Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Internet biznis

Internet biznis Zarada i poslovanje na Internetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2014., 01:29   #41
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Pitanje u vezi ovoga, na linku ovdje ima primjer popunjavanja joppd-a prema autorskom ogovoru:

https://www.google.hr/#q=joppd+primjer+autorski+ugovor

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...4gvx60WT7IAa8A

i ovdje po 6.2 piše 4001, a ne 4025.

Zanima me što je ispravno?
Generalno gledano, to ni sam bog ne zna.

Ali, u ovom primjeru jest ispravno 4001 jer se radi o uplatitelju koji nije iz inozemstva.
Da je uplatitelj iz inozemstva, pa si sam uplaćuješ porez i prirez, onda bi išlo 4025 jer je Poreznoj važniji podatak da je uplata stigla direktno iz inozemstva nego podatak da se radi o uplati autorskog honorara. Tako su barem meni tvrdili na onom broju Porezne za informacije o JOPPD-u (0800-72-22 - pitanja pravno-normativne prirode).

Tako je to, nažalost, kad se kategoriju slobodnjaka (koji nisu slobodna zanimanja ni obrti) ne uzima u obzir pri izradi zakona, propisa i formulara.
Ove godine povrat poreza prošao mi je bezbolno, ali kladim se da ću sad s JOPPD-om imati natezanja oko toga što je riječ o autorskom honoraru, a u JOPPD-u mi to nigdje ne piše jer oni žele svoju šifru 4025.
No, živi bili pa vidjeli dogodine.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 01:40   #42
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Generalno gledano, to ni sam bog ne zna.

Ali, u ovom primjeru jest ispravno 4001 jer se radi o uplatitelju koji nije iz inozemstva.
Da je uplatitelj iz inozemstva, pa si sam uplaćuješ porez i prirez, onda bi išlo 4025 jer je Poreznoj važniji podatak da je uplata stigla direktno iz inozemstva nego podatak da se radi o uplati autorskog honorara. Tako su barem meni tvrdili na onom broju Porezne za informacije o JOPPD-u (0800-72-22 - pitanja pravno-normativne prirode).

Tako je to, nažalost, kad se kategoriju slobodnjaka (koji nisu slobodna zanimanja ni obrti) ne uzima u obzir pri izradi zakona, propisa i formulara.
Ove godine povrat poreza prošao mi je bezbolno, ali kladim se da ću sad s JOPPD-om imati natezanja oko toga što je riječ o autorskom honoraru, a u JOPPD-u mi to nigdje ne piše jer oni žele svoju šifru 4025.
No, živi bili pa vidjeli dogodine.

Zanimljivo, pitam se sta spremanju
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 16:24   #43
Gledaj vamos! https://www.youtube.com/watch?v=cQJtfPMNHkE
isk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 11:48   #44
Imam jedno laičko pitanje. Trebam li plaćati neki porez ako radim kao freelancer? Kako to funkcionira?
MelindaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 12:08   #45
Quote:
MelindaZg kaže: Pogledaj post
Imam jedno laičko pitanje. Trebam li plaćati neki porez ako radim kao freelancer? Kako to funkcionira?
I ja radim kao freelancer, nemam registraranu firmu, obrt ni slobodno zanimanje.
Dakle, čisti freelancer, na ugovore o autorskom djelu.
Stanje je ovakvo, barem koliko znam...

Ako radiš za HR poslodavca, on bi ti prilikom isplate trebao plaćati sve potrebne poreze. Dakle, ti ugovoriš bruto, a poslodavac prilikom isplate iz bruta izbije potrebne poreze i uplati ih državi, a tebi na račun uplaćuje ostatak > neto.
EDIT: S obzirom da je paušalna naplata poreza po stopi od 25%, ako ne zarađuješ masne pare, velike su šanse da s krajem godine imaš poreznu preplatu pa svakako napravi izračun godišnje porezne prijave da vidiš mora li ti država što vratiti.

