Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2010., 11:58   #21
U Wehrmachtu nisu služili samo dobrovoljci. Dosta Hrvatskih mladića koji su se morali odazvat pozivu u vojsku NDH ( Domobranstvo ) su bez da su obavješteni zajedno sa dobrovoljcima odvedeni na vojnu obuku u Stockerau ( Austrija) i neka druga mjesta odakle su po završetku obuke raspoređivani u razne jedinice. Neki su vraćeni u Domobranstvo a dosta ih je završilo u protuzrakoplovnim jedinicama po Njemačkoj i raznim dobrovoljačkim jedinicama pri Wehrmachtu . Takvu sudbinu je doživio i preživio moj krsni kum Vrančić Juraj koji je kao vezista-telefonista u komandi artiljerije neke Njemačke jedinice prošao rat i završio u logoru negdje u Srbiji . Pošto je bio školovan telefonista mobilizirali su ga u JA gdje je bio sve do 1951 kad su ga konaćno pustili kući. Zaposlio se na Glavnoj pošti u Zagrebu gdje je i radio do svoje smrti 1982. I tek sad je mene sve to skupa poćelo interesirati kada je ta generacija skoro nestala a imao sam prilike sve to saznati iz prve ruke. Nikada nije u detalje pričao o svemu tome nego bi samo tu i tamo nešto napomenuo. Spomenuo je par puta da je bio u Rusiji i po povratku uglavnom u Bosni što me navodi na pomisao da je možda i on bio u 369 pukovniji i zato sve to ćitam i njuškam oće li se gdje pojaviti njegovo ime.
Taubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 16:00   #22
pozdrav svima na forumu !
zanimljiva je tema pa bih se priključio skromnim prilozima.
Hrvati su sudjelovali u postrojbama wehrmachta u IIw.w. u sklopu Hrvatske legije na istočnom frontu. Legija se sastojala od pješačkog dijela - 369.p.p.puk.,
zrakoplovnog dijela (4. zrakoplovna lovačka skupina i 5. zrakoplovna bombarderska skupina) i pomorskog dijela - Hrvatska pomorska legija.
osim navedenih Hrvati su sudjelovali u wehrmachtu i u divizijama koje su djelovale na teritoriju NDH - 373.hrvatska divizija "Tigar" , 392.hrvatska divizija"Plava" . nakon uništenja 369.p.p.puk. kod staljingrada osnovana je i
369.hrvatska divizija "Vražja".
za one koje više zanima tema 369.p.p.puk. uskoro izlazi nova knjiga na tu temu
[URL="www.leapinghorseman.com/proddetail.php?prod=9780975107683&cat=5"]
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 19:58   #23
Quote:
kandraks2 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima na forumu !
zanimljiva je tema pa bih se priključio skromnim prilozima.
Hrvati su sudjelovali u postrojbama wehrmachta u IIw.w. u sklopu Hrvatske legije na istočnom frontu. Legija se sastojala od pješačkog dijela - 369.p.p.puk.,
zrakoplovnog dijela (4. zrakoplovna lovačka skupina i 5. zrakoplovna bombarderska skupina) i pomorskog dijela - Hrvatska pomorska legija.
Na Ost-Frontu je bilo ipak više postrojbi:

Osim spomenutih:

369. Pojačana hrvatska pješačka pukovnija (http://www.axishistory.com/index.php?id=2158)

Hrvatska Zrakoplovna Legija (http://www.axishistory.com/index.php?id=4100)

Hrvatska Pomorska Legija (http://www.axishistory.com/index.php?id=5019)

Bile su i ove postrojbe:

Zrakoplovna satnija - padobranci (http://www.axishistory.com/index.php?id=4103)

Hrvatska zrakoplovna izobrazbena skupina (http://www.axishistory.com/index.php?id=4101)

Hrvatska PZ Legija (http://www.axishistory.com/index.php?id=5041)
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 11:11   #24
@Zagorski križar
Bile su i ove postrojbe:

