Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija > iOS

iOS Apple uređaji pokretani iOS-om

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2015., 10:37   #21
Mislim da se SD kartice u budućnosti mogu zaboraviti, Samsung je kao prvi Android krenuo s fiksnom internalnom memorijom jer su skužili da na tome Apple bere lovu. Pitanje je vremena i resursa kada će i ostali proizvođači napraviti isto. Nije fer i daleko je od poštenog, ali tako je. Proizvođači su ti koji vode igru na tržištu i s vremenom će i operateri biti prisiljeni zadati veće brzine mobilnog neta, proširiti pokrivenost i ponuditi veće pakete. Apple je krenuo s pričom o vlastitoj SIM-ici, ako i ostali krenu tim smjerom di to ostavlja operatere..... Ali otom - potom, puno vode ispod mosta još mora proteći prije nego se to desi

Donekle se slažem s tobom vezano uz iPhone korisnike, smatram da ih 90% uopće ne zna koristiti uređaj koji masno plate samo da bi ga mogli staviti na stol na jutarnjoj kavi. Da nije smiješno, bilo bi tragično. A gore sam i napisala da Apple to debelo koristi.

Microsoft je uveo odličnu intergraciju Win 10 i WP, na isti način na koji Apple to radi već dugo vremena, dakle da je softver na desktopu u potpunosti kompatibilan sa softverom na mobu i međusobno se nadopunjuju. Googleovu sinkronizaciju u tom kontekstu neću ni spominjati. Iako je solidna, ne može se usporediti s Appleovom i WP, no to je već za neku drugu temu.
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 11:28   #22
Lg je prije samsunga izbacio sd karticu iz svog flagshipa (lg g2) pa se predomislio i u kasnijim modelima vratio (g3, g4). Sumnjam da ce tako brzo izumrijeti sd kartica (u mobitelima). Iako, meni ne treba ako ima dovoljno interne memorije (bar 32 gb) jer aplikacije postaju sve vece i vece, filmovi bez bar hd rezolucije nisu vise "dobri"... sav sadrzaj (i aplikacije) postaju sve glomazniji i glomazniji. Vec vidjeno u svijetu racunala.
Nisam protiv toga da mob ne podrzava sd kartice sve dok ima dovoljno interne memorije. A ruku na srce, ako netko kupuje vrhunski smartphone i dovoljno mu je 16gb (ili jos gore, 8gb), njemu mobitel uglavnom sluzi za pozive, poruke i eventualno viber, whatsapp i mail.. kupnja takvog smartohonea za to sto sam nabrojao je cisti snobizam ("vidi sto imam"). Ili pad pod utjecaj masovne histerije - mora se imat ono sto imaju i svi drugi (nije bitno sto ti to realno ne treba). Ovo drugo cak i ne bi bio toliki problem da nije rijec o preskupim uredjajima za koje drugi "daju i bubreg" samo kako bi ga imali (citaj - zaduzuju se na 2 godine iako nemaju ni za jesti, uzimaju preskupe pretplate kako bi ih takav mob ispao prividno sto jeftiniji pa kasnije kukaju jer pretplatu ne mogu placati...). Sto je najgore, kad im kazes da tako nesto nije za njih jer je (realno) preskupo za njih, govore da je to njihovo ustavno pravo (lol, njihovno ustavno pravo je da moraju imat iphone!!)...
No dobro, ovo je vec skretanje s teme cloud storagea (iako dobro opisuje histeriju koja vlada i sto apple lijepo koristi)
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:29   #23
Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Donekle se slažem s tobom vezano uz iPhone korisnike, smatram da ih 90% uopće ne zna koristiti uređaj koji masno plate samo da bi ga mogli staviti na stol na jutarnjoj kavi. Da nije smiješno, bilo bi tragično. A gore sam i napisala da Apple to debelo koristi.
previše sam grogi za išta smisleno napisati, pa ću se fokusirati samo na ovaj dio.
nemoj misliti da su takvi korisnici rezervirani samo za appleove mobitele. o ne, nisu. pojma nemate koliko ih ima "ma onaj najnoviji samsung" i veze nemaju što je i kako napraviti google račun. imali smo nedavno slučaj na susjednom PDF-u gdje čovjek kaže da "nije on haker" pa da bi znao preuzimati aplikacije s trg playa.
nuf said.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:45   #24
Onda je LG izabrao loš tajming. Sumnjam da će Samsung vraćati SD, ali nikad ne reci nikad. No upravo i da ne vrate još uvijek će za Android postojati mogućnost dodatne vanjske memorije preko HD-a i tu će biti u prednosti pred iUređajima.

Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
A ruku na srce, ako netko kupuje vrhunski smartphone i dovoljno mu je 16gb (ili jos gore, 8gb), njemu mobitel uglavnom sluzi za pozive, poruke i eventualno viber, whatsapp i mail.. kupnja takvog smartohonea za to sto sam nabrojao je cisti snobizam ("vidi sto imam").
S ovim se ne mogu više ne složiti. Zašto bi to bio snobizam?? Pa telefon primarno i služi za pozive, poruke i direktnu interakciju s drugim ljudima. Što je s onima koji kupuju iPhone iz razloga koje sam navela prije nekoliko postova pa ih fotkanje, filmovi i igrice minimalno ili uopće ne zanimaju? Uostalom, ljudi kombiniraju kao što i ja kombiniram, ako već gledam filmove biti će to na tabletu, isto kao i igranje igrica ( ukoliko Belu i Rush hour uopće smatramo igricama ), čitanje e-knjiga i općenito korištenje aplikacija koje nisu neophodno potrebne, ali olakšavaju život.

Osobno mi je vrhunac razmaženosti da daš hrpu para za telefon s više memorije samo zato da bi na njemu mogao držati ( karikiram ) 20 GB filmova ili fotke svoje obitelji i prijatelja još od 2010-te. Uostalom, koliko filmova u jednom trenu uopće možeš pogledati?
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:49   #25
Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Na ovo sam se zaboravila osvrnuti, dakle ako nisi Severina ili Kim Kardashian mislim da se ne moraš bojati da će ti netko ( pokušati ) provaliti u račun
Pa upravo je to i poanta, jer ako su jednostavno ''ušli'' tim ljudima, kojima je glavna stvar privatnost, onda možeš mislit kak je onda jednostavno to sve napravit grupi ljudi koji se kuže u te stvari, jel.

Iako koristan feature, itekako je zabrinjavajuć za privatnost podataka korisnika, i onda Timmy bocka Google u sred te afere...
bubimir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:53   #26
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
previše sam grogi za išta smisleno napisati, pa ću se fokusirati samo na ovaj dio.
nemoj misliti da su takvi korisnici rezervirani samo za appleove mobitele. o ne, nisu. pojma nemate koliko ih ima "ma onaj najnoviji samsung" i veze nemaju što je i kako napraviti google račun. imali smo nedavno slučaj na susjednom PDF-u gdje čovjek kaže da "nije on haker" pa da bi znao preuzimati aplikacije s trg playa.
nuf said.

O, da, znam!

Navodim iPhone zato jer sam njegov korisnik, a i veći je hype ( ili se bar meni čini jer sam pristrana ) oko iPhone nego oko Androida zbog razlike u cijeni. Ono, kad već daješ par hiljada kuna za uređaj, pa daj si truda i bar nauči koristiti ono zbog čega ćeš do kraja godine okačiti zube o klin, ali neeee....

E, u mom svijetu to je snobizam
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 13:01   #27
Quote:
bubimir13 kaže: Pogledaj post
Pa upravo je to i poanta, jer ako su jednostavno ''ušli'' tim ljudima, kojima je glavna stvar privatnost, onda možeš mislit kak je onda jednostavno to sve napravit grupi ljudi koji se kuže u te stvari, jel.
To ne možeš znati jer ne znaš kako im je složena lozinka. Ko zna, možda je Kim imala lozinku "password123" i mislila da je to dovoljno

Osim toga, nisam baš sigurna zašto bi si netko uopće dao truda razbiti, recimo, moju šifru, jer od fotki mog psa i izleta u selo pokraj, teško da bi mogao profitirati

Uglavnom, ne brinem oko probijanja sigurnosti niti imam realan razlog da bi trebala.
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 13:45   #28
Daj, ljudi nisu znali koristit pošteno ni feature phonove, pa kak očekivat da budu naučili na smartphone
bubimir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 15:13   #29
Ljudi, kakvo zaboravljanje microSD kartica u buducnosti, o cemu vi? Lolsung se klaunira (izbacivsi je cak i iz Note5) ali skoro nitko drugi normalan je ne izbacuje niti je nece izbaciti dok god ne dodje bolja zamjena za istu. Nema to veze sa resursima. Ima samo dosta busget proizvodjaca (Nexus, Xiaomi itd.) koji je ciljano izbace u svrhu jeftinije proizvodnje mobitela te u konacnici i nize cijene istih (jer Microsoft ima licencu na FAT/exFAT formate). Xiaomi npr. uopce nema nikakav profit na svojim mobitelima vec sve natuku na popratnim gadgetima.

Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
nemoj misliti da su takvi korisnici rezervirani samo za appleove mobitele. o ne, nisu. pojma nemate koliko ih ima "ma onaj najnoviji samsung" i veze nemaju što je i kako napraviti google račun. imali smo nedavno slučaj na susjednom PDF-u gdje čovjek kaže da "nije on haker" pa da bi znao preuzimati aplikacije s trg playa.
Ovo je velika istina i taj "nisam ja haker" je bog totalni; bitno da on ima G4 ali ne zeli ni unijeti Google account u mob, pita kako prebaciti kontakte, kako smanjiti rezoluciju kamere itd.
A onaj drugi pak isto ima G4 i ne zna kako napisati čćžšđ, ne zna postaviti glasnocu zvona i sl.

Takodjer bijeli Samsung je uvijek na cijeni. Jer nema mocnije nista nego kad izvuces bijeloga na stol pred ekipom u bircu. Nedavno je jedna frendica kupovala mobitel i kad je rekla sto sve trazi preporucih joj Nexus 5. Ona par dana nakon uzme za iste pare neki Galaxy Grand Neo (ili nesto slicno), bijeli ofc., i vidim joj fotku na FB sa nekim frendicama gdje im svima na stolu stoje bijeli Samsung mobiteli. Pitam je zasto nije kupila Nexusa, a ona ce ponosno "Samsung je Samsung". No bitno da se skoro svaki dan zali kako ne moze trpiti, citiram dalje, "ovo sranje od mobitela koje stalno trza i steka".

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
S ovim se ne mogu više ne složiti. Zašto bi to bio snobizam?? Pa telefon primarno i služi za pozive, poruke i direktnu interakciju s drugim ljudima. Što je s onima koji kupuju iPhone iz razloga koje sam navela prije nekoliko postova pa ih fotkanje, filmovi i igrice minimalno ili uopće ne zanimaju? Uostalom, ljudi kombiniraju kao što i ja kombiniram, ako već gledam filmove biti će to na tabletu, isto kao i igranje igrica ( ukoliko Belu i Rush hour uopće smatramo igricama ), čitanje e-knjiga i općenito korištenje aplikacija koje nisu neophodno potrebne, ali olakšavaju život.
Za ovo opisano ti je dovoljna i Nokia 3210, a ne iPhone.
Bit modernog smartphonea je da ti sto uspjesnije zamjeni sve sto moze, pocevsi od fotoaparata. Cemu da sa sobom nosim fotoaparat, ebook reader, PlayStation Vitu, portable media player (da mogu gledati filmove), mass storage, ultrabook da mogu na mailove odgovarati, mp3 player da mogu slusati glazbu... ako mi mobitel sve to sasvim pristojno objedini i zamjeni?

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Osobno mi je vrhunac razmaženosti da daš hrpu para za telefon s više memorije samo zato da bi na njemu mogao držati ( karikiram ) 20 GB filmova ili fotke svoje obitelji i prijatelja još od 2010-te. Uostalom, koliko filmova u jednom trenu uopće možeš pogledati?
Od jucer prebacenih 23 GB sam pogledao vec 17. Dovoljno? :P

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Osim toga, nisam baš sigurna zašto bi si netko uopće dao truda razbiti, recimo, moju šifru, jer od fotki mog psa i izleta u selo pokraj, teško da bi mogao profitirati
Zato jer potencijalni napadaci ne ciljaju na tebe nego na sto vecu skupinu ljudi (gdje se mozda i ti nadjes). I ne mogu znati da imas fotke od psa i izleta u selo pokraj dok do istih ne dodju.

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ne brinem oko probijanja sigurnosti niti imam realan razlog da bi trebala.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 15:36   #30
^^^^
+1
bubimir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 17:43   #31
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Zato jer potencijalni napadaci ne ciljaju na tebe nego na sto vecu skupinu ljudi (gdje se mozda i ti nadjes). I ne mogu znati da imas fotke od psa i izleta u selo pokraj dok do istih ne dodju.

