Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2007., 15:06   #61
mislim da je generalno svejedno i svatko ima svoj odgovor za sebe prema svojoj situaciji
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 23.03.2007., 18:13   #62
Quote:
Dakle - ponavljam pitanje - pričekati s kupnjom
Pričekaj sa kupnjom, tj. nemoj misliti da moraš kupiti odmah, škicaj dobre ponude i ne žuri, cijene neće ići gore.

BTW., u Češkoj (Pragu) su nakon ulaska u EU pale cijene stanova, jer su nerealno očekivali da će se ulaskom nešto promijeniti.
Nick Nolte is offline  
Old 23.03.2007., 19:10   #63
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
E moji forumaši, vidim da je, osim ispraznog prepucavanja kojekavih prikrivenih posrednika-lovaca u mutnom, bilo koja ozbiljnija tema osuđena na propast i predstavlja samo gubitak vremena.
Jedan je covjek prilicno argumentirano nedavno pisao o mogucem padu cijena na slicnoj temi ali su ga banali. Ne ocekuj na forumu puno vise od ispraznog prepucavanja. Vecina forumasa voli sudjelovat u ispraznim prepucavanjima. Imas web, imas podatke, imas mozak, zakljucuj sama. Ali kad nesto zakljucis i napises onda i argumentiraj, a nemoj samo napisati, porast ce inopotraznja. Zasto, gdje, kako? Ili obrazlozi, ili je i tvoj post samo isprazno prepucavanje.
zabotinski is offline  
Old 25.03.2007., 00:13   #64
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Jedan je covjek prilicno argumentirano nedavno pisao o mogucem padu cijena na slicnoj temi ali su ga banali. Ne ocekuj na forumu puno vise od ispraznog prepucavanja. Vecina forumasa voli sudjelovat u ispraznim prepucavanjima. Imas web, imas podatke, imas mozak, zakljucuj sama. Ali kad nesto zakljucis i napises onda i argumentiraj, a nemoj samo napisati, porast ce inopotraznja. Zasto, gdje, kako? Ili obrazlozi, ili je i tvoj post samo isprazno prepucavanje.
meni se cini da si ti Zabotinski slijedeci nakon Nicka kojeg ce banirati, previse argumenata iznosis

bolje kao Lidija doci s pitanjem kojim trazis savjet (kao, ne znam ja nista, daj te mi pomozite) i onda posve ocito, ali ne i argumentirano, forsirati jednu opciju

evo par primjera koje ja znam:
- u Budimpesti je cijena m2 pala nakon ulaska u EU (toliko o inopotraznji) i debelo je ispod cijene u Zg
- u Crnoj gori se trenutno dogadja nesto jako cudno - cijena m2 u Podgorici je cca 3000 m2 i uglavnom je sve rasprodano (govorim o novogradnji)
razlozi za to postoje, ali 3000 na njihov standard.... ?!
- koliko ja znam, cijena m2 u Pragu je manja nego u Zg, a mislim da ne mozemo usporediti ta 2 grada, koliko god bili subjektivni, pa ne vidim zasto bi neki stranac nicim izazvan bas u Zg kupovao stan

i na kraju, Lidija, evo ti moj savjet (posto si savjet trazila):
kad trazis savjet, onda slusaj sta ti ljudi savjetuju, a ne svojim besmislenim komentarima izbaciti iz rasprave i ono malo ljudi na ovom forumu koji zrelo razmisljaju, strucni su i zele pomoci
znam da nisi trazila ovakav savjet, ali sumnjam da si trebala i savjet da li sad kupiti ili sacekati
bubahotep is offline  
Old 26.03.2007., 09:10   #65
i na kraju, Lidija, evo ti moj savjet (posto si savjet trazila):
kad trazis savjet, onda slusaj sta ti ljudi savjetuju, a ne svojim besmislenim komentarima izbaciti iz rasprave i ono malo ljudi na ovom forumu koji zrelo razmisljaju, strucni su i zele pomoci
znam da nisi trazila ovakav savjet, ali sumnjam da si trebala i savjet da li sad kupiti ili sacekati[/QUOTE]

