Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2013., 09:00   #1
POS i POS plus

Danas počinje POS i POS plus. Nek ovo bude tema za to?

POS - država gradistanove i prodaje ih po listi prioriteta
POS plus - nadješ stan i od investitira ga kupis ali po uvjetima istima kao i za POS.

E sad, gledam dokumentaciju i nije mi jasno jedno: ja živim ko podstanar sa uskoro ženom, a da bi imao uvjete za POSove, domaćinstvo ne smije imati nekretninu. No domaćinstvo di sam ja prijavljen, ima nekretninu.

Šta mi je raditi?
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 11:08   #2
Nemogu naci gdje je ta lokacija u Zagrebu gdje planiraju raditi stanove, spominje se u Sv. Klari, ali gdje tocno?
perinho55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 11:26   #3
Nadji trafostanicu Botinec (krizanje Lukoranske i Turinjske). Spusti se dulje malo i vidjet ces sljepu ulicu, isto Lukoranska. E od tud, pa dokuća dolje u Burićevom odvojku. Ali nisam 100% siguran.

Ako je to to, to je 100m od 110kV dalekovoda, cijelom dužinom parcele.

http://i48.tinypic.com/2cr7ss7.jpg

Zadnje uređivanje City : 23.01.2013. at 19:07. Reason: Velika slika
The Final Cut is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 23:19   #4
Quote:
perinho55 kaže: Pogledaj post
Nemogu naci gdje je ta lokacija u Zagrebu gdje planiraju raditi stanove, spominje se u Sv. Klari, ali gdje tocno?
evo link gdje postoji i karta sa lokacijom
http://www.apn.hr/media/file/pos-zag...i-odgovori.pdf

ne kuzim zasto nisu gradili tamo kod OMV pumpe gdje je grad htio započeti gradnju nakon Jelkovca.
Ovo su gurnuli baš na selo.
acm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 09:55   #5
Quote:
perinho55 kaže: Pogledaj post
Meni su detaljnije objasnili lokaciju naselja, dakle ispada da se uopće ne nalazi u Sv. Klari, nego pripada katastarskoj općini Klara, ali sama lokacija je puno bliže Avenue Mallu - Otok.
visitor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 11:35   #6
Quote:
The Final Cut kaže: Pogledaj post
POS plus - nadješ stan i od investitira ga kupis ali po uvjetima istima kao i za POS.
gdje je ovo objavljeno, znaš li?

postoji li neki spisak investitora ili to nije bitno?
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 12:02   #7
POS plus će zaživiti u 4. mjesecu, sad traju pregovori s bankama i štajaznam.

POS plus će krenuti krajem prve polovice ove godine, nakon što Ministarstvo završi pregovore s bankama koji su u tijeku, rekla je ministrica Mrak Taritaš. Riječ je o modelu financiranja kupnje novih nekorištenih stanova s čistim papirima koji se nude na tržištu, gdje će kupac sklapati ugovor o kupnji takvog stana s APN-om po modelu POS-a to jest po povoljnim uvjetima, a država će regulirati odnose s bankama i prodavateljima. Različite procjene ukazuju da je takvih stanova u Hrvatskoj oko 20 tisuća.
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 12:13   #8
Ja sam naprosto fasciniran ovim POS plusom, baš kao i svim sličnim subvencijama...
Svi mi koji smo kupili stanove bez subvencija i pomoći države smo budale, a očito je i da nama to nije problem, pa će nam država sad zavirit još malo u džepove da pomognemo...
Jbg. pa svatko mora imati vlastiti stan, bez obzira što si ga realno ne može priuštit.
A naravno da ne možemo biti besćutni i prema jadnim investitorima koji ne mogu rasprodat svoje stanove po cijenama koje su si zamislili.

P.S. (isprike za off) Vidim da će BMW ove godine izbacit novi terenac, a budući mi je malo skup, a silnoo ga želim, postoji li kakva subvencija???
Pa nije valjda da ću ga jedino moć iznajmit? Ja bih ga ipak u vlasništvu!!!
SCHNITZER is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 12:26   #9
To nije poanta teme, a osim što si fulalo temu, nisi ni shvatio poantu POSa, pa vjerojatno ne razumjieš ni davanja za zdavstveno, mirovinsko, dom za nezbrinute, i bilo što što ima socijalnu notu.

