Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2003., 15:58   #41
Halo Pax

Koja vrlo razvijena high-tech industrija ???

Navedi ime norveske high-tech tvrtke

Svu navedenu opremu norvezani kupuju vani i nista od toga ne proizvode.

I da jesu, nebi od toga mogli zivjeti.


Stoga jos uvijek stoji:

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi

Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 20:48   #42
Re: Halo Pax

Quote:
Putnik kaže:
Koja vrlo razvijena high-tech industrija ???

Navedi ime norveske high-tech tvrtke

Svu navedenu opremu norvezani kupuju vani i nista od toga ne proizvode.

I da jesu, nebi od toga mogli zivjeti.


Stoga jos uvijek stoji:

Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi

Danska nema ribu, naftu i plin a ni nesto posebno high-tech pa ipak nije bas ko Albanija.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 21:34   #43
Quote:
Dragi moj "bezimeni", da si ikad imao na nogama kvalitetnu talijansku cipelu, ne bofl robu za Ponte Rosso, onda ne bi lupao da je kvaliteta talijanskih cipela nikakva!
Svojih prvih gotovo 30 godina proveo sam blizu (možda preblizu) talijanske granice i bio tamo ne znam ni sam koliko puta. Na Ponte Rosso bio jednom ili dva puta i nikad nista kupio. Redovni dvotjedni ili mjesečni šopinzi su nam bili normalna stvar. Talijansku hranu jeo sam gotovo jednako koliko i hrvatsku, a talijansku odjeću i obuću sigurno nosio više nego domaću. Talijanska obuća je lijepa (o ukusima nije vrijedno raspravljati), udobna za nogu (ima i tu izuzetaka) ali ne i trajna. A isto tako nije ni bagatela. Tanki kožni potplati i US/Kanadska zima ne idu zajedno. Ti budi tvrdoglav i probaj, samo si prije toga sredi dodatno zdravstveno osiguranje.
Quote:
Velis, sto ne pricam o elektronici i sl??? E pa vidis, meni je vaznija kuca u kojoj stanujem i hrana koju jedem te cipela na nogama nego elektronika jer od nje ne zivim. Mora da si mlad, gadget freak ili zivis u Hr pa se palis na ono sto je tamo skupo, ovdje baca kroz prozor a uz to je i totalno nevazno u zivotu.
Veš mašine si potegnuo ti. Ja sam ti samo na to odgovorio.

Quote:
A ako bas moram navest elektroniku onda cu ti rec da je vecina malih kucanskih aparat, od pegle pa do brijaceg aparata i cetkice za zube BRAUN!!!
I? Ako sam dobro shvatio to samo znači da ima izbora? Što je u tome loše? Ako nastojiš reći da je to ono što ti kupuješ pogledaj da li je napravljeno u D ili u Meksiku (ili na dalekom istoku). Ime znači jako malo.

Quote:
Koliko su ovdje pamteni govori i da je gro ves-masina sa horizontalnim bubnjem. Ogorman nedostatak jer se ves ne tumba temeljito kao kad pada sa vrha bubnja dolje. Naravno, cilj je opet napraviti ves-masinu sto jeftinijom a to je naravno moguce ako je bubanj horizontalan jer tada nema gume i vodonepropusnog brtvila nego obicna poklopac kao na kanti za smece.
Da si pogledao linkove vidio bi da ima i drugih, euro-style mašina. Koštaju više nego "obične" (duplo pa i više). Na tržištu su već gotovo desetljeće (puno kraće nego u Evropi, ali ne baš ni tako kratko). No što ti ja to pričam kad već znaš. Razni internet site-ovi po Evropi imaju mašina koje su u tom rangu cijena, ali i skuplje, a po mogućnostima su iste. Po kapacitetu pak, te mašine su za 40% do 60% manje od Sj. Amer.

Quote:
BAs mi je drago da si spomenuo stednjake. Da, vecina stednjaka je na struju i nema plocu nego one odvratne spriale koje se vade. Daleko veci broj Evropljana ima stednjake s keramickim plocama i induktivnim grijanjem nego ovdje. Tu to imaju ne situirani nego zaista samo bogati ljudi.
Mi očigledno imamo potpuno različite kriterije. Da li je U$530 toliko puno da si samo bogati to mogu priuštiti (BestBuy)? Trebalo mi je manje od 3 minute da to pronađem. Vjerujem da se nađe i za (puno) manje.

