Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2007., 14:17   #61
ma šta caru carevo, bogu božje.
vatikan je država. papa je državnik. nije samo vjerski vođa.
i kao vjerski vođa, i kao državnik je podupirao fašizam i nacizam.


jel, kako mi je licemjerno kad neko kaže kad skriva ratnog zločinca jer je milostiv. pa ne skriva ga od ubojica ili mučitelja, već od svjetovnog suda.
znači automatski da ga simpatizira, preferira.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 15:35   #62
ma šta caru carevo, bogu božje.
vatikan je država. papa je državnik. nije samo vjerski vođa.
da, trebao je u znak prosvjeda izvesti na granice tenkove.
i kao vjerski vođa, i kao državnik je podupirao fašizam i nacizam.
duznost krscanina je podupirati vlast.


jel, kako mi je licemjerno kad neko kaže kad skriva ratnog zločinca jer je milostiv.
ti o licemjerju?
pa ne skriva ga od ubojica ili mučitelja, već od svjetovnog suda.
znači automatski da ga simpatizira, preferira.
zasto moraju postivati svaki sud iz sume?
pa nije ni tito postivao sud, nego se smatrao odgovoran samo svojoj partiji...
ko to moze suditi?
ameri?
rusi?
partizani?
zidovi?
muslimani?
po kojem ti to mjerilu dajes nekom vlast da sudi ?
po pobjedi?
pa to radi svako...
2000 godina silaze razni iz suma, iz suma vicu, ali je njihova sudbina ipak suma.
ajd bar nahrani vjeverice.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 15:42   #63
kad si vec tako upucen...
ko su bili zidovski jataci u srbiji?
da ne otvaram jos jednu religioznu temu...
ko su bili zidovski jataci u ndh?

izvoli...
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 15:42   #64
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
ma šta caru carevo, bogu božje.
vatikan je država. papa je državnik. nije samo vjerski vođa.
da, trebao je u znak prosvjeda izvesti na granice tenkove.
i kao vjerski vođa, i kao državnik je podupirao fašizam i nacizam.
duznost krscanina je podupirati vlast.


jel, kako mi je licemjerno kad neko kaže kad skriva ratnog zločinca jer je milostiv.
ti o licemjerju?
pa ne skriva ga od ubojica ili mučitelja, već od svjetovnog suda.
znači automatski da ga simpatizira, preferira.
zasto moraju postivati svaki sud iz sume?
pa nije ni tito postivao sud, nego se smatrao odgovoran samo svojoj partiji...
ko to moze suditi?
ameri?
rusi?
partizani?
zidovi?
muslimani?
po kojem ti to mjerilu dajes nekom vlast da sudi ?
po pobjedi?
pa to radi svako...
2000 godina silaze razni iz suma, iz suma vicu, ali je njihova sudbina ipak suma.
ajd bar nahrani vjeverice.
prvo, ne vrijeđajpartizane.

u šumi su bili samo zbog vaših. kasnije su vaši bili po šumi.


drugo, da im se sudi po zakonu. i zbog kršenja zakoa.
ili pak ti misliš da ncifašisti nisu kršili zakone.


ako je dužnost kršćana da poštuje vlast, zašto se Crkva toliko zdušno borila potiv komunističkih vlasti?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:02   #65
prvo, ne vrijeđajpartizane.
ma ok...necu, ko ih hebe.

u šumi su bili samo zbog vaših. kasnije su vaši bili po šumi.
hm, mislim da su prije sume bili po podrumima.
takodjer zbog vasih...ili nasih, nije bitno.




drugo, da im se sudi po zakonu. i zbog kršenja zakona
imas zakona i zakona...
prema tome, ti smatras da je tito ok dobio presudu ili ne?


ili pak ti misliš da ncifašisti nisu kršili zakone.
hm, vecinom su postivali.
samo sto ti zakoni i nisu bili bas svi ok.
mozda ssu neki i krsili, pa tu i tamo sakrili nekog zidova ili srba
ne mislis valjda na zakone onih koji i nisu bili na vlasti?



ako je dužnost kršćana da poštuje vlast, zašto se Crkva toliko zdušno borila potiv komunističkih vlasti?
da. to se vidilo najvise u rusiji i srbiji...gdje je sve bilo puno vatikanskih dragovoljaca koji su se molili po rovovima...
da je crkva mocna koliko ti i takvi mislite, krstili bi se vi svaki dan bar 500 puta.
ovako si samo smijesan.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:14   #66
koji si ti lik.
ni ne da mi se odgovarat na tvoje izdrkotine.

