Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2012., 18:22   #101
Jebemu miša opet se vraćamo na početak rasprave. Kaj nije Vojky rekao:
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Upravo to. Skidati i kopirati za sebe filmove i glazbu (ne programe) za privatno korištenje je dozvoljeno - zato se i plaća naknada za prazne medije. Ali, nije dozvoljeno distribuirati...
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:27   #102
Clanak 32 odlicno objasnjava clanak 82 i tocno govori o kakvom je kopiranju rijec.

(1) Kad se autorsko djelo može reproducirati bez autorovog odobrenja u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
autor djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana
fotokopiranjem ili snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje,
ima pravo na odgovarajuću naknadu od prodaje tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike ili teksta.

Jasno pise da odobrenje nije potrebno.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:28   #103
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, možeš doma imati multimedijsku Aleksandrijsku biblioteku. Jedino, cijele knjige možeš kopirati 2 godine nakon što nisu više u slobodnoj prodaji.

Za to i plaćaš one naknade za prazne medije.
Jučer su spomenuli na Novoj da se i kod kupnje printera i fotokopirnih aparata plača naknada jer postoji mogućnost da će netko iskopirati knjigu. Ne bi li onda i s knjigama trebala biti ista situacija kao i s glazbom?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:37   #104
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Jebemu miša opet se vraćamo na početak rasprave. Kaj nije Vojky rekao:...
Je (kao i velik broj drugih), ali šmokljanica, Mikes... i ja smo rekli drugačije.


Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Clanak 32 odlicno objasnjava clanak 82 i tocno govori o kakvom je kopiranju rijec...
Postoje i drugi članci. Čini mi se da je već zuba na više tema objašnjavala da ne treba čitati svaki članak zasebno, nego sve kao cjelinu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:57   #105
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Jebemu miša opet se vraćamo na početak rasprave. Kaj nije Vojky rekao:
vojky je rekao i:
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
ZAMP recimo kaže da moraš kopirati s originala: http://www.zamp.hr/press/blank_hr.htm
No, ja se držim...

pri tome ne tvrdim da je vojky u krivu, ali se bojim da jest u krivu, i da je drot u pravu, no možda je drot, a samim time i ja, u krivu, jer i ja mislim da se smije kopirati samo ono kaj je legalno kupljeno (fizički u dućanu ili, po dopuštenju, nakon plaćanja, skinuto s neta), no, ono što je sigurno jest da na forumu NEĆEŠ pronaći točan odgovor na ovo pitanje.
treba pitati one koji su pisali zakon i one koji se u praksi ovime bave.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:59   #106
Za to bi trebali imati verificiranog korisnika.

Poslao sam mail na ZAMP s tim pitanjem, pa ću kopirati odgovor kada/ako ga dobijem.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:01   #107
Imaš na stranicama ZAMP-a stav ustavnog suda koji je odbio tužbu usmjerenu na tvrdnju da je namet na prazne medije ograničavanje slobode poduzetništva; pa evo izvaci iz odluke;

»Digitalno okružje« (koje se javilo osamdesetih godina 20. stoljeća) značajno je promijenilo način iskorištavanja autorskih djela jer je u suvremenom svijetu digitalne tehnologije daleko lakše izrađivati kopije djela, a kvaliteta kopije istovjetna je izvorniku. Također, posebna složenost odnosa na ovom polju autorskih prava došla je masovnom primjenom i korištenjem Interneta, koji omogućava stvaranje softverskih programa, koji omogućuju nezaštićeno preuzimanje u vlastitu računalnu datoteku cijelog niza pjesama i audiovizualnih radova, bez plaćanje autorske naknade.
Reproduciranje autorskog djela za privatno i drugo vlastito korištenje predstavlja pravo fizičke osobe da bez autorovog odobrenja može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, uz uvjet da to korištenje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili nije pristupačno javnosti.
Stoga, autor djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana fotokopiranjem ili snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privat¬no ili drugo vlastito korištenje ima pravo na primjerenu naknadu od prodaje tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike ili teksta, sukladno članku 32. ZAP-a.
9. Ustavni sud utvrđuje da prilikom uređivanja kolektivne zaštite autorskih i sličnih prava, zakonodavac mora uzeti u obzir tehnički napredak i mogućnost korištenja određenih autorskih djela (npr. glazbenih i filmskih) na nekoliko tisuća različitih mjesta u isto vrijeme, tako da je način zaštite tih prava od neovlaštene uporabe utvrđen u odredbama članaka 32., 82. i 162. ZAP-a.
10. Zakonodavac je osporenim odredbama ZAP-a uredio ograničenje autorskog prava autora audio-vizualnih i drugih djela koji se u vrijeme digitalne tehnologije posebno učestalo kopiraju radi privat¬nog korištenja. Takvo privatno korištenje je dopušteno.
Kako se reprodukcija književnih, filmskih i drugih autorskih djela u suvremeno vrijeme masovno obavlja, zakonodavac je morao pronaći način naplate autorske naknade.

