Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2015., 08:41   #1041
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naravno.
ako ju imamo.

mislim da je svima jasno koliko je sati ako nemamo jbn kredu u 21. stoljecu.
flomasteri i whiteboard? luksuz.
laptopi/kompovi/projektori? radi ih nekoliko u informatickom kabinetu koji je pod kljucem.
printer? jedan jedini, neupotrebljiv jos tamo negdje od 2011.
kopirka? pokvari se nakon 3 dana pa ju popravljaju 3 tjedna.

i tak...
zivjela kreda!
Onda mi nije jasno iscudjavanje zasto se Doma nema printer, vuna, razno razni casopisi I SL.
Opet ponavljam ako se od djece trazi isprintani material jednom tjedno I to od danas do sutra onda Im se to Mora omoguciti da naprave u skoli.
Troskovi za sve ove popratne skolske potrepstine su stvarno bezobrazno visoki.
marjansplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 09:05   #1042
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ili trpis i number one i number two dok ne dodjes doma.
krasno

Quote:
marjansplit kaže: Pogledaj post
Onda mi nije jasno iscudjavanje zasto se Doma nema printer, vuna, razno razni casopisi I SL.
odlična primjedba
u školi nema wc papira, krede i spužve a doma se mora imati printer
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 10:00   #1043
Quote:
marjansplit kaže: Pogledaj post
Onda mi nije jasno iscudjavanje zasto se Doma nema printer, vuna, razno razni casopisi I SL.
Opet ponavljam ako se od djece trazi isprintani material jednom tjedno I to od danas do sutra onda Im se to Mora omoguciti da naprave u skoli.
Troskovi za sve ove popratne skolske potrepstine su stvarno bezobrazno visoki.
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
odlična primjedba
u školi nema wc papira, krede i spužve a doma se mora imati printer

ako ja kao profesor zbog jadnjikave situacije u skolstvu, doma moram imati i komp i printer i hrpetine papira i extra lovu za kopiranje vjezbi, testova itd.(koja mi se btw vec 7-8 godina ne refundira), onda ne vidim razloga da se ucenici ponekad sami ne snadju za printanje zadace, nekog rada, prezentacije ili neceg desetog.
jel to znaci da ce imati vlastiti printer ili ce otici babi kati ili susjedi marici, ne zanima me.

naravno da se moze raditi i bez printera i ostale tehnologije, bez projekata, ex cathedra s kredom u ruci (ako je ima), izbrazdanom kvrgavom plocom i poluraspadnutom smrdljivom spuzvom, ali nekako mi se cini da to ne bi trebao biti cilj kojem tezimo, ili...?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:16   #1044
kakadu i afrika, dajte si molim vas pročitajte naslov teme, čisto da se malo podsjetite
izbrisala sam vam ovih zadnjih nekoliko postova jer s temom nemaju nikakve veze.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:24   #1045
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ako ja kao profesor zbog jadnjikave situacije u skolstvu, doma moram imati i komp i printer i hrpetine papira i extra lovu za kopiranje vjezbi, testova itd.(koja mi se btw vec 7-8 godina ne refundira), onda ne vidim razloga da se ucenici ponekad sami ne snadju za printanje zadace, nekog rada, prezentacije ili neceg desetog.
jel to znaci da ce imati vlastiti printer ili ce otici babi kati ili susjedi marici, ne zanima me.

naravno da se moze raditi i bez printera i ostale tehnologije, bez projekata, ex cathedra s kredom u ruci (ako je ima), izbrazdanom kvrgavom plocom i poluraspadnutom smrdljivom spuzvom, ali nekako mi se cini da to ne bi trebao biti cilj kojem tezimo, ili...?
to kaj se tebi ne refundiraju sredstva za rad je tvoj problem. imaš sindikat, svoja prava i obveze, ugovor o radu i slično pa se izbori za sebe ako možeš. ja na svom poslu imam dreskod zbog kojeg moram na odjeću potrošiti više nego što bih da radim negdje drugdje i to je moj problem. ne očekujem da ga ti rješavaš.

