Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2005., 10:57   #1
gitara

koja je razlika od kalsicne i akusticne gitare? posto sam tek tek poceo na svojoj sam polomio 2 zice zatezajuci a posto su stare pukle su pa sad enznam sto da kupim.
evo je moja pocetnicka vec rasturena ljepotica
[IMG]gitara[/IMG]
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 10:57   #2
hm ..kako bacit sliku
[IMG]g[/IMG]
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 11:00   #3
sliku uplodaj na www.imageshack.us
a razlika između akusticne i klasicne.............klasicna ti ima plasticne zice i sirok vrat, a akusticna metalne zice i nesto uzi vrat. to je sve sto ja znam
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 13:50   #4
pa evo za pocetnike najaktualnija podjela gitara bi izgledala ovako:
-klasicna gitara (negdje je zovu jos i spanjolska, koncertna ili gitara sa plasticnim zicama) konstruktor moderne klasicne gitare je Antonio de Torres negdje oko 1860. godine

-akusticna gitara (western ili gitara sa metalnim zicama) ne znam tko ju je tocno konstruirao, ali "Martin" kao najpoznatiji proizvodjac razlikuje 6 osnovnih modela:1,2,0,00,000,D, gdje je 1 najkraca i s najuzim rezonatorom, a D najduza i najsira. Dreadnought je najrasprostranjeniji model akusticne gitare i odgovara martinovom D (ima 14 polja do rezonatora). Jumbo akusticna gitara je jos veceg i zaobljenijeg rezonatora, cutaway ima onaj izrez za ruku koji omogucava lakse sviranje ispod 14 polja, a akusticna gitara sa 12 zica ima duple zice gdje se prve dva para stimaju identicno, a kod 3,4,5 i 6-og para druga zica se stima za oktavu vise.

-rezonator gitara (Dobro ili National guitar su najpoznatiji proizvodjaci), ova gitara ima metalni rezonator, a zice preko stega leze na rezonatoru, tako de je efekat prenosenja vibracija slican kao kod membranskog mikrofona.

-jazz gitara se dijeli na tri osnovne grupe: akusticna (koju je svirao django reinhardt), poluakusticna sa pickupom (wes montgomery), i Archtop za koju se najcesce i koristi naziv jazz gitara kod koje je poklopac izrezbaren kao kod gudackih istrumenata i ima dvije f zvucne rupe i uglavnom se svira preko pojacala.

-elektricna gitara je gitara kod koje se titranje zica prenosi preko pickupa, a elektricni signal preko kabla prebacuje u pojacalo, gdje se, jel, pojacava. ovdje je podjela izvrsena na: single-coil (pickup sa jednom spiralom) koje koristi fender na stratocasteru i telecasteru, humbucker (dvospiralni pickup) koji je karakteristican za gibson les paul i solidbody gitare koje imaju dva single coila i humbucker, te, obicno, floyd-rose vibrato sistem.

-kontrabas gitara sa 4 zice koje se stimaju kao 6,5,4 i 3 zica na akusticnoj samo oktavu nize.

-oktavska gitara koja je velicine mandoline i stima se kao i klasicna samo oktavu vise (postoji i sa metalnim i sa plasticnim zicama)

-dalje postoje postoje razne nacionalne varijacije na gitaru, gdje spada i flamenko gitara, ukulele, bendjo i sl. i razne povijesne gitare medju kojima su najpoznatije lutnje i barokne gitare.
parliament is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 14:57   #5
Quote:
parliament kaže:
pa evo za pocetnike najaktualnija podjela gitara bi izgledala ovako:
-klasicna gitara (negdje je zovu jos i spanjolska, koncertna ili gitara sa plasticnim zicama) konstruktor moderne klasicne gitare je Antonio de Torres negdje oko 1860. godine

-akusticna gitara (western ili gitara sa metalnim zicama) ne znam tko ju je tocno konstruirao, ali "Martin" kao najpoznatiji proizvodjac razlikuje 6 osnovnih modela:1,2,0,00,000,D, gdje je 1 najkraca i s najuzim rezonatorom, a D najduza i najsira. Dreadnought je najrasprostranjeniji model akusticne gitare i odgovara martinovom D (ima 14 polja do rezonatora). Jumbo akusticna gitara je jos veceg i zaobljenijeg rezonatora, cutaway ima onaj izrez za ruku koji omogucava lakse sviranje ispod 14 polja, a akusticna gitara sa 12 zica ima duple zice gdje se prve dva para stimaju identicno, a kod 3,4,5 i 6-og para druga zica se stima za oktavu vise.

-rezonator gitara (Dobro ili National guitar su najpoznatiji proizvodjaci), ova gitara ima metalni rezonator, a zice preko stega leze na rezonatoru, tako de je efekat prenosenja vibracija slican kao kod membranskog mikrofona.

-jazz gitara se dijeli na tri osnovne grupe: akusticna (koju je svirao django reinhardt), poluakusticna sa pickupom (wes montgomery), i Archtop za koju se najcesce i koristi naziv jazz gitara kod koje je poklopac izrezbaren kao kod gudackih istrumenata i ima dvije f zvucne rupe i uglavnom se svira preko pojacala.

