Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2003., 09:20   #1
Smile Mlinci

Pozdrav ekipi

Kako više volim domaće mlince, trebam savjet i recept za pripravu a ako koristite kupovne, koji su po vama najbolji?
Svi savjeti dobrodošli!

Hvala
bondbabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:39   #2
kupujem gotove na placu jer ima jako finih, a koje odabrati raspitaj se malo kod žena od kojih kupuješ povrće, voće, mliječne proizvode...one su ti najupućenije u zbivanja na samom placu (u svakom slučaju neka budu žuči)

priprava istih:

paket mlinaca natrgam na veće komade
u drugu manju posudu stavim na peč oko 1 l vode, žlicu vegete, malo ulja (kak se ne bi lijepili), pustim da zakuha
kipučim prelijem preko mlinaca i poklopim, protresem dobro, izbjegavati mješanje)
pustiti malo da mlinci upiju vodu i opuste
otvorim i zamastim ih pečenkinom mašću, odnosno masnočom koju dobiješ pečenjem neke peradi (picek, pura, guska)
sve skupa malo promješaš i protreseš i uživaš u finoti mlinaca

tako su meni najbolji, ali pazi tako su i najkaloričniji, ali nema im ravnih
ja se udavim u njima, a narednih dva dana sam na djeti
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 15:15   #3
Hvala Emili
bondbabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 15:20   #4
Ja ih pravim jako slicno, samo niposto ne upotrebljavam pecenku... to bi mi bilo previse (iskljucivo perad).

Ja kad ih skuham, bas prije no sto je ona kokos gotova, izvadim meso iz protvana (tepsija, pan ) spustim mlince unutra, vratim kokos i stavim ih da se samo malo zapeku. Pri tom upiju dovoljno masnoce da ne budu suhi.
__________________

I will not teach my child to kill your child.
Chandler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 09:51   #5
Ja nikak da ih napravim kao moja baka...
A ti su najbolji...
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 11:20   #6
Quote:
emili kaže:
paket mlinaca natrgam na veće komade
u drugu manju posudu stavim na peč oko 1 l vode, žlicu vegete, malo ulja (kak se ne bi lijepili), pustim da zakuha
kipučim prelijem preko mlinaca i poklopim, protresem dobro, izbjegavati mješanje)
pustiti malo da mlinci upiju vodu i opuste
otvorim i zamastim ih pečenkinom mašću, odnosno masnočom koju dobiješ pečenjem neke peradi (picek, pura, guska)
sve skupa malo promješaš i protreseš i uživaš u finoti mlinaca

pa kaj se na takav način mlinci skuhaju? meni to izgledao kao da su sirovi kad ih tako pripremiš.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 11:32   #7
mlinci se ne kuhaju - oni se peku na ploci peci ili u relni (to je prvi proces) naravno nakon sto umjesis tjesto.

kad su peceni - umotas ih malo u krpu da odmore. Poslije rukom izlomis, strgas u komadice - ne premale ne prevelike. Posebno u loncu pustis vodu da zavri, prelijes vrucom vodom te komadice mlinaca ( toliko vode da ih omeksas, ne previse) promjesas i pustis jos koju minutu da upiju tu vodu. Zatim onaj toc na cemu se peklo mesu prelijes po mlincima, promjesas i putis jos malo na vatri da se zapeku ( samo koju minutu).

Dobar tek!

dobro uz puricu, piletinu, patku, moze i svinjsko pecenje .
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:02   #8
Quote:
chiquita kaže:
pa kaj se na takav način mlinci skuhaju? meni to izgledao kao da su sirovi kad ih tako pripremiš.
pisala sam o gotovim mlincima, kupljenim na placu, dakle već pečenim,
prelitim sa kipučom vodom, vegetom i uljem, kako bi otpustili i bili ukusni - nisi razumjela
postupak je dobar, omjeri na paket mlinaca sasvim ok i napraviš li tako nečeš požaliti

pečenkina mast=mast dobivena pečenjem pileta, pure, guske (peradi)
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:08   #9
Quote:
Chandler kaže:
Ja ih pravim jako slicno, samo niposto ne upotrebljavam pecenku... to bi mi bilo previse (iskljucivo perad).

pa to sam i napisala! pa šta pečeno pile nije pečenka?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:42   #10
emili, ne moras stavljati niti vegetu niti ulje prije jer to sve dobijes kada mlince prelijes sokom od pecenja (unutra ima dovljno masnoce i slano je) vec samo vruce kipuce vode i mjesas...to je dovoljno zatim onaj sok od pecenja, malo jos prepeces, mjesas i gotovo.
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 14:24   #11
Quote:
****** kaže:
emili, ne moras stavljati niti vegetu niti ulje prije jer to sve dobijes kada mlince prelijes sokom od pecenja (unutra ima dovljno masnoce i slano je) vec samo vruce kipuce vode i mjesas...to je dovoljno zatim onaj sok od pecenja, malo jos prepeces, mjesas i gotovo.
ne nije to to!

