Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2016., 15:41   #3721
Quote:
slavica_05 kaže: Pogledaj post
al nisu moljci na robi?

Ovdje se to zovu "lepurice", male smedjkaste i onda budu mali rozi crvici, ma za poludit..
Sad sam stavila zobene koje nisu stale u staklenku u frizider.

Pelle, uberem granu lovora i ubacim u ormaric?
Inače, protiv brašnenih moljaca najbolje je brašno odmah nakon kupovine staviti u patent boce s hermetičkim zatvaračem i u pećnici ih zagrijati na 70 C. Važno je pobiti moljce u stadiju jajašca koji su već u brašnu. Rijetko će se desiti da ti brašno doma zagadi moljac pristigao izvana. Oni su to obavili na polju i u mlinu.

Samo granu lovora staviš u ormarić i njen miris drži oko 2 mjeseca. Ali lovor ili cedrovo ulje će potjerati samo odrasle oblike u stadiju leptira koji su ti već doma ili bi eventualno doletili.
Pellaprat is offline  
Old 08.08.2016., 15:44   #3722
Previše sam pisao o kečigi, a ništa o čišćenju. Neke sam i zeznuo.


Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Pelle kako se filetira i guli kečiga? izmasakriro sam jadnu životinju ni krivu ni dužnu Pa to uopće kosti nema a i ova kralježnica je užasno mekana... a riba sluzava i ljigava tako da je teško manevrirat s njom
Quote:
coffeebreak kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima. Bas bi je volila probati ako naletim na nju u tom novom Konzumu. Ali sad se mislim - ako je spic imao problema sa svom svojom opremom, kako cu se tek ja jadna provesti.
Kako mi je zadnjih nekoliko mjeseci na pm došlo još ovakvih pitanja odlučio sam napraviti i detaljni prikaz. Sorry što fotke i nisu baš nešto ali ovo sam morao snimati u kuhinji, a ne pod danjim svjetlom. I sorry svima koji su me pitali o čišćenju što je ovako dugo trajalo ali ovaj post je kao Praščić Babe. Dok sam ga uspio napraviti, a da fotke nečemu sliče, pojeo sam desetak ovih ljepotica.
Nije mi teško palo, pojeo bih ja i Babea.


Dunavska princeza


Pellaprat is offline  
Old 08.08.2016., 16:30   #3723
Pelle, svaka cast na trudu i detaljnom opisu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 08.08.2016., 17:30   #3724
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Previše sam pisao o kečigi, a ništa o čišćenju. Neke sam i zeznuo.

Kako mi je zadnjih nekoliko mjeseci na pm došlo još ovakvih pitanja odlučio sam napraviti i detaljni prikaz. Sorry što fotke i nisu baš nešto ali ovo sam morao snimati u kuhinji, a ne pod danjim svjetlom. I sorry svima koji su me pitali o čišćenju što je ovako dugo trajalo ali ovaj post je kao Praščić Babe. Dok sam ga uspio napraviti, a da fotke nečemu sliče, pojeo sam desetak ovih ljepotica.
Nije mi teško palo, pojeo bih ja i Babea.

Dunavska princeza
Pelle hvala na trudu!

Do sada sam samo krajickom oka gledala te kecige u Konzumu, a sada cu se okurazit i pripremiti (nadam se da recepti slijede uskoro )

Zadnje uređivanje L3go : 08.08.2016. at 19:07. Reason: img
Magenta123 is offline  
Old 08.08.2016., 21:21   #3725
Radim cupavce. Po receptu u otopljenu cokoladu ide rum, kojeg trenutno nemam, mogu stavit whiskey?
Mislim planiram ga stavit, neki razlog da ne stavim?

Hvala.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Old 08.08.2016., 22:31   #3726
može li se unaprijed napraviti dinstani luk s mrkvom kao chutney, da mi stoji pripremljen u staklenki u frižideru, za onda kad mi se žuri? nisam vidjela da netko to radi, ima li neki razlog? izgubit će se arome? oksidirat će?
tanveer is offline  
Old 09.08.2016., 13:13   #3727
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Inače, protiv brašnenih moljaca najbolje je brašno odmah nakon kupovine staviti u patent boce s hermetičkim zatvaračem i u pećnici ih zagrijati na 70 C. Važno je pobiti moljce u stadiju jajašca koji su već u brašnu. Rijetko će se desiti da ti brašno doma zagadi moljac pristigao izvana. Oni su to obavili na polju i u mlinu.

