Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2017., 01:05   #21
Quote:
sve naštelat i isprobat pa se tek onda igrat sa spajanjem ćelija i usmjeravanjem ak te to zeza...
Tako sam i napravio i rade, puni prolaz i pješački prolaz ali do senzora nisam imao volje zašla noć.
Trebam i bežični šifranik staviti a s tim ni papir nisam dobio. Dali si se s tim susretao?
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 04:59   #22
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Tako sam i napravio i rade, puni prolaz i pješački prolaz ali do senzora nisam imao volje zašla noć.
Trebam i bežični šifranik staviti a s tim ni papir nisam dobio. Dali si se s tim susretao?
S takvim šifrarnicima ne, ali to ti je u principu dodatni daljinac koji treba isprogramirat...
Dakle logika je da prvo trebaš isprogramirat kod koji kad otipkaš dobiješ isti efekt kao da si stisnuo taster na daljinskom, a onda moraš i taj šfrarnik isprogramirat isto ko i daljinac da ti ga ploča prepozna...

Problem bi mogel bit u tome da je to ziher neki univerzalac koji radi na hrpi ferkvencija i to sa hrpom različitih proizvođača,
pa je lako moguće da prvo treba naštelat ferkvenciju da bi radio u paru sa tvojim motorom, a to vjerojatno imaš unutra onaj duguljasti on/off dip prekidač sa 4/10 ili koliko li već sitnih prekidača koji treba postavit u odgovarajuči položaj...
Probaj negdi skinut uputstva jer nema šanse da buš to pogodil na pamet...
Da to nije ovaj univerzalac ? ak je tu na linku imaš upute...

Kaj se tiče ćelija stvar je jednostavna, one ti moraju imat napajanje (12 li 24 V ovisno o modelu) i kad su dobro usmjerene i optički snop nije prekinut onda ti kontakt mora biti spojen, kad prekineš optički snop kontakt se otvara...
i obično se kod prekidanja optičkog snopa čuje "klik" u samoj ćeliji ili imaš neku diodicu koja se pali/gasi...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 09:14   #23
Je, ta je tipkovnica s tim da mi rekoše da su mi poslali original proteco (rt37) a ne tu sa web stranice koja je kao kopija i možda ne radi sa novom serijom motora.
Quote:
a to vjerojatno imaš unutra onaj duguljasti on/off dip prekidač sa 4/10 ili koliko li već sitnih prekidača koji treba postavit u odgovarajuči položaj...
Da, problem je šta jednostavno nigdje ne vidim te DIP prekidaće, za obe tipkovnice se navode DIP prekidači a ja ne znam gdje da ih tražim, na motoru ili tipkovnici.
Još ču jednom rastaviti
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 09:23   #24
Tipkovnici, motor nema nikakve veze s tim dip prekidačima...
Osim toga ako si to kupio kod nas traži upute i to je to, obavezni su ti ih isporučit
Iako ako je "original" onda bi trebala bit i uparena s tim motorom...pa bi onda po toj logici samo trebao postavit pin i onda ju uprogramirat jednako kao i daljinac...
Pretpostavljam da ti motor koristi Rolling-code daljince s obzirom da je novi koliko kužim...

Eto ti tu nekakakva uputstva za RT37
http://www.gatemotors.co.uk/PDF/prot...eypad-rt37.pdf

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 04.11.2017. at 09:34.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 09:27   #25
Ok hvala, danas se pozabavim tim pa javim kako je prošlo.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 19:50   #26
Jutros se motor nije htio pokreniti dok nisam iskopčao fotočelije samo sam izgubio sat vremena dok sam došao do fotočelija. Valjda ih sad samo treba nazad spojiti, postoji spajanje u fai zatvaranja i fazi otvaranja pa nema previše kombinacija. Iako su fotočelije iskopčane(ne skroz) primjetio sam da radi automat unutra ali sutra ču se malo igrati s tim.
U onom bežičnom šifraniku nema nikakvih dip prekidača, ne znam dali su to zaboravili u tvornici zalemiti ili šta. Moram nazvati u ponedjeljak nema mi druge.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 06:00   #27
Kak to misliš spajanje u fazi otvaranja i zatvaranja ?
Ćelije se spajaju ovako:
Predajnik - ćelija sa dvije kleme - napajanje (12 ili 24V ovisno kakav napon ti daje elektronika na motoru)
Prijemnik - ćelija sa 4 ili 5 klema - napajanje (12 ili 24V ovisno kakav napon ti daje elektronika na motoru) + kleme za konakt, tu se spajaš na zatvoreni kontakt ili ti NC kontakt, u šemi ćelija imaš oznake COM, NC i NO kontakta, dakle spajaš se na COM i NC ili ako je samo nacrtano na zajedničku stranu kontakta i onu stranu di je kontakt nacrtan kao spojen na tu zajedničku...

