Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2012., 00:34   #1
24. gastronomski natječaj: Slana dizana tijesta - od kruha do kiflica

Još jednom, hvala svima koji ste mi omogućili ovaj izbor nove teme. Komplicirati nećemo, jela moraju biti slana, tijesto dizano, kruhovi, peciva, kiflice...itd.
Sa ili bez nadjeva, izbor kombinacija brašna i dodataka, načina kako ćete poticati tijesto na dizanje...to je sve na vama. Jedino vas molim da pustite svoju kreativnost s lanca. Pecimo i kuhajmo !


The Show Must Go On

Zadnje uređivanje L3go : 03.12.2012. at 03:10.
Pellaprat is offline  
Old 03.12.2012., 00:46   #2
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do petka 21.12.2012. u 12:00 sati
- natjecati se mogu svi članovi foruma bez ograničenja sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti sastojke, recept i objasniti način izrade te biti prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- fotografije moraju na sebi imati cedulju (komad papira, listić) sa natpisom "forum.hr", jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje

Izvannatječajni topic:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na topicu za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja u toku natječaja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnim fotografijama mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:

- u svrhu komentiranja jela otvoren je poseban topic
- topici s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo recepte i fotografije

Glasanje:
- glasanje za najbolje jelo natječaja traje po postavljanju ankete do 23.12.2012. u 23:00 sata
- glasuje se za do 3 jela
- ukoliko netko glasuje za više od 3 jela svi njegovi glasovi su nevažeći
- pravo na glasovanje imaju svi forumaši koji imaju bar 100 postova na gastronomiji (zajedno sa podforumima) unatrag godine dana gledajući od zaključenja glasovanja
- pravo na glasovanje u tom krugu imaju i oni forumaši koji imaju manje od 100 glasova, ali su prijavili jelo u natječaj

Nagrada:
pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora kod glasanja ili kod jela koja su prijavljena u natječaj se neće vršiti
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Old 04.12.2012., 17:57   #3
Nisam imala srca uništiti Pelleov natječaj nekakvim zdravim integralnim varijacijama, pa
ovaj put od mene pogačice sa čvarcima.

300 g brašna (bijelog)
2 dcl jogurta
sol
1 jaje
pola kockice kvasca
Žličica šećera
Žličica brašna
cca 150 g čvaraka
Sezam
Bjelanjak

Ugrijati pola jogurta, dodati kvasac, nepunu žličicu šećera i brašna, umiješati i pustiti da se smjesa udupla.
Prosijati brašno i dodati sol, zatim smjesu od kvasca, jedno jaje i ostatak jogurta.
Umjesiti tijesto i pustiti da odstoji.
Razvaljati tijesto u oblik pravokutnika, posipati čvarcima, složiti u „oblik pisma“ , pustiti da odstoji 15 min i ponoviti postupak još dva puta, neki kažu i 4, ali meni je dosadilo.
Modlicom oblikovati kružiće, debljine 1, 5 cm, namazati ih bjelanjkom, posuti sezamom i staviti u pećnicu 20 min na temperaturi od 200 stupnjeva



__________________
it´s ok
supercunt is offline  
Old 04.12.2012., 18:59   #4
Frkana pogača


http://img836.imageshack.us/img836/6...gaafrkanaf.jpg


Inspiracija za ovu pogaču, tj.njezin izgled - postovi na blogovima Minjina kuhinjica i U mojoj kuhinji.



Pripremite:


600g brašna (200g glatkog, 200g polubijelog, 200g kukuruznog)
1 suhi kvasac
1 i 1/2 žličicu soli
1 žličicu šećera
3-4 žlice maslinovog ulja
250ml mlijeka
100ml vode
100g maslaca za premazivanje
1 bjelanjak
sjemenke



U toplo mlijeko stavite kvasac i šećer, pričekajte da se digne. Zatim pomiješajte brašno i sol, dodajte kvasac pa toplu vodu i ulje te zamijesite tijesto. Ostavite ga sat vremena da se diže.


