Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2015., 23:56   #81
Buni me riječ "full" u "The full new State Pension" pa sam progooglao da vidim koje uvjete treba ispuniti da penzija bude full, odnosno ako je 155 full, da li postoji i part..

https://www.gov.uk/state-pension/eligibility

Ne mogu sad sve pročitati, ali prvi pasus kaže

The earliest you can get the basic State Pension is when you reach State Pension age.

You need 30 qualifying years of National Insurance contributions or credits to get the full basic State Pension. This means for 30 years at least one of the following applied to you:

you were working and paid National Insurance
you were getting National Insurance Credits, eg for unemployment, sickness or as a parent or carer
you were paying voluntary National Insurance contributions
If you have fewer than 30 years, your basic State Pension will be less than £115.95 per week but you might be able to top up by paying voluntary National Insurance contributions.

Zatim u dnu ima

Number of years needed for a full State Pension, itd.. ima i kalkulator, ali ću zaspat pa net to pogleda netko drugi.

ps. u kalkulator sam ubacio da sam rođen 1980, radio 11 godina, nikad nisam tražio ni primao ikakve benefite i izbacilo mi je rezultat da ću basic state pension moći dobiti kad napunim 68 godina, a iznosit će 54.11 funti tjedno. To je basic (kad uplaćujes samo ono što moraš), bez eventualnog dodatka od poslodavca.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 13:06   #82
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post

Number of years needed for a full State Pension, itd.. ima i kalkulator, ali ću zaspat pa net to pogleda netko drugi.

ps. u kalkulator sam ubacio da sam rođen 1980, radio 11 godina, nikad nisam tražio ni primao ikakve benefite i izbacilo mi je rezultat da ću basic state pension moći dobiti kad napunim 68 godina, a iznosit će 54.11 funti tjedno. To je basic (kad uplaćujes samo ono što moraš), bez eventualnog dodatka od poslodavca.
New full state jos se ne moze izracunati jer vazi od aprila 2016,a kalkulator sada izbacuje punu penziju od £115.95, ako recimo upises da si rodjen 1962 i da si radio 30g.
Ja sam upisala svoje podatke, upisala sam 0g rada, bez benefita i ispalo mi je £11.60 p/w. Ali me je kalkulator pitao da li sam zivjela i radila van UK.

You may not qualify for the new State Pension. Under the new State Pension rules you need at least 10 years of National Insurance contributions.

Check if the time you lived or worked overseas can help you meet the 10 years you need.


Your UK State Pension will be based on your UK National Insurance record.

However, you may be able to use your time abroad to make up the 10 qualifying years needed to get any new State Pension. This is most likely if you’ve lived or worked in:
  • the European Economic Area (EEA)
  • Switzerland
  • certain countries that have a social security agreement with the UK


U mom slucaju to znaci da mi se u trenutku kad napunim 67 godina racuna rad u UK i ono sto sam prije radila. Kalkulator mi je izracunao £88.90, ako bih radila u UK sljedecih 20 godina, koliko mi je ostalo do penzije (scary)
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 21:57   #83
Quote:
thaichi kaže: Pogledaj post
New full state jos se ne moze izracunati jer vazi od aprila 2016,a kalkulator sada izbacuje punu penziju od £115.95, ako recimo upises da si rodjen 1962 i da si radio 30g.
Ja sam upisala svoje podatke, upisala sam 0g rada, bez benefita i ispalo mi je £11.60 p/w. Ali me je kalkulator pitao da li sam zivjela i radila van UK.

You may not qualify for the new State Pension. Under the new State Pension rules you need at least 10 years of National Insurance contributions.

Check if the time you lived or worked overseas can help you meet the 10 years you need.


Your UK State Pension will be based on your UK National Insurance record.

However, you may be able to use your time abroad to make up the 10 qualifying years needed to get any new State Pension. This is most likely if you’ve lived or worked in:
  • the European Economic Area (EEA)
  • Switzerland
  • certain countries that have a social security agreement with the UK


