Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 17:13   #9941
a to sam i ja mislio - lako fizička ovisnost, jebe me psihička, ali nije tako. Kad je nikotin preko žvakaće namiren, nema baš previše te žudnje. Iako sam za sebe mislio da će biti sasvim suprotno, da nije stbar u nikotinu, ali je..

Ono što me možda i najviše motivira je višak energije, odnosno manjak umora. netko je to na forumu dobro opisao - nema tih oscilacija, popodnevnih čewstih spavanja itd... Mani se tako svodio dan - ujutro happy, poslje 4 popodne, umor pa odpavam sat dva, pa ok, i onda po noći još spavam 8-9 sati. Kad pušim spavam dnevno oko 9-10 sati, a sad mi je dosta 8-8,5. Stvarno nikotion loše utječe na energiju i oscilacije. Već sam napisao da mi je izazivao temperature...
Kažem, to mi je za sad najvažnija stavka za prestati jer sam relativno mlad pa se bolesti baš i ne bojim, novce ću potrošiti drugdje, a nemam ništa protiv smrada cigarete i odjeće...
Plavi Avion is offline  
Old 26.02.2015., 22:15   #9942
Quote:
Plavi Avion kaže: Pogledaj post
a to sam i ja mislio - lako fizička ovisnost, jebe me psihička, ali nije tako. Kad je nikotin preko žvakaće namiren, nema baš previše te žudnje. Iako sam za sebe mislio da će biti sasvim suprotno, da nije stbar u nikotinu, ali je..
Sve 5, ako osjecas da ti pomaze, samo daj.
Flasteri i zvake su za sada sluzbeno dozvoljeni nadomjestci manje stetni od pusenja.
E sad, jel to stvarno tako ili je do farmaceutske industrije koja zeli prodat muda pod bubrege...manje je bitno. Sve dok te drzi dalje od cigarete.

Uostalom, tek si na pocetku, jos letis prvih 9-10 euforicnih dana nepusenja.
Ako te i dalje bude drzala takva snaga i slast, nek ti je sa srecom.
Quote:

Ono što me možda i najviše motivira je višak energije, odnosno manjak umora. netko je to na forumu dobro opisao - nema tih oscilacija, popodnevnih čewstih spavanja itd... Mani se tako svodio dan - ujutro happy, poslje 4 popodne, umor pa odpavam sat dva, pa ok, i onda po noći još spavam 8-9 sati. Kad pušim spavam dnevno oko 9-10 sati, a sad mi je dosta 8-8,5. Stvarno nikotion loše utječe na energiju i oscilacije. Već sam napisao da mi je izazivao temperature...
Kažem, to mi je za sad najvažnija stavka za prestati jer sam relativno mlad pa se bolesti baš i ne bojim, novce ću potrošiti drugdje, a nemam ništa protiv smrada cigarete i odjeće...
Meni je prvih mjesec dana bilo koma. Koliko se sjecam tog perioda. Mutno. Glavinjala ko sipa izgubljena u svom crnilu. Odatle i nik. Glavonozac, jelte

Ovo sa temperaturom nisam osjetila, doduse, nisam nikad ni mjerila temperaturu osim ako se ne bih osjecala temperaturno bolesno.
Hocu rec, nisam je mjerila ' na zdravo' pa da bih biljezila razliku prema onome sto mi kaze toplomjer.

Nespavanje, umor, nadrkanost, placljivost, eksplozivnost....sve je bilo izrazenije nego obicno. Ali ja sam klimaktericna bab....zena pa mi je tesko odvojiti prirodni proces staracke nadkanosti i cangrizavosti od onog uzrokovanog apstinencijom od pljuga.

