Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2013., 05:49   #521
Quote:
kostovac kaže:
znam da hrvatima ideja o zajednickoj bastini (u ovom slucaju jezickoj) nije mila, ali cinjenicama su osecanja nebitna.
Ozbiljnim ili malo bolje upućenim forumašima takva ideja nimalo ne smeta, jer to nije nešto što je specifično samo za Hrvate i Srbe, niti je specifično samo za ovo naše šire područje...

Btw, je li ima na srpskim forumima ovakvih tema gdje se raspravlja o zajedničkim prezimenima?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 09:02   #522
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Btw, je li ima na srpskim forumima ovakvih tema gdje se raspravlja o zajedničkim prezimenima?
Ne postoji srpski forum tipa forum.hr. .

Postoje doduše neki portali koji se bave porijeklom porodica i rodova.

Većina Srba je bila zahvaćena seobama u zadnjih 500 godina, tako da ima dosta ljudi koji se interesuju otkuda su se doselili njihovi preci u npr. Bačku, Bosnu ili Liku.

Pronalaženje tragova seoba težak je i zametan posao.
Starostavne knjige su uglavnom nestale sa lica zemlje, postoje samo tragovi.
Za prosječno srpsko selo na tlu Hrvatske, na primjer, obično se može pronaći najviše nekoliko današnjih prezimena, a da je sačuvano u nekakvim dokumentima, iako u svakom selu ima i po dvadeset-trideset različitih prezimena.

Putevi različitih rodova mogu biti veoma čudni.
Ne samo da dvije familije koje su istog prezimena ne moraju ništa biti u rodu, nego čak i dvije familije istog prezimena u istom selu ne moraju biti ništa jedni drugima!
Može se dogoditi da familija koja nosi neko prezime, ma koliko ono inače bilo često u narodu, nema nikakvu krvu vezu ni sa jednom drugom familijom istog prezimena, a ni sa osobom po kojoj su dobili prezime (eto, spomenuti Obrenovići su primjer takve familije).

E da, i SPC radi (barem je radila ranijih dogina) istraživanja porijekla, po ličnom zahtjevu.
To otprilike ide ovako: pošaljete zahtjev sa podacima: familija ta-i-ta, živi tu-i-tu, slavi slavu tu-i-tu. Onda oni gledaju i kopaju po svojim arhivama i knjigama, pa šta nađu. Čeka se oko godinu dana.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 11:55   #523
Quote:
kostovac kaže: Pogledaj post
ivanis NIJE "tipicno hrvatsko srednjovjekovno ime"!

mogao si makar konsultovati zloglasnu wikipediju pre nego sto si lupio:

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98...D0%BE%D1%82%29
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%98...B2%D0%B8%D1%9B

eto brat kraljevica marka zvao se ivanis.


ni ovo nije tacno. istina je da postoje ivanisevici iz like, ali i iz:

*crne gore (cetinja). po predanju koje ima svoje osnove poticu od ivana borojevica koji je doselio iz starog vlaha u podlovcenski dolac pre nego sto je ivan crnojevic napravio cetinjski manastir.
*istocne hercegovine (trebinje; u nevesinju i ivanisevic i ivanis; laksevine kod mostra); u zapadnoj hercegovini u bogodolu, ali doseljeni (pre hrvata nakon sto je muslimansko stanovnistvo iselilo) iz istocne hercegovine.

inace, metoda guglanja ukazuje da postoje rusi sa prezimenom ivanisev...

