Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2008., 10:13   #21
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Koljeno je ovdje arhaični naziv za generaciju (=naraštaj, =pokoljenje).

Kad se kaže da se narodna priča prenosila s koljena na koljeno, to znači s generacije na generaciju.
Zapravo, prvobitno za rod - od dobra koljena, koljenović i slično.

Ah, sad sam upropastila još jednu jezičnu zagonetku.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 10:26   #22
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Koljeno je ovdje arhaični naziv za generaciju (=naraštaj, =pokoljenje).
Odatle i "čeljad" u značenju ukućani, nekad zadružnici, a prije toga rodstvenici.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 11:20   #23
joj, da.glavno da vi raspravljate što znači koljeno.
a pomogel mi nitko nebi
butta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 11:38   #24
stupnjevi srodstva ti se računaju prema broju rođenja. mama i tata su ti prvi stupanj srodstva (prvo koljeno) jer između tebe i njih ima kao jedno rođenje. baka i djed drugi stupanj, prabaka i pradjed treći itd.

ali npr. bratić ti je u četvrtom stupnju srodstva... jer se isto gleda po broju rođenja
mama (1) - baka (2) - teta (3) - bratić (4) kužiš?

a inače, mislim da se po zakonu rh možeš udati/ženiti za pretka koji ti je od 4 stupnja srodstva pa dalje
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 13:09   #25
Quote:
butta kaže: Pogledaj post
joj, da.glavno da vi raspravljate što znači koljeno.
a pomogel mi nitko nebi
Pa nećemo valjda raspravljati o onome o čemu se raspravljalo na početku, prije nego je tema dolepršala ovamo. Stupnjevi srodstva pravno su definirani, samo ne znam točno u kojim sve zakonima. U Zakonu o naljeđivanju - sigurno. Možeš se pitati na Pravu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 22:39   #26
koje smo koljeno ja i moj rodjak ako su nam pradjedovi braca?
juTkiCa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 10:46   #27
Quote:
juTkiCa kaže: Pogledaj post
koje smo koljeno ja i moj rodjak ako su nam pradjedovi braca?
Treće.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 11:08   #28
Quote:
miss Hide kaže: Pogledaj post
stupnjevi srodstva ti se računaju prema broju rođenja. mama i tata su ti prvi stupanj srodstva (prvo koljeno) jer između tebe i njih ima kao jedno rođenje. baka i djed drugi stupanj, prabaka i pradjed treći itd.

ali npr. bratić ti je u četvrtom stupnju srodstva... jer se isto gleda po broju rođenja
mama (1) - baka (2) - teta (3) - bratić (4) kužiš?

a inače, mislim da se po zakonu rh možeš udati/ženiti za pretka koji ti je od 4 stupnja srodstva pa dalje
Napokon je neko tocno odgovoro!

Prije toga sam se nacitao gluposti
Nije mi jasno kog vraga ljudi odgovaraju na pitanja na koja ne znaju odgovor

P.S. Samo jos da naglasim da postoji uspravna i pobocna linija srodstva (koljena). Uspravna linija su ti npr. mama, tata, baka, deda, tvoja djeca (znaci svi oni od kojih si izravno nastao i svi oni koji su izravno nastali od tebe). Pobocna linija su ti svi ostali (sestre, braca, bratici...itd). Da sumiramo: npr. tvoja baka ti je 2. koljeno uspravne linije a braca ili sestre su ti takodjer 2. koljeno ali pobocne linije!!
__________________
Elves seldom give unguarded advice, for advice is a dangerous gift, even from the wise to the wise, and all courses may run ill.

