Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2018., 13:44   #21
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ovo je loše jer će za izdvajanje biti potrebni sati i sati koje građani nemaju, bit će potrebno mjesta za kante kojeg nema, bit će potrebno provjeravati što su djeca gdje bacila jer ona samo bace, a oni koji iznajmljuju turistima će imat još veći problem jer će morat provjeravat po kantama jesu li sve ispravno razvrstali. Zamislite kopanje po tuđem smećau i naknadno razvrstavanje, pravi užitak.
Sve je to bespotrebna gnjavaža da bi se olakšalo onima koji će od tog smeća zarađivati.
Birokracija samo traži načina da oteža građanima.
Nadam se da će ovo propasti.
Neće propasti, jer će se ljudi barem malo educirati o potrebi razvrstavanja. I udarac nogom u guzicu korak je u pravom smjeru.

Ali se neće ni provoditi, to je istina, jer infrastruktura jednostavno ne postoji. Još jedno Milanovo mazanje očiju.
Usporedba s parkiranjem u Zg - odavno je na snazi zakon da je parkiranje zabranjeno svugdje gdje nisu označena parkirna mjesta.
Onda su skužili da u pola gradskih ulica jednostavno nema mjesta da se iscrtaju parkirana mjesta, ili još gore, da i jesu iscrtana, dijelovi grada su toliko izgrađeni da jednostavno nema dovoljno prostora ni za zgrade, a kamoli aute. I onda u tim ulicama ne naplaćiuju parkiranje i ne odvoze paukom.

Trešnjevka najbolji primjer - ako nisi lokalac, gadno ćeš se namučiti dok skužiš obrazac gdje dolazi pauk, gdje su redari, a gdje se možeš parkitrati kako hoćeš. Sve to, u krugu 100m. Da se nađe neki nabrijani "sve po ps-u" komunalac u doba kad igra Medveščak u Domu sportova, globio bi par tisuća auta u sat vremena.
IceClimber is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 14:36   #22
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Svi koji ovako govore trebali bi gledati ovakve dokumentarce:
https://www.youtube.com/watch?v=Ms1lN-OJ6Ko

Tu je na početku prikazana baš jedna naivna mama poput tebe. Koja vjeruje da to radi 'za svoju djecu' i 'zato jer je dobra osoba'.


Dokumentarci poput ovoga, naravno, nikada neće biti prikazani na normalnoj državnoj tv. Jer ruše ovaj idiotski narativ o 'brizi za okoliš'.

Razotkrivaju još jednu zavjeru protiv građana u kojoj im se prodaje skupi, lijepo zapakirani drek, taj drek se naplaćuje deset puta više nego sočni odrezak, i onda se još ljudima ispere mozak da 'uživaju' dok jedu drek 'jer tako pokazuju da su dobri društveno svjesni građani'.

Ovo razvrstavanje otpada je u osnovi izmišljeni biznis, nema skoro nikakve veze sa ekologijom.
Nemam vremena gledati dokumentarce s linkova koje stavljaju nepoznati nikovi s foruma, možeš li ukratko napisati o čemu se radi? Je li možda znanost ustvrdila da plastika nije toksična? Da, bacajući je u smeće, ne trujemo sebe, ljude koji nas okružuju i svoju djecu?! Ako je tako nešto potvrdilo neko relevanrno znanstveno istraživanje, onda me zanima. A ako se radi o tome da netko zarađuje novce na reciklaži pa bismo se trebali nastaviti trovati kako bismo nekome uskratili zaradu, onda imam svoje mišljenje o inteligenciji takvog argumentiranja.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 16:30   #23
Koliko je meni poznato otpad koji gradjani vrijedno razvrstavaju ionako zavrsi u istom kamionu..a kojeg iskrenu na istom deponiju......jer kazu..znate nema love za sortirnicu....ali Brisel trazi da se razvrstava pa smo morali uvesti!!!


