Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2009., 18:08   #201
Quote:
danijel983 kaže: Pogledaj post
Pa koje gume onda ti preporučaš?
Pirelli,Dunlop,GY.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 21.06.2009., 18:24   #202
Ja bih ostao na prvoj, pošto me niti Dunlop SP30 niti GY NCT 5 nikako nisu dojmile kao gume koje imaju ikakve veze s gripom.
Rockatansky is offline  
Old 21.06.2009., 23:32   #203
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Ko je spominjao UHP gume 13"?Čime je taj energy parirao ostalima na tim famoznim testovima,trajnošću,bukom kotrljanja,mogućnosti reciklaže?Neš ti parametara Znači ako je neki test za neki Energy bio pozitivniji to je ultimativni izbor za entry level gumu?I da B250 je isto smeće slažem se.
A čuj, rekao si da se makne od eco guma, a u entry level segmentu su sve takve, jer su konstruirane za manje i štedljivije aute, a moraš znati da je proizvođačima potrošnja i emisja Co2 danas prioritet pa neće na svoj auto staviti gume koje nisu štedljive i sa malim otporom kotrljanja. I zato svi proizvođači posvećuju pažnju pri konstrukciji upravo tim stvarima.

Nisam rekao da je Energy Saver ultimativni izbor, naveo sam tri gume koje su po većini testova i po nekim mojim subjektivnim zapažanjima top tri gume u entry level segmentu.

Prouči malo na koji način ADAC testira gume, kako se ocjenjuju, koliki postotak u ukupnoj ocjeni nosi svaka pojednična ocjena po disciplini i koji je raspon ocjena moguć u pojedinoj disciplini da bi guma dobila ocjenu "posebno preporučljiva". Ukratko, držanje na suhom nosi 20%, na mokrom 40%, a ove preostale tri discipline zajedno preostalih 40%. Isto tako za ukupnu ocjenu "posebno preporučljiva" u disciplinama držanja guma ne smije dobiti ocjenu nižu od 2,5 (raspon ocjena je od 0,6 - najbolje do 5,5 - najlošije). Dakle Energy Saver je po toj formuli izračuna dobio ocjenu Posebno preporučljiva sa ukupnom prosječnom ocjenom po formuli koju sam ti gore objasnio 2,0. Dakle ta guma nema nikakav izražen nedostatak, pa tako ni u držanju na suhom ni mokrom. Turanza ER300 i Conti PremiumContact (koje su HP gume) imaju prosječnu ocjenu 2,2, a Good Year Dura Grip ima isto prosječnu ocjenu 2,2, ali zbog ocjene 2,8 za držanje na mokrom dobiva ukupno ocjenu "preporučljiva". Dunlopova HP guma SP Sport Fast Response ima isto tako lošiju ocjenu od Michelina u držanju na mokrom (2,8). Dakle Dunlopove i Good Yearove gume koje si ti preporučio teško da su bolje od Energy Savera. Nemam ja koga braniti, prelazim puno kilometara godišnje, vozim se dosta često u različitim autima sa različitim gumama i više manje znam većinu guma premium proizvođača u entry level i HP segmentu.

Na svoja dva auta imam gume četiri različita proizvođača (ljetne Michelin i Continental, zimske Good Year i Dunlop), tako da definitivno nisam osoba koja je vezana uz jedan brand ili ga preferira.
babanghida is offline  
Old 21.06.2009., 23:39   #204
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
I da B250 je isto smeće slažem se.
Ti to ozbiljno... Nisam probao po mokrome, al meni je ta guma sasvim solidna
ship-shop is offline  
Old 21.06.2009., 23:48   #205
B250 je u najbolju ruku osrednja guma. Za tu cijenu ima dosta boljih guma.
babanghida is offline  
Old 22.06.2009., 00:21   #206
Nisam se nešto navozao guma tog segmenta, al frend ima dotične i nekakvih zamjerki nisam imao dok sam ih vozio. Čak su mi se učinile sasvim ok gume.
Ja ne petljam previše, imam mogućnost nabavke bez pdv-a i držim se uglavnom premium segmenta. Conti PC2 Riječ da bih rekao. Po mokrom jedino bih malo više od nje
ship-shop is offline  
Old 22.06.2009., 09:58   #207
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Dunlopova HP guma SP Sport Fast Response ima isto tako lošiju ocjenu od Michelina u držanju na mokrom (2,8). Dakle Dunlopove i Good Yearove gume koje si ti preporučio teško da su bolje od Energy Savera. Nemam ja koga braniti, prelazim puno kilometara godišnje, vozim se dosta često u različitim autima sa različitim gumama i više manje znam većinu guma premium proizvođača u entry level i HP segmentu.

