Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2010., 17:28   #1
Odbijanje alkotesta

molim za malu pomoć....

ovako ide priča...

ja se zaustavim na parking ugasim auto, kad odjednom dođu dva policajca u marici pokucaju mi na prozor te pitaju dokumente....te dali sam željan puhat.
ja sam rekao da najrađe nebi, te mi policajac kaže da izađem iz vozila i dođem do njihovog kombija...pa je on počeo pisati zapisnik da sam odbio alkotestiranje i uzeli mi privremeno vozačku na 8 dana... policajac me nije uveo u zakon koje su posljedice odbijanja alkotesta.... a popio samo 6 malih piva a kazna za odbijanje je kao da sam napuhao maximum (največa kazna).

odbio sam alkotestiranje jer sam bio parkiran i auto je bio ugašen, nisu me zaustavili na cesti...

Molim vas pomagajte....

i da nisam potpisao zapisnik pa je policajac napisao odbijen na crtu potpisa
noby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 18:01   #2
To što nisi potpisao zapisnik i nema neku težinu.
Ako stvarno nisi upravljao vozilom ne mogu ti ništa. Međutim, ako te je policajac vidio da prethodno upravljaš vozilom, pa si netom prije stao na parkiralište i ugasio vozilo, a k tome on još ima jednog policajca koji će to i potvrditi, naje..... si!!!!
Na sudu se žali da ti je to prvo put i d nešeć više nikad. Naravno kaznaslijedi, ali ne tako drastična

Zadnje uređivanje Katrin : 13.12.2010. at 20:36.
GREŠNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 20:40   #3
Znači mogao bi se izvući sa manjom kaznom, jer ova je stvarno previše....5000 do 15000 kn a policajac me nije ni upozorio ni upoznao sa posljedicama....
jel bi mogao to iznijet na sudu?

da me upoznao sa posljdicama sigurno bi puhao i sigurno nebi imao preko 1-og promila, te je on u zapisniku napisao da sam konzumirao 1,5 L piva.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.12.2010. at 09:45.
noby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 22:49   #4
Ako dobiješ prekršajni nalog, u zakonskom roku (8 dana od primitka) uloži prigovor sudu zbog nepotpunog činjeničnog stanja i traži redovni postupak. Kada dobiješ poziv suda odazovi se i tamo sucu reci da nije baš bilo tako kako policija opisuje, da si napravio nekoliko metara s automobilom od trgovine do parkirališta gdje si konzumirao alkohol i da si to učino jer ti je prijatelju bio rođendan (inače ne bi nikada upravljao vozilom pod alkoholom jer znaš da je to zabranjeno), a i reci da nisi odbio alkotest već si samo policajcu rekao zašto bi puhao obzirom da si parkiran, a da je on reako "Dobro" i napisao zapisnik. To ti jedan od priča (ako imaš bolju smisli je!!!). Inače reci da ti je ovo prvi prekršaj i da do sada nisi imao nikakav, da si po prirodi defanzivan vozač itd., a da ti je vozačka dozvola potrebna jer si upravo dobio posao i moraš svaki dan putovati do posla i nazad (nema adekvatne autobusne linije) i da ne želiš izgubiti posao (u ovo vrijeme) te moliš uvaženi sud da ti ovaj put progleda kroz prste. Tako nešto i kazna će biti zasigurno manja- i moli ih kako god znaš

Zadnje uređivanje Katrin : 14.12.2010. at 09:48.
GREŠNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:02   #5
Quote:
noby kaže: Pogledaj post
... jel bi mogao to iznijet na sudu?...
Pokušao si izbjeći na mjestu događaja i nije ti uspjelo, a ne bih ti savjetovao i izbjegavanje na sudu. Najbolje da djelomično priznaš (kako ti je napisao GREŠNIK) i da navedeš što više olakotnih okolnosti. U najboljem slučaju, smanjit će ti novčanu kaznu na nekih 1700-2000 kuna i dat će ti plaćanje na rate. Bolje od toga ćeš teško proći, a možeš i puno puno gore.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:32   #6
Mene sad nešto zanima. Živim "kod" zagreba, ali po noći busevi za moje naselje nevode. Tako da izlazim s autom.

Ako izađem u subotu navečer i nalijem se ko svinja, mogu li lagano prespavati nedilju rano ujutro (od recimo 4-10) u svom autu na nekom gradskom parkiralištu (tad su ionako besplatna) ?