Prodajete muda pod bubrege ( pardon my French ). Isto kao što meni netko može provaliti u cloud račun, tako i vi možete izgubiti svoj storage koji nosite okolo sa sobom ili vam ga netko ukrade, dočepa se onog što je na njemu i podijeli dalje ako ima što zanimljivo za podijelit. To što ne brinem o krađi je zato jer smatram da je zaštita dovoljno dobra, ne zato jer me privatnost ne zanima. Bez obzira na selebriti afere. I bez obzira na Snowdena, čiji je citati btw totalno promašen u ovom kontekstu. Da brinemo o privatnosti u smislu u kojem je on ovo izjavio, svi redom bi pogasili sve društvene mreže koje imamo, zatvorili bankarske račune i razno razne e-servise i pobjegli glavom bez obzira iz bespuća interneta. Jer, dok postoji i namanji trag tebe kao online osobe, podložan si špijuniranju i manipulaciji podacima. Vjeruj mi, sigurno nije govorio ( samo ) o zaštiti na cloudovima

Što se storagea budućnosti tiče, vidjet ćemo. Samsung ( ili kako god ga ti posprdno nazvao ) je glavni igrač na tržištu i ne možeš tvrditi da drugi neće sljediti njegov primjer isto kao što ja ne mogu tvrditi da hoće. Do prije par godina, čak i do prije par mjeseci da je netko rekao da će se odreći svojih SD kartica, koje su korisnicima bile jedan od glavnih argumenata pri odluci na koju stranu krenuti, ekipa bi se isto tako snebivala kao ti sad. Pa ipak se desilo.

Dakle, možemo samo pretpostavljati.


Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post

Od jucer prebacenih 23 GB sam pogledao vec 17. Dovoljno? :P
[/url]
Sad ne znam da li da mi te bude žao ili šta..? :P
O tome zašto gledaš filmove preko moba, a ne recimo preko kompa ili taba moglo bi se raspravljati, jesi li na putu pa ti je toliko dosadno ili si doma pa si preko njega prebacio na TV ( što se vjerojatno moglo i odraditi i bez moba ), žulja te neiskorištena memorija u telefonu ili nešto deseto ... Kako god - ne, nije mi dovoljno


Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Za ovo opisano ti je dovoljna i Nokia 3210, a ne iPhone.
Bit modernog smartphonea je da ti sto uspjesnije zamjeni sve sto moze, pocevsi od fotoaparata. Cemu da sa sobom nosim fotoaparat, ebook reader, PlayStation Vitu, portable media player (da mogu gledati filmove), mass storage, ultrabook da mogu na mailove odgovarati, mp3 player da mogu slusati glazbu... ako mi mobitel sve to sasvim pristojno objedini i zamjeni?
[/url]
Bit modernog tableta je da napravi isto to, ali još malo bolje. Ili si propustio dio o kombiniranju moba i tableta, što će ruku na srce većina današnjih korisnika i napraviti jer im dio bolje odradi jedan uređaj, a dio drugi? I dalje mislim da to nema apsolutno nikakve veze sa snobizmom, već je stvar pojedinca i njegovih želja. Ti ćeš smatrati da ti je hrpa memorije potrebna na jednom uređaju i uložiti ćeš novac u njega, ja smatram da meni nije i neću. To me sigurno ne čini većim snobom od, recimo, osobe koja kupi 32GB iPhone zato da ima dovoljno mjesta za svih 2367 selfija koje dnevno okine, a čudi se ko picek glisti ako ju / ga pitaš čemu služi FMI. Što je po meni prva i osnovna stvar koju bi svaki iKorisnik morao naučiti. Pa da se nadovežem i na to, "carevi" i "bogovi" su univerzalni. Priče su iste samo su OS-ovi drugačiji
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill

