Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2014., 04:08   #81
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
ta karta nista ne objasnjava, čak je i anakrona. vidim da nisi upoznat sa recentnom literaturom o ovoj problematici koja je danas opce prihvacena, npr Ančićem i Dzinom. Pročitaj Curtinu The Making of the Slavs ako želiš malo razbiti svoje predrasude zasnovane na sumnjivim interpretacijama s interneta pa ces onda lakse moci razumijeti probleme ranog srednjeg vijeka
zašto bi novonastala literatura iz Amerike bila ikomu zanimljiva?
Karta, o kojoj pišemo je preko 15 godina stara i nastala je u Europi. Amerikanci rade nove karte svijeta a sad se to osokolilo pa nam počelo objašnjavat tko smo i odakle smo... ne, hvala !

Uz ovakve istoričare se samo može gubit vrijeme ili je bolje ih pitat - a kako je i kada ono nastala Amerika, Australija ? Imaju oni o čemu pisat, ali ne smiju jer njihova istorija, gradovi pa čak i stupići na kućama, je loša kopija europske istorije.
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 16:28   #82
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Što je s tobom? Ovaj link govori o talijanskoj vlasti u gradu Zadru, a ne u cijeloj Dalmaciji, Zadar je tek maleni dio Dalmacije. Što si htio dokazati ovim linkom? Da si iznio gluposti u prethodnim postovima? Pa uspio si.
Zadar sam dao kao primjer, a nemam niti sam imao vremena da s vama razglabam i historiju Histre te Raguse.

Pojasnio sam vam sta se zvalo Hrvatska, i sta je jedino izvorna Hrvatska (cak i na stetu mojih mitomana Bosnja, jer je Bos. Krajina izvorno nekad i bila Hrvatska, otud naziv Turska Hrvatska) a ostalo je sve HRVATIZIRANO:

Vi nastavite plivati u mulju balkanskog nacionalizma, ja sam samo napravio malu digresiju na mitomaniju o hrvatstvu npr. Histre ili Sklanovonije ili cak sto je jos nebuloznije, hrvatstvu zemljice Bosne ili Huma.

Samo naprijed, ugodan dan zelim!
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 16:31   #83
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Bavi se ti radije vlastitim mitovima, kako nacionalnim tako i onim osobnim. Veliki osobni mit ti je recimo što se očito smatraš pozvanim pisati ovakve glupost misleći da pišeš nešto pametno.
Ja mitova nemam, niti osobnih, niti nekih nacionalnih (mada se ja ne dam niti u jedan tor ugurati, to je za vas ovce)...Ja bi bio ponosan da su mi preci bili neki poznati i pametni ljudi, potpuno nevazno da li katolici, muslimani ili pravoslavni.

Moja vjera je samo moja i ona ne sluzi za dokazivanje slocijalnog statusa, to je za nase primitivce.

pozz brate slavenski!
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 17:53   #84
Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Zadar sam dao kao primjer, a nemam niti sam imao vremena da s vama razglabam i historiju Histre te Raguse.

Pojasnio sam vam sta se zvalo Hrvatska, i sta je jedino izvorna Hrvatska (cak i na stetu mojih mitomana Bosnja, jer je Bos. Krajina izvorno nekad i bila Hrvatska, otud naziv Turska Hrvatska) a ostalo je sve HRVATIZIRANO:

Vi nastavite plivati u mulju balkanskog nacionalizma, ja sam samo napravio malu digresiju na mitomaniju o hrvatstvu npr. Histre ili Sklanovonije ili cak sto je jos nebuloznije, hrvatstvu zemljice Bosne ili Huma.

Samo naprijed, ugodan dan zelim!
Ugodan dan i tebi i nadam se da ćeš ga iskoristiti za obrazovanje umjesto što ovdje svašta nebulozno tvrdiš.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 18:26   #85
Quote:
karlo r kaže: Pogledaj post
Slovinci su očito ikavci a slovinski jezik jedna od istoznačnica uz ilirski, hrvatski jezik kako definiraju pisci naše književne renesanse u Dalmaciji
Pa dobro svi smo mi "Slovinci".

Sve su to gluparije, slaven, slavonac, slovinac, slovenac...
Trla baba lan...

2 naroda su i uzela općeslavonsko ime, mi ostali smo uzeli neki naziv "hrvat", "poljak" ovaj onaj.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 18:48   #86
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Pa dobro svi smo mi "Slovinci".

Sve su to gluparije, slaven, slavonac, slovinac, slovenac...
Trla baba lan...

2 naroda su i uzela općeslavonsko ime, mi ostali smo uzeli neki naziv "hrvat", "poljak" ovaj onaj.
Kazi nekom Talijanu ili Spanjolcu, Sve su to gluparije, rimljanin, roman, rumunj...
Trla baba lan...

1 narod je uzeo općeromansko ime, (Rumunji) vi ostali smo uzeli neki naziv "talijan" , "spanjolac", ovaj onaj

Javi mi sto ce to odgovoriti kad im to kazes.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 18:56   #87
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kazi nekom Talijanu ili Spanjolcu, Sve su to gluparije, rimljanin, roman, rumunj...
Trla baba lan...

1 narod je uzeo općeromansko ime, (Rumunji) vi ostali smo uzeli neki naziv "talijan" , "spanjolac", ovaj onaj

Javi mi sto ce to odgovoriti kad im to kazes.
Šta me briga šta će mi reć?

Slaven, slovinac, slavonac imaju isto značenje i tu nemoš ništa ni ti ni svi talijani

Kasnije su od nekih od tih imena nastale 2 nacije.