Ako radiš za inozemnog poslodavca, onda poreze uplaćuješ sama.
Trebala bi se prijaviti u Registar poreznih obveznika u svojoj lokalnoj Poreznoj ispostavi (obrazac RPO).
Onda kad god ti sjedne honorar iz inozemstva imaš osam dana da obračunaš i uplatiš porez (25%) i prirez na porez (ovisno o mjestu boravka - 18% za ZGB), prema srednjem tečaju HNB-a na dan kad ti je uplata sjela.
Kad uplatiš porez i prirez imaš do kraja radnog vremena sljedeći radni dan da im predaš famozni JOPPD obrazac.
I tako za svaku vražju uplatu.

Na kraju godine vjerojatno ide neki godišnji pregled uplata, ali o tome se još nisam raspitivala jer je kraj godine daleko.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 23:14   #46
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Sve to ovisi kako primate isplatu. Naravno da ako novce dobivate na racun otvoren u HR banci, da morate placati porez. Medjutim, ima i drugih nacina isplate.
Pretpostavit cu da mislis na otvaranje nerezidentnog racuna u nekoj drugoj zemlji EU (poput susjedne Slovenije) pa podignuti iznos u gotovini u Brezicama..? Ako se dobro sjecam kad sam otvarao OIB kod njih to vrijedi za godisnje iznose do kojih 20ak tisuca eura, ili neki priblizno slican neoporezivi minimum. Neka netko nadopuni ako zna bolje...

Medjutim zanimljivije je kako izbjeci placanje poreza za internet poslovanje otvaranjem tvrtke u zemljama EU (ili njihovim satelitima tipa Andorra, Monaco, itd) gdje su stope na takve prihode 0%, buduci da na to imamo pravo kao gradjani EU. Dakle, ako bi se radilo o vecim iznosima onda ce nekome biti bolje osnovati tvrtku vani i na taj racun primati novac.

I slazem se s ovima koji kazu da je nas porezni sustav los, em gradjani placaju previse za neucinkovitu upravu em je katastrofalno lose organizirana uplata poreza. To je jedan od razloga zasto sve vise i vise ljudi rade platno poslovanje preko racuna izvan RH, jer ova zemlja osim kazni ne nudi ama bas nista. Da se netko sjeti ukinuti vecinu poreza i smanjiti osnovne namete ovo bi bila najbogatija drzava EU, ovako sve vise i vise ljudi ide van jer ne zele biti sirotinja u vlastitoj zemlji. Navodno je od ulaska u EU vise od nekoliko stotina tisuca zaposlenih otislo raditi van RH, i bar petina nezaposlenih. Pa ako je netko tu na forumu od nasih koji je otvorio internet tvrtku i platno poslovanje vani, bilo bi lijepo da opise svoja iskustva.

Nedavno mi frend dosao iz Irske, kaze da je 1.7.2013. bilo u Irskoj oko 1800 gradjana Hrvatske a 1.7.2014. preko 50ak tisuca, svi zaposleni i primaju placu tamo. Sve stima vani, porez se automatski skida, ljudi rade normalno, a tu kod nas moramo uplatnicama u roku od 8 dana uplacivati poreze inace ce nam prodati kazne svih vrsta i oblika. Otvoriti OIB u RH, hrpa natezanja i prolazak kroz hrpu 'sluzbi', provjera, navlacenja i gubljenja vremena. U poreznoj rade tisuce ljudi a nitko ne zna tko pije a tko placa. Vec u Sloveniji otvaranje OIBa traje 5 minuta i cijela porezna ima par zaposlenih a vrte vece novce od cijele nase drzave. Pa ti budi pametan/na...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 09:51   #47
Otvaranje računa u nekoj drugoj zemlji ne briše obvezu plaćanja poreza RH.