Zadnje uređivanje LooneyTunes : 13.09.2015. at 18:04.
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 18:25   #32
Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Isto kao što meni netko može provaliti u cloud račun, tako i vi možete izgubiti svoj storage koji nosite okolo sa sobom ili vam ga netko ukrade, dočepa se onog što je na njemu i podijeli dalje ako ima što zanimljivo za podijelit.
Gubitak necega me ni najmanje ne brine. Mobiteli imaju full encryption + auto-shutdown na pet krivih unosa PINa, svi bitni filesi su takodjer zasticeni AESom sa poduljim passwordima od minimum 200 znakova, a pod to mislim na nesto tipa BLx,N&Gs.MQZTrvKHXd&Y)NQ]xFm=)Gp+=-I[d)d8{?G0F#d;(is9A_}{RKSm0f!X+Tzt/(<QPQBC)W_m+n}j?2B-C6@QX%z}$R$K/GPDXCg|&C_~ qc u&AC]%_H ;7JnPxfz<PlH(XO^N+(%b%Z\jhaDL?J8{O%cX?yLRk-B4)sAiMH!T!sQY _F>/7#y}X@58BL.[ (yep, tocno tako), i to vazi za sve stickove, microSD kartice (iz tog razloga ih ni ne koristim u mobitelima), externe hardove, a bogme i za sve filese u svim cloud servisima koje imam. Isto tako mi sva tri laptopa imaju full disk encryption (ukljucujuci swap/page) kao i Surface Pro 3. Tko god to probije ima moj naklon i zasluzuje s njima raditi sto god hoce. I totalno nevazno sto imam jer na jednak nacin si stitim sve osim glazbe i animea/serija/filmova.

Storage buducnosti kao cloud nece nikada zazivjeti dok god bar pola planete ne bude prekriveno flat LTE signalom. Dakle nece tako skoro. Imaju tu uredjaji poput Nextbit Robin koji je iskljucivo cloud device i to je ono gdje Apple takodjer ide posto vec suradjuju sa IBMom na tome. Plan je da svaki iPhone buducnosti ima isti storage, npr. 32 GB, no da korisniku tih 32 GB nije dostupno za nista osim za aplikacije. Cijeli sadrzaj koji korisnik generira bi se syncao sa cloudom (koji bi se, naravno, naplacivao). Pa ako kupis npr. iPhone 11S, imati ces onoliki storage koliko si kupis u iCloudu. Nece vise biti brige oko 16 GB najmanjeg modela i sl. nebuloza.
No ponavljam, to se nece uspjesno desiti jos dugo vremena. Vise od pola USA "uziva" na 2G signalu. Nije ni stanje po Europi nista bolje, a o zemljama poput Indije ne treba ni govoriti.
Sto, svi ce onda preko WiFi syncati na cloud da bi si mogli prebaciti na komp kojemu storage ionako raste sve vise i vise (pa 1 TB 2.5" HDD je vec bagatela)? Nope.

Za Lolsung se ni najmanje ne snebivam, niti znam odakle ti to. Dovoljno je pogledati kako im prodaje mobitela idu iz godine u godinu pa shvatiti zasto rade sto rade no to im i dalje ne luci uspjeh. Osim njih gotovo pa nitko nije izbacio microSD niti ce izbaciti. Kakvi cloudi pobogu kad 75% planete ima net za nista. Nisu svi u Juznoj Koreji gdje flat LTE dobijes za $50 (dok u USA dobijes 3 GB za istu cijenu na Verizonu). A onda je zgodno primjetiti da je iPhone prilicno nepopularan (u smislu prodaje) u navedenoj J.Koreji te da Samsung sa svojim uredjajima bas na tom (domacem) trzistu ostvaruje, gle sad brojku, 68% cjelokupnog godisnjeg profita na smartphonesima.
Plus sto proizvodi doslovno vise od pola iPhonea tako da ih prodaja Applea i ne zamara previse sa financijskog aspekta.

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Sad ne znam da li da mi te bude žao ili šta..? :P
O tome zašto gledaš filmove preko moba, a ne recimo preko kompa ili taba moglo bi se raspravljati, jesi li na putu pa ti je toliko dosadno ili si doma pa si preko njega prebacio na TV ( što se vjerojatno moglo i odraditi i bez moba ), žulja te neiskorištena memorija u telefonu ili nešto deseto ... Kako god - ne, nije mi dovoljno
6" mobitelom je bitno lakse upravljati lezeci u krevetu nego 12" Surfom. Plus sto je pixel density veci nego na bilo kojem TVu (kojeg ni nemam) gdje pridjes i gurnes glavu medju pixele.

Quote:
LooneyTunes kaže: Pogledaj post
Bit modernog tableta je da napravi isto to, ali još malo bolje. Ili si propustio dio o kombiniranju moba i tableta, što će ruku na srce većina današnjih korisnika i napraviti jer im dio bolje odradi jedan uređaj, a dio drugi?
Sto moze napraviti tablet, a da mob na istom OSu ne moze? Uostalom, ako imas argument da je mobitel za pozive i slanje poruka (te tu osnovnu komunikaciju), zasto onda ne bi rekli da je tablet za... well, nista? Na koji nacin ih to kombiniras (a cvrsto sam uvjeren da ces danas lakse naci nekoga tko nema tablet nego nekoga tko nema laptop/desktop; plus sto prodaje tableta padaju vec trecu godinu za redom). Zasto onda ne objedine, well, mob i komp umjesto mob i tablet (i jos komp)?