Quote:
Velis, poduzetnost? Jel tebi ikad palo na pamet da nisu svi ljudi gramzivi, niti zeljni biti poduzetnici a niti sposobni? U cemu je problem ako je netko vrijedan i kvalitetan ali zeli biti namjestenik a ne svoj gazda? PA zar ti mislis da u npr. Njemackoj vecina ljudi je svoj gazda.
Nemoj to izvaličit iz konteksta. To je navedeno kao argument tvojoj tvrdnji da je prosjek $32,000. To stoji, ali u to nisu uključeni poduzetnici i mnogi drugi kojih ima puno i zarađuju puno više (poduzetništvo je jedan od temelja ekonomije tamo). Ima i dosta dobro plaćenih pozicija za namještenike, samo što naši iseljenici čekaju da budu pozvani na takve pozicije, umjesto da ih aktivno traže i da se "guraju".

Quote:
O sojenicama koje su od drveta radi klime pricaj nekome drugome! Kuce su od drveta jer je to najjeftinije i mozes kupiti kucu za 100,000CAD (i manje, ovisno o gradu i lokaciji). Takodjer, cinjenica da su od drveta omogucava "home improvement" projekte tj. sam krpas i slazes po kuci a to je industrija koja se vrti u miliajrdama dolara.
I što je u tome loše, pitam te po drugi put? Kuće su potpuno adekvatne. Drva ima na pretek i što je loše u tome ako zadovoljava i jeftinije je? Da li je u kućama hladno? Da li ih propuhuje vjetar? Da li im curi kiša? Da li su dobro zvučno izolirane? Bio sam u kući u Austriji (a ne bih želio na osnovu toga generalizirati) i bila je hladnija, propuhovitija (je li to uopće riječ?), naročito oko prozora, nego kuće u kojima sam bio u Kanadi i SAD. U Sj. Americi se kuće ne grade da bi trajale 150+ godina i da bi u njoj živjelo 3 generacije. Opet ponavljam, tamo su kuće sasvim adekvatne. A ako se uz to pokreće i ekonomija - tim bolje. Negdje sam jedom vidio da se za 30% veću cijenu može izgraditi betonska kuće umjesto drvene. Znači ima i toga ako si voljan potražiti i potrošiti (ili ti i za to moram naći link).

Quote:
Pozitivnu nulu, valjda svima bilo jasno osim tebi no-name, sam mislio 32,000 nakon placenog poreza i svih troskova zivota. Necu uopce dalje raspravljati kad je tvoj domet zakljuciti 90% na 32,000 $
Jesi li se uopće potrudio pogledati link koji sam ti dao? Porez na to je %20. Vrlo umjeren po mom mišljenju. Troškovi života su vrlo rastezljiva stvar. Nekome je $1,900 na mjesec dovoljno, nekome nije. Prema BBC-u prosječna EU obitelj raspolaže sa $57,000 CAD godišnje. U Kanadi je to i više (podaci su malo zastarjeli). Da li su troškovi života u EU niži neko u Kanadi? Ne znam, ne da mi se tražit, ali nekako čisto sumnjam.
No-Name is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 13:59   #44
Quote:
pax kaže:
Masine za pranje rublja govorim ako zivis u zgradi gdje nemas svoju masinu u stanu a to je vecina zgrada. Tada imas commercial washer & dryer i oba su sranje te masina zaista "pere" 40 minuta. TO mi se desilo i u USA.
Za razliku od Europe u Kanadi vecina ljudi zivi u kucama pa si mogu izabrati ves masinu. Konkretno ja sam si kupio masinu s grijacem istu onakvu na kakvu si navikao u Europi.