Zrakoplovna satnija - padobranci (http://www.axishistory.com/index.php?id=4103)
vidim da su sudjelovali u sastavu Luftwaffe division Meindl . malo mi je čudno što se spominje da su se borili u sjevernom sektoru istočnog bojišta , a spominje se da su rasformirani 1943. te godine borbe se još uvijek vode na teritoriju SSSR-a , za Luftwaffe division Meindl se spominje kao područje operacija Njemačka.
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 11:13   #25
@Zagorski križar
Bile su i ove postrojbe:

Zrakoplovna satnija - padobranci (http://www.axishistory.com/index.php?id=4103)

vidim da su sudjelovali u sastavu Luftwaffe division Meindl . malo mi je čudno što se spominje da su se borili u sjevernom sektoru istočnog bojišta , a spominje se da su rasformirani 1943. te godine borbe se još uvijek vode na teritoriju SSSR-a , za Luftwaffe division Meindl se spominje kao područje operacija Njemačka.
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 13:49   #26
Tražeći po netu pronašao sam dosta textova o 369 "pojačanoj" pukovniji i između ostalog i članak Nedjeljnog Vjesnika iz 2001 gdje pišu o posjeti članova Hrvatskog Državnog Arhiva kolegama u Moskvi gdje su našli nešto materijala o 369 PP. i između ostalog ratni dnevnik te pukovnije. Tamo su doznali da ima još materijala koji nije deklasificiran i kao takav nedostupan na uvid i da bi se dio materijala trebao nalaziti u arhivu maršalu Vasiljevskog koji je u Volgogradu. U tom arhivi bi se trebali nalaziti i podaci o sudbini zarobljenih pripadnika 369 PP koji nisu htjeli sa puk Mesićem prijeći u JA. Navodno su se naši Arhivci ( među kojima je bio i Milan Pojić pisac knjge o 369-toj ) iznenadili kako Rusi to imaju sve uredno saćuvano i činjenici da pukovnija nije izginula do zadnjega nego da ih je dosta zarobljeno i koji su se predali. Dalje se navodi da bi dosta materijala se trebalo nalaziti u arhivima NDH koji se kompletan nalazi u Beogradu kao i dosjei onih koji su prešli u JA. Ugovorom o sukcesiji sa Srbijom taj bi materijal trebao biti vraćen no nisam saznao dali je to urađeno.
E sad s gore spomenutim ratnim dnevnikom 369 PP sam naišao na nešto čudno. Navodi se da se nalazi u Ruskim Arhivima a na Feldgrau stranici sam naišao na svjedočanstvo da je pisac ratnog dnevnika narednik Ervin Jurić koji je bio među zadnjih 18 ranjenika evakuiranih avionom ponio taj dnevnik sa sobom iz Staljingrada.
I za orijentaciju kod gledanja slika koje se nalaze na netu . Pripadnici orginalne 369 PP su nosili šahovnicu na lijevom rukavu a ostali iz 369 Vražje, 373 Tigar i 392 Plave na desnom.
Taubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 12:00   #27
Cool

Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

dali netko zna dali se i kako mogu dobiti bilo kakve informacije o pojedinim vojnicima u Wehrmachtu. Konkretno zanime me ratni djedov ratni put. Znam da je do kraja bio u (mislim) 392. diviziji, (Plava divizija) koja se sastojala od Hrvatskih vojnika i NJemačkih časnika. Predao se u Dravogradu i bio u zarobljeništvu do 1947.
Nažalost umro je prije 15-tak godina a volio bi više toga znati.
Prije par godina sam za susjedovog oca saznao gdje je sahranjen nakon sto je pao u Rusiji u 2. svj. ratu, postoji udruga u Njemackoj koja prikuplja te podatke i gdje se najbliži mogu informirati o grobovima njemačkih vojnika.
Sad me zanima dali je moguće saznati i nečiji ratni put, možda preko Bundesarhiva ili sl.
Ima li tko nekakvu informaciju koja bi mi mogla pomoći?
Evo pogledaj ovdje, pokrenu sam temu, ali su je zaključali (premda ima xy tako pokrenutih tema): https://www.forum.hr/showthread.php?t=610517 BTW meni je djed zaglavio u vozarskom puku (formiran je od naših ljudi, od strane taljana pa poslan na istočnu)
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 12:46   #28
?

