Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2024., 22:23   #1
Povratnici u Hrvatsku

Pošto sam u Austriji već 8 godina i još uvijek razmišljam o povratku u Hrvatsku,zanimaju me priče povratnika,ako ima takvih. Ali ne povratnika koji su radili poslove za crkavicu, već povratnika koji su bili zadovoljni plaćom ali im je nešto drugo smetalo u tuđini.

Živimo (muž,beba i ja) u Austriji. Napravili smo tu kuću kad još cijene nekretnina nisu podivljale i kamate se vrtile oko 1%. Sami smo ovdje,nemamo nikog od rodbine,samo nekolicinu prijatelja/susjeda iz ulice.

Koliko god mislim da sam se uklopila ovdje,nešto fali. Trenutno sam na porodiljnom,a inace radim 38,5 sati u financijskom sektoru. Muz radi u automobilskoj industriji pa je njegovo radno vrijeme od 7-5 od ponedjeljka do cetvrtka.

Koliko god mislim da sam se uklopila i dalje mi nešto fali. Fali mi kad odem do ducana da sretnem nekoga koga znam pa da procaskamo. Fali mi kad setam da sretnem nekog poznatog pa popricamo. Fale mi roditelji/braca/tetke koje bi uzele bebu barem 10min na tjedan/dan. Fali mi taj neki osjecaj pripadnistva nekoj zajednici.

Sve vise razmisljam o povratku u Hrvatsku jer kako cujem place rastu i kad god odemo na godisnji kad vidim kakvi se auti voze,vidim da se standard povecao. S druge strane ne bi htjela za 15. Godina slusati od djece zasto sam se vratila u Hrvatsku kad je Austrija za vecinu obecana zemlja.

Paa eto,voljela bi cuti pozitivne a i negativne povratnicke price,te vase razloge zasto ste se vratili u Hrvatsku
tonksnymphadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 13:35   #2
Quote:
tonksnymphadora kaže: Pogledaj post
Pošto sam u Austriji već 8 godina i još uvijek razmišljam o povratku u Hrvatsku,zanimaju me priče povratnika,ako ima takvih. Ali ne povratnika koji su radili poslove za crkavicu, već povratnika koji su bili zadovoljni plaćom ali im je nešto drugo smetalo u tuđini.

Živimo (muž,beba i ja) u Austriji. Napravili smo tu kuću kad još cijene nekretnina nisu podivljale i kamate se vrtile oko 1%. Sami smo ovdje,nemamo nikog od rodbine,samo nekolicinu prijatelja/susjeda iz ulice.

Koliko god mislim da sam se uklopila ovdje,nešto fali. Trenutno sam na porodiljnom,a inace radim 38,5 sati u financijskom sektoru. Muz radi u automobilskoj industriji pa je njegovo radno vrijeme od 7-5 od ponedjeljka do cetvrtka.

Koliko god mislim da sam se uklopila i dalje mi nešto fali. Fali mi kad odem do ducana da sretnem nekoga koga znam pa da procaskamo. Fali mi kad setam da sretnem nekog poznatog pa popricamo. Fale mi roditelji/braca/tetke koje bi uzele bebu barem 10min na tjedan/dan. Fali mi taj neki osjecaj pripadnistva nekoj zajednici.

Sve vise razmisljam o povratku u Hrvatsku jer kako cujem place rastu i kad god odemo na godisnji kad vidim kakvi se auti voze,vidim da se standard povecao. S druge strane ne bi htjela za 15. Godina slusati od djece zasto sam se vratila u Hrvatsku kad je Austrija za vecinu obecana zemlja.