ok - sada sam naučila da ću se na ovom site-u ubuduće javljati samo ako ću trebati nove parkete (recimo) - hvala svima na sudjelovanju, lijep pozdrav
lidija10 is offline  
Old 26.03.2007., 09:35   #66
Još jedna stvar. Netko ti je rekao o tome koliko ti kaj treba. Mislim da bi za nekih 10 godina mogla pasti (odnosno cijena bi bila manja od sadašnje + inflacija/porast BDP-a).
Ali za godni dvije mislim da cijene ne mogu tak rapidno porasti niti tako rapidno pasti da se ikaj mijenja.
Puno više možeš očekivati da nađeš pravi kvart, nekretninu i kvalitetu nego koliko košta neki prosjek.
demosten is offline  
Old 26.03.2007., 10:01   #67
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
U posljednje tri godine cijene nekretnina porasle su 36% - mislite li da će se rast nastaviti? Kupiti stan sada ili još malo pričekati?
1)
oni koji grade racunaju na rast.
oni koji prodaju i preprodaju vjeruju da ce se rast nastaviti.
oni koji kupuju, nadaju se da ce pasti ili barem stagnirati.
oni koji su nedavno kupili (jer je sramota biti podstanar) ocekuju da ce cijene barem ostati iste.

2) ovisno o tome sa kojim ciljem i cijim novcem kupujes
ako imas novca i treba ti stan, kupi ga (ak nadjes onaj koji ti se svidja)
ako imas novaca, a ne treba ti stan - razmisli dal se visak novca moze uloziti u nesto pametnije od kokosinjca na tresnjevci, blatnog lukzusa pod sljemenom ili friskog zraka na zbetoniranom Jarunu....
ako nemas novaca, a treba ti stan jednom u zivotu- ja mislim da kamate banci plus preplaceni kvadrati su bacen novac (trenutno), cini mi se da je stednja i investiranje (u dionice, fondove, sebe) puno isplatljivije. Pogotovo, ne isplati se kupiti novogradnju u nacrtima....oglasnici su vec sad puni "povoljnih" prilika sagradjene, etazirane novogradnje, po cijeni koja je bila i kada se gradilo. Za sada se radi najcesce o vecim stanovima, no vjerujem da ce kad se ljudi opamete to biti slucaj i sa neprodanim manjim....

3) Glede psihoze kupovanja, to je cini mi se proslo. Nekoc si imala ljude koji su cijeli iznos stana placali kreditom, danas je to gotovo nemoguce jer za iznos koji ljudi legalno mogu dignut ne mozes kupiti gotovo nista.
cijene i dalje rastu, no raste i broj ljudi koji stede te samim time vise cijene SVOJ novac i nece vise kupit bilo kaj.
Vjerujem da ce (ukoliko ce biti zainteresiranih) onim kvalitetnim stanovima porast cijena (ili ostat ista) dok ce fuseraju, raznim "vilama" itekako past cijena te ce novopeceni investitori moliti ljude da prodaju samo da se "pokriju"...
Monstera is offline  
Old 26.03.2007., 14:35   #68
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
1)
oni koji grade racunaju na rast.
oni koji prodaju i preprodaju vjeruju da ce se rast nastaviti.
oni koji kupuju, nadaju se da ce pasti ili barem stagnirati.
oni koji su nedavno kupili (jer je sramota biti podstanar) ocekuju da ce cijene barem ostati iste.

2) ovisno o tome sa kojim ciljem i cijim novcem kupujes
ako imas novca i treba ti stan, kupi ga (ak nadjes onaj koji ti se svidja)
ako imas novaca, a ne treba ti stan - razmisli dal se visak novca moze uloziti u nesto pametnije od kokosinjca na tresnjevci, blatnog lukzusa pod sljemenom ili friskog zraka na zbetoniranom Jarunu....
ako nemas novaca, a treba ti stan jednom u zivotu- ja mislim da kamate banci plus preplaceni kvadrati su bacen novac (trenutno), cini mi se da je stednja i investiranje (u dionice, fondove, sebe) puno isplatljivije. Pogotovo, ne isplati se kupiti novogradnju u nacrtima....oglasnici su vec sad puni "povoljnih" prilika sagradjene, etazirane novogradnje, po cijeni koja je bila i kada se gradilo. Za sada se radi najcesce o vecim stanovima, no vjerujem da ce kad se ljudi opamete to biti slucaj i sa neprodanim manjim....