U mom slucaju to znaci da mi se u trenutku kad napunim 67 godina racuna rad u UK i ono sto sam prije radila. Kalkulator mi je izracunao £88.90, ako bih radila u UK sljedecih 20 godina, koliko mi je ostalo do penzije (scary)
Uplacuj koliko % uplacujes u hrvatskoj (bez da te iko pita jel oces ili neces) pa onda racunicu napravi.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 11:05   #84
Quote:
maliburek kaže: Pogledaj post
Uplacuj koliko % uplacujes u hrvatskoj (bez da te iko pita jel oces ili neces) pa onda racunicu napravi.
Ma rano je za sve to... pravit cu racunicu kad pocnem ovdje raditi
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 11:15   #85
Moze neke preporuke za agencije za zaposljavanje? Jel ona reed.uk dobra?
Zanima me kakvo je stanje sa radnom dozvolom, jel se tesko dobija tj. koliko su skloni poslodavci sami sredit nekome dozvolu, tj. uzet nekog ko je nema?
I stanje sa vozackom, samo je potrebno otic u mup i sredit da ti izdaju medunarodnu vozacku?
šilibajzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 23:05   #86
Vi koji živite u UK, a koristite kreditne kartice - postoji li tamo, kao što postoji kod nas, mogućnost beskamatnog obročnog plaćanja? Guglam malo, al takvo što ne nalazim...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 08:35   #87
Postoji ako živiš duze od 3 godine onda Mozes uzeti stvari na rate, ako si to mislio. Problem je sto oni gledaju kreditni rejting prije Nego ti bilo sta daju pa cak I neke mobitele koji idu na ugovor. A kreditni rejting bez minimalno 18mj boravka ne priznaju. Isprobao

Sent from my HTC One using Tapatalk
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 10:09   #88
Velika Britanija

E jbg Nasao sam neke skroz dobre ponude karticarskih kuca, tipa potrosim li u prva tri mjeseca £2000 dobijem 2 povratne karte s British Airways, što nije zanemarivo. Posebice jer mi je godišnji Travelcard oko £1000
__________________
vozi tangentom po točki infleksije

Zadnje uređivanje Bilobrkster : 24.12.2015. at 10:56.
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 11:41   #89
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
E jbg Nasao sam neke skroz dobre ponude karticarskih kuca, tipa potrosim li u prva tri mjeseca £2000 dobijem 2 povratne karte s British Airways, što nije zanemarivo. Posebice jer mi je godišnji Travelcard oko £1000
12-18 mjeseci ti treba da kreditni rejting "sagradis" ... ali moras imat :

- electoral registry sreden
- nesto na "kredit" ... ala mobitel pretplata, internet/tv, etc ... i redovito da bude placano
- redovita primanja

u principu gledaju da nadu 12+ mjeseci neprekidnog placanja necega na vrijeme ... prije toga zaboravi ista.

Isto tako ako trazis karticu, ili pretplatu mobitela ili bilo sta sta gleda credit rating .. to ti RUSI kreditni rating ....

Ja imam amex / auto leasing / mobitel / internet ... preko godinu dana i jos uvijek mi maticna banka neda obicnu kreditnu karticu sa limitom koj je smjesan kada se gleda koliko mi po amexu prolazi (5k+ svaki mjesec).
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 17:16   #90
Igra li tu visina plaće i ugovor na neodređeno ikakvu ulogu?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2015., 23:22   #91
Da Ali ovo sve sto smo ti napisali je pod pretpostavkom da imas redovita primanja. To Jesi li ti neodredjeno nista ne Znaci jer isto tako kao I Onaj na neodredjeno Mozes dobiti otkaz. Njima je bitan kontinuitet priljeva sredstava I tvoj nacin raspolaganja istima. Ukoliko preskocis neku reziju, racun, ne platis na vrijeme, uletis u nedozvoljeni minus to ti uzasno rusi kreditni rejting I s tim povećava kamatu kreditiranja ili cak te limitira da ti Uopce odobre kredit/placanje na rate.

Sent from my HTC One using Tapatalk
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 11:43   #92
Acknowledged!! (S teskim ruskim naglaskom, ko nekad u kultnoj igri Red Alert)

Gledao sam malo i po moneysavingexpert.com pa dodjoh do zakljucaka da cu, silom prilika, morati ovako:

1.) Otvoriti basic current account jer onaj s ukljucenim overdraftom necu moc dobit. Taj minus mi je zaista nebitna stavka obzirom da bankarim u Hrvatskoj od 2001. i nisam jos do nule dosao, nekmoli u minus zasao.

2.) Uzeti pretplatu za mobilnu komunikaciju. Citam da mi placanje ugovorenih mjesecnih obveza, malo-pomalo, doprinosi izgradnji credit ratinga. Optimalna mi se cini mreza Three s tarifom koja uključuje džaba SMS, džaba net (od čega 12 GB za tethering) te 200 minuta poziva, što me dođe £18 mjesečno. Ugovor je na 12 mjeseci.

3.) Prijaviti se na electoral row, makar za lokalne izbore. Imao sam pravo glasa na lokalnim izborima u Francuskoj, ne vidim zašto ne bih imao isto to pravo u UK.