Podijelite tijesto u 4 loptice i ostavite ih 10ak min da odmaraju.

Svaku lopticu razvaljajte na debljinu od 5mm i onda svaku "koru" namažite omekšalim maslacem, osim najgornje. Kore slažite jednu na drugu i opet malo razvaljajte oklagijom.

http://img12.imageshack.us/img12/966...afrkana23f.jpg



Tijesto zarežite kao na fotografiji i zatim vrh svakog trokuta provucite kroz središnji zarez. Možete provući i jedanput, no ja sam provlačila dvaput.




http://img248.imageshack.us/img248/6...afrkana14f.jpg



Premjestite u pleh za pečenje i ostavite bar pola sata pokriveno krpom.


http://img839.imageshack.us/img839/5...cafrkana6f.jpg



Pećnicu zagrijte na 180C. U pogaču umetnite mjestimice listiće maslaca, premažite je bjelanjkom i posipajte sjemenkama po želji.


Pecite 30-40 min.

http://img254.imageshack.us/img254/9...afrkana53f.jpg

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:32. Reason: img
Gipsyqueen is offline  
Old 04.12.2012., 21:58   #5
Pačje - gljivarski hljepčići



Ovih pikantnih i vrlo finih hljepčića ne bi bilo bez određenih prinesenih pačjih žrtava pa zato

Pačje kolinje I posvećujem svim dobrim patkama koje sam ikada pojeo, a

Pačje kolinje II jednoj zloj koju još nisam.


-20 dag vrganja
-20 dag crnih trubača
-10 dag svježe ljutike
-10 dag pačje masti
-1,5 dcl punomasnog kiselog vrhnja
-60 dag namjenskog brašna za dizana tijesta
-40 dag heljdinog brašna
-2 dcl poluslatkog bijelog vina u tipu muškata
-1,5 dcl mlaćenice
-laneno sjeme
-40 dag domaće pačje paštete
-jaje za premazivanje
-17,5 g suhog kvasca ( 2,5 vrećice Digo kvasca )
-1 kavska žličica šećera
-papar
-sol
-želirani kompot od brusnica




Na dvije žlice pačje masti desetak minuta propirjajte vrganje, trubače i ljutiku. Dodajte kiselo vrhnje ( Link 1 ) i štapnim mikserom gljive, ljutiku i vrhnje pretvorite u što homogeniju masu. Vatru smanjite na najmanje, pa postepeno uz snažno miješanje usipavajte heljdino brašno ( Link 2 )dok se sve ne poveže u strukturu žganaca. Posudu poklopite i ostavite da se smjesa ohladi na sobnu temperaturu. Premjestite ju u posudu miksera s rotirajućim dnom i prvo na najmanjoj brzini počnite mijesiti tijesto polagano dodavajući bijelo namjensko brašno, vino, mlaćenicu, papar, sol, šećer i kvasac. Postepeno pojačavajte brzinu miksera do najveće. Nakon što se tijesto samo počne odljepljivati od stijenke posude, miješenje dovršite rukama.









Tijesto stavite u prikladnu posudu, prekrijte krpom i odložite u pećnicu na 35 C. Nakon 30-40 min kada se tijesto počne zamjetno dizati, lagano ga premijesite i podijelite na 8 jednakih komada. Svaki komad rukama razvlačite u kružnu ili četvrtastu formu oko pola centimetra debljine. Forme ne moraju biti pravilne. Na četiri stavite pačju paštetu narezanu na nepravilne komade i poklopite drugim takvim komadom tijesta. Rubove tijesta prstima frčite prema dolje istovremeno zaokružujući tijesto i formirajući kuglu kako bi nadjev ostao u sredini tijesta. Hljepčiće položite u pleh obložen papirom za pečenje kojeg ste lagano premazali pačjom masti. Odložite ih u pećnicu na 35 C oko sat vremena. Kada hljepčići otprilike udvostruče volumen, premažite ih smjesom od vrhnja, jaja i drobljenih sjemenki lana. Pecite ih prvo na 210 C 10 min, potom smanjite temperaturu na 180 C i dopecite ih još 15-20 min. Servirajte ih tople uz želirani gusti kompot od brusnica.