Quote:
Taubi kaže: Pogledaj post
U Wehrmachtu nisu služili samo dobrovoljci. Dosta Hrvatskih mladića koji su se morali odazvat pozivu u vojsku NDH ( Domobranstvo ) su bez da su obavješteni zajedno sa dobrovoljcima odvedeni na vojnu obuku u Stockerau ( Austrija) i neka druga mjesta odakle su po završetku obuke raspoređivani u razne jedinice. Neki su vraćeni u Domobranstvo a dosta ih je završilo u protuzrakoplovnim jedinicama po Njemačkoj i raznim dobrovoljačkim jedinicama pri Wehrmachtu . Takvu sudbinu je doživio i preživio moj krsni kum Vrančić Juraj koji je kao vezista-telefonista u komandi artiljerije neke Njemačke jedinice prošao rat i završio u logoru negdje u Srbiji . Pošto je bio školovan telefonista mobilizirali su ga u JA gdje je bio sve do 1951 kad su ga konaćno pustili kući. Zaposlio se na Glavnoj pošti u Zagrebu gdje je i radio do svoje smrti 1982. I tek sad je mene sve to skupa poćelo interesirati kada je ta generacija skoro nestala a imao sam prilike sve to saznati iz prve ruke. Nikada nije u detalje pričao o svemu tome nego bi samo tu i tamo nešto napomenuo. Spomenuo je par puta da je bio u Rusiji i po povratku uglavnom u Bosni što me navodi na pomisao da je možda i on bio u 369 pukovniji i zato sve to ćitam i njuškam oće li se gdje pojaviti njegovo ime.
Moj djed - danas (još podosta vitalan)devedesetdvogodišnjak je završio ( kao domobran ali ne dobrovoljno) u Wehrmachtu - bio je na obuci 1943 -44 . u Austriji , ali ne mjesto koje spominješ , nego nešto kao Delesein - mada djed tako izgovara, nisam sicher da se tako i piše?( inače veli da zna i za Stockerau) Ima djed dosta priča iz tog perioda, svakodnevnih uvježbavanja i manevara sa tenkovima i topništvom, vježbanju borbi iz specijalnih bunkera itd. Najupečatljivija je ona da su trebali po završetku te obuke završiti u Normandiji i odbijanju napada saveznika! Kad su čuli tu vijest - naravno da su negodovali jer im je prethodno rečeno da će ratovati samo po Bosni i Hr protiv partizana.Stvar je morao "smirivati" jedan visoki domobranski general koji je osobno došao u kamp kaže djed - moguće Kvaternik? ,kaže djed.Nakraju su mahom završili u borbama u Bosni. Kasnije je djed ranjen u borbama oko Bosanskog Novog 1944. (po povratku iz Austrije s te obuke). Ima potvrdu iz bolnice na kojoj stoji Br. iskaznice 2530 i 4. satnija 1. lovačke bojne ( toliko mogu razaznati) ...Ako imaš nešto više podataka, (ili bilo tko) ,bio bih zahvalan jer i mene i djeda!hehe interesira tema.pozz!
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 15:10   #29
Pozdrav
Proxy1969 djed ti je bio pripadnik Lako prevoznog zdruga (nije pravopisna pogreška, to je bio službeni naziv ove postrojbe) ili Legiona Croata Autotransportabile na talijanskom. Ratni put Zdruga završio je kod mjesta Meškof gdje je bezuspješno pokušavao probiti sovjetski obruč (zajedno s 3. pukom bersagliera). Rijeć je o sovjetskoj operaciji Mali Saturn pokrenutoj sredinom prosinca 1942. godine.

