Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2007., 18:57   #21
Čini mi se da je biti slobodan moguće samo privremeno. Ono od čega se oslobađa, samo se privremeno ukida i uspostavlja kao novi i kompleksniji sadržaj za nove napore oslobađanja. Pretpostavljam da u tom procesu stupnjevito dolazi do kvalitativnih promjena: npr. osvještava se sam proces kao beskonaćni napor oslobađanja što subjektu pomaže da transcendira sebe iz procesa i tako uspostavi ostvarivu ideju slobode u filozofskom, religijskom ili umetničkom naporu (znanost?).
Sloboda time postaje vremenita i pojavljuje se kao privremeno odsustvo sadržaja kojeg je ukinula (zamjenila?). Apsolutna sloboda ili biti slobodan bez napora mišljenja (čina?) izgleda kao dogma sa kojom se sve više ljudi trudi zamagliti i falsificirati samu ideju slobode.
Harmakis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 19:08   #22
Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
Sto je uopce sloboda prema vasem misljenju,
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
kakvi su vasi argumenti sto se tog tice?
Da li je pojedinac zbilja slobodan i odlucuje o svojim akcijama, ili je pak
covjekovo djelovanje determinirano i mi samo mislimo da smo slobodni?
Obrazlozite odgovore, silno me zanimaju tudji (vasi) stavovi u vezi ovog
Postoje neke okolnosti ( ), a mi imamo sposobnost sagledavanja tih okolnosti i to je ono što je sloboda. Sagledavanjem tih okolnosti stvaramo opet nove okolnosti i tako dalje.

Dakle, nismo slobodni u smislu da imamo potpuni utjecaj na te okolnosti, ali nismo ni ne-slobodni u smislu da ne možemo sagledavati te okolnosti.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 19:22   #23
Slobodu sadrži mogućnost izbora i prisutnost svijesti. Čovjek je slobodan odrediti prioritete, mjeru i načine u kojoj će pristupiti kojim potrebama, željama, očekivanjima, strahovima od kojih svi imaju izvor u njegovoj sumnji i neznanju o tome kako točno zadovoljiti sam sebe. Da zna cijeli raspon njegove slobode bio bi u tome da svjesno naškodi sam sebi ili ugodi. Da zna možda bi baš svi postupili isto, život predvidljiv. Ovako čovjeka njegovo neznanje i glupost čine slobodnim i život ponekad komičnim, ponekad tragičnim. Možda se Bog, stvorivši nas, htio samo našaliti.
filozof28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:06   #24
sloboda-Činiš što hoćeš i kako hočeš dok drugom ne smetaš i ne ugrožavaš!

btw-učimo u školu-Političku,tržišnu,građansku i poduzetničku?
 
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 23:16   #25
Sloboda izvana ne postoji.

Potpuno smo determinirani i slobodni izbor je vrlo uzak i malen.

Ograničeni smo društvom, načinom zarađivanja novaca, ne možemo da ne jedemo i ne možemo bez skloništa i zato smo prinuđeni da budemo ukljopljeni unutar strukture naše civilzacije, da trpimo nekog šefa, da od države čekamo neku naknadu, da plaćamo struju, da podnosimo starost ili bolest pa time i ovisnost o nekim strukturama, ili drugim ljudima , ovisni smo jedni o drugima i o sustavu, a da ne govorim kako nas društvo u kojem novac kako sredstvo razmjene determinira da ne možemo doći do osnovnih uvjeta življenja ako ga na neki način ne zarađujemo itd.

Apsolutne slobode nema, svi smo vezani s nečim i svi smo dio istog društva iz kojeg ne možemo pobjeći.... samo u nekim minornim stvarima imamo slobodu izbora npr što ćemo odjenuti ili kojim putem ćemo na posao, vanilija ili čokolada, kafa ili coca cola. nešto minorno, bez veze....

Ali s druge strane postoji naš unutarnji svijet, svijet uma, duha, ideja, emocija koji apsolutno slobodan i imamo potpunu i neograničenu slboodu da biramo svoje reakcije, da biramo svoje stavove, da biramo svoje motive, da biramo svoje osjećaje, da biramo svoju filozofiju, da tražimo istinu, da se nečemu predamo ili ne, da volimo ili ne... itd..... To unutarno polje je polje istinske slobode. Vani smo svi u okovima, izvana smo međuovisni, iznutra smo svi slobodni.

