Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2009., 00:16   #81
Quote:
Johnny_B. kaže: Pogledaj post
Nažalost, istina je da sve više banaka, pogotovo u ovo vrijeme recesije i nesigurnosti oko zadržavanja radnog mjesta, JAKO gledaju na to da li je ugovor o radu na određeno ili neodređeno. Ne bi se baš trebala raditi tolika razlika između toga, ali eto, nažalost, tako je.
razumijem da to gledaju kod kredita na kojem radi xy osoba i koji se radi "ručno" ... no ako nešto ide programski ?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 00:56   #82
Lako je vama koji ste solo, mi koji imamo žene i djecu nema šanse da zatvorimo minus, čim se ima za uzet gotovo, osjećam se ko Al Bundy

Ovo s 500 kuna mjesečno smanjenje minusa nije loša ideja međutim meni u PBZ nisu htjeli izaći ususret kad sam tražio smanjenje minusa ili njegovo fiksno određenje, mislim da neke banke to nude i daju minus u visini jedne plaće, ovo s tri plaće u PBZ gadno zvuči i teško se izvući u slučaju nekog s.... , ali u tom slučaju je i odgovornost banke ukoliko ja nemam odakle otplatit minus pa koliko znam oni tu izlaze ususret i odobravaju višemjesečnu otplatu minusa.

Zadnje uređivanje Gustavo : 07.11.2009. at 01:07.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 14:08   #83
Kao prvo, minusi u bankama su najskuplji kredit.
Ako trebate novac, radije razmislite o nekom povoljnom nenamjenskom kreditu.
Minuse treba koristiti u slučaju nužde, imati ih za svaki slučaj. Ako npr. kasni plaća, a ti trebaš platiti ratu kredita, i sl.
Ja se uvijek nasmijem kad me banka obavještava o odobrenom minusu. Trenutno imam odobren minus od 20000kn.
Hvala banci, ali ne - hvala.

A izlaz iz minusa... hm... sve je stvar discipline.
Prihode i rashode treba planirati. I to na godišnjoj, mjesečnoj i tjednoj razini.
I po potrebi radit rebalans, baš kao i vlada.
Treba zapisivati sve rashode. Ali baš sve.
I onda vidjeti gdje se može uštedjeti, a gdje ne.
Šoping centri, rasprodaje i akcije jesu privlačne, ali treba se pitati :"Da li mi to treba ili kupujem zato što je jeftino." I iskreno na njega odgovoriti.
Održavanje određene razine životnog standarda je ok, ali i to može biti skuplje i jeftinije. Ne mora se kupiti najskuplji mobitel/televizor/laptop... Ne mora se ljetovati u hotelu s 4 zvjezdice, ni svaki dan ići na pauzu za ručak u restoran...
NIti se svak idan mora ići u kafić na kavu.
...

Jedini problem može nastati kad više nema prostora za uštedu.
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 20:59   #84
Nema minus u banci veze sa radom na određeno i neodređeno - moj je ugovor na određeno, nitko me nije ni pitao. Minus mi je odredila lepeza mogućnosti koju sam uzela. I vjerojatno gledaju ovo što Lavica kaže, redovitost prihoda i sl.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:55   #85
Thumbs up obidji banke, raspitaj se

moraš malo sam obići banke, vidjeti uvjete, pakete, i ostalo....

pitaj se i zašto tj. kako živiš u minusu, tj. kako izać iz njega....

znam da malo solim pamet i mozda sam zakasnila...

meni je pomoglo, bila sam na radionici o upravljanju osobnim financijama, besplatno je, tam su me bar potakli da do neke mjere si pišem na što trošim, i koje su to "vazne" stavke, koje se u troskovima nagomilaju

tek ako kontaš svoje troškove i prihode uopće možes i razmisljati o "budućnosti" ili sigurnosti za dalje... mada naravno nikad ne znaš što može doći
o radionicama - imas info na webu - http://www.hub.hr

baj svima i pišite ideje i iskustva
cosmicmama158 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 23:40   #86
Što se tiče upadanja u minus nisu važna primanja nego odnos prema novcu. Imam prijateljicu koja je imala 10000 kn plaću i 25000 minusa koji je otišao na krpice. Zbog recesije su joj smanjili plaću pa da vidite paniku. Druga prijateljica mi ima 4.500 kn plaću pa svaki mjesec ostavi nešto sa strane pa makar 100 kn.

