Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2017., 20:14   #801
Upravo sam se vratila sa pregleda. Receno mi je da se to nekada desava i da je potrebno vrijeme da se smanji osjetljivost zuba na zagriz, da mozda mozda nocu skripim zubima te mi predlozila nocnu udlagu. Zbruseni su mi i donji zubi sa kojima ove trojke dolaze u kontakt samo kada pomjeram donju vilicu lijevo-desno.Desni su kaze super, mada meni tako ne izgleda. Mene najvise brine sto je taj bol na zagriz bas jak, nimalo se ne smanjuje kako vrijeme prolazi.
Sad bih platila da mogu vratiti vrijeme unazad...
cceca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 08:44   #802
Imam jedno pitanje.
Prije 5 hodina radila sam krunicu na jedinici, sa time da je tsj zub bio dosta problematican jer sam prije imala isto krunicu, ali kanali nisu bili napunjeni, pa se napravio granulom pri vrhu korijena koji me nije bolio, ali naotekla mi usnics.
Uglavnom kanali su ocisceni, napravljen je nova krunics.
No nedavno ta krunica se pocela klimati, e sada da li jr moguce da se klima samo krunica ili je moguce da se klima cijeli zub, odnosno taj kolcic, te da li sve to skupa moze imati veze sa tim granulom koji po meni i dalje postoji jer pritiskom prstom na vrh korijena stalno nesto osjecam?
Da li je moguce da se neovisno o granulomu krunica sama od sebe pocne klimati?
PAULA123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 09:20   #803
Kad popusti cement onda polako počinje proces klimanja.Prvo napravi dig. rengen tog zuba da se vidi o čemu se stvarno radi.U stomatologiji ništa bez dijagnostičkih snimki.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:19   #804
Quote:
Juji kaže: Pogledaj post
Samo da se nadovežem: jednoposjetne "chair-side" cad-cam solucije (od brušenja, otiskivanja i izrade rada prolazi 2-3 sata jer stroj skenira i freže zube, a stomatolog "samo" isproba i cementira) nažalost još uvijek nisu savršen način za izradu kruna u regiji visoke estetike, a također su i izuzetno velika investicija, neisplativa manjim ordinacijama. Stoga ne drži ona vaša rečenica da "svaka ordinacija koja drži do sebe radi tako". Za prednje zube je praktički uvijek potrebna vješta ruka i dobro oko tehničara - umjetnika koji svojim radom individualizira nadomjestak. U stražnjoj regiji jednoposjetni chairside cad cam još i može proći... Također danas se baze materijala za krune (keramika, cirkon, metal itd) jako često rade cad-cam tehnologijom, pa čak i printanjem - ali za to se uzima normalan otisak (nije potrebno imati ordinacijski skener), a tehničar dalje radi plan i sam proizvodi navedeno u svom stroju ili šalje suradnom laboratoriju koji onda isporučuje konstrukciju direkt iz stroja. Dakle tehnologija je svakako sve prisutnija i dobrodošla u svim fazama, ali nije nezamjenjiva
Podjednako su bitni dobar plan, dobra priprema od strane stomatologa, dobra provedba od strane tehničara te dobra higijena i održavanje od strane pacijenta.
Poštovani Juji,nije mi palo napamet da iz priče izbacim ulogu tehničara.I u cad cam sustavima,oni su završni kontolori kvalitete i imaju presudnu riječ kad se radi o estetici.Ovaj drugi dio koji se tiče opreme,postoje ordinacije koje imaju vlastiti labos i one koji šalju radove izvan ordinacije.Inače Jednom sam imao priliku vidjeti tu čuvenu glodalicu.Bila je jedna od najpoznatijih ( Cerec) iako ima i drugih na tržištu.Čini mi se da je cijena same automatizirane glodalice bila blizu 10K€ ili tako nešto.Vjerovatno sad ima i novijih modela.
Mislim da ordinacije koje imaju veliki promet i vlastiti labos ,streme nabavi i uglavnom imaju takve glodalice.Koliko košta računalna softverska oprema sa kamerom,to mi trenutno nije poznato pa je vjerovatno za male ordinacije to uistinu neisplativo.Njima je puno isplativije da nose radove u vanjski labos.A ovo što ste rekli za planiranje,u svakom dijelu je ljudski faktor presudan i to čini razliku između ordinacija,a i na kraju između pacijenata u dijelu kojeg oni odrađuju.Inače bi svi imali savršene radove i ne bi se zamarali detaljima.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 10:33   #805