ti imaš drugi način priprave mlinaca , meni je moj bolji i strogo radim tak kak sam napisala
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2003., 10:09   #12
onda dobro!
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2003., 17:41   #13
Quote:
chiquita kaže:
onda dobro!
Isuse, pa šta se ljutiš!
ne bi nikom preporučila da nisam sigurna da je dobro, a to ne znači da nema drugih načina i da ti drugi načini možda odgovaraju tebi bolje
možeš birati način pripreme koji tebi odgovara bez da frčeš nosom
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 20:09   #14
Dizem jednu staru temu s pitanjem. Kako spremiti mlince kada imas vec gotovo meso. Znaci, imam vec pohanu teletinu i mlince koje tek treba pripremiti.
Prvi korak bi ih bio skuhati u vodi. E sad, da li netko ima dalje neku ideju za "sos" ili nesto slicno s cim se ih moze preliti pa zapec?
nofrx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:15   #15
ovak, ja sama radim mlince jer ih tu nemrem kupit, a radi obiteljske situacije ne putujem za Hrvatsku cesto vise

osnovni recept za domace mlince:

pol kg brasna, 2 jaja i ako treba malo vode umijesiti u cvrsto tijesto
razvaljam tijesto na masinicu, na najtanju debljinu
pecem na plohi stednjaka na struju na umjerenoj temperaturi, na sva cetiri kola, manje komade, za kolicinu od pol kg brasna traje dugo pa te mlince koristim za dva puta
borim se ko lavica da mi ih familija ne pozdere onak sam prepecene
ima i verzija da ih peces u pecnici na okrenutom plehu, ali ti se nisu pokazali brzima

onda za polovicu te kolicine mlinaca od pol kg brasna zakuham oko 3 deci mesne juhe (to ja vise odokativno), maknem s vatre i utrpam unutra natrgane mlince promijesam, poklopim i ostavim oko 15 minuta, mlinci sve upiju i narastu
onda ih uvalim u sok od pecenja, promijesam i zapecem u pecnici


ja bi te mlince kaj imas skuhala u mesnoj juhi i zamastila malo s uljem i zapekla

inace uvijek za takvu situaciju uvijek ostavim u zamrzivacu malo masti i umaka od pecenja za svaki slucaj

ah sad vidim da si pitala prekjucer, kak si se snasla?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 18:32   #16
Ja sam znala na ulju otopiti jusnu kocku, dodati malo cesnjaka i papra i uvaljati nutra mlince. Tzv. Studentski mlinci Inace, najbolji kupovni su od Latice, slijedi hum-lug. Doduse, ne znam kolko je to dostupno u drugim dijelovima h.
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 11:20   #17
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
ovak, ja sama radim mlince jer ih tu nemrem kupit, a radi obiteljske situacije ne putujem za Hrvatsku cesto vise

osnovni recept za domace mlince:

pol kg brasna, 2 jaja i ako treba malo vode umijesiti u cvrsto tijesto
razvaljam tijesto na masinicu, na najtanju debljinu
pecem na plohi stednjaka na struju na umjerenoj temperaturi, na sva cetiri kola, manje komade, za kolicinu od pol kg brasna traje dugo pa te mlince koristim za dva puta
borim se ko lavica da mi ih familija ne pozdere onak sam prepecene
ima i verzija da ih peces u pecnici na okrenutom plehu, ali ti se nisu pokazali brzima

onda za polovicu te kolicine mlinaca od pol kg brasna zakuham oko 3 deci mesne juhe (to ja vise odokativno), maknem s vatre i utrpam unutra natrgane mlince promijesam, poklopim i ostavim oko 15 minuta, mlinci sve upiju i narastu
onda ih uvalim u sok od pecenja, promijesam i zapecem u pecnici


ja bi te mlince kaj imas skuhala u mesnoj juhi i zamastila malo s uljem i zapekla

inace uvijek za takvu situaciju uvijek ostavim u zamrzivacu malo masti i umaka od pecenja za svaki slucaj

ah sad vidim da si pitala prekjucer, kak si se snasla?
PitaO jucer

Malo zgusnuo (iskuhao tekucinu) juhu od gljiva, podlio mlince koji su do tad fino cvrcili u tavi na maaalo maslinovog ulja. Zacinio s kombinacijom timijana, slatke crvene paprike i mrvicu vegete, soli i papra te jos malo podlio i pustio da sve ispari. Tako su mlinci pokupili smek. Uz to pohano meso i salata od matovilca.

Glavni problem je sto sam vec imao gotovo meso pa nisam imao s cim prelit i zapec mlince, ali ovako je ispalo super + rjesio sam se nekih ostataka u fridgeu )

PS. Hvala i na prijedlogu za studentske mllince od Tinach, sljedeci put kad se nadem u istoj situaciji ce oni doc na red
nofrx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 13:44   #18
najbolji su, naravno, domaći (mama, baka i sl.), a onda tek, ako nema domaćih ni za lijek, Pan-Pekovi mogu proć, neloši.
ono kaj se dobija po restačima-pl. domovima je uglavnom živo blato u 99% slučajeva, nažalost...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 00:55   #19
Quote:
Vanya83 kaže: Pogledaj post
Da,da ,naj su domači
Yes, ali nezgodno je što su neposredni udar na kardiovaskularni sustav.
Volim se omastiti njima ali suzdržavam se koliko god mogu pa obično sav višak soka od pečenja jednostavno prolijem, ne po mlincima već u sudoper.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 10:45   #20
uuufff! ne to laditi! pa to je drek onda, neki sterilni, wannabe "zdravi" mlinci...
gle, udar je, al ak ih jedeš jednom tjedno il češće, a ono, ak ih jedeš 3-4 put godišnje...nikom ništ, kakava kardiovaskulara, mojne me.
ergo, nema finih i mirisnih mlinaca bez kapljevine (safta). bez toga je to samo još neko u nizu-tijesto. punktum.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.