Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2016., 08:37   #2921
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Zdravstveno osiguranje se itekako gubi kad se promjena osnove ne prijavi na vrijeme, osim u slucaju birokratske greske kakva mi se cini ona gore. Problem je u tome sto se neprijavom krsi zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju.

Zao mi je zbog tvoje situacije Nikest, ali kao kronicni bolesnik stvarno si morala malo pazljivija biti.
Ponavljas kako nisi koristila nikakve usluge, znas li kako funkcionira zdravstveno? Tvoje zdravstveno osiguranje kao redovnom studentu preko ministarstva obrazovanja placaju porezni obveznici, tako da cinjenica da nisi bila kod doktora godinu dana (kako, sa srcanom manom?) ne znaci nista jer su doprinosi svejedno placani.

Moj savjet: odi na faks, podigni papire, reci da te odjave i pravi se luda te s papirima o prestanku statusa redovnog studenta idi na HZZO. Ako kazu da dugujes odredjenu svotu novaca (nece biti 5000 kn jer mislim da je max iznos ogranicen bez obzira na vremensko razdoblje u kojem si bila neosigurana), tada bi ti tvoja obiteljska i financijska situacija mogla pomoci u smislu da napises zalbu i predas zahtjev u ured za socijalnu skrb. Ja vjerujem da ce ti oni pokriti tu razliku, i tada ces se osigurati kao nezaposlena.
navela sam kako je bilo u firmi gdje sam radila....
dakle žena je bila sigurno više od mjesec dana neprijavljena i nakon toga naknadno osigurana uz muževe papire,kopiju osobne i neku vrstu zahtjeva.....
ne znam točno kakvu,ali uredno su je naknadno osigurali....
ovo je u splitu bilo....

tako da sve opcije treba ispitati nikest....
Lenac7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 14:30   #2922
moze mala pomoc

prosle godine sam presla s redovnog na izvanredni studij, u HZZO dofurala potvrdu s faxa da sam sad izvanredna, osigurana sam dakle po kategoriji F 00123, ove godine sam opet izvanredna, dali ja moram OPET ic nosit u HZZO neke potvrde s faxa??????????

hvala..
nevermind28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 11:02   #2923
Evo ljudi, samo da javim kako je prošlo s mojom situacijom o kojoj san prethodno pisala. Došla sam na zdravstveno sa potvrdom od faxa na kojoj mi piše da je moj redoviti status istekao 30.9.2015, i rekla kako san prethodne godine kasnila, te se nisan uspila prijavit kao nezaposlena, da mi vidi šta mogu napravit, jer više bez osiguranja ne mogu bit, i zašto mi stoji još kategorija J, kao redoviti student. Upisala moje ime u kompjuter, i kaže mi, da njoj zapravo piše da je moj status prestao ne 30.9.2015, nego 30.9.2016. Kaže, nečijom greškom vam je osiguranje kao studentu produženo, a kad je već tako, ja ću vas sad normalno odjavit i prijavit kao nezaposlenu. Nije mi tražila ništa da ispunjavan, samo je uzela taj papir od faxa, di piše kad je zapravo status prestao, i rekla mi da mi važi ista kartica osnovnog, a dopunsko ako želin da ga moran plaćat.
Eto nadam se da je sad sve riješeno, iako mi na stranici kad provjeravan još uvijek stoji kategorija J, Al valjda će to kroz sljedećih par dana bit promijenjeno u kategoriju za nezaposlene. Hvala svima na savjetima!
NIKEST is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 18:36   #2924
Molim vas pomoc. Moja situacija je ovakva.. bila sam redoviti studenti prijavljena preko roditelja. Kada sam izgubila prava valjda su me u toj firmi automatski dalje osigurali, uglavnom ja zadnjih 5 godina imam osiguranje A00208. U meduvremenu sam bila u hzzo-u, ugovarala dopunsko, pitala ih za taj status, rekli su da je sve u redu. I danas sam dobila poziv da se javim u hzzo. Sada sam krenula citati i naisla na informacije kako me mogu teretiti za tih zadnjih 5 godina sto sam krivo osigirana. Molim vas bilo kakav savjet, sutra idem tamo i uopce ne znam sto da kzem ni kako da se postavim.
Dali je moguce da i mene kao i NIKEST samo odjave i prijave pod nezaposlenu? Ili ja moram placati neke kazne? Dali se placa samo za tu zadnju godinu(netko je spominjao ako se zeli osiguranje da se placa zadnjih 12mj) ili sve do sada?

Zadnje uređivanje sunnysmile : 03.11.2016. at 18:40. Reason: Ubacivanje pitanja
sunnysmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 22:19   #2925
Stvarno vas molim pomoc ako je itko upuces sto u praksi rade s ovakvim slucajevima..
Iscitala sam skoro pa cijelu temu, vidjela da je bilo vise ovakvih slucajeva no nitko nije napisao kako je to na kraju zavrsilo.. stvarno sam isprepadana, jer su mi rekli da do 26. Mogu biti osigurana na ovaj nacin a sada ispada da sam cijelo vrijeme krivo osigurana..