A 30m2 početno plus 10m2 za svakog sljedećeg člana, za familiju koja nema svoj krov je isto što i luksuzni auto.
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 12:41   #10
Quote:
The Final Cut kaže: Pogledaj post
To nije poanta teme, a osim što si fulalo temu, nisi ni shvatio poantu POSa, pa vjerojatno ne razumjieš ni davanja za zdavstveno, mirovinsko, dom za nezbrinute, i bilo što što ima socijalnu notu.

A 30m2 početno plus 10m2 za svakog sljedećeg člana, za familiju koja nema svoj krov je isto što i luksuzni auto.
Kupnja stana je znaći nešto što ima socijalnu notu? Zanimljivo!

A daj mi reci, što ako taj kupac stana ima u vlasništvu luksuzan auto (koji nije prepreka za kupnju stana iz POS plusa), jel on socijalna kategorija pa ga država treba subvencionirat?
SCHNITZER is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 19:27   #11
Imala sam priliku raditi u valjda prvom POS-ovom naselju u ZG i mogu reći da je struktura stanara stvarno šarolika, ekonomski gledano. Najviše je onih socijalno ugroženih koji stvarno jedva spajaju kraj s krajem i zbog njih mi je drago da postoji nešto kao POS, no stanove su po povoljnijim uvjetima kupili i ljudi sa znatno većim primanjima, zatim ljudi koji su bili do tad stambeno zbrinuti kupili su stan od 900€ po kvadratu i nakon nekoliko godina ga prodali po 1600€ po kvadratu (a prodaju spiku kako im se djeca nisu uklopila pa se sele iz jednog kvarta u drugi,haha) znam one koji tamo imaju stan i 2 poslovna prostora, a uopće ne žive tamo....
Lokacija tog POS naselja je odlična, ali kvaliteta zgrada tj. stanova je očajna, bijah tamo-uvjerih se

Skoro 20 godina sam bila podstanar i napokon stekla uvjete za stambeni kredit i realizirala ga krajem 04/2011, a državna subvencija krenula od 05/2011 i mogla sam još naknadno ući u subvenciju, ali nisam zbog banalnog razloga-mojoj kolegici se nije dalo raditi APNov kredit koji zahtjeva još brdo papirologije pa me je nagovarala da odustanem od subvencije i odustala sam - mogla sam sad plaćati samo pola rate kredita, eto sad bih trebala biti ogorčena, ali nisam.
Drago mi je bar zbog mojih susjeda koji su kupili stan uz APN
Zašto grade stanove nove kad ih ima toliko neprodanih, žele popraviti stanje u građevinskom sektoru

Sorry ako sam fulala temu, izbrišite post
morala sam ovo reći
ms_4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 17:21   #12
POS stanovi u Zagrebu, Zapruđe

Kupio sam stan POS koji je u izgradnji u Zapruđu i sada bi bilo vrijeme da recimo naprave preinake u kupaoni i kuhinji na moj zahtjev, u kuhinji neću da bude nekakav zidić( po nacrtu) te tražim da taj zidić ne rade(zidić je kakti šank), u kupaoni neželim imati bide , na sve to su se oglušili u APM-u,prodavatelj ni čuti za ovo.Ja stan kupujem i pošteno ga plaćam pa da sutra moram ovakve obične preinake raditi, ne tražim nikakav povrat novca, več samo da mi to neugrade.
Ovim putem tražim kupce ovih stanova koji imaju istih ili slićnih problema pa da nastupimo zajedno kod dotičnih.

javiti na email>[email protected]
okljezi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 22:31   #13
Quote:
okljezi kaže: Pogledaj post
Kupio sam stan POS koji je u izgradnji u Zapruđu i sada bi bilo vrijeme da recimo naprave preinake u kupaoni i kuhinji na moj zahtjev, u kuhinji neću da bude nekakav zidić( po nacrtu) te tražim da taj zidić ne rade(zidić je kakti šank), u kupaoni neželim imati bide , na sve to su se oglušili u APM-u,prodavatelj ni čuti za ovo.Ja stan kupujem i pošteno ga plaćam pa da sutra moram ovakve obične preinake raditi, ne tražim nikakav povrat novca, več samo da mi to neugrade.
Ovim putem tražim kupce ovih stanova koji imaju istih ili slićnih problema pa da nastupimo zajedno kod dotičnih.

javiti na email>[email protected]
Moj ti je savjet da odeš do poslovođe gradilišta i probaš to sa njime riješiti!