Inače, glede točke 1, kako se bankari u UK? Jesu li sve banke, za ove moje osnovne potrebe, jednako dobre ili neke ipak treba izbjeći? Plaćam li podizanje svojih para s bankomata? Ako nemam bankomat svoje banke u blizini, plaća li se naknada za podizanje s nekog "tuđeg"? Jel internet bankarstvo nešto besplatno (kao što mi je recimo bilo u Francuskoj) ili ga dodatno plaćam (kao u RH)?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 13:19   #93
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
3.) Prijaviti se na electoral row, makar za lokalne izbore. Imao sam pravo glasa na lokalnim izborima u Francuskoj, ne vidim zašto ne bih imao isto to pravo u UK.

Inače, glede točke 1, kako se bankari u UK? Jesu li sve banke, za ove moje osnovne potrebe, jednako dobre ili neke ipak treba izbjeći? Plaćam li podizanje svojih para s bankomata? Ako nemam bankomat svoje banke u blizini, plaća li se naknada za podizanje s nekog "tuđeg"? Jel internet bankarstvo nešto besplatno (kao što mi je recimo bilo u Francuskoj) ili ga dodatno plaćam (kao u RH)?
Sto se electoral row-a tice,mislim da ce ti automatski stici prijava na adresu cim se prijavis na council bill. Meni je stiglo,ali je to bilo bas pred EU izbore pa mozda je zato. Dakle popunis tu prijavu i posaljes im nazad. Ili pozovi svoj council i pitaj ih. Mozes glasati na EU izborima i lokalnim, ali ne i generalnim.

Ja sam u Barclays banci i mislim da su jedna od boljih banaka (osobno misljenje). Podizanje s bankomata ne placam, kao ni podizanje na drugim bankomatima (mada to i ne prakticiram). Internet i mobile se ne naplacuje dodatno i ja sam obje mogucnosti odmah dobila, kao i cekovnu knjizicu (ovdje se cekovi uveliko koriste). Ovo vazi za Barclays, mozda je drugacije u drugim bankama.
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 13:25   #94
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Acknowledged!! (S teskim ruskim naglaskom, ko nekad u kultnoj igri Red Alert)

Gledao sam malo i po moneysavingexpert.com pa dodjoh do zakljucaka da cu, silom prilika, morati ovako:

1.) Otvoriti basic current account jer onaj s ukljucenim overdraftom necu moc dobit. Taj minus mi je zaista nebitna stavka obzirom da bankarim u Hrvatskoj od 2001. i nisam jos do nule dosao, nekmoli u minus zasao.

2.) Uzeti pretplatu za mobilnu komunikaciju. Citam da mi placanje ugovorenih mjesecnih obveza, malo-pomalo, doprinosi izgradnji credit ratinga. Optimalna mi se cini mreza Three s tarifom koja uključuje džaba SMS, džaba net (od čega 12 GB za tethering) te 200 minuta poziva, što me dođe £18 mjesečno. Ugovor je na 12 mjeseci.

3.) Prijaviti se na electoral row, makar za lokalne izbore. Imao sam pravo glasa na lokalnim izborima u Francuskoj, ne vidim zašto ne bih imao isto to pravo u UK.

Inače, glede točke 1, kako se bankari u UK? Jesu li sve banke, za ove moje osnovne potrebe, jednako dobre ili neke ipak treba izbjeći? Plaćam li podizanje svojih para s bankomata? Ako nemam bankomat svoje banke u blizini, plaća li se naknada za podizanje s nekog "tuđeg"? Jel internet bankarstvo nešto besplatno (kao što mi je recimo bilo u Francuskoj) ili ga dodatno plaćam (kao u RH)?
To ti je sve dosta jednostavno. Three im je jedna od najvecih mobilnih kuca, pokrivenost dosta dobra a cijenovno jedna od najpovoljnijih. Ja prezadovoljan za sad.
Ako imas ugovor na neodredjeno onda bi ti taj basic trebao biti vise nego dovoljan. Ja sam u HSBC-u i mogu reci da su vrlo korektni. TI kod ugovaranja Current Accounta mozes dogovoriti overdraft ako zelis i oni te pitaj (mene bar jesu, ja ga nisam uzeo jer je to kao sto i svi znamo dvosjekli mac). Uz to ti bar HSBC daje i kreditnu karticu sa odredjenim iznosom koji mozes podici i onda to otplacivati u nekakvim ratama. Meni su dali prvih 12mj iznos od 900 GBP koji mogu podizati ili u kesu ili potrositi na nesto. Onda si recimo sastavis Direct Debit (trajni nalog) s kojim uplacujes mjesecno iznos dok ne isplatis potroseni iznos na kreditnoj kartici.
HSBC je meni jako dobra jer osim standardno mobilnog i internet bankarstva nudi vrlo povoljnu proviziju na prebacivanje novca na bilo koji racun u banci u HR. Naime, oni naplacuju 4 GBP po transakciji a transakcija moze biti do ako se ne varam 50.000 GBP, ima na njihovom webu. Novac je unutar 24h na racunu u banci u HR (naravno 24h radnih dana).
Upravo su mi nakon 12mj povecali dozvoljeni iznos na kreditnoj na 2500 GBP
pa eto, nije da se mozes odmah poceti baskariti i ponasati rastrosno ali mozes malo kasnije
Prijavu na electoral mozes napraviti online sto je ljepota njihove administracije, vecinu stvari nemoras vidjeti nikakav salter.

