Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2012., 08:35   #2801
Brstile su iz Medova Doca oklen i pokojni Kikaš, a Ćosići su u Imockome bili za vrime turaka muslimanska obitelj s puno zemlje u polju, Kamenmosta. 1717. su se pokrstili i ostali u Imockome do dan danas. Jesu li kupreški Ćosići bili u početku Ćosići ili Brstile?
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 08:29   #2802
Prezime Bura okolica Skradina!?
__________________
Top 10 blind auditions of The Voice Croatiahttps://www.youtube.com/watch?v=7gOYN43W_LM
pharaoh narmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 17:51   #2803
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
Brstile su iz Medova Doca oklen i pokojni Kikaš, a Ćosići su u Imockome bili za vrime turaka muslimanska obitelj s puno zemlje u polju, Kamenmosta. 1717. su se pokrstili i ostali u Imockome do dan danas. Jesu li kupreški Ćosići bili u početku Ćosići ili Brstile?
Zavelime mnogo ti hvala na odgovoru. Ćosići se javljaju prvo u crkvenim knjigama na Kupresu kao Brstilo. A predaja kaže kako ima je starina od Vrlike. Te govori kako je bilo petero braće imenom/nadimkom Čole (danas Čolići), Grgo (danas Grgići), Pavo (danas Pavići) i Ćoso (danas Ćosići)

Kod Ćosića se novo prezime dosta kasno javlja. I po knjigama se vidi kako su dosta jaka obiteljska zajednica. Što se može također vidjeti po stablu koje sam izradio te postavio u gornjem odgovoru. No zanimljivo je, kako se Brstilo više ne spominje u crkvenim knjigama, odnosno prevladala su nova obiteljska prezimena.


Među popisom obitelji nastanjenih ispod tvrđave Vrlika. U banderiji koja je bila pod upravljanjem Nikolom Biokovićem. U tom popisu se 1692. spominje Grgur Brstić (Brstilo) sa sedam osoba i devet kanapa zemlje. Onda opet imamo Nikolu Ćosića sa 4 osobe i 4.5 kanapa zemlje. Da bi 1710. u popisu sela Vrlike imali Nikola Ćosić Mijovijov sa ženom bez djece.

Izgleda kako su se Brstile između 1692. do 1710. vjerojatno negdje dalje odselile.

Možda su Brstile stvarno iz Medovog Doca pa se kasnije seobom došli do Vrlike.
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 14:35   #2804
Molim pomoć!

Evo,dragi povjesničari. Htio bih vas upitati što znate o porijeklu prezimenu Levačić? Koliko ja znam,Levačići su bili plemićka obitelj iz Međimurja,a dobar dio ih se raspršio tokom osmanskih osmanskih napada na otoke i u Dalmaciju. Molim vas da mi kažete nešto više o toj obitelji i njihovom porijeklu,plemičkom staležu i možebitnom mađarskom podrijetlu....
Molim vas i da mi kažete nešto o obitelji Botica o kojoj ništa ne znam...
Ako znate,preporučite mi,molim vas,neku stranicu za otkrivanje porijekla i drugih stvari o prezimena u RH (osim hrvatsko ime/prezime).
Molim vas,napišite ono što znate-hitno je!
Hvala
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 17:11   #2805
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Evo,dragi povjesničari. Htio bih vas upitati što znate o porijeklu prezimenu Levačić? Koliko ja znam,Levačići su bili plemićka obitelj iz Međimurja,a dobar dio ih se raspršio tokom osmanskih osmanskih napada na otoke i u Dalmaciju. Molim vas da mi kažete nešto više o toj obitelji i njihovom porijeklu,plemičkom staležu i možebitnom mađarskom podrijetlu....
Molim vas i da mi kažete nešto o obitelji Botica o kojoj ništa ne znam...
Ako znate,preporučite mi,molim vas,neku stranicu za otkrivanje porijekla i drugih stvari o prezimena u RH (osim hrvatsko ime/prezime).
Molim vas,napišite ono što znate-hitno je!
Hvala
koliko je meni poznato, Levačići su porijeklom iz Turopolja, Lomnica...odatle se pod pritiskom Turaka i naroda koji se pred Turcima iseljava, raseljavaju na razne strane, ponajviše u Međimurje...nakon obnove hrvatskog kraljevstva, jedan dio sudjeluje u oslobađanju Slavonije, pa tamo i ostaje...posebno oko Našica...u starim izvorima to se prezime često navodi kao Levachich ili Leuachich...
...Botice su iz Hercegovine, i to je uglavnom sve što znam o njima..
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 21:21   #2806
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
koliko je meni poznato, Levačići su porijeklom iz Turopolja, Lomnica...odatle se pod pritiskom Turaka i naroda koji se pred Turcima iseljava, raseljavaju na razne strane, ponajviše u Međimurje...nakon obnove hrvatskog kraljevstva, jedan dio sudjeluje u oslobađanju Slavonije, pa tamo i ostaje...posebno oko Našica...u starim izvorima to se prezime često navodi kao Levachich ili Leuachich...
...Botice su iz Hercegovine, i to je uglavnom sve što znam o njima..
Hvala!

