Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2015., 14:51   #61
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Meni se par puta dogodilo da sam usred spremanja jela i da ustanovim ili da je sva kapula koju sam par dana ranije kupila gnjila, ili da sam jaja ostavila u frižideru na poslu ili ... (nastavi niz). Pošto sam dugo godina imala sumanuto radno vrijeme nisam uvijek bila u prilici stići u dućan. Moje susjede penzionerke su mi uvijek priskočile u pomoć. Nikad nisu htjele da im vraćam pa bih onda nekom slijedećom prilikom odnijela malo kolača na tanjuriću i svi sretni. Živim u velikoj zgradi i većini ljudi uključujući moj kat ni ime ne znam. Ali tu neku međususjedsku solidarnost njegujemo. Nenametljiva je a dobra. Ne visimo jedni kod drugih ali ako nešto zatreba, tu smo. Kad se susjeda trebala nekamo skloniti jer ju je terorizorao pijani sin koji je došao u posjete, doletila je k meni usred noći u pidžami. Jednoj susjedi sam nosila pošiljku na poštu jer je morala na put i nije stigla poslati. Druga susjeda i ja si uzajamno čuvamo mačke kad idemo na put.

Nedavno se na kat doselio mladi par, tu su prije živjeli djed i baka od nekoga od njih. Studenti. Prije Božića su ispekli kekse i stavili u kutijice i svima na katu donijeli po jednu. Poslije mi veli jedna stara susjeda, koja već dugo živi sama, da joj je to bio najljepši dan u dugo godina.

U zgradi je i stan koji pripada klinici za pedijatriju, u njemu borave roditelji teško bolesne djece koji moraju neko vrijeme provesti ovdje. Dugo godina su u stanu na oglasnoj ploči imali brojeve telefona nekolicine nas iz zgrade, ako što zatreba. Mene su dvaput zvali, jednom su me molili ako imam aspirin a drugi put su trebali savjet kako će doći na neku adresu (to je bilo prije vremena kad je svatko dobio internet u džepu).

Ali ovi od okruglice su druga priča, nisam sigurna da bi bila sretna da imam njih za susjede
Jako, jako lijepo

Ma mene zapravo smeta taj početni impuls.
Ok je tražiti pomoć, ali ako vidiš da netko nije voljan(konkretno, ja sam doista imala prilično bitnu obvezu taj dan kada su mi svoju djecu bez pitanja vratili u stan), kako mu to možeš nametnuti?
Kakva je to "pomoć" kada ju prisilno dobiješ?
Onda se ja ne osjećam dobro, kao pomagatelj, nego kao rob, kao netko tko je bio postavljen pred gotov čin.
Mogla sam ja djeci reći da moram ići, poslati ih ispred vrata i zaključati stan, ali... ma nisam mogla.

Sve dalje što je ta žena mene tražila, nisam bila sposobna shvatiti kao molbu za pomoć, nego kao zahtjev.

Inače, sviđa mi se tvoja zgrada.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 15:26   #62
E sad ću i JA da se malo falim...

VRH mog dobročiniteljskog djela bilo je; padala je kiša i jedna postarija žena hodala je ulicom i kisnula. Zaustavila sam automobil, upalila sva četvera, izašla iz automobila i dala svoj kišobran nepoznatoj ženi. Ona onako sva u šoku samo gleda u mene, a kad sam zatvorila vrata i krenula da idem dalje ona se dere za mnom i pita me, molim te reci kako ti je ime da znam barem ko mi ovako velika i svesilna djela učini.
Mislim da stara matorka ima nekog i da ne misli nekretnine ostavljati nepoznatima tako lako. Ali ja i dalje vrebam. Ne znaš ti koliko moje malo možda može da zapravo bude puno.
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 15:41   #63
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
E sad ću i JA da se malo falim...