Samo granu lovora staviš u ormarić i njen miris drži oko 2 mjeseca. Ali lovor ili cedrovo ulje će potjerati samo odrasle oblike u stadiju leptira koji su ti već doma ili bi eventualno doletili.

Sad si mi puno toga razjasnio
Uvijek sam mislila da su ove moje letece krive za sve, a onda sam tvornicki zatvorenu palentu vidila da mi se "upaucila". Pobila sam ove koje sam nasla, sve je u staklenkama pa cemo vidit dalje. Hvala svima
__________________
It would be a crime to ever let you go...
slavica_05 is offline  
Old 09.08.2016., 14:12   #3728
Quote:
slavica_05 kaže: Pogledaj post
al nisu moljci na robi?

Ovdje se to zovu "lepurice", male smedjkaste i onda budu mali rozi crvici, ma za poludit..
Sad sam stavila zobene koje nisu stale u staklenku u frizider.

Pelle, uberem granu lovora i ubacim u ormaric?
Došli su mi u vrećici oraha s placa. *Zaboravila* sam ih smrznut prek noći i naravno da su se nakotili i progrizli onu plastiku i veselo živjeli u špajzi.

Na što god se odlučiš, lovor ili one ljepljive mamce, kad skužiš da više nema velikih treba očistit ormarić ili špajzu da se riješiš jajašaca.
__________________
otpis
peronja is offline  
Old 09.08.2016., 15:08   #3729
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
može li se unaprijed napraviti dinstani luk s mrkvom kao chutney, da mi stoji pripremljen u staklenki u frižideru, za onda kad mi se žuri? nisam vidjela da netko to radi, ima li neki razlog? izgubit će se arome? oksidirat će?
koliko dugo bi ti stajao? vjerujem da bi tjedan dana moglo bez problema, dulje od toga nisam sigurna
Magenta123 is offline  
Old 09.08.2016., 17:00   #3730
i tjedan bi bio ok. gledam, kad ljudi otvore staklenku ajvara, koliko im dugo može stajati u hladnjaku? takvu nekakvu bazu za umake bih si htjela napraviti. možda dio u zamrzivač... zgodnije mi je to pripremiti uvečer, kad mi se ne žuri da mogu polako i pošteno ispirjati luk, samo jednom grijati i 'zamirisati' kuhinju, a onda to kasnije lako nadopuniti raznim začinima i mesom. prvi tren sam se namjerila staviti đumbir u sve, ali ne, ostavit ću ga za varijacije na temu.
tanveer is offline  
Old 09.08.2016., 18:34   #3731
[QUOTE=Pellaprat;59797665]Previše sam pisao o kečigi, a ništa o čišćenju. Neke sam i zeznuo.






Kako mi je zadnjih nekoliko mjeseci na pm došlo još ovakvih pitanja odlučio sam napraviti i detaljni prikaz. Sorry što fotke i nisu baš nešto ali ovo sam morao snimati u kuhinji, a ne pod danjim svjetlom. I sorry svima koji su me pitali o čišćenju što je ovako dugo trajalo ali ovaj post je kao Praščić Babe. Dok sam ga uspio napraviti, a da fotke nečemu sliče, pojeo sam desetak ovih ljepotica.
Nije mi teško palo, pojeo bih ja i Babea.


Dunavska princeza


Odličan opis za nas nenavikle na čišćenje ribe, pogotovo ovako specifične.
Još samo nabaviti ribu i baciti se na posao.
blarney is offline  
Old 10.08.2016., 14:52   #3732
Tanveer, ne mogu quotati, ali baš sam provjerila s mamom, ona je radila takvo nešto, ako sam te dobro shvatila. Dinstala bi luk, papriku i paradajz i to smrznula u vrećicama u malim količinama. Tako bi imala kroz zimu bazu za variva, umake itd. Nadam se da sam pomogla.