Paa eto,voljela bi cuti pozitivne a i negativne povratnicke price,te vase razloge zasto ste se vratili u Hrvatsku
Ja sam se vratio iz DE, nisam tamo radio za crkavicu a sad u HR definitivno ne radim za crkavicu. Supruga mi nije hrvatica i imamo dvoje djece. Suma sumarum, sad nakon 4 godine u HR, gledam kako se vratit u DE. Uz sve svoje napore ne mogu probavit hrvatski mentalni sklop i modus operandi. Osim toga, želim da mi djeca rastu u nekoj sredini koja će ih poticat na razvoj a ne obratno. Istina je da je u hrvatskoj standard relativno naglo skočio ali standard u glavama je više manje isti. Falilo mi je sve navedeno dok se nisam vratio pa se podsjetio jako brzo zašto sam i otišao. Sretno.
__________________
Stara panjina.
Drob is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 13:44   #3
Quote:
Drob kaže: Pogledaj post
Ja sam se vratio iz DE, nisam tamo radio za crkavicu a sad u HR definitivno ne radim za crkavicu. Supruga mi nije hrvatica i imamo dvoje djece. Suma sumarum, sad nakon 4 godine u HR, gledam kako se vratit u DE. Uz sve svoje napore ne mogu probavit hrvatski mentalni sklop i modus operandi. Osim toga, želim da mi djeca rastu u nekoj sredini koja će ih poticat na razvoj a ne obratno. Istina je da je u hrvatskoj standard relativno naglo skočio ali standard u glavama je više manje isti. Falilo mi je sve navedeno dok se nisam vratio pa se podsjetio jako brzo zašto sam i otišao. Sretno.
Da, financijski standard se povecao, ali ljudi su sve veci imbecili.

Krkanluk je na max + pravna drzava ne funkcionira (npr Banozic).

Ako netko odseli u neko malo mjesto i nade dobar posao, bit ce mu dobro. Ja bi po Zagrebu 0/24 razbijao aute parkirane po stazama.
Dijete Kreten is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 15:34   #4
Bilo je nedavno slicna tema na ovom pdf-u, i moram se sloziti s jednim upisom da je ovo krivi pdf za ovakva pitanja. I istovremeno je tesko reci koji bi bio pravi pdf.
Rijetko tko je emocionalno neutralan i dovoljno hladne glave da bi mogao dati pravi savjet. Mnogi na ovom pdf-u su otisli relativno nedavno, jos nisu sigurni jel su napravili pravi potez, pa su onda ekstremno negativni prema svakome tko bi se htio vratiti. Ima i onih koji su se vec pomirili sa razocaranjem vani, pa su onda ekstremno negativni prema ostanku.
Vrijedi jos uvijek ona "svatko mora odluciti sam za sebe, i stajati iza toga"
Tko ne voli takve savjete - realno, u Hrvatskoj nije ratno stanje, nije ekstremna bijeda, ne prijeti neka velika kriza (nista vise nego bilo gdje drugdje u svijetu), i tko bi se vratio iz x razloga, neka se vrati. Ljudi zive vjerojatno normalno kao i prije. Politicari su onakvi kakvi su bili i prije, i vjerojatno ce biti i dalje, i s time se treba pomiriti, a nije da su po tome svjetski unikat, i vani ima svega po tom pitanju.
Vjerojatno je najbitnija stavka u svemu tome prelomiti da se covjek nema sto opravdavati okolini, koju god odluku da doneses.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 16:05   #5
pa je.
sve je skoro pa isto, mozda je malo veci standard, narasle place ali i inflacija.... no ne smije se zaboraviti da razlog tome vise to sto je rh povukla dosta love iz eu-a a ne zato jer se najednom ekonomski transformirala vlastitom pamecu. sad je pitanje da li ce i dalje imati toliki priljev love, a sve se cini da bas i nece jer eu i fondovi ipak imaju dno a problemi se gomilaju u eu.
isto tako, vidimo danas rekordnu izlaznost biraca sto upucuje da ljudi zele promjene, no politicke izborne opcije su uvijek iste. biras manje zlo, tj tocnije "nemam za koga glasati".
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 16:55   #6
Standard je globalno mozda porastao i bolje place, ali mentalni sklop je jos uvijek ostao isti..