Zivjeli svi i svima koji slave zelim sretan Bozic!!!

P.S. Jedno upozornje, ukoliko dogovoris trajni nalog i desi ti se da recimo prije naplate trajnog racuna na racunu nemas novaca, banka ce ti skinuti iznos koji je predvidjen trajnim nalogom i ti ces htio-nehtio odletiti u overdraft iako ga recimo nemas dogovorenog. U toj situaciji ti najcesce daju period od dva-tri dana da hitno podmiris taj overdraft uplatom, ukoliko to ne ucinis odlazis u nizi kreditni rejting automatski zato pametno sa racunima.
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 10:17   #95
Blue Certificate

pozdrav svima i nadam se da ce neko imati volje da mi odgovori procitala svih 500 i vise stranica na onoj temi koja je zatvorena pa se zato javljam ovdje. Mislim da nisam sigurna sta je moj status u UK pa da zato imam problem kako isouniti aplikaciju za partnera.

Ja sam drzavljanin EEA (drzava Island) bez ikakvih restrikcija, zivim i radim u UK skoro 5 godina (bice u maju ove godine) i imam sve dokaze.

Moj partner je hrvatski drzavljanin i jos uvijek zivi dole, a sada bi htjeli da dodje ovamo. Ja sam shvatila da mozemo aplicirati kao "unmarried partner", mi jesm o u vezi 3.5 godine, ali ne zivimo skupa. On je bio ovdje 6 mjeseci u 2012, i u nekoliko posjeta. Imam dosta dokaza kao slike, avionske karte gdje smo posjecivali jedno drugo, ali ne zajednicke.

Da li se slazete da je ta osnova pravi izbor ili imate kakvu bolju ideju? Mene je strah da ce ga odbiti, a posto pise da u UK moze da boravi samo 3 mjeseca, sta onda? Za ta tri mjeseca ga mogu staviti na tenancyh agreement, council tax, racune i otvoriti bankovni racun, ali to znaci da ce u aplikaciji pisati da je tu samo par mjeseci.

Da li je moj status indefinite leave to remain, ili sam ja settled person? Za taj status da li je dovoljna cinjenica da tu zivim i radim 5 godina, ili moram imati neke sljuzbene potvrde o status?

Oprostite na dugackom postu, ali sada smo pali u depresiju jer nismo znali da je sve ovako.....
London123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 14:36   #96
Ako si pročitala sve komentare iz teme znaš da je unmarried partner teško dobiti bez da bar dvije godine živite na istoj adresi, dijelite račune itd.

Ako je hrvatski državljanin može ostati u UK neograničeno dugo, teoretski bi trebao nakon 3 mjeseca regulirati status, ali to nitko ne gleda. Na temi pišu ljudi koji su boravili u UK 2-3 godine bez reguliranja statusa i nikakvih problema nisu imali niti im je itko postavljao pitanja zbog toga.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 17:15   #97
hvala na odgovoru, ali kako da se ispetljamo sada iz toga? Kako da on zivi ovdje, a da ne radi dvije godine? Ja ne mogu finansijski to da pokrijem, a on ce se ubiti od dosade. Da li je iko pokusao dobiti a da nema dvije godine za dokaz?

Da li znate sta su posljedice ako dobijemo odbijenicu? Ja bih pokusala ici na onu napomenu iz gov.uk da 2 godine nije absolute rule.

da li se iko prijavio da zivi ovdje, a nije zivio i tako skupljao vrijeme? nece to biti cudno kasnije i sumnjivo jer nije radio to cijelo vrijeme? ne bih se htjela petljati ni u sta nezakonito, ali ne znam sta da radimo sada

Jos sam pronasla i neki formular EEA/EFM - sad mi izgleda kao da je to ustvari sta treba da popunimo, da li iko ima s tim iskustva?

https://www.gov.uk/government/upload..._fm__07_15.pdf


Hvala unaprijed!