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
erin78 is offline  
Old 10.08.2016., 14:53   #3733
[/B]@slavica_05[/B]

Sve, po tom "nametničkom" pitanju osjetljive namirnice odmah po kupnji presipaj u staklenke, čiste. AUredno je, pregledno i zaštićeno ako original pakiranje ima poneku rupicu, oštećenje... Lovor ubaci unutar staklenke. Ja, uz to, u brašno, heljdu, proso, ječam, rižu itd. dodam i sušene stabljike koromača. Nikad ništa nije izletjelo niti izmigoljilo.
Ovo kontaminirano baci.
FineGold is offline  
Old 10.08.2016., 16:11   #3734
Quote:
erin78 kaže: Pogledaj post
Tanveer, ne mogu quotati, ali baš sam provjerila s mamom, ona je radila takvo nešto, ako sam te dobro shvatila. Dinstala bi luk, papriku i paradajz i to smrznula u vrećicama u malim količinama. Tako bi imala kroz zimu bazu za variva, umake itd. Nadam se da sam pomogla.

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
jesi hvala. iskoristit ću ovaj današnji svježi i kišni dan za malo ozbiljnije nakuhavanje. nemam dobru, dovoljno hladnu ostavu u stanu, pa mi se luk voli pokvariti kad ga pokušam dulje čuvati. probat ću tome doskočiti.
tanveer is offline  
Old 10.08.2016., 16:34   #3735
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
jesi hvala. iskoristit ću ovaj današnji svježi i kišni dan za malo ozbiljnije nakuhavanje. nemam dobru, dovoljno hladnu ostavu u stanu, pa mi se luk voli pokvariti kad ga pokušam dulje čuvati. probat ću tome doskočiti.
Drago mi je da sam pomogla!

Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
erin78 is offline  
Old 11.08.2016., 14:01   #3736
ima li igdje recept za rižot sa plodovima mora, idiot proof i prilagođen da ga kuha i kuharski početnik
stadleter is offline  
Old 11.08.2016., 14:51   #3737
Kupila sam mljevenu kasavu i sad ne znam što bi s njom počela Molim provjerene ideje jer guglat znam i sama
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 14.08.2016., 13:23   #3738
Jel ima neki brz način za odstranjivanje koštica iz kupina/pasiranje istih, a bez pasirke?


Imam ovakvu i ne da mi je se prat jer nemam veliku količinu voća za obradit.
__________________
otpis
peronja is offline  
Old 15.08.2016., 09:43   #3739
Quote:
slavica_05 kaže: Pogledaj post
Ekipa kako se borite protiv sugavih musica?
U jednom ormaricu drzim zitarice, tjesteninu, rizu... uglavnom u roku keks se sve u originalnoj ambalazi napuni crvima
Sad sam sve prebacila u staklenke i zatvorila. Ima li neki prirodni smrad sto ih tjera?
Zahvaljujem

Ja sam si kupio veliku plastičnu posudu u koju mi stane sve brašno šta koristim u vrećama od pet kila, dok za konkretnu uporabu imam kvalitetne plastične posude od cca kilu, kilu i pol u koje nadosipavam iz vreća i držim vani. Po zimi i hladnijem nikada nisam imao problema sa moljcima, međutim kad dođe toplije treba biti oprezan. Ovo za sada funkcionira već dvije godine i mogu reć da je ok rješenje. Jedino treba paziti da je posuda uvijek dobro zatvorena. Ako se već namnože u brašnu (a najčešće u krupici, i to pšeničnoj), može se i prosijati isto na adekvatno sito da se bezveze ne baci. Također nije loše dok se radi obratiti pažnju da koji crv ne migolji, nemreš ga fulat ak se malo zagledaš, najčešće su uz rub i do poklopca, te postoji ponekad i "paučina". Istu tu paučinu u kojoj se nerijetko nalaze gusjenice moljca se može vidjeti nekad u trgovačkim centrima ako se tamo kupuje brašno, (često kukuruzno) pa onda lagano izbjeć takvo pakiranje, odnosno najbolje kupovinu uopće u istom.
samting is offline  
Old 15.08.2016., 10:36   #3740
Da ponovim, provjerite si caj. Na to se rijetko pomisli a cesto je izvor.
I sjemenke razne. Narocito sezam.
polly is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.