Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2016., 23:55   #41
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Ma mene nešto drugo muči pa bih vas zamolila da obratite pažnju.
Ona cura Lutfiye. Ispada da je ona kao neka služavka u kući, druge baš i nisam vidjela, a opet je stalno tu kad se vode neki obiteljski razgovori.
Pogledala sam na vikipediji, prema podacima koje tamo daju, ona također nosi prezime Çakırbeyli, a prema GT prijevodu, ona je kćer Hayriye te Hizirova i Ilyasova sestra .
Ponekad mi se čini da se obitelj ponaša prema njoj s nekim omalovažavanjem (osobito Hayriye), kao da je smatraju glupastom, zaostalom pa mi je žao cijelo vrijeme.

Hizirova sestra

Bila sam uvjerena da je sluškinja, obično ona otvara vrata, znam da ju je Hayriye poslala da kuha Ilyasu. Dobro, bilo mi je čudno da svima govori ti i tako, ali opet.

Sad malo proletjeh epizode, i dobro je bilo kad je Hizir kasnio na okupljanje pa mu je ona rekla "Da si još malo zakasnio svatko bi svakoga pojeo i nitko ne bi osjećao glad." A on napravio odličnu facu "Neka mene sada jedu, pepeljugo." Doduše, govori njemu brate, a Hayriye cijelo vrijeme majko, ali mislila sam da ih tako zove onako, kad ono zbilja majka i brat

Sad mi je još čudnije što je ne prate kad ide van. Još ni Hiziru nije htjela reći tko joj se sviđa, rekla da će se udati za onoga koga voli, a on samo facu i svima zaprijetio, ali nije pilao. A ja još mislila što je tako nepristojan kad takva pitanja postavlja sluškinji, a sad mi čudno da je tako brzo odustao.


A Hayriye nijednu ženu ne voli, ali Meryem je opasna, pa je ne smije puno gnjaviti. Zaboravila sam nažvrljati da mi je ono kad je Hayriye molila i gledala Alparslana ili kako se već zove kako spava, bilo Jedno je gledati malo dijete, ali odraslog???
gubitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 00:14   #42
sitnice

Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post



Bio je zanimljiv razgovor Šahina i Hizira o keksanju. Šahir pita: "Kažeš da se brod još nije usidrio?“, a Hizir odgovara: "S drugog broda bacam sidro.“ Zanimljive metafore.
a tek o roza sobi.. kamo jelte odlaze zatvorenici po te potrebe .. a kao Šahin nebi da mu se ne smiju.. i još da je nekad bilo poštovanja ..

vidim da još nismo komentirale.. al meni se ne sviđa što Hizira Vehbi i još neki zovu REIS.. :.. zna se za koga je to rezervirano.

Dakle.. svi znaju da Meryem ima umiješane prste u napad na Nazli (pa i sama Nazli to može nakon svega zaključiti).. a jednio to nesmije saznati Hizir pa nek Dursun plati što je poslušao naredbu... biti će u ovoj seriji da nahebeš od gazde jesi li poslušao ili nisi poslušao..


i neznem jeste li primjetile..
* igra riječima .. DURSUN bi bilo nešto kao prestani/stani/STANKO.. jer kad ga Enište "ušutka" on jasno po povratku u auto kaže "Dursun".. kod prevoda je to ispalo "mnogo se koprcao pa sam ga jače zavazao".. a u turskom bi bilo "stao je, jače sam ga zavezao jer se jako koprcao"..
* oni su prije živjeli u Trabzonu.. tako je adresa na pismima iz zatvora, pa otud i ona pjesma... a znamo tko je još iz Trabzona jelte, tko tamo često odlazi...
eMarina13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 20:02   #43
Najprije, zaboravila sam napomenuti, na odjavnoj špici svake epke je popis pjesama, tako da je sad puno lakše pronaći pjesmu nego kad smo se mučili za Silu.
Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam nažvrljati da mi je ono kad je Hayriye molila i gledala Alparslana ili kako se već zove kako spava, bilo Jedno je gledati malo dijete, ali odraslog???
Ajme da, i mene je prošla jeza. Mislila sam da će se dečko prepasti, a on ništa, smješka se. Valjda ga je Hayriye tako navikla, godinama. No svejedno, briga mene za njega, ja sam se prestrašila.

Quote:
eMarina13 kaže: Pogledaj post
vidim da još nismo komentirale.. al meni se ne sviđa što Hizira Vehbi i još neki zovu REIS.. : durica:.. zna se za koga je to rezervirano.: nogica:
Ma ne sviđa se ni meni, ali ajd' ovdje ga prevode "vođo", mi ćemo se praviti da ne čujemo "reis", a tamo ćemo ga i tako prevoditi kao "kapetan", barem ja jesam tako, to i pripada nekima

Pogledala sam petu.

Svakako, osim Mahmuta i Unala, koji su mi zaista najodurniji likovi serije, nikako mi nisu legli ni Hizir ni Mubeccel. Dobro, ima još likova koji su mi tu negdje, na nekom rubu, ali ovo dvoje ..... Kako sam otišla puno naprijed, nisam mogla učiniti drugo nego se pomiriti s tim likovima, ako želim gledati dalje.

Počet ću s Ilyasom. Sad kad je zasjeo na čelo obitelji, u odsutnosti brata, očekivala sam od njega nešto sasvim drugo, poučena nekim drugim serijama i filmovima. Mislila sam da će se razbahatiti, pritom počiniti neke greške, da će potom učiniti sve da mu brat što duže ostane u zatvoru, da će možda čak sklopiti i nekakav dogovor s protivničkom stranom ... no ništa od toga . Drago mi je što me razuvjerio.

