Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2010., 11:29   #181
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
A kakva je to mobilna klima s vanjskom jedinicom?
Malo sam googlala sinoć, ali nisam ništa konkretno pronašla.
nema ih bas u Hr. za kupit jer su cijene onih Sanyo bile oko 6000kn tako da je neisplativo za kupit...

Inace daleko bolja opcija jer im je kompresor vani i ne bruje kao ove obicne mobilne, a duplo bolje hlade...
homosapiens is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:24   #182
Zna li netko sa cime bi mogao usporediti buku mobilne klime od 52dB(A) ?
Koliko je to zapravo bucno?
flight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:35   #183
Quote:
flight kaže: Pogledaj post
Zna li netko sa cime bi mogao usporediti buku mobilne klime od 52dB(A) ?
Koliko je to zapravo bucno?
Suđerica i perilica za rublje također proizvode buku od 52 db.
Rudolfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:55   #184
Quote:
marton kaže: Pogledaj post
Jel ima netko iskustva sa ovom Vivax klimom? ACP-12PT35GN + cijev
Kakva je kvaliteta opcenito Vivax proizvoda?
Najjeftinija koliko sam uspio naci je 1825kn.
Zna li tko sto znaci ovo u naslovu "+cijev"?
ja imam vivax mobilni klima uredjaj i mislim da je moj model nesto slabiji nego ovaj tvoj.
imam ga vec 5 godina i radi bez problema. znaci, hladim svoju sobu od cc 15 kvadrata i nema problema, vani je 33 a u sobi 26-27 s time da imam lose sredjen odvod toplog zraka tj. cijev. da imam u sobi rupu od dimnjaka onda bi bilo nesto bolje jer bi onda prozor bio zatvoren i nebi ulazio topli zrak.
ali i ovako se prezivi.

edit: ovo je model koji imam http://www.vivax.com/hr/default.aspx...articleId=4446
__________________
Nothing brings people together more than a mutual hatred.
taedium_vitae is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 23:54   #185
Pa kod mene je u sobi 27 i bez klime.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 09:07   #186
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
ja imam vivax mobilni klima uredjaj i mislim da je moj model nesto slabiji nego ovaj tvoj.
imam ga vec 5 godina i radi bez problema. znaci, hladim svoju sobu od cc 15 kvadrata i nema problema, vani je 33 a u sobi 26-27 s time da imam lose sredjen odvod toplog zraka tj. cijev. da imam u sobi rupu od dimnjaka onda bi bilo nesto bolje jer bi onda prozor bio zatvoren i nebi ulazio topli zrak.
ali i ovako se prezivi.

edit: ovo je model koji imam http://www.vivax.com/hr/default.aspx...articleId=4446
Hvala na odgovoru!
Meni bi trebao za hladjenje cca 30m2, sto ne bi trebao biti problem sa njegovih 3,5kW, s tim da bi sto bolje rijesio odvod toplog zraka (rupa u prozoru).
Koliko uredjaj inace drzite sa straznje strane odmaknut od zida ili prozora?
U uputama stoji min 30cm, a onda ce za tih 30cm biti crijevo unutra i opet grijati.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 09:24   #187
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Pa kod mene je u sobi 27 i bez klime.
a blago tebi onda, meni bi bez klime bilo koliko i vani a po noci bi bilo za umrijet.

cijev mora biti unutra i nesto grije ali ako dobro zatvoris prozore itd. mislim da ce biti ok.
__________________
Nothing brings people together more than a mutual hatred.
taedium_vitae is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 13:25   #188
Bu...oće li meni neko odgovorit...?
shtakinaath is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 18:29   #189
Quote:
shtakinaath kaže: Pogledaj post
Pomoć ljudi, totalni sam tutlek što se tiče klime, nemam para za pravu, pa sam u oglasniku našla mobilne neke...kaj mislite, koja je marka bolja, Whirlpool, Haier ili Gree? Meni ta imena niš ne govore Puno hvala!!
Po meni Whirlpool. Imao sam je dvije godine kao privremeno rješenje. Ali ipak ti savjetujem da dodaš još malo love i kupiš zidnu. Imaš ekipe koji ti postavljaju za 600-700 kn.
bjelovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 10:46   #190
ma daj za 500-700 kuna u ovo doba ,,, daj ih preporuči meni imat će 15 montaža u danu.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 11:04   #191
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
ma daj za 500-700 kuna u ovo doba ,,, daj ih preporuči meni imat će 15 montaža u danu.
Meni su montirali klimu kupljenu u dućanu i platio sam 700 kn. No nemaju usisivač pa je bilo malo više prašine.
bjelovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 16:39   #192
Da, u oglasniku ima rabljena Whirlpool, stara 2 godine...nažalost, nemam para za pravu, nikako Hvala!
shtakinaath is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2015., 15:26   #193
Rezime teme: mobilni klima-uređaji su kompromisno rješenje i izbjegavajte ih kad god možete.

