je trebalo kupiti novu i pripremiti za novi tjedan. Bar kod nas vikendom sve radi i možeš posvuda kupiti pisanku. I napomenem djetetu da je njegov zadatak reći roditelju da mu treba pisanka, a zadatak je roditelja nabaviti mu jednu.
I dalje smatram da je u prvom razredu briga oko nošenja pribora i knjiga zajednička stvar učenika i roditelja. Ima djece koja će to odgovorno odrađivati i bez pomoći roditelja, ali nekima stvarno treba vremena da sazru i preuzmu tu odgovornost i zahtjevaju nadzor roditelja.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:30   #2048
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
znam da ih upucuje da kazu roditeljima, pogotovo ak treba kupiti nesto, ali je djetetova briga dal s time dodje u skolu ili ne.
i ne pali izgovor, nije mi roditelj kupio, pise se minus/biljeska u ednevnik bez obzira na razlog koji diejte pokusa reci zasto nema

Mogu ja zapisati bilješku da dijete nema potreban pribor, no iskreno, to mi se čini poput pisanja u informativku, samo što na taj način bilješka lakše dođe do roditelja (vjerovali ili ne, ne čitaju svi roditelji redovito informativke. Nepotpisane poruke znaju jaaako dugo kod neke djece stajati u informativkama). Minus ne postoji kao bilješka praćenja
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:38   #2049
Mi smo to rijesili ladicom rezervnog pribora o kojoj se on brine.

Na pocetku smo kupili hrpu rezervi, decec zna gdje su I samostalno si uzima novi pribor I pisanke.

A opet je bilo zaboravljanja, dogodi se da previdi pa popricamo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:00   #2050
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
kolegica je napisala kako xy cesto zaboravlja pribor za rad.
majka je napisala: i ja. i sto cemo sad?

ovo je genijalno

zapravo realnost nam je zbilja takva. kod nas u vrticu pol roditelja je takvih. apsolutno nikakve odgovornosti prema pravilima vrtica, ne pozdravljaju, uzimaju tudje jakne dva broja premale (uopce ne skuze da to nije njijova jakna), vjesalice s ruksakom i papucice neuredne, razbacane, stvari posvuda, obavijesti i racuni iz postanskih pretinaca tjednima stoje nepreuzeti itd. I takvi onda vjerojatno u skoli prerastu u ovo gore

Grozno.
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:50   #2051
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
... i eto ti vec isti dan na vrata roditelja raspizdjenog zbog minusa/biljeske
i

majketi sto vi titrate roditeljima .
ak se uciteljice boje da ce biti prozvane jer su se usudile u dnevnik upsiat da diejte nema pribor, i to se kolegijski u zbornici podrzava, uopce me ne cude prijetnje roditelja radi ocijene u visim.
stvarno odgajamo naciju debila
i nije niti cudno da vas se ne postuje kada ne postujete sami sebe.

srecom, ima nastavnika koje ne brine hoce li roditelj doci u skoli radi njihova posla, a i ako dodje, pretvorit ce to u razgvoor ugodni da rijese problem
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 23:54   #2052
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Odgovor na boldano: Kažem mu da se snađe (olovku nek posudi, pribor i nije toliki problem,ali popunjena pisanka ili nedostatak udžbenika ili radne u prvom razredu jest. Zašto? Zašto je dijete u prvom razredu vrlo teško može pisati na praznom papiru bez crtovlja kakav mu je mogu osigurati iz svojih zaliha. I ne, nemam rezervne pisanke ih kojih bih čupala papire niti ne potičem dijete da čupa paire iz druge pisanke. Zamislite učenje pisanja pisanih/tiskanih slova na papiru bez crta. Je li sad jasnije u čemu je problem?)
Ne ljutim se ako dijete nema praznu pisanku usred tjedna jer mogu pretpostaviti da mu je ponestalo rezervnih pisanki i nije se stiglo nadokupiti, ali kad nakon vikenda dođe s punom pisankom kažem da je trebalo kupiti novu i pripremiti za novi tjedan. Bar kod nas vikendom sve radi i možeš posvuda kupiti pisanku. I napomenem djetetu da je njegov zadatak reći roditelju da mu treba pisanka, a zadatak je roditelja nabaviti mu jednu.
I dalje smatram da je u prvom razredu briga oko nošenja pribora i knjiga zajednička stvar učenika i roditelja. Ima djece koja će to odgovorno odrađivati i bez pomoći roditelja, ali nekima stvarno treba vremena da sazru i preuzmu tu odgovornost i zahtjevaju nadzor roditelja.
pa ja ne vidim nista al zaista nista strasno da dijete jedan dan u skoli ne pise na nicemu. jer nema biljeznicu
i da za DZ napise to sto su djeca pisala u skoli.