U 7 godina bio sam 2 puta u hrvatskoj i zadnji puta vec nakon treceg dana sam se pokupio nazad. Trajni povratak si ne mogu zamisliti
Raphael Adolini is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 17:12   #7
ljudi opcenito na proslost gledaju s nostalgijom, i uglavnom imaju pozitivnije osjecaje prema proslosti makar su iskustva bila negativna. pretpostavljam da je svatko svjestan takvih ambivalentnih osjecaja.
pa se smetne s uma zasto se otislo na prvom mjestu. no to ne znaci da se neko nece vratiti i ostvariti zadovoljan zivot u lijepoj nasoj. uglavnom. treba napraviti racunicu.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 21:27   #8
Došla sam se ovdje uvjerit kako nisam luda i kako je ipak najbolja opcija pokupit kofere i odjebat iz ove zemlje.
Nije stvar ni lijevog ni desnog nego što je biti imbecil postao standard.

U ovoj zemlji je super živjeti ako se ne moraš oslanjati na nju u bilo kojem smislu.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 22:08   #9
Pa evo i vani ima imbecila i nije da ovdje nema korupcije i ostalog, ista je situacija samo sto eto mi imamo ovdje rijeseno pitanje stanovanja i stabilne poslove pa ne znam dal to vrijedi riskirati i otici nazad u Hr gdje nemamo rijeseno stambeno pitanje a ni poslove

Politicari su ista bagra i ovdje gdje sam,al nije da me se nesto previse dotice.
tonksnymphadora is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 00:08   #10
Svugdje ima svega i svacega ali razlika je uredjenosti drzave, mogucnostima i izboru posla... to je ono sto je meni najvaznije. Imati posao i mogucnosti i onda imas sve ostalo. I kada imas to politika, sranja, korupcija te ne smetaju toliko, nego onda kada si dugorocno nezaposlen, trazis posao, pa kad ga konacno nadjes nude ti minimalac, nemogucnosti napredovanja, mobing na poslu, ispiranje mozga itd. i onda nakon svega toga dodjes doma isfrustriran i na vecernjem dnevniku vidis kako se tamo neki ministar bresramno grebe za APNov kredit i trazi ne znam kakve povlastice a ti si sam nemos sredit stambeno pitanje...

Evo ja zivim u vukojebini njemacke, mjesto od 13k stanovnika najblizi veci grad mi je na 40km, neki jos veci, tipa Bremen 100+km, Hanover, Hamburg 150+km, niti autoput mi bas nije nesto blizu. U samome mjestu, industrijska zona 8 velikih firmi, svaka s preko 300 zaposlenih, da ne pricam koliko manjih firmi koji zaposljavaju. U krugu od 30km preko 8000 otvorenih natjecaja.

U hrvatskoj, rodno mjesto cca isto 12k stanovnika, dvije industrijske zone, u jednoj dvije firme s 100+ zaposlenih, od toga u jednoj vecina radnika na sezoni na par mjeseci i to je to, druga industrijska zona prazna... U krugu od 30km, 44 otvorena natjecaja a na podrucju cijele zupanije pazi sad 63 otvorena natjecaja. i nema te statistike, BDPa koja bi me uvjerila da je u hrvatskoj bolje nego prije 10 godina

Zdravstvo, pricam s tatom koji je u hrvatskoj on treba ortopedu, prvo mora cekati da mu jave kad je sljedeci slobodan termin, sto traje par dana, da bi mu javili da treba cekati 3 mjeseca...
Ja sam prosli tjedan bio kod doktora zbog bolova u ramenu, poslala me ortopedu, otiso k ortopedu i dobio termin za dva tjedna.


