Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2013., 22:45   #1
Semafori na dugme

Malo prije sam čitao članak koji je potvrdio moje mišljenje (tj ako je točan) ,da se kod semafora na dugme u biti radi o psihološkoj igri,u kojoj nas se smiruje pomoću privida da imamo bitan sustav poput semafora pod kontrolom.
Ne pričam o nikakvoj zavjeri,već jednostavno o činjenici da su izmjene crvenog,žutog i zelenog svijetla automatski regulirane u xy centru s pomoću kompjutera te da mi pritiskom na dugme na stupu semafora zapravo ne mijenjamo ništa već pristajemo na unaprijed određenu šprancu mislieći da ta špranca ne postoji već da je sami mijenjamo,prekidamo itd
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 23:16   #2
Kod mene u kvartu ako ne stisneš gumb ne dočekaš zeleno za prijelaz.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 23:22   #3
Samo da kazem da nasi semafori nisu regulirani racunalom u nekom centru posto je u vrijeme njihove proizvodnje racunalo bilo SF.Uglavnom imaju dnevni i nocni mod rada i to je to.


Nekoliko krizanja u zagrebu ima senzore i ostalu potrebnu tehniku za 'pametno' upravljanje, ali vecina siba po svojoj spranci neovisno o stanju prometa.


Barem je tako bilo zadnji puta kad me to zanimalo, ali sumnjam da se mnogo promijenilo.
Pharadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 03:18   #4
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Kod mene u kvartu ako ne stisneš gumb ne dočekaš zeleno za prijelaz.
Ovako je na mnogo prijelaza. Semafori za vozila uredno jašu po svome, ali ako pješak ne pritisne gumbić, zeleno mu se ne pali. Ima li to neki utjecaj na tajming drugih semafora, ne znam. Nisam mjerio.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 13:37   #5
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Malo prije sam čitao članak koji je potvrdio moje mišljenje (tj ako je točan) ,da se kod semafora na dugme u biti radi o psihološkoj igri,u kojoj nas se smiruje pomoću privida da imamo bitan sustav poput semafora pod kontrolom.
Ne pričam o nikakvoj zavjeri,već jednostavno o činjenici da su izmjene crvenog,žutog i zelenog svijetla automatski regulirane u xy centru s pomoću kompjutera te da mi pritiskom na dugme na stupu semafora zapravo ne mijenjamo ništa već pristajemo na unaprijed određenu šprancu mislieći da ta špranca ne postoji već da je sami mijenjamo,prekidamo itd
taj članak je neka loše prevedena glupost iz stranih novina s druge strane zemaljske kugle, čitao sam ga i ja. kod mene u gradu isto nema pješačkog zelenog bez da se stisne.
Po Zagrebu sam vidio one plave kutije koje puštaju zvukove za slabovidne osobe i na njima kao postoji neki gumb na dodir po kojem ljudi mahnito znaju nabijati i skužio sam da to nema nikakvog efekta osim ispuštanja tih zvukova.

ovo je fora koncept. nažalost, samo koncept, tj. nečiji fakultetski rad. nije zaživjelo.

u autu mi najbolji psihološki efekt imaju oni odbrojivači postavljeni po Varaždinu i Samoboru tako da vidiš koliko još moraš čekati.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 14:24   #6
Ima i na jednoj sporednoj cesti kod mene senzor za automobile, pa je pješacima i drugoj strani zeleno sve dok na raskrižje ne dođe automobil. Ali Bandićevi kumovi vjerojatno ne znaju visoku tehnologiju pa to kod nas neće zaživjeti.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:00   #7
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
taj članak je neka loše prevedena glupost iz stranih novina s druge strane zemaljske kugle, čitao sam ga i ja. kod mene u gradu isto nema pješačkog zelenog bez da se stisne.
Po Zagrebu sam vidio one plave kutije koje puštaju zvukove za slabovidne osobe i na njima kao postoji neki gumb na dodir po kojem ljudi mahnito znaju nabijati i skužio sam da to nema nikakvog efekta osim ispuštanja tih zvukova.
Kako koji. Neki služe samo navođenju slijepih, ali neki također aktiviraju paljenje zelenog. Ne odmah, nego kad dođe red. Ali bez pritiska ništa.
Na glavnom raskršću u mom bivšem kvartu semafor bi znao preskočiti ne samo pješačko zeleno nego i automobilsko ako ni s jedne strane ne bi bilo automobila za taj smjer. (Ali ili samo u noćnom modu ili se samo noću događalo da nema automobila; nisam se nikad detaljno raspitao.)
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 16:00   #8
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Kako koji. Neki služe samo navođenju slijepih, ali neki također aktiviraju paljenje zelenog. Ne odmah, nego kad dođe red. Ali bez pritiska ništa.
Na glavnom raskršću u mom bivšem kvartu semafor bi znao preskočiti ne samo pješačko zeleno nego i automobilsko ako ni s jedne strane ne bi bilo automobila za taj smjer. (Ali ili samo u noćnom modu ili se samo noću događalo da nema automobila; nisam se nikad detaljno raspitao.)
za ovakve sam skoro pa 100% siguran da ne funkcioniraju na pritisak.

ovakvi i ovakvi su ti o kojima govoriš i ne daju zeleno bez pritiska.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 10:36   #9
Evo mojih opservacija za semafore:

- potpuno automatski: imaju tajmer kojim se izmjenjuje crveno i zeleno svjetlo u pravilnim intervalima, poneki imaju dnevni i noćni način rada;

- poluautomatski: semafor za automobile funkcionira kao u gore navedenom primjeru, ali semafor za pješake pokazuje zeleno samo ako se prije paljenja crvenog svjetla za automobile pritisne tipkalo. Ovo nema smisla jer, ako auti ionako stoje, onda nema razloga da semafor za pješake pokazuje crveno;

- semafori koji se mijenjaju isključivo pritiskom na tipkalo: najčešće tamo gdje nema raskršća i gdje postoji samo zebra za pješake. Crveno za automobile aktivira se samo kad pješak pritisne tipkalo jer nema smisla zaustavljati promet ako nitko ne želi prijeći cestu.

Napomena za ovo zadnje, što mnogi ne znaju: semafor se ne aktivira čim pješak pritisne tipkalo. To je zaštita od prevelikog broja pješaka koji bi stalno pritiskali tipkalo pa bi semafor za automobile većinu vremena pokazivao crveno. Zato postoji minimalno razdoblje u kojem je semafor zelen za automobile, npr. 2 minute. Za to vrijeme pješaci sumatnuto lupaju po tipkalu i ljute se što ne mogu prijeći cestu. Kao da se cijeli promet vrti oko njih. Semafor nema senzor za nečije nestrpljenje i neće se "požuriti" ako 10 puta pritisnemo tipkalo, nego se aktivira prema parametrima koji su mu programirani.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 11:29   #10
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
- poluautomatski: semafor za automobile funkcionira kao u gore navedenom primjeru, ali semafor za pješake pokazuje zeleno samo ako se prije paljenja crvenog svjetla za automobile pritisne tipkalo. Ovo nema smisla jer, ako auti ionako stoje, onda nema razloga da semafor za pješake pokazuje crveno;
Koliko sam primijetio, ako pješak ne pritisne dugme, zeleno za sporednu cestu traje kraće. Također zna bit da u pravcu glavne ceste nema tipkala, već se zeleno pali automatski.
Al opet sve to ovisi od semafora do semafora
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.