Dobar tek !

Pelle

Zadnje uređivanje L3go : 04.12.2012. at 23:43.
Pellaprat is offline  
Old 04.12.2012., 22:28   #6
Stapici s maslinama

Prvo, imajte na umu da ja doma ne pecem kruh ( osim solarov s tikvicama) tj da kvasac i ja se ne druzimo bas, a i u onim rijetkim trenucima kad jesmo, nismo si bas bili najbolji : zubo:

Al eto prilike da proradimo na tome

Recept je odavde pa ga necu sad prepisivati jer sam sve radila po receptu jedino sam ja stavila pola kukuruznog, pola bijelog brasna

I masline sam prvo sve napikala na stapic i onda vrtila tijesto oko njih
Tako mi je bilo lakse, iako nije da su ispale ljepse
I mrvicu sam ih prepekla jer sam mrvicu zaboravila na njih u rolu

Al sve u svemu, sasvim dovoljno dobro za pocetak
I da, nadasve je zabavno vadit stapic van

http://img194.imageshack.us/img194/3223/imageufc.jpg

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:31. Reason: img
cilla is offline  
Old 04.12.2012., 23:39   #7
Rolice s cesnjakom

Dakle, evo i drugi dio danasnjeg isprobavanja s kvascem je gotov

Doduse rijetko, ali ipak ponekad znam kupiti onaj gotovi kruh za speci ili sa cesnjakom ili sa drugim zacinskim travama i to mi je bas fino pa je to bila nit vodilja za ova peciva
Nije mi danas pao niti jedan pametniji nacin kako ukomponirati putar u tijesto od rolica pa su ostale rolice

Sastojci ( za ovih par sa slike)
150 g brasna ( bijelo plus pirovo)
Malo soli
Malo secera
20 g putra
50 ml mlijeka
Tople voda
Kvasac


Za namazat
Putar
Naribani cesnjak
Nasjeckani persin
Sve pomijesati

Pomijesati kvasac, brasno,sol, secer, dodati otopljeni putar, mlijeko, i tople vode ako je jos potrebno i dobro umijesati tijesto
Pustiti da stoji barem 2 sata
Kada se dignulo, razvaljati ga i namazati sa putrom sa cesnjakom i persinom
Tijesto zatim rezati na sire dijelove, svaki dio zarolati
Sve rolice posloziti u protvan, pustiti ih da odstoje jos pola sata, sat vremena i onda peci


http://img5.imageshack.us/img5/9218/imagebri.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/9900/imageswgl.jpg


Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:31.
cilla is offline  
Old 06.12.2012., 18:20   #8
Peciva s pirom i sjemenkama
450 g brašna
Skuhati 50 g pira (ili izostavite pir i dodajte 50 g brašna, svejedno)
Žličica soli, malo čilija po izboru
Po 3 žlice prženih sjemenki suncokreta, lana, sezama i 3 žlice usitnjenih bućinih koštica
2,5 dl sirutke, žličica šećera, kvasac (1 kocka svježeg, 1 vrećica suhog, svejedno) – pomiješati i pustiti da se digne
60 grama otopljenog maslaca za tijesto (+ još pola žlice otopljenog maslaca s malo čilija ako hoćete premazati po vrhu)
Krupna sol i sezma za posipanje
Pomiješati brašno, sol, čili, kuhani pir, sve sjemenke, otopljeni maslac i uzašli kvasac, mijesiti tijesto dok ne postane glatko i elastično (ako treba dodajte još malo brašna). Pustiti da se digne 30-45 min pa opet premijesiti i pustiti da se digne još pola sata. Oblikovati peciva, ako želite premažite ih nečime (ovdje je malo maslaca s čilijem, posipano sa sezmom i krupnom soli). Pustite da se dignu i pecite oko 35 minuta u pećnici zagrijanoj na 170-180 stupnjeva.
http://img28.imageshack.us/img28/9950/d15w.jpg

