Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Kriptovalute

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2017., 21:45   #7861
Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
deflacijski novac (ne može ga imati više od 21 milijun);
ovo sam čuo o tom nekom limitu od 21 milijun, šta to konkretno znači, šta će se dogoditi kad dođe do toga? ako sam dobro upoznat sad je na 16 milijuna?? i koliko dugo će još trebati da se dosegne ta brojka?
svjpromatrac is offline  
Old 24.08.2017., 21:51   #7862
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
ovo sam čuo o tom nekom limitu od 21 milijun, šta to konkretno znači, šta će se dogoditi kad dođe do toga? ako sam dobro upoznat sad je na 16 milijuna?? i koliko dugo će još trebati da se dosegne ta brojka?
Nikada neće doseći taj broj. Samo će se približiti 21. milijunu.

Tada će prestati miniranje i neće biti novih Bitcoin-a. Trgovat će se Bitcoin-ima koji su optjecaju.
Barrex is offline  
Old 24.08.2017., 22:08   #7863
Quote:
CroBroker kaže: Pogledaj post
Ako bi netko imao vremena da mi objasni, na osnovu čega se može izračunati fundamentalna vrijednost neke kripto valute?

Kucilo, bilo tko!? Ne zezam se, pojma nemam o kripto valutama.

Btw. Meni je davno bilo ponuđeno da uđem priču sa Bitcoinom, još dok je bio ispod 100 usd, ali sa obzirom da nisam imao pojma o tome, nisam htio. Nije mi žao nimalo jer je narastao zilion puta, jer se sjećam da je tada u igri bio najjači MtGox, a koji je vremenom 'propao' jer su mu hakeri pokrali nekoliko desetaka miliona bitcoina!? Čak se osjećam odlično zbog toga sto nisam ušao, jer zamisli da jesam i virtualno imam npr. milion ili dva miliona usd, a onda odjednom nemam ništa. Huh, baš je dobro što nisam.

Većina ljudi zna reći sada, e da sam ga kupio kad je bio 100 usd ili npr. 500 usd, sada bi imao ogromnu lovu. No, nije to baš tako jer se puno toga mijenja tijekom godina i nikad nije situacija idealna. Cijena ide gore x3, pa padne 50%, pa opet gore/dole. Rijetki uđu rano i ostanu do kraja, obično su to oni koji su u užem krugu, recimo pokretči priče. Ostalima idu većinom mrvice, a najvise ih 'dobije po đepu'. Da ne kažem da može i sve propasti, kao kod gornjeg slucaja koji sam opisao.

Uglavnom, 14 godina trgujem, zadnjih 6 na forexu. Tijekom karijere sam imao preko 1500 klijenata koji su trgovali na našoj burzi većinom, a najčešća uzrećica koju sam čuo je bila "da sam".
Mogu ja ukratko. Fundamentalna odnosno intristična vrijednost se moze računati samo za income generating asset, dakle, ne za kriptovalute same po sebi. Isto kao da računaš intrističnu vrijednost zlata. Trebalo bi ti biti zao mogućnosti ranog stjecanja btca. Na MtGox-u nitko normalan nije ni drzao coine, samo narkomani. Koliko se sjećam coini nisu ukradeni nego je hacker stvorio lazne nove prodavao ih. Inače vlasnik stranice je imao jedan admin pass za ulazak. I to je bilo to od sigurnosti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Old 24.08.2017., 22:13   #7864
Kod Ark votinga, promaklo mi izgleda.
Kada sam voteao za nekog delegata, trebam li sada ostaviti Ark client uključenog sve vrijeme da bi skupljao/forgea ARK?
rossonero is offline  
Old 24.08.2017., 22:14   #7865
Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
Što Bitcoinu daje fundamentalnu vrijednost (ne nužno ovim redosljedom):
brand;
deflacijski novac (ne može ga imati više od 21 milijun);
pseudoanonimnost, a uskoro i potpuna anonimnost;
potpuno vlasništvo (ako kontroliraš privatni ključ nemoguće ga je ukrasti, konfiscirati ili bilo kako oduzeti);
jedina financijska mreža koja je u funkciji 100% vremena bez rušenja sustava;
decentraliziran (nema centralne banke niti bilo kakve centralizirane institucije);
antifragile (ako si čitao N.Taleba);
prvi na tržištu;
superioran medij razmjene/novac;
network effect;
censorship resistance (pokušaj donirati ili poslati novac organizaciji koju država "ne voli" poput Wiki Leaks-a i banka će ti odbiti tu transakciju provesti. S Bitcoinom je nemoguća cenzura);
bilijuni uloženi u razvoj;
milijuni korisnika;
stotine tisuća trgovaca koji ga koriste;
stotine burzi na kojima se može trgovati;
male naknade transakcija (milijardu eura vrijednosti možeš uplatiti za isti iznos kao i jednu lipu);
u budućnosti mogućnost mikro plaćanja (donacije od 0,000001 lipe će biti moguće. Visa i ostali to nikada neće moći s sadašnjom tehnologijom);
smart contracts (SegWit omogućaava rad na iznimno kompliciranim stvarima);
stotine programera;
mogućnost transkacije i kada nema interneta;
etc.