Iznimka tome je ako na te uplate inozemni uplatitelj u nekoj drugoj EU zemlji plaća porez. Ali ako ga ne plaća već vama na račun u nekoj zemlji EU isplaćuje bruto dohodak, onda ste ga svejedno dužni sami obračunati i uplatiti... Barem je tako dosad bilo. Inače radite utaju poreza. U kojim rokovima i prema kojim pravilima, to nemam pojma.

A ako vam ino-uplatitelj plaća porez, morate se opet nositi s papirologijom protiv dvostrukog oporezivanja. Nije da samo možemo reći, ah, na to je plaćen porez pa sam miran.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:11   #48
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Otvaranje računa u nekoj drugoj zemlji ne briše obvezu plaćanja poreza RH.

Iznimka tome je ako na te uplate inozemni uplatitelj u nekoj drugoj EU zemlji plaća porez. Ali ako ga ne plaća već vama na račun u nekoj zemlji EU isplaćuje bruto dohodak, onda ste ga svejedno dužni sami obračunati i uplatiti... Barem je tako dosad bilo. Inače radite utaju poreza. U kojim rokovima i prema kojim pravilima, to nemam pojma.

A ako vam ino-uplatitelj plaća porez, morate se opet nositi s papirologijom protiv dvostrukog oporezivanja. Nije da samo možemo reći, ah, na to je plaćen porez pa sam miran.
Mozda bi bilo dobro razlikovati izbjegavanje poreza i utaju poreza. Utaja poreza se kaznjava dok je izbjegavanje poreza moguce u zemljama u kojima postoji takva mogucnost. Evo primjer sportasa ili tvrtki koji se prijave i postanu rezidenti Monaka zato jer je tamo stopa poreza 0% na prihod. To je izbjegavanje poreza alije legalno, zato jer je sve u okviru zakona.

Hrvatska je naslijedila porezni sustav jugoslavije na kojeg su jos nabacili nekoliko dodatnih davanja poput PDVa i lokalnih nameta, cime je postala najskuplja zemlja u Europi po pitanju davanja. Najskuplji PDV, najveca davanja na male i minimalne place, porezni sustav Hrvatske su radili razni Linici jos za vrijeme Jugoslavije a Skegre za vrijeme Hrvatske. Strucnost tih osoba je ravna nuli tako da im pojmovi tipa 'izbjegavanje poreza' ili 'internet placanje' djeluju kao nesto svemirsko. Zato je kriza u Hrvatskoj, to je kriza ZNANJA. Nadalje, Hrvatska je jedina zemlja gdje postoje dvostruka oporezivanja. Pa gdje to jos u Svijetu ima da se placa poreze na porez, osim mozda u nekim dalekim diktaturama i nedodjijama..? Linic je unistio domacu burzu tako da uveo porez na porez, da se na dobit od divdende neke tvrtke placa 12% poreza. Dakle, visestruko oporezivanje, unikat u svijetu. I tu je problem poreza u RH, porezna uprava je prva koja se ne drzi Ustava RH i zakona, a trazi od gradjana da sve zakone postuju na vrijeme, cak i one nezakonite ili protuustavne. To se nazalost zove porezna diktatura u svim definicijama, i tesko da ce takav sustav opstati nakon ulaska u EU na dulje vrijeme. Pogotovo nakon lako moguceg skorog bankrota drzave koji je neminovan s ovakvim poreznim sustavom i neucinkovitim te prevelikim drzavnim aparatom. Zato gradjani RH gledaju da na zakonit lacin izbjegnu placanje poreza. Ne treba stimulirati lose nego im uskratiti dzeparac, a sad smo gradjani EU i imamo pravo na slobodnu cirkulaciju kapitala i osoba. Zakonsko pravo, uredbe EU su tu jasno odredjene.

