Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 15:45   #7641
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Dobro ajd,pomalo se sve slaže,je sporo,reka bi misecima(vraga izili naši dobavljači) ali ide
Danas mi konačno došao grow box BLACK BOX V.2 60X90X100 Silver,brzinski ga složija i zadovoljan kvalitetom i izgledom.Nije sve kompletirano ali firma kod koje sam naručio opremu zbog kašnjenja mi poslala gratis novu TRILITE CFL BLOOM 200W 2700 K :klap: Do petka mi triba još stići cfl trilite 200 w dual i Reflektor CFL Hammered .

Slaže se kita od strica Marijana,na kraju otkaza i u ove druge i naručija u Slovence,naravno ovi odma danas poslali pa bi najkasnije do sride tribala doč lampa i reflektor.Šta je još bolje u Slovenci platija kit 540 kn za oboje i besplatna dostava.Pozitivna stvar da su mi počele klijati papričice,dio je izbio u ovih pet dana od sađenja .Danas poberem dio onih udomljenih koje su se lipo zacrvenile pod štednim žaruljama .





Dakle,toplo preporučujem Slovence

https://www.hempatia.si/?lang=hr
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 16:03   #7642
Mislim da sam ove sezone oborila sve rekorde sto se broja papricica tice :-P
Sjemenke spremno cekaju novu sezonu :-)
1.peter peppers
2.aji golden
3.Aleppo
4.Bhut jolokia white
5.Scotch bonnet yelow
6.bhut jolokia crvena
7.Hot portugal
8.habanero crveni
9.Thai chili
10.Madame janet
11.Habanero mini zuti
12.Aribibi
13.Fatalli
14.Bhut jolokia orange
15.Habanero mini bijeli
16.Purira
17.Hot wax
18.jamaican hot red
19.Moruga
20.Bhut jolokia chocolate
21.Carolina reaper
22.Serrano
23.Cayenne long thin
24.makedonska vezenka
25.Cola de rata
26.starinski bijeli ljuti feferoni
27.Ljuta domaca zacinska
28.Aji angelo
29.Mini bell
30.Tabasco
31.biskupova kapa
32.lemon drop
33.aji Panco
34.Pequin
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 18:32   #7643
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Mislim da sam ove sezone oborila sve rekorde sto se broja papricica tice :-P
Sjemenke spremno cekaju novu sezonu :-)
:klap:

Super, jako lijepa raznolika kolekcija.
Čili ljubac koji drži do sebe mora i imati takvu kolekciju.
Već znam , planiraš za drugu sezonu smanjiti broj , a na kraju češ ih imati još više.

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 19:04   #7644
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
:klap:

Super, jako lijepa raznolika kolekcija.
Čili ljubac koji drži do sebe mora i imati takvu kolekciju.
Već znam , planiraš za drugu sezonu smanjiti broj , a na kraju češ ih imati još više.

Ja sam oko 18 vrsta... + 10 biljke iz prosle godine koje ce da prezime u stan... bice oko 100 ukupno.

Mozda sledeca sezona manje
Sarmalex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 10:22   #7645
Quote:
Sarmalex kaže: Pogledaj post
Ja sam oko 18 vrsta... + 10 biljke iz prosle godine koje ce da prezime u stan... bice oko 100 ukupno.
Mozda sledeca sezona manje


Tako i ja svake sezone planiram maximalno 10 , a na kraju bude 50 raznih.
Jer je svaka papričica posebna na svoj način.
A i nije ih teško uzgajati.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 21:39   #7646
Quote:
apelidzeki kaže: Pogledaj post
...papricice Siling labuyo?
...dobra za dijabetes
...neki dekica, filipinski poznati lekar specijalista za dijabetes... rekao da ima lek koji deluje u roku od 5 minuta.
Sadrzaj leka: 12 Siling labuyo papricica, 2 sveza jajeta i pola kasicice morske soli.
I izlecen si!
Naime samo ta paprika ima 5 bitnih minerala.
U pitanju su vanadijum, bakar, cink, mangan i hrom.
...pokusaj da autohtonu filipinsku vrstu prestanu da nazivaju bird'sy
... bajke ...