Nema nikakvog različitog spajanja, ćelije uvijek spajaš isto samo eventualno postoji različito programiranje ponašanja ćelija...

Ako ćelije klikću to znači da ih nisi dobro postavio tj. usmjerio, ćelije ako su dobro postavljene klikću isključivo i samo kad prekidaš optički snop između te dvije ćelije...
dakle one moraju gledat točno jedna u drugu, jer jedna šalje svjetlosni signal, a druga ga prima i dokle god ga prima ima zatvoreni kontakt, kad prođeš rukom između njih prekineš taj snop i onda relej prebaci i prekine kontakt, te automatika u motoru nakon toga zaustavi vrata.
Postoji više modova tipa da kod prekida vrata stanu i ostanu stajat ili da u zatvaranju stanu i krenu u otvaranje, a u otvaranju stanu i stoje dok se ne uspostavi kontakt ili jednostavno ne rade u otvaranju...

Kaj se tiče ćelija napiši mi model motora i model ćelija, pa ti iskopam papire i napišem kaj trebaš kam spojit...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:38   #28
Quote:
Kak to misliš spajanje u fazi otvaranja i zatvaranja ?
Na ovoj slici piše spajanje fotočelija u fazi zatvaranja i ispod u fazi otvaranja. Gornji papir je slika senzora rf40 a spajao sam prema šemi na donjem papiru. Imam fotočelije montiranje s vanjske strane ograde, postoji opcija vanjske i unutarnje fotočelije nadam se sa se na to misli senzori za otvaranje i zatvaranje. Razlika je šta se za fazu zatvaranja spaja na 3, dok za otvaranje na 4(ostalo je isto). I na večer mi je radio motor iako nisam testirao senzore, ali ujutro sam senzore morao isključiti da se motor pokrene pa sam spojio 3 i 9 jer ne koristim fotočelije i 4 i 9 jer ne koristim gumene senzore.
Senzori klikaju kad se prekine "zraka" ne klikaju sami od sebe to je nadam se u redu. Od kiše nisam ništa mogao danas.
Još mi je jedna stvar nejasna. Prvu večer kad sam pokrenuo vrata i daljinski bio programiran prebacio sam kod na drugi daljinski. Drugi daljinski je normalno radio. Sutra ujutro taj drugi nijr radio. Danas na prvom ne radi otvaranje cijelih vrata več samo radi pješački prolaz. Kao da ispare kodovi.
Moram čekati sunce pa da pogledam.
Bežičnu tipkovnicu još nisam skontao, hebe me djelomično engleski a na netu ništa osim ovih uputstva šta si linkao nema.
Još jedna stvar. Tipkovnica može raditi u 3 moda, Dip-Switches, standard i rolling. U tipkovnici nema DIP prekidača, kao ni u motoru. Dali se dip koristi samo za univerzalce?
Još dvije slike uputstva.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 18:53   #29
Kaj se tiče ćelija tebi trebaju u fazi zatvaranja, ako je motor dobro okrenut/spojen onda ćelije smiju radit samo u zatvaranju, ako rade kontra onda moraš promijenit smijer motora i zamjenit kontakte krajnjih prekidača...

Dakle po ovim papirima trebaš kontakt ćelije Com (C) spojit na klemu 8, a kontakt ćelije NC na klemu 3.
S tim da trebaš ubacit i briku između kleme 9 i kleme 4, jer ne koristiš ćelije u fazi otvaranja...
Ali isto tak trebaš ubacit briku između kleme 2 i 8, jer ne koristiš stop funkciju, to ti je kontakt za onu crvenu gljivu za isključivanje vrata koju sigurno nemaš...