Apetita sam, bogu fala, uvijek imala, ono sto mi je stvorilo problem je manjak samokontrole. Opravdavala sam se nepusenjem....tipa...ne pusim pa neka imam kompenzacijsko zadovoljstvo u necem drugom a da nije nemoralno.
Uz to sam smanjila i fitnes jer mi je otisao omiljeni trener, jako feš decko. Nije mu bilo ni 40.
U, sad je ovo ispalo kao da je covjek umro, ali nije. Ziv je i zdrav samo sto ne vodi vise satove tamo gdje sam isla. Sto mi dodje kao da je i mrtav. Mah, ko ga jeb...ferma.
Sad ce proljece, ljepsi i dulji dani, treba se aktivirat nakon zimskog mirovanja.

Ne da mi se sad gledat na kalendar.....sta si ti prestao kako je pocela korizma?
Ocekivala sam vise tih novih patnika kojima se korizma cini kao dobar razlog za pocetak zdravog i mirisljavog zivota.

Imala sam poznanicu koja nije pusila u korizmi i kaze da joj to upoce nije bio problem.
A da joj je najveci gust bio zapalit onu prvu nakon uskrsnjeg dorucka.
Kefalopod is offline  
Old 26.02.2015., 23:01   #9943
Ja isto nemam nista protiv smrada od cigareta, cak mi malo i mirisi (osim par brendova koji mi smrde nekim svojim posebnim mirisom ).
Bolesti me strah reci da se ne bojim, ali nekako se trudim o tome ne razmisljati, jer da krenem vjerojatno bi se prejako prepala, pa kako to uvijek maknem u stranu, ne mogu se time ni motivirati.

E sad sto me tocno motivira malo mi je tesko opisati, nekako ovo kratko vrijeme sto ne pusim sam se pocela sjecati same sebe od prije nego sto su mi cigarete postale centar svijeta, i ta 'ja' mi se sviđa vise od ove ovisne.
Motivira me to sto bi si htjela biti prijatelj, nego ko pazi na sebe, ko se dozivljala ozbiljno. Nekako bi radije provela zivot s nekim ko me nema potrebu trovati svaki dan

A malo mi je promijenilo perspektivu ono od Carra sto kaze da ono sto pusac dozivljava uzitkom u cigareti, nije zapravo izvorni uzitak u cigareti (jer smo svi radili na tome da dodemo do toga da uzivamo u cigareti) nego uzitak u prestanku mucenja dok cekamo na cigaretu. A svaka cigareta pojacava to mucenje, stres, anksioznost između cigareta. I tako, to mi ima jako smisla...
daneejela is offline  
Old 27.02.2015., 10:30   #9944
Pozdrav svima! Ja, okorjeli pusac, sa mnogim neuspjelim pokusajima prestanka pusenja, trenutno cekam u Beogradu pored klinike Allena Carra za odvikavanje od pusenja. Knjigu sam procitao nekoliko puta, i sjajna je. Nadam se da je klinika jos jaca i da ce mi pomoci da ovaj put zaista ostavim cigarete. Pijem kavu, pusim, i za 15 minuta ulazim na 6 satno predavanje. Drzite mi fige
Red_bullet is offline  
Old 27.02.2015., 10:33   #9945
Quote:
Kefalopod kaže: Pogledaj post
Sve 5, ako osjecas da ti pomaze, samo daj.
Flasteri i zvake su za sada sluzbeno dozvoljeni nadomjestci manje stetni od pusenja.
E sad, jel to stvarno tako ili je do farmaceutske industrije koja zeli prodat muda pod bubrege...manje je bitno. Sve dok te drzi dalje od cigarete.

Uostalom, tek si na pocetku, jos letis prvih 9-10 euforicnih dana nepusenja.
Ako te i dalje bude drzala takva snaga i slast, nek ti je sa srecom.


Meni je prvih mjesec dana bilo koma. Koliko se sjecam tog perioda. Mutno. Glavinjala ko sipa izgubljena u svom crnilu. Odatle i nik. Glavonozac, jelte

Ovo sa temperaturom nisam osjetila, doduse, nisam nikad ni mjerila temperaturu osim ako se ne bih osjecala temperaturno bolesno.
Hocu rec, nisam je mjerila ' na zdravo' pa da bih biljezila razliku prema onome sto mi kaze toplomjer.