VRH mog dobročiniteljskog djela bilo je; padala je kiša i jedna postarija žena hodala je ulicom i kisnula. Zaustavila sam automobil, upalila sva četvera, izašla iz automobila i dala svoj kišobran nepoznatoj ženi. Ona onako sva u šoku samo gleda u mene, a kad sam zatvorila vrata i krenula da idem dalje ona se dere za mnom i pita me, molim te reci kako ti je ime da znam barem ko mi ovako velika i svesilna djela učini.
Mislim da stara matorka ima nekog i da ne misli nekretnine ostavljati nepoznatima tako lako. Ali ja i dalje vrebam. Ne znaš ti koliko moje malo možda može da zapravo bude puno.
ovo je bas lijepo

zapravo se ni ne sjecam kad sam zadnji put ucinila dobro djelo za nepoznatu / polupoznatu osobu.

govno sam u ocima si.
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 15:55   #64
Quote:
Blentava kaže: Pogledaj post
ovo je bas lijepo

zapravo se ni ne sjecam kad sam zadnji put ucinila dobro djelo za nepoznatu / polupoznatu osobu.

govno sam u ocima si.

Hvala.

Mislim da nisi govno, nego možda samo nisi imala priliku učiniti štogod dobro.
Kupi ili pokloni meni nešto, ne poznajemo se.
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 16:17   #65
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
Hvala.

Mislim da nisi govno, nego možda samo nisi imala priliku učiniti štogod dobro.
Kupi ili pokloni meni nešto, ne poznajemo se.
posalji mi adresu u pm ako imas mouda
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 16:30   #66
Quote:
Alexa kaže: Pogledaj post
....
Onda ti prirodno dođe da želiš postavit granicu. Granica se može postavit i ljubazno ali rezolutno, ne samo oštrim odjebavanjem, ovisi o tvom karakternom stilu. Apropo grižnje savjesti: s vremenom će počet blijedit, posebno kad u par navrata pomogneš ljudima za koje je očito da im to stvarno treba, pa će ti usporedba s oportunistima postat sve jasnija i samim time će ti se smučit njihovo manipuliranje, a ta mučnina će bit brz i efikasan antidot grižnji savjesti.

Vjerujem da su mnogi ljudi koji žele pomoć prolazili/prolaze kroz ovakav proces. Dulje ili kraće, zavisno o fitilju i životnim okolnostima. Bitno je i sam ne bit žrtva about it.
Uf tenks. Dosad sam to znala ispričati ljudima ali je odgovor uglavnom bio u stilu "pa reci im "ne mogu" i briga te". Ma da. Nije to tako jednostavno meni, ali radim na tome. Čovjek se uči dok je živ.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 16:57   #67
Quote:
Blentava kaže: Pogledaj post
posalji mi adresu u pm ako imas mouda


Sve i da ih imam, ne bih te jebala.
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 17:07   #68
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
Sve i da ih imam, ne bih te jebala.
propade mi dobro djelo
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 17:52   #69
Jučer ide neka baka po ulici i kad smo došle do mimoilaženja, ona se zaziba kao da će pasti. Pitam je jel dobro, prepala sam se da joj nije srce ili moždani. Kaže ona nisam, pitam šta vam je, da zovem hitnu, a ona kaže da ima proljev i da joj dam za čokoladu. Kako mi je digla živac.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 18:05   #70
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Jučer ide neka baka po ulici i kad smo došle do mimoilaženja, ona se zaziba kao da će pasti. Pitam je jel dobro, prepala sam se da joj nije srce ili moždani. Kaže ona nisam, pitam šta vam je, da zovem hitnu, a ona kaže da ima proljev i da joj dam za čokoladu. Kako mi je digla živac.
da si humana kupila bi joj još jednu žuju.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 19:57   #71
meni su prvi i treći susjedi ujedno obitelji najbližih frendica, tako da mi je neka izolacija nepoznat pojam.
svejedno, što sam starija, sve više uopće kužim te odnose i neizmjerno mi je drago zbog njih.
pomažemo si, ali se ne inkomodiramo.

oni u mom frižideru ostavljaju stvari kad kod sebe nemaju mjesta netko od njih ima i ključeve mog stana, odnesemo si ponekad kolače ili palačinke. meni je super što imam koga pitati da mi izbuši zidove za slike ili koga trebam nazvati kad mi nešto treba.
s ostalim susjedima sam okej, samo ne baš toliko bliska da ih davim za usluge, ali svejedno su mi uskočili kad sam sama vukla stari namještaj i slično. bapcima ponesem vrećice ili dječja kolica ako treba, ali nikad me to sami ne traže.