Znaš kako to kod nas ide!

Nije stvar da se rješavaju problemi, već da se zaobiđu, to ti je pravi inženjerski pristup, a vrijedi i za sve drugo u životu!

APM je hrpa birokratskih uhljeba, koji svoj posao rade preko one stvari. Otiđi do konkretnog gradilišta i porazgovaraj sa poslovođom koji radi na tvom objektu gdje se nalazi stan kojeg si kupio. Što da se igraš pokvarenog telefona. To se rješava direktno sa izvođačem.

APM je ionako tu samo posrednik koji vrti vašu lovicu uz postotak, a kada dođe do problema nakon gradnje onda će vas sami oni upućivati direktno na izvođača skidajući sa sebe svaku odgovornost!

Poslovođa će bit sretan da mora ugraditi manje od troškovnikom predviđenog!

A moraš znat još jednu stvar da ovi na gradilištu nisu uhljebi kao ovi u APM-u, tako da se sa ovima može normalno razgovarat i dogovorit!

Odeš s polsovođom na gablec i jedno piće i riješiš stvar, to ti je brže i jeftinije nego se igrat pokvarenog telefona preko uhljeba u APM-u, jer na kraju može svašta ispast.

I nije ti loše pratit uređenje stana na osnovi dvotjednog posjeta. Bit će kvalitetnije, a možeš i vidjet propuste i odma tražit da to porave.

Naravno ometanje rada će te koštat koji gablec ili piće ali što je to naspram mogućnosti otklanjanja fuševa u hodu, a kada se useliš znaš da je sve na svom mjestu i onako kako treba biti. A usput ćeš upoznat i ljude koji su ti napravili stan, a oni će biti zadovoljniji da znaju kupca za kojeg rade umjesto napuhanih uhljeba iz APM-a. Naravno budi pristojan i nemoj ništa na silu i ne potcjenjuj radnike koji rade na baušteli, ali znaj da se sve da urediti ipak tamo rade stvarni radnici koji moraju da bi dobili svoju plaću za nju i nešto napraviti za razliku od uhljeba iz APM-a!

Zadnje uređivanje mikoli : 19.03.2015. at 22:53.
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 12:12   #14
Nešto svi hvale lokaciju ovih stanova u zapruđu, a zar nije jakuševac jako blizu i po meni tu bi trebalo najviše smrditi????
anine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 09:58   #15
Quote:
anine kaže: Pogledaj post
Nešto svi hvale lokaciju ovih stanova u zapruđu, a zar nije jakuševac jako blizu i po meni tu bi trebalo najviše smrditi????
Ma lokacija je savršena
Naravno da smrdi, kao i u Jakuševcu,Mićevcu, Kamenarki, Dugavama....al neboj se, sve će to naš betmen srediti
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 01:47   #16
POS krediti

Imam nekoliko pitanja o POS kreditima:

1. POS kredite nude samo PBZ, Erste, HPB i Splitska banka? Njih sam su naveli na stranicama APN-a te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja (http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=5212). Na stranicama Erste-a niti nema informacija o POS kreditima, na Splitskoj samo piše da to imaju u ponudi, no bez ikakvih dodatnih informacija.

2. Postoji li POS kredit u kunama ili barem s fiksnom kamatnom stopom? Koliko sam vidjela u Zakonu i brošurama PBZ-a i HPB-a, odgovor je - ne.

3. Da li je kao instrument osiguranja otplate kredita dovoljna hipoteka na nekretninu koja se kupuje ili je uz hipoteku potrebno uplaćivati dodatna osiguranja ili sve prethodno nabrojeno (dodatna osiguranja + hipoteku) + pravo banke na cjelokupnu imovinu dužnika? U brošurama je navedeno više različitih instrumenata osiguranja pa ne znam jesu li nužni svi nabrojeni ili postoje različite kombinacije i koje su to.