Quote:
2h tamo i natrag za manjinu u GTA. O cemu ti pricas??? Metroom ti treba od North York pa do Front Street 45 minuta jedan smijer. Autom nigdje ne dodjes brze. Ogroman broj ljudi koje sam tamo poznavao su putovali preko 1h u jednom smjeru!!!
Nece bas biti. Od Mel Lastman sq do Union stationa u vecini slucajeva je 30 minuta, nikada mi nije trebalo 45 minuta
Nije da bas idem svaki dan no. Da idem u downtown Go trainom mi treba do Uniona 55 minuta ,a zivim 70 km od Toronta no recimo u Zgb ti treba od Tresnjevke do Dubrave koliko u spici :-) , tramvajem, autom bilo cime izaberi.

Quote:
A sto je, molim lijepo, 32,000 Kandskih dolara bruto??? To je pozitivna nula nakon poreza a njima je to prosjek.
Usporedi sto si mozes sa tim prosjekom priustiti u Kanadi ,a sto si mozes sa prosjecnom CH placom priustiti u CH.
Namjerno zaboravljas razliku prosjecne kosarice u Kanadi i u CH.
To je oko 2250 mjesecno ,
800 stan
400 hrana
300 auto
750 za robu,provode itd ...

Cini mi se cisto OK za prosjek, naravno ako su dvije place onda je daleko bolja situacija

Quote:
Kad sam radio u CH su ljudi pukli od smijeha na Kanadske place i rekli da se oni za te novce ne bi ni ustali iz kreveta.
Kada sam ja pogledao koliko kosta zivot u CH ispalo je da bi mi trebalo 250CHF/hour da imam isto sto imam u Kanadi so bas ne vidim neku ekonomsku prednost jedino ako si od one fele gastica koja radi da bi stedila za povratak u HR pa umre stedeci i nikada se ne vrati.

Quote:
Dragi "bezimeni", pokusao si me opovrgnuti ali su ti argumenti slabi. Naravno, ako zivis u Kanadi onda mi je razumljivo da zelis rpikazat stvari ljepsima nego sto jesu jer nasa emigracija tome i te kako tezi pa su tako oni otisli "u bijeli svijet i primili boga za bradu" ... no, zapravo, ako su otisli u Kanadu, Australiju, NZ i slicne "obecane zemlje" onda nisu boga primila za bradu nego su mu ga popusili
Mozes li mozda pojasniti zasto bi to bilo tako ako vecina ljudi koji su otisli zive bolje nego tamo odakle su dosli ?

Quote:
PS.
Da u Hrvatskoj ima postenja, pameti i radisnosti, zivjelo bi se daleko bolje nego u gore nabrojenim zemljama!
Ma sigurno no nije tako

Quote:
PPS
DA je kako bezimeni veli onda ne bi sve sto hoda, trci ili leti bjezalo iz Kanade u USA.
Znam dosta ljudi koji su dosli iz USA u Kanadu raditi i zivjeti bas zbog opustenog zivota koji ti Kanada pruza. Tvoja percepcija je zasnovana ne trendu da imigranti iz Indije/Pakistana/Kine cekaju Kanadsko drzavljanstvo da bi onda moglu ici u USA ( obecanu zemlju ;-) ) na TN-1 vizu ,a naravno da onda postaju dio statistike.
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 01:21   #45
Putnik rece:

-------------------------
Da nisu imali ribu, naftu i plin prodatvati europskom trzistu bili bi najsiromasniji u Europi
-------------------------

Normalnome dovoljan pokazatelj koliko je u Putnika sati pa je prema tome svaka diskusija suvisna!

PS.
Tipicna reakcija jalnihHrvata kojima sve druge zemlje koje nesto imaju, to moraju zahvaliti prirodnim resursima i pogodnostima. Pogledaj Putnik istini u oci pa shvati da Hrvatska ima sve sto Norveska, opet bi bila saka jada na Balkanu osim nekoliko desetaka probranih tajkuna koji bi Americki san ostvarili u Hr!
PPS.
Velis riba??? A sto sprecava Hrvatsku da lovi ribu u JAdranu? Ja cu ti reci: lijenost, zastarjela oprema i pretpotopni kocari. Kineska poslovica veli "Zrelo voce samo pada ali ne pada u usta. U Hrvatskoj bi ocito trebalo padati u usta da bi nam bilo bolje.
Usporedbe radi, kad vec lupas o ribi, pogledaj malo koliko ribe lovi Italija iz Jadrana a koliko Hrvatska.
pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2003., 12:41   #46
O pax

U Hrvatskom moru nema toliko ribe, plina i nafte koliko ima u Norveskom moru.