Stjecajem okolnosti prije 2 godine dugovala sam na 2 kartice preko 25.000 kn. Kad sam zbrojila kamate rekla sam enough is enough. U glavi sam napravila switch. Počela sam paziti na svaki trošak i dodatno zarađivati repeticijama. Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 23:51   #87
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.
slažem se u potpunosti s ovim koliko novaca ode na totalne gluposti, a bespotrebno kad se sve to zbroji onda se vidi da to nije mala cifra.
ulagačica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 10:17   #88
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Što se tiče upadanja u minus nisu važna primanja nego odnos prema novcu...

Stjecajem okolnosti prije 2 godine dugovala sam na 2 kartice preko 25.000 kn. Kad sam zbrojila kamate rekla sam enough is enough. U glavi sam napravila switch. Počela sam paziti na svaki trošak i dodatno zarađivati repeticijama. Sebi sam postavljala pitanja, tipa moram li 4-5 puta tjedno u grad na kavu? Ne moram. Mogu tu kavu popit i doma ili u kvartu gdje je jeftinija. Moram li kupiti neku novinu? Ne moram. Na mobitelima se isto tako može uštedjeti. Sve su to male uštede, ali kad se mjesečno zbroji može se uštedjeti par stotinjak kuna. Kad se to pomnoži s 12 mjeseci skupi se lipi iznos.
Oke, važno je i jedno i drugo, ali odnos prema novcu je puno važniji ako ti je zarada iznad neke cifre koja omogućuje "pristojan život" (štogod to značilo, a mislim da je prilično individualno...)

Tvoj primjer upravo pokazuje kako treba razmišljati.
Iako mnogi govore kako oni "nemaju što štedjeti", iznenadili bi se kad bi za početak - stavili rashode na papir...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 10:54   #89
Quote:
sagena kaže: Pogledaj post
Oke, važno je i jedno i drugo, ali odnos prema novcu je puno važniji ako ti je zarada iznad neke cifre koja omogućuje "pristojan život" (štogod to značilo, a mislim da je prilično individualno...)
Slažem se djelomično s tobom. Pristojan život je vrlo relativan i rastezljiv pojam. Svi mi imamo svoje prioritete. Meni je pristojan život ako mogu platit sve račune, kredit, otputovati negdje, hranit se kvalitetno, otići na neki koncert, kupit knjige, svako malo neki komad robe. Međutim, mogu li ja to sebi svaki mjesec priuštiti? Ne mogu, pa se moram odreći nečega. Svi moramo postaviti prioritete. Znam da nije isto smanjivati minus ako imaš plaću 10.000 kn i 5.000. Ali moguće je, jednostavno se treba disciplinirati. Prvo sam počela paziti na troškove mobitela. Iskombinirala sam nekoliko tarifa na VIP-u i sada rijetko kad prelazim 150 kn. Na taj način sam mjesečno uštedjela 50 kn. Pomnoženo s 12 je to 600 kn. BTW, kad kupujem na kartice nemam osjećaj da sam potrošila novac zato sam djelomično i bila uvalila u minus. Sada dignem tjedno 300 kn na bankomatu i to mi je tjedni džeparac za hranu i kavu, itd.
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 21:54   #90
Glavni problem ovdje je što ljudi u današnje vrijeme ne shvaćaju kako je svaki novac uzet od banke posudba (i to legalna) koju će jednom morati vratiti.
I sad, da se nadovežem na uvodni post; začetnik teme je otvorio račun u Splitskoj banci, ušao u minus, a zaposlenica (na kojem god radnom mjestu bila) ga je digla na foru da su oni povukli njegov predmet prije nego je otišao do odvjetnika i neka se dođe dogovoriti.
Splitska banka, tj. grupacija koja je prošle godine poslovala sa jako dobrim gubitkom.
Banke koje svojevoljno povećavaju ili smanjuju iznos dopuštenog prekoračenja na tekućem računu treba izbjegavati u širokom luku (ZABA, Splitska banka...) jer ste potpisali da, ukoliko uđete u nedopušteni miinus, oni smiju uzeti sve dok se ne naplate. A njih, vjerujte mi, nije briga da li ste vi zadnja dva mjeseca bili možda na bolovanju i zato vam je smanjena plaća; njima jebitno vratiti novce sa kamatom koje su vam "posudili".
__________________
...although many souls stay in believe that Hell has no angels, they are wrong... Heaven's finest resignated before their very own God...
Hell's Darkest is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 23:23   #91
Quote:
Hell's Darkest kaže: Pogledaj post
Glavni problem ovdje je što ljudi u današnje vrijeme ne shvaćaju kako je svaki novac uzet od banke posudba (i to legalna) koju će jednom morati vratiti.
I sad, da se nadovežem na uvodni post; začetnik teme je otvorio račun u Splitskoj banci, ušao u minus, a zaposlenica (na kojem god radnom mjestu bila) ga je digla na foru da su oni povukli njegov predmet prije nego je otišao do odvjetnika i neka se dođe dogovoriti.
Splitska banka, tj. grupacija koja je prošle godine poslovala sa jako dobrim gubitkom.
Banke koje svojevoljno povećavaju ili smanjuju iznos dopuštenog prekoračenja na tekućem računu treba izbjegavati u širokom luku (ZABA, Splitska banka...) jer ste potpisali da, ukoliko uđete u nedopušteni miinus, oni smiju uzeti sve dok se ne naplate. A njih, vjerujte mi, nije briga da li ste vi zadnja dva mjeseca bili možda na bolovanju i zato vam je smanjena plaća; njima jebitno vratiti novce sa kamatom koje su vam "posudili".
Splitska banka, tj. Societe bank u RH nije radila s gubitkom.