3) Glede psihoze kupovanja, to je cini mi se proslo. Nekoc si imala ljude koji su cijeli iznos stana placali kreditom, danas je to gotovo nemoguce jer za iznos koji ljudi legalno mogu dignut ne mozes kupiti gotovo nista.
cijene i dalje rastu, no raste i broj ljudi koji stede te samim time vise cijene SVOJ novac i nece vise kupit bilo kaj.
Vjerujem da ce (ukoliko ce biti zainteresiranih) onim kvalitetnim stanovima porast cijena (ili ostat ista) dok ce fuseraju, raznim "vilama" itekako past cijena te ce novopeceni investitori moliti ljude da prodaju samo da se "pokriju"...

very interest answer
lidija10 is offline  
Old 26.03.2007., 15:31   #69
vrlo je realno da će cijene stanova kratkoročno rasti jer kao što je netko rekao cijena se formira tamo gdje se sastaju ponuda i potražnja, a kod nas još uvijek ima ljudi koji su spremni platiti "luksuzan" stan u urbanoj "vili" u dijelu grada gdje autobus vozi jednom u 45minuta, a najbliži market je udaljen i po nekoliko kilometara - zapamtimo da je envy marketing idealno oružje za "naš" mentalni sklop - a on se jaaako teško mijenja

Međutim, već se sada osjeća lagana promjena razmišljanja na tržištu i sigurno je da će na duge staze profitirati mikrolokacije sa odličnom infrastrukturom i humanim uvjetima za život (što nisu nužno novogradnje) te prigrad i ono što su trenutno sela i zasoci koji okružuju grad a do rotora ili slavonske/ljubljanske vam treba 10-ak minuta autom (sjetite se kako ste prije 10 godina razmišljali o npr. Prečkom), a da će urbane vile i vrhunske novogradnje s 10 metara razmaka između zgrada tu najviše izgubiti.

Meni logika nalaže da treba razmišljati kako će nešto izgledati za 5 ili 10 godina, kakva će biti infrastruktura i kakvi su okvirni urbanistički planovi za blizinu meni zanimljive lokacije (postoji mogućnost greške, ali to je rizik s kojim treba računati) i na osnovu toga odlučiti gdje uložiti novac koji ćemo budimo iskreni otplaćivati slijedećih 30 godina.

Ne želim ikoga opterećivati s time što ja mislim da je bolje, ja sam svoju odluku donio, ali općenito smatram da veći broj ljudi napravi bar mali korak kao što je čitanje foruma, portala ili novina te na osnovu toga stvori vlastito mišljenje, a ne povede se za masom i marketinškim trikovima, cijela bi se situacija s cijenama jako brzo promijenila.

Dakle, ako tražiš mjesto na kome ćeš provesti slijedećih 10-ak godina, zadaj si novčani limit preko kojeg nikako ne želiš ići (i na njega dodaj 10% - računaj da ti može uletiti par kvadrata više ili lijep pogled ili marketinški trik), uzmi u obzir SVE troškove (ugovori, porezi, provizije, opremanje) i pogledaj što je moguće više stanova da možeš realno prosuditi što ti odgovara. Upoznaj se s prednostima i manama kako novogradnje tako i starijih stanova ili gradnje kuće, a samim time ćeš i ući u šprehu koju će ti prodavati agenti i građevinari. Želim ti puno sreće, ali odabir tvog budućeg životnog prostora nije zadaća koju ti može napisati prijatelj ili roditelj, i zato - DO YOUR HOMEWORK
__________________
Shit happens...
LambValley is offline  
Old 26.03.2007., 15:41   #70
zaključak

Kvalitetne lokacije kako novogradnja tako i stare zgrade će i dalje rasti (i dugoročno), a one koje su prodane kao vrhunske, a u biti to nisu će početi stagnirati ili gubiti cijenu - naravno uz premisu da kupci postanu educirani u onome što traže.

Pošto smo mi hrvati ovce i šiša nas tko i kako stigne, mislim da smo još daleko od realne situacije na tržištu (min 1-2 godine)
__________________
Shit happens...
LambValley is offline  
Old 27.03.2007., 13:55   #71
Quote:
LambValley kaže: Pogledaj post
"odabir tvog budućeg životnog prostora nije zadaća koju ti može napisati prijatelj ili roditelj, i zato - DO YOUR HOMEWORK

Hvala na odličnim razmišljanjima i savjetima - evo iz sveg pročitanog, prosurfanog, podataka, vaših razmišljanja itd. izdvojila sam dio analize stanja, odnosno svoj homework (nije odgovor na postavljeno pitanje koje je imalo svrhu poistovjećivanja osobe sa situacijom);

Prošle je godine, unatoč procvatu stanogradnje (porastu ponude), došlo do daljnjeg rasta cijena nekretnina, na što je presudno utjecala, uz nesmanjenu potražnju za stanovima, i veća dostupnost stambenih kredita od strane banaka uz sve niže kamatne stope. Međutim, cijene su u drugom dijelu godine dosegle kritičnu granicu koja prelazi kupovnu moć građana, te je došlo do stagnacije pa dijelom i smanjivanja cjenovnih razina (mnoge agencije već godinama tvrde da su nekretnine precijenjene).