bonaventuraduda ako ti djed bio u Wehrmachtu onda je služio u nekoj od legionarskih pješačkih divizija (369. 373. ili 392.). Obuke za pripadnika ovih divizija vršila se u vojarnama koje su se nalazile u okolici Beča: Döllershaim, Stockerau (najveća vojarna) i drugim (Kroatische Ausbildungsbrigade). Međutim ako je bio u 1. lovačkoj bojni to znači da je bio u nekom lovačkih zdrugova, što će reći da je bio pripadnik Hrvatskog domobranstva. Obuka za ove zdrugove također se vršila u navedenim mjestima i pod nadzorom njemačkih instruktora pa možda od tud dojam tvog djeda da je bila riječ o legionarskim postrojbama. Glasine da će se boriti na zapadnom ili istočnom bojištu su bile uobičajene, oblik psihološkog rata koje su među vojnicima širili simpatizeri NOV-a.
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:41   #30
pozz

Quote:
Ludovik III. kaže: Pogledaj post
Pozdrav


bonaventuraduda ako ti djed bio u Wehrmachtu onda je služio u nekoj od legionarskih pješačkih divizija (369. 373. ili 392.). Obuke za pripadnika ovih divizija vršila se u vojarnama koje su se nalazile u okolici Beča: Döllershaim, Stockerau (najveća vojarna) i drugim (Kroatische Ausbildungsbrigade). Međutim ako je bio u 1. lovačkoj bojni to znači da je bio u nekom lovačkih zdrugova, što će reći da je bio pripadnik Hrvatskog domobranstva. Obuka za ove zdrugove također se vršila u navedenim mjestima i pod nadzorom njemačkih instruktora pa možda od tud dojam tvog djeda da je bila riječ o legionarskim postrojbama. Glasine da će se boriti na zapadnom ili istočnom bojištu su bile uobičajene, oblik psihološkog rata koje su među vojnicima širili simpatizeri NOV-a.
Pozdrav Ludovik i hvala na informacijama, mislim da si u pravu. Djed nije bio u nijednoj legionarskoj postrojbi već , kako kažeš i kako stoji na njegovoj ispravi povodom ranjavanja 44.' vjerojatno u nekom (e sad kojem )? lovačkom zdrugu.
Također je znakovito kako je uopće završio na toj obuci u Austriji - on kaže ( do tog trenutka kao domobrani bili su na položajajima u Bosni u nekom selu, mada veli da je glavna njemačka komanda tog trenutku bila Bihać): jednog dana došao je kamion s jednim domobranskim i njemačkim časnikom - naređeno je da se postroje , skinu domobranske uniforme ( pošto su prvotno odbili , njemački časnik je nešto dobacio hrvatskom ,a ovaj uperio pištolj u postrojenu vojsku !!!! i ponovio da se skinu) i zatim preobuku u njemačke! Za mjesec dana djed je s ostalima iz te jedinice upućen na specijalnu obuku u Austriji kao što sam prije spomenuo. Dakle, ono što i djed kaže - ekipa je praktički pod PRISLIOM zamjenila hrvatske s njemačkim uniformama i kao takva upućena u logore za obuku u Austriji bez dobrovoljnog pristanka, te se poslije borila po Bosni skoro 2 i pol godine! ( kaže djed da su imali njemačke zapovjednike časnike i dočasnike u jedinici, dobivali njemačku hranu, plaću u markama itd. za vrijeme tih borbi po Bosni nakon obuke u Austriji).
Dakle , pitanje koje me kopka već godinama : postoji li mogučnost - s obzirom da se radilo o manje više prisilnom tjeranju u njemačku uniformu i pod njihovu komandu poslije i borbu ,očito - postoji li osnova da djed dobije neku naknadu i kome bi se trebalo eventualno obratiti za takvo što?? Ima netko ideju?
P.s. malo off ovog posta - djed često priča kako su ih "izdaje" raznih simpatizera komunista ( nažalost mnogi domobranski časnici )stajale glave i kako su mnoge postrojbe predane doslovno bez borbe i ispaljenog metka partizanima upravo zbog izdaje časnika. Moj djed je spriječio jednu takvu situaciju doslovce uočivši da ih časnik vodi u suprotnom smjeru ( okolica Romanije, Bosna ) od onog predviđenog planom i vojnim kartama. Došlo je do malog komešanja između tog (ne)časnika i mog djeda, u kom je ovaj drugi doslovce uperio pištolj u časnika i otjerao ga . Djed se s jedinicom okrenuo ka bazi , i dok su se udaljavali od spomenutog časnika u jednom momentu vidjeli su kako ovaj kreće ka obližnjoj šumi i onda dva lika koji su se ubrzo pojavili iz šume i pozdravljali sa dotičnom izdajicom. Očito izbjegnuta zamka! Sam djed mi priča kako tih godina- kraj 43.' - 44. ' bio u vrlo neugodnoj situaciji često jer nikad nisi mogao vjerovati ni najbližim časnicima i dočasnicima , kaže on da su oko 50% njih bili komunistički simpatizeri i izdajice!
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:23   #31
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Pozdrav Ludovik i hvala na informacijama, mislim da si u pravu. Djed nije bio u nijednoj legionarskoj postrojbi već , kako kažeš i kako stoji na njegovoj ispravi povodom ranjavanja 44.' vjerojatno u nekom (e sad kojem )? lovačkom zdrugu.
