Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2008., 19:08   #1
Pijetao

Na koji način je najbolje pripremiti pijetla.Ima nekih recepata iz Colinarke ali bi želio pročitati recept od nekog koji ima iskustva.
__________________
Dupin
dupin47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 09:33   #2
Cocq au vin...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 10:14   #3
šiljim se već dugo da skuham pijetla u vinu, ali nikako

ima super recept u Mandićevoj- Bračnoj kuharici, ako se sjetim prekucat ću ga.

u njegov recepat ide skoro cijela butelja vina


ovaj gore recept je ok, samo bez vegete
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 17:50   #4
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
šiljim se već dugo da skuham pijetla u vinu, ali nikako

ima super recept u Mandićevoj- Bračnoj kuharici, ako se sjetim prekucat ću ga.

u njegov recepat ide skoro cijela butelja vina


ovaj gore recept je ok, samo bez vegete
Molim što prije,i zašto bez Vegete?A ja sam čuo da je odličan kad se peće pod pekom,(a vjerojatno može i u pećnici).Mislim da bi to trebalo biti "mrak"
__________________
Dupin
dupin47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 19:07   #5
Evo ovako ja spremam

Pijetla narezanog na komade, natrljaj aceto balsamicom i ostavite stajati nekoliko sati.
Na maslinovom ulju zafriži nasjeckani ljubičasti luk i peršin, dodaj narezani češnjak i pripremljeno meso. Zajedno pirjati oko 10 minuta, a zatim zalij vinom te dodajte lovor, ružmarin, i papar.
Ostavi da kuha na laganoj vatri oko 3 sata. Tijekom kuhanja posudu s mesom tu i tamo treba protresti.
Potkraj kuhanja umiješajaj bobice grožđa ( u zadnjem satu) i po potrebi još posoli i popapri
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 19:10   #6
evo kao što sam obećao:

1kokot(2-2.5kg)
1/2 litre crnog vina(suhog)
2 glavice luka
1 kriška korjena celera
1 manji korijen peršina
1 mrkvca
2 dl juhe iz kocke
10dag suhe slanine
5 dag maslaca
1 dl slatkog vrhnja
1/2 dl konjaka
sol,papar


Kokota razrežite na komade,posolite i popaprite. Slaninu narežite na kockice i prepržite na maslacu,dodajte

nasjeckani luk i korjenasto povrće, promješajte kratko i složite na to komade mesa. Pirjajte, potresajući

posudom koja mora biti dovoljno velika i sa metalnim ručkama da je možete staviti u pećnicu. Kad sok dovoljno

ishlapi, ulijte zagrijani konjak i odmah zapalite (flambirajte). Okrećite posudom da bi svaki komad mesa

prožeo plamen, pa ugasite sa pola litre snažnog crnog vina, zatim pustite da zakipi i dolijte 2dl juhe.
Pokrijte folijom i stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva da se kuha oko 1 sat. Izvadite posudu iz

pećnice, meso oprezno s dvije vilce izvucite i složite na pladanj. Sok protisnite kroz gusto sito i dodajte

slatko vrhnje. Zakuhajte ga, probajte je li dovoljno začinjen te ga prelijte preko mesa.
Uz to najbolje idu široki rezanci

copy right Slavica i Igor Mandić

Ajme ja bi to jeo

a glede vegete, jednostavno ne volim one pojačivače okusa

Zadnje uređivanje grogo bolger : 20.11.2008. at 19:18.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 20:18   #7
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
evo kao što sam obećao:

1kokot(2-2.5kg)
1/2 litre crnog vina(suhog)
2 glavice luka
1 kriška korjena celera
1 manji korijen peršina
1 mrkvca
2 dl juhe iz kocke
10dag suhe slanine
5 dag maslaca
1 dl slatkog vrhnja
1/2 dl konjaka
sol,papar