Sent from my iPhone using Tapatalk
sunnysmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 13:47   #2926
Pozdrav

Imam pitanje u vezi zdravstvenog osiguranja. Naime, diplomirao sam odnosno polozio zadnji ispit krajem devetog mjeseca. Sada sam se trebao prijaviti na zavod za zdravstveno osiguranje, ali nisam znao da trebam to napraviti unutar 30 dana od dana položenog zadnjeg ispita. Da li to znaci da cu sada biti bez osiguranja dok me netko ne zaposli?
Edo2387 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 21:55   #2927
Ma idi odmah sutra s potvrdom iz referade da ti je prestao status redovnog studenta, mozda te na faksu jos nisu ni odjavili.
Nemoj se s tim zezat jer je zdravstveno osiguranje zakonski obavezno i sto dulje cekas to je gore.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 10:02   #2928
Pozdrav,

zanima me koliko kosta zdravstveno osiguranje ako bih samostalno uplacivala?
__________________
Impossible is nothing!
Alias89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 13:23   #2929
Quote:
Edo2387 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Imam pitanje u vezi zdravstvenog osiguranja. Naime, diplomirao sam odnosno polozio zadnji ispit krajem devetog mjeseca. Sada sam se trebao prijaviti na zavod za zdravstveno osiguranje, ali nisam znao da trebam to napraviti unutar 30 dana od dana položenog zadnjeg ispita. Da li to znaci da cu sada biti bez osiguranja dok me netko ne zaposli?
edo, daj nam povratnu informaciju. što su ti rekli na zdravstvenom?
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 16:34   #2930
Gdje i kako dobiti europsku zdravstvenu ? koliko se čeka preko weba ako uzimam? ili bolje otići u ured? hvala
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 11:17   #2931
Imam pitanje i trebam hitni odgovor, osobi je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme i ima pravo na novčanu naknadu na burzi. Osoba se prijavila na burzu i dobivat će naknadu. Da li se treba i u roku 30 dana prijaviti i na zdravstvo ili tek kad više ne bude dobivala novčanu naknadu?
Negdje sam čitala da kad se dobiva novčana naknada da hzz uplaćuje doprinose i da je osiguran na zdravstvo putemm hzz, ali ne znam da li sam to dobro razumjela?

Hvala.
stela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:08   #2932
Da, treba se prijavit na zdravstveno.
__________________
Uređen potpis
marija.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 19:39   #2933
Pozdrav!
Molim pomoć...
Naime, do 30.6.2016. bila sam na stručnom osposobljavanju te sam 1.7.2016. automatski prebačena na ugovor o djelu kod istog poslodavca. Dakle, nije bilo prekida u radu. Kada sam u 7. mjesecu provjeravala što moram napraviti po pitanju zdravstvenog osiguranja, u mojoj kadrovskoj službi su rekli da je sve u redu te da prijava ide automatski, iako sam završila SO. Zvala sam i HZZO, djelatnik je također rekao kako je sve u redu te da se ne moram brinuti.
Odem prekjučer kod doktorice jer mi je stvarno bilo loše (inače zaista rijetko idem, nemam nikakve kronične bolesti i sl.) i ona u sustavu vidi kako ja NEMAM OBVEZNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE, a NITI DOPUNSKO. Da ironija bude veća, plaćam policu dopunskog osiguranja otkako sam na ugovor o djelu (i odavno prije) i krajem 2016. god. mi je došla nova polica za cijelu 2017. god.
Uplaćuju mi se i doprinosi za zdravstveno osiguranje.
Ja sam neosigurana osoba već 7 mjeseci sa važećom policom dopunskog osiguranja koju ne mogu koristiti jer nemam obvezno zdravstveno osiguranje!! Nitko mi nije rekao da moram napraviti nešto po pitanju prijave na HZZO, već su svi mjerodavni koje sam pitala rekli kako je sve u redu, da se ne brinem i da samo nastavim plaćati svoju policu dopunskog osiguranja jer se ovo najvažnije riješilo automatizmom.
Danas sam bila u HZZO-u sa svim mogućim papirima gdje se vidi iznos doprinosa na primitak (doprinosi za zdravstvo), no gospođica na šalteru nije znala iščitati, tj. nije znala što znače stavke doprinos na primitak (zdravstveno) i doprinos iz primitka (mirovinsko) te me vratila doma i rekla da dođem sa potvrdom gdje je samo vidljivo koliko mi se uplaćuju doprinosi za zdravstveno.
Nažalost, u mom računovodstvu su rekli kako mi ne mogu izdati samo potvrdu sa tom stavkom nego potvrdu sa svim stavkama i analitičku karticu te sam dobila info kako su drugi ljudi koji su nosili u HZZO takvu potvrdu sve uspjeli riješiti (nažalost, slučaj nije ni približno kompliciran kao moj).
Molim Vas pomoć...sutra opet namjeravam ići u HZZO i riješiti ovu zavrzlamu jer očito djelatnica nije znala iščitati koliko se doprinosa uplaćuje za zdravstveno. Jedino što mogu, ako ne uspijem, raskinuti policu dopunskog, zatražiti povrat sveukupnog novca koji sam uplatila od 8.-12.mj. 2016. i pitati gdje je završio moj novac za doprinose...