kaj se tiče snalaženja učenika meni je to oke i gledam na to kao poticaj na improvizaciju - ako je usklađeno s njihovim uzrastom i mogućnostima a ne ako je odraz učiteljske frustracije zbog odnosa s poslodavcem.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:53   #1046
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
to kaj se tebi ne refundiraju sredstva za rad je tvoj problem. imaš sindikat, svoja prava i obveze, ugovor o radu i slično pa se izbori za sebe ako možeš. ja na svom poslu imam dreskod zbog kojeg moram na odjeću potrošiti više nego što bih da radim negdje drugdje i to je moj problem. ne očekujem da ga ti rješavaš.
kaj se tiče snalaženja učenika meni je to oke i gledam na to kao poticaj na improvizaciju - ako je usklađeno s njihovim uzrastom i mogućnostima a ne ako je odraz učiteljske frustracije zbog odnosa s poslodavcem.
u tom i je kvaka.
ja uopce vise ne ocekujem da mi netko (ravnatelj, sindikat, ministarstvo, vidoviti milan...) rijesi problem.
love nema. tocka. nemam se ja tu sto boriti.

ja to radim zato jer mi je stalo do mog posla i mojih ucenika (ne znam gdje se tu iscitava moja frustracija), jer hocu da mi nastava na nesto lici, da bude sto zanimljivija i zabavnija, a da klinci pritom sto vise nauce, a ne da stojim pred plocom, izbiflam sto imam, oni zapisu u biljeznicu i dovidjenja.
to su, nazalost, jedine dvije opcije: ili ces se zajedno s ucenicima upustiti u projektnu nastavu (sto god to u kojem razredu i predmetu znacilo) ili ces imati suhoparna predavanja - red udzbenika, red radne biljeznice i cao djaci.

i nemojte pretjerivati - ti "projektni" zadaci su itekako promisljeni, prate gradivo i cine ga zanimljivijim, a pritom su, logicno, u skladu s uzrastom.

mislim da ce se rijetko koja uciteljica ili bilo koji nastavnik onak ujutro probuditi s nekom ludom idejom da zakomplicira ucenicima zivot svojim nekakvim nesuvislim projektom.

osim sto je problem (kako smo vec ustanovili) tajming najave, mislim da je i problem u tome sto je roditeljima sve zivo nesuvislo, komplicirano, nepotrebno i skupo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 16:43   #1047
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
i nemojte pretjerivati - ti "projektni" zadaci su itekako promisljeni, prate gradivo i cine ga zanimljivijim, a pritom su, logicno, u skladu s uzrastom.

mislim da ce se rijetko koja uciteljica ili bilo koji nastavnik onak ujutro probuditi s nekom ludom idejom da zakomplicira ucenicima zivot svojim nekakvim nesuvislim projektom.

osim sto je problem (kako smo vec ustanovili) tajming najave, mislim da je i problem u tome sto je roditeljima sve zivo nesuvislo, komplicirano, nepotrebno i skupo.
Kako da roditelji skuže ovakvo što kad nikad u svom životu s tom djecom nisu osmislili nikakav usmjereni zadatak s pomoću kojeg će djecu potaknuti na kreativnost.

Nisam se htjela petljati u raspravu, ali para mi ide na uši, mislim da ste malo svi pretjerali.

Ako je jebeni problem donijeti aluminijski poklopac s jogurta koji se može kupiti za jednu jebenu kunu, a kladim se da je svatko od vas svakodnevno u trgovini bez obzira na zadatke iz škole, kamo mi kao društvo idemo?

Ono ako ništa drugo, dijete će ti popiti taj jebeni jogurt...

I nemojte me zajebavati s tim printanjem, bogavamdragoga, na svakom uglu je neka prčvarnica koja printa za 18 lipa po stranici, a jebene škole nemaju osnovnog materijala za nastavu.