Dakle u tom slučaju ti ćelije rade kad se vrata zatvaraju, što im je i smisao...
Ćelije u fazi otvaranja imaju smisla kod krilnih vrata dakle kad imaš dva para ćelija jedne ispred vrata, a druge iza otvorenog krila...
Eventualno i kod kliznih vrata ako recimo imaš mali pješački ulaz koji je na putanji kliznih vrata kad kreću u otvaranje, pa s tim drugim parom ćelija štitiš ljude koji prolaze kroz taj prolaz...

kaj se tiče gubljenja kodova to nikak nije normalno...to zvuči kao reset automatike na tvorničke postavke...
A to mi zvuči kao da se radi o defektnoj automatici koja negdi gubi spojeve na čipovima na ploči ili ti je negdi loš spoj na samom napajanju pa imaš gubitke napona tj. iskrenje pa uslijed toga brisanje programa, iako ni to baš nije normalno i prilično mi to smrdi na nekakvu defektnu automatiku...
Mislim kvragu poštene ploče pamte programiranje čak i kad su po nekoliko godina na polici bez napona, a ne da bi ga izgubile preko noći...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:34   #30
Quote:
kaj se tiče gubljenja kodova to nikak nije normalno...to zvuči kao reset automatike na tvorničke postavke...
Sve je ok radi normalno neke sam greške radio. Nebi memorirao postavke na motoru pa se vračao na tvorničke kad bi gasio struju. Kad bi kod s jednog daljinskog prebacivao na drugi treba ih skroz približiti, doslovno, več na 5 cm treba dugo, a kad ih priljubiš sekund.
Jedino tipkovnicu nisam riješio, jednostavno nema previše informacija iz onog pdf-a a ni nigdje po netu. Nedostaju informacije s čega da prebacim kod u tipkalo i te stvari. Mogu li oni prodavati stvari bez uputstva? S tipkovnicom nisam dobio ama baš nikakav papir, bijela kutije. Razmišljam da to bežično govno mijenjam za žično, original. Ovako naprosto ne znaš šta su dali ni kako se podešava.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 03:17   #31
Gle nemam iskustva s tim protecom, nemam pojma koja je to marka uopće, ali...

Ta tipkovnica je u principu još jedan daljinac
dakle razlika u odnosu na daljinac u principu ne postoji, osim sitnice da na daljinskom stisneš 1 gumb da bi on poslao signal, dok na tipkovnici moraš otipkat kombinaciju tipki...
Dakle prvo moraš skužit kak uprogramirat tu kombinaciju tipki (kod) u samu tipkovnicu, a onda nakon toga potpuno istim principom programiraš tu tipkovnicu na samu automatku motora jednako kak si uprogramiral i daljince

Kaj se tiče uputa, da obavezni su ti dat iste...to je obaveza još tam od devedesetih, a kamo li ne danas
Traži da ti daju upute ili nek ti vrate lovu
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:53   #32
@VDCOTO , ove upute što ti je F1 Driver postao za RT37 bi trebale biti dovoljne. Vjeruj mi, da su na hrvatskom bilo bi još teže, jer to prevode ljudi koji tipkovnice nisu vidjeli u životu a kamo li programirali je, nažalost. Nisam se bavio niti protecom, ali koliko razumijem upute navode kako da tipkovnicu staviš u odabrani mod i dalje se referiraju na prijemnik. Znači tipkovnica se ponaša kao dodatni daljinac a kako se dodaje ovisi o modu i prijemniku, kao što je i F1 napisao. Nisi napisao koji je, ali pretpostavljam da imaš vanjski prijemnik, ovaj, što znači da daljince ne moraš "klonirati" nego ih dodaješ u prijemnik, do 9 komada. Pretpostavljam da nemaš dipsw kad si "klonirao" daljince.

