Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji > Radio

Radio Video ga još nije ubio.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 17:33   #1
Question Digitalizacija radija

...načeo sam ovu temu jer nemam informacija o budućoj digitalizaciji radija u rh...o digitalnoj tv govore na sve strane,a o radiju koliko ja znam ni riječi....pa me zanima ima li neko da zna nešto o tome...kada će biti digitalizacija,koliko novih nacionalnih programa,regionalnih,koji format emitiranja...i nadasve opet kupovina novih radijskih prijemnika?....bar tako zaključujem....
bingos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 20:09   #2
cini se da nema nikakve strategije(to ni ne treba cudit)
Quote:
bingos kaže: Pogledaj post
i nadasve opet kupovina novih radijskih prijemnika?....bar tako zaključujem....
negdje koriste i postojeci DVB-T za to...
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 11:43   #3
Budućnost je u Digital Radio Mondiale (DRM), stereo prijenosu visoke kvalitete na kratkom i srednjem valu. Prednost je da će se svaki lokalni radio moći slušati na drugom kraju svjeta u visokoj stereo kvaliteti, te razni dodaci kao tekst, surround, poruke itd. Već neko vrijeme postoje DRM tranzistori za slušanje.

Nedostatak je sterilan digitalni zvuk, sve je savršeno ali je izgubljena duša (kao i kod CD-a) i specifičnost analognog prijenosa. Stariji se sjećaju slvanog Radio Luxemburga i njegovog neujednačenog prijenosa na srednjem valu. Kada pogledamo komentare slušatelja na YouTube, većina je baš u tom neujednačenom i pomalo egzotičnom prijemu vidjela draž. Daljnji nedostatak je pregršt raznih potencijalnih kanala, više kanala nego slušatelja i ništa više nije interesantno. Kao posljedica nitko ne zarađuje dovoljno a to opet utječe na slabu kvalitetu programa. Po meni je bilo bolje ono od prije. Danas satelitska TV nudi tisuće programa a vrlo sam siguran da 90% njih skoro nitko ne gleda.

Primjer DRM usporedbe zvuka http://www.drm.org/index.php?p=what_can_i_hear

Koliko znam, naši se već par godina pripremaju za DRM prijenos

Zadnje uređivanje rolandus : 06.10.2010. at 11:51.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 20:07   #4
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Nedostatak je sterilan digitalni zvuk, sve je savršeno ali je izgubljena duša (kao i kod CD-a) i specifičnost analognog prijenosa. Stariji se sjećaju slvanog Radio Luxemburga i njegovog neujednačenog prijenosa na srednjem valu.
To što ti zoveš dušom je već odavno izgubljeno na radiju jer, iako radio još uvijek primamo analogno, interno su sve radio stanice u potpunosti digitalizirane. Ne samo što koriste CD-eve već, vjerujem, i hrpu puta rekompresirane MP3 file-ove. I to se jako osjeti u zvuku kada je prijem dobar za one koji znaju kako slušati. S uvođenjem digitalne distribucije stvar će biti još izraženije.
GGG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 00:09   #5
Dobra stvar bi bila da se radio emitira na istoj frekvenciji u cijeloj RH ali kad su na nekim frekvencijama susjedi
Flipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 14:45   #6
dobra bi stvar bila da datum gasenja ne bude za 10 godina
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 13:39   #7
Quote:
Melron kaže: Pogledaj post
dobra bi stvar bila da datum gasenja ne bude za 10 godina
Radio treba pustiti da zauvijek bude AM modulacija na dugom, srednjem i kratkom valu a FM na ultra kratkom valu.

Meni je bit radija u u onim "svemirskim" zvukovima na srednjem kratkom i dugom valu.

A posebno je fora slušanje analognog radija na srednjem valu bez ikakvog izvora električne energije uz pomoć 50 metara žice,zavojnice ,slušalice od starog telefona i diode napravljene od zahrđale britvice.



http://www.gizmodo.com/archives/imag...foxhole_sm.jpg

Zadnje uređivanje mau123 : 12.01.2011. at 13:44.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 14:21   #8
kako može biti dioda od britvice...?
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 15:29   #9
Oh ne, morat ću prodat svoj BMW sa ugrađenom multimedijom, a nedavno sam smjestio DVB pretvarač u pepeljaru, taman stane i ima prekrasne boje lampica, paše mi uz krzno na volanu...
__________________
_-_-_-_
CroRay is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 21:14   #10
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
Radio treba pustiti da zauvijek bude AM modulacija na dugom, srednjem i kratkom valu a FM na ultra kratkom valu.