Velika većina alt-coina nema ništa od gore navedenoga i trguje se jedino zbog špekuliranja (ako si broker čuo si za "greater fool theory").
Mogu se sloziti osim sa onim da je BTC antifragile, on je u talebovskom rječniku u najboljem slučaju čvrst, antifragile ne moze biti nikako jer je ranjiv na 51% napad i mozebitni napad kvantnim računalom.

Isto tako mislim da nisu ulozeni bilijuni nego milijarde

Drugo je manje više ok, uz mali dodatak da je najveći vjetar u leđa btca financijska kriza iz 2008. i pad povjerenja u fiat monetarni sustav.

Po meni to je bio okidač za realizaciju Szabove ideje o digitalnom zlatu iz kasnih 90-tih.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Old 25.08.2017., 00:15   #7866
Quote:
Barrex kaže: Pogledaj post
Što Bitcoinu daje fundamentalnu vrijednost (ne nužno ovim redosljedom):
brand;
deflacijski novac (ne može ga imati više od 21 milijun);
pseudoanonimnost, a uskoro i potpuna anonimnost;
potpuno vlasništvo (ako kontroliraš privatni ključ nemoguće ga je ukrasti, konfiscirati ili bilo kako oduzeti);
jedina financijska mreža koja je u funkciji 100% vremena bez rušenja sustava;
decentraliziran (nema centralne banke niti bilo kakve centralizirane institucije);
antifragile (ako si čitao N.Taleba);
prvi na tržištu;
superioran medij razmjene/novac;
network effect;
censorship resistance (pokušaj donirati ili poslati novac organizaciji koju država "ne voli" poput Wiki Leaks-a i banka će ti odbiti tu transakciju provesti. S Bitcoinom je nemoguća cenzura);
bilijuni uloženi u razvoj;
milijuni korisnika;
stotine tisuća trgovaca koji ga koriste;
stotine burzi na kojima se može trgovati;
male naknade transakcija (milijardu eura vrijednosti možeš uplatiti za isti iznos kao i jednu lipu);
u budućnosti mogućnost mikro plaćanja (donacije od 0,000001 lipe će biti moguće. Visa i ostali to nikada neće moći s sadašnjom tehnologijom);
smart contracts (SegWit omogućaava rad na iznimno kompliciranim stvarima);
stotine programera;
mogućnost transkacije i kada nema interneta;
etc.

Velika većina alt-coina nema ništa od gore navedenoga i trguje se jedino zbog špekuliranja (ako si broker čuo si za "greater fool theory").
Iako sumjam da si to htio napisati, to znači da se fundamentalna vrijednost kripto valuta ne može nikako izračunati kako sam i mislio.

Mislim, kako investirati u nešto za što nemaš pojma koliko vrijedi? Možda $100, a možda $10,000? Dakle, čisto špekulativno ili kako kažeš, 'greater fool theory' kao i kod ostalih kripto valuta.

@wand_1
Hvala
__________________
"Puno lakše je pričati o novcu, nego ga stvarati" - Voltaire

Želiš saznati istinu o forexu? Klikni ovdje!

Zadnje uređivanje CroBroker : 25.08.2017. at 00:27.
CroBroker is offline  
Old 25.08.2017., 00:22   #7867
kako znaš koliko zlato vrijedi ?
Zlotvor is offline  
Old 25.08.2017., 01:10   #7868
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ovisi što je kome veliki novac.
Jesi probao ti izvodit pizdarije sa tržištem kad već imaš finu svotu za trgovanje? Pizdarije u smislu da izmanipuliraš tržište u jednu stranu da ide? Znam da bi ja probao
__________________
Napuši se kurca!
JesusReborn is offline  
Old 25.08.2017., 07:23   #7869
Misliš da mogu sa par stotina kila nečega izmanipulirati tržište?

Ne, nije mi palo napamet, jer mislim da nemam dovoljno, ali sigurno mogu pobrati određenu količinu nekog coina i onda ga "navuć" na neku vrijednost, no šta poslije? Kome to prodati?