ali mi tako živimo već x godina i isto ne bih očekivala u novoj zgradi niti bi mi palo na pamet pitati posteljinu čudni neki ljudi. u periodu kad sam starom gazdi pomagala da nađe nove podstanare, ljudi sa starijom djecom su često bili baš...weirdos.
inače mislim ovako kao gilda. nikad neću zaboraviti kad mi je nepoznata cura stala autom par metara od zgrade dok sam išla na kolodvor i pitala jel trebam prijevoz.

p.s. s nekim ljudima se granice ne mogu postaviti jer jednostavno ne jebu živu silu. od njih se onda samo makneš.

Zadnje uređivanje isadora w. : 28.08.2015. at 20:07.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 00:51   #72
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
E sad ću i JA da se malo falim...
Super je pročitati ovakvu samohvalu, i da ih je bar više.
Meni djeluje inspirativno.
Ali... ja sam spasila čovjeku život. Beat that

Bilo je to zime gospodnje 2009. Na Badnjak.
Jingle bells, šuškavi, svjetlucasti poklon papirići, moje okice infiltrirane amerikaniziranim, konzumerskim Božićem...
Svake godine Božić se slavi u roditeljskom domu, a moj je jedini zahtjev- da se bor kupuje i kiti na Badnjak.
Naravno, to je onda kada svi normalni ljudi već imaju kupljen bor i kada u malenom, pitoresknom mjestašcu ograničenog broja stabalaca naći bor na Badnjak znači udaviti tatu maltretiranjem i vozanjem.
I ostatak obitelji se na to mršti, jer za bor se mogla kupiti pečenica od koju kilu više.
Kako će se otkriti kasnije, prilično su veliki praktičari.

I tako se vozikamo u autu, ja veselo pjevušeći, otac i budući suprug malo manje razdragani, kad vidim kroz prozor da čovjek ulazi u svoj bočno parkiran automobil na cesti, a ispod auta gori vatra.
"Stani, daj, odmah"..."Ma što radiš, gori mu ispod automobila!"
Tata je imao prilično novu opel corsu koju voli kao svoje dijete i da se stvarima može nešto ostaviti oporučno, sva djeca bi mu ostala zakinuta.
Stati blizu je predstavljalo rizik, ali ja sam vrištala, pa je stao samo 15 metara dalje.

Izlazim iz automobila, sumanuto mašem, skakućem, vičem iz petnih žila "IZLAZIIIII!!! IZLAZI VAN IZ AUTAAA!"
Ali ne približavam se. Ni tata ni budući.
Čovjek ne reagira. Gleda me kao luđakinju.
Vjerojatno se uplašio da meni treba pomoć, pa je mislio upaliti auto i pobjeći.
No onda sam promijenila mot, i rukama od naprijed povlačila prema sebi da shvati kako mora izaći.
To je upalilo, pa je nimalo se žureći izašao iz auta i onda me čuo: "Gori vam ispod auta, maknite se.... pa maknite se, što vam je?"
Čovjek je teturajući(A Badnjak, kakav će biti) došao do haube i išao ju otvoriti.
Zapalila mu se ruka i počeo je gorjeti. S obzirom na količinu alkohola u njemu, čudim se što nije planuo i brže.
Muž kaže da me u jednoj sekundi vidio tu, u drugoj petnaest metara dalje kako udaram po čovjeku sa svojim dugačkim kaputom.
Kad sam ga ugasila, ustao se s opeklinama i krenuo opet do automobila, na što sam ja dobila manji živčani slom, vukla ga na drugu stranu koliko sam mogla i nazivala ga svakako.
Tata je u međuvremenu ušao u prvu kuću, dotrčao s velikim lavorom vode i sve to zalio.

Vratili smo se kući ozareni, hihotavi i sretni, čovjek na hitnoj, a mi junaci.
Kad smo sreli mamin leden pogled.
Da ogolim izjavu od svih pogrdnih epiteta koje koristi moja dražesna majčica, samo ću reći da je pitala ljupko gdje smo do sada i vrlo smireno konstatirala da su se šarani na rašljama ohladili.