Sto se tice usamljenosti i nemogucnosti pronalaska novih prijatelja i uklapanja u sredinu, ako ne vec njemackih, turskih, ruskih, poljskih onda barem nasih, ja ne znam kako je to problem u austriji i juzni dio njemacke, bavarska i taj dio koji je toliko blizu hrvatske... ja recimo gore na sjeveru nasih na svakom cosku, odem kod njemackog automehanicara, cujem tamo rade nasi. Odem kod fizera radi zena ih bosne, u restoranu rade nasi, u krugu od 10 km 4 balkan grila u kojem rade nasi. Vodafone filijala, ljudi iz srbije. E-on filijala radi jebeni siptar... ne znam koliko puta sam na blagajni ne samo u njemackoj tu gdje zivim vec i sada u nizozemskoj i belgiji na blagajni cuo hrvatski/bosanski/srbski...

Bio sam u konzulatu u Hamburgu, lik koji radi tamo odmah se skompao s nekim likom sto je dosao prije nekih pola godine u njemacku i pozvao ga u nogometni klub, pitao ga odakle je dosao, oboje slavonci, pitao ga nesto vezano za neki nogometni klub, i eto nije da su sad prijatelji4life ali tko zna, tak da nije mi jasno...
Raphael Adolini is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 10:09   #11
Quote:
tonksnymphadora kaže: Pogledaj post
Pa evo i vani ima imbecila i nije da ovdje nema korupcije i ostalog, ista je situacija samo sto eto mi imamo ovdje rijeseno pitanje stanovanja i stabilne poslove pa ne znam dal to vrijedi riskirati i otici nazad u Hr gdje nemamo rijeseno stambeno pitanje a ni poslove

Politicari su ista bagra i ovdje gdje sam,al nije da me se nesto previse dotice.
Svugdje ima korupcije i političari su svugdje upitne kvalitete ali postoji koliko toliko nekakav red. Ovdje političari na zdrave oči rade što god žele i ekipa ih otvoreno podržava.

Svi su spremni drugome skočiti na vrat ako im nešto nije po volji kod druge osobe, ali kad treba dati realnu kritiku državnoj upravi, zakonima i sustavu u kojemu živimo (ili nedajbože rješenje) - muk. Ni cvrčak. A ako ti nešto smeta - fašist si ili anarhist.

Hrv je samo na papiru demokratska država. A među stanovništvom ne postoji zdravoljudsko uvažavanje niti su ljudi prizemljeni.

Priroda je lijepa... Ali bježi od društva. Nije samo u politici problem.
Lolita2 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:08   #12
Ja nisam nikad radila u Hrvatskoj,nakon faksa odmah otisla tako da ne znam kakvo je drustvo,tj kako ljudi funkcioniraju. To sto vidim kad dodem na godisnji,sve stima i svida mi se ali opet kazem jedno je kad si na godisnjem,a drugo kad svaki dan vidas te ljude i tu zivis i radis.

Ako bi se vratila prvo sto je uclanjenje u vodecu stranku pa nek ide zivot

I dalje cekam iskustva drugih..
tonksnymphadora is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 15:36   #13
Mi smo isto razmisljali vratiti se ove godine, ali nakon ovih izbora smo se jako razocarali. Vec smo se jednom pokusali vratiti u HR, izdrzali par mjeseci, supruga je radila ja bio sa djetetom, onda smo odlucili otici u UK.
Sad razmatramo Sloveniju kao sljedecu destinaciju.
GTbiker is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 20:16   #14
Quote:
tonksnymphadora kaže: Pogledaj post
Pa evo i vani ima imbecila i nije da ovdje nema korupcije i ostalog, ista je situacija samo sto eto mi imamo ovdje rijeseno pitanje stanovanja i stabilne poslove pa ne znam dal to vrijedi riskirati i otici nazad u Hr gdje nemamo rijeseno stambeno pitanje a ni poslove

Politicari su ista bagra i ovdje gdje sam,al nije da me se nesto previse dotice.
razlika je da hdz kupuje zastupnke za porciju čevapa a vani su ipak nešto skuplji
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:33   #15
pa je. tamo su malo profinjeniji. kod nas zakapaju vrece s lovom po goricama.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.