mislim, pretjerujes ga.
ak nema pisanku iz Hrvatskog, to je jedan skolski sat.nece svemir prospasti radi jednog sata, ionak se nikad ne pise cijeli sat.
i jbg, to mu je iskustveno ucenje.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 08:17   #2053
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa ja ne vidim nista al zaista nista strasno da dijete jedan dan u skoli ne pise na nicemu. jer nema biljeznicu
i da za DZ napise to sto su djeca pisala u skoli.

mislim, pretjerujes ga.
ak nema pisanku iz Hrvatskog, to je jedan skolski sat.nece svemir prospasti radi jednog sata, ionak se nikad ne pise cijeli sat.
i jbg, to mu je iskustveno ucenje.
Trebam li to formulirati ovako: Na stranu dijete kojem je teško bez pribora (pisanke, udžbenika, radne, olovke) jer se mora samo snaći i posudit/dijelit i sl., recimo da je meni teža situacija za rad. To dijete je prvi razred, ne snalaze se svi jednako dobro kad trebaju dijeliti knjigu iz koje čitaju (jer im i samo čitanje još predstavlja problem,a ne pomaže ni kad se natežu za knjigu koja treba stajati nasred stola da bi oba učenika vidjela), ako rješavamo radnu, djetetu koje je nema moram dati alternativni zadatak (znači kopirati ili radnu ili dat listić koji ja kopiram, često i plaćam) i sl.

O iskustvanm učenju na tom primjeru ne bih, jer ionako dijete nauči da se bez svega može (kako si i ti zaključila da neće svemir propast). Nauči i da će se učiteljica/prijatelji pobrinuti da mu ništa ne fali (što po meni i nije loš zaključak,ali nije onaj koji smo željeli postići).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 08:29   #2054
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

majketi sto vi titrate roditeljima :roll eyes:.
ak se uciteljice boje da ce biti prozvane jer su se usudile u dnevnik upsiat da diejte nema pribor, i to se kolegijski u zbornici podrzava, uopce me ne cude prijetnje roditelja radi ocijene u visim.
stvarno odgajamo naciju debila
i nije niti cudno da vas se ne postuje kada ne postujete sami sebe.

srecom, ima nastavnika koje ne brine hoce li roditelj doci u skoli radi njihova posla, a i ako dodje, pretvorit ce to u razgvoor ugodni da rijese problem


jesi negdje stekla dojam da ja titram oko roditelja?
nama se samo nikako neeee daaaa zajebavati se s raznoraznim idiotima oko minusa zbog nenosenja pribora.
zato bogu hvala da radim u srednjoj pa mogu spiciti jedinicu bez da trepnem za sto god i kad god smatram da treba.
(jer tamo do te neke 18. godine roditelji ipak prestanu toliko oblijetati i oko djeteta i oko profesora zbog nedovoljne ocjene iz aktivnosti:klap:)

i mali ispravak: odgajaTE / odgajaJU naciju debila
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:44   #2055
Koji je na kraju posao ucitelja?

Obrazovni nije jer se sve vise zahtijeva rad doma s roditeljima.

Odgojni nije jer sve dolazi od doma.

Administrativni svima opterecenje...

