Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2007., 17:29   #21
Rodni list & narodnost

Pomalo možda glupavo pitanje, ali eto :

Što vam piše pod "narodnost" u rodnom listu? jel samo ja imam samo crtice ili i drugi ?
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 17:44   #22
HRVAT

A što bi drugo?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 18:05   #23
Očito može biti i nešto drugo, čim pitam! ! !

Jel zna netko kome se trebam obratiti da to promjenim?
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 18:21   #24
Quote:
simba kaže: Pogledaj post
Očito može biti i nešto drugo, čim pitam! ! !

Jel zna netko kome se trebam obratiti da to promjenim?
Odeš u MUP, i tražiš novi rodni list i promjenu podatka.Možeš biti ono što se osjećaš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 18:28   #25
Vjerovatno na istom mjestu gdje i dižem rodni list ?...nećem imat crtice
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 20:18   #26
pa mislim da smo svi hrvati ali različite vjeroispovjesti.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 21:12   #27
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
pa mislim da smo svi hrvati ali različite vjeroispovjesti.
Molim?

Niti smo svi Hrvati, niti svi vjeroispovijedamo.

Šala
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 21:35   #28
crtice su ti zato sto ti se mama i tata nisu izjasnili glede narodnosti kad su te upisali;vjerojatno si rodjen prije 90-tih,....(a bolje crtice neg da ti vjecno pise "jugoslaven" ko mojoj frendici
- mislim da se crtice ne mogu mijanjat?!?!? jer ne mogu se mijenjat te glavne rubrike?!?! vjerojatno bi ti stavili biljesku u napomene na dnu....
na svom radnom mjestu pregledavam svakodnevno puno rodnih listova, i uglavnom su crtice....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 21:44   #29
Kolko znam meni piše Državljanstvo: Hrvatsko, Narodnost: -----
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:10   #30
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Odeš u MUP, i tražiš novi rodni list i promjenu podatka.Možeš biti ono što se osjećaš.
MUP nema ništa s rodnim listom. Oni imaju rubriku nacionalnost u svojim bazama (ispunja se kod traženja osobne), a ovo s rodnim listom - mislim da se nacionalna pripadnost više ne piše na izvodu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:34   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
MUP nema ništa s rodnim listom. Oni imaju rubriku nacionalnost u svojim bazama (ispunja se kod traženja osobne), a ovo s rodnim listom - mislim da se nacionalna pripadnost više ne piše na izvodu.
piše, piše, a kako je narodnost posve nebitna (ne mislim tu na nacionalni ponos) mislim da se takve promjene ne provode, ali ako bas inzistiras, to ti je 70kn biljega i opet ces imat crtice, promjena ce biti samo u napomeni
- a sto se tice narodnosti u ostalim obrascima - to ne moras navoditi, tj. nisi obvezan izjasnjavati se o narodnosti, zato i postoje "crtice"
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:43   #32
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
piše, piše, a kako je narodnost posve nebitna (ne mislim tu na nacionalni ponos) mislim da se takve promjene ne provode, ali ako bas inzistiras, to ti je 70kn biljega i opet ces imat crtice, promjena ce biti samo u napomeni
- a sto se tice narodnosti u ostalim obrascima - to ne moras navoditi, tj. nisi obvezan izjasnjavati se o narodnosti, zato i postoje "crtice"
Da, uvijek imaš pravo ne izjasniti se.

Inače nacionalna pripadnost je bitna samo za izbore, tj. mogućnost glasovanja na manjinskoj listi i u nekim slučajevima kod dobivanja posla u javnim službama (gdje se traži propocionalna struktura). No, za birački popis vjerojatno se koristi MUP-ova baza prebivališta, rodni list nema bitne podatke za to.