Ljudi-pišite!
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 22:37   #2807
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Hvala!

Ljudi-pišite!
Više informacije i ljudi će više pisati. Uvijek treba napisati gdje su rođeni najstariji poznati preci(djed? pradjed?) i sve što već znaš o rodbini. Nisu svi ljudi istog prezimena istog porijekla pa nije lako išta pisati samo na osnovu prezimena.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 23:58   #2808
Zanima me prezime Bošnjak na području između Mostara i Širokog Brijega (Polog, Grabova Draga, Gradac, Crnač itd).

1.Kada se prvi put spominje u tom dijelu Hercegovine i u kojem selu?

2.Odakle točno potječe taj rod ili pleme?

Navodno dolaze iz bugojanskog ili čak fojničkog kraja i prvotno im je prezime Marić. Prema drugoj priči matica im je u Rami, selo Orašac, i originalno se prezivaju Vidošević.

Znam za Stipana koji je rođen 1848. u Gornjem Pologu. Imam podatak da je Stipanov djed Grga rođen u Bosni ili Rami.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 01:52   #2809
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Zanima me prezime Bošnjak na području između Mostara i Širokog Brijega (Polog, Grabova Draga, Gradac, Crnač itd).

1.Kada se prvi put spominje u tom dijelu Hercegovine i u kojem selu?

2.Odakle točno potječe taj rod ili pleme?

Navodno dolaze iz bugojanskog ili čak fojničkog kraja i prvotno im je prezime Marić. Prema drugoj priči matica im je u Rami, selo Orašac, i originalno se prezivaju Vidošević.

Znam za Stipana koji je rođen 1848. u Gornjem Pologu. Imam podatak da je Stipanov djed Grga rođen u Bosni ili Rami.
Nisu svi Bošnjaci iz tog kraja istog porijekla. Čini se da postoje 2 roda. Jednim je matica u Uzarićima i ranije su se prezivali Oroz. 1743. godine biskupski popis katolika u Uzarićima bilježi dva domaćinstva pod prezimenom Oroz i jedno pod prezimenom Bošnjak. Za ovu vezu Bošnjaka i Oroza imamo pismene dokaza iz matica s kraja XVIII stoljeća. Do oko 1800. se staro prezime Oroz izgubilo i ostalo samo Bošnjak. Od ovih Bošnjaka iz Uzarića su i oni u Ljutom Docu.

Drugim Bošnjacima je matica Grabova Draga i oni su možda nosili prezime Marić. Koliko znam, za ovo nema dokaza u maticama i zasniva se najviše na činjenici da su oba roda od davnine u Grabovoj Dragi. I Bošnjake i Mariće u selu nalazi popis katolika 1743. godine.

Ako su Bošnjaci iz Grabove Drage pak starinom Vidoševići, onda bi bili jedan rod s Ćavarima. Za Ćavare se s apsolutnom sigurnošću zna da su se prezivali Vidošević(u maticama se dvojno prezime Ćavar-Vidošević pojavljuje sve do kraja XIX stoljeća). Oni imaju obiteljsku tradiciju da su došli iz Bosne, odakle su sigurno i Bošnjaci morali doći.

Iz bugojanskog kraja nisu mogli doći jer tamo nema katolika u XVII stoljeću. Najvjerojatnije su iz Rame jer je to najbliži bosanski kraj Mostarskom Blatu, a i jer su migracije iz Bosne u Hercegovinu bile vrlo rijetke. Općenito u XVIII stoljeću nema mnogo pouzdanih primjera da je netko selio u tom pravcu.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 11:43   #2810
Pavo, puno ti hvala.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 14:55   #2811
Pozdravljeni!

Zanima me prezime Švabelj, odkud izvira i šta više o tom prezimenu.