Također ne kužim ljude koji žive od minusa. ako imaš plaću npr. 4000 kn i nije ti dosta. sljedećih 8 mjeseci češ si moć uzimati po još 500 kuna, ali nakon toga češ MORATI živjeti od 3800 kuna jer plaćaš kamate.
E onda ćete moći i morati živjeti od te cifre, a prije 8 mjeseci niste mogli.

Pa tko je tu lud? i onda se žalite da vas deru. minus je za hitnu intervenciju ako fakat zagusti, a ne za stalno povećanje prihoda...

I ja prvi ne bi dao pare nekom kao što je dotična ekipa koji koristi minuse za 12-13% kamata godišnje. To je jednotavno premala kamata za rizik koji vi donosite.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 10:20   #92
Enormno smanjenje minusa po tekucem...

Najprije da se ispricam lavici na otvaranju nove teme, poslao sam jos PP s objasnjenjem i nadam se da ce ovu temu ostaviti i ne je zakljucati kao proslu bez razloga jer se jos ima dosta raspravljati ovdje.

Naime, poslao sam e-mail splitskoj banci s ovim uputom i dobio odgovor koji mi i nije bas previse jasan, pa vas molim ako netko razumije o cemu se radi da mi pojasni.

Evo SC e-maila koji sam dobio:




Hvala na odgovorima i nadam se da se ova tema nece zakljucati...
__________________
Zivi svaki dan kao da ti je posljednji, jednom ce to i biti
Apatrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 13:48   #93
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Splitska banka, tj. Societe bank u RH nije radila s gubitkom.

Također ne kužim ljude koji žive od minusa. ako imaš plaću npr. 4000 kn i nije ti dosta. sljedećih 8 mjeseci češ si moć uzimati po još 500 kuna, ali nakon toga češ MORATI živjeti od 3800 kuna jer plaćaš kamate.
E onda ćete moći i morati živjeti od te cifre, a prije 8 mjeseci niste mogli.

Pa tko je tu lud? i onda se žalite da vas deru. minus je za hitnu intervenciju ako fakat zagusti, a ne za stalno povećanje prihoda...