Samo 12 papričica , 2 jaja , žlica soli i 5 minuta i izlječili ste Dijabetis ?
I ja mislim da se tu radi o bajci , marketinskoj prijevari kojim nam mangupi pokušavaju uvaliti par sjemenki nama dobro poznatih papričica (Tabasco,Malagueti,Birdsy) po velikoj cjeni od 8 $.

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:02   #7647
Je li neko pokusao razlicite cikluse za svjetlo u grow box... nekikazu da je dobro da je svjetlo 18h ukluceno i 6h tamni ciklus...

Ja sam poceo da gasim svjetlo i papricice idu bolje
Sarmalex is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:15   #7648
18/6 je dobar izbor, ciklusi nisu toliko bitni kao kod travara.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 18:58   #7649
Veselju nima kraja lipo napreduju mladice,još nisu sve izbile ali ima vrimena,tek je pet dana od sadnje .





biće jedno stotinjak za prvu ruku
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 13:09   #7650
Eto,korektni Slovenci brzinski isporučili naručeno tako da sam sada sve kompletirao i to nakon dva puna mjeseca tijekom kojih su me naši "dobavljači"
zavlačili Lampa sa reflektorom je u box-u i sada čekam da mladice još malo porastu pa sve ubacim u box.Lampa uistinu daje puno svjetla i mislim da će sve to klapat .pozdrav svima
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 13:18   #7651
Pozdrav svima

Početnik sam što se uzgoja feferoni tiče, a takođe i što se tiče interakcije na forumima.
Što se tiče feferoni, dobio sam jednu stabljiku prije 2 mjeseca i već je bila prilično velika. Naime, razvijala se u stakleniku kod prethodnog vlasnika, a pošto trenutno nemam uslova da je držim vani u istim uslovima, nalazi se u kući na toplom. Imam u planu da je premjestim u veću saksiju. Ne znam o kojoj tačno feferoni je riječ pa vas molim da mi pomognete u identifikaciji iste. Osoba od koje sam je dobio takođe ne zna o kojoj tačno feferoni je riječ. Nakon što sam je presadio u saksiju, biljka je bila malo tužna i slaba ali je nakon nekog vremena živnula. Međutim, u posljednje vrijeme su se pojavili problemi. Naime, listovi već nekoliko sedmica otpadaju i to obično po 2-3 lista sedmično, nekad i više. Listovi najprije požute po sredini, pa nakon nekoliko dana otpadnu. Pojavile su se rupice na nekoliko listova što se ranije nije dešavalo. Takođe, primijetio sam nešto paučine na nekoliko listova, a na jednom listu nekakvu bodljikavu čahuru. Zalijevam je oko 2 puta sedmično vodom iz slavine koju prvo sipam u flašu da postigne sobnu temperaturu. Nadam se da ćemo uspjeti zajedno da pomognemo mojoj biljčici.
Hvala

Izvolite slike

https://imgur.com/rZmzktx

https://imgur.com/a5qRBOI

https://imgur.com/1Qt995r

https://imgur.com/Krm0aPC

https://imgur.com/Mz625ra
Nick Valentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 13:36   #7652
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Zaljeva se kada je zemlja suha, a ne kalendarski tako da meni ovo smrdi na previse vode. Isto tako ce ta biljka tesko dozivjeti proljece bez dodatne rasvjete ili orezivanja, spremi sjemenke i kreni na novo u proljece.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 13:57   #7653
Zaboravio sam istaknuti da je druga fotografija napravljena danas, a prvu sam stavio da se vide plodovi i tako je izgledala kada sam je donio. U početku sam je zalijevao i više dok nisam saznao da ne bi trebalo toliko. Međutim, u posljednih 20-ak dana radim tako što prvo gurnem palac u zemlju, otprilike 4-5cm, pa ako je tu vlažno, onda ne dolijevam vodu.
Ok, onda je neću zalijevati malo duže, da vidim kako će reagovati.

Može pomoć oko orezivanja, na koji način se to radi i koliko često?
Nick Valentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 14:37   #7654
Ovo s prstom je dobra metoda.

Papricice jesu visegodisnje biljke ali je njihovo prezimljavanje zeznut sport i s previse komplikacija od cega bas i nema koristi.