Nakon ispričane dogodovštine, busajući se o prsa, mater reče: "Idioti. Pa što ga niste pustili da gori? Sad ste radi tog pijanog đubreta zakasnili na tople šarane".
Rekoh da je dražesna.
Inače, nije se šalila. "Ili ćeš biti kako treba, ili te ne treba ni biti"

Prije koju godinu je vraćajući se s plaže vidjela narkomana na cesti kako ima nekakvu vrstu napadaja.
I dok su drugi ljudi zvali hitnu, okretali ga bočno, donosili vodu, zabrinuto tresli glavama... ja sam uvjerena da ga je moja mama u prolazu malo šutnula nogom

Pitala je budućeg: "A gdje si ti u svemu tome bio?"
"Kod auta. Nisam ništa mogao, ja imam novu jaknu"
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 09:31   #73
Okruglice

Pozdravi majku.


I ja sam spasila čovjeku život.
Stojim s ekipom a s druge strane ulice pozli čovjeku pa se sruši.
Ja viknem - srušio se čovjek jebote! Ajmo!
A oni meni da je sigurno pijan da ne pizdim da ovo da ono...
Nisam ih slušala i trk preko ceste i spasila bih čovjeku život da zaista nije bio samo pijan, al kao da jesam.

A poslao me i u pičku materinu.
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 09:34   #74
Umirem
Free M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 10:38   #75
mama okruglica
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 12:35   #76
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
...
Primjer iz uvodnog posta ne znam kud bi svrstala i kako objasnila. Ne mogu skužiti jesu to ljudi samo jako komotni ili jako siromašni i u gabuli.
nekako su mi ovi na prvu antipatični
iako kužim o čemu pričaš, a imam i iskustvo s likom kojem nisam mogla zamjeriti....
...kao vrlo siromašnom sam mu pomgala odjećom i hranom, a nalazila bi mu i posla kod sebe (slaganje drva, farbanje...)...bila sam mu, valjda, u tim trenucima jedina slamka spasa tako da mi je jedne nedjelje pozvonio prije 07.00 da mu posudim novaca za stanarinu
pošizila sam, ne zato što je došao posuditi novce koje nikad neće vratiti nego zato što mi je dirnuo u san
i graknula sam na njega al' sam se brzo odljutila


Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
E sad ću i JA da se malo falim...

VRH mog dobročiniteljskog djela bilo je; padala je kiša i jedna postarija žena hodala je ulicom i kisnula....
lijepo

i ja ću pohvaliti ženu koja je za mene učinila slično;
čekala sam, nakon posla, taxi na kiši
to što sam kisnula nije me diralo jer sam navikla , a i bio je topal dan al' žena me nije mogla gledati da kisnem i došla me je zaštititi kišobranom
čekanje taxija se odužilo pa sam je pokušala nagovoriti da ipak ode ali se ispostavilo da živimo u istom kvartu te me je i odvezla do doma
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 14:45   #77
Ok, vidim da se hvalimo dobrim djelima nepoznatim ljudima.

Jednom sam stala čovjeku i povezla ga do Zagreba. Ne sjećam se više jel jest autostopirao ili nije, ali sam zakočila i stala. Vani je pljuštalo. Možda je požalio to jer sam mu usput ispričala kako sam tjedan prije zamalo završila u grabi jer sam prebrzo vozila i auto je tijekom vožnje proizvodio grozne zvukove (mjeseca dana poslije više nije bio za vožnju), ali stigao je živ i zdrav (fizički) do Zagreba. Čovjek, jel.

U prošloj zgradi sam živjela više od 10 godina. Nisam se družila sa susjedima, nisam im znala imena ni ništa o njima. Jedino sam s jednim tu i tamo popričala na hodniku, liftu i tako to. Posudio mi je alat da promijenim gumicu na pipi. Zapravo, ponudio se da će mi on to zamijeniti ali ipak sam to sama riješila. Inače je bio (još jest) uslužan i radišan čovjek i mislim da je isto rado pomagao susjedima.

Druga susjeda, za koju su mi trebale godine da shvatim da uopće živimo na istom katu (nisam je često viđala), me povezla autom dio puta da stignem na autobus. Isto je padala kiša.