Zadnje uređivanje Erhard : 29.03.2009. at 11:15.
Erhard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:34   #29
unuk i unuka od brata i sestre su onda??
maleničovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 23:09   #30
Quote:
maleničovjek kaže: Pogledaj post
unuk i unuka od brata i sestre su onda??
Šesto pravno i crkveno gledano (bratov unuk - bratov sin/kći - brat - roditelji brata i sestre - sestra - sestrin sin/kći - sestrina unuka)

Narodski: drugo (prvo sinovi/kćeri brata i sestre, drugo unuci)
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 18:23   #31
Kažeš da je razlika između crkvenog, pravnog i narodskog?
Jedino što ja znam 100% sigurno jest to da se kod mene "u narodu" kaže "prvi bratučed", u značenju bratić - sin tete/strica/ujaka. I to znači prvo koljeno. A to da se pravno/crkveno razliku se od ovog mojeg "narodskog" prvi put čujem. Analogno mom narodskom: unuk/unuka moje bake koji nisam ja niti moj brat/sestra mi je rođak u drugom koljenu.

osoba 1
-prvo dijete osobe 1 - drugo dijete osobe 1 : braća
-dijete prvog djeteta osobe 1 - dijete drugog djeteta osobe 1 : bratići - rođaci u prvom koljenu
__________________
...Bleki. [ženski anthrax] ...'oću rozu boju :mama:
Ms. Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 12:49   #32
pomagajte

upoznao sam jednu curu koja je eto ispala neki rod moj. ovakvo je stanje: Baka od moga dede je došla iz njene kuće....dakle, koje je ona koljeno?

ja
tata
njegov tata je meni deda
pa tata od dede je moj pradjeda
i od pradjeda mama je doša iz kuće te cure...a ona je baka od mog dede...i koje je to koljeno?
feels is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 18:13   #33
Evo što kanonsko pravo kaže o računanju koljena.

Kanon 108
1. Krvno srodstvo računa se po linijama i stupnjevima.
2. U pravoj liniji toliko je stupnjeva koliko je rođenja, ili koliko je osoba, pošto se oduzme korijen.
3. U pobočnoj liniji toliko je stupnjeva koliko je osoba u objema linijama skupa, pošto se oduzme korijen.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 12:42   #34
Čisto logički gledano - ne znam koliko su postojeće regule logične, doduše - očito je da bi 'stupanj srodstva' trebao biti direktno vezan uz genetiku.

Čovjek ima 50% gena svoje mame i 50% oca. Zatim 25% gena od svake od baba i đedova. 50% gena svakog od svoje djece, 25% svojih unuka itd. Ima logike da se ovakvo srodstvo promatra odvojeno, kao što to kanon radi, jer je tu situacija prilično jasna (matematički, genetski precizna). Tako su onda roditelji i djeca prvi stupanj, bake i unuci drugi, itd.

Kod braće, stričeva, sestrični i ostalih 'pobočnih' rođaka, situacija je mnogo zajebanija. Recimo, statistički gledano, braća će imati 50% istih gena, no podudaranje gena više nije matematički točno (kao u okomitoj liniji), nego je to binomna raspodjela, gdje je 50% vrh krivulje. No, braća mogu biti iznimno slična (npr. 90% istih gena), a mogu biti i poprilično različita (10% istih gena). Zato ima smisla ta pobočna srodstva odvojiti od izravnih, promatrati zasebno.

No, zbog pojednostavljenja, uzmimo da braća imaju 50% zajedničkih gena. Po analogiji sa okomitom linijom, to možemo smatrati srodstvom prvog stupnja (ali po pobočnoj liniji). Koliko onda imaju stric i nećak? Opet binomna raspodjela od 0% do 50%, sa maksimumom na 25%. Prema tome, stric i nećak su 'pobočno' analogni djedu i unuku; možemo ih dakle smatrati istim 'stupnjem' srodstva (drugim), samo što je jedan po pobočnoj liniji a drugi po okomitoj. No, dok ti je djed uvijek 25% genetski sličan, stric može biti od 0% do 50%. (Naravno, ne računam onu varijantu kad ti je mama u nekom - npr. daljnjem srodstvu sa stricem; to onda još komplicira situaciju).

