Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2010., 20:28   #1
Cijepljenje pasa protiv bjesnoće

Zanima me provjerena informacija iz prve ruke daju li se i po novom tj. i ove godine one markice za pse koji su cijepljeni proziv bjesnoće te upisuje li se broj markice u knjižicu?

Naime cura je cijepila svog psića prije kojih mjesec i pol dana i tek danas ja primjetim da pas nema tu markicu. Kaže ona da je veterinarka rekla, budući da je pas čipiran, nema više potrebe za markicom.

Meni to nije jasno tj. smrdi mi jer pas je čipiran prije 5 god. a dosada je skupio "kolekciju" od 4 markice. Draga je račun od cijepljenja bacila pa sad ti dokazuj da je pas cijepljen ako nekoga ugrize kad nemaš ni račun, ni markicu, samo našvrljani potpis veterinarke u knjižici.
Neuson is offline  
Old 18.05.2010., 20:42   #2
Markice JESU obvezne, rečeno mi je pri cijepljenju. A ako pas nekog ugrize, dovoljno je da je čipiran i evidentiran pa će se znati da je cijepljen, a također u njegovoj vet. knjižici postoji upisan datum cijepljenja skupa s etiketicom od cijepiva. Nemaš brige, markice se i ovako i onako lako izgube.
Smartie is offline  
Old 18.05.2010., 20:58   #3
Čipiran kako sam rekao jest no što ti molim te znači "evidentiran" kada se na čipu ne vodi nikakva evidencija da tako kažem? Čip je pasivan koliko znam, na njega se ništa ne upisuje.

Obično ako pas i gricne nekoga to će napraviti u javnosti tj. šetnji gdje se ne nosi njegova knjižica, a ljudi su nepovjerljivi kada im kažeš "cijepljen je on 100%, samo nema markicu".

U knjižici stoji ta mala naljepnica od cjepiva (etiketica) i datum do kada cjepivo vrijedi no na onim početnim stranicma gdje se inače upisuje broj markice ovog puta nije ništa upisano budući da markica uopće nije dana jer se kao više ne daje. Nije meni problem tražiti i eto naknadno tu markicu samo pitam da ne bih inzistirao na nečemu što je suludo.
Neuson is offline  
Old 18.05.2010., 21:19   #4
Koliko ja znam markica se ne daje ako je pas čipiran.

Quote:
Neuson kaže:
Čipiran kako sam rekao jest no što ti molim te znači "evidentiran" kada se na čipu ne vodi nikakva evidencija da tako kažem? Čip je pasivan koliko znam, na njega se ništa ne upisuje.
Čip je samo identifikacijski broj tvog psa (br. države, br. proizvođača, br. serijski broj), koji se može očitati pomoču čitača. Podaci o vlasniku i psu se upisuju u program u ambulanti te iz toga u upisnik cijepljenih pasa protiv bjesnoće Lysacan, ukoliko se cijepio 'na terenu' u Lysacan se upisuje direktno iz računa. Podaci koji se upisuju su ime i prezime vlasnika, grad, adresa i općina stanovanja, broj markice/chipa, broj knjižice, datum izdavanja, ime, pasmina, starost, datum cijepljenja, naziv vakcine i njen serijski broj. Tako da baš i nije bez evidencije. To je prednost jer se može pouzdano nači vlasnik ako se pas izgubi, ali i odgovornost....

Quote:
Draga je račun od cijepljenja bacila pa sad ti dokazuj da je pas cijepljen ako nekoga ugrize kad nemaš ni račun, ni markicu, samo našvrljani potpis veterinarke u knjižici.
Vet bi trebao stajati iza svog potpisa

Quote:
Obično ako pas i gricne nekoga to će napraviti u javnosti tj. šetnji gdje se ne nosi njegova knjižica, a ljudi su nepovjerljivi kada im kažeš "cijepljen je on 100%, samo nema markicu".
Dokažeš kasnije. Lako je provjeriti em knjižica, em program kod veta, em Lysacan
Corduroy is offline  
Old 18.05.2010., 22:30   #5
meni je vet rekao da markice nisu potrebne od kad se psi čipiraju (iako ih amb u kojoj radi ima i nekima daje, valjda za kolekciju ), i kao da su još provjerili u ministarstvu ili di već jer jako često ljudi to pitaju

e sad koliki je dokaz markica je jako relativno, jer su prije ljudi cijepili 1 psa, pa svi na njegovu (posebno ako su ista pasmina ili mješanci koji u knjižici nisu dobro opisani)
mopsica is offline  
Old 18.05.2010., 22:45   #6
Kod mog veta se dobije i markica, bez obzira što je čipiran. ali u toj rubrici gdje se upisuje markica imaš još mjesta za nekoliko upisa a moj će pas proživjeti puno više od toga.
Meni je potpuno nebitno jer mu markica nije na ogrlici već negdje doma u ladici. Uostalom u knjižici piše da je cijepljen, račun također imam, postoji evidencija kod veta u kompjuteru - gdje su kronološki zapisana sva cijepiva koja je primio. Tako da baš ne kužim čemu je ta markica dokaz?
ChiliKimi is offline  
Old 18.05.2010., 22:50   #7
Dokaz je na "terenu" da se tako izrazim ako ti pas nedajbože nekog čopi, a tamo nemaš ni račun ni knjižicu ni veterinara. Ljudi su nepovjerljivi na "majke mi, cjepljen je" kad znamo gdje živimo.