Kad su siromasni norvezani nasli prvi izvor nafte u svome moru oko 1970 nisu imali dovoljno novaca da ga ispumpaju, zato su ih Englezi pomogli, i taj je izvor i danas jos uvjek u engleskim rukama iako je u norveskom moru.

Sto se tice ribe, norveska je na izvoz samo jedne vrste ribe (bakalar) proslje godine zaradila 30 miliardi kuna.

Norveski godisnji proracun (budet) je deset puta veci od hrvatskog iako je broj stanovnika isti.

Sa pola ti norveski resursa hrvatska bi bila deset puta jaca od nje.
Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 04:48   #47
Oduvijek mi je bio san zivjeti u Norveskoj.Klima,krajolik,kultura ljudi,standard...sve sta sam cuo,citao o toj zemlji,zavolio sam odmah.Cak i glazbu,od folka,do black metala

Ovo su mi prve rijeci,da je Norveska selo,i da je sve necivilizirano i skupo.
ja sam cuo da je zivotni standard iznimno visok.
Ocito sam krivo cuo.
Evo,sada sam saznao nesto novo.Hvala ljudi na tome,jer Norveska je oduvijek bila MY DREAM LAND...
ali uvijek je mogu posjetiti kao turist,i sam vidjeti kako je tamo.
POZDRAV SVIMA!!!!!


GOD DAG(NORSK)!
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 16:22   #48
Re: Norveska

Quote:
Nimrod kaže:
Bio netko? Iskustva, dojmovi ...
Palo mi na pamet da se tamo odselim, pa ako ima netko kakvu korisnu informaciju iz prve ruke ... Da, ZNAM da je tamo hladno i da im je priroda lijepa, ali zivotni standard, imigracija, socijalna rjesenja i tako te stvari bi mi bilo drago cuti.

Pozdrav sveukupnoj dijaspori
Bio ja. Svakako posjetiti, ljudi su super, hrana je super, a za divno cudo -- i pivo im valja! Jedino sto je sve uzasno skupo.
Hellkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 17:06   #49
Re: Re: Norveska

Quote:
Hellkin kaže:
a za divno cudo -- i pivo im valja!
Ides! Sjecas li se necega sto bi mogao preporuciti (ako ikad dodjem u priliku)?
__________________
Ponekad se korisno odmoriti.
lambik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 17:09   #50
Re: Re: Re: Norveska

Quote:
lambik kaže:
Ides! Sjecas li se necega sto bi mogao preporuciti (ako ikad dodjem u priliku)?
Imas u centru Osla, na Karl Johans Gate, lokal koji se zove Studenten u koji svakako navrati. Pivo je zakon, a svako malo netko svira klavir pa svi pjevaju i obavezno za kraj uzvik -- Hej Skall!!! (zivili!)
Hellkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2004., 17:24   #51
Ma Norveska skupa za ubit, npr jedna kutija Malboro kosta 7€. Moja najbolja prijatlejica zivi u Norvesku i uvjek kad iden kod nje joj odnesen hrane i vina jer je im to najbolji pokolon za dat. Alkohol im je josh skuplji nego u Svedsku. Priroda je predivna u Oslo imas jedno mjesto sto se zove Akker Brygge tamo ima dosta finih restorana i ljudi sjedu vani poljetu i jedu piju i uzivaju bash lezi u jedan fjord, atmosfera je super.
National Gallery im je isto fin i ma jedan super park sto se zove Vigelandsparken sto je pun razno razne skulpture.
Ma ima svasta da se vidi, Kon Ti Ki, Holmenkollen (skijacki centar) Munchov muzeij. Ja san zadnji put bila kad je bio dan drzave 17/5 i stvarno se slavi na ulicama. Ljudi obucu nosnje i izadju na Karl Johan (glavna ulica u gradu) i krecu se do dvora di Norveska kraljevska familja stoji i mase ljudima. Ljudi imaju Norveske ili zastave iz te drzave di su porljeklom u rukama i masu svu snagu, ma super je. Nakon tog slavlja ljudi odu u sume i brda i rostiljaju i se druzu.
Inace treba samo pola sata voznje od Oslo centra do sume i planine.

