Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2008., 23:38   #1
Hondromalacija patele (koljena) - ima li rješenja?

Moja koljena su u lošem stanju. Desno pogotovo. Službena dijagnoza, hondromalacija patele - omekšanje hrskavice u koljenu. Dugo već živim s time. Boli me kad čučnem i sve što je povezano sa čučnjem. Godinama pijem Glukozamine sulfate, vozim bicikl, tu i tamo otplivam, ali i odigram tenis i sl.... Ali mojoj boli kao da nema kraja. Niti tri operacije brušenja (glađenja patele) očito nisu dugotrajno pomogle.

Ima li netko neka dobra iskustva s time ?

Ima li i za mene nade - .... jer ja toliko volim sport
4mtbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 23:48   #2
ja imam istu dijagnozu, ali samo za desno koljeno. meni bol nije konstantna, nego me povremeno počne boliti koljeno i onda stavljam led na to i nosim elasatični zavoj. pijem kondroin forte za koljeno

što se plivanja tiče, prsno nije dobro za koljeno. vožnja biciklom je navodno jako dobra.
ja inače idem i na step aerobic, koji je zapravo jako loš za koljena, ali nosim steznik za koljeno pa me ništa ne boli poslje.
uglavnom, niti jednim sportom se ne smiješ baviti bez steznika za koljeno.
lady in red is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 23:58   #3
Ista stvar

Bio sam na pregledu kod Dr. Marka Pećine i on mi je postavio otprilike istu dijagnozu. Rekao da sumoguće dvije operacije. Brušenje ili podizanje patela kada bol u koljenu postane prejaka.
JuraJosip is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 20:05   #4
isto imam dijagnozu: hondromalacija patele....zbog tog sam išla na fizikalnu terapiju ali ona mi je to sam jače nadraživala i jače i više me je boljelo...dakle po meni ne fizikalna...

bila sam kod dr. nemeca u matuljima, ali ni tu nisam dobila više informacija osim da je jako dobro voziti bicikl, bilo kućni ili pravi...ak je kućni nek to bude običan a ne orbitrek...

ali i nakon svega - koljeno boli...probala bi tu operaciju...
hilton_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 14:00   #5
evo par ideja za vaša koljena:

kemija: glukozamin je osnovni sastojak za koljeno, ali nije sve. otkrivena je i hijaluronska kiselina koja je također bitan vezivni dio uz glukozamin. tu je i kondroitin. vitamin C navodno poboljšava apsorpciju glukozamina. također postoji mogućnost uzimanja kolagena II koji sadrži sve što je potrebno. navodno je najbolji nehidrolizirani kolagen II , ali znam samo za jedan takav preparat, može se naručiti preko neta (neocell immucell kolla2 collagen II). također sam naletio da je hitozan (proizvodi ga encian) u svom sastavu ima sve ove sastojke (i glukozamin i hijaluronsku kiselinu). postoje i trave koje se tradicionalno koriste baš kod bolova u koljenu (proučite preparate lakota za zglobove, koji u svom sastavu sadrže razne trave)

ima još oružja za borbu. koljenu štete razna zračenja od kojih su najgora ona geopatogena na mjestima na kojim statično boraviš, dakle krevet i mjesta na kojima sjediš. zaštita od tih zračenja su magnetske stvarčice. navlaka za koljeno s magnetskim trakama (magnetska navlaka) bila bi od konkretne pomoći. jednako tako i magnetske prostirke ili biogen ploča koje dokazano učinkovito razbijaju geopatogena zračenja
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 18:33   #6
Pa društvance, ne znam od kuda ste, ali alfa i omega za koljena vam je dr. Nemec koji u Matuljima iznad Rijeke ima privatnu specijalnu bolnicu - i radi čuda. Na parkiralištu su automobili iz cijele lijepe naše ali i austijski i talijanski.
Istina, košta - ali takvo je naše zdravstvo
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:28   #7
jednako kao što bi i po svojoj prilici i peharec imao čuda za reći...njegovo znanje je vrlo široko...
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 15:09   #8
Bila (napokon) kod Pehareca i ostala razočarana
kolosrece1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 23:33   #9
Da se tu puno napraviti fizikalnom terapijom, a bilo bi dobro konzultirati se s ortopedom u vezi primjene synocrom ili hyalgan injekcija (hijaluronska kiselina direktno u zglob). Istina, malo je neugodno, ide se 3-5 puta i košta, ali rezultati dugo drže.

Postoji i operacija u kojoj se rade mikrofrakture na hrskavici i to je moguće rješenje jer se hrskavica onda bolje obnavlja. Obično se radi sportašima, nemam pojma jel to rade kod nas.

