Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2009., 17:14   #1
Hrvatsko-srpska prezimena, isto prezime dvije nacije?

Stvarno nebih htio da ova tema ode u političke vode, nego me zanima čisto informativno da pročitam objašnjenja osoba ovoga foruma, glede istih prezimena koja se pojavljivaju kod ljudi Srpske i Hrvatske nacionalnosti, što je tome uzrok ili bolje rečeno, što je tome pridonjelo i da li ta prezimena 100% vuku isto podrijetlo bez obzira na danasnju narodnost ili je takvo isto prezime tek "puka slucajnost"?

Ovo nisu samo Iznimke koje bi potvrdjivale pravilo, već je ovo prakticki pravilo, koje vrijedi i kod Srba i kod Hrvata kod velikoga broja ljudi... Ne bih htio insinuirati prezimena da su srpska ili hrvatska, već cu samo nabrojati neke primjere prezimena koje možemo u velikom broju, JAKO VELIKOM, naci i kao srpske narodnosti i hrvatske narodnosti danas, to su npr: Marić, Ilić, Petrović itd itd itd..., pa čak i npr. prezime Milošević nalazimo danas Hrvata, prezime koje je dosta ozloglašeno i laik bi mozda pomislio da je čisto srpsko no vidimo da nije...

Stvarno ljudi nemojte krenuti u politička prepucavanja ili "niske" udarce, ovu temu otvaram jer me strašno zanima objašnjenje, iako u suštini sebe i svog znanja mogu naslutiti objašnjenje glede povijesti, ali eto zanima me vaše misljenje...

Poštovanje
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 17:32   #2
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Stvarno nebih htio da ova tema ode u političke vode, nego me zanima čisto informativno da pročitam objašnjenja osoba ovoga foruma, glede istih prezimena koja se pojavljivaju kod ljudi Srpske i Hrvatske nacionalnosti, što je tome uzrok ili bolje rečeno, što je tome pridonjelo i da li ta prezimena 100% vuku isto podrijetlo bez obzira na danasnju narodnost ili je takvo isto prezime tek "puka slucajnost"?

(....)
Susjedne drzave, slicni jezici: kao sto postoji prezimena koju mogu biti i danska i svedska, ruska i ukrainska, nizozemska i njemacka.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 17:36   #3
Osim bosnjaka svi vise manje imaju slicna prezimena , eto primjera radi rukavina je prezime hrvatskog nogometnog reprezentativca ali i jednog srpskog , ima mali milijun slicnih primjera , jbg ljudi su se i malo izmijesali
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:38   #4
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
Osim bosnjaka svi vise manje imaju slicna prezimena , eto primjera radi rukavina je prezime hrvatskog nogometnog reprezentativca ali i jednog srpskog , ima mali milijun slicnih primjera , jbg ljudi su se i malo izmijesali
Nekima ovdje neke stvari izgleda treba objasnjavati iz temelja. Bosnjak, Bosanac je regionalna, a ne etnicka, nacionalna ili religijska odrednica. I sam Bosnjak ne mora samo biti musliman, ili cak ni krscanin, vec ateist, agnostik, itd..

Tzv. "bosnjacka" prezimena, kojih nema kod Srba i Hrvata, tipa Izetbegovic, Hadziabdic, Hadziefendic, Hadzi-Hafiz-begovic, Hadzibegic itd su ustvari samo "titule" iz Osmanlijskog carstva. Nista vise.

Oni su sto danas izjasnjavaju Bosnjacima, sto cak i akademici poput Tunje Muhameda Filipovica potvrdjuju su Juzni Slaveni koji su presli na Islam (uz jedan mali dio Albanaca u Crnoj Gori).

Ono sto Filipovic tvrdi je da u BiH nema Hrvata i Srba, vec samo pravoslavnih i katolickih Bosnjaka.

Druga teza je naravno ona o islamiziranim Srbima i Hrvatima.

Nazalost, mi danas imamo trecu opciju, gdje se poistovjecuju nacija i religija i to je pogresno. Toga nema nigdje.