Po meni, možeš skidat i pržit za sebe do mile volje, al ne za kafić, ured, frizerski salon, prodaju i sl.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:06   #108
Vidio sam to dok sam tražio odgovore za prethodne komentare, ali time mi nije adekvatno riješeno to pitanje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:07   #109
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Za to bi trebali imati verificiranog korisnika.

Poslao sam mail na ZAMP s tim pitanjem, pa ću kopirati odgovor kada/ako ga dobijem.
Nećeš od njih dobit pravi odgovor jer su direktno zainteresirana strana.

Poanta je po meni stav Ustavnog suda koji sažet glasi; otkad je interneta sve se skida do besvijesti, pa ako netko to radi samo i isključivo za privatne svrhe, ok, al zauzvrat cijela zajednica plaća neki paušal za ta autorska djela.



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Vidio sam to dok sam tražio odgovore za prethodne komentare, ali time mi nije adekvatno riješeno to pitanje.
A koji dio te buni, tj otkud dvojba?

Zadnje uređivanje drot13 : 09.03.2012. at 19:11. Reason: spajanje komentara
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:09   #110
Ako i je za privatne svrhe, ne smije štetiti zakonitim interesima nositelja prava. Skidanje to itekako čini.

EDIT: sad vidim pitanje. Dvojba je u čl. 80.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:20   #111
Taj čl. 80 je malo nejasn i nedorečen, odnosno jako općenito napisan.

Međutim, zakoniti interesi autora su zaštićeni plaćanjem naknade, bar tako kaže Ustavni sud.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:29   #112
http://www.jutarnji.hr/internet-pira...-krada/890306/
Quote:
"Iako korisnici koji skidaju glazbu i filmove za osobne potrebe nisu prvi na listi nadležnih institucija, i oni mogu biti kazneno gonjeni, jer ako vas netko prijavi, nećete moći izbjeći kaznenu prijavu..."
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:31   #113
Još kad se pročita rečenica omogućuju nezaštićeno preuzimanje u vlastitu računalnu datoteku cijelog niza pjesama i audiovizualnih radova, bez plaćanje autorske naknade. jasno je da Ustavni sud ne govori samo o prženju, nego skidanju bez autorove dozvole.

Ova rasprava me podsjeća na situaciju kad su se senna i prost 1989. sudarili u zadnjoj utrci, senna je nastavio utrku i završio prvi. Ako ga diskvalificiraju prost je prvak, a ako priznaju pobjedu senna je.
Kad su pitali prosta što očekuje od sudaca rekao je; znam pravila, al ne znam kako će ih tumačiti.



A jebiga sad, primjer francuskog zakona koji sa našim nema veze, i novinskog naslova....nije relevantno.

Neka onda ukinu zamp-ovu naknadu, i gone svakoga tko ima falši cd, lipo jedno jutro na frekventne ceste, nađu u autu falši cd i ajmo u zatvor. Pa kad vidiš koliko se ljudskih i ekonomskih resursa troši na nešto što je moglo biti riješeno paušalnom naknadom nek se zamisle.

Malo Off; sustav autorskih prava je, što bi rekli komšije, prevaziđen. Al istina je da bi npr youtube trebao plaćati autorima za svaki klik na njihovu pjesmu jer danas više ne možeš na njemu pogledat niti jedan klip bez da vidiš nekoliko reklama, dakle i oni zarađuju, a koliko znam ne daju ništa autorima, pa danas više niti ne moraš skinuti album već samo upališ youtube i onda još pogledaš i spot.

