Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2004., 08:10   #1
Toplinska izolacija kuće

Pozdrav svima

Evo da se i ja malo ukljucim.gradim kucu.imam samo temelje al za koji mjesec mislim da ce bit pod krovom.malo sam se zainteresirao za izolaciju kuce stiroporom izvana jer sam cuo da su moguce ustede kod grijanja (sigurno jesu, samo je pitanje koliko) a da je ljeti puno ugodnije. Inace susjed mi ima izolaciju stiroporom iznutra (to nije tako dobro kao vanjska) i po ljeti mu je kao da ima klimu.

Tako malo gledajuci po netu sam naisao na stranicu www.novolit.com/hr i ostao zadivljen ...mozda se malo lako dam zadivit al mi se ono tamo cinilo dosta logicki samo nisam siguran u brojke koje se ticu usteda.malo su mozda nabildane (npr. Da je moguce smanjit potrosnju ulja 3 (tri) puta ?1?1?1) pa sam odlucio da malo prodiskutiram sa vama.

Postoji tamo rubrika pitanja i odgovori gdje neki covjek prilicno strucno i logicki odgovara na sva pitanja.nisam izdrzao pa sam ga nazvao na telefon i dobio ga doma. On je neki savjetnik za taj novolit, inzenjer gradjevinske fizike ili tako nesto. Pricali mi tako dobrih 60 minuta. Covjek stvarno ugodan i mozes ga „dusit“ do iznemoglosti...sukus svega je da je kao moguce izolirat kucu (sa recimo 10 cm novolit stiropora F po fasadi + neka masa koja ide preko toga, izolacija poda sa nekih 10-tak cm stiropora i tavana sa nekih 25 cm ak se ne varam) i grijat se sa 10 – tak, a mozda i manje litara loz ulja po m2 godisnje. Za moju kucicu bi to kao ispalo 1500 l/m2 sta je fenomenalan rezultat s obzirom da neki ljudi koje znam trose za istu kvdraturu po 4, 5 tisuca litara.

Pitanje se namece samo. DALI JE TO MOGUCE?

On me uvjerava da je, al htio bi vidit neku kucu u zivom primjeru i vlasnika koji ce mi to potvrdit. Ak je to istina onda su ljudi koji to ne stavljaju stvarno idioti (kakvi su i inace nasi ljudi, nespremni za nista avangardno nego samo kako je njihova baka radila) jer postavljanje toga kosta oko 4000 Eura (za moj primjer, inace 25-30 eura po m2 fasade) sa svim i nakon 5 godina si vec u plusu sa parama a nakon toga samo zaradjujes.

Inace da vam kazem kojih par crtica iz razgovora s njim...
- u njemackoj postoji (ili je postojao, nisam zapamtio) cak negativan porez na izgradnju ako ugradis stiropor (ili neki drugi izolacijski materijal) za izolaciju (i meni je bilo smjesno u pocetku al je logicno da drzava stimulira manju potrosnju energije a time i manje zagadjivanje).
- Njemci su smanjili 30% potrosnju energenata uvadjanjem ovakvih sustava
- Uskoro ce zakon i kod nas (u cijoj izradi sudjeluje i taj covjek) koji ce regulirat kolku kuca smije imat energetsku potrosnju (puno manju nego sta danas ima), pa ce valjda u projekti morati biti radjeni sa malo debljim fasadama. (to mi je bio jos jedan od dokaza da covjek prica istinu.pa ne moze postojat zakon za to ak to nije moguce izvest ili ako je izvedba toga beskorisna)

Ko je zainteresiran za ovu temu preporucio bi mu da si odvoji koji sat i prouci tu stranicu pa da izmjenimo zakljucke.

Zadnje uređivanje Majstor : 03.05.2020. at 13:56. Reason: Promjena naslova posta, radi naslova teme.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 13:11   #2
Čuj baš se nekužim u to, pa mislim da ti nemogu pomoći, al ti mogu reći da smo mi prošle godine stavljali stiropor izvana, još nismo završnu fasadu, al ti je to super za izolaciju i puno ugodnije preko zime, a i ljeta
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 06:32   #3
Izolacija kuće