No dobro, uvjerili ste me da markica nije presudna.
Neuson is offline  
Old 18.05.2010., 22:54   #8
Zato sam napisao kasnije
Corduroy is offline  
Old 18.05.2010., 23:06   #9
Meni tad ne bi markica ništa značila, kad je jedan pas napao mog Kimija inzistirala sam da vidim knjižicu. Istina to se pretvorilo u cirkus u kojem je i policija intervenirala ali knjižicu mi je dotični "gospodin" donio na uvid. Iako je pas imao markicu, svjedno sam inzistirala na knjižici.
ChiliKimi is offline  
Old 18.05.2010., 23:36   #10
pa svako cjepivo je "zakeljeno" u knjizici... vet skine etiketu s cjepiva i nakelji u knjizicu, bar nama. ja bih inzistirala na tome. ako je sve ok, vetici ne bi trebao biti problem naljepit obicnu naljepnicu trebalo ne trebalo, kakve veze ima.
papi73 is offline  
Old 18.05.2010., 23:46   #11
Pa ne radi se ovdje o toj naljepnici u knjižici, to se podrazumijeva da se mora nalijepiti u knjižicu. Radi se o markici - okrugla, metalna markica na kojoj je broj te markice koji se upisuje u knjižicu pri cijepljenju i s druge strane godina i naziv vetrinara koji je obavio cijepljenje.
ChiliKimi is offline  
Old 18.05.2010., 23:52   #12
a mi smo i to dobili, iako je cipiran

(al to nam je negdje doma, tko zna gdje )
papi73 is offline  
Old 19.05.2010., 08:25   #13
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
a mi smo i to dobili, iako je cipiran

(al to nam je negdje doma, tko zna gdje )
Ma da, dobije se, ali je to po meni besmisleno - izgubi je u roku od par dana...
Smotani2 is offline  
Old 19.05.2010., 08:44   #14
i što, ako piše da je cijepljen, vi vjerujete da je stvarno dobio injekciju?

potoji mali milijon slučajeva gdje se vet boji psa, pa mu samo štrcne po dlaki, vjerovao tko ili ne
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Old 19.05.2010., 09:13   #15
Ima, ali onda je vet pogriješio što potpisuje, a pas nije cijepljen
Corduroy is offline  
Old 19.05.2010., 15:08   #16
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Čipiran kako sam rekao jest no što ti molim te znači "evidentiran" kada se na čipu ne vodi nikakva evidencija da tako kažem? Čip je pasivan koliko znam, na njega se ništa ne upisuje.
Evidentiran znači da je broj čipa s tvojim podacima kao vlasnikom, te imenom psa unesen u bazu podataka i (trebao bi biti) dostupan svakoj ovlaštenoj osobi koja pročita čip pomoću čitača. Ako to nije urađeno, tvoj vet nije dobro obavio svoj posao.

U knjižici bi trebalo stajati ime psa, njegov opis (boja), pasmina ili približno čega je križan, ime, prezime i adresa vlasnika, broj čipa i na mjestu određenom za to evidencija cijepiva bilo da su za bjesnoću ili zarazne bolesti. To sve treba biti pod potpisom veterinara koji je psa "obradio". Također bi trebala biti upisana sva eventualna liječenja, alergije na određene lijekove (moja kuja je bila alergična na penicilin i to je bome pisalo debelim crvenim slovima).
Smartie is offline  
Old 19.05.2010., 19:06   #17
CottonEyeJoe pa valjda gledaš što ti veterinar radi sa psom. Ja mu ga i držim, a ne veterinar, i njegovo je samo da ubode i uštrca sadržaj.
ChiliKimi is offline  
Old 20.05.2010., 07:49   #18
Mi smo dobili naljepnicu s cjepiva u putovnicu i stvarno ne vidim smisla za neki privjesak. Ako ti pas nekoga ugrize jednostavno daš čovjeku da zapiše podatke s tvoje osobne (kao neku sigurnost) pa se dogovorite da odeš kući po knjižicu/putovnicu/što već.
TheBlaženka is offline  
Old 23.05.2010., 22:23   #19
Nekako sam sigurniji ako i tuđeg psa vidim da fura markicu... a na markici (moja dva balavandera već treću godinu za redom nose ponosno markice 0001 i 0002 jer se cijepe redovito 02.01.) ionako piše kod koejg je veta pas cijepljen... čip ne mogu očitati, a nikad ne nosim knjižicu na šetnju...
I da... čisto sumnjam da bi moji psi nekog i probali ugristi, osim u samoobrani... u slučaju čega bih i ja ugrizao onoga tko bi ih htio napasti... i nisam cijepljen...
__________________
Warriors always do their task thoroughly (reče jež i siđe s četke)
MadDog is offline  
Old 23.05.2010., 22:32   #20
da me ugrize pas (ili mog psa) išla bi prije po antitetanus nego razmišljala o bjesnoći
mopsica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:04.