Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2013., 10:01   #1
Mars je prije 4 milijarde godina imao atmosferu od kisika

Evo linka na članak:
http://www.astrobio.net/pressrelease...lion-years-ago

Dakle na Marsu se prema gore navedenom članku pojavila atmosfera od kisika prije 4 milijarde godina, dok se na zemlji pojavila prije 2,5 milijarde godina, što znači da je mars imao fore za razvijanje života 1,5 milijardi godina prije zemlje. Moram priznati da me vijest nije iznenadila, jer sam se uvijek pitao otkuda toliko hrđe na marsu s obzirom da mu je atmosfera pretežito od ugljičnog dioksida ,a hrđa nastaje u kontaktu kisika i željeza. Eto sad sam dobio odgovor na pitanje. Mora da je mladi mars bio zanimljivo mijesto: globalno magnetsko polje, tekuća voda na površini, atmosfera od kisika. Kao upola manji planet od zemlje, izgleda mi da se mars brže hladio pa su temeperature na njegovoj površini brže došle u raspon na kojem je mogao postojati život. Sad mi se više ne čini ideja da je život mogao nastati prije na marsu nego na zemlji nategnutom.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 10:28   #2
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo linka na članak:
http://www.astrobio.net/pressrelease...lion-years-ago

Dakle na Marsu se prema gore navedenom članku pojavila atmosfera od kisika prije 4 milijarde godina, dok se na zemlji pojavila prije 2,5 milijarde godina, što znači da je mars imao fore za razvijanje života 1,5 milijardi godina prije zemlje. Moram priznati da me vijest nije iznenadila, jer sam se uvijek pitao otkuda toliko hrđe na marsu s obzirom da mu je atmosfera pretežito od ugljičnog dioksida ,a hrđa nastaje u kontaktu kisika i željeza. Eto sad sam dobio odgovor na pitanje. Mora da je mladi mars bio zanimljivo mijesto: globalno magnetsko polje, tekuća voda na površini, atmosfera od kisika. Kao upola manji planet od zemlje, izgleda mi da se mars brže hladio pa su temeperature na njegovoj površini brže došle u raspon na kojem je mogao postojati život. Sad mi se više ne čini ideja da je život mogao nastati prije na marsu nego na zemlji nategnutom.
Mars je i izgubio svoje magnetsko polje.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 10:41   #3
Ništa ćudno i novog, ne da je imao atmosferu od kisika nego je bio i život tamo. više informacija u mom potpisu
bronz is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 06.07.2013., 23:45   #4
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo linka na članak:
http://www.astrobio.net/pressrelease...lion-years-ago