Međutim većina ljudi je ili uspavana ili potpuno komatozna pa ne iskorištava ove potencijale slobde jer ni ne znaju da je imaju.

Birati recimo svoju reakciju je vrhunska sloboda. Samo to ako uspiješ, snaga tvoje unutarnje slobode je neograničena.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 02:07   #26
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Ali s druge strane postoji naš unutarnji svijet, svijet uma, duha, ideja, emocija koji apsolutno slobodan i imamo potpunu i neograničenu slboodu da biramo svoje reakcije, da biramo svoje stavove, da biramo svoje motive, da biramo svoje osjećaje, da biramo svoju filozofiju, da tražimo istinu, da se nečemu predamo ili ne, da volimo ili ne... itd..... To unutarno polje je polje istinske slobode. Vani smo svi u okovima, izvana smo međuovisni, iznutra smo svi slobodni.
Ti baš ne voliš Freuda, zar ne?
U psihičkom svijetu, u toj našoj unutrašnjosti....barem prema starom bečkom gosponu...ima jako malo slobode
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 03:01   #27
Bit postojanja je biti percipiran. Ako nije percipirano, ne postoji.
Sloboda je slobodna percepcija. Slobodnom percepcijom utječemo na stvarnost.
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 01:37   #28
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Ti baš ne voliš Freuda, zar ne?
U psihičkom svijetu, u toj našoj unutrašnjosti....barem prema starom bečkom gosponu...ima jako malo slobode
Reicmo da te iznervira šef na poslu. Ako svaki put recimo reagiraš tako da te uhvati napad bijesa (kojeg potiskuješ i koji te onda iznutra izjeda) - onda je freud u pravu.

Ali ako kažeš - ovi čovik je neka nadrkana budala, ima mentalnih problema i sadist je i ako ću sad se ljutiti na njega i ako me obuzme bijes uvuka me je u svoju priču i postajem samo reaktivna lutka u njegovim rukama. Umjesto toga biram:

a) da mu mirno objasnim
b) da šutim
c) da ga prijavim nadređenima
d) da izađem iz prostorije i odem popiti kafu
e) da ga centriram šakom

To onda nije reakcija koja je instiktivna, programirana, kodirana, izvjesna, predvidljiva, nego je ODGOVOR kojeg smo sami izabrali. To je naša sloboda i možda čak i jedina naša sloboda. Koju naravno skoro nitko ne koristi jer su ljudi uglavnom šta kaže gurujieff automati, mehanička pojava i rijetko tko je bar malo budan pa da vlada svojim unutarnjim prostorom.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 01:40   #29
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
Bit postojanja je biti percipiran. Ako nije percipirano, ne postoji.
Sloboda je slobodna percepcija. Slobodnom percepcijom utječemo na stvarnost.
kako to misliš da je slobda - sloboda percepcije.... I da je bit postojanja biti percipiran....
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 01:43   #30
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Reicmo da te iznervira šef na poslu. Ako svaki put recimo reagiraš tako da te uhvati napad bijesa (kojeg potiskuješ i koji te onda iznutra izjeda) - onda je freud u pravu.

Ali ako kažeš - ovi čovik je neka nadrkana budala, ima mentalnih problema i sadist je i ako ću sad se ljutiti na njega i ako me obuzme bijes uvuka me je u svoju priču i postajem samo reaktivna lutka u njegovim rukama. Umjesto toga biram:

a) da mu mirno objasnim
b) da šutim
c) da ga prijavim nadređenima
d) da izađem iz prostorije i odem popiti kafu
e) da ga centriram šakom