Meni je bit radija u u onim "svemirskim" zvukovima na srednjem kratkom i dugom valu.
izgleda da puno ljudi na raznim forumima ima isto mišljenje. Čini mi se da bi bilo dobro da se nekako može imitirati taj FM efekt prijema radija. Mislim da je dio popularnosti bio i to što je takav zvuk djelovao egzotično i teško uhvatljivo tj. dragocjeno.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 22:56   #11
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Budućnost je u Digital Radio Mondiale (DRM), stereo prijenosu visoke kvalitete na kratkom i srednjem valu. Prednost je da će se svaki lokalni radio moći slušati na drugom kraju svjeta u visokoj stereo kvaliteti, te razni dodaci kao tekst, surround, poruke itd. Već neko vrijeme postoje DRM tranzistori za slušanje.

Nedostatak je sterilan digitalni zvuk, sve je savršeno ali je izgubljena duša (kao i kod CD-a) i specifičnost analognog prijenosa. Stariji se sjećaju slvanog Radio Luxemburga i njegovog neujednačenog prijenosa na srednjem valu. Kada pogledamo komentare slušatelja na YouTube, većina je baš u tom neujednačenom i pomalo egzotičnom prijemu vidjela draž. Daljnji nedostatak je pregršt raznih potencijalnih kanala, više kanala nego slušatelja i ništa više nije interesantno. Kao posljedica nitko ne zarađuje dovoljno a to opet utječe na slabu kvalitetu programa. Po meni je bilo bolje ono od prije. Danas satelitska TV nudi tisuće programa a vrlo sam siguran da 90% njih skoro nitko ne gleda.

Primjer DRM usporedbe zvuka http://www.drm.org/index.php?p=what_can_i_hear

Koliko znam, naši se već par godina pripremaju za DRM prijenos
Stariji datum posta, ali nema veze. U čemu je kvaka, ako se mene pita. Po ovom usporednom testu DRM-a i klasičnog signala, se ne može ništa otkriti. A zašto? Zato što je FM analogni signal namjerno očajno loš. Kod mene se velika većina stanica koje ionako želim slušati čuju gotovo jednako čisto kao i DRM, ili CD. Nema tu nekog jako izraženog šuma, ili smetnji. Čak mogu reći da mi se puno više sviđala analogna slika, i boja te slike koju sam dobivao sa tunera ugrađenog u TV. Dobro, Tv je koštao 7500 kn (Grundig) prije 12-ak godina, malo je bolji od svoh ovih danas jeftino i lako dostupnih.

Ista stvar je i kod TV-a. Kada neka firma reklamira super comb filter, ili tako nešto. Pola ekrana je sa tim super filterom a druga polovica bez. I onda je ona polovica užasna. Normalno kada su ju snimili i namjerno učinili užasnom.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 00:10   #12
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Budućnost je u Digital Radio Mondiale (DRM), stereo prijenosu visoke kvalitete na kratkom i srednjem valu. Prednost je da će se svaki lokalni radio moći slušati na drugom kraju svjeta u visokoj stereo kvaliteti, te razni dodaci kao tekst, surround, poruke itd. Već neko vrijeme postoje DRM tranzistori za slušanje.

Nedostatak je sterilan digitalni zvuk, sve je savršeno ali je izgubljena duša (kao i kod CD-a) i specifičnost analognog prijenosa. Stariji se sjećaju slvanog Radio Luxemburga i njegovog neujednačenog prijenosa na srednjem valu. Kada pogledamo komentare slušatelja na YouTube, većina je baš u tom neujednačenom i pomalo egzotičnom prijemu vidjela draž. Daljnji nedostatak je pregršt raznih potencijalnih kanala, više kanala nego slušatelja i ništa više nije interesantno. Kao posljedica nitko ne zarađuje dovoljno a to opet utječe na slabu kvalitetu programa. Po meni je bilo bolje ono od prije. Danas satelitska TV nudi tisuće programa a vrlo sam siguran da 90% njih skoro nitko ne gleda.

Primjer DRM usporedbe zvuka http://www.drm.org/index.php?p=what_can_i_hear

Koliko znam, naši se već par godina pripremaju za DRM prijenos
Ja se isto sjećam kad sam na svom neprežaljenom Telefunken kaziću noćima tražio SW radio stanice i snimao intervalne signale.
Još imam tu kazetu.
Pogotovo mi je drago zato jer ima dosta snimaka iz sada nepostojećih država (DDR i ČSSR).