Ukratko uzeo bi im te njihove zakone i nabio im u guzicu i lansirao put Brisela sa porukom da birokratski stakori vise prestanu maltretirati gradjane. Kada naprave infrastrukturu za jedno 40 godina...neka se onda jave.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 17:30   #24
Meni je glupo da se 2018. uopće priča o uvođenju odvojenog prikupljanja otpada. Kaskamo 20,30 godina za normalnim državama. Nekad se čini da nam nema spasa, a krivi su i građani i vlast. U Zagrebu možda malo više vlast jer vlada moron koji ne zna govorit niti hrvatski jezik, zadužio je grad za par milijardi eura, totalna bitanga i štetočina.

U jednom dijelu građani također moraju preuzet odgovornost na sebe kod nekih stvari, a odvojeno prikupljanje otpada je područje gdje svatko može napraviti puno. Sam sam kupio 3 odvojene kante koje mi već godinama stoj ispod sudopera gdje sve sortiram prije nego bacim u odvojene spremnike koji također već stoje godinama ispred zgrade (kvart u Rijeci). Nije to znantsvena fantastika
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 19:29   #25
Nije mi jasno zašto panika? Godinama imamo 3 kante: biološki otpad, plastika i embalaža, ostala komunalija, npr. pepeo od centralne...! Papir i staklo ide u velike kontejnere specialno za to! Navika i nema problema!
Da, plačamo dosta, jer se i otpadna voda čisti pre nego ide u Savu, tako da nas košta oko 70€ mjesečno kuča sa 4 osobe - voda, komunalije i čiščenje! Skupo? Jeste, a barem vam Sava na Jarunu ne smrdi! Odvoz smeća nikad do sada nije zatajio, jeste skupo, a blema nema. Čak kad ima dosta snega komunalci dođu i odvezu, a treba je osloboditi kante, normalno! Neki nauče silom,neki milom, a silom košta više!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 20:59   #26
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato otpad koji gradjani vrijedno razvrstavaju ionako zavrsi u istom kamionu..a kojeg iskrenu na istom deponiju......jer kazu..znate nema love za sortirnicu....ali Brisel trazi da se razvrstava pa smo morali uvesti!!!


Ukratko uzeo bi im te njihove zakone i nabio im u guzicu i lansirao put Brisela sa porukom da birokratski stakori vise prestanu maltretirati gradjane. Kada naprave infrastrukturu za jedno 40 godina...neka se onda jave.
Kod nas nije tako - zna se kada se koja vrsta odvozi, i ta se određenog dana iznosi ispred ograde.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 21:39   #27
nemam nikakvih problema s izdvajanjem papira, plastike, stakla, baterija, tekstila, to radim godinama.

ali nema šanse da sirove pileće kosti, skiseljene ostatke svježeg sira ili očišćene riblje glave držim u stanu duže od 24 sata. a kako vidim, spominje se vrećica od 30 litara koja se predaje jednom tjedno (4 vrećice mjesečno, odvoz jednom tjedno).
ZAŠTO, KAKO??

ljudi će bacati ostatke hrane u wc.
Lizzie M is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 22:00   #28
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
nemam nikakvih problema s izdvajanjem papira, plastike, stakla, baterija, tekstila, to radim godinama.

ali nema šanse da sirove pileće kosti, skiseljene ostatke svježeg sira ili očišćene riblje glave držim u stanu duže od 24 sata. a kako vidim, spominje se vrećica od 30 litara koja se predaje jednom tjedno (4 vrećice mjesečno, odvoz jednom tjedno).
ZAŠTO, KAKO??

ljudi će bacati ostatke hrane u wc.
Kupujemo bio razgradljive vrečice od 20. kg, 10.kom oko 2,5€, jake su i zatvaraju se vrpcom. Imamo to u zatvorenoj kofi, pak ad se napune do 2/3, odnosimo. Može se bacati i direktno, a ne preporučujem, jer je treba to i čistiti, jer inače ljeti smrdi do neba, a komunalci operu možda jednom mjesečno. Košta nas oko 5€ za tri meseca, a vi birajte! Bacati hranu u WC je kao zvati glodare na južinu, a još da se nešto začepi, uživancija!
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 23:38   #29
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
I koliko vam je u Međimurju pojeftinio odvoz otada, otkad sami građani gube vrijeme da bi razvrstali 'vrijedne sirovine'?
poanta i nije u pojeftinjenju
nego u svjesnosti
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 05:17   #30
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
I koliko vam je u Međimurju pojeftinio odvoz otada, otkad sami građani gube vrijeme da bi razvrstali 'vrijedne sirovine'?