To onda nije reakcija koja je instiktivna, programirana, kodirana, izvjesna, predvidljiva, nego je ODGOVOR kojeg smo sami izabrali. To je naša sloboda i možda čak i jedina naša sloboda. Koju naravno skoro nitko ne koristi jer su ljudi uglavnom šta kaže gurujieff automati, mehanička pojava i rijetko tko je bar malo budan pa da vlada svojim unutarnjim prostorom.
Kužim ja kaj misliš i slažem se. Al takva kontrola poriva i nagona moguća je i naravno poželjna u ovakvim, konkretnim situacijama. Ali ako govorimo općenitije...o "težnjama i čežnjama" ...onda smo puno manje slobodni nego bismo možda željeli biti
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 02:32   #31
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Kužim ja kaj misliš i slažem se. Al takva kontrola poriva i nagona moguća je i naravno poželjna u ovakvim, konkretnim situacijama. Ali ako govorimo općenitije...o "težnjama i čežnjama" ...onda smo puno manje slobodni nego bismo možda željeli biti
slažem se .... to je teži dio. Shvaćam što hoćeš reći. U pitanju su fine suptilne stvari da bi se moglo ovako u kratko generalizirati .... No ne radi se o kontroli radi se u biti o unošenju svijesti u svoje riječi, misli i dijela. Ne radi se niti o borbi sa onim šta je u nama priroda jer priroda je mudra i ne treba ići protiv nje. Sve u svemu taj prostor slobode je ima bit mali a za proširit ga treba radit na tome. To je onako neki moj zaključak na osnovu mog iskustva i na osnovu onog šta sam pročitala od onih koji su bistriji od mene. A ti što misliš? ima li slobode ili je nema?
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 19:39   #32
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
kako to misliš da je slobda - sloboda percepcije.... I da je bit postojanja biti percipiran....
Bit postojanja je biti percipiran. Ako nešto nije percipirano ne postoji. Jednostavan primjer, ako ti ne vidiš dugu na nebu, ona za tebe ne postoji.
Ako nešto ne možeš percipirati ni na koji način, tada to ne postoji u tvojoj stvarnosti, možemo reći i da ne postoji.
Već sama pomisao na nešto, može biti percepcija.
Kada ti netko kaže za nešto, to je opet percepcija.
No ako ne postoji nikakva precepcija o nečemu, tada to zaista ne postoji, u tvojoj stvarnosti, a to je jedino bitno.
Percepcija je širok pojam, može se vidjeti, ćuti, pomisliti, dokazati, testirati, nagađati, bilo šta. No ako baš ništa od toga ne postoji, tada to nešto za tvoju stvarnost zaista ne postoji. Bez obzira da li je to tebi pred nosom a ti npr ne vidiš, tj ne možeš percipirati. Za tebe to ne postoji u tom slučaju. Ako postoji nekom drugom, to je druga stvarnost, koju ti opet nikada nećeš saznati, ako ti ta osoba to ne ukaže, tj ako ti to ne percipiraš.
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 02:33   #33
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Ne radi se niti o borbi sa onim šta je u nama priroda jer priroda je mudra i ne treba ići protiv nje. Sve u svemu taj prostor slobode je ima bit mali a za proširit ga treba radit na tome. To je onako neki moj zaključak na osnovu mog iskustva i na osnovu onog šta sam pročitala od onih koji su bistriji od mene. A ti što misliš? ima li slobode ili je nema?
Pa....ja sam, kad god bi razmišljao o slobodi, zapravo gotovo uvijek mislio na njezinu društvenu dimenziju, dakle "moja (ili tvoja, ili njegova) sloboda među drugima. A u vezi psihičkog svijeta...da, i ja mislim da je prostor slobode mali i da svakog čeka veliki napor (ajmo to nazvat usavršavanje i sazrijevanje iako baš i s tim pojmovima sve ne štima) da ga proširi. Na mene je, moram priznati, psihoanaliza dosta utjecala, a pogotovo njezin apriori da čovjek zapravo, unatoč svim suprotnim tvrdnjama od strane raznih skupina i "mudraca", počiva i počinje na onom životinjskom.
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 15:49   #34
Sagledajmo pojam reinkarnacije s njegove filozofske razine. Daklem, beskrajno ponavljanje bedastoća koje nas čine neslobodnim, slobodnim samo u smislu da ih ponovimo. Koliko hrabrosti treba za promjenu? Koliko hrabrosti treba prvoj karti Velike Arkane - Ludi (0) da se upusti u nešto novo, da se baci u bezdan neočekivanog i nepoznatog? Koliko je bitan determinizam i fatalizam, odnosno reinkarnacija nas samih, naših postupaka, djelovanja, uobražavanje našeg čina slobode - odgovor glasi: za našu slobodu totalno kontraproduktivan. Pitanje glasi: koliko naših vlastitih reinkarnacija proživljavamo unutar našeg jednog jedinog života?!
Sagledajmo fenomen prosvjetljenja s filozofske razine, odnosno visokog stupnja svijesti u kojima nam kockice bivaju posložene, gdje mi nismo marionete ili si čak možemo dozvoliti živjeti u "zemaljskom kraljevstvu", naravno, metaforički rečeno.
Mislim da sloboda postoji, potpuna sloboda, a ne ona hoćemo li da danas jesti bajadere ili ratluk, hoćemo li glasovati za Tita ili Hendrixa!!!
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 20:04   #35
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Pa....ja sam, kad god bi razmišljao o slobodi, zapravo gotovo uvijek mislio na njezinu društvenu dimenziju, dakle "moja (ili tvoja, ili njegova) sloboda među drugima. A u vezi psihičkog svijeta...da, i ja mislim da je prostor slobode mali i da svakog čeka veliki napor (ajmo to nazvat usavršavanje i sazrijevanje iako baš i s tim pojmovima sve ne štima) da ga proširi. Na mene je, moram priznati, psihoanaliza dosta utjecala, a pogotovo njezin apriori da čovjek zapravo, unatoč svim suprotnim tvrdnjama od strane raznih skupina i "mudraca", počiva i počinje na onom životinjskom.
Nesumnjivo ima tog životinjskog i instiktivnog u nama - ali čovjek nije samo životinja, on je spoj životinjskog, ljudskog i duhovnog.