ako je ista "tipicno hrvatsko" onda je to svojatanje svega i svacega...
OK, priznajem kad sam u krivu pa priznajem da sam to bezveze lupio . O srpskoj povijesti nemam pojma pa nisam uopće znao da su postojali i Ivaniši u Srbiji. Ali istina je da je u Hrvatskoj prezime Ivanišević puno puta zastupljenije nego bilo gdje drugdje i da se može naći u svakom djelu zemlje.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 12:47   #524
Kakve su ovo nebuloze, Srbi su imali promjenjiva prezimena do 20 stoljeća.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 17:30   #525
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
Starostavne knjige su uglavnom nestale sa lica zemlje, postoje samo tragovi.
Za prosječno srpsko selo na tlu Hrvatske, na primjer, obično se može pronaći najviše nekoliko današnjih prezimena, a da je sačuvano u nekakvim dokumentima, iako u svakom selu ima i po dvadeset-trideset različitih prezimena.
Ne znam otkud ti ovo. Na području Hrvatske ili Vojvodine, bez problema se gotovo svaki srpski rod može pratiti unatrag 300 godina. U pojedinim slučajevima i više. Matice krštenih su relativno dobro sačuvane(znam jer sam prepisao nekoliko pravoslavnih matica), zemljišnici su rađeni nekoliko puta i donose imena i prezimena svih glava domaćinstava, dok još mnogo više informacije ima u civilnim i vojnim dokumentima. Sve u svemu, ništa od ovog što si napisao ne stoji.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 18:28   #526
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ne znam otkud ti ovo. Na području Hrvatske ili Vojvodine, bez problema se gotovo svaki srpski rod može pratiti unatrag 300 godina. U pojedinim slučajevima i više. Matice krštenih su relativno dobro sačuvane(znam jer sam prepisao nekoliko pravoslavnih matica), zemljišnici su rađeni nekoliko puta i donose imena i prezimena svih glava domaćinstava, dok još mnogo više informacije ima u civilnim i vojnim dokumentima. Sve u svemu, ništa od ovog što si napisao ne stoji.
Pa to da. Podaci iz doba Vojne Krajine relativno dobro su dokumentovani. Katastar je star 150 godina, a podaci Karlovačke episkopije još i više.

Ali za to malo se ko i raspituje, jer sve je manje-više poznato i bez gledanja u knjige.

Ono što ljudi žele da saznaju je , otkuda su se njihovi daleki preci doselili (tj. gdje su živjeli prije više od 300 godina, odnosno prije seobe Srba), a tu su podaci šturi.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 20:50   #527
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
Ali za to malo se ko i raspituje, jer sve je manje-više poznato i bez gledanja u knjige..
Ovo je upravo ono o čemu pričam. Kod Srba postoji uvjerenje da je usmena tradicija važnija i preciznija od dokumenata. Da te pitam koji tvoj predak je zabilježen na prvim zemljišnicima Bačke(koji su stari 300+ a ne 150 godina) i u kojem selu, bi li znao?

Quote:
Ono što ljudi žele da saznaju je , otkuda su se njihovi daleki preci doselili (tj. gdje su živjeli prije više od 300 godina, odnosno prije seobe Srba), a tu su podaci šturi.
Podaci su šturi, ali postoje. Ja sam uspio za jednu čitavu pravoslavnu parohiju u Dalmaciji pronaći ne samo pretke svih rodova koji su prvi doselili u Zagoru(mnoštvo pod drugim prezimenom) već i odakle su u Bosni došli. Ne po tradiciji, već prema izvorima.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 21:40   #528
Oko
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ovo je upravo ono o čemu pričam. Kod Srba postoji uvjerenje da je usmena tradicija važnija i preciznija od dokumenata. Da te pitam koji tvoj predak je zabilježen na prvim zemljišnicima Bačke(koji su stari 300+ a ne 150 godina) i u kojem selu, bi li znao?



Podaci su šturi, ali postoje. Ja sam uspio za jednu čitavu pravoslavnu parohiju u Dalmaciji pronaći ne samo pretke svih rodova koji su prvi doselili u Zagoru(mnoštvo pod drugim prezimenom) već i odakle su u Bosni došli. Ne po tradiciji, već prema izvorima.
Ni jedan, ja sam sa Banije .
U katastru seoskom upisan je onaj Ilija, ima tome svega 150 godina.
Otprilike,100-150 godina je neki "doseg" koliko se ljudi koliko-toliko mogu sjecati.
E sad, postoji i dokument star preko 300 godina, koji govori o naseljavanju nasega sela.U njemu se pominje preko 20 imena/prezimena iz kojih je ocevidno da se radi o nasim
precima, ali se ne navodi odakle su (pretpostavlja se iz Bosne) dosli.

Kod Srba naBaniji niko ziv ne vodi rodoslove, niti postoje plemena i bratstva kao po CG, ne postoje cak su i predanja o porieklu porodica relativno rijetka.

Zato kazem da se ljudi raspituju za dalju proslost,ato se u gro slucajwva odnosi na predbanijski period, jer koliko god nepouzdana bila, usmena predaja je ipak relativno pouzdana u opsegu 100-150godina, makar u toj glavnoj porodicnoj liniji.