Evo ti primjer, s promjenama poreznog sustava Hrvatska kroz 5 godina moze postati bogata kao Monako ili Svicarska. Samo treba smanjiti poreze i namete an strucan nacin, cak je prije par godina jedan profesor ekonomije izracunao koliko milijardi bi bilo vise u proracunu samo da se smanje iukinu odredjeni porezi. I gradjani bi imali vise. Ali korupcija je prejaka u RH da bi politicari tako nesto dopustili, stoga gradjani radije ne inzistirju na promjenama buduci da je to uzaludno. Radije rade negdje 'u fushu' i izbjegnu platiti porez, i na to imaju legitimno pravo.

Zemlje EU koje su jos uvijek pruzale otpor direktivama EU da se uvede djeljenje informacija oko nerezidentnih racuna su Austrija, Belgija i Luksemburg. Zatim, izvan EU su Svicarska, Monako, Lichtenstein, Andorra i Sveti Martin, vaneuropskih ima vise i vjerojatno nikad nece gradjani RH saznati gdje su milijuni raznih Sanadera, Linica i drugih politicara. Uvid u te podatke porezna nece siurno imati tako skoro. Tako da je dovoljno pogledati kako rade nasi politicari van RH i gdje putuju za shvatit u kojim zemljama imaju novac u bankama. I te zemlje sigurno nece nasoj poreznoj upravi proslijediti podatke o primanjima, pogotovo ako je stopa poreza na prihod kod njih 0%.

Ukratko, u pravu si, mi kao gradjani RH 'bi morali' platiti previse poreza po nelegitimnim zakonima. Porezni zakoni u RH jesu legalni kao sto su bili rasni zakoni i egzekucije u nacistickoj Njemackoj, legalni ali ne i legitimni. Tako da se moze reci da cemo platit sve zakonom propisane poreze kad Sanader i Linic plate porez na njihove milijune. Dotad bolje gledat kako su oni radili i sutit, pa kud svi oni tud i mali Mujo.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:43   #49
Hehe... Nemoj me krivo shvatiti... Ja nisam ZA te poreze, daleko od toga.
Sustav nam je totalna koma i ide na sve gore.

Samo ne bih htjela da netko misli da ako otvori račun vani automatski ne mora plaćati porez u RH, a bez da je vani prijavio i boravište (ili što već mora da bi to sve bilo "legitimno"). Znamo svi kak to ide kod nas. Sanaderi i velike face se izvuku za takve stvari, a sve se lomi preko nas malih.

Tako da za legalno izbjegavanje uvijek dajem
Ali dobro sve proučiti da država ne bi rekla: Cap! Utaja!
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:29   #50
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Hehe... Nemoj me krivo shvatiti... Ja nisam ZA te poreze, daleko od toga.
Sustav nam je totalna koma i ide na sve gore.

Samo ne bih htjela da netko misli da ako otvori račun vani automatski ne mora plaćati porez u RH, a bez da je vani prijavio i boravište (ili što već mora da bi to sve bilo "legitimno"). Znamo svi kak to ide kod nas. Sanaderi i velike face se izvuku za takve stvari, a sve se lomi preko nas malih.

Tako da za legalno izbjegavanje uvijek dajem
Ali dobro sve proučiti da država ne bi rekla: Cap! Utaja!
Legalno znaci da je u skladu s propisima i zakonom, legitimno znaci da je u skladu s razumom i ljudskim ujerenjem. Dakle, moze se sasvim legalno i legitimno otvoriti racun izvan RH kao rezident i kao nerezident.

U ba slucaja osoba mora uzeti porezni broj u toj zemlji (OIB) jer se na taj nacin obracunava porez. Rezidenti placaju porez po zakonima zemlje gdje su rezidenti a nerezidenti placaju porez IZNAD neoporezivog minimuma te zemlje. Dakle, za gradjane RH je dobro imati nerezidentni racun u nekoj od zemalja koje ne odaju osobne podatke jer su neoporezivi minimumi racionalni u vecini zemalja a u Hrvatskoj su to tek nedavno prije godinu dve digli na inzistiranje institucija EU. Zato je sad iznos 'normalnog' poreza na razini od 230.000kn (30.000Eur) koliko se smatra normalan prihod u EU. A prije je porezna uprava smatrala da su sve place luksuz i lupala namet na namet.