Na svoja dva auta imam gume četiri različita proizvođača (ljetne Michelin i Continental, zimske Good Year i Dunlop), tako da definitivno nisam osoba koja je vezana uz jedan brand ili ga preferira.
Vidi,ako tamo neki German u germanskom autu stavi germansku gumu te vozi po germanskom asfaltu te da germansku ocjenu te iste gume,meni to da oprostiš ne znači baš nešto.Jer sam probao taj Energy saver 15",krenuo-šlajfa(dobro mislim,mokro je),idem stati auto ne staje(dobro je,pa ipak je mokro)idem skrenuti auto ne skreće(pa mokro je pobogu).Onda sam stao i razmislio te shvatio da je razina prianjanja na mokrome za izgubiti glavu.Ništa zato,kupio isti auto,2 razine opreme više 32000 kn više ali dobio Primacy HP 17".Ponovio sve one situacije koje je Energy kiksao i shvatio da investiranje u sigurnost nikad nije loše investiranje,skupo da,ali u konačnici ipak isplativo.
Imao Energy na 206.Prošle 25 000km.Ostavio ih vulkanizeru i kupio ovo http://www.ciak.hr/Default.aspx?tabid=2826.Prošle 8 000 i imam osjećaj da je svaki zavoj Col de Turini.A njih recimo da i nema na tim testovima jer su mala UK firma i ne plaćaju masne PR odjele da ih promoviraju po svijetu.
Summa summarum,ako ti misliš da je Energy,Eco....dobar proizvod nemam ja ništa protiv toga,samo mi dojam iz prve ruke govori da ne podnose oštriju vožnju a ni mokro,a to su mi 2 najvažnija parametra.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 22.06.2009., 11:11   #208
Već je puno puta rećeno da na gumama zbog svoje i tuđe sigurnosti ne treba štedjeti.
cserer is offline  
Old 22.06.2009., 11:31   #209
Neću proturječiti onome što ti misliš i kakvi su tvoji dojmovi, ali valjda znaš da nemaš iza sebe ni jedan relevantan podatak koji može potkrijepiti tvoje navode... Inače link otvara samo naslovnicu, a vidim da prodaju Cooper, pa kako kažeš da je riječ o UK gumama...AVON? Nemam komentara.
babanghida is offline  
Old 22.06.2009., 14:26   #210
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Neću proturječiti onome što ti misliš i kakvi su tvoji dojmovi, ali valjda znaš da nemaš iza sebe ni jedan relevantan podatak koji može potkrijepiti tvoje navode... Inače link otvara samo naslovnicu, a vidim da prodaju Cooper, pa kako kažeš da je riječ o UK gumama...AVON? Nemam komentara.
Da,Cooper,kupljen od Avona.Zeon.Eto to bih preporučio iz prve ruke.
Bez relevantnih podataka,samo moj objektivni osjećaj(i ostalih koji su vozili).
A s druge strane ADAC,desetine umreženih lobija,publikacije etc.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 22.06.2009., 15:06   #211
Mene nekidan lik koji jedini drži Nankang u Zd uvjerava da je guma bomba. Odmah sam mu dao do znanja da nema šanse da ću ih kupiti, tako da se rasprava povela u drugom smjeru, čisto smo pričali o iskustvima. Lik se kune u njih, ima kišne na Mercu i to već drugi set, a nije baš da vozi kultivirano. Iskusan je vozač i tvrdi da mu bolja guma ne treba. Meni na dodir nisu djelovale plastično, al i dalje nema šanse da to kupim. Ne dok mi još deset ljudi ne potvrdi da guma valja

@alfa: što ti je B250 bio stvarno smeće
ship-shop is offline  
Old 22.06.2009., 16:12   #212
Ma nije smeće,ali stvarno ima boljih.To je najlošija Bridgestone guma.Čak joj i ja ovako neobjektivan kakav jesam ne bih dao ocjenu veću od prolazan.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 22.06.2009., 16:28   #213
Meni je jedino žao što Bridgestone ne mogu nabaviti bez pdv-a. Turanza mi je na Coltu koji je po karakteristikama, performansama i držanju gotovo identičan mom Swiftu davala dojam bolji nego Conti čak.
Al zato uvijek mogu Conti i Pirelli nabaviti, a tu uvijek ima odličnih izbora
ship-shop is offline  
Old 22.06.2009., 17:13   #214
Mislim da je Continental i više nego o.k.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 22.06.2009., 18:00   #215
Naravski da je dobar, samo što košta

Al kako bi rekli ELP: Rest assured you'll get your money's worth
ship-shop is offline  
Old 22.06.2009., 18:18   #216
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Da,Cooper,kupljen od Avona.Zeon.Eto to bih preporučio iz prve ruke.
Bez relevantnih podataka,samo moj objektivni osjećaj(i ostalih koji su vozili).
A s druge strane ADAC,desetine umreženih lobija,publikacije etc.
Obratno, Cooper, ameri su kupili AVON koji su englezi. I kupili su samo gumarski dio posla tvrtke AVON.
A dobro, ne mogu ti ništa reći, svatko ima pravo na mišljenje i izbor...
babanghida is offline  
Old 22.06.2009., 18:39   #217
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
problem je sta mi se desilo ove godine da me uvatija snig unatoc progozi, i to usred like, na povratku. Auto je vecinom u ST, pa je tu sunce-kisa...
Zajebi te all season... to ti je čista glupost..
Ljeti su ti pregrube, a zimi skoro pa ko ljetne... Još ako je malo više kiše ok, ali ako te ulovi pravi snijeg onda ti je isto kao i da imaš ljetne...