Na nj stranicama sam našla ovo:
1.2. Protekao mi je rok od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa.

Ako je navedeni rok od 30 dana od prestanka radnog odnosa istekao, a osoba status ne može steći kao npr. član obitelji po bračnom drugu ili po nekoj drugoj osnovi osiguranja utvrđenom Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju, onda se obvezna osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje na način da prava i obveze iz obveznog zdravstvenog osiguranja stječe pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplaćen doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (416,90 kuna), od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe, a najdulje za razdoblje od 12 mjeseci.


Što to točno znači?
Meni je na mjesečnoj bazi uplaćeno 930,90 kuna, odnosno od 8.-12.mj. 2016. 5.858,40 kuna.
Isto tako, potpisala sam novi ugovor o djelu za 2017. god. na razdoblje od 3 mjeseca, no još nije bilo nikakve isplate.
MM1905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:42   #2934
Pozdrav ekipa kkao nisma u ovim dopunski,mirovinskim na ti pitao bih vas sad.
Dakle do sad sam svakog ljeta radio pa al ovo ljeto sto dolazi necu biti u mogucnosyi radit.Kako sam se orijentirao vise za iznajmljivanje privatnih apartmana sto imamo kod kuce zanima me sto cu ja gubit s tim sto necu biti prijavljen da radim negdje?
Te ako to neato izgubim dopunsko ili sta vec koliko ce me to sve kostati mjesecno.....?
Te dal mozd apostoji mogućnost da me netko prijavi na mjesec dana negdje da ja snosim troskove te se unutar 30 dana prijavim na sve dal cu moc to tako odradit I imat sve?
a-trix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 22:50   #2935
Da li si sada zdravstveno osiguran i kako?
__________________
Uređen potpis
marija.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:20   #2936
Nakon zavrsetka sezonskog rada sam se prijavio u roku na zdravstveno te sam sad zdravstveno osiguran
a-trix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 01:36   #2937
Zdravstveno si osiguran kao nezaposlena osoba i to ti neće prestati vrijediti zbog toga što će doći sezona. Tako da ništa ne gubiš.
Za dopunsko ima cenzus koje kućanstvo ne smije prijeći pa ga možeš ostvariti besplatno ili 70 kn mjesečno ako nemaš pravo na besplatno.
__________________
Uređen potpis
marija.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 12:09   #2938
Znači nisam se osigurao u roku od 30 dana od završetka radnog odnosa, kako sada da se osiguram?
1.2. Protekao mi je rok od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa.

Ako je navedeni rok od 30 dana od prestanka radnog odnosa istekao, a osoba status ne može steći kao npr. član obitelji po bračnom drugu ili po nekoj drugoj osnovi osiguranja utvrđenom Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju, onda se obvezna osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje na način da prava i obveze iz obveznog zdravstvenog osiguranja stječe pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplaćen doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (416,90 kuna), od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe, a najdulje za razdoblje od 12 mjeseci.

Koje su to neke druge osnove osiguranja?
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 15:32   #2939
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Znači nisam se osigurao u roku od 30 dana od završetka radnog odnosa, kako sada da se osiguram?
1.2. Protekao mi je rok od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa.

Ako je navedeni rok od 30 dana od prestanka radnog odnosa istekao, a osoba status ne može steći kao npr. član obitelji po bračnom drugu ili po nekoj drugoj osnovi osiguranja utvrđenom Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju, onda se obvezna osigurati na obvezno zdravstveno osiguranje na način da prava i obveze iz obveznog zdravstvenog osiguranja stječe pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplaćen doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje (416,90 kuna), od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe, a najdulje za razdoblje od 12 mjeseci.

Koje su to neke druge osnove osiguranja?
Osigurao se bez problema, samo donio potvrdu da sam se prijavio na biro i osigurali me.
__________________
Na internetu je svatko muškarac dok se ne dokaže suprotno.
Viktor Vaughn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 22:24   #2940
Quote:
Viktor Vaughn kaže: Pogledaj post
Osigurao se bez problema, samo donio potvrdu da sam se prijavio na biro i osigurali me.
nemoguće, biro nema veze nikakve s hzzo već godinama je tako.
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.