Sanader je bjezao preko Austrije jer su mu tamo racuni, tako da je pitanje hoce li ikad RH vidjeti te milijune. Linic je krajem 2012. isao u Dubai ili tako neku zemlju sklonit milijune zato jer je 2013. Hrvatska ulazila u EU pa je postalo izvjesno da ce doci uskoro do povezivanja poreznih uprava ali na velikim razinama, kad su milijuni novaca u 'pranju'. Za ove sitne iznose do neoporezivog djela minimuma mnogi nasi gradjani ce moci potpuno legalno imati na stranim racunima, ako znaju uredbe EU i poznaju gdje u kojo zemlji kolikosmiju imati ispod minimuma. Ako predju minimu, placat ce porez TOJ drzavi ali SAMO na iznos iznad neoporezivog minimuma. Mene iskreno cudi da nema u poreznoj upravi nikoga tko nije kompromitiran pa da sad u ovom trenutku samostalno predlozi izmjenu poreznog sustava, smanji poreze i privuce ogroman kapital u RH. Daj si zamisli koliko bi porasli prihodi u RH da primjene malo bolji sustav od monegaskog kojije limitiran prostorom, nema se gdje siriti. Pa RH bi za desetak goddina bila bogatija od Monaka, i najvjerojatnije s razvijanjem turizma najbogatija clanica EU.

Kuzim ja tebe a i sve nase ljude, vi bi da bude fair play. I moze to biti, samo treba znati kako, gdje, kad i koliko. I sve legalno, legitimno i svi zadovoljni. BTW, vidio sam da imas autorske honorare. Jesi li provjerila na poreznoj da li sad po novom trebas poslati njima Ugovor o autorskom djelu za svaku uplatu prilikom povrata poreza?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:28   #51
Oke, ja pojma nemam ništa o ovome (kao ni puno ljudi kod kojih sam se raspitivao o porezu) a počeo sam ubirati neki novac jer radim prek oDesk-a. Laik sam pa ću laički i pitati:

Ako mi se uplati $150 moram li to prijaviti/platiti porez?

Naravno, nije uvijek uplata ista i zvuči mi smiješno da svako malo svaki dolar/kunu moram prijaviti pa da mi uzimaju porez za crkavicu.
d0mag0j is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 19:56   #52
Nažalost, koliko ja znam, baš svaka i najmanja uplata iz inozemstva mora se prijaviti i oporezovati.
Naravno, ako su prihodi mali onda na kraju godine ide prijava poreza i dogodine dobiješ te novce natrag.
Suludo, ali što ćeš.

E sad, ja ne znam što je oDesk i kako to funkcionira.
Ako možeš novce skupljati na nekom računu o Deska i povući si uplatu jedanput mjesečno,
uštedjet ćeš si živaca, papira i tinte za predaju JOPPD obrasca.

O uplatama na ino račune i oporezovanju ne znam ništa, ali koliko vidim ovdje iz prethodnih postova
i to je možda opcija. Nadam se da će netko uspjeti više pomoći.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 05:09   #53
a šta je sa payonerom? Recimo ovakva situacija.......da sam ja rezident RH,imam payoneer karticu,stigne mi uplata i odem npr. u sloveniju ili BiH i dignem tamo pare.
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 16:12   #54
Quote:
d0mag0j kaže: Pogledaj post
Oke, ja pojma nemam ništa o ovome (kao ni puno ljudi kod kojih sam se raspitivao o porezu) a počeo sam ubirati neki novac jer radim prek oDesk-a. Laik sam pa ću laički i pitati:

Ako mi se uplati $150 moram li to prijaviti/platiti porez?