No, vratimo se temi. Srbi i Hrvati imaju ista prezimena jer su se ta dva naroda mijesala kroz stoljeca i normalno da nisu svi Srbi presli na pravoslavlje, niti svi Hrvati na katolicanstvo po njihovom dolasku na jugo-istok Europe. Da ne govorimo o migracijama poslije Turskih osvajanja.
Apatrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:42   #5
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
No, vratimo se temi. Srbi i Hrvati imaju ista prezimena jer su se ta dva naroda mijesala kroz stoljeca.
Tako to tumače nepismeni ljudi koji ne znaju da sličnost prezimena nema veze s nikakvim mješanjima ni nemješanjima između naroda. Prezimena imaju slična jer imaju jedni i drugi kalendar s crkvenim imenima na zidu,a i jezici imaju sličan vokabular
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:54   #6
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Nekima ovdje neke stvari izgleda treba objasnjavati iz temelja. Bosnjak, Bosanac je regionalna, a ne etnicka, nacionalna ili religijska odrednica. I sam Bosnjak ne mora samo biti musliman, ili cak ni krscanin, vec ateist, agnostik, itd..

Tzv. "bosnjacka" prezimena, kojih nema kod Srba i Hrvata, tipa Izetbegovic, Hadziabdic, Hadziefendic, Hadzi-Hafiz-begovic, Hadzibegic itd su ustvari samo "titule" iz Osmanlijskog carstva. Nista vise.

Oni su sto danas izjasnjavaju Bosnjacima, sto cak i akademici poput Tunje Muhameda Filipovica potvrdjuju su Juzni Slaveni koji su presli na Islam (uz jedan mali dio Albanaca u Crnoj Gori).

Ono sto Filipovic tvrdi je da u BiH nema Hrvata i Srba, vec samo pravoslavnih i katolickih Bosnjaka.

Druga teza je naravno ona o islamiziranim Srbima i Hrvatima.

Nazalost, mi danas imamo trecu opciju, gdje se poistovjecuju nacija i religija i to je pogresno. Toga nema nigdje.


No, vratimo se temi. Srbi i Hrvati imaju ista prezimena jer su se ta dva naroda mijesala kroz stoljeca i normalno da nisu svi Srbi presli na pravoslavlje, niti svi Hrvati na katolicanstvo po njihovom dolasku na jugo-istok Europe. Da ne govorimo o migracijama poslije Turskih osvajanja.
Nema smisla da se negira nacija Bosnjaka.

Mozemo mi da pricamo da oni islamizirani Srbi i Hrvati, slovenska plemena, to je u vecini tacno ali to sa stvaranjem nacije nema mnogo veze... i Srbi i Crnogorci su istog porekla, iste su i vere ali su tokom vremena postali razlicite nacije iako su po svemu slicniji od npr Srba i Bosnjaka...

Ne mozes ti ikome braniti da se on izjasnjava kako hoce, najgore je nekome nametati nesto, ako nece da se druzi sa tobom...jbg, nece, okupi ljude koji hoce, to je mnogo bolje nego da se zalis sto neko vise nece sa tobom...
NikolaBGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:57   #7
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
i Srbi i Crnogorci su istog porekla, iste su i vere ali su tokom vremena postali razlicite nacije iako su po svemu slicniji od npr Srba i Bosnjaka...
Istog porijekla U crtanim filmovima,da.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:43   #8
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Istog porijekla U crtanim filmovima,da.
Ostani ti na crtanim filmovima, izgleda da ti je to plafon...

Procenjuje se da je preko 2 miliona Srba u Srbiji poreklom Crnogorci, cela Sumadija, Uzice, Zlatibor su naseljeni kad su "brdjani" sisli u plodnije krajeve, posle 1945, Vojvodina je dosta kolonizovana.

Nemam uopste problem sto je CG nezavisna drzava, ali kad neko dodje sa pricom kao ti, a nisi jedini, onda je to proliv. Pitaj "najveceg sina Crne Gore" sa Lovcena sta misli o tome...ako te mrzi da se penjes, teleportuj se u 1991 pa vidi kakav je nacionalizam bio Crnogoraca na celu sa Djukanovicem i Marovicem dok su rusili Dubrovnik...