4. Da li je kod nemogućnosti otplate kredita moguće iseliti iz stana, stan iznajmiti te time pokrivati kredit?

Svako dodatno pojašnjenje ili nečiji primjer su dobrodošli.
Silencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 10:20   #17
Quote:
Silencia kaže: Pogledaj post
Imam nekoliko pitanja o POS kreditima:

1. POS kredite nude samo PBZ, Erste, HPB i Splitska banka? Njih sam su naveli na stranicama APN-a te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja (http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=5212). Na stranicama Erste-a niti nema informacija o POS kreditima, na Splitskoj samo piše da to imaju u ponudi, no bez ikakvih dodatnih informacija.

2. Postoji li POS kredit u kunama ili barem s fiksnom kamatnom stopom? Koliko sam vidjela u Zakonu i brošurama PBZ-a i HPB-a, odgovor je - ne.

3. Da li je kao instrument osiguranja otplate kredita dovoljna hipoteka na nekretninu koja se kupuje ili je uz hipoteku potrebno uplaćivati dodatna osiguranja ili sve prethodno nabrojeno (dodatna osiguranja + hipoteku) + pravo banke na cjelokupnu imovinu dužnika? U brošurama je navedeno više različitih instrumenata osiguranja pa ne znam jesu li nužni svi nabrojeni ili postoje različite kombinacije i koje su to.

4. Da li je kod nemogućnosti otplate kredita moguće iseliti iz stana, stan iznajmiti te time pokrivati kredit?

Svako dodatno pojašnjenje ili nečiji primjer su dobrodošli.
1. Više banaka nudi kredite, može se vidjet na stranicama banaka.
Mogli bi ovdje i razmjenit informacije o kreditima, pa da prodjemo najpovoljnije. Meni se trenutno cini da je najpovoljniji kredit u hpb-u. OTP banka ima najnižu kamatu, ali pise da je to za POS+, pa treba provjerit.

2. Koliko znam krediti su u eurima, kamata promjenjiva. Kredit APN-a isto u eurima.

3. Dodatni instrumenti osiguranja ovise o banci u kojoj dižeš kredit i o njihovoj procjeni tebe.

4. Ne znam zašto nebi mogao.
MissWhite is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 01:07   #18
Quote:
okljezi kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

i mi smo jedni od kupaca POS stana u Zapruđu.

Prije nego što i sami počnemo zivkati APN zanima nas da li ih je netko uspješno kontaktirao u vezi mogućih preinaka u stanovima. I da li postoje neka saznanja o tome kakve će pločice stavljati, kakve će biti boje i slično.
Da se znamo planirati

Quote:
Mona135 kaže: Pogledaj post
Razgovarali smo s ekipom iz apn i jako su uslužni. Rekli su da rade na tome da se omogući kupcima obilazak stanova dok su u gradnji tako da ćemo vidjeti
Također i ovo Da li je netko od kupaca, osoba koje su potpisale predugovor, uspio dogovoriti s APN-om obilazak svog stana? Ili bilo tko drugi zapravo

Tenks!
Old 06.05.2015., 17:20   #19
I nama su odobrili zahtjev za kupovinu stana. Čekamo da nas pozovu u apn za potpisivanje predugovora.

Da li ime netko od ekipe kojima su odobrili zahtjev za stan u slobodnoj prodaji- jesu vas zvali na potpisivanje predugovora?
Mona135 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 21:47   #20
Quote:
Mona135 kaže: Pogledaj post
I nama su odobrili zahtjev za kupovinu stana. Čekamo da nas pozovu u apn za potpisivanje predugovora.

Da li ime netko od ekipe kojima su odobrili zahtjev za stan u slobodnoj prodaji- jesu vas zvali na potpisivanje predugovora?
Kada ste predali zahtjev da su vam već odobrili? Kako vam je to javljeno? Pitam da znam kada bi otprilike moj zahtjev mogao doći na red.
NapuniMeStank0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.