Nespavanje, umor, nadrkanost, placljivost, eksplozivnost....sve je bilo izrazenije nego obicno. Ali ja sam klimaktericna bab....zena pa mi je tesko odvojiti prirodni proces staracke nadkanosti i cangrizavosti od onog uzrokovanog apstinencijom od pljuga.

Apetita sam, bogu fala, uvijek imala, ono sto mi je stvorilo problem je manjak samokontrole. Opravdavala sam se nepusenjem....tipa...ne pusim pa neka imam kompenzacijsko zadovoljstvo u necem drugom a da nije nemoralno.
Uz to sam smanjila i fitnes jer mi je otisao omiljeni trener, jako feš decko. Nije mu bilo ni 40.
U, sad je ovo ispalo kao da je covjek umro, ali nije. Ziv je i zdrav samo sto ne vodi vise satove tamo gdje sam isla. Sto mi dodje kao da je i mrtav. Mah, ko ga jeb...ferma.
Sad ce proljece, ljepsi i dulji dani, treba se aktivirat nakon zimskog mirovanja.

Ne da mi se sad gledat na kalendar.....sta si ti prestao kako je pocela korizma?
Ocekivala sam vise tih novih patnika kojima se korizma cini kao dobar razlog za pocetak zdravog i mirisljavog zivota.

Imala sam poznanicu koja nije pusila u korizmi i kaze da joj to upoce nije bio problem.
A da joj je najveci gust bio zapalit onu prvu nakon uskrsnjeg dorucka.
Ma nije stvar u korizmi, nisam vjernik nego sam odlučio da je gotovo i 18.2 počeo ne pušiti. S time da sam ove godine već prestajao kojih 5-6 puta i izdržao 1-2 dana... A prije par godina nisam niti jedan dan mogao izdržati. Malo me začudilo ovdje na forumu da ima hrpa ljudi koji su prestajali pušiti par puta i to po pola godine, godinu itd...Ja sam jednom prestao mjesec - dva i to mi je bilo wau !

Bilo bi dobro da se aktivira topic pa bi mogli napraviti listu kao što je bila prije par godina. Zapišemo dan prestanka i onda se javimo nakon x vremena da smo izdržali. Prošli put je bila godina dana, možemo staviti i neko kraće vrijeme - tipa 100 dana...
Plavi Avion is offline  
Old 27.02.2015., 10:37   #9946
@Red_bullet

hajde sa srećom i.. malo truda preko dodaj

(ima nekoliko godina kako te ima na forumima na ovoj temi (znam za dva).. vreme je da uspeš )
Psn is offline  
Old 27.02.2015., 10:48   #9947
@Plavi Avion

Bio je takav spisak.. "Grupa 365" (ili tako nešto) se zvala. Godina je dobar period za videti gde si. I bili su učesnici baš ok.. dosta njih (gotovo svi) su se prijavili posle godinu dana.
Sada je nešto manje interesovanje.. ali, ti možeš sakupiti članove i pokrenuti

Doduše, i korisnik @u prolazu je izvodio statistiku uspeha i nije bila reprenzetativna baš. Ali, ni globalna statistika nije bolja (desetak posto, valjda) - cigarete su gadna stvar.
Ali, to nije razlog da ne istraje svako ko želi..
Čak i razlog više biti mudriji..