Mada, u biti je ne bi ni trebalo tražiti kod ispunjavanja podataka za rodni list djeteta - nacionalnost je osobni odnos pojedinca prema naciji, osjećaj pripadnosti, zajedničke povijesti, obrazaca ponašanja, jezika i sl., to je jednostavno stvar koju svatko za sebe treba odrediti. A u doba kada se pojedinca upisuje u maticu rođenih, u roku 30 dana od poroda, još se baš i ne izjašnjava naconalno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:51   #33
Piše mi Hrvat....možda je tebi narodnost Crtica (-)
PeGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 01:53   #34
Quote:
SETRA Samoborček kaže: Pogledaj post
Kolko znam meni piše Državljanstvo: Hrvatsko, Narodnost: -----
Moguće da ispisuje osnovni upis, a nekada se nacionalna pripadnost možda i nije revno bilježila (oni rođeni prije 1974. su znali imati i problema jer se nije pazilo ni na republičko državljanstvo).

Evo, meni na Izvodu iz matice vjenčanih uredno piše nacionalna pripadnost, ali je mjesto JMBG-a niz crtica, kao da je to top-secret.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 10:59   #35
Khm,kuzim...
moze li mi netko objasniti razliku između narodnosti i nacionalnosti?

Što ako sam tu rođena, imam državljanstvo, tata mi je odavdje a mama iz BIH, a ja se se deklariram kao Bošnjakinja. Da li je to narodnost ili nacionalnost?....niš mi nije jasno
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:06   #36
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
HRVAT

A što bi drugo?


Quote:
camus kaže: Pogledaj post
(a bolje crtice neg da ti vjecno pise "jugoslaven" ko mojoj frendici
Zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakooooooooooooooooooooon!! !
Mislim na to da piše "Jugoslaven", a ne na "bolje neg da ti vječno piše jugoslaven".
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:11   #37
Quote:
simba kaže: Pogledaj post
Khm,kuzim...
moze li mi netko objasniti razliku između narodnosti i nacionalnosti?

Što ako sam tu rođena, imam državljanstvo, tata mi je odavdje a mama iz BIH, a ja se se deklariram kao Bošnjakinja. Da li je to narodnost ili nacionalnost?....niš mi nije jasno
Zapravo, nacionalnost i narodnost se u hrvatskom miješaju i izjednačavaju.
U engleskom i francuskom, npr. nationality/nationalité znači državljanstvo. U engleskom se to vidi po nazivu Croatian (francuski ne znam) - dakle, bilo koji državljanin Hrvatske. Narodnost je etnička pripadnost, engl. Croat - isključivo Hrvat, ne i pripadnik nacionalne manjine u RH.

Recimo, ne znam kako bi se to izrazilo za Hrvate i državljane R. Hrvatske, ali recimo Srbi su narodnost, a Srbijanci su državljani Srbije, ali nisu svi Srbi.

A vjeroispovijest je već totalno deseta priča.

Bošnjak bi bila narodnost, Hrvat (uvjetno rečeno, možda bolje Hrvatijanac [Croatian] ) državljanstvo, a musliman vjeroispovijest. Ispravite me ako griješim.
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 11:15   #38
ja sam isto crtica.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 09:28   #39
Ja mislim da je stvar u ovome :
nekad (prije 1990) u obrascu rodnog lista uopće nije postojala rubrika narodnost ...onda su je uveli, ali je nisu ispunjavali sami, normalno...
nego kako se ko u međuvremenu izjašnjavao tako su oni ispunjavali ...
dakle, ako imate crtice znači da nikad niste došli u matični ured i rekli upišite mi to i to u rubriku narodnost ...
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 09:34   #40
Thumbs down

Quote:
simba kaže: Pogledaj post
Pomalo možda glupavo pitanje, ali eto :

Što vam piše pod "narodnost" u rodnom listu? jel samo ja imam samo crtice ili i drugi ?
Možda kasnim par godina ali sam tek prije dva mjeseca podizala izvod za sina koji je trebao kod upisa u srednju školu: dijetetu piše narodnost: -, državljanstvo: bosansko-hercegovačko?Tu nastaje vrlo zanimljiva diskusija između mene i date gospođe u Matičnom.Dijete je rođeno u Hrvatskoj, ja živim tu već 40 i kusur godina(jedina moja mana je što sam se rodila u Banja Luci)i to je razlog njegovog državljanstva.Ne možeš vjerovati.Živjela birokracija i demokracija!Sva sreća da se nisam rodila u Tunguziji.....
__________________
alex13
alex13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.