Mane: mala učinkovitost, buka, nepraktično (glomazna kutija pored prozora, kemija s roletom, problem u slučaju kiše-pljuska), općenito nije komforno rješenje.
Npr. kod hlađenja radi ispuha vrućeg zraka (kroz prozor), ista količina (vanjskog, vrućeg) zraka mora ući u prostoriju kroz taj isti prozor ili neki drugi otvor pri čemu može vući i neugodne mirise iz npr. ventilacijskog otvora kupaone ili nape u kuhinji.
Prednosti: kupnju i montažu možete obaviti sami u par minuta, može se prenositi po sobama prema potrebi. Čak se može koristiti i na otvorenom, npr. ako ste organizirali druženje na balknu ili u vrtu, a vremenska prognoza se promijenila.

Iz navedenih razloga nikako ne preporučujem mobilnu klimu osim u specifičnim navedenim situacijama.
Puno bolje rješenje je klasični "split sistem" s odvojenom vanjskom i unutarnjom jedinicom koji cirkulira unutarnji zrak bez miješanja s vanjskim (veća efikasnost). Tu je preporuka uzeti inverter model jer takav uređaj može mijenjati snagu hlađenja/grijanja ovisno o potrebi (odnosu temperature prostorije i podešene željene temperature). Pod takvim uređajem se čak može i spavati bez neželjenih posljedica. Budući takav uređaj može raditi cijeli dan bez da vas iritira, doseg uređaja je povećan na više od jedne prostorije.
Ako se odlučite na model bez invertera, kompresor će raditi punom snagom dok ne postigne željenu temperaturu prostorije i nakon toga će se izmjenjivati intervali ugašenog kompresora i rada s punom snagom što je izrazito neugodno, pogotovo u manjim prostorijama. Iznimka su velike hale i proizvodni pogoni gdje nema smisla investirati u inverter modele ako se koriste samo za hlađenje.
Velika prednost inverter modela je što mogu služiti za grijanje čak i u vrlo hladnim uvjetima (ispod 0°C) iako im efikasnost rapidno pada s padom vanjske temeprature do točke gdje nemaju više nikakve prednosti u odnosu na običan kalorifer za 100 kn. Takve podatke proizvođači obično ne daju, a prodavači iz mog iskustva ne znaju ništa o toj temi.
Pri temperaturama od npr. +10°C, klima uređaj je vrlo efikasan način grijanja jer nije grijalica (pretvornik električne energije u toplinsku) nego toplinska pumpa, toplinu koju dovodi u grijanu prostoriju ne uzima iz električne mreže (nije u potpunosti točno, ali zanemarimo) nego iz vanjskog zraka.

Moja preporuka: zaobiđite mobilne uređaje i uzmite inverter model, makar i manje snage (puna snaga je ionako potrebna samo kratko vrijeme nakon uključivanja).
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 07:26   #194
Quote:
taedium_vitae kaže: Pogledaj post
...cijev mora biti unutra i nesto grije ali ako dobro zatvoris prozore itd. mislim da ce biti ok.
Gospodo! problem tih klima je taj što ispuhuju vruč zrak iz prostorije!
A od kuda dolazi drugi zrak u prostoriju?
Vruć iz vana!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 18:23   #195
lepton@
Velika prednost inverter modela je što mogu služiti za grijanje čak i u vrlo hladnim uvjetima (ispod 0°C) iako im efikasnost rapidno pada s padom vanjske temeprature do točke gdje nemaju više nikakve prednosti u odnosu na običan kalorifer za 100 kn. Takve podatke proizvođači obično ne daju, a prodavači iz mog iskustva ne znaju ništa o toj temi.
Pri temperaturama od npr. +10°C, klima uređaj je vrlo efikasan način grijanja jer nije grijalica (pretvornik električne energije u toplinsku) nego toplinska pumpa, toplinu koju dovodi u grijanu prostoriju ne uzima iz električne mreže (nije u potpunosti točno, ali zanemarimo) nego iz vanjskog zraka.