Ah da, bili su zavedeni, jadna im majka
NikolaBGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:22   #9
Quote:
NikolaBGD kaže: Pogledaj post
Nema smisla da se negira nacija Bosnjaka.

Mozemo mi da pricamo da oni islamizirani Srbi i Hrvati, slovenska plemena, to je u vecini tacno ali to sa stvaranjem nacije nema mnogo veze... i Srbi i Crnogorci su istog porekla, iste su i vere ali su tokom vremena postali razlicite nacije iako su po svemu slicniji od npr Srba i Bosnjaka...

Ne mozes ti ikome braniti da se on izjasnjava kako hoce, najgore je nekome nametati nesto, ako nece da se druzi sa tobom...jbg, nece, okupi ljude koji hoce, to je mnogo bolje nego da se zalis sto neko vise nece sa tobom...
Opet pogresno tumacenje. Neka se svatko izjasni kako hoce i zeli. Nikome to ne branim, ali branim falsificiranje povijesti radi "mira u kuci", da se za Bosnu ne bi otimali Srbija i Hrvatska. Ne mozes naciju ili etnicitet bazirati na religiji.

Bosnjak sam jer sam "musliman". Pa, gdje to ima ?
Apatrid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:37   #10
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Opet pogresno tumacenje. Neka se svatko izjasni kako hoce i zeli. Nikome to ne branim, ali branim falsificiranje povijesti radi "mira u kuci", da se za Bosnu ne bi otimali Srbija i Hrvatska. Ne mozes naciju ili etnicitet bazirati na religiji.

Bosnjak sam jer sam "musliman". Pa, gdje to ima ?
Ok, ajde ti meni objasni koji je kriterijum onda po kome su se podelili Srbi i Crnogorci?

Sta je ono sto razdvaja Ruse i Ukraince?! Kijev je kolevka ruske drzave pa je danas glavni grad omrazenog zapadnog katolickog suseda...

Religija je bila jako bitan faktor u stvaranju mnogih drzava!

Mir u kuci ce biti kad se Bosnjacima prizna da su nacija i da imaju odredjena prava u drzavi BIH...
NikolaBGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:41   #11
Quote:
Apatrid kaže: Pogledaj post
Bosnjak sam jer sam "musliman". Pa, gdje to ima ?
Ima na Balkanu što god hoćeš. Gle ja cu ti sad nešto napisat, ali ne želim ispasti niti konzervativan niti nacionalno orijentiran jer to nisam.

Slažem se s tobom da vjera može i ne mora utjecati na nacionalnost, iskreno ja Bošnjake priznajem kao narod jer sami sebe smatraju takvima, no ono što mi je još drago, jest upravo to da se oni smatraju ZASEBNIM NARODOM, jer ja, kao Hrvat i Katolik, jednostavno ne bi baš mogao podnit da mi pola naroda je muslimansko, bez obzira na povijesne okolnosti i zbivanja... Radi se o identitetu naroda, makar ja bio ateist ili Kršćanin, ali Kršćanstvo je usko vezano za nastanak Hrvatske nacije ili ako hoces naroda u to vrijeme stoljeća 7,8 i 9...

Tako da ja sa ovim ne želim niti kritizirati Islam niti ga mrzim, poštujem ga kao bilo koju drugu stranu vjeru ili kulturu, ali Islam sa menom ili bilo čijim što ja gledam kao Hrvatsko, nema apsolutno ništa.

A ako je teorija o Bošnjacima kao bivšim Hrvatima ili Srbima točna, onda su ono što jesu: BIVŠI... ako ta teorija i nije točna, meni opet dobro... Ono što želim naglasiti jest da mene veseli trenutno stanje na Balkanu i onakvo je kakvo treba biti.