Ako smo svi mi utjelovljene duše, ako je tijelo vozilo za dušu, onda je životinjsko u nama samo materijalno stanje u kojem se duh zatekao.

Gliedajući svijet oko nas, gledajući ponašanje ljudi čini se da čovjek uza sav tehnološki napredak i kulturu nije evoluirao dalje od svijesti čopora.

I dalje se pojedinci bore da zauzmu šta više teritorija šume, i dalje su alfa mužjaci gore, na vrhu stabla i dobijaju dobre i plodne ženke ako imaju veliku teritoriju, i dalje se sve vrti oko hrane i kako je nabaviti i skloništa i ženki i kolektivnog ratovanja sa drugim čoporima radi teritorija koji će donositi hranu ili neku drugu vrstu energije.....

Sve je suptilnije ali u osnovi motiv je ostao isti. Zato je freud rekao da je kultura samo tanki sloj preko ljudskog bića, kad se zagrebe samo malo po tom sloju odmah se pojavi divljak.

To ne primjećivati znači stavljati glavu u pijesak. Zato sam malo elitista - masa je još uvijek više manje zasnovana na čoporskom sustavu vrijednosti ali isto vidim jasno da neki ljudi uopće nisu takvi i da su se evolucijski izdigli iznad vukova i da je njihov sustav vrijednosti skroz drukčiji i da je divljak u njima pripitomljen i da su prije svega putnici u jednoj avanturi koja se zove život i svaka prepreka im je izazov da napreduju i dobiju još više mudrosti, svijesnosti i osobne slobode.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2007., 01:48   #36
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Reicmo da te iznervira šef na poslu. Ako svaki put recimo reagiraš tako da te uhvati napad bijesa (kojeg potiskuješ i koji te onda iznutra izjeda) - onda je freud u pravu.

Ali ako kažeš - ovi čovik je neka nadrkana budala, ima mentalnih problema i sadist je i ako ću sad se ljutiti na njega i ako me obuzme bijes uvuka me je u svoju priču i postajem samo reaktivna lutka u njegovim rukama. Umjesto toga biram:

a) da mu mirno objasnim
b) da šutim
c) da ga prijavim nadređenima
d) da izađem iz prostorije i odem popiti kafu
e) da ga centriram šakom