nadam se da se samo zajeebavaš i malo trolaš.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:30   #67
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
koji si ti lik.
ni ne da mi se odgovarat na tvoje izdrkotine.

nadam se da se samo zajeebavaš i malo trolaš.
samo se ti nadaj.

bogom dano traje...traje.
iz sume iznjeto zacas zasmrdi.
vas partizance treba zabraniti (ako nizasto, onda)zbog nevino osudjeni, za suradnju sa staljinom....
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:32   #68
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
u hercegovini.
vođa im je bio fra majstorović, ili poznat kao fra Djavolo!
Pa sad.. vec iz povrsnog pogleda na wikipediu nakon sto ovdje prvi put procitah to ime vidi se da ga je franjevacki red prvo isuspendirao nakon sto je otkrio da je sudjelovao u pokoljima i to nakon sto se prikljucio vojsci kao kapelan protivno naredjenju reda te ga 1942 i potpuno izbacio. Dakle nije predstavnik franjevaca u tome nego se ponasa suprotno odredbama reda. U jasenovcu vise nije bio franjevac. O covjek je poremecen, vidi ovo:

The book "Magnum Crimen" ("The Great Crime") written by Viktor Novak in 1948 describes the scene:

A brother of the Petrićevac Monastery, Tomislav Filipović, entered the classroom during class with 12 Ustashe, imitating Jesus Christ and his twelve apostles. He ordered teacher Dobrila Martinović to bring a Serb child to the front of the class.

Suspecting nothing, the teacher called Radojka Glamočanin, a pretty and neat child, the daughter of Đuro Glamočanin, a respected citizen of Drakulić then imprisoned in Germany. The brother gently received the child, lifted her to the lectern and then slowly began to slit her throat in front of the other children, the teacher and the Ustashe. Panic broke out; the horrified children screamed and jumped. The brother calmly and in Jesuit-like, dignified fashion addressed the Ustashe: Ustashe, by this in the name of God I baptize these degenerates and you should follow my example. I am the first to accept all sin onto my soul; I will confess you and absolve you of all sin.

The priest then ordered the teacher to take all the Serb children into the schoolyard. He issued the same order to teacher Mara Tunjić in another classroom. In the schoolyard, on the trodden snow, he placed the 12 Ustashe in a circle and then ordered the children to run next to them. As each child passed, an Ustashe would gouge out an eye and push it into the child's slit belly; he would cut off an ear from a second, the nose from a third, a finger from a fourth, the cheeks from a fifth... And so on until all the children collapsed. Then the Ustashe finished them off in the snow.

A total of 2,730 Serbs, including 500 children, died on that occasion.


Evo cak i jergovic naglasava kako se to zloupotrebljava u napadu na crkvu u cjelini iako ga je onda brzo izbacila:

http://www.bhdani.com/default.asp?ka...58&tekst_rb=23

zanimljivo da srpska wikipedia to ne spominje

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9C...B2%D0%B8%D1%9B
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:34   #69
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
cijeli svijet, osim pojedinaca kojima je mozak ispran, ili zbog koristi lažu, smatraju Vatikan i RKC zločinačkom i fašističkom tvorevinom, što u svakom slučaju i jest!
sijeli svijet?

Imas neke statisticke podatke, relevantne i neovisne ankete isl?

Nekako ipak imam dojam da se radio o nadrkanoj manjini
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:39   #70
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
duznost krscanina je podupirati vlast.
Osim ako je komunisticka

a i n danasnjoj politickoj sceni vidiomo da jedne ipak podupire malo vise nego druge

Ipak podrupiru najvise one za koje ocjene da ce crkvi bit najvise od koristi, bez obzira na njihove ostale poteze
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:49   #71
jergovic po obicaju nepristran.

ovo o stepincu je super osobito kad se vidi kad je uhapsen i osudjen...a znalo se sve o njegovom 'zlocinu'.
dobro je i ovo...
Quote:
Traženi su mnogi detalji iz života da bi se ličnost Alojzija Stepinca uzdigla na pijedestalu mučenika vere.