Voljni ste kupovati ruksake za 1000 kn koje ćete onda vi nositi iz škole, ko da koga briga koliko ste platili ruksak, ali ne, mora biti, to je prestiž, voljni ste plaćati plivanja, klizanja, nekakva jahanja, a djeca vam dvije lijeve imaju i nema tog plivanja, klizanja ili jahanja koje će mu biti gušt, a problem je isprintati nekoliko stranica. Mislim koji bog... jučer djeca iz prvog razreda sjede u parku na klupi na ajfonima, a tu se mažemo da je problem poklopac od jogurta ili prazna boca od mlijeka...

Ma i da je od danas do sutra, dajte me nemojte, imate valjda i druge polovice, pola od vas ima bake, a bogami naučit ću i dijete da si ode isprintati samo, how hard can it be...

Uostalom, reciklira li itko od vas? Već vidim kako ću djetetu nositi hrpu poklopaca od jogurta u školu da me na roditeljskom ne smaraju takvim nebulozama, umjesto da obrate pozornost na kakvog bullija ili prestanu dizati ruke za preskupe izlete.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 17:44   #1048
vidim da velika ljubav vlada na relaciji roditelji - prosvjetni radnici


meni nisu problem ove stvari s poklopcima, limenkama, bocama itd. ja tog po kući imam, mi ne bacamo plastiku, eno imam hrpe praznih posuda od posnog sira i sl.

ali vuna i pera jesu problem. iskreno, zadnji put sam klupko vune vidjela ranih 90-ih kod none.
tako da za vunu, treba na vrijeme javiti.
ne znam što s perom, u vašoj blizini su bar zagorska domaćinstva pa možete lako po koje, ne znam gdje u Rijeci da ih nađem



e i na račun kreativnosti - zašto se stalno potiče ta likovna kreativnost? ozbiljno pitam. jel će onda ona utjecati i na ostale kreativnosti, kako vi to gledate?
meni se to čini gubljenjem vremena, samo dijete može krivo shvatiti da je to bitno.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 18:31   #1049
Nemam dijete i slučajno sam naletila na ovu temu pa nastavila čitati jer je zanimljivo... Jel vam stvarno učiteljice uvale cijeli razred doma ili sam krivo shvatila?
marwiiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 18:45   #1050
MAJA, sve si rekla.

Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
vidim da velika ljubav vlada na relaciji roditelji - prosvjetni radnici
oduvijek.

za likovnu kreativnost ti ne bih znala, to neka kazu uciteljice.
ja forsam neke druge oblike, vezane uz moj predmet i njihovu dob i struku.
Quote:
marwiiz kaže: Pogledaj post
Nemam dijete i slučajno sam naletila na ovu temu pa nastavila čitati jer je zanimljivo... Jel vam stvarno učiteljice uvale cijeli razred doma ili sam krivo shvatila?
naravno da si krivo shvatila.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 18:53   #1051
Ja sam i učiteljica i mama. Učiteljica 23 godine, mama 24 godine. Sad opet imam prvašicu, nakon mnogo godina.
Kad učiteljica ima neki kreativan prijedlog to podržavam jer znam da će tog dana moje dijete doživjeti nešto novo, zanimljivo, možda i korisno.
Kao učiteljica nikad ne zadajem skupe zadatke, najčešće su besplatni i potrebno je samo malo truda, a ne novca, no katkad, možda tri-četiri puta godišnje u zadatak su uključene i obitelji i neki mali izdatak. Nikad mi se izravno nije nitko potužio jer se morao baviti svojim djetetom. Ako bi zadatak bio fakultativan, a najčešće jest, uglavnom bi se svi uključili, mada se to uopće ne bi ocjenjivalo. A nikad dijete koje takav fakultativni zadatak ne bi izvršilo ne bi bilo ni ocijenjeno ni procjenjivano.
Škole stvarno nemaju novca. Nije to pitanje dobre volje ravnatelja. Nastava se ipak održava, uz ono što se ima. Za sve dodatno, ne očekuje se valjda da to plaća učitelj iz svoga džepa (mada se i to katkad čini)?

