Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2008., 21:04   #1
Slikanje transparencije...pomoć molim!

Ovdje je primjer onoga sto me zanima...

dakle...ako pogledate, vidi se da je na mjestima crvena boja vise ili manje transparentna...ispod nje se nalazi crna...

kako to izvesti na drvetu???
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 22:27   #2
UPOZORENJE: na slici je vrag, tj njegova maska. jebote mola si nešto napisat. znaškak sam se scimo

i neznam kako bi drvo moglo bit prozirno. meni to više liči na lakirano drvo, nego neko transparentno
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 01:13   #3
Otkud ti ideja da je crvena na slici transparentna i da se crna vidi ispod nje? Pa to je najobičnije dodavanje crne u crvenu, da se dobiju tamniji tonovi crvene.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:50   #4
OVO...je link gdje se vidi nacin izrade takvih maski...

u meduvremenu sam doznao...dakle stavljaju tutkalo pa kredu...nakon toga se igraju cvenom i crnom bojom....odnosno nekim drugim bojama na ovim slikama gdje se vidi proces izrade.
Isto tako sam u ragovoru sa...i vise nego kompetentnom...osobom dosao do spoznaje da nikad, pa ni tad s europskom tehnologijom ne mogu imitirati japanske umjetnike, vec samo pokusati dobiti nesto sto slicnije tome.

Pretpostavio sam da je u pitanju transparencija crvene jer sam mislio da nanose crvenu preko crne, pa ju onda polagano struzu kako bi ju ili skinuli (jer mi nije bila jasna upotreba veprove kljove), ili dobili vrlo tanko pa da ona postane trensparentna...i sa takvim igranjem da dobivaju vrlo fine prijelaze s crne na crvenu.

Isto tako sam doznao da taj efekt mogu dobro dobiti akvarelom, a naravno, cijela prica se na kraju lakira. Tako da se posao oko svega sastoji od 3 komplicirana dijela....izrada kvalitetne podloge, oslikavanje i lakiranje...
Kako sam potpuni laik u slikarstvu, bit ce mi zabavno
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:52   #5
Quote:
black1888 kaže: Pogledaj post
UPOZORENJE: na slici je vrag, tj njegova maska. jebote mola si nešto napisat. znaškak sam se scimo

i neznam kako bi drvo moglo bit prozirno. meni to više liči na lakirano drvo, nego neko transparentno
nisam ni mislio da je drvo transparentno...vec se igraju bojama i lakovima...ali mi nije jasno kako to sve dobivaju. Jbg...laik sam.
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 02:11   #6
Postoji mogućnost da se taj efekat dobiva na ovaj način: najprije se sve oboji crveno, i to se pusti dobro osušiti. Zatim se preko svega nanese crna, ali se ona - dok je još "mokra"- mekom krpicom trlja "površinski" i tako skine skroz do crvene podloge, osim na mjestima koja su "udubljena", pa tamo ostane crna...Pažljivim doziranjem pritiska možda je moguće gradiranje skidanja svježe (crne) boje, pa se dobiju i efekti "poluskinute" boje, tj. dobiju se i prijelazni tonovi od crne do crvene... Onda se mogu nacrtati neovisni detalji preko takve "podloge"..., a na kraju se sve lakira prozirnim lakom.
Kaj veliš na ovaj scenarij?
Sve to skupa je jako složen postupak...vidim da su i drugi detalji/dijelovi maske rađeni s istim efektima (a ne samo obraz/lice), tako da nije bitna samo "tehnoligija", nego i redosljed pojedinih radnji...Kao i pribor i vrste boja koje se koriste...(Meni se čini da tu akvarelima nema ni traga...)

Lijepo da te to sve intrigira, ali ti (dozvoljavam si tu slobodu, oprosti) - ako si zbilja slikarski početnik - savjetujem lakše zadatke za početak...Puno je ljepše nešto jednostavno uspješno završiti i (ohrabren) nastaviti napredovati, nego - dekuražiran neuspjehom - odustati od svega.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 07:15   #7
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Postoji mogućnost da se taj efekat dobiva na ovaj način: najprije se sve oboji crveno, i to se pusti dobro osušiti. Zatim se preko svega nanese crna, ali se ona - dok je još "mokra"- mekom krpicom trlja "površinski" i tako skine skroz do crvene podloge, osim na mjestima koja su "udubljena", pa tamo ostane crna...Pažljivim doziranjem pritiska možda je moguće gradiranje skidanja svježe (crne) boje, pa se dobiju i efekti "poluskinute" boje, tj. dobiju se i prijelazni tonovi od crne do crvene... Onda se mogu nacrtati neovisni detalji preko takve "podloge"..., a na kraju se sve lakira prozirnim lakom.
Kaj veliš na ovaj scenarij?
Sve to skupa je jako složen postupak...vidim da su i drugi detalji/dijelovi maske rađeni s istim efektima (a ne samo obraz/lice), tako da nije bitna samo "tehnoligija", nego i redosljed pojedinih radnji...Kao i pribor i vrste boja koje se koriste...(Meni se čini da tu akvarelima nema ni traga...)

Lijepo da te to sve intrigira, ali ti (dozvoljavam si tu slobodu, oprosti) - ako si zbilja slikarski početnik - savjetujem lakše zadatke za početak...Puno je ljepše nešto jednostavno uspješno završiti i (ohrabren) nastaviti napredovati, nego - dekuražiran neuspjehom - odustati od svega.
ovdje akvarela nema naravno, ja trazim samo nacin kako da to sto slicnije izvedem, i svjetovan mi je akvarel...
I puno ti hala na savjetima, primam ih sto je vise moguce. A sto se hrabrosti tice...tu me nista jos ne moze uzdrmati...prvi macici se uvijek u vodu bacaju...i toga sam itekako svjestan. Stoga, i o cekujem da ne ispadne kako spada. Ali prvo cu probati dobitineke stvari na ravnoj povrsini pa tek onda na masci. Maska je gotova...a sad...vidit cemo kako cu s oslikavanjem. Trebam uhvatit malo vremena prvo
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 04:25   #8
Ovaj postupak koji sam ti ja opisala možeš, naravno, isprobati samo na reljefnoj, a ne na ravnoj podlozi - tako da ti druga nanesena boja (crna) ostane u udubljenjima, a na istaknutim mjestima se trljanjem skine crna i pojavi se prvo-nanesena boja, tj. podloga (crvena)... (Tom tehnikom se radi tzv. shabby-chic namještaj, onaj "starinski" - npr. bijeli s "istrošenim", "zguljenim" rubovima i reljefnim detaljima...najprije se sve pofarba u bijelo, pa se krpicom, dok je još boja svježa, protrlja po rubovima i reljefnim dijelovima, sve dok se ne pojavi drvo...da izgleda istrošeno..., pa se sve na kraju polakira bezbojnim lakom.)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 18:17   #9
Quote:
Chain kaže:
nisam ni mislio da je drvo transparentno
pa onda tako reci
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 03:53   #10
upravo sam krenuo izranu nove maske...prva (probna) je gotova...i s obzirom da je prva,ja zadovoljan. Druga vec u startu izgleda puno bolje. Vidit cemo....sve u svemu, hvala na savjetima.
I ne znam dal sam rekao...ne zanimajmene japanske metode slikanja...vec kako da ih ja sto boje na sto laksi nacin oponasam. Sve je dobrodoslo
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.