Pecivo s kefirom
2 suha kvasca – razmutiti u 1 dl sirutke s jednom žličicom šećera i pustiti da se digne
400 g crnog brašna, 200 grama običnog glatkog i 100 grama cjelovitog – pomiješati i dodati 1,5 žličicu soli
3-4 dl kefira (kada krenete mijesiti, dodajte koliko treba da dobijete elastično, malo mokrije, ali ne preljepljivo tijesto)
50 g otopljenog maslaca
Od svih sastojaka zamijestie tijesto i pustite da se digne.
Oblikujte peciva ili kruh i pustite da se još jednom digne, stavite peći oko 25-30 minuta na 180 stupnjeva (ako je kruh, smanjite na 170 i pecite oko 40 minuta).
U ovom slučaju, odvojila sam oko 1/3 tijesta za napraviti prilog, tj. kuhane knedle sa sjemenkama maka:
Odvojiti dio tijesta i izvaljati u pravokutan oblik. Malo premazati nekim krem sirom s malo soli (fakat malo, samo da se mak priljepi) i posipati s par žlica malo poprženog maka. Zarolati u štrucu i staviti kuhati u puno kipuće vode, oko 7 minuta s jedne, pa onda s druge strane. Kuhano izvaditi i narezati na kriške.

Od ostatka tijesta sam oblikovala peciva, dio su pereci i ružice (al su se izobličili pa se ne vidi ), a dio sam opet razvaljala u pravokutan oblik, premazala krem sirom i posipala s malo narezanog feferona, malo izmrvljenog dimljenog i malo slanog sira. Zarolati i rezati na ploške. Sve je premazano s malo kiselog vrhnja sa solju i čilijem.
http://img833.imageshack.us/img833/9097/d16s.jpg
__________________
"The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one. The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality", George Bernard Shaw

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:30.
ChocoCat is offline  
Old 08.12.2012., 23:22   #9
Japanski mliječni kruh

Poklopilo se da sam danas slučajno isprobavala recept iz Repeta jer zbog snijega i mećave nije bilo za izlaziti van, a onda sam shvatila da se savršeno uklapa u natječajnu temu

Japanski mliječni kruh s tangzhong starterom

Najprije pripremite starter:
(količina je za 2 kruha)
50 gr brašna
250 ml mlijeka

Hladno mlijeko pažljivo pomiješajte s brašnom da ne bude grudica pa sve zagrijavajte na srednjoj vatri, uz stalno miješanje, dok se ne počne zgušnjavati kao puding. Maknite s vatre i podijelite u 2 zdjelice po 120 gr. Jednu zdjelicu spremite u frižider za drugi put, a s drugom polovicom startera zamijesite kruh.

Tijesto za 1 kruh:
350 gr glatkog brašna i još
40 gr za vrijeme miješenja
1 žličica šećera
20 gr svježeg kvasca
1 veće jaje
125 ml mlakog mlijeka
120 gr startera
30 gr otopljenog maslaca
1 žličica soli

Za premaz:
1 žumanjak pomiješan s malo mlijeka

Kvasac pristavite sa šećerom, malo brašna i mlijeka (sve od gore navedenih količina) pa kad naraste uspite u zdjelu za miksanje. Dodajte preostalo mlijeko, maslac, jaje i starter te brašno (350 gr) i sol. Lagano miksajte kukom za dizana tijesta dok se sve ne poveže pa postepeno prema potrebi dodajte preostalih 40 gr brašna kako biste dobili meko tijesto. Nemojte previše dugo miksati.