Probaj ovako, ako sam dobro shvatio mod rada i pin i programiranje prijemnika izvodi se sve u jednom nizu:
- uzmi tipkovnicu i odi do prijemnika
- otipkaj na tipkovnici 00000 OK 99999 OK
- otipkaj na tipkovnci 5 za standard mod (ili 6 ako imaš rolling kod prijemnik)
- otipkaj na tipkovnici PIN koji želiš, minimalno 2 maksimalno 5 brojeva, i stisni OK
- unutar 4 sekunde na prijemniku stisni P1

Time bi tipkovnica trebala poslati kod na prijemnik a on bi ga trebao memorirati. Probaš tako da ponovno utipkaš pin +OK na kraju.
U principu bi bila dovoljna i zadnja dva koraka, ali ne znam što je trenutno u tipkovnici.
U slučaju da želiš promjeniti pin, morao bi izbrisati stari pin iz prijemnika i dodati novi.
Osim toga ispada da možeš imati i više aktivnih pinova jer u biti tipkovnica samo šalje pin a prijemnik odlučuje da li će otvoriti vrata...

Zadnje uređivanje madsav : 21.11.2017. at 00:18.
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:12   #33
Prijemnik je u kučištu motora na kontrolnoj jedinici, lijevi dio na slici vidi se bijela žica kao antena https://www.google.hr/search?q=prote...LSdm-26P_J-ZM:
Nemam P1 dugme da pokušam tvoju metodu to je problem.
Jučer mi trgovci rekoše da danas dolaze distributeri za HR i da če me nazvati tokom dana i pomoči programirati, navodno je jednostavno al kad znaš kako onda i je jednostavno.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:40   #34
OK, zato sam napisao da ovisi o prijemniku...
Procedura na tipkovnici je ista, a procedura na prijemniku ovisi o njemu.
U ovom slučaju morao bi kontrolnu jedinicu staviti u mod za programiranje novog daljinca, to ti je ista procedura kojom si programirao daljinac, a zatim u nekom vremenskom roku proći one korake na tipkovnici.
onaj zadnji sa P1 zaboravi jer nisam znao kakav ti je prijemnik.
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 23:13   #35
Quote:
madsav kaže: Pogledaj post

Probaj ovako, ako sam dobro shvatio mod rada i pin i programiranje prijemnika izvodi se sve u jednom nizu:
- uzmi tipkovnicu i odi do prijemnika
- otipkaj na tipkovnici 00000 OK 99999 OK
- otipkaj na tipkovnci 5 za standard mod (ili 6 ako imaš rolling kod prijemnik)
- otipkaj na tipkovnici PIN koji želiš, minimalno 2 maksimalno 5 brojeva, i stisni OK
- unutar 4 sekunde na prijemniku stisni P1
Točno je ovako, samo umjesto P1 ovdje je tipka C za memorirati. Uglavnom uspio sam danas.
Javio se drugi problem a to je da tipkovnica ne hvata 4.5 metra vec oko 2 m, katastrofalno loš domet, ne znam zašto ne hvata ko daljinac. Čak sam i po nove baterije išao mislim se koji vrag. Mogu to riješiti da antenicu od motora dovučem kod tipkovnice znači na drugi stup. Bežična tipkovnica če postati žičana
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 03:30   #36
Domet od 2 m
a da ti to njima vratiš i da oni tebi vrate lovu

mislim vrit onda ti je bolje uzet neku žičnu tipkovnicu ako baš želiš nju ili samo onu kontakt taster bravicu za otvaranje sa ključem i bok...