I na kraju - upuca Mahmuta. Nikako mi nije bilo jasno koji je razlog njihove međusobne netrpeljivosti, no izgleda, dobili smo odgovor. Moglo se shvatiti kasnije, iz razgovora Esre i Ilyasa da je Mahmut nešto htio ili nešto imao s Esrom. Naši nisu preveli, ali u ruskom titlu je prevedena poruka koju je Mahmut poslao Ilyasu uz sliku s Yaren: "Kad ti Esra dosadi, javi. Poslat ću ti i ovu."

Iz razgovora Unala i Ozera, shvatila sam da je Hizirov stariji brat (Omer?) ubijen po Unalovoj naredbi.

Odličan mi je bio razgovor Nevzata i Alparslana, kako je Nevzat pomoću šaha tumačio dečku "pravila" igre države i trgovaca oružjem.

Hizir mi je digao živce na početku epke. Dobro, nije on mogao znati da je Fahri postavljen kako bi ga čuvao, no toliko ga je izazivao i gnjavio, čak mu bacio i onaj tanjurić sa soli u glavu, nimalo se ne bih čudila da je Fahri izgubio živce i tresnuo ga, unatoč tome što mu je tajni čuvar. No, Fahri je zaista bolji od toga, a od Hizira pogotovo.

Još uvijek padam na ovaj pogled:



...nije da je zgodan, nije da je lijep, ali ovakav pogled...da se naježiš (u pozitivnom smislu, mislim).

Uhapsilo sve "očeve", najzanimljiviji mi je bio Selim, on se jedini nije bunio ni pitao što i kako, samo je rekao krojaču da mu sako u zatvoru neće trebati i pružio ruke policajcu da mu stavi lisice.
A Tipi . Bio pod plahtom, a nad glavom mu nalijevaju olovo, valjda da mu maknu uroke. Sirotan, u pritvoru ga je najviše strah bilo hoće li mu biti hladno ako ga stave u zatvor. Tako je i bilo pa je užicao džemper od Fahrija . Usput smo saznali da nosi i pancirni prsluk, koji su mu oduzeli kad je ušao u zatvor.

Meryem je došla volja za djetetom, otkako je Hizir u zatvoru. Kaže sestri da bi mogle zajedno biti trudne (imati blizance).

Mubeccel je stvarno odvratna, kako se ta žena samo nametne i zabada nos svugdje. Čak je prestrašila i onog zgodnog tjelohranitelja Adnana, rekla mu neka se pazi da mu ne sazna Meryem čiju kuću čuva. Pa je jadan sav isprepadan pitao Hatice hoće li Meryem saznati.

Merve, kćer Hatice mi je simpa curica, slatka mi je s onom kovrčavom kosom, a tiha je i pristojna. Za razliku od Zeynep koja mi se od početka ne sviđa nikako, napasna je, razmažena, nepristojna, svakoga poziva na red .... nervira me i točka .
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 10:26   #44
5. epizoda – i dalje napeto, iznenađenjima nikad kraja, a kraj je za mene prilično neočekivan.

Nakon Ilijasovog ubojstva Kemala i Murata, policija pohapsi sve mafijaške vođe pa su sada svi zajedno u zatvoru.

Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Svakako, osim Mahmuta i Unala, koji su mi zaista najodurniji likovi serije, nikako mi nisu legli ni Hizir ni Mubeccel. Dobro, ima još likova koji su mi tu negdje, na nekom rubu, ali ovo dvoje ....
Ovi koje si nabrojala zaista prednjače u odurnosti ili antipatičnosti, ali zapravo, ni s jednim likom u ovoj seriji ne mogu suosjećati. Ima ih još puno više ili manje simpa, ali nitko mi nije specijalno drag kao što to obično biva kad gledam neku seriju. Meryem cijenim jer žena ima dovoljno hrabrosti, odlučnosti i najvažnije, ima stav, pokazuje i neki karakter, ali je opasna i opaka kao i njezin muž. Nazli izgleda kao dobrica, ali i ona mi se ponekad ponaša kao da nije znala u što se upustila. Hizirova majka je tvrda i bezosjećajna prema cijelom ženskom rodu, a sve one žene u kući ili tračare i prenose ili igraju svoju igru ili su previše pokorne. Tako da u ovoj seriji mogu samo cijeniti nekoga kao čvrstu osobu ili pohvaliti nečiji čin. Emocionalno mi nitko nije sjeo.

Oktay kao Hizir je meni kao zemlja u odnosu na nebo Oktaya-Yavuza. Ima totalno nesimpatičan osmijeh, ciničan i često ružan. Ali znam da glumi mafijaškog vođu pa ne prigovaram. Tako valjda treba izgledati, ali nikome ne može biti dragi lik.

Pored tračarice i smutljivice Mudžebel, meni se ni Hatidže ne sviđa. Ta igra svoju igru, dvostruku i jako lukavu, još ne znam što je naumila. Vodi je inat i osveta Meryem, ali i ambicija jer se žena jako hoće.

Čak bih mogla reći da mi se najviše sviđa Ilijas. Vidjeli smo kako i on zna biti okrutan, bogme ne zaostaje za svojim bratom, ali prvo, ima nekakvu dobru facu, prema svima u obitelji je dobar, trudi se i oko nećaka i oko snahe, za sada mi je puno draži od svog starijeg brata. Ne znam, možda se i on promijeni.
Sam za sebe kaže: "Nisam emotivan u poslu. Ali sam emotivan kad je obitelj u pitanju.". I to bi mogla biti njegova odrednica.

Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Počet ću s Ilyasom. Sad kad je zasjeo na čelo obitelji, u odsutnosti brata, očekivala sam od njega nešto sasvim drugo, poučena nekim drugim serijama i filmovima. Mislila sam da će se razbahatiti, pritom počiniti neke greške, da će potom učiniti sve da mu brat što duže ostane u zatvoru, da će možda čak sklopiti i nekakav dogovor s protivničkom stranom ... no ništa od toga . Drago mi je što me razuvjerio.
Ilijas je dostojan nasljednik svog brata. Vidi to i Unal i Nevzat, ali i Hizir koji je ponosan na njega.

Nisam skužila da su Mahmut i Yaren bili u nekoj vezi. Onda su njegove provokacije još gore. Zato mi Mahmuta ni najmanje nije žao iako, moram priznati, nisam od Ilijasa očekivala da će u ovom, za njih vrlo osjetljivom trenutku, pucati u Mahmuta. I možda mu je to velika greška jer je radio srcem, a ne razumom. Suprotno od onoga kako ga je Hizir savjetovao.


Fahri je zaista bio iznenađenje. Svi smo mislili da je on taj Psihopat koji ubija okolo naokolo, a ono dvojica pravih ubojica su tipovi koji su mi se činili naivno i bili relativno simpa.


Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Uhapsilo sve "očeve", najzanimljiviji mi je bio Selim, on se jedini nije bunio ni pitao što i kako, samo je rekao krojaču da mu sako u zatvoru neće trebati i pružio ruke policajcu da mu stavi lisice.
A Tipi . Bio pod plahtom, a nad glavom mu nalijevaju olovo, valjda da mu maknu uroke. Sirotan, u pritvoru ga je najviše strah bilo hoće li mu biti hladno ako ga stave u zatvor.
To sa Selimom je bilo odlično, opet crnohumorno.

Svi su bili pristojni, nitko nije ni pokušao pobjeći već su odmah poslušno pružili ruke za lisice. Vidi se da imaju veliko iskustvo s policijom. Pored ovih koje si nabrojala, vidjeli smo kako Ahmet ima čitav dječji vrtić doma, u bazenu. Lako je njemu kad ima četiri žene, a one samo rađaju.


Od muških članova Hizirove obitelji najviše me živcira Servet (kojem je izgorjela tvornica). Stalno se žali kako nema novca, uplašen je i paničar. Pa mu je Ilijas dobro zaprijetio. Iako nisam skužila zašto.

Kao što mi je na kraju nejasan Hizir koji podiže ruku za krvnu osvetu nad svojim bratom. Vjeruje li Hizir da Ilijas nije pucao u Mahmuta ili nešto smišlja kako bi ih nadmudrio?

Zadnje uređivanje đurđevak : 12.04.2016. at 10:45.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 17:44   #45
Eh da, Hatice, ni meni se ne sviđa.
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
Kao što mi je na kraju nejasan Hizir koji podiže ruku za krvnu osvetu nad svojim bratom. Vjeruje li Hizir da Ilijas nije pucao u Mahmuta ili nešto smišlja kako bi ih nadmudrio?
Pa rekla bih da Hizir ima veliko povjerenje u Ilyasa, zna on da Ilyas ne bi ubio Mahmuta iz hira. Svakako, ako se dobro sjećam, nisu osobni obračuni bili u pitanju, iako se tako moglo naslutiti iz te scene (i mog komentara vezanog za Esru). Zato Hizir diže ruku i kaže da je to za pogubljenje Ilyasa ako je pucao u Mahmuta zbog nekakve osvete, hira itd, ali je ta ruka i za pogubljenje Mahmuta ako je Ilyas to učinio zbog nekog opravdanog razloga.
Čekamo šestu
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 20:45   #46
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Pa rekla bih da Hizir ima veliko povjerenje u Ilyasa, zna on da Ilyas ne bi ubio Mahmuta iz hira. Svakako, ako se dobro sjećam, nisu osobni obračuni bili u pitanju, iako se tako moglo naslutiti iz te scene (i mog komentara vezanog za Esru). Zato Hizir diže ruku i kaže da je to za pogubljenje Ilyasa ako je pucao u Mahmuta zbog nekakve osvete, hira itd, ali je ta ruka i za pogubljenje Mahmuta ako je Ilyas to učinio zbog nekog opravdanog razloga.
Ovo sam skužila da je ruka podignuta i za Mahmuta. Vjerojatno je Hizir uvjeren da će na kraju Mahmut biti kažnjen, a bila mu je i dobra prilika vratiti Selimu milo za drago jer je prvi zatražio kaznu za Ilijasa. U svakom slučaju, vrlo hrabar Hizirov čin, ali da nije tako hrabar i riješen, ne bi mogao biti mafijaški vođa. On zaista ima sve karakteristike da zavlada svima njima.

Ali zavela me Mahmutova poruka i to da su Esra i Mahmut nekada nešto petljali (zabunom sam u prošlom postu napisala Yaren) pa sam pomislila da je Ilijas pucao jer je bio isprovociran time. Ipak, sada kužim da nije moglo biti samo to jer se Ilijas već nalazio ispred restorana. Znači da je pratio Mahmuta, ali još ne znam zašto.

Onaj Refik, koji je zamijenio ubijenog brata za stolom, baš je oduran lik. Djeluje mi i kao neki jadnik. A znao je poslati svoje ljude da ubiju Hizira u zatvoru. Ipak mi se čini da se na kraju epizode, kad svi zajedno sjede u zatvorskoj ćeliji, otkrio svojom brigom da ulovi napadače. Mislim da ga je Fahri skužio.

Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Odličan mi je bio razgovor Nevzata i Alparslana, kako je Nevzat pomoću šaha tumačio dečku "pravila" igre države i trgovaca oružjem.
Stvarno odličan. Odlične su i sve Nevzatove križaljke. On sjedi u onoj baraci, ali i dalje svime rukovodi. Prisluškivao je razgovor za Stolom, čuo što su rekli Kemal i Murat i odmah skužio da je Ilijas odgovoran za oba ubojstva.

U razgovoru s Arpaslanom iznosi svoje namjere, ali i točno predviđa tko će što učiniti. Zna da će Unal htjeti izvaditi Hizira iz zatvora, a da će nekom tko je slabiji podmetnuti tzv. ubojstvo Nevzata. Zato će oni izvesti "operaciju očeva“ da bi Unalu olakšali posao. Izvrstan plan iako napeto čekam kome će to podmetnuti. Ma volim ja te špijunske fore, malo mi zaposle mozak, ali nemam njihovu kombinatoriku i uvijek me iznenade. Jedva čekam da gledam dalje. Meni je ovo prezanimljiva serija.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 10:30   #47
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Eh da, Hatice, ni meni se ne sviđa.
Iz razgovora Unala i Ozera, shvatila sam da je Hizirov stariji brat (Omer?) ubijen po Unalovoj naredbi.
Da, Unal je tako rekao. I sada mi je još čudnije što pristaju da Arpaslan oženi kćer ubojice svoga oca. Ili oni ne znaju da je Unal taj?



Evo, i u njihovom svijetu, a ja mislim u njihovom svijetu posebno, amanet je svetinja. Šahinu je Hizir povjeren na čuvanje pa on traži i od upravitelja zatvora da vrate Hizira u njegovu ćelije jer će u suprotnom napraviti veliki problem. Imaju oni svoja pravila.
Pa čak koristi svoje pravo na telefonski poziv, koji prije nije koristio i naziva Vehbija da ga o tome obavijesti.

Vehbi mi je baš zanimljiv lik, ne priča puno, ali je uvijek miran i staložen i uživa veliko povjerenje i Hizira i Ilijasa.

Na isti način mi je zanimljiv i Ozer. Nikada ne znam što taj misli.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 15:18   #48
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
Da, Unal je tako rekao. I sada mi je još čudnije što pristaju da Arpaslan oženi kćer ubojice svoga oca. Ili oni ne znaju da je Unal taj? :misli:



Evo, i u njihovom svijetu, a ja mislim u njihovom svijetu posebno, amanet je svetinja. Šahinu je Hizir povjeren na čuvanje pa on traži i od upravitelja zatvora da vrate Hizira u njegovu ćelije jer će u suprotnom napraviti veliki problem. Imaju oni svoja pravila.
Pa čak koristi svoje pravo na telefonski poziv, koji prije nije koristio i naziva Vehbija da ga o tome obavijesti.

Vehbi mi je baš zanimljiv lik, ne priča puno, ali je uvijek miran i staložen i uživa veliko povjerenje i Hizira i Ilijasa.

Na isti način mi je zanimljiv i Ozer. Nikada ne znam što taj misli.
Bold 1. - Ma kad je teško zaključiti tko što zna, a još manje što tko misli
Bold 2 - eh da, potpuno nejasan lik, možda baš zato što malo govori. Doduše ni Vehbi ne govori puno, ali, kao što si napisala, ipak je jasno na čijoj je strani.

Shvatila sam da je napad na Hizira u zatvoru naručio Refik i to zbog toga što mu je ubijen brat (Rifki, u prvoj epki). Kao da Hizira krivi za to. Odakle mu to?
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
Onaj Refik, koji je zamijenio ubijenog brata za stolom, baš je oduran lik. Djeluje mi i kao neki jadnik. A znao je poslati svoje ljude da ubiju Hizira u zatvoru. Ipak mi se čini da se na kraju epizode, kad svi zajedno sjede u zatvorskoj ćeliji, otkrio svojom brigom da ulovi napadače. Mislim da ga je Fahri skužio.
I meni izgleda da ga je Fahri skužio.
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 10:49   #49
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Ma kad je teško zaključiti tko što zna, a još manje što tko misli
E to je istina.

Još čekam prijevod 6. epizode koji nikako da stigne. Žao mi je što jako sporo pristižu prevedene epizode ove serije koja je trenutno najzanimljivija i najbolja od ponuđenih. Ali stvarno, u ovoj seriji, barem u prvih pet epizoda koje sam pogledala, nema ni minute praznog hoda ili nekih sporednih likova i radnji koje služe samo za popunjavanje vremena. Ovdje nema sporednih likova. Sve je u funkciji radnje i stalno drže napetost. Ako uskoro ne dočekam sljedeću epizodu, preći ću na ruski sajt i gledati dalje. Iako mi je puuuno lakše gledati prevedenu, tim više što moram paziti na svaku izgovorenu riječ.


Do tada još nešto iz 5. epizode.

Dobro mi je kako Unal smatra da je onaj televizijski prijenos uhićenja "očeva" bio u svrhu "prljanje njihove časti". Neš' ti časti!

Ilijasa još jednom moram pohvaliti. Odlično se držao kod Unala, mirno i dostojanstveno, ali oprezno toliko da nije ni trepnuo.


Bogme je Hizira jako pogodilo kad mu je Nazlu rekla da je izgubila bebu. Nikada ga nismo vidjeli toliko očajnog. Iako je čovjek stalno u frci, prevare, izdaje, ubojstva...uvijek je uglavnom miran. Ali sada je lupao po telefonskoj govornici, bio nekoliko sati u komi, baš je izgledao dotučeno.

I o Merjem. Iako je učinila sve da Nazli pobaci, ipak me iznenadila svojim ponašanjem. Nije puno likovala, a kad je Mudžebel rekla da Nazli ipak nije abortirala i tu se ponašala vrlo mirno. Merjem očito ne želi pred drugima pokazati što misli i osjeća. Ima ona svoje dostojanstvo. Iako, to ste vjerojatno sve primijetile, Merjem stalno ima istu facu.