Evo nešto za nostalgičare:
http://www.intervalsignals.net/
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 17:41   #13
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
kako može biti dioda od britvice...?
Dioda je poluvodič vodi struju samo u jednom smjeru odnosno pretvara izmjeničnu u istosmjernu struju .
Sloj željeznog oksida (hrđe) na površini britvice se ponoša kao poluvodič.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 11:54   #14
Kakvo je stanje oko digitalizacije radija?
Ne bi bilo loše da HRT uvede još barem tri nacionalne radijske stanice: jednu stanicu za vijesti/promet/sport (kao BBC Radio 5), jednu slušatelje najnovije strane glazbe (kao BBC Radio 1) i jednu za stariji naraštaj (oldie, blues, strana/domaća glazba iz 50/60/70/80/90).
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 23:47   #15
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Kakvo je stanje oko digitalizacije radija?
Ne bi bilo loše da HRT uvede još barem tri nacionalne radijske stanice: jednu stanicu za vijesti/promet/sport (kao BBC Radio 5), jednu slušatelje najnovije strane glazbe (kao BBC Radio 1) i jednu za stariji naraštaj (oldie, blues, strana/domaća glazba iz 50/60/70/80/90).
Ovo boldano već imaš na HR2.
C-blok is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 20:26   #16
Quote:
C-blok kaže: Pogledaj post
Ovo boldano već imaš na HR2.
HR2 nudi samo kratke vijesti bez dubljih analiza.
Uostalom možeš tamo čuti glazbu od Stavrosa/Rozge/Šuputice () i njemačkih šlagera, bluesa, klasike do rnb i hip hop glazbe. HR2 je neslušljiv, izuzev emisije "Noć s Drugim".
Ne bi bilo loše da imamo jednu radijsku stanicu sa vijestima iz politike/gospodarstva/kulture/sporta, vremenskim prognozama, informacijama o stanju na cesti, sportskim prijenosima i vijestima za strance (da nas ne gnjave na Radio Splitu ili HR2).

Nadam se, da HRT ima planove oko pokretanja digitalnih radijskih stanica takve vrste. Budućnost radija jest u specijaliziranim digitalnim stanicama.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 11:50   #17
Navodno, eksperimentalno emitiranje digitalnog radija će početi do kraja godine

http://vijesti.hrt.hr/386661/fm-radi...stati-proslost

Što treba nabaviti da bi se moglo slušati?
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:06   #18
Quote:
Bask kaže: Pogledaj post
Navodno, eksperimentalno emitiranje digitalnog radija će početi do kraja godine

http://vijesti.hrt.hr/386661/fm-radi...stati-proslost

Što treba nabaviti da bi se moglo slušati?
Već su emitirali ekspermentalno pa su to ugasili....kaj sad opet moraju eksperimentirati s nečim kaj okolo uredno radi već godinama?

Inače za prijem digitalnog radio signala trebaš DAB tj. prijemnik koji hvata digitalni signal i ak imaš sreće lako moguće da tv il onaj mali reciver kakav je ekipa kupovala hvata takav signal

Ali vjerojatno naši budu uveli DAB i brže bolje ugasili analogni FM dok se to vani radi godinama i polako i sad već imaju DAB+ koji nije kompaktibilan s starim DAB-om
Isto su tak usrali s DTV signalom i HR sad ima mpeg2 a svi okolo mpeg4 pa bude opet ekipa morala kemijat nekaj s tim reciverima jer su svi kupili jeftiniji tv koji nema mpeg4....

Baš sam pogledao na wiki i veli da od 2006-e to uredno emitira vani....znaći kasnimo samo 11 godina...
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 13:47   #19
Ma neće se FM radio ugasiti skoro kod nas, sigurno će jedan period paralelno funkcionirati i i jedno i drugo.

Gledam malo kako funkcionira slušanje digitalnog radija u autu. Prvo bi moralo biti digitalnog signala po cijeloj državi, da bi moglo funkcionirati,

http://www.kenwood-electronics.co.uk/car/rec/dab/

http://www.kenwood-electronics.co.uk/dab-car-radio/

http://www.kenwood.eu/car/receivers/dab_cd/
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 11:36   #20
Radio je u analognom obliku gust slusat, pogotovo u podrucjima gdje se otkriju sasvim neocekivani signali.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.