kod nas su rekli da će dodatno poskupiti.

nadalje, i do sada sortiramo:
Plava kanta - papir
Žuta vreća - plastika i metal
Smeđa vreća - tekstil
crna kanta - ostali otpad

Desi se da u crnoj kanti ima malo smeća na dnu, ali uredno je račun kao da je kanta puna.

I, zadnje ali ne i najmanje bitno, treba imati mesta za tolike silne vreće i kante.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 05:22   #31
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
VŽ to još nema? Jebote, nama ne samo da već neko vrijeme uredno prekapaju po vrećama i kantama, nego nam po rasporedu bio otpad odvoze jednom mjesečno. Zimi je podnošljivo, ali ljeti nema dana da im ne spojebem mater bar tri puta dnevno.
Ima sortiranje, ali nije stroga kontrola.
Kaošto sam opisao u prethodnom postu, imamo svu silo kantii vreća, ali se zasad strogo ne provjerava što je u kojoj.
Znači, zasad se može baciti u crnu kantu i nešto što ne bi smjelo, tipa malo šute ili koja pločica.
Odvoza krupnog otpada već neko vrijeme nema (otkad je osnovana Čistoća) a to se jako dobro vidi po <Dravskoj šumi i kanalima, tj smeću po njima.
Sreća da imam vrt i kompost pa nema problema s bio otpadom.
Neću ni zamisliti kako je to u stanovima.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 11:36   #32
Nama onako sporadično prekopaju i ako nađu nešto što im nije po volji, ostave vreću. I ne ostave nove vreće. Jednom je cijeloj ulici ostavljena plastika jer im je nakon koje godine i bez obavijesti sprdnulo da neke stvari više ne idu u plastiku.

Inače, dvorište imam, ali još da se uz posao, kućne poslove, dijete i sve ostalo jebem s kompostiranjem - oću kurac. Dosta mi je što metal i staklo svaki čas moram voziti u tri pizde materine udaljeni "zeleni otok", a oko kojeg smrdi 3 km uokolo i smeće kipi iz svakog kontejnera.

Moji susjedi su inače to vrlo zgodno riješili - pale otpad u peći za centralno. Londonska magla je pičkin dim za našu ulicu. A tek mirisi iz dimnjaka...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 14:17   #33
Moji susjedi će to riješiti još zgodnije.
Odvozom u šumu pod okriljem mraka.

I takve stvari nam spremaju a ni kurcem da mrdnu zbog one planine od bala sa smećem na ulazu u grad.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 15:13   #34
Genijalac koji je došao na ideju da ljudi kod kuće sepriraju i čuvaju otpad do tjednog/dvotjednog il mjesečnog odvoza sigurno ima barem 3 sobni stan od 100 kvadrata sa terasom od 10+ m2 i nema djecu niti ju je ikad imao.

Jer inače bi znao da prosječni stanovnik grada u Hr živi u malom stanu, sa mikroskopskom terasom koja je obično pretvorena u dodatnu sobu, sa jedno/dvoje/troje djece. U takvom stanu:

- nema mjesta za 4-5 kanti za smeće
- nema mjesta niti ventilacije za čuvanje organskog otpada po tjedan-dva dana
- nema načina na koji se može djecu prisiliti da razvrstavaju otpad i ne kopaju po njemu, recimo po slomljenom staklu.