Cemu sluze ucitelji?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 11:54   #2056
obrazovni nije? stvarno? zato što tražimo da se ono što se učilo u školi utvrdi doma, odnosno eventualno u skladu s postulatima moderne nastave (koje bi se utrpalo u programe stare 15-25 godina - jednako razumno kao ugradnja klime u jugić ) proširi samostalnim istraživanjem?
onda imam odgovor: besplatni javni servis za čuvanje djece dok su roditelji na poslu! eto što smo i što je naš posao: da djeca budu na toplom i sigurnom kako bi mama i tata mogli bezbrižno raditi. zato i nastane frka kada štrajkamo. ne bude nikad "kad će se to gradivo nadoknaditi?" nego "gdje ću s djecom?!", isto kao i u nenastavne dane i preko praznika
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:22   #2057
Ne sjecam se da su ikad prije bile tolike potrebe za radom doma. Ne znam kako su ucitelji uspjeli opismeniti djecu neobrazovanih roditelja u gorim uvjetima nego sto danasnji ucitelji mogu zamisliti danas, a sad je problem prenijeti znanje na nastavi, s manjim razredima I u boljim uvjetima.

Kad je u nizim razredima bilo potrebno toliko raditi s djecom doma?

Nas je uciteljica do cetvrtoga sve do jednog opismenila I naucila citati, bilo nas je 35 u razredu, I bilo nas je samo 5 odlikasa, a svima je posvetila vrijeme I shvacala individualne razlike. Danas kad je sretnem sjeca se svakog ponaosob, cijelih generacija, I s istim zarom govori o svom poslu, a radila je u siromasnom gradu u ratnom razdoblju, imala svakakve roditelje opterecene problemima kakvi su nepoznati danasnjem covjeku. Postotak visokoobrazovanih roditelja bio je minimalan.

Za svu djecu s poteskocama drzala je dopunsku, za napredne dodatnu. Svakom je prepoznala potencijal I njegovala ga. Nekima je bila I otac I majka, bilo je onih koji su oba roditelja gubili izmedju dvije zracne uzbune.

Svatko komu je predavala o svom skolovanju govori s veseljem osvrcuci se na prva cetiri razreda.

Sve na starim klupama u skoli u kojoj padaju stropovi, bez boravka, bez dvorane za tjelesni, s uzinom od dvije kifle, prozori se nisu mogli dokraja zatvoriti...

Danas je jos vise cijenim. Doma smo imali disfunkcionalne roditelje s ptsp-jem koji su na nama vjezbali remenje, ljude u strahu da ce im dijete putem u skolu pobiti krmace, a sve smo svladali u tih par sati u skoli I uz napisanu zadacu.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:25   #2058
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
o
onda imam odgovor: besplatni javni servis za čuvanje djece dok su roditelji na poslu!
nije besplatan.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:30   #2059
majo, bilo vas je samo pet odlikaša, kažeš? probaj zamisliti danas jedan razred, recimo prvi, u kojem samo 5 učenika prolazi s odličnim? ne možeš, zar ne? jer ako nije petica, roditelji će uprti ko konji da se na tu peticu navuče. jer je ta petica nekako postala interno mjerilo uspješnosti djeteta, roditeljstva, neznamčega... uglavnom, četvorka je smak svijeta.

druga stvar, od tvog vremena do danas su razrednoj nastavi oduzeli sat hrvatskog i sat matematike. znaš li ti što znači 35 sati godišnje iz ta dva predmeta?! u razrednoj nastavi, kada se rade osnove osnova? a istovremeno nisu rasteretili program.

treća stvar, dodatnu i dopunsku drže učiteljice i danas, za sve učenike kojima je potrebna. ali vjerojatno je i to bilo bolje i više i kvalitetnije u tvoje vrijeme (zvučiš mi ko moja pokojna baka, sve je u njeno vrijeme bilo bolje i kvalitetnije i vrednije i neštonešto )
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:54   #2060
Meni nije jasno kako petice mogu biti navučene i poklonjene kad postoje bodovi na ispitima?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.