Ovi ozbiljniji coini imaju veće promete, mislim da tu baš nemam šanse.

S obzirom da mi ovo nije primarni biznis, jednostavno je lijepo "nešto" zaraditi i sa strane. Počelo je sa manjim iznosima, na kraju se lijepo nakupilo, no nisam nikad planirao svoje primarne planove u životu, tako da će vjerojatno na ovakvim stvarima i ostati.

Eventualno možda ostavim neku cifru u jednom coinu, čisto kao štednju ili dugoročno ulaganje, moguće i baš u BTC.
rocker1987 is offline  
Old 25.08.2017., 08:02   #7870
Quote:
CroBroker kaže: Pogledaj post
Ako bi netko imao vremena da mi objasni, na osnovu čega se može izračunati fundamentalna vrijednost neke kripto valute?

Kucilo, bilo tko!? Ne zezam se, pojma nemam o kripto valutama.

Btw. Meni je davno bilo ponuđeno da uđem priču sa Bitcoinom, još dok je bio ispod 100 usd, ali sa obzirom da nisam imao pojma o tome, nisam htio. Nije mi žao nimalo jer je narastao zilion puta, jer se sjećam da je tada u igri bio najjači MtGox, a koji je vremenom 'propao' jer su mu hakeri pokrali nekoliko desetaka miliona bitcoina!? Čak se osjećam odlično zbog toga sto nisam ušao, jer zamisli da jesam i virtualno imam npr. milion ili dva miliona usd, a onda odjednom nemam ništa. Huh, baš je dobro što nisam.

Većina ljudi zna reći sada, e da sam ga kupio kad je bio 100 usd ili npr. 500 usd, sada bi imao ogromnu lovu. No, nije to baš tako jer se puno toga mijenja tijekom godina i nikad nije situacija idealna. Cijena ide gore x3, pa padne 50%, pa opet gore/dole. Rijetki uđu rano i ostanu do kraja, obično su to oni koji su u užem krugu, recimo pokretči priče. Ostalima idu većinom mrvice, a najvise ih 'dobije po đepu'. Da ne kažem da može i sve propasti, kao kod gornjeg slucaja koji sam opisao.

Uglavnom, 14 godina trgujem, zadnjih 6 na forexu. Tijekom karijere sam imao preko 1500 klijenata koji su trgovali na našoj burzi većinom, a najčešća uzrećica koju sam čuo je bila "da sam".
Dva su načina za odgovoriti na ovo pitanje........

Jedan je da se ide u detalje u smislu raščlanjivanja tehnologije i svega onoga što blokchain i Bitcoin pružaju ( to je kolega napisao, iako bi se na njegov post ponešto moglo dodati ) a drugi je da se odgovori u jednoj rečenici:
vrijednost mu daje isto ono što daje vrijednost zlatu, srebru, dolaru, umjetninama, fiat valutama.........dakle koliko je prihvaćen toliko vrijedi.......

s tim da je Bitcoin zapravo nova vrsta ASSETA.........

To do sada nije toliko dolazilo do izražaja, ali u idućih par godina će se pokazati u punom svjetlu.......

Jer ne znam koliko je tko pratio, ali još do prije godinu dana cijeli crypto market je bio u povojima sa mcap-om od 15 mrld usd, a sada je već prešao 150 mrld.........tim tempom u idućih godinu-godinu i pol eto ga na 1,5 trilijuna usd..........
Naravno jamstva nema........ipak je to investiranje.........

Btw, nadam se da ste se ukrcali jer BTC ide UP :klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 25.08.2017., 08:06   #7871
Quote:
rossonero kaže: Pogledaj post
Kod Ark votinga, promaklo mi izgleda.
Kada sam voteao za nekog delegata, trebam li sada ostaviti Ark client uključenog sve vrijeme da bi skupljao/forgea ARK?
Mislim da ne, ne forgeas ti nego delegat, a tebi prosljeđuje dio koji te pripada po osnovi onoga što si položio u svoj wallet........

Iskreno ja ništa poštenije postavljeno i profitabilnije od ARKa nisam vidio.......

Ako ti se delegat ne sviđa promijeniš ga za drugog..........nisu to hr izbori, pa te govnar za kojeg si glasao drugi dan prevari
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 25.08.2017., 08:12   #7872
Pitanje za CroBrokera.......

Kako ti računaš fundamentalnu vrijednost Ingre.........
Znam brdo ekipe koja je tvrdila da zna i svi su ispušili ko životinje..........Plavi, Blueman i slični zaboravljeni lumeni.........