Kontinuirano viša potražnja od ponude stanova („u Zagrebu se traži oko 50 tisuća stanova, a gradi ih se godišnje 8500“), od prošle se godine počela mijenjati. Ogroman prošlogodišnji porast građevinskih radova osigurao je dovoljan rast ponude da zaustavi rast cijena. U istom smjeru djelovao je i porast ponude POS-ovih stanova, iako je baš ovih dana najavljeno i njihovo poskupljenje za 7,7% (prema izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji sa sadašnjih € 910 a € 980 po m2).

Kako se do kraja ove godine (raniji podaci o izdanim građevinskim dozvolama za 2007) planira izgraditi čak do 30 tisuća stanova (uz zadovoljavanje dijela potražnje i starogradnjom) lako je za pretpostaviti da će postojeća potražnja biti gotovo zadovoljena, a time i zaustavljen daljnji porast cijena. Istovremeno, trebala bi se dogoditi i tržišna diverzifikacija u kojoj će se cijena stanova na atraktivnim lokacijama i kvalitetnim gradnjama, ako ne rasti, svakako održati, dok će lošije lokacije gubiti na cijeni. Sve iznijeto pretpostavlja neizmijenjenu domaću i ino-potražnju.

Situacija na Jadranu je malo drugačija. Kao ograničavajući faktor rasta cijena djeluje nesigurnost zbog nedostatka urbanističkih planova. Iz tog razloga vjerojatno dio potražnje „stagnira“, odnosno čeka donošenja novih GUP-ova, kada bi se mogao „probuditi“ i utjecati na rast cijena.
lidija10 is offline  
Old 27.03.2007., 15:14   #72
Hm, možda je lidija novinarka, a ne agentica?
Lidija, članak nije loš, ali je dosta suhoparan
Gazda is offline  
Old 27.03.2007., 23:14   #73
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Hm, možda je lidija novinarka, a ne agentica?
Lidija, članak nije loš, ali je dosta suhoparan
no dobro vidim da predvidjas pad cijena pa te pitam dokle mislis da to moze ici???

jer ako prozivedes stan za 800 eura ni 1100 eura prodajne cijene nije lose ak to sve brzo ide...

ali ako ti platis skupo zemljiste i jos moras podmicivat za dozvole onda ces stan proizvesti za 1200 eura... 1500 eura ti je prihvatljiva prodajna cijena jos uvijek ali ispod toga bas i ne....

moja poanta... stanovi bi mogli biti jeftiniji ali drzava i grad treba stvoriti uvjete za to... jel kad bi pala cijena drasticno iduce kaj bi se dogodilo bi bilo to da bi investitori prestali graditi.... a stanova u Zg treba i trebat ce ih... ja znam hrpu stdenata izvan zagreba i svi imaju namjeru ostati ovdje osim par onih koji vec imaju osigurane poslove dole...
shteva is offline  
Old 28.03.2007., 09:02   #74
[QUOTE=shteva;7896641]no dobro vidim da predvidjas pad cijena pa te pitam dokle mislis da to moze ici???

Nije točno - u Zagrebu se pad se već dogodio (cijene na nižim razinama od prošle godine), trenutna situacija je stagnacija cijena koju predviđam do kraja godine, a za nadalje predviđam tržišnu diverzifikaciju u kojoj će cijena padati samo za lošije lokacije. Kvaliteti i atraktivnim lokacijama ne.

Samo da naglasim - sva predviđanja pretpostavljaju nepromijenjenu potražnju, dakle isti stupanj urbanizacije (to su ovi studenti koji će u Zagrebu vjerojatno i ostati) i neizmijenjenu ino-potražnju (ulazak u EU- ova je tema elaborirana u ranijoj diskusiji).

Pitanje isplativosti izgradnje zadire na druga područja ekonomije - profitabilnost (ili gubici), rizičnost poslovanja i sl. Ne mislite valjda da bi eventualne gubitne investitora u nekretnine trebala rješavati država???
lidija10 is offline  
Old 28.03.2007., 10:39   #75
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
I kolika je sad cijena stana u Budimpesti? Hajde reci. Vjerovatno znas.
Dusice draga, kad bi cijena nakon ulaska u EU skocila 80% dosegnuli bi cijene u Parizu.
No dobro, našla ja argumenat i za raniju diskusiju (ulazak u EU- Mađarska):" ...u Mađarskoj je cijena poljoprivrednog zemljišta s ulaskom u EU porasla za 800 posto."
lidija10 is offline  
Old 28.03.2007., 12:44   #76
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post