Naravno, nije uvijek uplata ista i zvuči mi smiješno da svako malo svaki dolar/kunu moram prijaviti pa da mi uzimaju porez za crkavicu.
Zavisi od vise stvari, prva je kakav ti je status poreznog obveznika u RH odnosno po kojoj osnovi ce ti se racunati porez, druga je GDJE si primio uplatu i na kakav racun te konacno o kolikom iznosu je rijec.

Ukoliko si zaposlen onda ti se obracunava porez na kraju godine, mozes u racunovodstvu tvrtke gdje radis pitati da ti izracunaju kako i koliko ce ti porezna ispostavit racun godisnjeg porza na kraju godine. Nezaposlenim osobama je drugacije, mnogi si mogu vratiti dio poreza koji su platili tijekom godine, ako su to primali na tuzemni racun. Ako si primao te novce na neki racun u RH, sigurno je da ce ti porezna na kraju godine poslati racun koliko im poreza dugujes s opcom uplatnicom i rokom uplate.

Ukoliko bi primio iznose na inozemni nerezidentni racun u nekoj zemlji koja nije obveznica pruzanja osobnih podataka van svojih granica onda ne bi platio lipe sve do iznosa neoporezivog minimuma u tim zemljama.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 16:44   #55
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
a šta je sa payonerom? Recimo ovakva situacija.......da sam ja rezident RH,imam payoneer karticu,stigne mi uplata i odem npr. u sloveniju ili BiH i dignem tamo pare.
Treba imati na umu da se uplate na Payoneer racun naplacuju 3.75% od ukupnog iznosa te da prilikom isplate na bankomatu Banka ciji je bankomat takodjer naplacuje svoju uslugu u vidu odredjene provizije.

Znaci, prednost Payoneera je kad osoba radi na crno jer na taj nacin moze utajiti cjelokupni iznos za koji ce samo CIA i Mossad znati, ali porezna RH nece. Nedostatak je da su provizije velike, najcesce od 3.75% koji uzima Payoneer + lokalna (minimum od 10 do 25kn ili 1% do 2.5% ovisno o banci).

http://www.tportal.hr/ResourceManage...90500&fmtId=20

Prednost inozemnog racuna je da sav novac sjedne na racun ali je nedostatak da osoba treba znati kako s novcima, u kojoj zemlji i na kakav racun primat uplate, itd. Dakle, ako se radi o iznosima razine dohotka, takav racun ima smisla jer bi inace provizija na npr 10k€ godisnje od 3.75% + 1% iznosila 475€, a za te novce se moze komotno pojest, popit, obuc, proputovat i jos shopping obavit. Ako se radi o povremenom fushu i zaradi kojih 150$/100€ mjesecno, upitno je koliko se to isplati na godisnjoj razini. Svaka osoba za sebe moze proracunati kako joj odgovara. I naravno, u konacnici treba znati koje banke su potpisnice medjudrzavnih ugovora o razmjeni osobnih podataka i izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Sve u svemu, sami vidite koji vam nacin placanja najvise odgovara ali imajte na umu da ce SVI iznosi koji vam sjednu na neki racun u RH biti tretirani kao prihod od porezne uprave.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 10:56   #56
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Zavisi od vise stvari, prva je kakav ti je status poreznog obveznika u RH odnosno po kojoj osnovi ce ti se racunati porez, druga je GDJE si primio uplatu i na kakav racun te konacno o kolikom iznosu je rijec.

Ukoliko si zaposlen onda ti se obracunava porez na kraju godine, mozes u racunovodstvu tvrtke gdje radis pitati da ti izracunaju kako i koliko ce ti porezna ispostavit racun godisnjeg porza na kraju godine. Nezaposlenim osobama je drugacije, mnogi si mogu vratiti dio poreza koji su platili tijekom godine, ako su to primali na tuzemni racun. Ako si primao te novce na neki racun u RH, sigurno je da ce ti porezna na kraju godine poslati racun koliko im poreza dugujes s opcom uplatnicom i rokom uplate.