No, mislim da je prvo rješenje ipak najbolje i najmanje invazivno. Steznik nositi samo i isključivo pri aktivnostima gdje su koljena izložena - stalno nošenje je pogubno za mišiće koji stabiliziraju koljeno.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 21:45   #10
Nikakav steznik netreba nositi posto nije problem u ligametarnoma aparatu nego u hrskavici patele i trohle na femuru najvjerovatnije. Elastični zavoj je jos gori jer obično vrši pritisak na patelu koja još jače struže. Treba izbjegavat klečanje i duboki čučanj. Kod vožnje bicikle sic mora biti visosko da se kod pedaliranja noga ne savija više od 80 stupnjeva. Plivanje je najbolje. Mikrofrakture i transpozicija hrskavice se može raditi ali su rezultati dvojbeni i nije baš da ih ortopedi vole raditi. Problemi kod poštede koljena sa vremenom obično sami prolaze kod mladjih ljudi no treba dugo vremena. Postoje i preparati koji se daju direktno u koljeno koji pozitivno djeluju na zglobnu hrskavicu. Raspitaj se kod svog ortopeda o tim preparatima pa da vidis sta kaze.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 23:28   #11
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
Nikakav steznik netreba nositi posto nije problem u ligametarnoma aparatu nego u hrskavici patele i trohle na femuru najvjerovatnije. Elastični zavoj je jos gori jer obično vrši pritisak na patelu koja još jače struže. Treba izbjegavat klečanje i duboki čučanj. Kod vožnje bicikle sic mora biti visosko da se kod pedaliranja noga ne savija više od 80 stupnjeva. Plivanje je najbolje. Mikrofrakture i transpozicija hrskavice se može raditi ali su rezultati dvojbeni i nije baš da ih ortopedi vole raditi. Problemi kod poštede koljena sa vremenom obično sami prolaze kod mladjih ljudi no treba dugo vremena. Postoje i preparati koji se daju direktno u koljeno koji pozitivno djeluju na zglobnu hrskavicu. Raspitaj se kod svog ortopeda o tim preparatima pa da vidis sta kaze.
Ovo mi se čini tačno...i meni je ta dijagnoza,i vadili su mi vodu iz koljena...
tek sam se prvi put susrela s ovim juče...
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 11:58   #12
pozdrav svima...imam i ja problem vezan uz koljena, otkako sam bio klinac uvijek mi je bio problem drzati koljena dugo savijena, kupljenje šljiva je koma sama po sebi ali biti u čučnju bila je strava - posebice se poslije ustati!
poslije sport i sve ostalo, i nisam osjećao neke bolove. sad već neko vrijeme treniram jiu jitsu, treninzi su okej, nisam primio nikakve udarce, no primjećujem da kod sjedenja - nakon nekog vremena moram ispružit nogu i obavezno, bar desna kvrcne..ako ih savijam i ispravljam kao da preskače nešto..osjetim i čujem. desna kvrcne, a lijeva iznad koljena 'preskače'..
uvijek me bilo strah bolova u zglobovima i koljenima i sad ne znam što da radim? da pijem nekakve sulfate sam po sebi ili što!?! molim pomoć! tnx
spooky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 00:08   #13
Quote:
spooky kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...imam i ja problem vezan uz koljena, otkako sam bio klinac uvijek mi je bio problem drzati koljena dugo savijena, kupljenje šljiva je koma sama po sebi ali biti u čučnju bila je strava - posebice se poslije ustati!
poslije sport i sve ostalo, i nisam osjećao neke bolove. sad već neko vrijeme treniram jiu jitsu, treninzi su okej, nisam primio nikakve udarce, no primjećujem da kod sjedenja - nakon nekog vremena moram ispružit nogu i obavezno, bar desna kvrcne..ako ih savijam i ispravljam kao da preskače nešto..osjetim i čujem. desna kvrcne, a lijeva iznad koljena 'preskače'..
uvijek me bilo strah bolova u zglobovima i koljenima i sad ne znam što da radim? da pijem nekakve sulfate sam po sebi ili što!?! molim pomoć! tnx
pozdrav i tebi

koliko sam procitala ti imas probleme samo u koljenima obje noge. moj ti je savjet da kao prvo trazis da ti urade ultrazvuk koljena jer ti na obicnom rengenu ne moze nista pokazati. iz svog licnog iskustva mislim da je kod tebe u pitanju hrskavica mozda je imas manje od normalne. ako si kao dijete poceo opterecivati koljena moglo ti je doci od toga ako je to bilo svakodnevno.
to ti ja mogu otprilike reci iz iskustva a nazalost imam veliko iskustvo jer sam samo na jednoj nozi operisana 6 puta.

