Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2004., 14:57   #1
Italija

Planiram u vlastitom aranžmanu proći kroz Italiju s obitelji tijekom 2 tjedna. Proučavam knjige i vodiče, ali treba i živih savjeta (i one klasične znamenitosti, i sve ostale...

1. Verona (4-5 sata) 2. Milano 3. Đenova (par sati)
4. Pisa (par sati) 5. Firenca (par dana)
7. Napulj (jedan dan)
8. Bologna (par sati)

Za Veneciju i Rim ne pitam, podataka ima na sve strane.
Imate riječ....
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 15:06   #2
Ja sam jedno ljeto provela prekrasna 3,5 tjeda putovajuci autom po Italiji - ah koja nostalgija Ja bi opet.

Najtoplije ti preporucujem da ako imas volje i vremena da se najvise koncentriras na Toskanu.
Gradove, gradice i sela koa valja posjetit:
Firenza i bezbrojne muzeje
Pisa
San Gimignano - i sva selasca u okolici
Siena

Verona je lijep grad al nije u Toscani. Genova, nis posebno (bar meni). Bologna mi je okej, nije tolko ogromna i ima mrak sarm. Napulj - uffffff - najzagadjeniji dio Italije, ali je zato voznjica do tamo po obali fantasticna. Eh da, ako ides tolko juzno dolje, obavezno prodji Amalfi obalu i ako imas prilike skocit do Capri-ja.

I jos jedna preporuka - ak ces ic autom, Michelin ti ima fenomalne detalje auto karte dijelova bilo koje zemlje hoces, i savjetujem ti da kupis par tih mapa odredjenih dijea Italije i da probas putovat cestama koje imaju i zelenu crtu pored sebe i da izbjegavas autopute - tako ces uspijet vidjeti jako puno i stat gdje god zelis.

Sretan put!

P.S. cestarina i benzin u Italiji su astronomsko skupi.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 08:59   #3
Je - tonu
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 10:23   #4
Pregledao sam sve u posljednjih godinu dana i nije bilo ništa osim malo Venecije.

Hajdemo, momci i djevojke: Milano, Napulj, Firenca....

Na samo palače i crkve, nego i gdje je najbolji sladoled, najbolji pogled, najljepše mjesto, sigurnost auta, skupoća, mali i nerazvikani turistički dragulji, manja izletišta oko velikih gradova itd...
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 10:31   #5
Bilo je i o drugim dijelovima Italije - pogledaj si! I pogledaj si na destinacijama mislim da i tam ima.

U Firenzi moras jako pazit na djeparose jer ih ima svuda. Najbolji pogled je definitvno sa vrha Duoma (glavna katedrala).

Napulj - blizu Napulja - najbolji pogled sa vrha Vesuvia i nemoj zaboravit otic u Pompeii - to ti je zakon

Za sladoled znam gdje je dobar u Rimu - kad dodjes na Fontanu di Trevi i kad stojis pred njom, na desno ima jedna mala ulicica i tamo je mrak slasticarna - cosak fontane di Trevi i te male ulicice - nemres fulat.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 14:34   #6
Re: đir po Italiji

Quote:
Zimske Radosti kaže:
Planiram u vlastitom aranžmanu proći kroz Italiju s obitelji tijekom 2 tjedna. Proučavam knjige i vodiče, ali treba i živih savjeta (i one klasične znamenitosti, i sve ostale...