Kokota razrežite na komade,posolite i popaprite. Slaninu narežite na kockice i prepržite na maslacu,dodajte

nasjeckani luk i korjenasto povrće, promješajte kratko i složite na to komade mesa. Pirjajte, potresajući

posudom koja mora biti dovoljno velika i sa metalnim ručkama da je možete staviti u pećnicu. Kad sok dovoljno

ishlapi, ulijte zagrijani konjak i odmah zapalite (flambirajte). Okrećite posudom da bi svaki komad mesa

prožeo plamen, pa ugasite sa pola litre snažnog crnog vina, zatim pustite da zakipi i dolijte 2dl juhe.
Pokrijte folijom i stavite u pećnicu zagrijanu na 200 stupnjeva da se kuha oko 1 sat. Izvadite posudu iz

pećnice, meso oprezno s dvije vilce izvucite i složite na pladanj. Sok protisnite kroz gusto sito i dodajte

slatko vrhnje. Zakuhajte ga, probajte je li dovoljno začinjen te ga prelijte preko mesa.
Uz to najbolje idu široki rezanci

copy right Slavica i Igor Mandić

Ajme ja bi to jeo

a glede vegete, jednostavno ne volim one pojačivače okusa
Hvala,hvala-oba recepta obečavaju ali mislim da ću se prikloniti ipak pečenom pivcu
__________________
Dupin
dupin47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 10:48   #8
čisto sumnjam da se pečeni pivac može mirit sa ovim gore kuhanim u vinu

eh da, imam molibicu, nemoj "kvotat" velike postove
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 14:15   #9
Kupila po prvi put dva pijetica. Prema rijecima gospodje rodjena su u 8 mj.Dakle stara cca 5 mjeseci.Svaki teži 2.2 kg. Kako ih je najbolje pripremiti?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:42   #10
Pile ti se ne rađa nego izliježe iz jaja Najbolje da ti ih netko baci ispod peke s krumpirom. Ako to nije opcija onda ga možeš i skuhat u vinu. Ako još nije puno žilav (ne bi trebao bit) onda će i za juhu bit dobar.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 11:52   #11
Quote:
Jellle kaže: Pogledaj post
Kupila po prvi put dva pijetica. Prema rijecima gospodje rodjena su u 8 mj.Dakle stara cca 5 mjeseci.Svaki teži 2.2 kg. Kako ih je najbolje pripremiti?
Ako si sigurna da nisu stariji od 6 mjeseci možeš s njima raditi sve što želiš. To je još uvijek prava piletina. Ako ćeš ih klasično peći onda ih peci malo duže uz podlijevanje.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:27   #12
Ak hoćete peći staru kokoš ili kokota, prvo ga skuhajte s povrćem za juhu, a onda u pećnicu s krumpirom. Dobiješ super juhu i pečenje.
Muljuzator is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:34   #13
Potpis iako ovo nije stari, ako je nisu lagali... pa mu dupli tretman možda i ne bi odgovarao, mada prokuhat ga pa malo zapeć... kako god, dobro začinit i ne može bit loš.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 16:02   #14
Najbolji je na saft.
Bez konkurencije.
Dinstati povrce i onda na to zveknes pijetlica u komadima nek se dinsta 2 sata na laganoj vatri.
Par zlica kiselog vrhnja u saft i to je to.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 16:13   #15
Radila sam kokota u vinu po ovom Mandićevom receptu iz Bračne kuharice i vrlo je efektan, nema šta, ali obično kad bi nabavila domaću, stariju živinu. Ipak, za pernate mladiće biram tingulet ili klasičan paprikaš.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:10   #16
Prije par godina sam u Osijeku u restoranu Mađarska Retfal jel kokota spremljnog kao čobanac. Bil je izvrstan
Oni to zovu iš- fiš.
Muljuzator is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:19   #17
I za pjetlovinu je isto pravilo kao i za sve drugo meso koje je žilavije i nemasnije: duže pecenje na slabijoj temperaturi.
Ja osobno škarama izvadim kimu i vrat, i to je za juhu. A ostatak onda bude leptir kokoš
Prednost je: lakše se isjece kasnije i ravnomjernije se ispece. Kada se pece cijelo u komadu, prsa se esto isuše dok nadbatak bude gotov, pogotovo kod stare kokoši.

Super je i kada se pece kao patka: nasoli se (uz dodatak male kašikice sode), pa se premaže mješavinom soja sosa i meda. Ostavi se 1 dan u frižideru tako. Sutradan se nad sudoperom "ispere" sa 2-3l vrele vode (da skupi kožu) i onda u rernu na nisku temperaturu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.