Stvarno ne znam što bih rekla osim da roditelji na nekima, bilo kojim izborima, pogledaju što tko obećava u korist djece i roditelja, obrazovanja, no najčešće su na svim izborima pitanja obrazovanja jedva spomenuta, a roditelji, kao najbrojnija populacija, imali bi o tome što reći, ali to ih izgleda, tijekom izbora, rijetko kada zanima.

Stvarno mi nije jasno zašto.

Možda zato što se od škola uvijek podrazumijeva da "nekako" rade, a pitanje "kako" prepušta se slučaju, jer uvijek postoje važnije stvari od obrazovanja kao što su pitanja preživljavanja.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 19:16   #1052
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
A nisu vam učiteljice formirale radne grupe koje se trebaju okupiti u stanu od jednog djeteta i izraditi plakat, snimiti film, peći kolače,........pa onda se rotiraju djeca po stanovima.


Naravno da je cijeli projekt završio tragično, jer sam ja nakon 2 sata kaj su divljali po stanu počela urlati, uvela strahovladu i podijelila zadatke. Još sam srećom taj dan bila doma, što inače nije slučaj.

Jel to oni nas cijepe da mi vidimo kak je njima u školi ili kaj?
Frupy, mislim da sam ipak dobro shvatila
marwiiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 19:30   #1053
Quote:
marwiiz kaže: Pogledaj post
Frupy, mislim da sam ipak dobro shvatila
ne, nisi.

radna grupa moze se sastojati od 4-5-6 ucenika, kod mene maksimalno 8.
ne mislis valjda da su prosvjetni radnici bas toliki moroni da misle da se 35 ucenika moze utrpati nekome u stan??
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 19:32   #1054
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
vidim da velika ljubav vlada na relaciji roditelji - prosvjetni radnici


meni nisu problem ove stvari s poklopcima, limenkama, bocama itd. ja tog po kući imam, mi ne bacamo plastiku, eno imam hrpe praznih posuda od posnog sira i sl.

ali vuna i pera jesu problem. iskreno, zadnji put sam klupko vune vidjela ranih 90-ih kod none.
tako da za vunu, treba na vrijeme javiti.
ne znam što s perom, u vašoj blizini su bar zagorska domaćinstva pa možete lako po koje, ne znam gdje u Rijeci da ih nađem



e i na račun kreativnosti - zašto se stalno potiče ta likovna kreativnost? ozbiljno pitam. jel će onda ona utjecati i na ostale kreativnosti, kako vi to gledate?
meni se to čini gubljenjem vremena, samo dijete može krivo shvatiti da je to bitno.
Likovna kreativnost (uvjetno rečeno, mislim da nije to dobar pojam, ali ajde), osim što razvija percepciju i apstrakciju, razvija finu motoriku ruku i odnose ruka-oko za koje mi svi mislimo da su usavršeni, a bogme nisu.

Utjecaj takvih projekata u nastavi može imati višestruku dobrobit, može se u djece razvijati samostalno mišljenje osmišljavanjem izgleda panoa, predmeta ili slike, može utjecati na samopouzdanje, može njegovati samostalno rješavanje problema, može potaknuti snalažljivost u drugim životnim prilikama, primjerice na razgovorima za posao, pri izradi prezentacija, predstavljanju tih materijala pred drugim ljudima.

Shvatite to ovako... Uzmite sat tehničke kulture, pokažite djetetu kako izgleda unutrašnjost pegle ili kako se stvara strujni krug i ono će od toga profitirati nekim novim saznanjima koja će mu oblikovati cjelokupnu sliku funkcioniranja života i tehnologije.

Uzmite sat kemije i stvaranje modre galice, i dijete će iz toga naučiti kako nastaju kristalići i kako tvari prelaze iz jednoga agregatnog stanja u drugo, i to će mu pomoći da shvaća prirodne procese.

Uzmite sat biologije i pravljenja herbarija i dijete će vam saznati kako funkcionira život bilja, od čega se sastoji, kako nam one pomažu da dišemo i preživljavamo.