Hvala!!
Tejchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 14:19   #2812
Može li me netko reći nešto o porijeklu prezimena Fekonja?
Hvala unaprijed

Zadnje uređivanje columbia99 : 06.10.2012. at 14:27.
columbia99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 18:24   #2813
Može li mi netko reći nešto o prezimenu Vasić? povijest, porijeklo i tako..svaka informacija je dobrodošla.
unaprijed hvala
aurora-ophelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 18:54   #2814
Quote:
Tejchy kaže: Pogledaj post
Pozdravljeni!

Zanima me prezime Švabelj, odkud izvira i šta više o tom prezimenu.

Hvala!!
Švabelji su porijeklom podunavski Nijemci. U njemačkom originalu Schwabel...danas dosta rijetko prezime u Hrvatskoj, ima ih u Podravini, i Međimurju
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 19:00   #2815
Quote:
columbia99 kaže: Pogledaj post
Može li me netko reći nešto o porijeklu prezimena Fekonja?
Hvala unaprijed
rekao bih da je Fekonja mađarskog porijekla...dolazi od korijena FEK, što označava nešto tamno, crno...fekete=crno...možda bi se Fekonja moglo najlakše prevesti kao Crnić, Crnčić, Crnečki
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 19:12   #2816
Quote:
aurora-ophelia kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći nešto o prezimenu Vasić? povijest, porijeklo i tako..svaka informacija je dobrodošla.
unaprijed hvala
za Vasiće je malo teže otkriti jer bi mi bilo potrebno još podataka...odakle je dotični, odakle su njegovi, nešto što se pouzdano zna, vjera, imena predaka itd...
...naime postoje dvije glavne etimologije...jedna je grčka iz istočne Bosne, recimo oko Srebrenice, Podrinje, a radi se o potomcima nekog Vase, odnosno Vasilija...Vasilij dolazi od grčke riječi Βασίλειος (vasilios) koja znači "kralj"
...druga bi se mogla povezati s iranskim pojmom "Wasi" (Vasi) što znači mjesto, grad, područje...odatle dolazi i naša riječ vas, ves, češki vesnica itd...
...e sad ako nositelj tog prezimena ima kakve bosanske korjene, možda pravoslavne pretke ili nekakvu vezu s centralnim Balkanom, onda bi etimologiju i porijeklo izvukao iz prvog, a ukoliko je poznato da takve veze nema, odnosno da su preci vezani uz sjevernu ili središnju Europu, onda bi porijeklo bilo ovo drugo
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 20:35   #2817
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post

Kao što već rekoh, radim na sastavljanju rječnika starih osobnih imena. Taj posao donekle moradoh usporiti jer se latih turskoga popisa stanovništva pokrajine Hercegovine, popisa obavljena u XV. stoljeću. U njemu je pravo obilje onodobnih osobnih imena, gotovo zaprepašćujuće. Naravski, u tome je bogatstvu i mnogo nepoznatih imena, takvih što su jedino tu potvrđena. I naprosto ne mogu odoljeti da ih se ne latim i protumačim njihovo značenje.
U Slavoniji su obavljani popisi od Turskog carstva sa prezimenima . Iz tih popisa može se pratiti rast populacije i nestanak prezimena koja su prenošena muškim potomkom .

Nakon poraza Turske vojske , Slavoniju su napustili Turci i oko pola stanovništva islamske vjere . Odlaskom u Bosnu odnijeli su i svoja prezimena .
Iz Bosne su onda naselili u Slavoniju puno kršćana , Srba i Hrvata sa njihovim prezimenima .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 21:33   #2818
Pozdrav!
Može li mi netko reći nešto o porijeklu prezimena Gunčević
b brigitte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 22:51   #2819
Quote:
b brigitte kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Može li mi netko reći nešto o porijeklu prezimena Gunčević
seljačko slavonsko prezime...također i Posavina...dolazi od pojma "gunj"
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 00:04   #2820
Zanima me prezime Štefanec.
Znam da je cesto u Zagorju, ali je takodje i slovačko prezime(poreklom negde na podrucju Martina, Žiline i Trencina).
Slovački se čita kao Šćefanjec(te=će, ne=nje). Tokom madjarizacije(Apponiev zakon iz 1907) oni koji su hteli da zadrze posao u drzavnoj sluzbi su madjarizovali prezime u Somoskéry.
Zna li se od kada ovo prezime postoji u Hrvatskoj?

Zadnje uređivanje alex19 : 10.11.2012. at 00:25.
alex19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.