Također je znakovito kako je uopće završio na toj obuci u Austriji - on kaže ( do tog trenutka kao domobrani bili su na položajajima u Bosni u nekom selu, mada veli da je glavna njemačka komanda tog trenutku bila Bihać): jednog dana došao je kamion s jednim domobranskim i njemačkim časnikom - naređeno je da se postroje , skinu domobranske uniforme ( pošto su prvotno odbili , njemački časnik je nešto dobacio hrvatskom ,a ovaj uperio pištolj u postrojenu vojsku !!!! i ponovio da se skinu) i zatim preobuku u njemačke! Za mjesec dana djed je s ostalima iz te jedinice upućen na specijalnu obuku u Austriji kao što sam prije spomenuo. Dakle, ono što i djed kaže - ekipa je praktički pod PRISLIOM zamjenila hrvatske s njemačkim uniformama i kao takva upućena u logore za obuku u Austriji bez dobrovoljnog pristanka, te se poslije borila po Bosni skoro 2 i pol godine! ( kaže djed da su imali njemačke zapovjednike časnike i dočasnike u jedinici, dobivali njemačku hranu, plaću u markama itd. za vrijeme tih borbi po Bosni nakon obuke u Austriji).
Dakle , pitanje koje me kopka već godinama : postoji li mogučnost - s obzirom da se radilo o manje više prisilnom tjeranju u njemačku uniformu i pod njihovu komandu poslije i borbu ,očito - postoji li osnova da djed dobije neku naknadu i kome bi se trebalo eventualno obratiti za takvo što?? Ima netko ideju?
Lovački zdrugovi zapravo su preustrojene dotadanje domobranske pukovnije. Naoružanje i opremu za lovačke zdrugove trebala je osigurati Njemačka kao i izobrazbu, koja se vršila u navedenim mjestima. Odore su bile njemačke ali s hrvatskim oznakama. Ako se je borio negdje u okolici Bihaća velika je vjerojatnost da je bio u 2. lovačkom zdrugu.
Nije mi poznato kakvu su plaču dobivali pripadnici lovačkih zdrugova ali mislim da su ti za didu male šanse da dobije bilo kakvu nadoknadu ili mirovinu jer je riječ o postrojbama Hrvatskog domobranstva koje su Nijemci malo „potpomogli“.
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
P.s. malo off ovog posta - djed često priča kako su ih "izdaje" raznih simpatizera komunista ( nažalost mnogi domobranski časnici )stajale glave i kako su mnoge postrojbe predane doslovno bez borbe i ispaljenog metka partizanima upravo zbog izdaje časnika. Moj djed je spriječio jednu takvu situaciju doslovce uočivši da ih časnik vodi u suprotnom smjeru ( okolica Romanije, Bosna ) od onog predviđenog planom i vojnim kartama. Došlo je do malog komešanja između tog (ne)časnika i mog djeda, u kom je ovaj drugi doslovce uperio pištolj u časnika i otjerao ga . Djed se s jedinicom okrenuo ka bazi , i dok su se udaljavali od spomenutog časnika u jednom momentu vidjeli su kako ovaj kreće ka obližnjoj šumi i onda dva lika koji su se ubrzo pojavili iz šume i pozdravljali sa dotičnom izdajicom. Očito izbjegnuta zamka! Sam djed mi priča kako tih godina- kraj 43.' - 44. ' bio u vrlo neugodnoj situaciji često jer nikad nisi mogao vjerovati ni najbližim časnicima i dočasnicima , kaže on da su oko 50% njih bili komunistički simpatizeri i izdajice!
Da, u Bosni je cijelo vrijeme rata vladao žešći kaos, a kako je rat odmicao stanje je bivalo sve gore. Pozdrav
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 20:44   #32
Quote:
Ludovik III. kaže: Pogledaj post
Lovački zdrugovi zapravo su preustrojene dotadanje domobranske pukovnije. Naoružanje i opremu za lovačke zdrugove trebala je osigurati Njemačka kao i izobrazbu, koja se vršila u navedenim mjestima. Odore su bile njemačke ali s hrvatskim oznakama. Ako se je borio negdje u okolici Bihaća velika je vjerojatnost da je bio u 2. lovačkom zdrugu.
Nije mi poznato kakvu su plaču dobivali pripadnici lovačkih zdrugova ali mislim da su ti za didu male šanse da dobije bilo kakvu nadoknadu ili mirovinu jer je riječ o postrojbama Hrvatskog domobranstva koje su Nijemci malo „potpomogli“.
Ovdje je greška - lovački sdrugovi su imali klasične domobranske odore (prepravljene stare jugoslavenske ili nove domobranske)....naravno kasnije su dobivali njemačke kabanice, fišeklije, lopatice i sl. u sklopu vojne pomoći Njemačke NDH.Ovo o čemu Bonaventuraduda govori je najvjerojatnije preunovačavanje dom. postrojbe u neku od legionarskih divizija ili možda čak i neku od njemačkih.Naime, vlast NDH je pred kraj rata potpuno digla ruke od domobranstva pa je novake slala samo u Ustašku Vojnicu ili neku od legionarskih postrojbi.Moguće da su i neke postojeće domobranske satnije postavili pod njemačko zapovjedništvo.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 23:26   #33
...