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
Kad popusti cement onda polako počinje proces klimanja.Prvo napravi dig. rengen tog zuba da se vidi o čemu se stvarno radi.U stomatologiji ništa bez dijagnostičkih snimki.
Da znam da moram ici slikati. Pitam zato jer mi je telefonski receno da je to dobro zacementirano i da se ne moze klimati.
Ako bi se radilo samo o klimanju krunice da li se onda ona opet zalijepi i to je to?
Iskreno muka je pri samoj pomisli na nesto drugo ( a sto je vrlo lako moguce) jer bih inda trebala vaditi taj zub i raditi most.
PAULA123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 22:05   #806
Quote:
PAULA123 kaže: Pogledaj post
Da znam da moram ici slikati. Pitam zato jer mi je telefonski receno da je to dobro zacementirano i da se ne moze klimati.
Ako bi se radilo samo o klimanju krunice da li se onda ona opet zalijepi i to je to?
Iskreno muka je pri samoj pomisli na nesto drugo ( a sto je vrlo lako moguce) jer bih inda trebala vaditi taj zub i raditi most.
Ako je nedavno cementirano,onda očito nešto ne valja.A da odes u tu ordinaciju da ti pogledaju ? Ovako telefonski može biti igra pokvarenog telefona.Naruči se kod njih i pokaži im na licu
mjesta o čemu se radi.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 01:35   #807
Trebam raditi most od sedam članova na tri implantata (1D, 1-6 L). Čitam kako je emax krunica estetski najbolje rješenje, ali da je cirkon keramika čvršća. Mogu li se kombinirati ova dva materijala? Kad govorimo o fronti, koji, odnosno koliko zubi spada u frontu?
LukrePop is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 09:36   #808
Quote:
LukrePop kaže: Pogledaj post
Trebam raditi most od sedam članova na tri implantata (1D, 1-6 L). Čitam kako je emax krunica estetski najbolje rješenje, ali da je cirkon keramika čvršća. Mogu li se kombinirati ova dva materijala? Kad govorimo o fronti, koji, odnosno koliko zubi spada u frontu?
U frontu spadaju sjekutići i očnjaci ( 2+1) na svakoj strani čeljusti.Emax se koristi za pojedinačne krunice i mostove manjeg raspona (3člana) u fronti gdje su male žvačne sile.Za vaš most ta kombinacija ne bi bila dobra.Inače i cirkon može dati vrhunsku estetiku u rukama iskusnog i vještog tehničara.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 12:57   #809
Quote:
Fantomlat kaže: Pogledaj post
U frontu spadaju sjekutići i očnjaci ( 2+1) na svakoj strani čeljusti.Emax se koristi za pojedinačne krunice i mostove manjeg raspona (3člana) u fronti gdje su male žvačne sile.Za vaš most ta kombinacija ne bi bila dobra.Inače i cirkon može dati vrhunsku estetiku u rukama iskusnog i vještog tehničara.
Hvala vam. Moželi se kombinirati emax za frontu dvije, a cirkon za bočnu stranu i što vi mislite o tome?
LukrePop is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 19:30   #810
Quote:
LukrePop kaže: Pogledaj post
Hvala vam. Moželi se kombinirati emax za frontu dvije, a cirkon za bočnu stranu i što vi mislite o tome?
Ne može se kombinirati jer se radi o jednom kompaktnom mostu.Ne postoji mogućnost da se isti radi od dva različita materijala jer je to nespojivo i u ovom slučaju je cirkon keramika jedino ispravno riješenje.Tražite da vam u toj ordinaciji pokažu radove sličnog mosta sa cirkom keramikom i vjerujem da ćete biti zadovoljni.Nije to uopće tako velika razlika,kakva se čini na papiru,a cirkon kermika je ipak čvršća i robusnija od emax keramike.Pogotovo izvan fronte gdje su jače žvačne sile.
Fantomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 12:38   #811
jedno pitanje,
moracu vjerovatno raditi most 1-3 gore
koji je vijek trajanja porculanskih mostova... po internetu citam nevjerovatno razlicite stvari