Jer ako (po tvome) nema smisla da mobitel sve objedini, zasto bi tablet to isto radio (i to najcesce minus pozivi, SMS i sl.)?
Zasto tablet smije zamijeniti mp3 player, video player, fotoaparat, laptop, prijenosnu gaming konzolu itd., a mobitel ne smije? Zar je cijela industrija u zabludi, ali samo ti nisi?
__________________
BOOMSHAKALAKA!!

Zadnje uređivanje RC Da Kookee : 13.09.2015. at 18:36.
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 18:42   #33
da ne qoutam nepotrebno, moram se prikloniti looninom razmišljanju. i čini mi se da pričamo o nekim različitim stvarima ovdje.

kookee - nebitno je što će se dogoditi ako ti netko fizički ukrade uređaj i pokuša/uspije ga probiti. govorimo o zaštiti privatnosti. dva različita pojma. znači pitanje je što će developer čijoj aplikaciji si dao dozvolu da koristi tvoj imenik ili twitter ili facebook s tim podacima raditi. hoće li ih spremiti negdje na svoj server i prodati najboljem ponuđaču? tu leži problem, a ne hoće li neki napaljeni klinac probiti 1234 passcode svoje omiljene zvijezdice i podijeliti s oduševljenim reddit korisnicima njezine privatne porno snimke.

i mene boli kiki hoće li se tko dočepati slika mog cucka ili obiteljskih fešti uz roštilj. ali bome jako me je briga hoće li se moja (i ne samo moja već i mojih kontakata) mail adresa ili broj moba naći u rukama ljudi koji će to debelo iskoristiti i naplatiti, na koji god način, makar sam nitko i ništa.

što se ipada tiče, uglavnom ga koristim za ono za što (uglavnom) ne koristim iphone. čitanje knjiga, gledanje pickboxa, igranje igrica. svaki ima svoje osnovne funkcije ali su opet u savršenoj sinkronizaciji. i volim to te se ne bih odrekla niti jednoga u korist drugog.

nekad na putu s posla kući počnem čitati knjigu na iphoneu. dođem doma, otvorim ibooks na ipadu i samo nastavim gdje sam stala. eto, to je ljepota iclouda.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 18:52   #34
Eh, ali ona je spomenula fizicki gubitak uredjaja na kojemu su filesi.
Opcenito ako covjek nesto zeli zadrzati privatnim to ne treba stavljati na cloud (ako nije zasticeno), a jos manje na FB i sl.
Te dozvole koje appsi traze je lako u privacy guardu (ima ga i iOS) blokirati i bok. Totalne su nebuloze da, bubam bzvz primjer, kalkulator app ti trazi pristup kameri, lokaciji, imeniku, porukama, pozivima, storageu te zeli full network access. Ono wtf, lol. Sve blokiras i bok pa nigdje nista nece leakati i problem efikasno rijesen. Kao sto i u firewallu sasvim uredno blokiram sve cemu realno ne treba pristup netu, a opet ga trazi, te si na taj nacin cak i eliminiram dosadne reklame, popupove i sl.

Poanta je da se privatnost moze zastiti ako zeli. Samo treba imati volje (posto si mod, baci oko npr. na moj IP koji mi je tako setupan na routeru pa je ista stvar s ceg god se spajam).

Ako stavljam svoj kucni porn i gole fotke na iCloud (ili koji vec) i onda mi netko digne to te se desi novi The Fappening, odakle mi pravo da se zalim na neku privatnost i povredu iste ako se uopce nisam ni potrudio zastititi te filese? OTOH, ako iste imam u mobitelu/na microSDu, taj leak se ne bi desio i ja sam bez brige.

