Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2003., 12:55   #1
Svjeza cikla i sta sad?

Kupila sam svjezu ciklu i sta sad?
Kako da je najbolje iskoristim? Zna li ko kako se na jednostavan nacin pravi sok od cikle?
Za salatu znam da treba da se dobro opere, skuha, isjece na kolutice blah blah, ali kako da iskoristim i sve one vitamine koji kuhanjem izadju iz cikle i nestanu u vodi?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 13:01   #2
Re: Svjeza cikla i sta sad?

Quote:
Cinnamon Girl kaže:
Kupila sam svjezu ciklu i sta sad?
Kako da je najbolje iskoristim? Zna li ko kako se na jednostavan nacin pravi sok od cikle?
Za salatu znam da treba da se dobro opere, skuha, isjece na kolutice blah blah, ali kako da iskoristim i sve one vitamine koji kuhanjem izadju iz cikle i nestanu u vodi?

a šta te ponukalo da kupiš svježu ciklu
Jesus Quintana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 13:33   #3
a sto da ne?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 13:38   #4
Naribaj ciklu (na krupnijem ribezu), posoli, malo octa i jedi ju na salatu. na pocetku ce ti mozda biti malo cudno, ali meni je jako fino.

Sok mozes jednostavno s sokovnikom, sam za sebe ima dosta bez veze okus, ali ako dodas limun ili narandju (njihov sok) unutra, moze se lijepo popiti i dosta je osvjezavajuce.

Javi rezultate...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 13:42   #5
Quote:
kemik kaže:
Naribaj ciklu (na krupnijem ribezu), posoli, malo octa i jedi ju na salatu. na pocetku ce ti mozda biti malo cudno, ali meni je jako fino.

Sok mozes jednostavno s sokovnikom, sam za sebe ima dosta bez veze okus, ali ako dodas limun ili narandju (njihov sok) unutra, moze se lijepo popiti i dosta je osvjezavajuce.

Javi rezultate...
nemam sokovnik.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 13:45   #6
Hm, hm, onda nemam ideju. A da natuknes nekome tko ti nije kupio poklon da bi ti jedan sokovnik bas dobro dosao, kad si vec kupila ciklu...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 14:00   #7
bojim se da od toga nema nista.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 14:46   #8
Quote:
Cinnamon Girl kaže:
bojim se da od toga nema nista.
razmišljam o tome da ti ja kupim sokovnik
Jesus Quintana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 16:33   #9
Naribaj svjezu ciklu, naribaj svjezu mrkvu, naribaj hren (ili uzmi kupovni u teglici), pomijesaj, dodaj zlicu secera, sol, ulje, ocat i malo vode.
Salata je odlicna!
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 17:32   #10
Thumbs up Ovako.

Quote:
Cinnamon Girl kaže:
nemam sokovnik.
Evo ako da napraviš sok od cikle: naribaj ciklu, stavi je u cjediljku, cjediljku iznad zdjele, pa pošećeri. Kroz pol sata pritisni, iscjedi, i dobit ćeš sirov sok. Ali to je prilično nerentabilno; ipak, cikla je valjda jeftina, kaj ne?
Antocijan, crvena boja, spada u jedan od 10 anti-cancer sastojaka...
Okus popravi sa limunom.
Probaj da za salatu naribaš jednu ciklu, jednu crnu rotkvu i jednu mrkvu; umješaj i svježnjić nasjeckanog peršina. I vizualno i "zdravstveno" to će pooboljšat salatu.
Probaj da ne posoliš.

Salata je pravi lijek, a u jagorem slučaju ako je jedeš uz nekaj masno - pomfrit, francuske prženice, pohani kačkavalj bečki odrezak - pomoći će ti to svarit...
Bok.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 19:33   #11
Re: Ovako.

Quote:
Flemming kaže:
Evo ako da napraviš sok od cikle: naribaj ciklu, stavi je u cjediljku, cjediljku iznad zdjele, pa pošećeri. Kroz pol sata pritisni, iscjedi, i dobit ćeš sirov sok. Ali to je prilično nerentabilno; ipak, cikla je valjda jeftina, kaj ne?
secer???
je li to da poboljsa pustanje soka ili sta? ne kuzim bas najbolje. ali cu probati. kupila sam 2 kg cikle neki dan.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 20:49   #12
Re: Re: Ovako.