pozdrav
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 00:11   #14
Quote:
spooky kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...imam i ja problem vezan uz koljena, otkako sam bio klinac uvijek mi je bio problem drzati koljena dugo savijena, kupljenje šljiva je koma sama po sebi ali biti u čučnju bila je strava - posebice se poslije ustati!
poslije sport i sve ostalo, i nisam osjećao neke bolove. sad već neko vrijeme treniram jiu jitsu, treninzi su okej, nisam primio nikakve udarce, no primjećujem da kod sjedenja - nakon nekog vremena moram ispružit nogu i obavezno, bar desna kvrcne..ako ih savijam i ispravljam kao da preskače nešto..osjetim i čujem. desna kvrcne, a lijeva iznad koljena 'preskače'..
uvijek me bilo strah bolova u zglobovima i koljenima i sad ne znam što da radim? da pijem nekakve sulfate sam po sebi ili što!?! molim pomoć! tnx
pozdrav i tebi

koliko sam procitala ti imas probleme samo u koljenima obje noge. moj ti je savjet da kao prvo trazis da ti urade ultrazvuk koljena jer ti na obicnom rengenu ne moze nista pokazati. iz svog licnog iskustva mislim da je kod tebe u pitanju hrskavica mozda je imas manje od normalne. ako si kao dijete poceo opterecivati koljena moglo ti je doci od toga ako je to bilo svakodnevno.
to ti ja mogu otprilike reci iz iskustva a nazalost imam veliko iskustvo jer sam samo na jednoj nozi operisana 6 puta.
nikakve sulfate bez doktorovog savjeta nemoj piti jer je svaki organizam individualan i razlicito reaguje i na najobicniji lijek.

pozdrav
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 12:28   #15
da li i drugima koji imaju dg hondromalacija patele otice koljeno?

cini mi se da dosta ljudi ima problema s omeksavanjem hrskavice, al me zanima zasto nekima otice, a drugima ne..
mika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 14:20   #16
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
Nikakav steznik netreba nositi posto nije problem u ligametarnoma aparatu nego u hrskavici patele i trohle na femuru najvjerovatnije. Elastični zavoj je jos gori jer obično vrši pritisak na patelu koja još jače struže. Treba izbjegavat klečanje i duboki čučanj. Kod vožnje bicikle sic mora biti visosko da se kod pedaliranja noga ne savija više od 80 stupnjeva. Plivanje je najbolje. Mikrofrakture i transpozicija hrskavice se može raditi ali su rezultati dvojbeni i nije baš da ih ortopedi vole raditi. Problemi kod poštede koljena sa vremenom obično sami prolaze kod mladjih ljudi no treba dugo vremena. Postoje i preparati koji se daju direktno u koljeno koji pozitivno djeluju na zglobnu hrskavicu. Raspitaj se kod svog ortopeda o tim preparatima pa da vidis sta kaze.
dijelim mišljenje...meni upravo sve trakice, steznici,pogotovo zavoji smetaju i boljelo me još više kad sam probala staviti bilo kakav steznik, na pola treninga sam morala skinuti...ali eto, svako individualno reaguje na sve, pa tako terapija koja je nekome dobra ne mora nužno biti dobra i drugome...
Ja za sad trpim bol, pa dokle ću izdržati, vidjeću...
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 23:24   #17
Quote:
4mtbk kaže: Pogledaj post
(....) Ali mojoj boli kao da nema kraja. Niti tri operacije brušenja (glađenja patele) očito nisu dugotrajno pomogle.
Ista stvar i kod mene, samo oba koljena u istom stanju... Pijem kondroin forte, vježbam i jačam mišiće kvadricepsa... Fizikalna terapija nikako ne pomaže (samo odmaže, gubitak vremena), a ni nepotrebni steznici... Hrskavice čašica koljena i dalje propadaju, bol i osjećaj ukočenosti su stalno prisutni ... Jedino mi sad preostaje operacija, što mi je i doktor preporučio, to tzv. brušenje, pa me sad zanima: -
Kakav je oporavak?
Koliko dugo traje?
Da li ostaju kakvi ožiljci?
I dal se uopće isplati?
...hvala
TworK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 21:19   #18
Radi se artroskopski, a efekt je upitan. Ožiljaka nema, dvije male rupice. Rade ti to svi ortopedi.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 15:42   #19
Ljudi, ja igram košarku i isto tako imam problema sa hrskavicom u oba koljena. BOli me kod čučnja, ujutro kad se dižem i tako, znate već. Doktor mi je rekao da izbjrgavam stepenice, čučnjeve itd.. Al ne znam kako da to izbjegnem kad sam sportaš?!?! Molim vas nekoliko informacija o operacijama i koliko su uspješne u takvim slučajevima. Imam 19 godina. Da, ortoped mi je još napomenuo da okoštavanje nije završilo i da bi bol trebala prestati sama, ali to traje već mjesecima.
zzziher is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 05:26   #20
Evo, imam dijagnozu, danas sam bio kod dr. Pintareca u Koprivnici.Chondomalatio patellae genus utq. I on meni veli da bi trebao izbjegavat čučnjeve ovo ono... I da nema tu nekog lijeka, kao da postoji mogućnost da to samo od sebe prođe. A ako ne, jebiga. Još mi je rekao da postupno se vraćam treningu i da je to ubiti to. Mislim, dal postoji neki rizik? Jer on veli da je mala vjerojatnost da mi hrskavica pukne a da ju ovak ne mogu bogzna kolko još više oštetit.
zzziher is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.