Valja napomenuti kako je privatnost ustavno pravo u skoro svakoj uredjenoj zemlji te gotovo sve "zle korporacije" (obratiti pozornost na ironiju) sasvim jasno u termsima napisu sto misle raditi sa skupljenim materijalom. Iz tog razloga postujem Google i Apple; iz tog razloga ne postujem (te ni ne koristim) Facebook.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:20   #35
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
što se ipada tiče, uglavnom ga koristim za ono za što (uglavnom) ne koristim iphone. čitanje knjiga, gledanje pickboxa, igranje igrica. svaki ima svoje osnovne funkcije ali su opet u savršenoj sinkronizaciji. i volim to te se ne bih odrekla niti jednoga u korist drugog.

nekad na putu s posla kući počnem čitati knjigu na iphoneu. dođem doma, otvorim ibooks na ipadu i samo nastavim gdje sam stala. eto, to je ljepota iclouda.

Ma to je to! O tome pričam cijelo vrijeme


RC Da Kookee - Slično kao što si ti zaštitio svoje uređaje, tako sam i ja svoje. Na svima je uključen FMI + Prey app koja, jednom kad prijavim uređaj kao ukraden, u realnom vremenu svake dvije minute ( interval se može podesiti ) slika osobu koja se uređajem koristi. Podaci s uređaja se brišu nakon 10 krivih unosa lozinke, s tim da postoji opcija da ih preko iClouda na drugom uređaju ili browseru ja sama obrišem odmah ili blokiram ID ( a time i sam telefon ). ID lozinka je sastavljena na način koji će teško netko provaliti. Backupove uređaja držim lokano, na kompu na kojem radim syncanje s iTunes. I zbilja nemam najmanji strah od krađe.

Što se Facebooka i raznoraznih aplikacija tiče, tu se moram složiti. FB imam, ali na njemu, osim mog imena i prezimena nema nikakvih drugih podataka ( ima mjesto gdje radim, ali to je nebitno ). Datum rođenja, koji je obavezan pri unosu sam slagala, kao i na sve i jednoj mreži ili kontakt formi gdje ih je bilo obavezno unijeti, a ja sam htjela napraviti račun. Na mrežama dijelim isključivo ono što bi podijelila sa svakim i ne odobravam nikakve third - party aplikacije koje žele pristupiti mom profilu. Igrice ne igram. Imam svoj web i plaćam hosting servisu dodatnu lovu da drži moje podatke privatnima ( što je čisti lopovluk, to bi defaultno trebalo biti tako ).

Da ti odgovorim na pitanje o tabu - ne mislim da išta tab može napraviti bolje od moba, stvar je isključivo u korisničkom iskustvu. Kao i Duba, ono što imam na telefonu ne držim na tabletu ( da se sad ne ponavljam ).
__________________
"Attitude is a little thing that makes a big difference. "

Winston Churchill
LooneyTunes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:23   #36
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
ali bome jako me je briga hoće li se moja (i ne samo moja već i mojih kontakata) mail adresa ili broj moba naći u rukama ljudi koji će to debelo iskoristiti i naplatiti, na koji god način, makar sam nitko i ništa.
Zašto misliš da ti mail nije već na internetskim elizejskim poljanama? I zašto misliš da Apple ne radi sa tvojim mailom ni manje ni više ISTO kao što i google radi? Nije Kurta neg je Murta, na isto ti dođe samo jedni plaćaju tekstove o tome kak su ''sigurni'' i ''čuvaju privatnost'' a drugi ti jasno kažu ''gle, koristimo tvoj mail za to i to, pratimo te i to isto koristimo za to i to'' i još ti daju mogućnost izbora to praćenje svedeš na najmanju moguću mjeru.

Mislim da je to cijela poanta, dok jedni pod pritiskom korisnika rade jasna ograničenja u cloudu, drugi uvjeravaju da je sve fino, ljepo krasno a podaci, i to privatni, cure okolo i što je najstrašnije, do njih nije bilo ni teško doći.

Volio bi da i u Cupertinu priznaju korisnicima da to i nije najsretnije riješenje sve imat na cloudu, al onda bi profit bio rizičan...
bubimir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 19:59   #37
Ubij me ali ja ne kužim kog vraga uporno miješaš kruške i jabuke.
Appleu ne treba iCloud da bi dobio moju mail adresu. Niti recimo nekoj aplikaciji koja za rad treba pristup kontaktima. A s druge strane nikakva ograničenja u cloudu neće koristiti ako vlasnik clouda nema super dobru zaštitu svojih servera.
__________________
JEBOTE!
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:00   #38
Looney, jasno mi je za nadopunu moba i tableta, nisam ni pitao cemu tablet sluzi u tom smislu, nego zasto tablet smije objediniti vise uredjaja, a mob ne smije? Jer zaista, ako svedes mobitel na najosnovnije funkcije, stvarno ne vidim zasto ti treba ista vise od jedne prosjecne Nokie sa kraja 90ih (spomenuta 3210 kao pristojan primjer). Uopce ne sporim nicije koristenje, ni tvoje ni dubino, jer svatko ima pravo koristiti sto zeli i kako zeli, ali ne vidim zasto mobitel ne bi mogao (a moze i to vec ima) imati mogucnosti jednake kao i tablet samo zato jer je mobitel - za razgovor i poruke. Takvim pojednostavljanjem se moze bez problema doci do goluba pismonose.