Edit: sada vidim da znaš za raniji spisak (otud ti i ideja).
Psn is offline  
Old 27.02.2015., 16:45   #9948
Meni je danas 7 mjeseci od prestanka. Već oko mjesec dana drži me jaka želja da zapalim, a danas je baš izražena, od jutra. Neću sigurno, ali istina je ono što su pričali ovdje, da dok ne prođe bar 8 mjeseci još ništa nije sigurno
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 27.02.2015., 16:52   #9949
@bilokoje .. Čestitke
Psn is offline  
Old 27.02.2015., 17:41   #9950
Hvala, i tebi
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Old 27.02.2015., 19:33   #9951
Quote:
Psn kaže: Pogledaj post
@Red_bullet

hajde sa srećom i.. malo truda preko dodaj

(ima nekoliko godina kako te ima na forumima na ovoj temi (znam za dva).. vreme je da uspeš )
Vidi kako me se sjecas A da, puno sam puta bio, puno neuspjelih pokusaja. Odradio sam kliniku, fenomenalno nesto, i toplo preporucam svakome tko ima problema s prestankom pusenja.
Red_bullet is offline  
Old 27.02.2015., 21:59   #9952
Red bullet, može malo više informacija. Nadam s eda ćeš sad uspijeti...
Ja već par dana imam kod sebe kutiju cigareta i nisam još zapalio
Danas idem vani pa sam siguran da neću ni zapaliti, ali tu su i nicorette...
Plavi Avion is offline  
Old 27.02.2015., 22:12   #9953
Odmah tu kutiju cigareta baci, jer ako si odlucio biti nepusac, znaci da si shvatio da su cigarete prokleti prljavi korov, i tako nesto ne zelis vise imati uza sebe. Takodjer i nicorette, koristenje zamjenskih sredstava je samozavaravanje. Sve bacaj u smece, gdje i pripada. I uzivaj u slobodi sto ne moras vise gurati te prljave stvari u svoja usta.
Sada sam ti napisao kako bi ti ovaj predavac moj od danas rekao. I zaista je tako. Ne trebaju nam cigarete ako smo odlucili prestati. Ja sam danas odbio izaci van s drustvom, ipak mi je prvi dan, pa da si olaksam i ne mucim se s pusacima.
Red_bullet is offline  
Old 28.02.2015., 09:01   #9954
Quote:
Psn kaže: Pogledaj post
@Plavi Avion

Bio je takav spisak.. "Grupa 365" (ili tako nešto) se zvala. Godina je dobar period za videti gde si. I bili su učesnici baš ok.. dosta njih (gotovo svi) su se prijavili posle godinu dana.
Sada je nešto manje interesovanje.. ali, ti možeš sakupiti članove i pokrenuti
Pozdrav svima
jas sam bio dio te skupine, josh ne pusim i ne kanim pusiti vishe. Znaci ne pusim vishe od 3 godine, a pusio 28 godine kutija cigarete svaki dan.

Obecavam da chu uskoro opisati svoje iskustvo bolje. Moze se, apsolutna teraglupost je pusiti cigarete. Jedino pravilo je: ni jedan dim ni po niku cenu!

Izdrzite, sve je bolje! Vreme radi za vas!

Podrska ovog foruma je bila jedna od glavnih motivacionih faktora. Jako sam se ufilmio i nisam htio izneveriti moje virtuelne suborce ovde. Cyn, Tanja, Kiki12... oprosite ako nekog nisam napisao (od 144 strane ove teme).

Drz te se! Moze se!
VMihailov is offline  
Old 28.02.2015., 18:32   #9955
Eto, @VMihailov vam je sa činom "Legenda" ovde

Pozdrav @VMihailov.. uvek prisutan sa vremena na vreme. Ostalih, kako godine prolaze, ima sve manje (ali svraćaju).

@Red_bullet .. Pa da, pratim iz nekog razloga temu.. pa te i viđam. Bio sam jedno kraće vreme i na Klix forumu, bio si i tamo.. ali mi je ovaj više prirastao.. pa samo njega pratim.