Uzmi kvalitetnije ljetne gume u svojoj dimenziji - bilo što od Michelina, Dunlopa, Pirelli-ja ili nekih drugih poznatih firmi i nećeš pogriješiti. Ove all season ljeti buče i troše se kad je prevruće ljeti, a onda se zimi samo skližeš...
Ako imaš gdje držati za zimu uzmi 2 zimske koje ćeš ako si u Splitu tamo 1.12. namontirati i imati na autu do proljeća 1.3. i to je najbolje rješenje obzirom da u tvojoj dimenziji guma košta cca 250-300 kn.

Osobno imam 18" gume pa koštaju po 1500 kn komad pa imam dva seta na felgama. Sad od 1. 4. do 1. 11. ljetne, a od 1.11 do 1.4. zimske...
I obično 80.000 km izdrže u paru, a nakon toga promijenim prvo ljetne, pa pred zimu nove zimske i to je to...

Ćuvam ih u podrumu u mraku na hladnom i na stalku naslagane u zraku. Stalaka je bilo u metrou za 100 kn...

A ovi lanci zimi... Ide to, ali kad te ulovi na glavnoj cesti npr. na povratku sa skijanja iz Francuske a imaš ljetne... e to je sranje... pa montiraju lance pa pizde pa su svi krivi... kao da to nije bilo očekivano... hrpa splićana i ostalih dalmatinaca, te riječana... tako se čude snijegu na cesti da je to nevjerojatno i svi su onda krivi...

Od petnaest zadnjih godina deset puta sam se vraćao po snijegu, a samo 2-3 puta po genijalno čistoj cesti... I ove godine jedan dio kroz Francusku je bilo koma jer je tu noć napadao, a onda dalje genijalno do Slovenije pa od Trsta do Ljubljane kroz mećavu...

I tu ti nigdje lanci nisu pomagali, a ljetnim gumama bi se ono j..... sklizao...

I na kraju - imam jednu uzrečicu o gumama: auto je sastavljen od milion dijelova, ali samo se na 4 drži za cestu!!!!
cvor is offline  
Old 23.06.2009., 10:30   #218
Vidim zakuhalo između kolega Alfe i Babe .... Ajd dobro. Ja ću se priklonit Alfinoj strani i reći da mi je Michelin Energy ostao u odurnom sjećanju. Kao netko ko voli malo požurit - to definitivno nije guma za oštriju vožnju. A kako je moj kolega dokazao - niti niti za brzo stat. Moram reći da nisam probao najnoviju seriju Eco guma od Michelina (ko se jednom opeće i na jogurt puše) ali ono što jesam je bilo groblje. Isto tako sam čitajući zadnji test Michelina na ADAC-u zaključio da tu gumu NIKAD nebih stavio na auto iako je na prvom mjestu - jednostavno najbolja mi je u totalno sporednim kategorijama (meni osobno) a u onim bitnim zaostaje (ko i prije).

Još kraće - jebe mi se ako štedi još dcl goriva - po mokrom je i dalje loša. Amen.
CDRW is online now  
Old 23.06.2009., 10:43   #219
Ma nije se zakuhalo CDRW,Babino mišljenje i više nego cijenim,njegovi postovi su vrelo podataka,samo dvojim o 100% objektivnosti raznoraznih reifen testova.Nemali broj ljudi kojima vjerujem i koji nemaju razloga lagati su popljuvali Energy,i sada PR preko ADACa uzvraća udarac.
Guma vjerovatno i valja,ali mome starome(umirovljanik,70 god,),ali meni ne.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 23.06.2009., 11:58   #220
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Ma nije se zakuhalo CDRW,Babino mišljenje i više nego cijenim,njegovi postovi su vrelo podataka,samo dvojim o 100% objektivnosti raznoraznih reifen testova.Nemali broj ljudi kojima vjerujem i koji nemaju razloga lagati su popljuvali Energy,i sada PR preko ADACa uzvraća udarac.
Guma vjerovatno i valja,ali mome starome(umirovljanik,70 god,),ali meni ne.
Pa nebih se složio da je PR. Jednostavno Michelin je optimirao te nove Eco gume da odgovaraju testovima. A kako kojekakve ekološke pizdarije imaju sve više "težine" na testu onda loš rezultat na mokrom ili suhom (ili prosječan da budem točniji) i dalje stavi gumu na prvo mjesto. To meni ne znači ništa. Ja gredam redosljedom mokro - suho - koga briga za ostalo. A onda još podkategorije tipa kočenje, obrzavanje, bočna sila, handling, aquaplaning ....

Ukratko bazirano na njihovim podacima ja sebi složim SVOJU tablicu.

A kolega Babahinda i ja imamo malu nesuglasicu oko UG7. Njemu valja a meni ne. No to ne znači da je ne cjenim njegovo mišljenje. Čak da pače - smatram ga vrlo temeljitim i objektivnim u pisanju. A ni sa ženom se ne slažem u svomu - tak da .....
CDRW is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.