Ostavite na toplom da se udvostruči u cca sat vremena.

Lagano kratko premijesite i podijelite u 3-4 kugle pa ih ostavite odmarati još 15 min.

Potom svaku kuglu razvaljajte u pravokutnik, savijte uz kraću stranu pa suprotno razvaljajte i ponovno zarolajte. U ovoj fazi možete dodati dodatke po želji, u mojoj verziji je istarska panceta Sve "rolade" složite u protvu obloženu papirom za pečenje, pokrijte krpom i ostavite da se udvostruči na toplom. Potom premažite žutanjkom po potrebi razmućenim s mlijekom i pecite u unaprijed zagrijanoj pećnici cca 40 min na 180 stupnjeva.

http://img163.imageshack.us/img163/1160/img2336az.jpg

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:29.
tweetee is offline  
Old 09.12.2012., 15:26   #10
Kruh nas vikendaski

Predtijesto

40 gr pocetne kulture(*)
90 gr razenog brasna
110 gr vode

Pomijesati sve sastojke i ostaviti 5-6 sati ili dok se volumen ne udostvruci i razvije
dosta mjehurica.


Tijesto
svo predtijesto
400 gr vode
425 gr integralnog brasna
75 gr razenog brasna
12 gr soli
25 gr maslinovog ulja

Razmutiti predtijesto u 375 gr vode, dodati brasno i umijesati rukama.
Ostaviti jedan sat.
Dodati sol,ostatak vode i ulje te dobro umijesati. Poklopiti prozirnom folijom.

Nakon pola sata razvuci i preklopiti tijesto - mokru ruku zavuci ispod tijesta,
razvuci ga i preklopiti ga na suprotnu stranu. Zarotirati zdjelu za 45 stupnjeva
pa ponoviti razvlacenje. Zarotirati i razvuci jos 2 puta.
Ponoviti citavi postupak jos 4 puta, svako pola sata.

Izvaditi tijesto iz zdjele na radnu plocu posutu brasnom i formirati kruh.
Prebaciti kruh u posudu oblozenu pobrasnjenom krpom i ostaviti da raste 2 sata.

Lonac sa poklopcem ugrijati na 250 stupnjeva. Prebaciti kruh u lonac, poklopiti i
peci 30 min. Smanjiti temperaturu na 230 i peci jos 10-15 min.


(*) simbioza kvascevih gljiva i bakterija, od kojih prevladava lactic acid bacteria (hrv?).
Ja sam ovu uzgojio prije godinu dana. Ako ne pravim kruh osvjezim je 1-2 puta
mjesecno tako da uzmem 1-2 zlice stare kulture i dodam 50-100 gr vode i brasna.
Kad pravim kruh osvjezim je par puta prije upotrebe. Za ovaj recept je koristena
kultura od razenog brasna tako sto je osvjezena par puta razenim brasnom, inace
koristim bijelo brasno.

Neposredno prije pecenja


Nakon pola sata pecenja


Gotovo


Lijevo je pocetna kultura od razenog brasna, za sljedeci kruh


Justin Thyme is offline  
Old 09.12.2012., 20:04   #11
Pirov kruh s makadamijom

Ovaj siroti kruh je bio žrtva moje rastresenosti - jučer sam radila pet stvari najedamput i posljedično
a) zaboravila slikati sve do kraja
b) zaboravila umijesiti makadamiju i
c) zaboravila pokriti folijom
(svi odgovori su točni).

Srećom, kruh je unatoč svim nabrojenim preprekama ispao dobar i ukusan.