-elektricna gitara je gitara kod koje se titranje zica prenosi preko pickupa, a elektricni signal preko kabla prebacuje u pojacalo, gdje se, jel, pojacava. ovdje je podjela izvrsena na: single-coil (pickup sa jednom spiralom) koje koristi fender na stratocasteru i telecasteru, humbucker (dvospiralni pickup) koji je karakteristican za gibson les paul i solidbody gitare koje imaju dva single coila i humbucker, te, obicno, floyd-rose vibrato sistem.

-kontrabas gitara sa 4 zice koje se stimaju kao 6,5,4 i 3 zica na akusticnoj samo oktavu nize.

-oktavska gitara koja je velicine mandoline i stima se kao i klasicna samo oktavu vise (postoji i sa metalnim i sa plasticnim zicama)

-dalje postoje postoje razne nacionalne varijacije na gitaru, gdje spada i flamenko gitara, ukulele, bendjo i sl. i razne povijesne gitare medju kojima su najpoznatije lutnje i barokne gitare.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 20:31   #6
jao mudar i smiren kao spock!!!! the master!!!
__________________
ja MRZIM potpise!!!!!
lukazzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 21:02   #7
Re: gitara

Quote:
ozzy osbourne kaže:
koja je razlika od kalsicne i akusticne gitare? posto sam tek tek poceo na svojoj sam polomio 2 zice zatezajuci a posto su stare pukle su pa sad enznam sto da kupim.
evo je moja pocetnicka vec rasturena ljepotica
[IMG]gitara[/IMG]
Klasična je mala, a akustična velika...
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 21:30   #8
Ako misliš natezat te žice,opredjeli se za akustičnu(metalne žice)
hammond is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 21:30   #9
ma kako da ja bacim sliku pa mi recite moram kupit nove zice pa da se ne zajabem
ful bi svirao iako sma teeek poceo jos sam na notama hehe.
volio bi svirat solaze danas sutra ozijevih pjesama solo karijeru ako netko slusa
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 00:11   #10
Quote:
ozzy osbourne kaže:
ma kako da ja bacim sliku pa mi recite moram kupit nove zice pa da se ne zajabem
ful bi svirao iako sma teeek poceo jos sam na notama hehe.
volio bi svirat solaze danas sutra ozijevih pjesama solo karijeru ako netko slusa
evo ovako, ako su ti navojnice (oni vijci na koje se navijaju zice) od plastike - kupi si plasticne zice, a ako su od metala - metalne. i nemoj uciti note, uci svirati.
parliament is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 00:16   #11
Vidim ima vas koji imate znanje.

Koji program za crtanje nota?

Gdje naći pjesmice za početnike (uči po notama)?

Kada u školi počinju akordi?

Ja sam samo sponzor, junior uči u školi gitare, druga godina sve ide po notama - ne bunim se, mlad je i njemu to znanje neće škodit, ali volila bi komentare.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 12:01   #12
Talking

metalne su dakle metalne zice. ej puno hvala. sutra cu ici to pogledatia ai vijke moram nove uzet..mislim zelis. ok znaci da se ne mucik oko nota. super. jedva cekam da naucim nesto konkretno hehe. bas slusam back in black od acdc a
jeee
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 09:53   #13
Jesu za početnika bolje plastične ili metalne žice?
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 11:35   #14
meni je zenska rekla da su ako vec uzimam metalne da uzmem debljinu 10 jer da manje urezuju prste i kupio sam ih 60kn fender. zlatne. sad moram promjenit vide jer su stare to cu nadams e danas kupit
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 11:39   #15
Quote:
little wonder kaže:
Jesu za početnika bolje plastične ili metalne žice?
rekao bi plasticne, jer ih je lakse pritisnuti i manje bole za prste
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 18:21   #16
Quote:
parliament kaže:
nemoj uciti note.

Kakva glupost! Naravno da je vježba najvažnija,ali znanje nota donosi jako puno. A da ne govorimo o tome da ćeš uz note puno više razumjeti muziku.
THE SMRT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 23:18   #17
Quote:
THE SMRT kaže:
Kakva glupost! Naravno da je vježba najvažnija,ali znanje nota donosi jako puno. A da ne govorimo o tome da ćeš uz note puno više razumjeti muziku.
ježim se od muzicara koji sviraju po notama, a i od onih kojima za bolje shvacanje glazbe trebaju note.
parliament is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 23:59   #18
parliament lijepo si to sazeo svaka cast
__________________
jebotepatak!
C2V3N is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 01:12   #19
Ovak su mene ucili....

Jednostavno. Klasicna je u principu manja, ima 18 polja i plasticne zice, dok akusticna ima metalne zice, cca 20 ak polja (kako koja) i trebala bi biti veca ( i ljepsa) Uzmi akusticnu jer je bolja ako mislis prelazit na elektricnu. i malo da ti se prsti stvrdnu...
__________________
Sve što možeš ostavi za sutra!
boogov bložni nokat
Boog is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2005., 09:51   #20
ma super. ja sam kupio zeljezne zice a ima 18polja. i ni ceni mi se ful malena...
ozzy osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:05.