Ništa, pozdrav za sve.. a, vama dvojci držimo fige.
Obadvojca ste nekako baš namerni da uspete, pa bi lepo bilo i da tako bude.
Mislim, nema razloga da bude drugačije, a kada se koji razlog i trudi da se nametne - zaobiđite ga, lukavo i odlučno..
Psn is offline  
Old 01.03.2015., 12:33   #9956
pozz svima...evo ja muku mucim s tom gluposcu koja mi uopce nije trebala nisam pusila nesto vise od jedne godine,pa zapalila samo jednu i opet se navukla,najgore je to sto se nisam dala,bila je odvratna,smrdljiva,vrtjelo mi se u glavi ali neeee,ja sam ucila i privikavala se opet na pusenje...to je tako tuzno ... od toga je proslo evo vec skoro dvije godine kako pusum,uz nekoliko prekida i moram priznati da mi je sada puno,puno teze nego taj prvi puta...kako je pocela korizma ja sam opet prestala od tada sam sve skupa pa nekih 5 cig. zapalila,teze je jer mi muz pusi pa su mi uvijek dostupne,ali nedam se uspjeti cu,moram,jer znam kako je lijepo ne pusiti,stvarno je...
tina1982 is offline  
Old 01.03.2015., 23:14   #9957
Pozdrav svima!

Iako nisam neki ubjedjeni vjernik za vrijeme korizme sam odlucio prestati pusiti. Inace moj pusacki staz traje otprilike 3 godine (sada imam 24 godine). Sve je pocelo sa obicnim puskaranjem po kaficama jednom-dvaput tjedno po par cigareta (prirodnog jakog duhana). To je trajalo 2.5 godine. Kod kuce nisam pusio, samo sam u izlascima to radio jer mi je na neki nacin bilo sramota pusiti pred roditeljima. O cigarama nisam ni razmisljao jer sam pusio samo u drustvu odnosno nisam bio okorjeli ovisnik.

E sad, ovog ljeta sam uradio nesto sto nisam trebao. okurazio sam se i zapalio pred roditeljima. Oni su to dobro prihvatili i tu nastaje problem. Izgubio sam svaku inhibiciju. poceo sam pusiti po kutiju i pol dnevno. kao student medicine sebe sam zavaravao glupim izgovorima da cigarete (posebno motani prirodni duhan) nije stetan za zdravlje, da potice kognitivne sposobnosti itsl. Tako sam "uzivao" u duvanu sve donedavno kada su mi se neki stavovi promjenili.

Problemi su nastali nedavno kada sam u svojoj okolini dozivio prve napade zbog pusenja. Izvjesni ljudi koje cjenim kao autoritete su me napadali zbog ove moje navike. Zubi koji su mi bili izrazito bijeli pozutili su, roba mi smrdi po cigarama, prsti takodjer pozutili..javio se i prvi jutarnji kasalj (da ne pricam kako mi je zbog njega bilo neugodno kad sam spavao kod jedne rodbine)..uz to primjetio sam da kada popusim vise cigara jednu za drugom, da pocinje neka jaka pospanost (vjerojatno zbog CO)..

Dan prije pocetka korizme sam shvatio da mi cigare vise ne odgovaraju..da me njihov miris i okus vise ne privlaci, vec da ih uzimam cisto radi navike..e tu sam planuo i odlucio da sa tim sranjima vise ne zelim imati posla jer uzimati nesto jer mi godi mogu zamisliti ali uzimati nesto iz navike-to prezirem..

Prosle srijede popodne sam uzeo zadnju cigaru. Posto sam uvijek za radikalne metode uzeo sam ostatak kutije i bacio ga u pec. Neka gore, mene vise trovale ne bu. To je bila moja zadnja cigara.

Odlucio sam da dva dana gladujem kako bi zelja za hranom nadvladala zelju za nikotinom. uz to nacuo sam da gladovanjem dolazi do razgradnje viska nikotinskih receptora koji kao proteini u ovom slucaju pocinju sluziti kao hrana organizmu. Uz akutno gladovanje od dva puna dana uspio sam prebroditi zelju za nikotinom. A i ojacao sam volju.