Tijesto:
200 g pirovih pahuljica
400 g pirovog brašna (stavila sam malo integralnog i ostalo glatko)
7 g suhog kvasca
malo soli i šećera
4 dl mlačne vode
100 g neslane makadamije

Pjenica:
1/2 kocke kvasca
žličica brašna
1/2 žličice šećera
1 dl mlačnog mlijeka

U posudi za tijesto se pomiješa brašno, sol, pahuljice, kvasac, šećer i voda. Posudu se pokrije i ostavi na toplom da se diže oko pola sata.
Napravi se pjenica od svježeg kvasca i doda u tijesto, dobro promijesi i ostavi pokriveno da se diže oko sat vremena.
Nakon toga se tijesto izvadi na dasku, doda se grubo narezana makadamija i premijesi.
Posudu (može biti okrugla ili duguljasta) se malo namaže uljem ili se stavi peki papir. Tijesto se stavi u posudu i pusti da se još jednom digne, oko pola sata.
Peće se u zagrijanoj pećnici 50-60 minuta na 200.
Kruh se istrese iz posude, zamota u krpu, ostavi na mreži da se dobro ohladi, bolje je da ga se reže tek kad je potpuno hladan.

Savjet: ako zaboravite umijesiti makadamiju može ju se i popikati odozgora ali onda kruh pred kraj pečenja treba pokriti da makadamija previše ne potamni.



__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga

Zadnje uređivanje Cats : 09.12.2012. at 20:19.
Cats is offline  
Old 09.12.2012., 20:41   #12
Raženi kruščići sa sodom
300 g raženog brašna
200 grama običnog
pola žličice soli
2 žličice sode bikarbone
400 ml kefira
sjemenke po želji (ovdje je suncokret, sezam i lan)

Sve pomiješati, ako je premokro dodati malo brašna, oblikovati kruh ili kruščiće i peći na 180 stupnjeva oko pola sata.

http://img594.imageshack.us/img594/765/img8711k.jpg
__________________
"The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one. The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality", George Bernard Shaw

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:29.
ChocoCat is offline  
Old 16.12.2012., 04:36   #13
Kruh nas vikendaski 2 - Baget

Recept je iz knjige Tartine Bread Chad Robertsona

Predtijesto 1

200 gr brasna(*)
200 gr vode
3 gr suhog kvasca

Predtijesto 2

1 zlica pocetne kulture
220 gr brasna(*)
220 gr vode

Pomijesati sve sastojke i ostaviti 3-4 sata. Testirati oba tijesta na plutanje
u vodi: ubaciti u zdjelu sa vodom komadic tijesta, ako pluta spremno je za upotrebu.


Tijesto

svo predtijesto 1
400 gr predtijesta 2
500 gr vode

650 gr brasna (*)
350 gr brasna (**)
24 gr soli

(*) U knjizi se za ovo brasno koristi All Purpose Flour, sto je
koliko ja razumijem, brasno sa nesto manje bjelancevina, 10-12 %
(**) Bread flour - 12-14% bjelancevina.
Ja sam za oba koristio neizbjeljeno bijelo brasno sa 12% bjelancevina.

Razmutiti oba predtijesta u vodi, dodati brasno i umijsati rukama.
Ostaviti 30 minuta.

Nakon pola sata dodati sol, razvuci i preklopiti tijesto - mokru ruku zavuci ispod tijesta,
razvuci ga i preklopiti ga na suprotnu stranu. Zarotirati zdjelu za 45 stupnjeva
pa ponoviti razvlacenje. Zarotirati i razvuci jos 2 puta.
Ponoviti citavi postupak jos 4 puta, svako 40 minuta.

Izvaditi tijesto iz zdjele na radnu plocu posutu brasnom, formirati kuglu i
ostaviti ga da se odmara. Nakon pola sata formirati baget.
Ostaviti formirani baget da naraste (2.5 - 3 sata)

Ubaciti na dno pecnice zdjelu sa vodom i zagrijati je na 260 stupnjeva.
Ubaciti kruh i smanjiti temperaturu na 230-240 stupnjeva. Nakon petnaestak minuta
(kad kruh dobije boju) izvaditi posudu sa vodom i peci jos desetak minuta.