Dva bratića, po istoj logici, onda imaju neku kompliciranu krivulju sličnosti, koja maksimum ima na 12.5%, što znači da se može smatrati pobočnim srodstvom trećeg stupnja. Dalje ide analogno: meni je dijete mog bratića 4. stupanj pobočnog srodstva, dok je moje dijete i dijete mog bratića, 5. stupanj. Postoji jednostavan način određivanja tog stupnja srodstva, kao što to kanon navodi: brojiš rođenja, ne računajući zajedničkog pretka i sebe. Tako dolaziš do toga da ti je brat 1. stupanj, stric 2. bratić 3., dijete od bratića 4., unuk od bratića 5. itd. Genetski posve logično, a i puno suvislije od one logike gdje se gledaju samo rođaci iste generacije. Takva logika onda ima poteškoća pri definiranju srodstva rođaka iz različitih generacija; a ti rođaci mogu, bez obzira na generaciju, biti slične dobi i potencijalno se paliti jedni na druge.

butta, prema tome, bratić tvog tate ti je 4. stupanj pobočnog srodstva. Jedan manje nego što kanon smatra prihvatljivim....

No, možeš npr. pretpostaviti da je taj bratić od tate slučajno genetski jako različit... tako da... hihihihi, ne beri brigu, ako te baš tako pali...


edit: hmm pogledah onaj link ranije u threadu... nije mi logično zašto bi se braća gledala kao drugi stupanj. To je 'optimistično' gledište... jest da braća mogu biti jako različita, ali mogu biti i iznimno slična; mnogo 'bliža' od roditelja i djeteta, koji doslovno imaju točno 50% istih gena.

No, ako je link točan, onda butta :yeah: nemaš problema LOL. 5. stupanj - ergo, navali


edit2: usput, situacija se komplicira kod 1) jednojajčanih blizanaca, 2) potomaka ljudi koji nisu u srodstvu, ali imaju rođake koji međusobno također imaju potomke (npr. situacija 2 brata s neke druge 2 sestre: u kakvom srodstvu su njihova djeca?) 3) polubraće tj. polusestara. Uz malo matematike dolazi se do zaključka da je polubrat isti stupanj srodstva kao i stric (2. stupanj), da su djeca 2 para jednojačanih blizanaca, genetski braća (1. stupanj), a ne bratići (3. stupanj), te da su djeca 2 para braće/sestara, također 2. stupanj kao i polubraća.

Zadnje uređivanje Apemant : 27.05.2009. at 13:48.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 17:53   #35
Question

ovako:upoznala sam momka samo jedan covjek kaze da smo u rodbinoskoj vezi ono niko vise ne moze da dokazeee,ja tog momka volim ludoooo,taj covjek kaze da su moj neki pradjed i njegova nena polu brat i polu sestra pa me zanima koje smo mi koljenooo
almmiricaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 23:39   #36
Quote:
almmiricaa kaže: Pogledaj post
ovako:upoznala sam momka samo jedan covjek kaze da smo u rodbinoskoj vezi ono niko vise ne moze da dokazeee,ja tog momka volim ludoooo,taj covjek kaze da su moj neki pradjed i njegova nena polu brat i polu sestra pa me zanima koje smo mi koljenooo
Multivokalsko, koliko vidim.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 00:38   #37
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Braća i sestre, majka, otac, bake i djedovi su neposredna rodbina tj. obitelj.
Tetke, ujaci, stričevi, strine, bratići i sestrične su 1. koljeno.
Bratići i sestrične od roditelja (djeca braće i sestara od baka i djedova), i njihova djeca su 2. koljeno.
Bratići i sestrične od baka i djedova (djeca braće i sestara prabaka i pradjedova), njihova djeca, i njihove unuke i unuci su 3. koljeno.
Cijeli život vjerujem u ovu formulu i ne zanimaju me pravna objašnjenja (okomite, pobočne i ine linije). Nema ženidbe do 5. koljena, znači već 4. nije dobro. Moja teta se udala za svog bratića u 4. koljenu i nikom ništa - djeca ok. Ali, nikad se ne zna...
Kućicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 16:44   #38
pogledajte link, imate i lijepo nacrtano

http://www.subicevac.com/DUHOVNA_ZON...VO/koljena.htm
mina13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 19:35   #39
Link ne radi
U kojemu smo koljenu ja i necakinja od moga sogora???
Mr.Bean is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 15:29   #40
Ajde ovako, ovdje sam se načitao svega i ne znam čemu i komu da vjerujem.
Sada ću pitati i molium odgovor samo od onih koji znaju:

Moj djed i njena baka su brat i sestra, u kojem smo koljenu (prema zakonu, ne prema nekim babinskim običajima)


HVALA
Mel0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.