Isto pitanje vrijedi i za sastavnice Agrokora..........i tu je bilo puno ekipe koji su znali izračunati fundamentalnu vrijednost........

Kaštelanski staklenici su isto imali fundamentalnu vrijednost, jel tako???

U odnosu na spomenute BTC mi se čini kao super sigurno ulaganje.........imho
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 25.08.2017., 08:21   #7873
Dobro velis kolega. Nego ne zaboravimo na Enron, Danone i ostale slicne blue chip perjanice u koje su se kunuli "vodeci" svjetski investitori, a gdje je tek sub prime crisis i ostalo. Totalni bullshit, danas doslovno vise nicijim papirima ne mozes vjerovati. Tko mi mozeg garantirati da onaj oronuli djed iz Berk.Hat. nesto kbjigovodstveno ne mulja sa svojom firmom? Jer to danas moze svatko i nije uopce komplicirano.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 25.08.2017., 08:21   #7874
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post

Btw, nadam se da ste se ukrcali jer BTC ide UP :klap:
Ide li možda do određenog nebeskog tijela?
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is offline  
Old 25.08.2017., 08:36   #7875
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Ide li možda do određenog nebeskog tijela?
Ne ide, prvi target je 5.000 usd........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 25.08.2017., 08:39   #7876
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Dobro velis kolega. Nego ne zaboravimo na Enron, Danone i ostale slicne blue chip perjanice u koje su se kunuli "vodeci" svjetski investitori, a gdje je tek sub prime crisis i ostalo. Totalni bullshit, danas doslovno vise nicijim papirima ne mozes vjerovati. Tko mi mozeg garantirati da onaj oronuli djed iz Berk.Hat. nesto kbjigovodstveno ne mulja sa svojom firmom? Jer to danas moze svatko i nije uopce komplicirano.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Agrokorove obveznice su isto imale fundamentalnu vrijednost obzirom da se moglo izračunati prinos


Al nekako mi se čini da više nitko nije sretan s njima.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 25.08.2017., 08:46   #7877
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Ne ide, prvi target je 5.000 usd........
Ma znam, samo se malo šalim.
__________________
Pojest',popit' crew
ajme33 is offline  
Old 25.08.2017., 09:04   #7878
Blockchain mi odbija Mastercard PrePaid Refresh karticu ?
Obicno s njom radim sve preko interneta.

Kakva su iskustva uplatama preko banke ? Koliko to dana može potrajati ?
akimaki is offline  
Old 25.08.2017., 09:08   #7879
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Dobro velis kolega. Nego ne zaboravimo na Enron, Danone i ostale slicne blue chip perjanice u koje su se kunuli "vodeci" svjetski investitori, a gdje je tek sub prime crisis i ostalo. Totalni bullshit, danas doslovno vise nicijim papirima ne mozes vjerovati. Tko mi mozeg garantirati da onaj oronuli djed iz Berk.Hat. nesto kbjigovodstveno ne mulja sa svojom firmom? Jer to danas moze svatko i nije uopce komplicirano.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
U pravu si. U investicijama nema recepta kako sigurno dobiti. Recimo value investitor Grahamovog tipa neće uloziti u kriptovalute, ali neće ni u zlato iz istog razloga. Točno je da su i najveći muljali s knjigama, pa je pitanje što se tu zapravo krije. Što se Buffetta tiče, po meni ni njihove dionice nemaju fundamentalnu vrijednost, jer nisu income generated, tj nikad nisu isplatili dividendu. Jesu zapravo jednom u zivotu, par centi po dionici, kazu da je Warren tad bio u zahodu kad se to odlučilo . Znači Berkshire kupuje samo one koji isplaćuju dividendu, a sam ne isplaćuje. Investiranje je više umjetnost nego znanost. Odnosno znanost je samo kada to rade najjači quant fondovi, ali to zapravo i nije investiranje nego hackiranje trzista. Njihova se strategija ne da kopirati za malog investitora, jer uključuje enormnu kompjutersku i tehnološku infrastrukturu, kao i ekipu od par desetaka ili stotina PhD-a iz prirodnih znanosti i matematike...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Old 25.08.2017., 09:13   #7880
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Agrokorove obveznice su isto imale fundamentalnu vrijednost obzirom da se moglo izračunati prinos


Al nekako mi se čini da više nitko nije sretan s njima.........
Lako za to, nego je to bila toliko "sigurna i utemeljena" investicija da su ih naši manageri trpali u novčane fondove. Kazem ti, ekonomijom se bave uglavnom šarlatani, a metode su im nešto između babe gatare i kopiranja drugih fondova. Jedini lijek je misliti svojom glavom.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.