jedni savjetuju da se mijenja na svakih 5 godina, drugi na 10, onda nadjem na forumima ljudi se zale na mostove koje su postavili prije 20+ godina
HENDRIXXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 17:54   #812
Quote:
HENDRIXXX kaže: Pogledaj post
jedno pitanje,
moracu vjerovatno raditi most 1-3 gore
koji je vijek trajanja porculanskih mostova... po internetu citam nevjerovatno razlicite stvari
jedni savjetuju da se mijenja na svakih 5 godina, drugi na 10, onda nadjem na forumima ljudi se zale na mostove koje su postavili prije 20+ godina
5-15 godina, u praksi se nalaze i stariji...zaista nema pravila ovisi o jako puno faktora
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 02:15   #813
Pozdrav,nisam siguran jesam li potrefio dobru temu,ali ok nemam sto izgubiti.Uglavnom gornji ocnjak mi je jos uvijek mlijecni zub,koliko god cudno zvucalo,i zanima me na koji se nacin to moze rijesiti?Prije par godina sam bio kod zubara i rekla je da bih morao ici na neku operaciju.Nekad mi je stvarno bed smijati se buduci da je zub na vidljivom mjestu i dosta je manje i ruzniji od drugih.Imam 22 godine i ako se izvadi sumnjam da ce narasti novi.Moze li se nekakva krunica ili stogod staviti preko njega,te je li to uopce dobra ideja na los zub stavljati nesta?Skroz sam neuk sto se tice sve toga i zato sam se obratio ovdje.Ako netko zna sto napraviti nek mi posalje u inbox ,svejedno planiram otici uskoro kod zubara ,samo moram se prvo prebaciti kod nekoga buduci da nisam u selu gdje zivim nego sam dosao u grad gdje je 99% zubara zauzeto,bar tako kazu.
Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru.
Lp
SchnitzelPluto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 16:24   #814
Quote:
SchnitzelPluto kaže: Pogledaj post
Pozdrav,nisam siguran jesam li potrefio dobru temu,ali ok nemam sto izgubiti.Uglavnom gornji ocnjak mi je jos uvijek mlijecni zub,koliko god cudno zvucalo,i zanima me na koji se nacin to moze rijesiti?Prije par godina sam bio kod zubara i rekla je da bih morao ici na neku operaciju.Nekad mi je stvarno bed smijati se buduci da je zub na vidljivom mjestu i dosta je manje i ruzniji od drugih.Imam 22 godine i ako se izvadi sumnjam da ce narasti novi.Moze li se nekakva krunica ili stogod staviti preko njega,te je li to uopce dobra ideja na los zub stavljati nesta?Skroz sam neuk sto se tice sve toga i zato sam se obratio ovdje.Ako netko zna sto napraviti nek mi posalje u inbox ,svejedno planiram otici uskoro kod zubara ,samo moram se prvo prebaciti kod nekoga buduci da nisam u selu gdje zivim nego sam dosao u grad gdje je 99% zubara zauzeto,bar tako kazu.
Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru.
Lp
Preko HZZO i tako nećeš dobiti ništa što bi ti pomoglo - načelno se može izvaditi mliječni zub i onda ortodontski izvlačiti zub koji je unutra, ako je u dobrom položaju...ako ne, postojeći zub se može preurediti keramičkom krunom...ako ni to ne, nakon vađenja može ići most ili implantat...puno je opcija
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 16:30   #815
Pozdrav.

Pitanje u vezi zubnog mosta.

Kako mi nedostaje gornja petica, stomatolog predlaze most 5+6 dakle bez da brusi zdravu četvorku. Isla bi metalkeramika.

Kako nigdje nisam nasao most koji se drzi samo na 1 zub, obicno je na 2 susjedna znate li mozda je li to dobro rješenje?
Lignjun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 23:45   #816
Quote:
Lignjun kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Pitanje u vezi zubnog mosta.

Kako mi nedostaje gornja petica, stomatolog predlaze most 5+6 dakle bez da brusi zdravu četvorku. Isla bi metalkeramika.

Kako nigdje nisam nasao most koji se drzi samo na 1 zub, obicno je na 2 susjedna znate li mozda je li to dobro rješenje?
Riječ je o kompromisnom rješenju koje može funkcionirati ako su zadovoljeni određeni uvjeti, teško je reći napamet.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:05.