Pojavile su se i priče kako je Stepinac učestvovao u spašavanju Jevreja od Holokausta.
ni koje price, ni od koga...
sve se svodi na to, da ispadne...rekla kazala.
a cijela njihova prica je bas to...rekla kazala, ali stó nama odgovara...


zbilja se pitam kako su mogli i toliko dugo opstati komunisti sa ovakvim budalestinama.

sto se tice wikipedie, mislim da i to postaje budalestina...
osobito kad su se balkanci dokopali toga.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Trojstvo
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:53   #72
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ne shvatam zašto napomena "svejedno taj pojam nećemo moći koristiti kada govorimo o zločinima u npr. Srebrenici itd.". Što, za vas ne vrijedi presuda Medjunarodnog suda da je tamo bio genocid?
Ciljao sam na to da ga se nemože nazvati holokaustom.

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Vi, dakle, dajete pravni exkluzivitet SAMO jednom narodu da nad njim može biti počinjen zločin tog tipa?
Doista neznam zašto se i dalje prepirem, mislim da doista pitanje holokausta nije tako komplicirano. Ili je?
Dakle, nigdje nisam napisao da je genocid moguče izvršiti samo nad Židovima!!
Ta zajednica nije niti prva niti zadnja nad kojom je počinjen genocid.
Ali ako uzmemo holokaust kao ime za genocid nad Židovima ili pak projekt sustavnog uništavanja određenih zajednica od strane 3. Reicha (bilo kojih, Židova, Roma, homoseksualaca itd), onda nikako nemožemo reči da je u Srebrenici počinjen "holokaust".
U Srebrenici je počinjen genocid.
Pravno se vodi samo kao genocid, nema drugog imena.
Staljin je tijekom vladavine pobio 25 milijuna ljudi, dok je Mao uspio doseči brojku od čak 29 milijuna ljudi.
Njihove, "komunističke" zločine ne zovemo holokaustom, zar ne?

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Da li ste vi možda židov ili primate ratnu reparaciju ili što? Koji je razlog takvom neargumentiranom vrijedjanju sugovornika?
Ne, nisam Židov!
Ispričavam se ako sam ikoga uvrijedio, ali to sam napravio jer mislim da je ova rasprava u potpunosti nepotrebna.
Holokaust je ime za genocid počinjen u razdoblju 39.-45. na području Europe, dok ostali genocidi imaju svoje ime (jednostavno rečeno).
__________________
Weeeee.
Z39. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:53   #73
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Osim ako je komunisticka

a i n danasnjoj politickoj sceni vidiomo da jedne ipak podupire malo vise nego druge

Ipak podrupiru najvise one za koje ocjene da ce crkvi bit najvise od koristi, bez obzira na njihove ostale poteze
to je ljudski.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 16:59   #74
Quote:
U Srebrenici je počinjen genocid.
kome su potrebni ovi nazivi za zlocin?
i sto to umanjuje cin zlocina jel genocid ili holokaust?
zlocin u srebrenici ima takodjer svoj naziv-srebrenica.

ko pomisli na grad u bosni kad se kaze srebrenica?

kuzim ako su vam bitni ti pravni izrazi za te kalvarije.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:08   #75
u Njujorku došlo se do podataka da su 1400 katoličkih sveštenika iz NDH bili direktne ubice nevinih žrtava genicida

Nesputani teror, započet u Hercegovini i Krajini, imao je za cilj da se preostali Srbi do te mere zaplaše i demorališu da ili pobegnu u Srbiju ili pređu na katoličku veru. Za ovu drugu alternativu ustaški režim je mogao da se osloni na ogromnu većinu katoličkog klera i episkopata u NDH

Primas katoličke crkve u Hrvata, nadbiskup Stepinac, pozdravio je uskrsnuće hrvatske države u svom pastirskom pismu vernicima već aprila 1941. On je bio uspaljeni pobornik pokrštavanja Srba - uostalom kao i većina hrvatskog episkopata, od izrazito proustaškog nadbiskupa vrhbosanskog do mostarskog biskupa koji je kritikovao ustaške metode. Stepinčeve jedine rezerve i nedoumice ticale su se sredstava ustaškog obračuna sa Srbima - ne sa stanovišta univerzalne moralnosti, već samo i isključivo sa stanovišta njihove moguće štetnosti po ciljeve rimske crkve u pokrštavanju šizmatika. [3]

Izveštaji agenata Službe bezbednosti Rajha u Nemačkoj, kao i mnogi drugi dokumenti Himlerove obaveštajne mreže, posebno su istakli prinudna pokrštavanja: "Katolička crkva je podstakla ustaške zločine već samim načinom na koji ih je iskoristila u akciji pokrštavanja