Pozdrav
Razmisli i o toplinskoj žbuki.
Jedna vreča pokriva 1 m kvadratni i košta oko 10€.
Za stiropor znam da "diše" i ima prilićno posla oko njega, a toplinska žbuka se - žbuka.
Koeficijenti prolaza topline su približno isti.
Bok
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 07:57   #4
bok
samo za tocnu informaciju...termo zbuka ima puno losiji koeficijent nego stiropor, 1:0.4 (to se cak moze vidit i na stranicama onih koji proizvode tu zbuku) sta bi znacilo da umjesto 10 cm termo zbuke mozes stavit 4 cm stiropora, a o razlici u cijeni da i ne govorim.
misilim da dileme nema da je stiropor bolji, samo je pitanje kolke se ustede mogu dobit u konacnici u grijanju.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2004., 19:23   #5
Jesi li razmisljao o termicinim fasadama, imaju raznih debljina, sa kamenom vunom tervol. Za to sam cuo da je mozda najbolja izolacija kod nas. Nemoj me uzet za rijec posto nisam strucnjak, ali kad sam se raspitivao za fasade, ova se pokazala daleko kvalitetnijom u vise pogleda od ostalih. I cijena je visa, ali ako zelis ustediti u duzem vremenskom periodu, svakako je prihvatljiva.
Tu ti je link. Osim sto prodaju, i postavljaju.
http://www.termika.hr/web/index.aspx
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 23:02   #6
izolacija kuce
Ko je postavio izplaciju , taj sigurno zna razliku .
Neuporedivo je zivijeti u kuci izoliranoj sa stiroporom izvani , u odnosu sa bilo kojom drugom gradnjom bez izolacije .
U Svicarskoj i njemackoj sad je trend, a cini mi se i zakon , da se postavlja 10 cm stiropora , do prije par godina stavljalo se 5 cm izolacije . Uz termo prozore ,ugoda i usteda na grijanju i hladjenju , mogu biti i vise od 50 %.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 08:39   #7
Quote:
Jesi li razmisljao o termicinim fasadama, imaju raznih debljina, sa kamenom vunom tervol. Za to sam cuo da je mozda najbolja izolacija kod nas. Nemoj me uzet za rijec posto nisam strucnjak, ali kad sam se raspitivao za fasade, ova se pokazala daleko kvalitetnijom u vise pogleda od ostalih. I cijena je visa, ali ako zelis ustediti u duzem vremenskom periodu, svakako je prihvatljiva.


pa zapravo ovo o cemu sam ja pisao i je termicka fasada, samo sta ovi u termici rade sa staklenom vunom a ja se zagrijao za stiropor, koji ima par mana pred staklenom vunom al zadovoljava.

bodul:
izolacija kuce
Ko je postavio izplaciju , taj sigurno zna razliku .
Neuporedivo je zivijeti ...........


iskreno se nadam da je tako....i ja sam cuo da se vani to ugradjuje u zakon, pa onda valjda vredi kad je tako....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 06:36   #8
Staklena vuna

Pozdrav!
Mislim da se više ništa ne radi sa STAKLENOM VUNOM, vwć sa mineralnom.
Hvala
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 12:48   #9
Re: Staklena vuna

Quote:
ZOsvald kaže:
Pozdrav!
Mislim da se više ništa ne radi sa STAKLENOM VUNOM, vwć sa mineralnom.
Hvala
Kakva je to mineralna?
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 17:21   #10
Quote:
Lu´ kaže:
prošle godine stavljali stiropor izvana, još nismo završnu fasadu
nadam se da niste stavili jedino zavrsnu fasadu ali da je mrezica uradjena, ili?
Quote:
U Svicarskoj i njemackoj sad je trend, a cini mi se i zakon , da se postavlja 10 cm stiropora , do prije par godina stavljalo se 5 cm izolacije .
za njemacku neznam ali u svicarskoj se, kod novogradnje, vec desetak - dvanaestak godina gotovo nije niti postavljala manja izolacija od 100mm (stiropor) a i ta rjedje. najcesce je to bilo 120mm dok je trenutni trend 140-160 mm, iako ima slucajeva i 240mm
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 17:37   #11
Izolacija u CH nije propisana (ja ju nemam na novogradnji), vec koeficijent gubitka toplinske energije u W/(m2*K), i krece se, koliko znam, oko 0.30.

Svojevremeno mi je arhitekt savjetovao ne graditi previse dobro izolirane zidove, zato sto bi se onda pri velikoj hladnoci uhvatila vlaga izvana, pa bi se pocele stvarati gljivice, t.j. fasada dobije sivo-zeleni stih.

Zbuku ne bih uzimao, vec bi ljepio stiropor 10 cm. Pazi jedino da za prizemlje uzmes malo cvrsci stiropor (ima ih u 2 klase cvrstoce), tako da ne otpadaju djelovi fasade dok ju taknes. Za 1. kat moze i onaj manje cvrsti (i jeftninji) stiropor.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2004., 22:25   #12
Quote:
Secundo kaže:

Svojevremeno mi je arhitekt savjetovao ne graditi previse dobro izolirane zidove, zato sto bi se onda pri velikoj hladnoci uhvatila vlaga izvana, pa bi se pocele stvarati gljivice, t.j. fasada dobije sivo-zeleni stih.

ukoliko je izolacija u redu vanjska povrsina fasade bi bila uvijek na temperaturi okoline, zasto bi se onda bas na nju hvatala vlaga
a sto se tice gljivica, zivis blizu sume, potoka ili jezera? mozda ti je zato rekao...
btw to se sredjuje posebnom bojom kojom se gotova fasada premaze, zatvaraju se pore na zavrsnoj zbuki (abrieb, rauchputz, dekputz ili kako je vec zoves) te se alge hvataju trostruko manje i za toliko produzavaju estetski vijek tvoje fasade.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2004., 17:36   #13
[QUOTE]mr X kaže:
[B]nadam se da niste stavili jedino zavrsnu fasadu ali da je mrezica uradjena, ili?