1. Verona (4-5 sata) 2. Milano 3. Đenova (par sati)
4. Pisa (par sati) 5. Firenca (par dana)
7. Napulj (jedan dan)
8. Bologna (par sati)

Za Veneciju i Rim ne pitam, podataka ima na sve strane.
Imate riječ....
Verona, steta ti je provesti samo nekoliko sati, jer ako krenes ujutro u razgledavanje, nemoj zaboraviti da postoji ona popodnevna siesta, kad ti nist ne dela. Ali inace Verona je krasna, pogledas amfiteatar, "Juliin" balkon i kucu. A sve u centru, pa fino odes na rucak i onda pici dalje, zato mislim da ce ti trebati malo duze vremena.Od rana jutra do rucka 12-13 h.
Milano, opet centar, i opet drzi na umu siestu, dobro nauci gdje moras izaci sa poznatog "ringa" oko Milana, odnosno koji je izlaz, do tvog odredista.
Od Milana do Djenove, imas cca nekih dobrih tri sata neprekidne voznje autom, cca se odnosi na vrijeme koje provedes stajuci na putu.Najbolje to obavi tokom dana, jer zadnji dio puta, kroz Djenovesku dolinu,tu je prilicno veliki broj zavoja i to ostrih i tako do samog grada.
Pazi se na parkiralistima, veliki je broj provala u automobile(osobno iskustvo, ukrali laptop, torbu, kaput, mobitel, sama sam si kriva, jer sam sve ostavila u autu na vidljivom mjestu)A ako idete na pis-pauzu, najbolje ici naizmjenice , tako da je netko uvijek uz auto.Za ostalo ne znam, ako te sta zanima pitaj, cesto sam u tom kraju, i da puno love za autoput, osiguraj si barem 100 eura za naplatne kucice, litra benzina ti je kao i u hr 1euro.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 00:09   #7
Reggio Calabria, POmpei, Rim, Milano, Venezia, Torino, Napoli, Capri, Pisa, Palermo, cijela Toscan je isto lijepa sve to se isplai vidit vjeruj mi
__________________
Boh?
Alyssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2004., 16:02   #8
najveća glupost je otići u Napulj a ne svratiti do Sorrenta i Caprija. za preporučiti što pogledati i gdje pojesti naj sladoled i sl. ti nemam što jer je meni tamo sve bilo unbelievable a i malo je Napulj prevelik da bi čovjek prošao sve. terba ti bar par mjeseci. za Sorrento i Capri moraš imati jebeno puno para. jer npr. Capri ćeš najbolje vidjeti i upoznati, zapravo uopće ćeš uspjeti vidjeti obje strane otoka samo ako platiš taxi namijenjen upravo za to - razgledavanje, koji će te odvesti i u dio gdje "obični smrtnici" turisti ne smiju, upravo ako nisu u takvom taxiju...uglavnom da ne duljim, grijeh je otići u bilo koji grad poput Napulja i okolice na samo sat vremena....i bez podosta para
pripremi se za to da na tanjuru ne smiješ ostaviti ništa u restoranu, jer ako nešto pustiš ideš na razgovor kod šefa kuhinje da mu objasniš što to nije valjalo kod jela kad si pustio na tanjuru ovo je za ozbiljno. također pripremi se na TONE mozazrelle, basilica i pašte. i na to da ćeš u najobičnijem kafiću u Napulju usred noći, oko 3 ujutro, umjesto čipsa uz cugu na stol dobiti servirane male porcije pašte

nda...teško da ćeš išta od ovoga doživjeti u sat vremena. a i za Pompeje ti treba bar jedno popodne:-/

čuvaj torbu u Napulju, svakako
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 22:30   #9
ako odes u rim svakako posjeti parco d'arance, predivno misto, i svakako posjeti jos monte mario, tu ti se nalazi zvjezdarnica i puca pogled na cijeli rim, nikako nemoj preskocit trastevere i tamo otidi na pizzu