Ono što je nejasno meni - naravno i djedu ( mada je rekoh, dosta vitalan za visoke godine koje ime i dobro pamti razne bitke sa četnicima, partizanima, velikom većinom po Bosni, ranjavanje, lijećenje u Zemunu, pa sve do Križnog puta kojeg je nasreću preživio , te poslije logorovanja u Srbiji ) - su političko vojni odnosi na višim nivoima u to vrijeme ( Vojna vlast NDH - Wehrmacht ) 43.' - 44.' Opet, ono što mi kaže, nakon nedobrovoljnog odvoženja u Austriju i skoro godine obuke u tom logoru gore, vračaju (njegova jedinica ) se u Bosnu , a kompletno zapovjedništvo ( časnici , dočasnici ) postrojbe su Nijemci, nose njemačke odore i oružje,dobivaju njemačke obroke i plaču u markama - i mali detalj: imali su na kaputu neku malu kosu traku, hr. trobojnicu , koja ih je jedina razlikovala od standardnih njemačkih vojnika, kako kaže djed u to vrijeme borbi u Bosni... Također, djed kaže da je njegova domobranska jedinica ( satnija ) bila jedna od boljih u akcijama ( prije odlaska u Austriju ) , možda je moguće da je "zapela za oko" Njemcima, jer po njegovu saznanju oni su tada jedini završili pod njemačkom komandom, mada je bilo i drugih domobranskih jedinica uokolo u to vrijeme...
__________________
Ora et labora!

