Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2008., 09:56   #1
Ovo su razine svijesti

Primjetio sam da ima korisnika koji pogrešno koriste pojam "razine svijesti" pa sam odlučio pojasniti o čemu se radi.


ovo su razine svijesti (na engleskom, jer je lakše kopipejstat):

Conscious - Normal

Confused Disoriented; impaired thinking and responses

Delirious Disoriented; restlessness, hallucinations, sometimes delusions

Obtunded Decreased alertness; slowed psychomotor responses

Stuporous Sleep-like state (not unconscious); little/no spontaneous activity

Comatose Cannot be aroused; no response to stimuli


Dakle, uglavnom se svi nalazimo na ovom "normalnom" stupnju, dok se na ostalim stupnjevima nalaze klinički slučajevi.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:02   #2
pa sad.. duhovne vjezbe od shamanskih do jogickih ili molitava, meditacija itd mogu ponekad podobro izmjenit svjest, a nekako mi se ne uklapa u navedeno
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:26   #3
Kako se ne uklapa. Tko god je čitao Kastanedu i upoznao se sa njegovim šamanskim vježbama zna da je ovaj imao priviđenja i delirij pod djelovanjem kužnjaka.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:29   #4
nisam govorio o koristenju supstanci niti nuzno halucinacijama isl
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:34   #5
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
nisam govorio o koristenju supstanci niti nuzno halucinacijama isl
Čuj, pomanjkanje kisika u mozgu - kao posljedica drastičnog usporavanja disanja ili rada srca - također dovodi do halucinacija.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:39   #6
djizis......
kad znanost pocne pricati o svijesti, a ni sama nema pojma sto je to svijest.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:43   #7
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Čuj, pomanjkanje kisika u mozgu - kao posljedica drastičnog usporavanja disanja ili rada srca - također dovodi do halucinacija.
a recimo "trans" koji prouzroci molitva i slicno (devocijske prakse)? Nema nikakvih fizickih tehnickih utjecaja. Ili meditacija koja istu ne koristi nuzno bilo kakav svjestan utjecaj na tjelesne procese (iako ne volim tu rijec trans, za svasta se moze koristit, a nije svaka od tih promjena dpobra).
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:54   #8
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
djizis......
kad znanost pocne pricati o svijesti, a ni sama nema pojma sto je to svijest.

Svijest:
1) općenito stanje budnosti i prisebnosti u kojem pojedinac zna za sebe i normalno reagira na podražaje

2) znanje o vlastitom doživljavanju; mogućnost, svojstvo ili stanje neposrednog spoznavanja vlastitog doživljavanja


(Boris Petz, Psihologijski rječnik, Prosvjeta Zagreb 1992.)
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:55   #9
Treba se samo dogovoriti oko uporabe pojmova. Kako se onda zovu stanja gdje na svijet oko sebe gledas drugacije od "normalnog", kao sto sam dao primjer sna u kojem čovjek leti a opet mu je to posve normalno.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:55   #10
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
a recimo "trans" koji prouzroci molitva i slicno (devocijske prakse)? Nema nikakvih fizickih tehnickih utjecaja. Ili meditacija koja istu ne koristi nuzno bilo kakav svjestan utjecaj na tjelesne procese (iako ne volim tu rijec trans, za svasta se moze koristit, a nije svaka od tih promjena dpobra).
A kakav konkretno utjecaj na svijest ima taj trans?
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:55   #11
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Treba se samo dogovoriti oko uporabe pojmova. Kako se onda zovu stanja gdje na svijet oko sebe gledas drugacije od "normalnog", kao sto sam dao primjer sna u kojem čovjek leti a opet mu je to posve normalno.
Vrlo jednostavno - to je san.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:04   #12
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno - to je san.
Pa je, ali ja sam u tom snu svjestan sebe, znam kako se zovem, kako se prezivam i gdje stanujem a opet su mi normalne stvari koje mi ne bi bile normalne u besanom svijetu.

Jedino što nisam budan.

Jel' to znači da se stanje svijesti može definirati jedino ako je moguća fizička manifestacija tog stanja?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:09   #13
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Pa je, ali ja sam u tom snu svjestan sebe, znam kako se zovem, kako se prezivam i gdje stanujem a opet su mi normalne stvari koje mi ne bi bile normalne u besanom svijetu.