Treća mi je ponudila da prespavam kod nje (starija gospođa), kad nisam mogla rano ujutro, nakon izlaska, ući u stan jer je cimer ostavio ključ u bravi, a spava kao top (jel, svojim sam lupanjem probudila cijeli hodnik). Nisam prihvatila ali, ipak, lijepo od nje.

Davnih dana sam čuvala papigicu članu obitelji. Inače me nitko nikad ne traži da čuvam životinje. To bih drage volje i polupoznatim ljudima i sve vrste životinja, čak i zmije (ali da ih ne moram hraniti ).

Sadašnji susjedi, dva različita para, su u par navrata čuvali pse svojim prijateljima (možda i obitelji, ne znam, znam samo da jesu). Eto, ima toga. Ali to se ne računa ako su prijatelji ili obitelj? Tu sam se naposuđivala stvari, u oba smjera.

P.S. I sad sam se sjetila - kad sam 2011. radila kao popisivač, taman je počela kiša, a ja nisam imala kišobran. Žena koju sam popisivala mi je dala svoj, mislim da je čak rekla da ga ne moram vraćati. Vratila sam joj ga idući dan.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 15:02   #78
Quote:
stvarna-mishka kaže: Pogledaj post
E sad ću i JA da se malo falim...

VRH mog dobročiniteljskog djela bilo je; padala je kiša i jedna postarija žena hodala je ulicom i kisnula. Zaustavila sam automobil, upalila sva četvera, izašla iz automobila i dala svoj kišobran nepoznatoj ženi. Ona onako sva u šoku samo gleda u mene, a kad sam zatvorila vrata i krenula da idem dalje ona se dere za mnom i pita me, molim te reci kako ti je ime da znam barem ko mi ovako velika i svesilna djela učini.
Mislim da stara matorka ima nekog i da ne misli nekretnine ostavljati nepoznatima tako lako. Ali ja i dalje vrebam. Ne znaš ti koliko moje malo možda može da zapravo bude puno.
Sad si me sjetila, ja sam jednu gospodju koja je stajala na kasi iza mene u ducanu, a skuzila sam da jako tesko hoda, autom odbacila do doma i odnijela joj stvari.
Htjela je ostavit stvari u ducanu da joj netko kasnije dodje po to, jer nije mogla nositi, pa sam se ponudila. Bas mi ju je doslo zao.

Upravo se sjetih, kasnih osamdesetih, znao je u nasu zgradu dolaziti jedan stari mrsavi deda, neki Makedonac, prosio je.
Jednom ga je moja mama pozvala unutra i stavila mu na stol nesto sto je taj dan skuhala, da pojede.
Deda se rasplakao jadan. Bas rasplakao.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 10:52   #79
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post

Upravo se sjetih, kasnih osamdesetih, znao je u nasu zgradu dolaziti jedan stari mrsavi deda, neki Makedonac, prosio je.
Jednom ga je moja mama pozvala unutra i stavila mu na stol nesto sto je taj dan skuhala, da pojede.
Deda se rasplakao jadan. Bas rasplakao.
Moja pokojna baka je sve te koji su dolazili prositi, a pogotovo one s djecom, zvala u stan da nešto pojedu ako su rekli da su gladni.
Dobivala je obično sasvim oprečne reakcije, jedni bi prihvatili, pojeli, složila bi im i sendvič za kasnije ako je bilo.

Druga polovica bi ju klela i psovala jer ne da novce.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 584 - Nostalgija
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 11:10   #80
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Meni ti je to vrlo potanko i kristalno jasno obrazloženo: On očekuje stanarinu na račun svaki mjesec. Sve drugo je nebitno.
Mogu tulumariti, razbijati po stanu ako žele(ukoliko kasnije poprave ili zamijene), imati orgije ili ono najgroznije i najstrašnije: mogu čak pozvati neke Srbe na večeru
Brat ti je seronja. Najdraži su mi takvi stanodavci koje zaboli neka stvar što ljudi koje su primili u stan mogu praviti nerede da se čitavoj zgradi popnu na glavu, u stanu dilati drogu isl. Tim više što su mu ti rođena sestra, a njega nije briga hoće li mir tebe i tvoje obitelji ispaštati zbog ljudi koje on prima u stan.
petrunjela84 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.