Al' ga ti napriča......mi koji se grijemo time znamo da radi i na -15 čak do -25.Usporedba s kaloriferom je smješna.Odi malo na topic o klimama.Naravno da "šporet"od 2-3 tkn ne radi ni na -5.
streličarstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 13:37   #196
Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
radi i na -15 čak do -25
Ne tvrdim suprotno - pažljivije čitaj.

Quote:
streličarstvo kaže: Pogledaj post
Usporedba s kaloriferom je smješna
Činjenica da posjeduješ uređaj, ne znači da znaš detalje o njemu.
U idealnim uvjetima će snaga grijanja biti npr. deklariranih 3.5 kW, a električna snaga 1.5 kW. Pri niskim temperaturama te će se brojke približiti, a faktor efikasnosti se približava brojci 1 koja je ekivalent kalorifera za 100 kn. Koliko će konkretno pasti efikasnost očito ovisi o modelu uređaja.
"Air-source heat pumps are more popular in milder winter climates where the temperature is frequently in the range of 40–55 °F (4–13 °C), because heat pumps become inefficient in more extreme cold."
https://en.wikipedia.org/wiki/Air_conditioning

Pad efikasnosti ne znači da uređaj ne radi nego da je manje efikasan tj. daje manje topline po jedinici utrošene električne energije što se na kraju manifestira većom potrošnjom električne energije.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 14:12   #197
Kako mozete biti tako nezadovoljni

Ljudi vam napravili uredjaje koji su jako efikasni iznad 0*C vani........na -20 su manje efikasni ali jos uvijek imaju cop preko 2.........odnosno daju vise nego duplo vise nego sto trose............a od 200 dana grejne sezone daj boze da koji dan u vrh glave bude tih -20 i to mi koji zivimo u veoma hladnim podrucjima

rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 16:23   #198
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Kako mozete biti tako nezadovoljni

Ljudi vam napravili uredjaje koji su jako efikasni iznad 0*C vani........na -20 su manje efikasni ali jos uvijek imaju cop preko 2.........odnosno daju vise nego duplo vise nego sto trose............a od 200 dana grejne sezone daj boze da koji dan u vrh glave bude tih -20 i to mi koji zivimo u veoma hladnim podrucjima

Hvala na konkretnim informacijama, priznajem da sam ukazao na problem izraženiji na sjeveru Europe nego kod nas
Tablica potvrđuje pad efikasnosti s padom vanjske temperature i na dovoljno niskoj temperaturi će COP biti 1 tj. odgovarati kaloriferu za 100 kn.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 16:59   #199
Bravo.....ja vjerujem da na -30*C vani toplotna pumpa trosi isto kao i grijalica.

Prosjecna temperatura za najhladniji mjesec u godini januar ......za Tuzlu iznosi malo iznad 0*C........vjerujem da je u Zagrebu slicno
rovaccccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 17:02   #200
Quote:
marton kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
Meni bi trebao za hladjenje cca 30m2, sto ne bi trebao biti problem sa njegovih 3,5kW, s tim da bi sto bolje rijesio odvod toplog zraka (rupa u prozoru).
Koliko uredjaj inace drzite sa straznje strane odmaknut od zida ili prozora?
U uputama stoji min 30cm, a onda ce za tih 30cm biti crijevo unutra i opet grijati.
Imam model ACP-12PT35AEH i nemam zamjerki osim uobičjenih za mobilne klime: buka i komplikacije s odvodom zraka kroz prozor. Iz tog razloga ju koristim samo povremeno kada glavna klima nije dovoljna za cijeli stan.

Puno ljudi misli da će hermetičkim izoliranjem crijeva za odvod zraka smanjiti toplinske gubitke. Mislim da se time ne dobiva puno jer zrak više neće ulaziti kroz isti prozor (kroz koji se izbacuje vrući zrak) nego će ulaziti kroz neki drugi otvor: prozor u drugoj sobi, napu u kuhinji ili u najgorem slučaju iz kanalizacijskih cijevi kroz neispravan (suh) sifon na podu kupaone. Ukoliko nigdje ne može ući (mala vjerojatnost), opteretit će se ventilator (ima ih dva) u klimi i smanjiti efikasnost zbog manjeg protoka zraka. Jedno od rješenja je za vrijeme rada mobilne klime dodatno minimalno otvoriti prozor u nekoj drugoj prostoriji na sjevernoj strani.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.