Temeljito biljku orezes i ostavis 15-20cm stabiljke, isto toliko i korijena te presadis u svjezu zemlju.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 17:26   #7655
Quote:
Nick Valentine kaže: Pogledaj post

Može pomoć oko orezivanja, na koji način se to radi i koliko često?
Glede prezimljavanja i orezivanja više imaš na


https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=721
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 11:07   #7656
Zahvaljujem na informacijama
Nick Valentine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 11:21   #7657
Quote:
Nick Valentine kaže: Pogledaj post
Može pomoć oko orezivanja, na koji način se to radi i koliko često?
Tri godine sam u jesen (u rujnu) orezivao Čili biljke (i korjen) , unosio ih u kuću na toplo da bi prezimile , svađao se sa ženom , borio se sa beštijama (uši , puževi i gliste) koje su ih cijele zime napadale ...
I u proljeće ih je pola preživilo ali koristi od tih biljaka nisu bile uglavnom nikakve.
Od svih preživjelih biljaka puno su bolje i naprednije uvijek bile one koje sam posijao u veljači.

Zbog toga sam odlučio da ove godine neću orezivati Čili papričice.
I one dan-danas rastu vani (17.studenog) , pomalo dozrijevaju , crvene a neke čak i cvatu jer se temperatura u Zagrebu još nije spustila ispod nule.
Kraj i prestanak vegetacije će im biti onaj dan kada će temperatura biti -3*C i kada ću sve Čili papričice pobrati .

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 14:49   #7658
Kako imam vise od 40 biljke za eksperiment poceo sam sa topping. Ovo je neka Thai vrsta..

https://imgur.com/gallery/Xvlp4

Pa da spodelim ono sto sam "saznao" mozda nekome dobro dodje

Primetio sam da svaka vrsta nije za toping. Imam i Cayene koje se grmljaju i ne idu u vusina nego konstantno izbacuju stranicne izdanke.
Uz thai je druga prica... biljka ide samo u visina i ne izbacuje nisto stranicno. Ali kad sam odsekao vrh ona je biljka postala grm... moje misljenje je da za ova thai vrsta topping je puni pogodak ali za cayene, topping nije potreban
Velika je razlika izmedju vrste i sto se tice vode. Ove thai vrste vole vode i odlicno napreduju dok uz ista kolicina vode cayene daju znakove da su previse zaliveni. Posto su ispod cfl (zadnja nedelja 18/6 ispred to 24/0) supstrat se vrzo susi pa zaljevam mozda jednom na 5 dana. Koristim onu metodu sa prstom a i merim tezina teglice kad su suhe pa cekam da se tezina spusti na isto nivo i tako znam da trebam dodati vode. Ipak cayene slabo nalpreduju, lustovi su im previse bledi a zadnji pozute i otpadnu... cekam ph tester da uradim test da bi znao sigurno je li to od vode ili od nedostatak nutrijenta.
Inace zaljevam sa dozdovnice


Growbox https://imgur.com/gallery/yOl2S

Eve i moji growbox. Biljke su izmedju 5 i 6 nedelja. Ovo im je vtora tegla. Neki vec izbacuju korenje odozdo... samo dvje biljke sam gnojio sa Plantella list blagi rastvor ali nema neka razlika sa onim koje nisu dobilj gnojivo.
Takodje dve biljke su dobile gorka so folijarno ali nije bila neka velika razlika.

Trenutno imam 3 grow boxa i u dva jos raste proslogodisne tabascoa... ali dosli su dosadni usi. Promesao sam voda, detergent za sudova i malo ujle za jelo. Pospricao sam sve i usi su nestali ali i veliki broj listovi su otpali a neki su se jos na stablo osusili.. ako iko zna jesam li previse detergent stavio ili u cemu je problem nek pise... razmisljam da kosristim Actara... ali posto je insekticid mislim da ce me zena izbaciti iz kuce komplet uz svi growboxovi i papricice
Sarmalex is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 15:00   #7659
pH vode je iz neke druge price, oko njega se kod papricica ne moras brinuti.

Actara i sl. su sistemski, pospricaj vani ili na balkonu i kad se osusi ne moras brinuti o trovanju.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 22:11   #7660
Očito ne proizvodimo dovoljno Čili papričica pa su ih trgovci morali uvesti iz Njemačke.
U deklaraciji stoji da su u Jalapeno osim octa , vode i soli stavili i Kalcijev Klorid i Boju.



Mora biti da je to jako zdravo kad nam papričice tretiraju sa Kalcijevim Kloridom (CaCl2) i Bojom (E101).

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.