Ni meni se ona mala Zeynep ne sviđa. Možda i zato što sam tu glumicu negdje gledala (još uvijek ne znam gdje) pa mi se unaprijed ne sviđa. Ali i ovdje je razmažena i svojeglava.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 10:55   #50
Konačno je stigao prijevod 6. epke.

Prethodna je završila napeto, još su svi zatvoru, ali da vidimo što li će njihov "sud" značiti za Ilijasa i Mahmuta. Pretpostavljam da će Mahmut preživjeti i da će tu još biti svega.

I čekam da Fehri reagira jer je skužio Refika. Koliko će još dugo Hizir biti u zatvoru? Znam da će o tome odlučiti Nevzat, ali više bih voljela radnju vani. Iako je i sada ima koliko hoćeš.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 16:51   #51
Ne da je Mahmut preživio, nego je sav poletan i želi sjediti na dvije stolice. Kako je pogledao Jaren kad je popila svoje piše u roku keks i još mu uzela njegovo iz ruke i strusila Poduzetna cura, ali što vidi u njemu I još sve zna

Napet kraj, napet
gubitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 01:42   #52
Ovo gore je naravno trebalo pisati "popila piće dok kažeš keks".
Yaren se inače isto bacila na Mahmuta kao i Nazli na Hizira.

I evo one scene kad je Esra kupila Ilyasu košuljicu koju je morala skinuti jer mu se "nije sviđala"
https://www.youtube.com/watch?v=D5PO4wb7zBk
Inače imam osjećaj da je Esra stalno u crnoj odjeći, ovo je jedna od rijetkih scena u kojoj nije bila u crnom.

Početak epizode mi je inače bio

Bilo mi je žao Nazli kad je vidjela sve na okupu. A i Hizir joj došao dijeliti lekcije Sad se ne bi smjela družiti ni s prijateljicom jer se njemu ne sviđa njezin ljubavnik. Da ne bi. Dobro mu je rekla da je Yaren uvijek bila uz nju.

Dobro mi je bilo kad je Nevzat rekao da mu Hizir ništa ne treba reći što se dogodilo, je li ga žena otjerala, ujutro će ionako sve saznati.
gubitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 15:32   #53
Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
Ovo gore je naravno trebalo pisati "popila piće dok kažeš keks".
Pretpostavljala sam da se radi o "piću".

Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
I evo one scene kad je Esra kupila Ilyasu košuljicu koju je morala skinuti jer mu se "nije sviđala"
https://www.youtube.com/watch?v=D5PO4wb7zBk
Inače imam osjećaj da je Esra stalno u crnoj odjeći, ovo je jedna od rijetkih scena u kojoj nije bila u crnom.
Odlična je scena. I nije da se Ilijasu nije sviđala u toj košulji već ju je htio vidjeti bez nje pa mu je ona dala znak.

A u ovoj epizodi smo vidjeli i Jaren u muškoj košulji, jutro poslije. Eto, u seriji bez nekog zgodnog lika, žene skaču na frajere, skidaju košuljice i svašta nešto.

Da, Esra je najčešće u crnom, osim u ovoj sceni i u sceni kad dolazi Mahmutu na vrata.

Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
Početak epizode mi je inače bio
Scena na početku epizode je baš pravi horor. Jako surovo. Davljenje plastičnom vrećicom. Pa se Hizir žali kako je on ipak "sažaljiv čovjek". Ali je toliko preplašio Refika da ga sada zauvijek ima uz sebe.


Inače, ova epizoda je stvarno napeta. Mislim, svaka je, ali ova od početka do kraja. I sva je nekako sumorna i teška. Nakon odluke o sudu nitko nije miran. Hizir živčaniji nego ikada, razbucao je sve odnose u obitelji. Ne znam što mu je trebalo da se tamo, u zatvoru, pravi važan i stavi Ilijasov život na kocku. Ali čovjek želi biti vođa pa svima pokazati da je fer i da će se prema svima isto ponašati. Pa i kad je u pitanju njegov brat. Pokazat će svoje principe, svoju čvrstinu i snagu. I on je doista kao stvoren za vođu. Kod izricanja presude ništa nije pokazao na svom licu.

No zato sada trpi čitava njegova obitelj i Nazli. Prvo, sa Ilijasom i Dživdživom uopće ne priča, dere se na kći i ženu, demonstrativno odlazi iz kuće, posvađa se i s Nazli. Čak ga ni majka ne uspijeva smiriti.

Jako teške scene s Hizirom i Ilijasom.

Meni je i opet Ilijas velika faca i puno mi je draži od Hizira. Pristaje na sve što stariji brat odluči, ali se ne misli ni kajati ni moliti. I dalje misli da je uradio dobro (jedina greška mu je što nije uspio ubiti Mahmuta). Tip fakat ima časti. Odgovorio je i Ozeru i odbio Unalovu ponudu („svi mi potječemo iz feudalne strukture, kako vi nećete pogaziti Unalovu riječ, tako ni ja neću bratovu“). Koja je to vjernost bratu!

Dobar mi je Ozer s pričom da Unal ne voli njihove feudalne običaje. Da, ne voli jer on to odmah riješi za večerom, bez suda.

Hizir je skroz pošizio, a Merjem prvi put pukla. Meni je bila tužna scena kad Merjem provjerava sobe od djece, a oni se zaključali unutra. I ona ušla u svoju spavaću sobu i zaključala se. I tu se čuje predivna pjesma.