a ako ides do milana savjetujem ti da odes i do coma,nekih 50km od milana, predivan grad na jezeru i s jezera imas zicaru koja te vodi u gradic iznad coma koji se zove brunate i od tamo ti puca pogled na cijelo jezero sve do svicarske granice
behehehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 23:41   #10
Moja preporuka je ne zaobici Vicenzu. 10 minuta voznje vlakom od Verone, mali grad, velicine Trogira, a centar je remek-djelo. Nema puno turista, sve je idilicno, gard izgleda kao da ste upali u neku kulisu, a u samom centru nalazi se Palladijev Teatro Olimpico (prva kazaliste sagradjeno nakon antike. Bez pretjerivanja, nista u Italiji (i gotovo nista izvan nje) sto sam kasnije vidjela, nista, nista, nista, nista se ne moze mjeriti s impresivnoscu Teatra Olimpica.
Otpili dosadnu Veronu i pravac u Vicenzu!
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 11:55   #11
U Milano mislim doći navečer, a otići sutradan u podne, pravac Đenova, Pisa i Firenca. U Đenovi i okolici ne puno stajati, osim ako mi spomenete nešto što se *obavezno* mora vidjeti, a u Pisi ćemo se popeti na Kosi toranj. (Malo ga poravnati )

Problem je isplanirati obilazak Milana, da se to malo vremena iskoristi koliko se može. Katedrala, da, ali što još?

Drugo pitanje: što se i koliko rimskih ostataka *stvarno* vidi u Pompejima? Sjećam se muzeja pračovjeka u krapini, gdje imaš pretežno fotografije i makete, a pravi ostaci su negdje u Zagrebu. Nije valjda i ovdje takav slučaj?

Kritičan mi je i dan kada iz Rima ujutro idem za Napulj, a vraćam se navečer istog dana u Rim. Tu također moram dobro znati što i kako u Napulju. Ja bih i Pompeje i Plavu špilju, i pogled na okolicu i malo centar grada... Što još, i nije li i ovo previše?
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:05   #12
U Pompejima imas stvaro toga sta za vidjet, kompletan gradic je sacuvan ulice su i danas kako su i onda bile, poplocane, sacuvane su i razne kuce, ima zanimljivih detalja, tipa ostaci javnih kuca s freskama na zidovima i kipova...a poseban car pompeja sta ima hrpa pasa koji te redovito slijede
nikako ne preskoci pompeje, nece te razocarat.....
behehehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:51   #13
behehehe zaboravio si mumificirane ljude, zaista je šokantno vidjeti kako su bili niskog rasta.....u svakoj sačuvanoj kući možeš vidjeti divne stvari....a na freske posebno obrati pažnju jer uglavnom prikazuju sex Pompejaca takve poze još nisi vidio

nećeš uspjeti vidjeti i Plavu špilju i Pompeje. za obići Pomepeje (na ulasku čekaš pola sata) ti treba nekoliko sati. za doći na Capri, dočekati od turista ulazak u špilju i povratak nazad, bar jedno popodne
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 14:58   #14
Kako je s tim mumificiranim ljudima?
Znači li to da je izvana nekakav omotač nastao od vulkanskog pepela ili čega već, a unutra ostaci tijela čocjeka, kostur ili tako nešto? I jesu li ti mumificirani ljudi poslagani na neke muzejske police, ili su ih ostavili u onom abijentu gdje su poginuli?????
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:02   #15
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Kako je s tim mumificiranim ljudima?
Znači li to da je izvana nekakav omotač nastao od vulkanskog pepela ili čega već, a unutra ostaci tijela čocjeka, kostur ili tako nešto? I jesu li ti mumificirani ljudi poslagani na neke muzejske police, ili su ih ostavili u onom abijentu gdje su poginuli?????
priča kaže da ih je prije 2000 godina prekrila vulkanska lava, onako što su i kako u tom trenutku radili. vrlo su dobro očuvani, u pozama u kojima su umrli. neki spavajući, sjedeći....tijelo izgleda onak' ugljenisano, ali nije ono, odvratno. ne izazivu jezu. dapače, dođu ti skoro pa suze na oči... izloženi su u staklenim sanducima, naravo zaštićeni propisno. to je zapravo jedna od najvećih atrakcija u Pompejima.
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:09   #16
evo ti jedna sličica da si predočiš.
inače ima milijun sajtova o Pompejima, ovaj nije loš da si pogledaš slikice s imenima, ono kao virtual tour
http://www.thecolefamily.com/italy/pompeii/
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 15:27   #17
Hvala!