To onda nije reakcija koja je instiktivna, programirana, kodirana, izvjesna, predvidljiva, nego je ODGOVOR kojeg smo sami izabrali. To je naša sloboda i možda čak i jedina naša sloboda. Koju naravno skoro nitko ne koristi jer su ljudi uglavnom šta kaže gurujieff automati, mehanička pojava i rijetko tko je bar malo budan pa da vlada svojim unutarnjim prostorom.
draga tatijana...da ja tebi mirno objasnim da uzrok našeg napadaja bijesa ne leži u nekoj nadrkanoj budali ...nego isključivo u nama...i da je problem upravo i baš u tome da čovjek u određenoj situaciji nema vremena ni prostora za odluku... jerbo ga napad bijesa preduhitri...u čemu i jest upravo naša
ne-sloboda...
ondak se dakle naša sloboda nalazi u mogućnosti da otkrijemo stvarne uzroke naših bijesnih ispada ....
razriješimo ih u sebi i sa sobom i tek tako se oslobodimo prisil(n)e reakcije..
odnosno dođemo do situacije da slobodno odlučimo šta i kako...
sve dok uzroke svojih reakcija budemo tražili u u drugom i drugima...dakle na pogrešnom mjestu (gdje se oni ne nalaze) naši izgledi za vladanje vlastitim unutarnjim prostorom su minimalni bolje rečeno nikakvi...
razum je ovdje međutizin potpuno nemoćan...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 16:17   #37
Sloboda je kad izađeš na svježi zrak, pustiš "vjetar" i uživaš u krajoliku.
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 21:51   #38
Quote:
Pandora10 kaže: Pogledaj post
draga tatijana...da ja tebi mirno objasnim da uzrok našeg napadaja bijesa ne leži u nekoj nadrkanoj budali ...nego isključivo u nama...i da je problem upravo i baš u tome da čovjek u određenoj situaciji nema vremena ni prostora za odluku... jerbo ga napad bijesa preduhitri...u čemu i jest upravo naša
ne-sloboda...
ondak se dakle naša sloboda nalazi u mogućnosti da otkrijemo stvarne uzroke naših bijesnih ispada ....
razriješimo ih u sebi i sa sobom i tek tako se oslobodimo prisil(n)e reakcije..
odnosno dođemo do situacije da slobodno odlučimo šta i kako...
sve dok uzroke svojih reakcija budemo tražili u u drugom i drugima...dakle na pogrešnom mjestu (gdje se oni ne nalaze) naši izgledi za vladanje vlastitim unutarnjim prostorom su minimalni bolje rečeno nikakvi...
razum je ovdje međutizin potpuno nemoćan...
Panodra draga, to isto sam i ja rekla. Izgleda da sam zbrčkano napisala pa nisam bila jasna. Sve se slažem. Preskočila dio koji si ti dodala tj - otkirvanja stvarnih uzroka - odnosno da je odbaciti reaktivnost u stvari dio rada na sebi.

No međutim ne smatram da stvari uzroci leže u nekom psihološkom uzroku tipa tata je bio strog ili imam potisnuti bijes jer mi nisu dali da se izražavam i sl.

Bijes ili ljutnja kod ljudi je isto kao lavež kod pasa. To smo zatekli našim rođenjem. Svi se rodimo sa svim onim što leži u čovjekovoj prirodi, svi u sebi imamo -i ljutnju i bijes i ljubomoru jednako kao sućut, nježnost, privrženost, sposobnost da volimo, jednako kao i strahove stid sumnje itd - sve to imaju svi ama baš svi. U različitom stupnju naravno.

Reaktivnost se spriječava sa znanjem sa unošenjem svijesti u svoju reaktivnost, ne potiskivanjem i ne popuštanjem već osvjetljivanjem onog što se dešava. U psihologiji je poznato da ako promatraš emociju da više nisi u njoj nego da si pažnju preselio iz onog dijela mozga koji je reptilski i u kojem se emocije stvaraju u fronatlni tj čeoni dio korteksa gdje su više intelektualne funkcije tako da ne možeš paralelno i biti ljuta i ljutnju promatrati ..... to je vještina koja je dovoljna.... samo se prebaciti na promatranje. ali istovremeno slažem se, na tome treba raditi.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 21:54   #39
Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
Sto je uopce sloboda prema vasem misljenju,
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
kakvi su vasi argumenti sto se tog tice?
Da li je pojedinac zbilja slobodan i odlucuje o svojim akcijama, ili je pak
covjekovo djelovanje determinirano i mi samo mislimo da smo slobodni?
Obrazlozite odgovore, silno me zanimaju tudji (vasi) stavovi u vezi ovog
čovjek se ja mislim osjeća slobodno kad ima mogućnost činiti sve ono što ga ostvaruje u onome svijetlu u kojem sam sebe vidi i u što vjeruje....i ako to ne smeta drugima...jer je svaka sloboda ograničena slobodom drugoga...znači sloboda je sve ono što tako djeluje na čovjeka...sve ostalo je patnja...
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2007., 15:43   #40
ima li netko volje da mi objasni pojam determinizam?
imam neko svoje misljenje sto je to (nisam imala sociologiju kao predmet) al ako ima netko volje pojasnit mi, bilo bi super
anisja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.