Žao mi je i Nazli koja ih gleda iz prikrajka. I dobro kaže: „Što mogu dati čovjeku koji ima sve?“ No to je sudbina "drugih" žena.

Iako su sve žene ovdje samo da podupiru svoje muškarce i da se ne bune previše.

A opet, žene su u ovoj seriji dosta jake. Esra je također ispala odlučna i baš je dobro odgovorila Mahmutu.

Za staru smo već rekli, istina je da voli samo sinove i štiti samo muški rod, ali žena je izuzetno jaka. I ima veliki utjecaj na sve njih.


I na kraju, noć odluke. Koja scena!! Hrabri su i Ilijas i Mahmut. Kakvi su to ljudi! Ne znaju hoće li sutra biti živi ili mrtvi, ali sve to odlično podnose. Valjda moraš biti takav u njihovom svijetu. Kod njih ljudski život ne vrijedi bsš puno.

Pa vidimo da je Ilijasu bolja smrtna presuda od odluke da ne smije nositi oružje.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 11:26   #54
U ovoj epizoda je bila jedna jako lijepa scena.

Nakon što se Hizir posvađa sa cijelom svojom obitelji i ode iz kuće, nakon što se naljuti i na Nazli i ode, slijedi jedna tužna scena praćena divnom glazbom. Tužna trudna Nazli dolazi do komode, spušta i poklapa zajedničku fotku s Hizirom. Tužna Mejrem dolazi do sobe svoje kćeri, briše suze i želi ući, ali je soba zaključana, a u njoj Zeynep plače. Zatim ide do sobe svoga koja je također zaključana. Unutra je Omer nabio slušalice i tješi se igricom. Uplakana Mejrem ulazi u svoju spavaću sobu i također zaključava vrata. Hizir je ostavio pustoš iza sebe. U seriji nema puno ovakvih dugih, emocionalno nabijenih scena, pa me se ova posebno dojmila. Tim više što je prati predivna pjesma "Gelevera Deresi". Tako je tužna da uopće ne moraš ni tekst razumjeti. Ipak:

turski tekst i engleski prijevod.






Zadnje uređivanje đurđevak : 25.04.2016. at 11:38.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 12:50   #55
Pogledala sam epku sinoć no toliko mi se spavala da nisam uspjela ni riječ napisati. Sad ću, koliko se sjetim, uz pomoć
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
Dobar mi je Ozer s pričom da Unal ne voli njihove feudalne običaje. Da, ne voli jer on to odmah riješi za večerom, bez suda.
On je jednostavno odvratan tip, htjela sam napisati licemjeran no to mi je preslaba riječ za njega. Glumac odličan, što reći , slabo mi je kad se pojavi u kadru. Kako samo taj lik upravlja svima oko sebe i iz sjene ako treba.

Nikako mi nije jasno što Ozer radi za onim stolom. Ja sam shvatila da oko stola sjede samo trgovci oružjem od kojih su neki ujedno i proizvođači oružja. Sad smo saznali da je Ozer pravnik (odvjetnik ) koji ima veliku firmu za pravne poslove. Ok, treba takav njima, naravno, ali eto shvatila sam da je stol samo za "oružare".
Osim toga, čini mi se da je on Unalov zamjenik pa ne znam zašto bi zamjenik sjedio za stolom kad već Unal tu sjedi.
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
Meni je i opet Ilijas velika faca i puno mi je draži od Hizira. Pristaje na sve što stariji brat odluči, ali se ne misli ni kajati ni moliti. I dalje misli da je uradio dobro (jedina greška mu je što nije uspio ubiti Mahmuta). Tip fakat ima časti. Odgovorio je i Ozeru i odbio Unalovu ponudu („svi mi potječemo iz feudalne strukture, kako vi nećete pogaziti Unalovu riječ, tako ni ja neću bratovu“). Koja je to vjernost bratu!
Ma zaista je najveća faca u seriji, bio i ostao, najbolji je lik, neusporediv s Hizirom.

Dobro, znamo da je Mahmut smišljeno prišao Yaren iz sasvim drugih razloga od ljubavnih, htio je izazvati Ilyasa, a i uvući se bliže Hiziru. Sve je Ilyas shvatio i zato ga je upucao. Očito loše gađa iz blizine.
No što bi bilo da se Mahmut stvarno zaljubio u Yaren? Zar to ne smije? Zar se ne smije zaljubiti u nikoga bliskog Hizirovoj obitelji jer bi inače mogao platiti glavom?
Quote:
đurđevak kaže: Pogledaj post
I na kraju, noć odluke. Koja scena!! Hrabri su i Ilijas i Mahmut. Kakvi su to ljudi! Ne znaju hoće li sutra biti živi ili mrtvi, ali sve to odlično podnose. Valjda moraš biti takav u njihovom svijetu. Kod njih ljudski život ne vrijedi bsš puno.

Pa vidimo da je Ilijasu bolja smrtna presuda od odluke da ne smije nositi oružje.
Jest obojica su hrabri, ali Mahmut je luđi, doslovno.

Lukav je onaj Šahin, on kao presuđuje po feudalnom sustavu, presjeda kao mudrac i lijepo stavi bombu u ruke Selimu i Hiziru. On je sve pošteno presudio, uzeo Fahrija za svjedoka (Fahri mrvičak prevrnuo očima kad je shvatio što ovaj radi) i lijepo oprao ruke.

Esra mi je lijepa, lijepo joj pristaje onaj komplet uzorka prince de galles. Bila je i ona miss Turske neke godine.
Hrabra je i ona, kako je došla Mahmutu na vrata, stvarno cura voli Ilyasa.
A voli i Ilyas nju, mislio je na nju i zadnjeg dana, materijalno joj osigurao budući život bez njega.