Evo proslo je deset dana kako nisam stavio cigaru u usta. Fizicka i psihicka ovisnost su me prosle. Stojim pored pusaca i ne privlaci me da zapalim. Sinoc sam malo vise popio i popusio pola cigare u drustvu ali to ni ne brojim, niti zelim opisati kao recidiv jer svako sredstvo ovisnosti zeli da se osjecamo porazenim i da sebi predbacujemo.

Zato ustrajte u borbi. Sta ste cisci to bolje. I ako nekad padnete, nikom nista, nastavite dalje jer svaka cigareta manje puno znaci.
vilijam is offline  
Old 02.03.2015., 10:33   #9958
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post

Prosle srijede popodne sam uzeo zadnju cigaru. Posto sam uvijek za radikalne metode uzeo sam ostatak kutije i bacio ga u pec. Neka gore, mene vise trovale ne bu. To je bila moja zadnja cigara.

Evo proslo je deset dana kako nisam stavio cigaru u usta. Fizicka i psihicka ovisnost su me prosle. Sinoc sam malo vise popio i popusio pola cigare u drustvu ali to ni ne brojim, niti zelim opisati kao recidiv jer svako sredstvo ovisnosti zeli da se osjecamo porazenim i da sebi predbacujemo.
Ovo dvoje se ne poklapa. Kazes zadnja cigareta------pa nemas potrebe zapalit----------pa zapalis i to ne racunas.
Racunaj, jer si ponovno unio nikotin u svoj organizam i potaknuo lancanu reakciju ispocetka. Ne postoji nesto sto se zove samo jedna cigareta. Nakon te jedne, vrlo vjerojatno si vec sutra, ili kroz par dana ponovno aktivni pusac. Ne radi to, ne postoji samo jedna cigareta nakon prestanka. Ne tjesi se da nisi pusio, jesi, pusio si, i kreni iz pocetka s prestankom. Sretno
Red_bullet is offline  
Old 02.03.2015., 11:52   #9959
Evo meni danas 13. dan... Još uvijek sažvačem dnevno par nicoretta, a to planiram još dok ne potrošim kutiju, dakle još 3-4 dana.

Red bullet je dobro rekao, nema više cigareta. S jedne strane su ovi koji nemaju dugačak staž u plusu jer se lakše odviknu, ali s druge strane su i u velikom minusu jer nisu upoznati dobro s ovisnošću. Ja se zavaravati više ne mogu. Znam da ne postoji samo jedna,a ako postoji, taj užitak od nekoliko minuta znam da ću otplatiti s OGROMNIM kamatama, ne isplati se. To je doslovno kao da ti netko posudi 20 kn i ti mu moraš vratiti 2 000 kn idućih par tjedana.

Meni je bilo teško pomiriti se da ću morati ostatak života bez cigarete. Prvih dana sam si govorio, ajde da izdržim mjesec, dva pa ćemo vidjeti...od toga nema ništa. meni je bilo teško prestati na 1 dan, i mjesec dana mi se činilo kao supšer uspjeh, ali kad čitam ova bivša iskustva vidim da to apsolutno ništa ne znači...
Plavi Avion is offline  
Old 02.03.2015., 12:17   #9960
Quote:
Red_bullet kaže: Pogledaj post
Ovo dvoje se ne poklapa. Kazes zadnja cigareta------pa nemas potrebe zapalit----------pa zapalis i to ne racunas.
Racunaj, jer si ponovno unio nikotin u svoj organizam i potaknuo lancanu reakciju ispocetka. Ne postoji nesto sto se zove samo jedna cigareta. Nakon te jedne, vrlo vjerojatno si vec sutra, ili kroz par dana ponovno aktivni pusac. Ne radi to, ne postoji samo jedna cigareta nakon prestanka. Ne tjesi se da nisi pusio, jesi, pusio si, i kreni iz pocetka s prestankom. Sretno
Onda mi je ovo puni drugi dan kako sam cist. Jel sad u redu?
vilijam is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.