Zadnje uređivanje drot13 : 09.03.2012. at 21:41. Reason: spajanje komentara
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:37   #114
Pitanje za drot13: Da li se smatra provalom i je li kažnjivo ako su ti vrata od kuce otvorena i netko uđe unutra i nešto uzme? Ovo je svakako ontopic, ali čekam odgovor...
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:39   #115
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
A jebiga sad, primjer francuskog zakona koji sa našim nema veze, i novinskog naslova....nije relevantno.
ajde pročitaj CIJELI članak, pa izbriši ovaj dio svog posta, a ja ću zamoliti moderatore da zatim izbrišu ovaj moj post.
citirani dio se odnosi na NAS, ne na francusku.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 19:57   #116
Pročitao sam, i dalje mi ne znači previše što kaže ZAMP i HDU. Ne mislim ništa uvredljivo, već naprosto da su oni zainteresirana strana. Imaš i stav Borovca iz MUP-a koji tvrdi drukčije. Tko je u pravu.....?

Naime, nitko do sada nije dao jasno zakonsko tumačenje zašto je/nije ilegalno skinuti pjesmu sa torrenta, a obzirom na čl.82. i 80., kao i citirani stav Ustavnog suda koji jasno govori o nezaštićenom preuzimanju datoteka. A pod nezaštićeno se sigurno ne misli na Fonoteku T-coma jer je ista napravljena uz suglasnost autora.
Jel ima kakva presuda da se linka pa da vidimo?

A mislim i da članak malo brka osobe koje skidaju muziku, zatim osobe koje na svoje stranice postavljaju linkove (što se već može smatrati komercijalnim iskorištavanjem radi povećanja posjećenosti stranice) i one koji falše cd-ove prodaju i direktno ostvaruju zaradu.

Zadnje uređivanje qwer : 09.03.2012. at 20:05.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:03   #117
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Pitanje za drot13: Da li se smatra provalom i je li kažnjivo ako su ti vrata od kuce otvorena i netko uđe unutra i nešto uzme? Ovo je svakako ontopic, ali čekam odgovor...
Evo da ne čekaš;
Ako uzmeš nešto, ajmo reć, nezaštićeno, onda je to krađa, tzv obična krađa. Npr uđeš u dućan za radnog vremena i ukradeš nešto.
Ali ako u taj isti dućan dođeš u 2 ujutro kad je zaključan, pa obiješ bravu i ukradeš tu istu stvar, onda je to teška krađa. Imaš u kaznenom zakonu što je teška krađa pa vidi.

Postoje djela koja imaju svoj obični i kvalificirani oblik; npr ubojstvo i teško ubojstvo (ubojstvo trudnice, ubojstvo na osobito okrutan način , npr mučenjem ili ako namjerno ostaviš žrtvu da dugo pati i slično).
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:18   #118
Sad je bilo na Dnevniku NoveTV. Postavili su pitanje nekoj glasnogovornici MUP-a što se točno smije, a što ne. Ona je rekla da se smije skidati za vlastite potrebe, ali ne i prodavati. Postoji mogučnost da sam nešto krivo pohvatao, ali to bi trebalo biti to. Stavit ću link, ako nađem.
Werk is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:26   #119
Quote:
Vergh kaže: Pogledaj post
Sad je bilo na Dnevniku NoveTV. Postavili su pitanje nekoj glasnogovornici MUP-a što se točno smije, a što ne. Ona je rekla da se smije skidati za vlastite potrebe, ali ne i prodavati. Postoji mogučnost da sam nešto krivo pohvatao, ali to bi trebalo biti to. Stavit ću link, ako nađem.
Tocno tako je rekla. http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/m...ajte-kada.html
Naravno, nasi pametni novinari opet izjednacavaju filmove i glazbu sa igrama..
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:30   #120
Evo link.
Dakle, ilegalno je, ali te neće nitko loviti, osim ako te ne love zbog nečeg drugog.
Werk is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.