AMEN
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 17:37   #12
koliko ja znan ima ih stvarno puno(tadić,nikolić,petrović,terzić,drašković....) ali i ima i muslimana-bošnjaka koji također imaju ista prezimena kao hrvati i srbi(cerić,begić,terzić) kao i crnogoraca(petrović) i slovenaca(ribičić) Zanimljivo je da sva ta prezimena završavaju na ić,ali ne mislim da je to slučaj samo u hrvata i srba nego da to više ima veze sa svim slavenima(abramović je isto tako često prezime u hrvatskoj) njemci i austrijanci također imaju puno istih prezimena.
faganel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 17:42   #13
Quote:
faganel kaže: Pogledaj post
koliko ja znan ima ih stvarno puno(tadić,nikolić,petrović,terzić,drašković....) ali i ima i muslimana-bošnjaka koji također imaju ista prezimena kao hrvati i srbi(cerić,begić,terzić) kao i crnogoraca(petrović) i slovenaca(ribičić) Zanimljivo je da sva ta prezimena završavaju na ić,ali ne mislim da je to slučaj samo u hrvata i srba nego da to više ima veze sa svim slavenima(abramović je isto tako često prezime u hrvatskoj) njemci i austrijanci također imaju puno istih prezimena.
Pa dobro to sa nastavkom ić, je objasnjeno teorijom (sad neznam koliko prihvacenom) da su to ustvari umanjenice, kad su se dobijala razna prezimena u prošlosti, bilo da su ih ljudi dobijali zbog zanata kojim su se bavili ili fizickim obilježjima, pa npr. hrv. prezime Lončar, imamo i LončarevIĆ... To Ić je produkt ustvari našeg jezika... Isto kao što kod Talijana apsolutno sva prezimena završavaju na SAMOGLASNIK... Sami Talijani kažu da prezime koje ne zavrsava na samoglasnik u Italiji, nije talijansko... No ostavimo se toga...

Ako imamo npr. prezime MARIĆ, koje je jako jako učestalo, (moj prijatelj se preziva tako), mislim da treba tražiti onda gdje je to prezime nastalo, a tek onda zbog čega su to danas hrvati a zbog cega srbi... jer znamo da je linija razgraničenja nacija na prostoru bivše Juge išla po jednostavnoj osnovi: Što si po vjeri to si i po naciji

Jako specifična pojava koja je baš najbolje upečatljiva kod ovog našeg tu podrucija kao nigdje u svijetu
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 18:25   #14
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa dobro to sa nastavkom ić, je objasnjeno teorijom (sad neznam koliko prihvacenom) da su to ustvari umanjenice, (...)
Kao i oznaka ciji/a si sin/kcer.