Ukoliko bi primio iznose na inozemni nerezidentni racun u nekoj zemlji koja nije obveznica pruzanja osobnih podataka van svojih granica onda ne bi platio lipe sve do iznosa neoporezivog minimuma u tim zemljama.
Hvala na odgovorima.
Ovako, ja sam nezaposlen ali radim preko oDeska. To je stranica za freelancere. Znači neke firme (iz SAD-a, Kanade, Australije, itd...) objavljuju poslove, npr područje grafički dizajn, rad u Illustratoru i Photoshopu. Prijaviš se za posao između stotine drugih kandidata i ako te odaberu plate te na kraju odrađenog posla. Ali nisi prijavljen u tu nekakvu njihovu firmu.

Zarada varira od, šta ja znam, nekih $0.10 pa do većih cifri. Ja osobno sam tek počeo i zarađujem između 100 i 150 dolara mjesečno.
d0mag0j is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 15:41   #57
Quote:
d0mag0j kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima.
Ovako, ja sam nezaposlen ali radim preko oDeska. To je stranica za freelancere. Znači neke firme (iz SAD-a, Kanade, Australije, itd...) objavljuju poslove, npr područje grafički dizajn, rad u Illustratoru i Photoshopu. Prijaviš se za posao između stotine drugih kandidata i ako te odaberu plate te na kraju odrađenog posla. Ali nisi prijavljen u tu nekakvu njihovu firmu.

Zarada varira od, šta ja znam, nekih $0.10 pa do većih cifri. Ja osobno sam tek počeo i zarađujem između 100 i 150 dolara mjesečno.
A na koji racun dobijas isplatu, preko Pay Pala..?

Ukoliko bi nezaposleoj osobi stigao priljev veci od nekih 1618kn mjesecno, zavod za zaposljavanje moze tretirati to kao da je osoba bila zaposlena taj mjesec.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:28   #58
Evo ja prvi mjesec danas prebaceno 160,02 ili oko 945kn ...nisam na birou i preselio sam se u Banja Luku zbog posla,ali mi je paypal i sve u pbz-u
da ja to sve prebacim u Bosnu jel?

bavim se PTC-om ali kao sto vidite imam mogucnost da zaradim tamo dosta mjesečno...nije valjda da cu morat plaćat porez zbog PTC-a?
sta ako nista ne prijavim nikad a svaki mjesec imam 200$ sa paypala
zoky09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:48   #59
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A na koji racun dobijas isplatu, preko Pay Pala..?

Ukoliko bi nezaposleoj osobi stigao priljev veci od nekih 1618kn mjesecno, zavod za zaposljavanje moze tretirati to kao da je osoba bila zaposlena taj mjesec.
Tako je. Preko PayPal-a pa mi se prvog u mjesecu povuče na žiro račun.

Ali do sada nisam zaradio u jednom mjesecu preko tih 1618kn. Evo danas mi javljaju s PayPal-a da mi je sjelo nešto malo više od tisuću kuna. Tako je bilo i 1.9.
d0mag0j is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 08:30   #60
Neporezivi minimum u RH je bio kojih 1600kn mjesecno odnosno 12 puta toliko godisnje. Dakle ako su prihodi nezaposlene osobe manji od tih 19200kn godisnje onda ne placa nikakve poreze na taj iznos priljeva po racunu u RH. Mozda se nesto mijenjalo jer su bile price da ce povecati taj minimum ali to bi trebalo provjeriti na poreznoj upravi.

Ukoliko bi zaposlena osoba u RH primala takav iznos onda bi se prihodi zbrajali. Svi priljevi na racun imaju ispred sebe informaticku oznaku (sifru) o kakvoj se vrsti priljeva radi. Ako priljev po racunu nije drugacije naznacen kao pomoc, potpora, pozajmica ili nesto slicno izuzeto od oporezivanja, onda to program porezne uprave svrstava u prihode.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:55.