U Zagrebu, od 700.000 stanovnika (bez "prstena"), što čini cca 200.000 kućanstava, barem 100.000 kućanstava nema uvjete za razvrstavanje i čuvanje otpada do odvoza na ovaj način. Oni su prisiljeni otpad bacati na dnevnoj bazi - biološki otpad apsolutno, a plastiku, staklo, papir i sl uz minimum čuvanja i ručno odlaganje u zajednički spremnik svakog pojedinačnog komada - ai toje nategnuto u stanovima od recimo 30m2.

Jednostavno, da biste organizirali ovakvo odlaganje otpada kakvo si je neka mudra glava zacrtala, MORATE RE-DIZAJNIRATI VELIKU VEĆINU STANOVA. A to znači da morate samo u Zagrebu nanovo izgraditi 100.000 stanova, liftova, mjesta za odlaganje smeća, kolni prilaz vozilima za odvoz itd na način da tehnički, higijenski itd zadovoljavaju kriterije ekološkog odlaganja otpada.

Jeste li svjesni da recimo dosta kućanstava s bolesnim ljudima ima i medicinski otpad - šprice, zavoji, pelene, itd - koji je jako opasan, zarazan?

Pa jeste li vi normalni? Šta je vama? U kojem svijetu vi živite?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:25   #35
A di ću ja jadan u Splitu šta razvrstavat i pravit se pametan kad sve ide na Karepovac jer otvaranje regionalnog je još uvijek misterija. Nepripremljena Luda kuća.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:37   #36
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Genijalac koji je došao na ideju da ljudi kod kuće sepriraju i čuvaju otpad do tjednog/dvotjednog il mjesečnog odvoza sigurno ima barem 3 sobni stan od 100 kvadrata sa terasom od 10+ m2 i nema djecu niti ju je ikad imao.******
a kolike stanove imaju Nijemci?
kod njih već nekoliko desetljeća ljudi u stanovima prvo selektiraju otpad
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:48   #37
Talking

Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a kolike stanove imaju Nijemci?
kod njih već nekoliko desetljeća ljudi u stanovima prvo selektiraju otpad
Je, i zato im je natalitet ko medju marsovskim pcelama.

"Draga, ja bih da napravimo bebu!"

"ah, dragi, i ja bih, al necemo imati gdje staviti smece!!"

"Oh, da...znas sta, ajmo osvojiti Balkan pa cemo imati i mjesto za bebu i za smece!!"

"ah dragi kako si pametan!!"
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:51   #38
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
A di ću ja jadan u Splitu šta razvrstavat i pravit se pametan kad sve ide na Karepovac jer otvaranje regionalnog je još uvijek misterija. Nepripremljena Luda kuća.
Sricom pripremljene Lude Kuce ne zavrse u opcem neredu i kazinu.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:08   #39
Moje prvo iskustvo sa sortiranjem otpada se dogodilo prije cca 25 godina kad su pored kanti za smeće počeli postavljati spremnike za stare baterije (tako je počelo, ako se tko sjeća). Onda sam ja, kao ekološki osviještena osoba mjesecima brižljivo odvajala baterije i ubacivala ih u spremnike.

Jednog dana sam slučajno stajala kraj kanti sa smećem kad je došao smetlarski kamion. Najprije su u kamion ubacili obično smeće. Nakon toga su uzeli spremnik za baterije i ubacili ga - u to isto smeće.

Doduše, valjda su sad smetlari malo iskusniji, svaki početak je težak...
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:25   #40
Quote:
Marina Fiume kaže: Pogledaj post
Moje prvo iskustvo sa sortiranjem otpada se dogodilo prije cca 25 godina kad su pored kanti za smeće počeli postavljati spremnike za stare baterije (tako je počelo, ako se tko sjeća). Onda sam ja, kao ekološki osviještena osoba mjesecima brižljivo odvajala baterije i ubacivala ih u spremnike.

Jednog dana sam slučajno stajala kraj kanti sa smećem kad je došao smetlarski kamion. Najprije su u kamion ubacili obično smeće. Nakon toga su uzeli spremnik za baterije i ubacili ga - u to isto smeće.

Doduše, valjda su sad smetlari malo iskusniji, svaki početak je težak...
Je, sad paze da nema svjedoka.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.