Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2012., 22:38   #61
Ne, nego 15+12 jer je prije(2001-2004) bilo oporezovano sa 15%
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:03   #62
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.
Može, ali zašto se dovoditi u situaciju da trebaš dokazivati da si stvarno temeljnicu izradio prije primjene novih pravila oporezivanja. Ako istovremeno provedeš uplatu i isplatu, imat ćeš trag na žiro-računu, a datum žiro-računa je nepobitna činjenica, koju nikome ne trebaš dokazivati.

Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
mi cemo tako napraviti, a i savjetnici su rekli da se moze
Savjetnici dobro govore, ali svakodnevica od nas traži da predvidimo i eliminiramo nepotrebno natezanje u slučaju da budući nadzor, na svoj način i različito, naknadno procjenjuje i vrednuje učinjeno.

Ne treba niti izbjegavati predaju DU obrasca za siječanj i veljaču pa neka se točno vidi da smo to učinili. Dapače, svakom bih savjetovala da upravo to i napravi. Raspolagat će s dva dokaza koja je puno teže, u budućnosti, osporiti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:24   #63
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne, nego 15+12 jer je prije(2001-2004) bilo oporezovano sa 15%
Nema razloga da bude tako, jer je ono ranije 15% isto što i sada 12%. Porez je isti, samo se stopa promijenila. Ta stopa nije više 15% od polovice 2010. godine, već 12%. Zato i kažu da će neće oporezivati dobit do zaključno 2000. godine, jer je sve nakon toga, automatikom je uvršteno u oporezivanje po stopi od 12%.
Drugim riječima, razdoblje 2001.- 2004. ni po čemu se više ne razlikuje od 2005. naovamo.

U nastavku citat iz prijelaznih odredbi Zakona o porezu na dohodak, uz napomenu da je u primjeni od 2005. godine, originalno je spominjana stopa 15% i naknadno usklađena na 12%.

XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 68.
(1) Dohodak ostvaren do dana početka primjene ovoga Zakona oporezivat će se po propisima koji su do tada bili na snazi.
(2) Iznimno od članka 30. ovoga Zakona, dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon početka primjene ovoga Zakona, oporezuju se kao predujam poreza po stopi od 12%.
(
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:36   #64
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Da. Iako mi nije sasvim jasno sta je sa isplatama dobiti iz [2001-2004] koje se realiziraju nakon 1.3.2012. Pretpostavljam da ih nece dvostruko oporezivati jer bi u proitvnom to fakat bila idiotarija: znaci 15% + 12%.
Neće, ovo ti je obrazloženje uz čl.14. izmjena zakona:
Ovim člankom briše se odredba da se dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon 1. siječnja 2005., oporezuju kao predujam poreza po stopi od 12%, budući da se od dana stupanja na snagu ovoga Zakona oporezuju sve dividende i udjeli u dobiti koji se isplaćuju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona sukladno članku 5. ovoga Zakona
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:45   #65
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Neće, ovo ti je obrazloženje uz čl.14. izmjena zakona:
Ovim člankom briše se odredba da se dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon 1. siječnja 2005., oporezuju kao predujam poreza po stopi od 12%, budući da se od dana stupanja na snagu ovoga Zakona oporezuju sve dividende i udjeli u dobiti koji se isplaćuju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona sukladno članku 5. ovoga Zakona
Baš dobro da je to tako napisano, da ne trebamo sami izvoditi zaključke.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:49   #66
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ta stopa nije više 15% od polovice 2010. godine, već 12%. Zato i kažu da će neće oporezivati dobit do zaključno 2000. godine, jer je sve nakon toga, automatikom je uvršteno u oporezivanje po stopi od 12%.
Drugim riječima, razdoblje 2001.- 2004. ni po čemu se više ne razlikuje od 2005. naovamo.

U nastavku citat...
Ah, to mi je bilo promaklo.
Tnx
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 08:45   #67
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ne, nego 15+12 jer je prije(2001-2004) bilo oporezovano sa 15%
Znam prije ali zadnje važeće je da se dobit od 2001 do 2004 oporezuje sa 12% jedino ako i to vrate na staro... hahah..ok sad vidim da da je već nekoliko komentara na ovu temu bilo..sorry
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 09:01   #68
"Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 10:32   #69
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?
Kako sada stvari stoje i kako se meni cini - da.
S time da udio u kapitalu ne mora odgovarat i udjelu u dobiti ukoliko je ugovorom tako utvrdjeno. Pretpostavljam da je tako i kod nas, ali u Njemackoj ti recimo mozes imat 99% udjela u kapitalu, a ovih 1% raspodjelis na druga 4 clana obitelji (ne znam jel uopce nuzno da budu clanovi drustva). Na kraju godine mozes odlucit kome ces isplacivat dobit, mozes recimo dobit raspodjelit na 20% svakome bez da zadires u osnivacki ugovor ili udjele u kapitalu. Tako smo mi radili u EU, mozda netko od domacih knjigovodja potvrdi jel to i kod nas moze tako.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 12:29   #70
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?
Da.