Quote:
ROAD_WARRIOR kaže:
Jako specifična pojava koja je baš najbolje upečatljiva kod ovog našeg tu podrucija kao nigdje u svijetu
Ovo ti nije tocno: povezivanje vjere i nacije je obicaj na cijelom balkanskom poluotoku - a mozda bi bilo i zanimljivo znati odakle taj obicaj potjece i zasto bas u ovom dijelu - sto opet ne brise cinjenicu da itekako postoji muslimanskih Grka. Drugim rijecima: nastajanje nacija nije povezano s crkvom kojoj netko pripada.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 18:46   #15
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Ovo ti nije tocno: povezivanje vjere i nacije je obicaj na cijelom balkanskom poluotoku - a mozda bi bilo i zanimljivo znati odakle taj obicaj potjece i zasto bas u ovom dijelu - sto opet ne brise cinjenicu da itekako postoji muslimanskih Grka. Drugim rijecima: nastajanje nacija nije povezano s crkvom kojoj netko pripada.
Pa pod naše podrucije sam i mislio na cijeli Balkanski poluotok
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 19:20   #16
Ja imam isto prezime k'o i moj prvi susjed. On Hrvat, ja Srbin.
Obojici su nam korijeni u Lici.
Cort0 Maltese is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 22:33   #17
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ako imamo npr. prezime MARIĆ, koje je jako jako učestalo, (moj prijatelj se preziva tako), mislim da treba tražiti onda gdje je to prezime nastalo, a tek onda zbog čega su to danas hrvati a zbog cega srbi... jer znamo da je linija razgraničenja nacija na prostoru bivše Juge išla po jednostavnoj osnovi: Što si po vjeri to si i po naciji
Ako ima prezime Marić,dobio ga je po čukun babinoj čukunbabi Mari,a takvih ima u pet-šest nacija Linija razgraničenje nacija nije po vjeri,jer bi u tom slučaju Slovenci bili Hrvati,a cijela npr. Makedonija Srbi. Imformiraj se malo prije nego svašta napišeš
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 06:05   #18
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ako ima prezime Marić,dobio ga je po čukun babinoj čukunbabi Mari,a takvih ima u pet-šest nacija Linija razgraničenje nacija nije po vjeri,jer bi u tom slučaju Slovenci bili Hrvati,a cijela npr. Makedonija Srbi. Imformiraj se malo prije nego svašta napišeš
Bože Bože nisam mislija na slovence ni makedonce, mislim da jako dobro znas na što sam mislio ali tu valjas kvake da bi ispalo meni po ruglo, ali nema veze aj... ima nas svakakvih, 100 ljudi 100 ćudi.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 15:57   #19
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Bože Bože nisam mislija na slovence ni makedonce, mislim da jako dobro znas na što sam mislio ali tu valjas kvake da bi ispalo meni po ruglo, ali nema veze aj... ima nas svakakvih, 100 ljudi 100 ćudi.
Ne valjam ja nikakve kvake da ispadne tebi ruglo,nego sam samo odgovorio na tvoj tekst da se po balkanu nacije određuju po vjeri,što nije točno. Ako su ti Makedonci i Slovenci neadekvatan primjer,imaš za bliži primjer Cetinje,naseljeno je pravoslavcima,a ne smatraju se Srbima i nisu jedini takvi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 09:29   #20
Quote:
faganel kaže: Pogledaj post
koliko ja znan ima ih stvarno puno(tadić,nikolić,petrović,terzić,drašković....) ali i ima i muslimana-bošnjaka koji također imaju ista prezimena kao hrvati i srbi(cerić,begić,terzić) kao i crnogoraca(petrović) i slovenaca(ribičić) Zanimljivo je da sva ta prezimena završavaju na ić,ali ne mislim da je to slučaj samo u hrvata i srba nego da to više ima veze sa svim slavenima(abramović je isto tako često prezime u hrvatskoj) njemci i austrijanci također imaju puno istih prezimena.
Čitao sam prve komentare na ovu temu ponovno, pa mi ovaj komentar posebno zapao za oko, jer i meni se čini da je konstanta kod ovih "dvojnih" prezimena upravo u ovome nastavku ić, a kod ovih koji nisu za ić je manja ili ih uopće nema?

Moje mišljenje je da ovo ić naravno može biti umanjenica, ali dokaz nepobitne slavenizacije ili slavenskog podrijetla, bez obzira kako su nastali i da su bili više podložni ovim "dvojnim prezimenima", dok ovi koji nisu na ić, kao da su nastali u jednom određenom djelu (neslavenskog podrijetla) i tu se zadržali i nisu toliko "patili" od prelazaka na druge religije (u slucaju balkana, prelazak na druge nacije, jer ovdje je pravilo da koje si religije te si i nacije )

Kad smo bili pisali/pričali na drugoj temi o Morlacima i Vlasima, pa kad kažem neslavenska prezimena, mislim baš na ta prezimena od njih (i ne samo od njih)... tj. da se takva prezimena pojavljivaju mnogo manje kao "dvojna" ili se to meni samo čini?

Evo recimo prezime jednog srpskog košarkaša - Bodiroge, nisam stručnjak ali mislim da toga prezimena baš i nema u Srbiji, ali bome ih nema ni Katolika...

Inače je Bodiroga iz Hercegovine, a znamo da je tamo vlaško/romansko stanovnistvo pa i geni prisutni do dana današnjeg...

Pa eto, zanima me što vi mislite...
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:24.