Ako idesh pripremi se da je jako skupo.
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 00:45   #52
Re: Re: Re: Re: Norveska

Quote:
Hellkin kaže:
Imas u centru Osla, na Karl Johans Gate, lokal koji se zove Studenten u koji svakako navrati. Pivo je zakon, a svako malo netko svira klavir pa svi pjevaju i obavezno za kraj uzvik -- Hej Skall!!! (zivili!)
Ha, ha, hvala Hellkin-e, zvuci odlicno, zapravo zvuci slicno kao moj omiljeni kafic u Leuven-u. Nije da mi je Norveska bas u 'srednjorocnom planu', pa ni u dugorocnom, ali dobro je zapamtiti za ako se slucajno potrefi. Ja sam vise mislio da mi napises koju marku koja ti je ostala u posebno lijepom sjecanju, ali nema veze, ionako ne znam gdje bih to morao poceti traziti. Ovdje tesko - uvoz piva u Belgiju ima smisla koliko i uvoz vina u Francusku ili uvoz cevapa u Bosnu.
Nego, kad smo kod Norveske, znaci li ikome nesto ime Mari Boine Persen...?
__________________
Ponekad se korisno odmoriti.
lambik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:11   #53
Dali postoji neka stranica gdje mogu pronać neki posao u Norveškoj?

Evo da pojasnim ,inače radim u ugostiteljstvu ,ljetna sezona je gotova i htjela bi naći neki posao u norveškoj ili nekoj od eu zemalja ,recimo u hotelu ,restoranu uopće nije bitno samo da ne trulim doma.Dali mi netko može dati informacije gdje da tražim?
s-t-i-n-g is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 23:44   #54
Quote:
s-t-i-n-g kaže:
Dali postoji neka stranica gdje mogu pronać neki posao u Norveškoj?

Evo da pojasnim ,inače radim u ugostiteljstvu ,ljetna sezona je gotova i htjela bi naći neki posao u norveškoj ili nekoj od eu zemalja ,recimo u hotelu ,restoranu uopće nije bitno samo da ne trulim doma.Dali mi netko može dati informacije gdje da tražim?
Nije bas ugostiteljstvo, ali mozda te zanima http://www.karavantravel.org/au4.htm
Tialys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 23:49   #55
Quote:
s-t-i-n-g kaže:
kaže:
Dali postoji neka stranica gdje mogu pronać neki posao u Norveškoj?

Evo da pojasnim ,inače radim u ugostiteljstvu ,ljetna sezona je gotova i htjela bi naći neki posao u norveškoj ili nekoj od eu zemalja ,recimo u hotelu ,restoranu uopće nije bitno samo da ne trulim doma.Dali mi netko može dati informacije gdje da tražim?
Svakako bi trebala pogledati zimovalista u EU, oni ce zaposljavat za zimsku sezonu.
Mozda Svica?
Koje jezike govoris?
Ovo je na engleskom, ako znas njemacki ili talijanski, mozes guglati i za njemacke i talijnske sajtove.
Znas li norveski jezik?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 11:34   #56
Norveska-Oslo

imam osjecaj da sam ja jedini tamo daleko, tj tek sam poceo tu zivjeti, pa me znima ima li jos neko, bar neka slicna iskustav bila bi mi vise nego korisna
eto pa postajte, javite se komentirajte ako vas ima???
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:07   #57
Evo ja sam prije 2 godine bio na dopustu u Norveškoj.
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:26   #58
e citao sam nesto, vidim da nisi bio odusevljen, no ok, ja ipak tu sad zivim, bilo mi mi drago upoznati nekog tko je zivio ili zivi tu.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:33   #59
Ek, svako normalan če znati, da su velegrad (grad) i provincija nešto sasvim drukčije. Pretpostavljan da živiš u Oslu. Ja sam bio samo u provinciji, stoga znam "niente" o Oslu.
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:34   #60
eto ti ga na, al ok
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.