Predtijesto 2


Oba predtijest u vodi


Formirani baget






Zadnje uređivanje Justin Thyme : 16.12.2012. at 04:45.
Justin Thyme is offline  
Old 16.12.2012., 21:42   #14
Peruanski kruh

Ovo je recept koji sam nasla kad sam trazila recepte za prosli natjecaj sto se moze napraviti sa zitaricom koju sam kupila a nemam pojma sto dalje s njom

Sastojci
500 g brasna (pola je bijelo, pola pirovo)
250 ml vode
Sol
Kvasac
Canihua ili kaniwa
Kamut
Quinoa


Canihua, quinoa i kamut se prethodno skuhaju. u original receptu ide psenica, ali je ja nemam doma pa sam izabrala kamut od onog sto imam umjesto nje. kamutu treba puno vise vremena da se skuha pa to treba imat na umu.
Ukupno kuhanog zrnja je bilo za jednu salicu, mjere ne znam tocno.

Brasno, kvasac, sol i voda se dobro pomijesaju te se u tijsto doda kuhano zrnje i pusti da odstoji barem sat vremena.
Pece se na 180 stupnjeva 25-30 min

Kvasac se opet nesto durio, pa se nije bas diglo tijesto, al bio mi je ipak fin kruh

http://img571.imageshack.us/img571/1527/imagerod.jpg

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:28.
cilla is offline  
Old 17.12.2012., 14:52   #15
Abnormalno jednostavan kruh (zljevka-stajl)
450 g kukuruznog brašna
pola žličice soli
1 jaje
3,5-4 dl kefira (može mlijeko, svejedno)

1 suhi kvasac + 1 dl mlakog mlijeka + jedna žličica šećera – pomiješati i pustiti da se digne

U zdjeli pomiješati kukuruzno brašno i sol, dodati kefir, uzašli kvasac i jaje i promiješati da bude bez grudica. Rasporediti u protvan premazan maslacem, staviti peći oko 35-40 minuta na 180 stupnjeva. Zadnjih 5 minuta stavite po vrhu nekoliko komadića maslaca i vratite u pećnicu.
Po izboru: gore možete, ali ne morate, staviti ili malo kiselog vrhnja ili, kao što sam ja u ovom slučaju, mrvice koje ostanu kada se ocijedi prokuhani kefir (ako se ne gruda, možete dodati malo octa), mrvice sam posolila i počilila i posipala po vrhu prije pečenja.
http://img853.imageshack.us/img853/492/img8767i.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/648/img8772jz.jpg
__________________
"The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one. The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality", George Bernard Shaw

Zadnje uređivanje L3go : 20.09.2014. at 12:28.
ChocoCat is offline  
Old 18.12.2012., 22:21   #16
moj skromni doprinos natječaju...



nisu baš neki ljepotani, znam, ali bili su fini i pojeli su se još topli

recept http://www.coolinarika.com/recept/pu...om-i-spinatom/

moje izmjene: integralno brašno umjesto bijelog, maslinovo ulje umjesto margarina



Sagitta is offline  
Old 19.12.2012., 01:14   #17
Bavarski perci

Zamijesite meko, elasticno tijesto:
(ovo je pola originalne smjese)
300 grama glatkog brasna
5 grama suhog kvasca
Jedna zlicica soli
Pola zlicice secera
150 ml tople vode
30 grama maslaca

Tijesto pustite da se dize sat vremena. Nakon toga ga malo premijesite, razdvojite na cetiri jednaka dijela i rolate svaki dio u "zmijice". Neka vam sredina bude malo deblja od vrhova.
Formirajte perece i stavite ih na pladanj prekriven papirom za pecenje. Nek se hlade u frizideru oko sat vremena.

Zavrijte vodu u loncui i dodajte zlicicu sode bikarbone.
Uronite svaki perec u vodu na pola minute i stavite na tepsiju (opet na papir za pecenje).
Razrezite malo nozem deblji kraj svakog pereca, za bolji efekt raspucane korice i posipajte krupnom soli.