U suprotnom bi npr. svi mali dioničari HT-a morali platiti porez na dividendu jer će kumulativ isplaćenih dividendi sigurno biti veći od 12.000 kn.
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 12:50   #71
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka...
Ovo je prijedlog zakona:
U članku 36. stavku 1. riječi : „u visini 1.800,00 kuna“ zamjenjuju se rječima: „u visini 2.200,00 kuna “, a riječi: „najmanje 1.800,00 kuna, a najviše do 3.200,00“ zamjenjuju se riječima: „najmanje 2.200,00 kuna, a najviše do 3.400,00“.
U stavku 4. riječ: „šesterostrukoga“ zamjenjuje se riječju: „peterostrukoga“.
...
U članku 37. stavku 2. riječ: „dvostrukog“ zamjenjuje se riječju: „jednostrukog“, riječ: „šesterostrukog“ zamjenjuje se riječju: „četverostrukog“, a riječ: „šesterostrukoga“ zamjenjuje se
riječju: „četverostrukoga“.

To otprilike znači da sve plaće ispod 5.960 bruto će biti nešto veće, a one preko će biti manje
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:31   #72
Jel ima kakvih novosti o tome dal će se porez primjenjivati retrogradno ili na dobit od 2012., pa na dalje?
Catalyst Group is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:41   #73
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Jel ima kakvih novosti o tome dal će se porez primjenjivati retrogradno ili na dobit od 2012., pa na dalje?
Pa pise na onom linku - pise da su pogodjene sve isplate nakon 1.3.2012 (osim za dobiti iz >=2000). Znaci svejedno je jel se radi o isplati dobiti iz 2005 ili 2012 (vjerojatno ce moc ic kao akontacija).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 19:14   #74
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?

Po mom mišljenju nema granice kod isplatitelja. On na sve računa 12 + prirez,
a fizičke osobe podnose godišnju prijavu poreza na dohodak.
Međutim, ako to bude tako kao što mi se sada čini, upitno je kako će to učiniti. Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 20:13   #75
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.
izgleda da nas iste stvari muče... ja sam upravo danas o tome razmišljao
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 23:12   #76
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Po mom mišljenju nema granice kod isplatitelja. On na sve računa 12 + prirez,
a fizičke osobe podnose godišnju prijavu poreza na dohodak.
Međutim, ako to bude tako kao što mi se sada čini, upitno je kako će to učiniti. Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.
„(11) Dohotkom od kapitala smatraju se i primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iz članka 10. točke 19. ovoga Zakona, iznad 12.000,00 kuna godišnje. Umanjenje za neoporezivi dio primitka iz članka 10. točke 19. ovoga Zakona priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave .... kaže u Zakonu
i uz obrazloženje: ....Ovim člankom briše se odredba da su isplatitelji dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu obvezni voditi evidenciju o obračunanim i isplaćenim dividendama i udjelima u dobiti na temelju udjela
u kapitalu po svakoj fizičkoj osobi – dioničaru, odnosno članu društva, te dostavljati Poreznoj upravi propisano izvješće (Obrazac DU), a obzirom da se dividenda i udjeli u dobiti oporezuju to izvješće zamjenjuje postojeći Obrazac ID-1.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 01:26   #77
Nije upitna neoporeziva granica od 12.000.00 kn. Međutim, kako misliš da će se to operativno provoditi?
O čemu razmišljam: fizička osoba može imati udjela ili dionica na više mjesta i zato spominjem poreznu prijavu kao osnov povrata, a tako sam i shvatila ovaj pasus koji si citirao, kada sam ga jutros čitala.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 01:44   #78
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Nije upitna neoporeziva granica od 12.000.00 kn. Međutim, kako misliš da će se to operativno provoditi?
O čemu razmišljam: fizička osoba može imati udjela ili dionica na više mjesta i zato spominjem poreznu prijavu kao osnov povrata, a tako sam i shvatila ovaj pasus koji si citirao, kada sam ga jutros čitala.
sve mi je to tak čudno i nespretno zamišljeno...

ako se dobro sjećam, prije ako se isplaćivao iznos koji se smatrao dohotkom od kapitala i ako se uplatio porez, to se nije moralo prijavljivati u poreznoj prijavi...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 15:09   #79
Isplatitelj će sada pri svakoj isplati obračunati porez po odbitku, a primatelj će podnošenjem porezne prijave tražiti povrat više uplaćenog poreza. barem sam ja to tako shvatio
baš će biti nepraktično za one silne male dioničare ht-a da moraju podnositi prijavu. Ali čekajmo zakon, pa provedbene propise, pa izmjene i dopune I, pa izmjene i dopune II ....
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 16:18   #80
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Isplatitelj će sada pri svakoj isplati obračunati porez po odbitku, a primatelj će podnošenjem porezne prijave tražiti povrat više uplaćenog poreza. barem sam ja to tako shvatio
baš će biti nepraktično za one silne male dioničare ht-a da moraju podnositi prijavu. Ali čekajmo zakon, pa provedbene propise, pa izmjene i dopune I, pa izmjene i dopune II ....
evo ovoga o čemu ja i apis pričamo:

citat iz RRIF-a

Quote:
Mali dioničari – fizičke osobe (kako ih se naziva) kojima će godišnja dividenda – udio u dobitku iznositi do 12.000,00 kn plaćat će ovaj porez na dohodak od kapitala prilikom isplate dividende – dobitka, ali će imati pravo na povrat plaćenog poreza po godišnjoj prijavi poreza na dohodak građana. No, kako će se tada dohotci zbrajati, po tom povratu moglo bi se vrlo lako dogoditi da još dodatno plate poreza na dohodak.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.