Pametno ti je slozen setup sa zastitom uredjaja, bravo za to! Jako malo ljudi uopce i ima lockscreen na mobitelima (eventualno neki bzvz gesture) tako da je ovo pohvalno vidjeti.
Isto vazi i za appse koje navodis da imas odnosno da im ne dozvoljavas pristup profilu i sl.; uostalom eto, iOS ima sasvim lijepo slozene privacy settingse za svaki app, a uvjeren sam da ljudi poput tebe ima manje od 1% koji se actually i zabave tim dostupnim opcijama. No bitno da krenu sa kokodakanjem kako nema privatnosti, lalalala...


Quote:
bubimir13 kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da ti mail nije već na internetskim elizejskim poljanama? I zašto misliš da Apple ne radi sa tvojim mailom ni manje ni više ISTO kao što i google radi?
Sto Google radi sa tvojim mailom da bi to isto radio Apple? Ne zaboravi da Google ima opt-out opciju, jer znam na sto mislis.

Quote:
bubimir13 kaže: Pogledaj post
Mislim da je to cijela poanta, dok jedni pod pritiskom korisnika rade jasna ograničenja u cloudu, drugi uvjeravaju da je sve fino, ljepo krasno a podaci, i to privatni, cure okolo i što je najstrašnije, do njih nije bilo ni teško doći.
Koji se vrag dogodio u zadnjih 10 godina da je doslo do okreta za 180°? Prije su ljudi cijenili svoju privatnost i da nekoga preko neta pitas ista o njima samima dobio bi odgovor da ne moze. Sad ti je sve na pladnju. Jos ljudi location ukljuce na mobu pa tipkaju po FB ili fotkaju fotke, da ne dao bog netko ne bi znao gdje je to napravljeno. Ili to uploadanje svega i svacega u cloud. Ljudi dobrovoljno zele biti "promatrani". Valjda neka ideja o kvazi slavi. Pa se desi taj proslogodisnji leak sa iCloudom i kad je informacija izasla u javnost ono tele Tim prvo sto napravi je - napadne Google da oni imaju iste takve probleme

Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
Appleu ne treba iCloud da bi dobio moju mail adresu. Niti recimo nekoj aplikaciji koja za rad treba pristup kontaktima.
Pa blokiraj u privacy settingsima pristup. No racunaj da dosta appsa to i smisleno trazi. Recimo LinkedIn ili Viber. Problem je kad app koji nema veze sa imenikom trazi pristup istome.

Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
A s druge strane nikakva ograničenja u cloudu neće koristiti ako vlasnik clouda nema super dobru zaštitu svojih servera.
This. Zato valja zastiti svoje bitne filese prije uploada na cloud i problem solved. Osobno imam dosta toga sto nije za javnost u par cloud servisa i cak da netko dodje do svega toga - I couldn't care less. Bez kvantnog racunala nema sanse da probiju zastitu (bar ne za mog zivota) pa ono...
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:03   #39
Quote:
Duba kaže: Pogledaj post
Ubij me ali ja ne kužim kog vraga uporno miješaš kruške i jabuke.
Appleu ne treba iCloud da bi dobio moju mail adresu. Niti recimo nekoj aplikaciji koja za rad treba pristup kontaktima. A s druge strane nikakva ograničenja u cloudu neće koristiti ako vlasnik clouda nema super dobru zaštitu svojih servera.
A kak misliš da oni špijaju podatke? pa prek backupa na Cloud upravo... Al da sam ljubomoran na to da kad seliš s jednom iUređaja na drugi dobiš sve podatke natrag jesam
bubimir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 20:05   #40
Sto ce im cloud/iCloud da bi imali pristup cijelom tvojem imeniku ili mailovima?

Ovo zadnje se moze i na Androidu. To je zapravo zgodna stvar koju je izmislio i usavrsio Adobe pa ostali uzeli i(li) malo doradili.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:09.