Hizir još ne zna da je Nazli trudna, tj. da nije pobacila. Već je mjesec dana vani, a čini mi se da je još nije posjetio, a nije je ni nazvao, takav dojam sam stekla.

Ona Hizirova kćer mi je nepodnošljiva od prvog trena, stalno je zlovoljna, neugodna prema svima, bezobrazna čak. Nijednom je nisam vidjela dobre volje.
Eh da, rekla je Hiziru prije nego što je odjurio od kuće nešto u smislu "nemam ja takvog oca" pa je Hizir odšutio i otišao. Znamo da je Oktayev lik puno žešće reagirao kad mu je u drugoj seriji kćer rekla slično. No valjda su žestoke reakcije očeva na takve riječi rezervirane samo za dobre i drage kćeri
Ne mora je mlatnuti, no da joj malo verbalno pokaže gdje joj je mjesto, ne bi škodilo.

I meni je divna ona pjesma Gelevera deresi, https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...3&postcount=54
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 23:53   #56
Hvala vam cure na sažecima i pronalasku pjesama i izboru divnih scena


Da se i ja izjasnim tko mi se sviđa.

Ni meni se ne sviđa Hizirova kćerka, još od prve epizode kad je mami rekla da grozno izgleda. A onda je nastavila vrijeđati sve po redu, tako da... Sin se čini simpatičniji, mada odrastanje u onom okruženju, naporna baka, vidjet ćemo.

Dobre su mi Nazli, Esra, Lutfiye i Ajšen. I Alparslan. Ostali muškarci su premazani svim mastima. Meni se Ilyas sviđa jer se vidi da mu je stalo do Esre, druži se s Arpaslanom, i općenito se vidi da mu je stalo do obitelji, ne samo jer mora zbog obiteljskog posla, nego mu je stalo. Ali inače kao i svi ostali muški. Ali baš zato je fora ovo gledati

Hizir je napuhanko, ne razgovara s lyasom, ne zove Nazli. Pa je dobro da se Meryem ne da tlačiti. Uostalom, ne bi nje više bilo da je ona prevarila Hizira, pa neka ga davi. Samo mi je žao što žena gnjavi Nazli.

Meni nije bilo jasno što je to bilo s Mahmutom i Esrom, sad su napokon jasno rekli da je bila s njim prije Ilyasa.

Mubedžel se svima miješa u posao, ističe ono što ih muči, ne sviđa mi se žena. Za Hatidže ne znam što da mislim. Očito je samo da ni ona ne voli Mubedžel, još od prve epizode.

Baka je isto puna sebe. Ajd dobro, kužim, mora biti grozna da ishendla tolike muške, ali ne mora zato gnjaviti žene.
gubitnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 15:29   #57
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Nikako mi nije jasno što Ozer radi za onim stolom. Ja sam shvatila da oko stola sjede samo trgovci oružjem od kojih su neki ujedno i proizvođači oružja. Sad smo saznali da je Ozer pravnik (odvjetnik ) koji ima veliku firmu za pravne poslove. Ok, treba takav njima, naravno, ali eto shvatila sam da je stol samo za "oružare".
Osim toga, čini mi se da je on Unalov zamjenik pa ne znam zašto bi zamjenik sjedio za stolom kad već Unal tu sjedi.
Pa pretpostavljam da je Ozer Unalov pravni savjetnik, a možda i svima njima. I zato sjedi za stolom. Rekli su da nije izgubio nijednu tužbu, sposoban neki pravnik. Dobro im služi iako sigurno najviše Unalu. I mala Ozlemica kaže da je Ozer jedini tatin prijatelj.

Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Lukav je onaj Šahin, on kao presuđuje po feudalnom sustavu, presjeda kao mudrac i lijepo stavi bombu u ruke Selimu i Hiziru. On je sve pošteno presudio, uzeo Fahrija za svjedoka (Fahri mrvičak prevrnuo očima kad je shvatio što ovaj radi) i lijepo oprao ruke.
Jako lukav, ali i mudar. Očito mu svi vjeruju jer kažu da nikada nije bio ni pod čijim utjecajem, a dokaz za to je što je 20 godina proveo u zatvoru. Fino je on to presudio: Ilijas ne smije uzeti oružje u ruke zato što nje mogao kontrolirati ruke, a Mahmut je kriv jer je ušao u Hizirovu privatnost. Hizir ima pravo dovršiti posao koji je Ilijas obavio napola. Nije se nikome zamjerio pa je Hiziru i Selimu ostavio na čast da li će poštovati odluku ili neće. Nitko nije mogao imati prigovor. Osim Mahmuta, naravno, koji nije šutio.

Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
Sin se čini simpatičniji, mada odrastanje u onom okruženju, naporna baka, vidjet ćemo.
Mali je i meni simpa, ali bojim se da će uz takav odgoj ispasti kao i ovi odrasli. Kad je razgovarao sa sestrom o očevoj grešci, rekao je: "Žene ne mogu napraviti takvu grešku." Lijep početak.

Kad smo kod njih dvoje, i sada sam čula kad je Zeynep nazvala Hatidže "hala". Teta po ocu. Svašta mi ovdje naučimo.


I meni se Alparslan sviđa više od ostalih. Kao da je malo emancipiraniji. Sad zasad.

A žao mi ga je jer je sada Unalu sumnjiv. Njegovo boravljenje u voćnjaku postalo mu je čudno. Pa gdje neće?