Pitanje isplativosti izgradnje zadire na druga područja ekonomije - profitabilnost (ili gubici), rizičnost poslovanja i sl. Ne mislite valjda da bi eventualne gubitne investitora u nekretnine trebala rješavati država???
ne, drzava bi trebala omoguciti da se gradjevisnak dobije za mjesec dana a ne da se ceka 2 godine ukoliko se ne potplati sluzbenik...
shteva is offline  
Old 28.03.2007., 13:06   #77
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Pitanje isplativosti izgradnje zadire na druga područja ekonomije - profitabilnost (ili gubici), rizičnost poslovanja i sl. Ne mislite valjda da bi eventualne gubitne investitora u nekretnine trebala rješavati država???
ne, nego u svakom poslu, pa tako i u graditeljstvu i prodaji/preprodaji nekretnina su moguci gubici. I svaki pametan i normalan investitor treba procjeniti rizik od gubitaka i u skladu sa time se ponasat.
Trenutno je "in" graditi, do sada je prodaja dobro isla. Pitanje je tko je od graditelja spreman riskirat hrpom neprodanih stanova?! Naravno, uz pretpostavku da su zgrnuli lovu u zadnjih par godina i da imaju love za "crne dane" mozemo ocekivat da nece odmah spustat cijene, no ukoliko se stan ne prodaje mjesecima? Kolko dugo mogu cekat? Jel to isplativo? Kolko kosta sagradjen stan, neprodan?
Jos ak se radi o velikim firmama, koje zaposljavaju gro radnika, kojima je u interesu opstat i graditi dalje, negdje drugdje, dal im je u interesu imati gubitak od neprodanog stana (jer mu je cijena xxxxx), ako ga mogu prodat po yyyyy cijeni i barem pokrit troskove gradnje (i manje zaradit, jer mislim da su zarade jos uvijek velike)?!

Nadam se, da drzava nece spasavati propadanje takvih firmi.....ko sto vole raditi sa brodogradilistima i slicnim....

Opcenito, drzava nema nista sa tim, isla je do sada i previse na ruku investitorima, graditeljima, od izdavanja dozvola za zgradetinu na mjestu trosne kucice, do ne pracenja gradnje popratnom infrastrukturom (odn ne uvjetovanja tipa mozes gradit ako...pa onda:cesta, zelene povrsine, vise parkinga, itd)....naravno, neke "ovce" su to platile, vjerujuci u predizborna obecanja u obliku metroa, vrtica, skola, bla bla.....
Monstera is offline  
Old 28.03.2007., 14:51   #78
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
ne, drzava bi trebala omoguciti da se gradjevisnak dobije za mjesec dana a ne da se ceka 2 godine ukoliko se ne potplati sluzbenik...
...e to je sasvim jedno drugo pitanje - a da otvorite topic na temu korupcije???
lidija10 is offline  
Old 28.03.2007., 14:56   #79
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ne, nego u svakom poslu, pa tako i u graditeljstvu i prodaji/preprodaji nekretnina su moguci gubici.

Nadam se, da drzava nece spasavati propadanje takvih firmi.....ko sto vole raditi sa brodogradilistima i slicnim....

Opcenito, drzava nema nista sa tim, isla je do sada i previse na ruku investitorima, graditeljima, od izdavanja dozvola za zgradetinu na mjestu trosne kucice, do ne pracenja gradnje popratnom infrastrukturom (odn ne uvjetovanja tipa mozes gradit ako...pa onda:cesta, zelene povrsine, vise parkinga, itd)....naravno, neke "ovce" su to platile, vjerujuci u predizborna obecanja u obliku metroa, vrtica, skola, bla bla.....
..naravno, slažem se, država (čitaj Bandić) tu ima utjecaj preko POS-ovih stanova...(opet drugi topic )
lidija10 is offline  
Old 28.03.2007., 15:32   #80
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
No dobro, našla ja argumenat i za raniju diskusiju (ulazak u EU- Mađarska):" ...u Mađarskoj je cijena poljoprivrednog zemljišta s ulaskom u EU porasla za 800 posto."
Dobro, vidim da u pocetku diskusije nije bilo definirano na koje nekretnine mislis ti, a na koje mislim ja. Ja sam uglavnom govorio o stanovima u ZG, dakle ne o nekretninama na Jadranu i svakako ne o poljoprivrednom zemljistu. I da, zaista ce cijena poljprivrednog zemljista i kod nas ici gore kad se jednom dozvoli kupnja strancima jer je kod nas poljoprivredno zemljiste daleko ispod cijene u EU.
zabotinski is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.