Pecite na 180-200 stupnjeva dvadesetak minuta,mozda i manje, ovisno o pecnici.









Trebala sam ih mozda malo duze peci, ali se nisam usudila
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Old 19.12.2012., 21:28   #18
Kako nisam baš zadovoljna rezultatom, a i @maredoo je postala bavarske perece, evo me tu

Bavarska peciva
500g brasna (koristila sam raženog 150 i bijelo 350g)
7 g kvasca
2 žlićice soli
1 žlica cukra
2 žlice maslinovog ulja
cca 350 ml tekućine (voda i mljeko)
sjemenke po volji ja sam koristila sezam

Zamijesiti tijesto od svih sastojaka, pustiti da se digne; premijesiti i oblikovati peciva, pustiti da se digne; kuhati u vodi (sa žlicom soli i žlicom sode bikarbone) cca 30 sek., staviti na tepsiju na pekpapir (ovo obaveznj er su ljepljiva); zarezati i posuti sjemenkama; peći cca 20 min na 190° C ventilirano.


__________________
Zamela me bura..
Casidy is offline  
Old 21.12.2012., 10:01   #19
Kruh od rižinog brašna


Moje dizano tijesto nije ni blizu ovim svim ljepotama,ali možda će nekome biti korisno.Rađeno je od rižinog i kukuruznog brašna s malo začina i sjemenki.




Pripremite:

2 šalice sitno mljevenog kukuruznog brašna
1 šalica rižinog brašna
1 žlica suhog kvasca
1,5 dl tople vode
1/2 dl maslinovog ulja
sol
3 žlice lanenih sjemenki
žlicu pesta od čubra (možete ga zamijeniti sjeckanim začinskim biljem po ukusu)


Izmiješajte obje vrste brašna, posolite i umješajte kvasac. Mijesite mlakom vodom i postupno dolijevajte ulje. Dodajte lan i miješajte da se tijesto izjednači. Neka se diže dok se ne udvostruči.Duguljast oblik obložite papirom za pečenje, namažite maslinovim uljem.
Tijesto malo pretucite, rasporedite u pleh pa ostavite da se diže još dvadesetak minuta.

Pecite na 180 stupnjeva oko sat vremena.



Od tijesta možete raditi i male kruščiće.







Zadnje uređivanje Dlapek : 21.12.2012. at 10:08.
Dlapek is offline  
Old 21.12.2012., 12:15   #20
Grissini s pistacijama i začinskim biljem

U ovaj recept sam se zagledala cim je objavljen, ali tek me ovaj natjecaj potakao da ih ispecem. Upute za rucnu izradu imate na tom sajtu, ja cu opisati kako sam ih ja radila.



Grissini s pistacijama i začinskim biljem

250 g ostrog brasna
1 zlicica suhog kvasca
150 ml vode
30 ml maslinovog ulja
1 zlicica soli
1 zlicica provansalskog zacinskog bilja
60 g oljustenih slanih pistacija

Sve sastojke osim pistacija stavila sam u posudu kruhomata redoslijedom prema uputama za kruhomat (kod mog tekucina ide prva) i ukljucila kratki program za mijesenje dizanog tijesta. Kad se oglasio signal za dodavanje sjemenki, dodala sam pistacije (ali bolje da sam ih rucno dodala na samom kraju, jako je lupalo).

Ugrijala sam pecnicu na 200°C. Razvaljala sam tijesto i narezala na pravokutnike. Nije mi se dalo oblikovati pravokutnike u valjke, pa sam ih malo ufrkala.

Pekla sam dok nisu potamnili i postali hrskavi. To znaci da sam nakon 8 minuta pecenja svake 4 minute uzela jedan iz pecnice i pojela. Ovi koji su prezivjeli, ukupno su se pekli 20 minuta.
patientia is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.