I ja prvi ne bi dao pare nekom kao što je dotična ekipa koji koristi minuse za 12-13% kamata godišnje. To je jednotavno premala kamata za rizik koji vi donosite.
Upravo tako!

I ja to cijelo vrijeme govorim na različitim temama pa izgleda da većina još nije shvatila.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 15:52   #94
Jel žiroračun može u minus???
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 20:51   #95
Ovo što ste vi dobili je u stvari način poslovanja "normalnih" banaka.
Ukupno dozvoljeno prekoračenje se računa po prosjeku zadnja tri primanja, a klijenti koji nemaju redovita primanja nemaju uvjete za odobravanje dozvoljenog prekoračenja, pa su ista, shodno tome, i ukinuta.

Ništa novo ni neobično.
__________________
...although many souls stay in believe that Hell has no angels, they are wrong... Heaven's finest resignated before their very own God...
Hell's Darkest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 23:12   #96
Quote:
Apatrit kaže: Pogledaj post
Najprije da se ispricam lavici na otvaranju nove teme, poslao sam jos PP s objasnjenjem i nadam se da ce ovu temu ostaviti i ne je zakljucati kao proslu bez razloga jer se jos ima dosta raspravljati ovdje.

Naime, poslao sam e-mail splitskoj banci s ovim uputom i dobio odgovor koji mi i nije bas previse jasan, pa vas molim ako netko razumije o cemu se radi da mi pojasni.
da ne citiram cijeli post...

da su primanja bila ista ostao bi i minus isti. ako ti je neka uplata bonus, božićnica ili sl bila proknjižena kao plaća digla bi prosjek primanja, nakon par mjeseci kad više ne bi ulazila u prosjek pao bi i minus.

prije su imali ograničenje od 1.300 koliko max. mogu skinut minus sad ga više nema. npr ako bi s plaće od 20.000 pao na plaću od 5.000 skidali bi 1.300 dakle prvo 18.700, zatim 17.400... sad ide postepeno al može bit više od 1.300.

klijent koji nema plaću nema ni minusa. prije je i tu bio neki min koliko bi ostalo.

tu info o totalnom ukidanju minusa bi trebalo provjeriti iako vjerujem da je riječ o nesporazumu, meni prvoj bi značilo da znam da li je istinita. da provjeriš ponovno tamo gdje si dobio informaciju?
__________________
dok kližemo tankim ledom, naša sigurnost je u našoj brzini
muttley is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 23:42   #97
Quote:
Hell's Darkest kaže: Pogledaj post
Banke koje svojevoljno povećavaju ili smanjuju iznos dopuštenog prekoračenja na tekućem računu treba izbjegavati u širokom luku (ZABA, Splitska banka...) jer ste potpisali da, ukoliko uđete u nedopušteni miinus, oni smiju uzeti sve dok se ne naplate. A njih, vjerujte mi, nije briga da li ste vi zadnja dva mjeseca bili možda na bolovanju i zato vam je smanjena plaća; njima jebitno vratiti novce sa kamatom koje su vam "posudili".
kako misliš svojevoljno? kad potpisuješ ugovor o prekoračenu određeno je kako se on računa i što bi banke trebale radit s nedozvoljenim minusom? oprostit ga? kad neko baš zaglibi pretežno postoji mogućnost dogovora samo, kako je apatrit napisao, treba reagirati odmah, a ne kad prođu mjeseci.