[QUOTE]Cinnamon Girl kaže:
secer???
je li to da poboljsa pustanje soka ili sta? ne kuzim bas najbolje. ali cu probati. kupila sam 2 kg cikle neki dan.
[/QUOTE

Da. Zbog toga.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 11:01   #13
Skuhaj ciklu u vodi(bar 1 sat) oguli narezi posipaj kimom i malo malo ulja i jedi.

ako volis kiselije moze i malo kvasine,octa
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 11:04   #14
Dobra je ova fora sa šećerom, samo što ja ne jedem šećer Neki dan sam iz cikle cijedila sok - trebalo mi je samo za ukrasiti juhu - i iz jedne glavice cikle sam jedva iscijedila žličicu-dvije soka

Inače, Cinnamon girl, od cikle možeš skuhati boršč.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 12:12   #15
Quote:
verica kaže:

Inače, Cinnamon girl, od cikle možeš skuhati boršč.
kako mi samo to nije palo na um??? odlicna ideja

ima li ko recept?
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 12:17   #16
mi doma cesto jedemo ciklu na salatu. izribas na veliki ribez ciklu, jabuku i mrkvu, dodaj maaaalo ulja (neki se vitamini samo vezu za masnoce) i iscidi unutra jedan limun. eto ovo ti je zdravo i svi vitamini su iskoristeni.
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 15:14   #17
ovaj njasin recept mi je dala u bolnici jedna mlada ljecnica. Bolovala je od multiple skleroze i rekla da je taj vitaminski koktel bio jedina stvar koja bi ju u najgorim fazama digla ponovo na noge.

Znam da je od svojih trazila da joj to svaki dan nose u bolnicu. Ja ciklu eto ni vidjeti ne mogu.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 17:40   #18
Boršč

Evo, mogu ja prepisati recept iz jedne kuharice. Ja sam radila boršč po ovom receptu dva-tri puta ali prije dosta godina, pa se ne sjećam da li sam što promijenila u receptu. Mom mužu se boršč baš nije svidio, pa smo ga prestali pripremati.

Dakle slijedi recept.

1 dl ulja
10 dag mrkve
3 dag peršinova korijena
10 dag luka, 1 žlica brašna
2 žlice rajčice
1/2 l juhe tj. temeljca
30 dag zelja, 20 dag cikle
1 žličica šećera
1 list lovora,sol
1 žličica kosanog peršina
kiselo vrhnje

Na vruće ulje stave se luk nasjeckan na kockice, te mrkva i peršin nasjeckani na kolutiće. Sve se zajedno poprži, pobrašni i dobro promiješa. U posebnoj posudi se zakuha temeljac, doda se rajčica, sol, zelje izrezano na krupne rezance, cikla u kockicama, šećer i lovor, te se polako kuha 1 sat. Na pola kuhanja doda se preprženo povrće a na samom kraju sjeckani peršin. U tanjuru se doda kiselo vrhnje.

Eto, to je recept. Sumnjiv mi je ovaj 1 dl ulja a i brašno, ali to se definitivno može smanjiti.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 18:15   #19
Re: Boršč

Quote:
verica kaže:
Evo, mogu ja prepisati recept iz jedne kuharice. Ja sam radila boršč po ovom receptu dva-tri puta ali prije dosta godina, pa se ne sjećam da li sam što promijenila u receptu. Mom mužu se boršč baš nije svidio, pa smo ga prestali pripremati.

Dakle slijedi recept.

1 dl ulja
10 dag mrkve
3 dag peršinova korijena
10 dag luka, 1 žlica brašna
2 žlice rajčice
1/2 l juhe tj. temeljca
30 dag zelja, 20 dag cikle
1 žličica šećera
1 list lovora,sol
1 žličica kosanog peršina
kiselo vrhnje

Na vruće ulje stave se luk nasjeckan na kockice, te mrkva i peršin nasjeckani na kolutiće. Sve se zajedno poprži, pobrašni i dobro promiješa. U posebnoj posudi se zakuha temeljac, doda se rajčica, sol, zelje izrezano na krupne rezance, cikla u kockicama, šećer i lovor, te se polako kuha 1 sat. Na pola kuhanja doda se preprženo povrće a na samom kraju sjeckani peršin. U tanjuru se doda kiselo vrhnje.

Eto, to je recept. Sumnjiv mi je ovaj 1 dl ulja a i brašno, ali to se definitivno može smanjiti.
to cu ja brasno skroz da izbacim, a moguce i ulje.
hvala na receptu, probacu ovih dana.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2003., 15:07   #20
Još jedan recept

Borsch
Add 2 cups shredded beets and one cup chopped carrots and one cup chopped onions to 3-1/2 cups boiling salted water
Cook 20 minutes
Add 1 can beef broth, 1 cup shredded cabbage & 1 Tbsp butter
Cook uncovered 15 minutes
Add 1 Tbsp lemon juice
Pour into 6 bowls
Float dollops of sour cream

Dobar tek!
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.