Znači, pijan sam i u autu sam, ali ne vozim. Može li mi se dogoditi situacija od ovog noby-a ili ne ?
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:37   #7
to i mene zanima . rekao bih da ne jer nisi upravljao vozilom , niti si u prometu . osim ako se vise policajaca bas ne namjeri na tebe pa si pokriju price , onda bi mogao nastradati .
AbAdd0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:55   #8
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
... Znači, pijan sam i u autu sam, ali ne vozim...
U takvom slučaju, nisi u prometu i vozačka ti ne može biti oduzeta. Jedino što tih par sati sna nije dovoljno da se očistiš od alkohola, a čovjek je tada četo i u gorem stanju zbog eventualnog mamurluka i neispavanosti (a i spavanje u autu nije baš najudobnija stvar).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:06   #9
Da sjebo si se. Što sad, ne možeš apsolutno ništa. Što god rekao sud ti neće vjerovat nego će ti jednom divnom rečenicom, koja glasi otprilike ovako: " sve što je optuženi izjavio sud odbacuje temeljem dokaza (iskaz i zapisnik policije) te izjavu optuženog smatra samo kao način da optuženi izbjegne plaćanje kazne", dati do znanja da si sjeban još više, ne znam zašto si uopće odbio alkotest a znaš da nisi popio puno.

Inače ako ste negdje oko granice 0.5 ili 0.6, 0.7, 0.8 nemojte puhat nikad nego tražite da vam idu vaditi krv, dok dođete do bolnice dok vas prime, uvijek ima hitnih slučajeva nitko vas u 1-2 u noći neće prek reda uzet samo da vam krv izvade, pa dok ode na analizu i sve to bit će ispod 0.5.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:13   #10
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Mene sad nešto zanima. Živim "kod" zagreba, ali po noći busevi za moje naselje nevode. Tako da izlazim s autom.

Ako izađem u subotu navečer i nalijem se ko svinja, mogu li lagano prespavati nedilju rano ujutro (od recimo 4-10) u svom autu na nekom gradskom parkiralištu (tad su ionako besplatna) ?

Znači, pijan sam i u autu sam, ali ne vozim. Može li mi se dogoditi situacija od ovog noby-a ili ne ?
Ne, subotom je grad prepun pijanih vozača tako da nema potrebe hvatat tebe na parkingu, jedino što svi ti pijani vozači naknadno ispadnu parkirani.

Afair, ako tražiš vađenje krvi i pokaže se da si pijan plaćaš dodatne troškove.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:20   #11
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
... pa dok ode na analizu i sve to bit će ispod 0.5.
Nije to baš tako lako niti jednostavno. Uostalom, sam postupak traje koju minutu i nikad ne čekamo dugo.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:35   #12
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Da sjebo si se. Što sad, ne možeš apsolutno ništa. Što god rekao sud ti neće vjerovat nego će ti jednom divnom rečenicom, koja glasi otprilike ovako: " sve što je optuženi izjavio sud odbacuje temeljem dokaza (iskaz i zapisnik policije) te izjavu optuženog smatra samo kao način da optuženi izbjegne plaćanje kazne", dati do znanja da si sjeban još više, ne znam zašto si uopće odbio alkotest a znaš da nisi popio puno.

Inače ako ste negdje oko granice 0.5 ili 0.6, 0.7, 0.8 nemojte puhat nikad nego tražite da vam idu vaditi krv, dok dođete do bolnice dok vas prime, uvijek ima hitnih slučajeva nitko vas u 1-2 u noći neće prek reda uzet samo da vam krv izvade, pa dok ode na analizu i sve to bit će ispod 0.5.
Rijetko kada je baš tako - inače radi se o fazi trežnjenja kada koncentracija počne padati, a ona pada nakon cca 6-10 sati od zadnjeg pića (jer toliko treba da alkohol u krvi postigne svoj maksimum), tako da rezultat alkotesta i ne mora biti baš rezultat krvi i urina. Inače moguće je da nakon zadnjeg pića npr. druge pive i momentalnog puhanja u Drager rezultat bude 0,6 ili 0,7 g/kg, ali to su rijetki slučajevi. Obično treba vremena da izađeš iz birca, da uđeš u auto, upališ ga, kreneš, malo se voziš, pa te policija zaustavi, pa ti provjeri dokumentaciju, pa te pita želiš li puhati itd. - i eto ode barem 15 minuta - i ako si onda napuhao 0,6 ili 0,7 teško da će krv i urin pokazati manje (jer ti treba još cca 1 h da izvadiš krv).
GREŠNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 19:38   #13
Jel zna netko, čisto informativno, koliko vrimena triba proći da se iz prosječnog čovjeka "izluči" 1L pive ?