Rimokatolička crkva je zdušno podržala stvaranje takve države, a zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac posetio je ustaške vođe i javno pozvao svoje vernike da na svaki način pomognu novu katoličku državu

Ustaške vođe su za rešenje srpskog pitanja u NDH po trojnom principu imali podršku i "blagoslov" Rimokatoličke crkve i nadbiskupa Stepinca. Katolička crkva i njena jerarhija su, kada su Srbi i njihova Crkva bili u pitanju, u potpunosti odbacili Hristove reči i jevanđelske principe

Zagrebački nadbiskup dr Alojzije Stepinac je na Uskrs 1941. godine još jednom objavio formiranje NDH i tom prilikom je u ime Vatikana blagoslovio ustaškog poglavnika Ante Pavelića. Tada je, između ostalog, rekao: "Dok Vas mi srdačno pozdravljamo kao glavu NDH, mi molimo Boga Zvezda da da svoj nebeski blagoslov Vama, vođi našeg naroda". Već 28. aprila 1941. godine Stepinac je napisao "pastoralno pismo" u kome je pozvao svoje sveštenstvo da podržava i brani novu katoličku državu Hrvatsku.

Ustaški poglavnik Ante Pavelić je, znajući koliko mu je važna podrška Vatikana, sa velikom ustaškom delegacijom 18. maja 1941. godine otišao u Rim da bi Tomislavu II, s blagoslovom Vatikana, predao hrvatsku krunu. Papa Pije XII primio je celu delegaciju, a pre toga, dugo je razgovarao sa Pavelićem. Pavelić se tada sreo i sa Benitom Musolinijem.

Niže katoličko sveštenstvo je u potpunosti sledilo stavove svojih poglavara - pape Pija XII i nadbiskupa Stepinca. Mnogi katolički sveštenici su direktno učestvovali u mnogim ustaškim zločinima
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:13   #76
Od ostalih visokih crkvenih dostojanstvenika naglašenu podršku NDH i poglavniku iskazivao je sarajevski (vrhbosanski) nadbiskup dr. Ivan Šarić. U svom pozdravu Paveliću on je posebno istakao da je s osnutkom NDH Pavelić »donio slobodu i nezavisnost hrvatskom narodu Bosne i Hercegovine«. (Matković, str. 125-126) Kasnije je pisao da »nikada Katolička crkve nije bila toliko zaštićena i u svojim nastojanjima za širenje istine toliko zagarantirana« kao u doba NDH. (Zbornik "Ante Pavelić - 100 godina", Zagreb, 1995, str. 186)
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:21   #77
Stepinac je tada uzeo geslo In Te, Domine, speravi (U tebe se, Gospodine, uzdam). Nakon posvećenja i odlaska u Beograd da položi zakletvu kralju, u svom dnevniku je napisao: Posjetio sam sve beogradske katoličke župe. Da je veća sloboda i dovoljno radnika, Srbija bi za 20 godina bila katolička.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:25   #78
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
u Njujorku došlo se do podataka da su 1400 katoličkih sveštenika iz NDH bili direktne ubice nevinih žrtava genicida
S obzirom na jezik kopipšejstanog teksta mislim da se ima razloga sumnjat u njegovu objektivnost. A iako predpostavljam da je bilo svakakvih svecenika ova gornja brojka mi nije odvjec vjerojatna pa bih volio vidit neki konkretniji izvor tog podatka od "u njujorku se doslo do podataka"

Mislim..... u Brtonigli se doslo do podataka da Ris ima malog pishu.. nes ti argumenta
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:25   #79
Quote:
Krkan kaže: Pogledaj post
kome su potrebni ovi nazivi za zlocin?
i sto to umanjuje cin zlocina jel genocid ili holokaust?
zlocin u srebrenici ima takodjer svoj naziv-srebrenica.

ko pomisli na grad u bosni kad se kaze srebrenica?

kuzim ako su vam bitni ti pravni izrazi za te kalvarije.
Ja pomislim na grad.
__________________
Weeeee.
Z39. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 17:42   #80
All in all, Croats and Serbs are of two worlds, northpole and southpole, never will they be able to get together unless by a miracle of God. The schism (Eastern Orthodoxy) is the greatest curse in Europe, almost greater than Protestantism. Here there is no moral, no principles, no truth, no justice, no honesty
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.