Uzmite sat hrvatskog jezika, zamolit ću ih da svojim ajfonima snime neki izvorni govor, razgovarat ćemo o dijalektima, uočiti gramatičke i leksičke razlike, a ajfoni će napokon nekom kurcu i koristiti. Bit će nam to i motivacija za Preradovićevu Rodu o jeziku

Ili neka snime neku fotku, tko ima baku u nekom drugom zavičaju i ide k njoj, neka putem napiše par dojmova, upoznat ću ih s Matkom Peićem, naravno, prije ću pitati ima li tko da uskoro putuje.

Neće mu to netko reći i pisati na ploču, nego će to gledati i pratiti i pamtiti. Ako od toga ne napravite sranje vi sami svojim negodovanjem.

Uzmite tu svoju djecu, sjednite na bus za Sljeme i izradite s njim jebeni herbarij, družite se, pojedite grah s kobasom i razgovarajte o čistom zraku i ekologiji, možda ugledate vjevericu ili ježa, razgovarajte o Ježevoj kućici, pričajte mu o hibernaciji i skupljanju hrane kao svojevrsnoj štednji za bolje dane, naučit će da ne treba zlurado trošiti zalihe nego skupljati i biti pametan.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 19:57   #1055
Frupy da ali je sasvim u redu uvaliti roditelju šestero djece da se u slobodno vrijeme brine o njima?
Neda mi se natezati, možda je riječ o roditeljima koji to i žele ali prvi put čujem za takvo nešto i ne mogu se uopće jednog dana zamisliti u toj situaciji..
marwiiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 20:08   #1056
Quote:
marwiiz kaže: Pogledaj post
Frupy da ali je sasvim u redu uvaliti roditelju šestero djece da se u slobodno vrijeme brine o njima?
Neda mi se natezati, možda je riječ o roditeljima koji to i žele ali prvi put čujem za takvo nešto i ne mogu se uopće jednog dana zamisliti u toj situaciji..
meni to kao roditelju ne bi bio apsolutno nikakav problem, pogotovo ako "projekt" ima svoju svrhu (ne, nije svrha zagorcati zivot pojedinom roditelju) i izrazenu socijalno-pedagosku komponentu.

ali ima svakakvih roditelja...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 20:26   #1057
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Likovna kreativnost (uvjetno rečeno, mislim da nije to dobar pojam, ali ajde), osim što razvija percepciju i apstrakciju, razvija finu motoriku ruku i odnose ruka-oko za koje mi svi mislimo da su usavršeni, a bogme nisu.
polako majamama, vidim da ti ide para na uši od svega, razumijem i zašto, no nikad nije sve tako crno-bijelo. niti su ovdje roditelji govorili kako su to nepotrebne stvari. stvar je u tome da postoje učiteljice koje često traže nešto što je roditeljima neizvedivo, pogotovo od danas do sutra. i nemaju svi u kvartu neku rupu gdje mogu nešto isprintati (mi u manjim mjestima imamo jedno mjesto za to i ako nisi do 14 sati isprintao, niti nećeš tog dana ) potrebno je razumijevanje s obje strane. i uglavnom ljudi imaju razumijevanja i uglavnom su učiteljice te koje ne kompliciraju život nikome, no moramo priznati da ima svačeg.
učiteljica mog djeteta često traži da nešto napravimo, donosemo, no to su sitnice koje ne predstavljaju problem. no učiteljica "a" razreda je recimo svaki drugi dan u nekim projektima koji su kompliciraniji i mahom se rade doma. roditeljima je toga too much.
a da roditelji trebaju provoditi više kvalitetnog vremena s djecom, to se svakako slažem.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 21:14   #1058
e, učiteljice, čega vam ono fali u školama? papira za printanje, kreda, spužve?
smiju li roditelji donirati takve stvari?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 21:37   #1059
btw. ak nije problem da kolegicu napišu kaj predaju čisto da onda po postovima znam o čem pišu

znam da afrika predaje engleski

a frupy pretpostavljam hrvatski

a ostale?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 21:38   #1060
a škole su u vlasništvu županija? kaj županije ne financiraju svoje škole?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.