Ali još ne razumijem, da li organski ostaci tijela dopiru do same površine tih ljudskih figura, ili su ti ostaci zatvoreni unutar nekakve anorganske ljušture? Ako je ljuštura, je li samo par milimetara ili nešto solidnije?

Možda čudno pitanje, ali zanima me.
Zimske Radosti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 23:55   #18
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Hvala!

Ali još ne razumijem, da li organski ostaci tijela dopiru do same površine tih ljudskih figura, ili su ti ostaci zatvoreni unutar nekakve anorganske ljušture? Ako je ljuštura, je li samo par milimetara ili nešto solidnije?

Možda čudno pitanje, ali zanima me.
Koliko ja znam, prilikom iskopavanja Pompeja naišli su na rupe u koje su ulili gips i tako dobili izgled ljudi u trenutku smrti.

Zanimljivo je i to da su većinom poginuli robovi koji su ostali u Pompejima čuvati kuće, dok su njihovi gospodari na vrijeme pobjegli galijama daleko od grada. Da su robovi baš se vidi po samoj fizionomiji tijela, jer su puno manji i zdepastiji od samih Rimljana. Doduše, neki su bili pobjegli na vrijeme i kad su vidjeli da se dogodila eksplozija mislili su da je prošla opasnost i vratili se u grad, ali je onda krenuo vrući pepeo koji je sve zasuo i uništio.

Pompeji su stvarno super i nikako ih ne treba zaobići. Ulice, kuće, vile, terme... Predivno! Nas je vodič odveo do javne kuće (freske sa pozama su super ), ali mi je još bolja bila kuća jedne slobodne umjetnice koja je svoj položaj označila sa kamenim muškim spolnim organom iznad vrata .

Svakako bih preporučila i penjanje na Vezuv. Koji predivan pogled se pruža sa vrha! Tamo me fascinirao i podatak da je Vezuv prije erupcije koja je uništila Pompeje bio visok 2000m, a da je danas visok 1271m. Koju je on masu kamenja već izbljuvao na svoju okolicu, a mogao bi svakog trenutka još!

Napulj je najprljaviji grad u kojem sam bila, ali opet ima neki svoj šarm. Ali je zato okolica predivna! Spavala sam u Sorentu, gradu prepunom limuna. Ma, toliko mi se svidjelo, da se moram uskoro opet vratiti!
Annabel Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:09   #19
Quote:
Zimske Radosti kaže:
U Milano mislim doći navečer, a otići sutradan u podne, pravac Đenova, Pisa i Firenca. U Đenovi i okolici ne puno stajati, osim ako mi spomenete nešto što se *obavezno* mora vidjeti, a u Pisi ćemo se popeti na Kosi toranj. (Malo ga poravnati )
Penjanje na toranj je 15 eura, ali znam da se mora jako dugo čekati. Dobro je što odmah prilikom kupovanja ulaznice kažu kada će se otprilike doći na red. Mi nismo išli gore, jer su nam rekli da ćemo doći na red tek negdje za 2,5 sata, a nismo imali toliko vremena. A samo penjanje i obilazak tornja traje oko pola sata.

No, čitav kompleks na Piazza dei Miracoli u Pisi je predivan! Krstionica, katedrala, toranj... Ja sam ostala bez daha kad sam to sve vidjela! Nijedna slika ne može dočarati tu ljepotu!

A Firenca mi je jedan od najljepših gradova na svijetu i što god tamo pogledaš i obiđeš nećeš pogriješiti.
Annabel Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2004., 09:47   #20
Bergamo, Milano, Italija

Jel letio netko sa Bergama ?
Idem vlakom iz Zagreba do Milana i trebam doć nekako do Bergama jer letim za Pariz ! KOlko je udaljen od centra grada i kak je nabrže i najbolje doći ? Fala svima !
__________________
emo in da houzz !!
emodyne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.