Zadnje uređivanje lettow : 14.12.2010. at 19:46.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 23:04   #14
Mislim da je odokativno pravilo da se čistiš 0.1 promil po satu. A koliko promila je 1l pive, uvelike ovisi od čovjeka do čovjeka.
Ebach Veley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 10:00   #15
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Inače ako ste negdje oko granice 0.5 ili 0.6, 0.7, 0.8 nemojte puhat nikad nego tražite da vam idu vaditi krv, dok dođete do bolnice dok vas prime, uvijek ima hitnih slučajeva nitko vas u 1-2 u noći neće prek reda uzet samo da vam krv izvade, pa dok ode na analizu i sve to bit će ispod 0.5.
ako odbiješ alkotestiranje smatra se da si odbio i vađenje krvi, tako da bez puhanja nema vađenja krvi!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 13:20   #16
Quote:
GREŠNIK kaže: Pogledaj post
Rijetko kada je baš tako - inače radi se o fazi trežnjenja kada koncentracija počne padati, a ona pada nakon cca 6-10 sati od zadnjeg pića (jer toliko treba da alkohol u krvi postigne svoj maksimum),
Netočno. Nakon popijenog pića, alkoholu treba pola sata do sat vremena da dosegne svoj maksimum ako se mjeri količinom alkohola u litri zraka. To najviše ovisi o količini hrane u želucu, ali i o specifičnoj apsorpciji alkohola koja je djelomično genetski uvjetovana, a djelomično se može povećati dugotrajnom konzumacijom alkohola.
Nakon toga polako počinje padati otprilike 0.1 promil na sat.

Dakako, ako se pije više od jednog pića, ako se piju pića različite koncentracije alkohola, ako se ne piju odmah jedno za drugim nego u određenim vremenskim razmacima (kako najčešće i bude), onda je gotovo nemoguće izračunati kada je dosegnut maksimum. Ali je prilično sigurno da sat vremena nakon posljednjeg unosa alkohola razina već počinje polako padati.

Quote:
Ebach Veley kaže: Pogledaj post
Mislim da je odokativno pravilo da se čistiš 0.1 promil po satu. A koliko promila je 1l pive, uvelike ovisi od čovjeka do čovjeka.
Da, to se smatra okvirnom mjerom. Doduše, ona (kao i sve ostale vezane uz alkohol) ovisi o nevjerojatno velikom broju faktora koji uključuju visinu, težinu, postotak vode u tijelu, spol, napunjenost želuca, iskustvo u pijenju alkohola, količinu koja je popijena, koncentraciju alkohola u piću koje se konzumira, brzinu konzumacije alkoholnog pića, vrstu alkoholnog pića, očekivanje djelovanja i brojne druge lakše i teže mjerljive varijable.

Smatra se da muškarac težak 80 kilograma ako popije litru piva na eks (u roku od maksimalno 10 minuta) će nakon pola sata doseći maksimalnu razinu alkohola od otprilike 0.7 promila.

Dakle, da bi se dva piva u potpunosti očistila iz organizma treba proći oko 8 sati. S time da spavanje usporava metabolizam te produljuje proces detoksikacije. Zato se često budite pijani, a subjektivno i pijaniji nego što vam se čini da ste bili kada ste zaspali.

Ako zaspete nakon 5 piva i odspavate 8 sati, ujutro ćete biti pijani više od 0.5 promila.

Zadnje uređivanje 200kn : 15.12.2010. at 13:28.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 21:51   #17
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Inače ako ste negdje oko granice 0.5 ili 0.6, 0.7, 0.8 nemojte puhat nikad nego tražite da vam idu vaditi krv, dok dođete do bolnice dok vas prime, uvijek ima hitnih slučajeva nitko vas u 1-2 u noći neće prek reda uzet samo da vam krv izvade, pa dok ode na analizu i sve to bit će ispod 0.5.

jel to dopušteno? mislim da kad policajac zatraži da pušem da kažem da necu puhat nego želim da mi se krv vadi????'
aragorn27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 21:57   #18
Quote:
aragorn27 kaže: Pogledaj post
jel to dopušteno? mislim da kad policajac zatraži da pušem da kažem da necu puhat nego želim da mi se krv vadi????'
Ako ne možeš puhati iz zdravstvenih razloga, onda se ide na vađenje krvi. Ali ako jednostavno ne želiš, onda smatramo da odbijaš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:08   #19
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ako ne možeš puhati iz zdravstvenih razloga, onda se ide na vađenje krvi. Ali ako jednostavno ne želiš, onda smatramo da odbijaš.
nema tog zdravstvenog razloga zbog kojeg ne bi mogao puhati osim ozljeda u prometnoj nesreći!!

Čim imaš vozačku znači da si prošao liječnički pregled i da si sposoban za vožnju a samim tim i za alkotest!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:15   #20
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
nema tog zdravstvenog razloga zbog kojeg ne bi mogao puhati osim ozljeda u prometnoj nesreći!!
Čim imaš vozačku znači da si prošao liječnički pregled i da si sposoban za vožnju a samim tim i za alkotest!!
Ima ljudi koji dobiju vozačku dozvolu s kratikm rokom važenja zbog razno-raznih medicinskih razloga. Oni znaju koje papire trebaju nositi uz sebe, a ako i dođe do eventualnog nesporazuma, stvar će se riješiti na sudu. Naravno, u te bolesti ne spadaju one na koje se ljudi najčešće pozivaju, kao niti pijenje raznih sirupa za kašalj i sl.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.