Quote:
gubitnica kaže: Pogledaj post
Meni nije bilo jasno što je to bilo s Mahmutom i Esrom, sad su napokon jasno rekli da je bila s njim prije Ilyasa.
I meni je to malo nejasno.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 15:45   #58
Zaboravila sam napisati, kad je Hizir ludovao po kući zbog kćerke, ona bezdušna Hayrije odmah potjera Lutfije riječima "Trči, stani pred Zeynep neka udari tebe , a ne nju!"
Ma strašno, ne kažem da itko ikoga treba tući, ali ako je itko u ovoj seriji zaslužio jednu odgojnu to je svakako Zeynep. Zašto bi sirota Lutfije trebala primiti ono što ide Zeynep?
Da ne kažem da je cura spremno potrčala poslušati babu.
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:58   #59
Quote:
holaquetal kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam napisati, kad je Hizir ludovao po kući zbog kćerke, ona bezdušna Hayrije odmah potjera Lutfije riječima "Trči, stani pred Zeynep neka udari tebe , a ne nju!"
Ma strašno, ne kažem da itko ikoga treba tući, ali ako je itko u ovoj seriji zaslužio jednu odgojnu to je svakako Zeynep. Zašto bi sirota Lutfije trebala primiti ono što ide Zeynep?
Da ne kažem da je cura spremno potrčala poslušati babu.
E da, i ja sam ostala zatečena. Vidjeli smo da stara ne benda Luftije ni pola posto, ali ovo? Ma nije nju briga ni za Zeynep kao što je nije briga ni za jedno žensko stvorenje u kući već misli na svog sina. Boji se ako Hizir udari kćer da bi ova mogla nečime uzvratiti, poznaje ona svoju unuku. A Luftije neće iživcirati Hizira, primit će udarac i šutjeti.

Ma stara je grozna. I da, Hizir se jako pravi važan i misli da je najpametniji i da je u svemu u pravu. A zapravo tiranizira čitavu obitelj.

Jedino mi je bilo dobro kad je rekao majci: „Kako može izaći laž iz usta koja se stalno mole?


Isto tako smo ponovo vidjeli da Hizir uopće ne brine za svoju djecu. A htio bi ih imati što više. Samo da bi mu produžili vrstu.

Merjem mu govori da se Omer čudno ponaša, zatvorio se u sebe, očito dijete ima nekih problema, ali Hizir se čudi i kaže pa što, ima dobre ocjene. Kao da je sve u tome.

Vidjeli smo i što je rekao Mejrem u vezi razvoda, takva opcija je skoro pa nemoguća.


A glupi Enište se našao u nezgodi jer je konju dao ime Nazli.
đurđevak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 22:07   #60
Prevedena 7. epka.

Dogodilo se skoro sve, ne znam odakle početi.

Ipak, mene su se najviše dojmile dvije situacije.

Za početak, znamo da je Ilyasu zabranjeno nošenje oružja. Čovjeku je to teško palo, vidjelo se u više navrata, ali ne bi taj prekršio zapovijed pa da ga mučiš.
A ona odvratna baba, Hayriye, ona mu pobjedonosno daruje najveće blago obitelji, pištolj koji je čuvala pomno zamotan u stotinjak slojeva svilenih marama.
Moram odati priznanje ovoj glumici, svaki put mi uspijeva učiniti sve odvratnijim njen lik, nema kraja tome. Slabo mi je bilo dok sam gledala scenu.
Iliyas, u toj sceni, svaka čast

Postoji i druga scena, u kojoj mu baš ne bih odala priznanje, pogađate, kad je napao Esru zbog toga što je posjetila Mahmuta. Ne znajući cijelu priču, skoro je ubio, spriječio ga je Alparslan.

Sad dolazim do onoga što me se dojmilo.
Alparslan je najprije spriječio Ilyasa da naudi Esri, usput je Ilyas srušio i Ozlem koja je također htjela pomoći Esri, zatim je Alparslan izašao vani za curama i kad je Ozlem počela prigovarati rekao joj neka ušuti i odvede Esru. Tigrova princeza se uvrijedila. No, koliko sam shvatila, ocu nije rekla ništa, nego je tigar sam odlučio o njenoj i Alpovoj vezi (Alparslan mi je predugačko).
I lijepo pošalje svog posilnog, Ozera, da priprijeti Alpu. Mali je bio genijalan, kako mu nije dao da se miješa u njegovu vezu, no nije mogao učiniti ništa.
Kao da to nije bilo dosta, još mu i Nevzat soli pamet. Doduše, Nevzat mu je sve točno rekao, ali tigar, tigar ... taj idiot će iskoristiti bilo kakav povod da prekine vezu svoje kćeri s Alpom i iskoristi to za svoje ciljeve. Zna svoj posao i ide preko mrtvih ako treba, nije to u pitanju.
Po meni, ovim scenama je počelo ozbiljno uvlačenje Alpa u obiteljske poslove, upetljao se dečko, dijelom i svojom krivnjom i nema natrag.

Zanimljivo mi je bilo kad je (na početku epke) Alp rekao Ilyasu da veza nije gotova dok to žena ne odluči, a u sljedećoj sceni iste riječi govori Nevzat Hiziru. Nije da su baš u krivu. Prilično je jasno zašto su ženama dali toliko značajne uloge u ovoj seriji.

Igrom slučaja Meryem saznala kako Nazli nije izgubila bebu.
Svjedok toga je slučajno Civciv kojem je došlo toliko slabo da je oteo jednom pacijentu maskicu za kisik i stavio je sebi. Dakle, koja luda scena, odvalila sam na taj njegov potez.

I još jedna prelijepa pjesma: Ahmet Aslan - Giresun'un İçinde, čuje se u nekoliko navrata u epki.
Inače, divne su i ostale melodije s tog albuma, samo kliknite na bilo koji naslov na slici u klipu.
__________________
Bohemian rhapsody - Queen
holaquetal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.