Zadnje uređivanje London123 : 03.01.2016. at 18:03.
London123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 19:27   #98
Quote:
London123 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, ali kako da se ispetljamo sada iz toga? Kako da on zivi ovdje, a da ne radi dvije godine? Ja ne mogu finansijski to da pokrijem, a on ce se ubiti od dosade. Da li je iko pokusao dobiti a da nema dvije godine za dokaz?

Da li znate sta su posljedice ako dobijemo odbijenicu? Ja bih pokusala ici na onu napomenu iz gov.uk da 2 godine nije absolute rule.

da li se iko prijavio da zivi ovdje, a nije zivio i tako skupljao vrijeme? nece to biti cudno kasnije i sumnjivo jer nije radio to cijelo vrijeme? ne bih se htjela petljati ni u sta nezakonito, ali ne znam sta da radimo sada

Jos sam pronasla i neki formular EEA/EFM - sad mi izgleda kao da je to ustvari sta treba da popunimo, da li iko ima s tim iskustva?

https://www.gov.uk/government/upload..._fm__07_15.pdf


Hvala unaprijed!
Odgovorila sam ti i u pm, ali da dodam i ovdje.
Jeste nezgodno da on ne radi, ali ako on upise neki kurs i kao student aplicira za yellow certifikat i uspije raditi part-time to bi vam moglo biti rijesenje. Nama dvoma nije lako s jednom placom, ali nije ni nemoguce. A i ja se nadam naci posao ove godine uskoro.
A i poslala sam aplikaciju nakon 1g i 10 mjeseci i pozvala se u popratnom pismu na to pravilo da moze i ranije ako se ispunjavaju uvjeti (sa sve linkom i citatom gdje to pise na gov.uk).

Tvoj partner moze u biti dolaziti i odlaziti u UK, ali ne smije boraviti van UK duze od nekog roka (zaboravila sam koliko, ali pise u CR1 formularu). Bolje mu je da dodje i pokusa iskoristiti vrijeme pripremajuci se za buducu karijeru (npr. neki kurs). Obavezno ga stavi na council tax bill. To je dokaz adrese za sve sto pokusa ovdje uraditi - otvaranje racuna u banci, upis u knjiznicu, studij, sto su sve ujedno i dokazi da on zivi s tobom na istoj adresi (bank statements, NHS medical card...) i to sve moze sredjivati kad dodje. Da mi ne bude dosadno

Posljedice odbijenice su mi nepoznate, i sasvim je ok da aplicirate ponovo, kad sakupite jos dokaza.
Formular je CR1, i nije kompliciran, samo treba pazljivo citati.

PS Sad vidim da je link koji si dala vodi ka EEA Family Member formularu, koji ti nije potreban ako ti je decko HR drzavljanin. Formular CR1 je pravi formular. Evo link.

Zadnje uređivanje thaichi : 03.01.2016. at 20:04.
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 19:48   #99
@London123 Poslala sam ti PM. No zaboravih pitati, ne možete se na brzinu vjenčati u Hrvatskoj? :nezna: Ako ništa drugo, tek toliko da imate papir i da on dobije plavi certifikat u roku keks?
bijeli zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 21:29   #100
thaichi i bijeli zeko , hvala mnogo na odgovorima!

odgovorila sam na pm

moze li neko da me uputi u neku instituciju (osim Ahmeda molim vas

gdje mogu dobiti 100% tacnu informaciju koji formular treba da popunimo? Taj EEA/EFM sam mislila da je nas jer bi on bio extended family member of EEA national, sto sam ja, a moze da bude unmarried partner.

vjencanje nam nije bas na dnevnom redu ))

znaci koliko ja ovdje vidim, problem koji ja treba da skuzim je moj status u UK! Ja sam EEA drzavljanin koji ovde radi 5 godina. Da li sam ja settled in UK (sto ima opcija u Blue) ili imam indefinite leave to remain (isto opcija u Blue) ili da idem na EEA national (sto je opcija u EEA/EFM). Meni nista nije jasno sada!

1. Settled person is a person who has indefinite leave to remain, the right of abode or Irish citizenship has settled status if resident in the United Kingdom

2. Indefinite leave to remain (ILR) or permanent residency (PR) is an immigration status granted to a person who does not hold the right of abode in the United Kingdom (UK), but who has been admitted to the UK without any time limit on his or her stay and who is free to take up employment or study, without restriction.

Ja nemam nikakva ogranicenja, a ovo dvoje gore mi zvuci isto

jos da dodam, ja nemam hrvatski pasos!

Zadnje uređivanje London123 : 03.01.2016. at 21:43. Reason: sjetila se jos nesto dodati
London123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:26.