A za pamcenje preko vremenskog ipsega od dva ljudaka zivota se potpuno slazem: prakticno je nemoguce zapamtiti tolike pretke. Moze samo napismeno.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:24   #529
Oko
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ovo je upravo ono o čemu pričam. Kod Srba postoji uvjerenje da je usmena tradicija važnija i preciznija od dokumenata. Da te pitam koji tvoj predak je zabilježen na prvim zemljišnicima Bačke(koji su stari 300+ a ne 150 godina) i u kojem selu, bi li znao?



Podaci su šturi, ali postoje. Ja sam uspio za jednu čitavu pravoslavnu parohiju u Dalmaciji pronaći ne samo pretke svih rodova koji su prvi doselili u Zagoru(mnoštvo pod drugim prezimenom) već i odakle su u Bosni došli. Ne po tradiciji, već prema izvorima.
Ni jedan, ja sam sa Banije .
U katastru seoskom upisan je onaj Ilija, ima tome svega 150 godina.
Otprilike,100-150 godina je neki "doseg" koliko se ljudi koliko-toliko mogu sjecati.
E sad, postoji i dokument star preko 300 godina, koji govori o naseljavanju nasega sela.U njemu se pominje preko 20 imena/prezimena iz kojih je ocevidno da se radi o nasim
precima, ali se ne navodi odakle su (pretpostavlja se iz Bosne) dosli.

Kod Srba naBaniji niko ziv ne vodi rodoslove, niti postoje plemena i bratstva kao po CG, ne postoje cak su i predanja o porieklu porodica relativno rijetka.

Zato kazem da se ljudi raspituju za dalju proslost,ato se u gro slucajwva odnosi na predbanijski period, jer koliko god nepouzdana bila, usmena predaja je ipak relativno pouzdana u opsegu 100-150godina, makar u toj glavnoj porodicnoj liniji.

A za pamcenje preko vremenskog ipsega od dva ljudaka zivota se potpuno slazem: prakticno je nemoguce zapamtiti tolike pretke. Moze samo napismeno.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:33   #530
No ipak je najjači Nemanja, vođa Bužana iz 14. st.... boljeg dokaza da se radi o imenu koje je i hrvatsko nema... sukladno tome bi i njegovi potomci bili Nemanjići....
demon is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:55   #531
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
No ipak je najjači Nemanja, vođa Bužana iz 14. st.... boljeg dokaza da se radi o imenu koje je i hrvatsko nema... sukladno tome bi i njegovi potomci bili Nemanjići....
Bilo je tih Nemanja po Hrvatskoj još. Jednog Nemanju sam našao i među nekakvim svjedocima u dokumentu s početka 14. st., a među kojima se nalazi i lik koji se zove onako kako se ja prezivam

"quinque nobiles homines, scilicet comites Radozlaum filium Bogdozlai, Martinum fratrem eius, Mark villicum, Nemana, Luchac de Zana..."
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 23:45   #532
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Bilo je tih Nemanja po Hrvatskoj još. Jednog Nemanju sam našao i među nekakvim svjedocima u dokumentu s početka 14. st., a među kojima se nalazi i lik koji se zove onako kako se ja prezivam

"quinque nobiles homines, scilicet comites Radozlaum filium Bogdozlai, Martinum fratrem eius, Mark villicum, Nemana, Luchac de Zana..."
Budak?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 00:00   #533
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
...
E da, i SPC radi (barem je radila ranijih dogina) istraživanja porijekla, po ličnom zahtjevu.
To otprilike ide ovako: pošaljete zahtjev sa podacima: familija ta-i-ta, živi tu-i-tu, slavi slavu tu-i-tu. Onda oni gledaju i kopaju po svojim arhivama i knjigama, pa šta nađu. Čeka se oko godinu dana.

Zgodno.
Koliko to naplaćuju?
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 00:21   #534
@juanpablom
Ja tipujem da je Martinovic (malo sale nije na odmet).

@conan12
Koliko sam upucen, to se ne naplacuje, ali pretpostavljam da se ocekuje prilog.
Nasi pravoslavni popovi imaju vise smisla za biznis nego Bandic i Mamic zajedno .
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 00:31   #535
Quote:
krkan11 kaže: Pogledaj post
.