Zadnje uređivanje Sadokann : 15.08.2014. at 19:07.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 19:28   #88
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Šta me briga šta će mi reć?

Slaven, slovinac, slavonac imaju isto značenje i tu nemoš ništa ni ti ni svi talijani

Kasnije su od nekih od tih imena nastale 2 nacije.
Zao mi je kad vidim da ne shvacas analogiju Slaveni i Romani.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 19:53   #89
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Zao mi je kad vidim da ne shvacas analogiju Slaveni i Romani.
I nije ti neka analogija.

Imamo Rumunjsku i ? Grad Rim.

Ovdje imaš milijun (prvotnih) sinonima: slaven, slovan, sloven, slavonac, slovinac, slovenac
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 22:13   #90
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Slaven, slovinac, slavonac imaju isto značenje
Normalno da nemaju. Jesu svi izderivirani iz općeg slavenskog imena ali ne znače isto.
Ni Slovinac ni Slavonac nisu bilo koji Slaveni nego točno određeni. Tako ni Slovak nije bilo koji a ni alpski Slovenac.
karlo r is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 22:36   #91
Quote:
karlo r kaže: Pogledaj post
Normalno da nemaju. Jesu svi izderivirani iz općeg slavenskog imena ali ne znače isto.
Ni Slovinac ni Slavonac nisu bilo koji Slaveni nego točno određeni. Tako ni Slovak nije bilo koji a ni alpski Slovenac.
Da, oni Slovini, Slavonci itd. kojima su zavladala neka avaro-iransko-turske ratničke skupine, dobili su posebno tzv. nacionalno ime, koje se onda spletom okolnosti dodatno proširilo. U pravu si.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:04   #92
Quote:
karlo r kaže: Pogledaj post
Normalno da nemaju. Jesu svi izderivirani iz općeg slavenskog imena ali ne znače isto.
Ni Slovinac ni Slavonac nisu bilo koji Slaveni nego točno određeni. Tako ni Slovak nije bilo koji a ni alpski Slovenac.
Sve su to izrazi za isti pojam- slaven.
Ali su s vremenom "Slovenac i "Slovak" postali naziv nacije, a "Slavonac" regije.

Slaven/Slovan/Sloven i dalje znači isto.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:20   #93
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Sve su to izrazi za isti pojam- slaven.
Ali su s vremenom "Slovenac i "Slovak" postali naziv nacije, a "Slavonac" regije.

Slaven/Slovan/Sloven i dalje znači isto.
Kad je prvi put zabilježeno slavensko ime?

Kad je prvi put zabilježeno da Slaveni sami sebe tako zovu?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:22   #94
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kad je prvi put zabilježeno slavensko ime?

Kad je prvi put zabilježeno da Slaveni sami sebe tako zovu?
Neam blage, kad?
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:41   #95
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Neam blage, kad?
Ne znam ni ja, nastupio si kao stručnjak pa sam misleći da znaš postavio pitanje. Ako se dobro sjećam skupine koje ćemo retroaktivno nazvati Slavenima se prvo pjavljuju pod drugim imenima. Tako da ta priča o slavenskom identitetu kao prvome možda i nije točna.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:53   #96
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ne znam ni ja, nastupio si kao stručnjak pa sam misleći da znaš postavio pitanje. Ako se dobro sjećam skupine koje ćemo retroaktivno nazvati Slavenima se prvo pjavljuju pod drugim imenima. Tako da ta priča o slavenskom identitetu kao prvome možda i nije točna.
Di ja to govorim o terminu pojave tog izraza??
I nisam nastupio kao nikakav "stručnjak", već napisao ono što je općepoznato.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 23:56   #97
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Di ja to govorim o terminu pojave tog izraza??
I nisam nastupio kao nikakav "stručnjak", već napisao ono što je općepoznato.
Briljirao si, kontam zna čovjek, koga ću pitat nego njega. Ako ne znaš ne znaš, nikom ništa, pričekat ćemo nekoga tko zna. Faru je drag taj termin, on će sigurno znati.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:02   #98
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Briljirao si, kontam zna čovjek, koga ću pitat nego njega. Ako ne znaš ne znaš, nikom ništa, pričekat ćemo nekoga tko zna. Faru je drag taj termin, on će sigurno znati.
Kao prvo, ne dociraj mi.

Kao drugo, ne postavljaj pitanja koja nemaju veze s napisanim.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:07   #99
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Kao prvo, ne dociraj mi.

Kao drugo, ne postavljaj pitanja koja nemaju veze s napisanim.
Kako nemaju veze s napisanim kad se priča o slavenskom imenu, i to upravo ti?

Naspavaj se pa ćeš možda biti bolje volje, a onda sutra još jednom pročitaj slijed rasprave i uočit ćeš da je moje itanje u skladu sa raspravom o Slavenima u kojoj sudjeluješ.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:11   #100
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kako nemaju veze s napisanim kad se priča o slavenskom imenu, i to upravo ti?

Naspavaj se pa ćeš možda biti bolje volje, a onda sutra još jednom pročitaj slijed rasprave i uočit ćeš da je moje itanje u skladu sa raspravom o Slavenima u kojoj sudjeluješ.
Ti pročitaj još jednom moje postove.
Pitao si za početak korištenja tog termina, odg sam ti da neznam, i da ga nisam ni spominjao, već sam spominjao samo postojanje tog imena (za razdoblje koje je svima poznato). Početak korištenja ne.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.