Jedino što nisam budan.

Jel' to znači da se stanje svijesti može definirati jedino ako je moguća fizička manifestacija tog stanja?
Ako si svjestan činjenice da sanjaš, onda je to tzv. lucidni san.

Ako nisi svjestan činjenice da sanjaš - onda zapravo nisi ni svjestan u tom trenutku. Nemaš znanje o vlastitom doživljavanju, a i stanje se nikako ne može klasificirati kao budno.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:26   #14
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
A kakav konkretno utjecaj na svijest ima taj trans?
pa trans je stanje izmjenjene svjesti.. ne razumije kako mislis da ima uticaj na svijest? I hipnoza se moze smatrat vrstom transa.. ili recimo di bi svrstao stanje kad svijest ostane prisutna u snu ili cak dubokom snu?

kako god okrenes postoje razni "pomaci" koju svijest moze napravit od ove uobicajene, a kako cemo ih promatrat i definirat je vec druga stvar.

A i u uobicajenoj nisu svi u jednakom stanju.. covjek moze bit ludji i "napuseniji" bez ikakvih supstanci (recimo neki dogadjaji koji ga jako uzbude) i u glavi je stanje sasvim drugacije od uobicajenog, cak su i fizicke reakcije razlicite.. naravno nije tako dramaticna razlika kao u kakvom transu, ali u nijansama se uvijek razlikuje... ne vidim bas to ko nesto jako staticno i kruto
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:48   #15
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pa trans je stanje izmjenjene svjesti.. ne razumije kako mislis da ima uticaj na svijest? I hipnoza se moze smatrat vrstom transa.. ili recimo di bi svrstao stanje kad svijest ostane prisutna u snu ili cak dubokom snu?

kako god okrenes postoje razni "pomaci" koju svijest moze napravit od ove uobicajene, a kako cemo ih promatrat i definirat je vec druga stvar.
Pa jest. Ali to su situacije u kojima nešto interferira s našim normalnim funkcioniranjem. I ne bih to nazvao "razinama". Ako pogledaš moj prvi post, vidjet ćeš da razine koje su tamo navedene imaju neku progresiju - od one u kojoj si najudaljeniji od svjesnog funkcioniranja, do one normalne kod koje si pri svijesti. Dakle, to opravdano možemo nazvati "razinama" jer idu od neke "manje" prema nekoj "većoj".

A kad ti uzmeš LSD onda si urokan i imaš hale Ili kad spavaš pa doživiš lucidni san. To je nekakav "pomak u stranu" da se tako izrazim, nisi ništa više svjestan zbog toga... jednostavno si u nekom alternativnom stanju svijesti. Tako da mislim kako to nije opravdano nazivati "razinom", jer "razina" podrazumijeva da je nešto iznad ili ispod nečeg drugog.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:49   #16
Čovjek može okusiti djelovanje opijatima sličnih tvari a da se ne drogira. Mnoga stanja znaju dovesti do oslobađanja endomorfina pa tako i mantranje može dovesti do delirija. Kemija mozga jest mnogo kompikovana i mnogo kombinovana.

Jel' to znači da se stanje svijesti može definirati jedino ako je moguća fizička manifestacija tog stanja?

Upravo tako. Možeš biti ne znam kako "svjestan" da si u Tunguziji i letiš zrakom ali ako se fizički ne mrdaš iz kreveta to se stanje svijesti naziva san.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 12:49   #17
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Svijest:
1) općenito stanje budnosti i prisebnosti u kojem pojedinac zna za sebe i normalno reagira na podražaje

2) znanje o vlastitom doživljavanju; mogućnost, svojstvo ili stanje neposrednog spoznavanja vlastitog doživljavanja

(Boris Petz, Psihologijski rječnik, Prosvjeta Zagreb 1992.)
nepotpuno. cini mi se da postoji svijest okrenuta prema van i ova na unutra.
sto utjece na ta znanja o vlastitom dozivljaju? ovo moze biti tek dio onoga sto svijest stvarno jest. i to dio okrenut prema unutra, definiran prema podrazajima ili dozivljajima iznutra.

da li se promjene u covjekovoj psihi desavaju pod utjecajem unutarnjih ili vanjskih faktora? (pa cak i ako uzmemo genetiku u obzir)
npr. mozak je organ koji se najkasnije razvije od svih organa, prvenstveno sa razlogom adaptacije na okolinu.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 13:06   #18
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Jel' to znači da se stanje svijesti može definirati jedino ako je moguća fizička manifestacija tog stanja?