Zadnje uređivanje bonaventuraduda : 04.01.2011. at 23:44.
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 10:50   #34
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ovdje je greška - lovački sdrugovi su imali klasične domobranske odore (prepravljene stare jugoslavenske ili nove domobranske)....naravno kasnije su dobivali njemačke kabanice, fišeklije, lopatice i sl. u sklopu vojne pomoći Njemačke NDH. /.../ vlast NDH je pred kraj rata potpuno digla ruke od domobranstva pa je novake slala samo u Ustašku Vojnicu ili neku od legionarskih postrojbi.
U Domobranstvu je bilo prisutno svakojakih odora, između ostalih i njemačke. Njemačke odore bile su namijenjene lovačkim zdrugovima koji su bili najbolje postrojbe Hrvatskog domobranstva. Svi pripadnici ovih zdrugova koji su bili na obuci u Reichu nosili su njemačke odore (http://forum.axishistory.com/viewtop...26327#p1226327 a u HDA možeš naći još fotki na ovu temu).
Krajem 1944. godine izvršen je preustroj oružanih snaga NDH kojim se Hrvatsko domobranstvo sjedinjuje s Ustaškom vojnicom. Službeni naziv vojske of tada je Hrvatske oružane snage – HOS.
Za sve koje više žele znati o ustroju Hrvatskog domobranstva preporučam knjigu Nikice Barića Ustroj kopnene vojske Domobranstva NDH.
Ludovik III. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 19:01   #35
...

Quote:
Ludovik III. kaže: Pogledaj post
U Domobranstvu je bilo prisutno svakojakih odora, između ostalih i njemačke. Njemačke odore bile su namijenjene lovačkim zdrugovima koji su bili najbolje postrojbe Hrvatskog domobranstva. Svi pripadnici ovih zdrugova koji su bili na obuci u Reichu nosili su njemačke odore (http://forum.axishistory.com/viewtop...26327#p1226327 a u HDA možeš naći još fotki na ovu temu).
Krajem 1944. godine izvršen je preustroj oružanih snaga NDH kojim se Hrvatsko domobranstvo sjedinjuje s Ustaškom vojnicom. Službeni naziv vojske of tada je Hrvatske oružane snage – HOS.
Za sve koje više žele znati o ustroju Hrvatskog domobranstva preporučam knjigu Nikice Barića Ustroj kopnene vojske Domobranstva NDH.
Da, pokazao sam djedu fotke s foruma kojeg si postao (axishistory) i on se jasno sjeća Pavelićeve smotre lovačkog zduga u Vrapču 1944. nakon povratka s obuke u Austriji. Ko zna možda je i sam na nekoj od tih slika. Thx. anyway.pozz
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:24   #36
Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
Prije par godina sam za susjedovog oca saznao gdje je sahranjen nakon sto je pao u Rusiji u 2. svj. ratu, postoji udruga u Njemackoj koja prikuplja te podatke i gdje se najbliži mogu informirati o grobovima njemačkih vojnika.
Sad me zanima dali je moguće saznati i nečiji ratni put, možda preko Bundesarhiva ili sl.
Ima li tko nekakvu informaciju koja bi mi mogla pomoći?
Jesi pokušao http://www.volksbund.de (prije svega za grobove), ili
Deutsche Dienststelle (WASt)
für die Benachrichtigung der nächsten Angehörigen
der ehemaligen Deutschen Wehrmacht
Eichborndamm 179, 13403 Berlin
Tel. (030) 41904-168
Fax: (030) 41904-124