Tako je




Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 21:24   #14
Lightbulb Toplinska izolacija kuće

Za koji mjesec počinjem graditi kuću i razmišljam o najboljim riješenjima izgradnje. Trenutno nisam siguran kako riješiti toplinsku izolaciju. Da li je bolje riješenje izolirati kuću izvana s stiropolom 5 cm ili ,kako sam čuo da postoji stiropol za izolaciju zidova iznuta? Molio bih , ako se netko kuži u izolaciju, da me savjetuje i ako zna kakv je to stiropol i kako se zove, te da li je to isplatljivije od izolacije izvana!
__________________

Sredoh prosijaka, bio je slijep. I on mi reče:
-Život je lijep!!!.
-Zar zaista lijep?!
-Vidjet češ sinko kad budeš slijep!
brane75m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 21:38   #15
Quote:
brane75m kaže:
Za koji mjesec počinjem graditi kuću i razmišljam o najboljim riješenjima izgradnje. Trenutno nisam siguran kako riješiti toplinsku izolaciju. Da li je bolje riješenje izolirati kuću izvana s stiropolom 5 cm ili ,kako sam čuo da postoji stiropol za izolaciju zidova iznuta? Molio bih , ako se netko kuži u izolaciju, da me savjetuje i ako zna kakv je to stiropol i kako se zove, te da li je to isplatljivije od izolacije izvana!
Odakle si ti pao sinko?

EDGAREEEEEE pomaži.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 21:42   #16
Quote:
VladT kaže:
Odakle si ti pao sinko?

EDGAREEEEEE pomaži.

Ne razumijem pitanje o padanju! Molim te prosvijetli me i objasni!!!
__________________

Sredoh prosijaka, bio je slijep. I on mi reče:
-Život je lijep!!!.
-Zar zaista lijep?!
-Vidjet češ sinko kad budeš slijep!
brane75m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 21:44   #17
Quote:
brane75m kaže:
Ne razumijem pitanje o padanju! Molim te prosvijetli me i objasni!!!
Moja-kućica će ti sve objasniti. Tko zna gdje je? Je li ga tko vidio?
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 22:22   #18
Quote:
VladT kaže:
Moja-kućica će ti sve objasniti. Tko zna gdje je? Je li ga tko vidio?
subota->hakl->tusiranje(ili jos bolje bez)->
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 21:52   #19
Quote:
brane75m kaže:
Ne razumijem pitanje o padanju! Molim te prosvijetli me i objasni!!!
Ma to ti je intrna spika, ajmo tako nazvati.

poanta je u tome da prije nego postaviš novu temu, prvo pretražiš slične pa vidiš jel tamo nalaziš neke odgovore, ako ne, uključiš se u raspravu ili teko onda - otvaraš vlastitu temu

gotovane rijetko tko voli, bezmuke nema zanata

dakle, tvoje pretraživanje foruma za llsičnim temama nebi trebalo biti previše zahtejvno, ovih dana imaš dvije vrlo živahne teme vezane uz stiropor, vrlo su opširne čak i više od toga. onda ćeš i razumijeti spomenuto padanje.

No da konačno i odg na tvoja pitanja

Budući da radiš novu kuću:

1. IZOLACIJA ISKLJUČIVO IZVANA, NIKAKO IZNUTRA
2 MIN 8-10 CM STIROPORA
3. PRZORI MIN U=1,3
4. AKO IMAŠ DOSTA PARA RAZMISLI O PARNOJ BRANI ( I VUNI S VANJSKE STRANE (SENDVIČ)
5. ZA DODATNA PITANJA ŽELIM TI DOBRODOŠLICU NA SPOMENUTE TEME O STIROPORU

uf..............

idem platiti kučici rundu.....gdi je?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 22:02   #20
Quote:
Edgar kaže:
4. AKO IMAŠ DOSTA PARA RAZMISLI O PARNOJ BRANI ( I VUNI S VANJSKE STRANE (SENDVIČ)
E sad si ga uprsko Edgare. Ovo ni ja ne razumijem, di će jadan brane.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:48.