Upravo tako. Možeš biti ne znam kako "svjestan" da si u Tunguziji i letiš zrakom ali ako se fizički ne mrdaš iz kreveta to se stanje svijesti naziva san.
s ovime se ne slažem apsolutno nikako... zašto se svijest mora vezati uz fizičko tijelo... svijest sama po sebi nema fizička svojstva, a ti kažeš da ako se ne mrdaš iz kreveta da je to san... glupost...

i slažem se sa luiz, ovo što je zoran k napisao je znanstveno objašnjena svijest, ja osobno smatram da se svijest može samo djelomično znanstveno definirati, ali s obzirom na to da nema fizička obilježja, mislim da znanost ne može definirati svijest jer je jednostavno ne razumije...

Quote:
mukotrpak kaže:
Pa jest. Ali to su situacije u kojima nešto interferira s našim normalnim funkcioniranjem. I ne bih to nazvao "razinama". Ako pogledaš moj prvi post, vidjet ćeš da razine koje su tamo navedene imaju neku progresiju - od one u kojoj si najudaljeniji od svjesnog funkcioniranja, do one normalne kod koje si pri svijesti. Dakle, to opravdano možemo nazvati "razinama" jer idu od neke "manje" prema nekoj "većoj".
boldanim dijelom isključuješ samog sebe... ako govorimo o razinama svijesti, onda ne postoji razina svijesti po kojoj si najudaljeniji od svjesnog funcioniranja jer to onda nije svijest. svijest ne može biti udaljena od same sebe...

slažem se i sa baphometom, ako sanjam i ako sam svjestan sebe, to je jedno od stanja svijesti... a ako govorimo o fizičkim manifestacijama, ima ih i u snu... određeni djelovi mozga u snu pokazuju neku aktivnost, šta nije to onda fizička manifestacija...
__________________
Today is the first day of the rest of my life...
Crux'An is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:03   #19
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
cini mi se da postoji svijest okrenuta prema van i ova na unutra.
Pa svijest uključuje ono što se događa oko tebe (vani pada snijeg) i ono što se događa unutar tebe (hladno mi je).


Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
sto utjece na ta znanja o vlastitom dozivljaju?
Funkcioniranje tvog osjetilnog aparata i akumulirana znanja/iskustva. Naime, senzacije koje doživljavamo automatski se interpretiraju sukladno našim znanjima/iskustvima. Tako da nećeš rezonirati "visoka je temperatura i nešto mi curi po koži" nego ćeš zaključiti da se znojiš.


Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
da li se promjene u covjekovoj psihi desavaju pod utjecajem unutarnjih ili vanjskih faktora? (pa cak i ako uzmemo genetiku u obzir)
npr. mozak je organ koji se najkasnije razvije od svih organa, prvenstveno sa razlogom adaptacije na okolinu.
O kakvim promjenama konkretno govorimo? U principu imamo određene predispozicije koje su zadane genetski / biološki, a unutar tih predispozicija događaju se razne promjene kao posljedica iskustva. Primjerice, učenjem (ne u smislu učenja u školi, već stjecanja bilo kakvih znanja ili iskustava) povećava se broj sinapsi u mozgu, a također se i skupljeno znanje "organizira" na drugačije načine.

To su, dakle, promjene koje se događaju. Naravno, postoje i promjene uzrokovane starenjem odnosno utjecajem bolesti ili nekih kemijskih supstanci.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 14:04   #20
Ako sanjaš i svestan si da sanjaš to je san o tome da sanjaš i pri tom si svjestan. Svijest po sebi, nevezana uz materiju, je ono o čemu trube religije zadnjih 10000 godina ali bez i jednog dokaza.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:42.