Imaju i web formular za upite na http://www.dd-wast.de

Sretno!
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 19:05   #37
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Ono što je nejasno meni - naravno i djedu ( mada je rekoh, dosta vitalan za visoke godine koje ime i dobro pamti razne bitke sa četnicima, partizanima, velikom većinom po Bosni, ranjavanje, lijećenje u Zemunu, pa sve do Križnog puta kojeg je nasreću preživio , te poslije logorovanja u Srbiji ) - su političko vojni odnosi na višim nivoima u to vrijeme ( Vojna vlast NDH - Wehrmacht ) 43.' - 44.' Opet, ono što mi kaže, nakon nedobrovoljnog odvoženja u Austriju i skoro godine obuke u tom logoru gore, vračaju (njegova jedinica ) se u Bosnu , a kompletno zapovjedništvo ( časnici , dočasnici ) postrojbe su Nijemci, nose njemačke odore i oružje,dobivaju njemačke obroke i plaču u markama - i mali detalj: imali su na kaputu neku malu kosu traku, hr. trobojnicu , koja ih je jedina razlikovala od standardnih njemačkih vojnika, kako kaže djed u to vrijeme borbi u Bosni... Također, djed kaže da je njegova domobranska jedinica ( satnija ) bila jedna od boljih u akcijama ( prije odlaska u Austriju ) , možda je moguće da je "zapela za oko" Njemcima, jer po njegovu saznanju oni su tada jedini završili pod njemačkom komandom, mada je bilo i drugih domobranskih jedinica uokolo u to vrijeme...
Oh, ta trakica je najvjerojatnije od pripadnika 1. Hrvatske Udarne Divizije.Oni su nosili trakicu na ramenu s monogramom HUD.Bili su potpuno opremljeni njemačkom opremom, 21. i 22. satnija su nosile plava "finska" odijela, a ostale većinom obične domobranske uniforme.Bili su najbolja hrvatska divizija u to vrijeme.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 19:10   #38
Quote:
Ludovik III. kaže: Pogledaj post
U Domobranstvu je bilo prisutno svakojakih odora, između ostalih i njemačke. Njemačke odore bile su namijenjene lovačkim zdrugovima koji su bili najbolje postrojbe Hrvatskog domobranstva. Svi pripadnici ovih zdrugova koji su bili na obuci u Reichu nosili su njemačke odore (http://forum.axishistory.com/viewtop...26327#p1226327 a u HDA možeš naći još fotki na ovu temu).
Krajem 1944. godine izvršen je preustroj oružanih snaga NDH kojim se Hrvatsko domobranstvo sjedinjuje s Ustaškom vojnicom. Službeni naziv vojske of tada je Hrvatske oružane snage – HOS.
Za sve koje više žele znati o ustroju Hrvatskog domobranstva preporučam knjigu Nikice Barića Ustroj kopnene vojske Domobranstva NDH.
Da, ali nisu nosili šahovnice na rukavu u HR tijekom borbi....Za vrijeme obuke možda.....btw ne želim ti kontrirati, ali moram - najbolji dio domobranstva su bili Gorski sdrugovi.

Za sve koje zanimaju Oružane snage NDH toplo preporučujem knjigu Tomislava Aralice.Evo, sad se baš prodaje po 50 % jeftinijoj cijeni (božićna sniženja).Sve vas koje ratna povijest NDH, a i općenito hrvatska ratna povijest - navalite.Grijeh ju je propustiti !

http://www.tisakmedia.hr/izdavaci/zn...roz_stoljeca_3
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 22:43   #39
Na temi Ustaše u staljingradskoj bitci naišao sam na jedan post koji možda nagovještava sudjelovanje padobranaca NDH kod Lenjingrada.

[I]Također ako tko ima koje informacije o arhivu..... Naime, djed je davno umro... bio je mobiliziran od strane njemačke vojske i služio je kao padobranac i pri opsadi Lenjingrada. Poslije zatvoren u vojarni u Zagrebu te preživio križni put, dok je njegov brat poginuo na Blaiburgu.[/I]

link

edit: post je forumaša gika
kandraks2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 01:20   #40
,,,

Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Oh, ta trakica je najvjerojatnije od pripadnika 1. Hrvatske Udarne Divizije.Oni su nosili trakicu na ramenu s monogramom HUD.Bili su potpuno opremljeni njemačkom opremom, 21. i 22. satnija su nosile plava "finska" odijela, a ostale većinom obične domobranske uniforme.Bili su najbolja hrvatska divizija u to vrijeme.
Trakica koju spominje djed na svojoj uniformi i po kojoj su se razlikovali od "standardnih" njemačkih vojnika i njihovih uniformi kako sam kaže, je bila u ravnini prsa na kaputu,a išla je ukoso gore od ruba , recimo između dva gumba za kopčanje. Nikakva traka na ramenu ili monogram tipa HUD.
U slučaju mog djeda se 99,99 % mislim, ipak radi o nekom lovačkom zdrugu kako je rečeno prije. S obizirom na područja operacija i većine borbi izgleda 2. lov. zdrug.
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.