Quote:
Apatrit kaže: Pogledaj post
...i situacija je bila sljedeca:
Dok sam bio u nedopustenom minusu 10 000 kn (usao sam silom jer sam morao), znao sam da je moj problem i otisao u banku te se dogovorio i potpisao zahtjev za obrocnom otplatom tog duga za 12 mjeseci. Djelatnica mi je rekla da ce me zvati kroz mjesec-dva da dodjem potpisati ugovor, i krenem s tim. Medjutim, vec nakon mjesec dana, krediti koje sam podigao na mastercard karticu bili su ponisteni i sve mi je prebaceno na tekuci tako da je dug bio nekih 28 000kn. Dosao sam u banku i pitao da zasto to kad sam htio lijepo vratiti ono sto sam zabrljao i nebi bilo problema, ali je rekla da su odbili zahtjev jer vise ne daju obrocnu otplatu. Eh sad, zasto to meni nije javljeno? A nije, to zaista neznam ali znam da je to u krajnjem slucaju nekorektno od banke da samo sute i rade sankcije bez prethodne najave.
ovo mi je skroz čudno zašto je trebalo čekati mjesec, dva
i trebali su te obavijestiti da su ti odbili zahtjev. neprofesionalno ili je netko bio nesposoban
__________________
dok kližemo tankim ledom, naša sigurnost je u našoj brzini
muttley is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 00:12   #98
Quote:
muttley kaže: Pogledaj post
kako misliš svojevoljno? kad potpisuješ ugovor o prekoračenu određeno je kako se on računa i što bi banke trebale radit s nedozvoljenim minusom? oprostit ga? kad neko baš zaglibi pretežno postoji mogućnost dogovora samo, kako je apatrit napisao, treba reagirati odmah, a ne kad prođu mjeseci.
I vi mislite da je on sad što? Otkrio toplu vodu? Nije. Samo što pametni ljudi i ljudi koji znaju što je minus i kako funkcionira reagiraju i prije nego do nepredviđenih situacija dođe, a ne izbjegavaju doći u banku kao da je klaonica jednom kad zaglibe i kad je možda već prekasno. Jer nije ih banka dovela u takvu poziciju, već oni sami.
Da ne bude zabune, govorimo o bankama koje ne smanjuju dozvoljeno prekoračenje svojevoljno.
__________________
...although many souls stay in believe that Hell has no angels, they are wrong... Heaven's finest resignated before their very own God...
Hell's Darkest is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 00:43   #99
Quote:
muttley kaže: Pogledaj post
da ne citiram cijeli post......
Upravo sam danas razgovarala sa čovjekom iz korisničke podrške Splitske banke, bila sam u dozvoljenom minusu i na izvodu tekućeg računa mi je navedeno da mi se dozvoljeni minus smanjuje za iznos veći nego što je moja mjesčena plaća (cca 55oo kn)! Čovjek mi je objasnio da se iznos dozvoljenog prekoračenja izračunava tako da se zbroje tri zadnje plaće i podijele s tri i ta cifra (prosječna plaća) se pomnoži sa dva (u mom slučaju jer koristim paket balans). Ali kako sam u studenom dobila zaostatke dječjeg doplatka (a oni ga iz njima znanih razloga vode kao plaću) i on mi se računao u taj prosjek pa se dozvoljeni minus povećao (a ja mislila da imam dozvoljeni minus u iznosu tri plaće, glupača nisam provjerila kad sam mijenjala paket) tako da sam bila šokirana kad sam vidjela da ću cijelu plaću morati ostaviti za podmirenje minusa i još morati nadodat. Sad mi ne preostaje nego prelijevati iz šupljeg u prazno i sa revolvinga skinuti da bih namirila ovaj minus. A ljudi znate li da je kamata na dozvoljeno prekoračenje u SB 13,49%?, a ja mislila da je manja. Revolving ima 12,99% kamate ali zato uzima 3% na isplatu. Morat ću se riješiti ovih kartica, kad čovjek nema izbora traži slamku, ali stvarno nema smisla raditi za banku, evo gledam na izvodu, 12o kn kamata, 60 kn za vođenje računa, i tako iz mjeseca u mjesec, pa kad pomnožim to sa 12 mjeseci ispada da pola plaće godišnje dajem banci...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 13.03.2010. at 10:42. Reason: quote
Allien is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 08:17   #100
Quote:
Allien kaže: Pogledaj post
Upravo sam danas razgovarala sa čovjekom iz korisničke podrške Splitske banke,...
Pametnome dosta.
__________________
...although many souls stay in believe that Hell has no angels, they are wrong... Heaven's finest resignated before their very own God...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 13.03.2010. at 10:43. Reason: quote
Hell's Darkest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.