Ovak imaš skupu tipkovnicu koja ne radi kak se spada i na kojoj će te još zajebavat i baterije i tak to...
Koliko su ti love uopće uzeli za taj poluproizvod ? ziher jedno 500-600 kuna
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 18:07   #37
Quote:
Koliko su ti love uopće uzeli za taj poluproizvod ? ziher jedno 500-600 kuna
500kn, na popustu
900kn je bila žičana šta mi se učinilo previše, a i uvjerili su me da je ova bežićna ok pa reko daj.
Sad pak monter kaže da se ne smije staviti na metalno, to nigdje ne piše. Svejedno, šetao sam se ja s njom po dvorištu i gledao koliko hvata, to je max 3 metra čistine. Pa glupani ako je prosječna ograda duga cca 4 metra pa kako misle da dobaci signal do motora? Ako je motor predinstaliran za desnu stranu pa nečeš je zašarafiti kod motora pa kad se otvori pješački moraš šetati na drugi kraj da uđeš? Možda bi antena riješila problem al ostaje problem metala, i mog principa glede poluproizvoda.
Kontaktna brava mi ne odgovara, bude ljeti turizma onda je to previše ključeva za više osoba pa mi se ovo činilo praktičnije.
Za motor nemam zamjerki ali ovu tipkovnicu kad sam vidio znao sam da ništa nevalja. 200kn možda vrijedi ako se može montirati, meni ne vrijedi ni besplatno.
Sad kad nadodam 400kn za žičanu tipkovnicu sve skupa če biti 3900kn.
Ponuda za Nice Robo je bila 5500 s montažom.
U principu kad monter uzme svoje, sve je to tu negdje.
Ja doduše nisam htio dati 1000kn za ono šta sam i sam spojio za 2 sata. To je ok cijena kad provlačiš kabele, bušiš i stavljaš senzore na zid, postavljaš zupčastu letvu na ogradu, bljeskalicu, bravicu, tipkovnicu, ali za samo pozabadati žice na predviđeno mjesto na motor jok.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 20:39   #38
A nemaš kaj očekivat od najjeftinijeg mogućeg kineza...a taj Proteco je očito upravo to.
https://www.ebay.com/itm/433-92MHZ-A...wAAOSwY0hZtjzl

I očito je da je to defektan primjerak ili je jednostavno cijela ta serija smeće, može ti ovaj laprdat kaj god hoće no daljinac (ili daljinska tipkovnica = isti princip rada...) koji ne radi na minimalno 15 metara je defektan i točka...
Sve te spike sa metalom, ovim onim su samo izvlačenje i izmišljanje tople vode...
Kad bi to bilo točno onda eto niko nebi mogel otvorit vrata iz auta, jer je eto gle čuda unutar metalne konstrukcije

Iako nisi puno fulal s tim Protecom, nije ti to ništ bitno lošije od Nicea...
Nice je takaj ne baš neka silna kvaliteta, al zato pun kufer veća cijena...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 23:05   #39
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Ja doduše nisam htio dati 1000kn za ono šta sam i sam spojio za 2 sata. To je ok cijena kad provlačiš kabele, bušiš i stavljaš senzore na zid, postavljaš zupčastu letvu na ogradu, bljeskalicu, bravicu, tipkovnicu, ali za samo pozabadati žice na predviđeno mjesto na motor jok.
Heh, pa nije baš da si sam spojio sve za dva sata, samo si postove ovdje pisao toliko vremena, pa prespajao i testirao sve po našim uputama ponovno itd. Evo ja sam za tebe potrošio barem sat svog vremena ovdje proučavajući one upute od tvog motora i dodataka, pa kolega F1 .... Tko zna koliko si puta prodavača još zvao .... Da si uzeo pravu firmu, platio koliko treba imao bi funkcionalan sistem...
Sory, pomogao sam već nekoliko puta na ovoj temi, ali ovakvo obezvrijeđivanje tuđeg znanja i rada me malo izbacuje iz takta jer neki ljudi moraju ulagati u svoje znanje, nešto i znati, i raditi da bi zaradili a neki "samo" iznajmljuju apartmane za dobru lovu ....
madsav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 07:19   #40
Upravo tak...
Priča o problemima sa spajanjem i programiranjem Proteca je (barem na forumu) počela 03.11.2017 u 08:23...danas je 26.11.2017, dakle traje to najmanje 23 dana
Osim toga napisano je 20 postova oko toga, googlano i tak to...samo na forumu i na googlanje se izgubilo sasvim sigurno više od 2 sata.

A sistem i dalje ne radi potpuno kak se spada...

I moram priznat da je i meni ovo obezvrijeđivanje tuđeg znanja lagano diglo živac.
Specijalno kad znam da smo tu potrošili neko vrijeme , a ti si bez brige za istu lovu koju si potrošil mogel dobit potpuno funkcionalan sistem sa montažom...
I to sa kvalitetnijim motorom od tog kineza...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.