@conan12
Koliko sam upucen, to se ne naplacuje, ali pretpostavljam da se ocekuje prilog.
Nasi pravoslavni popovi imaju vise smisla za biznis nego Bandic i Mamic zajedno .
Hvala na info, moguće da dobiju moj prilog
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 09:51   #536
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Budak?
hahaha

krivo
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 13:33   #537
Po zapadnoj Hercegovini i mom dubrovačkom kraju (osobito u Konavlima) imate Hrvata s prezimenima za koja bi većina rekla da su srpska. Miljanić, Miljanović, Miletić, Jokić, Joković, Rajković, Milutinović, Mitrović, Milošević, Obradović, Bošković, Jović,Lazarević, Marković, Kraljević, Vuković itd. Kraj makete jednog broda u dubrovačkom Pomorskom muzeju stoji natpis "darovao Slobodan Milošević iz Zatona 1989." Moja profesorica iz hrvatskog prezivala se Milošević. Jednog sam Milutinovića kad sam bio mali zafrkavao da je srpskog podrijetla, a on me opalio šakom u glavu. Sasvim je uvjeren da je Hrvat, a preziva se Milutinović. Dobro da nema Hrvata Nemanjića. U Konavlima Miljanići, srpski guslar Milomir Miljanić iz Nikšića. U Konavlima Miletići, vrgorački junak Rade Miletić kao mali doselio iz Crne Gore i pokatoličio se. U nas Jokići, crnogorski vaterpolski reprezentativac Predrag Jokić. U nas Kneževići, srpski guslar iz Crne Gore Ivan Knežević. Načelnik općine Konavle Luka Korda, četnički zapovjednik iz Drugog svjetskog rata Korda (tri hiljade crne brade, a pred njima Korda Rade). U nas Marići, srbijanski voditelj Milomir Marić. U nas Đurići, po Bosni Srbi Đurići. U nas Pavlovići, po Srbiji i Crnoj Gori mnoštvo Pavlovića. U istočnoj Hercegovini Srbi Mikulići, u Širokom Brijegu Hrvati Mikulići (ustaški aktivist Stipe Mikulić, hrvatski guslar Vlado Mikulić, pjevač Ivan Mikulić). U nas Lakići, po Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini Srbi Lakići. U nas Stanišići, jedan od najpoznatijih crnogorskih četnika iz Drugog svjetskog rata Bajo Stanišić. Mojim roditeljima dobri prijatelji Rajkovići iz Dubrovačkog primorja, u Crnoj Gori pjevač Dule Rajković. Jedan se Hrvat iz sela moje majke u Dubrovačkom primorju zvao Marko Kraljević. Kad su ga četnici 1991. zarobili i kad im je rekao ime, mislili su da ih zafrkava pa ih je tek uvjerio predočenjem osobne iskaznice. Moglo bi se nabrajati do sutra.

Ili su ovi naši iz zapadne Hercegovine i dubrovačkog kraja potomci pokatoličenih i pohrvaćenih Srba, ili su njihovi iz istočne Hercegovine i Crne Gore potomci popravoslavjenih i posrbljenih Hrvata. Treće nema, nemoguće je da toliko istih prezimena slučajno nevezano postoji u dva različita naroda. Ili su naši pohrvaćeni, ili su njihovi posrbljeni.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 14:58   #538
Vjerojatno imas i jednog i drugog.
Ja poznajem pravoslavne Krizanovice, Antice, Matice, Stjepanovice, Josice (oni sami znaju da su malo promijenuli prezime. Naime do prije 100 godina Jozic)....
Da ne spominjem koji nisu na IC...navedeni samo one koje poznam..

__________________
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 16:43   #539
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imas i jednog i drugog.
Ja poznajem pravoslavne Krizanovice, Antice, Matice, Stjepanovice, Josice (oni sami znaju da su malo promijenuli prezime. Naime do prije 100 godina Jozic)....
Da ne spominjem koji nisu na IC...navedeni samo one koje poznam..

__________________
pa i Josići su Hrvati
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 21:05   #540
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imas i jednog i drugog.
Ja poznajem pravoslavne Krizanovice, Antice, Matice, Stjepanovice, Josice (oni sami znaju da su malo promijenuli prezime. Naime do prije 100 godina Jozic)....
Da ne spominjem koji nisu na IC...navedeni samo one koje poznam..

__________________
Bilo je i Šimića pravoslavnih Srba u Plavnom kod Knina.
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:24.