Dakle na Marsu se prema gore navedenom članku pojavila atmosfera od kisika prije 4 milijarde godina, dok se na zemlji pojavila prije 2,5 milijarde godina, što znači da je mars imao fore za razvijanje života 1,5 milijardi godina prije zemlje. Moram priznati da me vijest nije iznenadila, jer sam se uvijek pitao otkuda toliko hrđe na marsu s obzirom da mu je atmosfera pretežito od ugljičnog dioksida ,a hrđa nastaje u kontaktu kisika i željeza. Eto sad sam dobio odgovor na pitanje. Mora da je mladi mars bio zanimljivo mijesto: globalno magnetsko polje, tekuća voda na površini, atmosfera od kisika. Kao upola manji planet od zemlje, izgleda mi da se mars brže hladio pa su temeperature na njegovoj površini brže došle u raspon na kojem je mogao postojati život. Sad mi se više ne čini ideja da je život mogao nastati prije na marsu nego na zemlji nategnutom.
Bla, bla, bla... Ne mislim na tebe, nego na te bezvezne članke. Atmosfera od kisika na Marsu sigurna je danas koliko je sigurna i teorija "močvarne Venere" bila prije prvih sondi. Ukratko, nemamo pojma, ali malo senzacionalizma i, možda, dodatnih novaca, dobro dođe.
Rainalcar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 11:39   #5
da je tu zivila neka svijest kao nasa danas, mi sad gledali nebodere po marsu. i znali bi za njih na zemlji. jel prihvatljivo da je moguce, je.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:08   #6
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
da je tu zivila neka svijest kao nasa danas, mi sad gledali nebodere po marsu. i znali bi za njih na zemlji. jel prihvatljivo da je moguce, je.
Teško, počeo se svakako razvijati život, ali se brzo ugasio, ako je i došlo do nekih složenijih oblika, to su možda bile životinjice
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 13:35   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Teško, počeo se svakako razvijati život, ali se brzo ugasio, ako je i došlo do nekih složenijih oblika, to su možda bile životinjice
ako je bilo nesto, mora bit pod fosilima. to cemo za desetak godina sve znat.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:58   #8
Quote:
bronz kaže: Pogledaj post
Ništa ćudno i novog, ne da je imao atmosferu od kisika nego je bio i život tamo. više informacija u mom potpisu
Molim ovakve stvari zadržati za podforum alternativa.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 07:46   #9
Poimanje Marsa općenito je pogrešno. Mars je vrlo mladi planet i nije mogao stvoriti bitniju atmosferu. Radi nedostatne mase ne može imati ni značajni vrelu jezgru koja bi mogla stvarati magnetno polje. Pred Marsom je dugi vremenski put (1022) do stvaranja uvijeta sličnih Zemlji. Opširnije na: www.svemir-ipaksevrti.com
Slavko Sedić is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.08.2013., 10:54   #10
Quote:
Slavko Sedić kaže: Pogledaj post
Poimanje Marsa općenito je pogrešno. Mars je vrlo mladi planet i nije mogao stvoriti bitniju atmosferu. Radi nedostatne mase ne može imati ni značajni vrelu jezgru koja bi mogla stvarati magnetno polje. Pred Marsom je dugi vremenski put (1022) do stvaranja uvijeta sličnih Zemlji. Opširnije na: www.svemir-ipaksevrti.com
http://www.youtube.com/watch?v=Wj4Q1hPRoDs
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 07:08   #11
Molim te uz link stavi i kratko objašnjenje o čemu se radi.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 09:47   #12
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Mora da je mladi mars bio zanimljivo mijesto: globalno magnetsko polje, tekuća voda na površini, atmosfera od kisika. Kao upola manji planet od zemlje, izgleda mi da se mars brže hladio pa su temeperature na njegovoj površini brže došle u raspon na kojem je mogao postojati život. Sad mi se više ne čini ideja da je život mogao nastati prije na marsu nego na zemlji nategnutom.
po tome ispada da je svaki čvrsti planet i mjesec u početku S.sistema imao vodu, kisik i sl...ma dajte...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 11:53   #13
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
po tome ispada da je svaki čvrsti planet i mjesec u početku S.sistema imao vodu, kisik i sl...ma dajte...
Misliš tekuću vodu, plinoviti kisik... ?

Ne baš. Jedan od preduvjeta je i blizina orbite do Sunca. Ali vjerojatno je sastav prašine koja je formirala Sunčev sistem u početku bio svugdje podjednak.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 22:43   #14
Vi zaboravljate da je u vremenima kada je nastajao život na zemlji, dakle prije 4 miliarde godina zemljina atmosfera bila bez kisika. Zemljina atmosfera sastojala se od vodika, amonijaka, metana i sumporovodika, a dominantni životni oblici su bili plavozelene alge. Tek su prije oko milijardu godina biljke izmjenile atmosferu u ovakvu kakvu imamo danas.

Tako da i ako je nekada na marsu i bilo kisika -to ne znači ništa, ako polazimo od pretpostavke da život nastaje plavozelenim algama -pa onda miljardama godina evolucije dolazi do oblika kakvih danas znamo. Jer za nastanak plavozelenih algi nije potreban kisik. Čak štoviše kisik bi čak onemogućio stvaranje primitivnih oblika života jer bi ih odma spržio na neki način.
crno-prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:14   #15
Znanstvenici smatraju da su svi planeti u Sunčevom Sustavu nastali u otprlike isto vrijeme: Zemlja prije 4.5/4.6 milijardi a Mars 4/4.6.

Postoji teorija (tj. ne znam je li teorija ili su dokazali) da je u Hadean eri (prvo geološko razdoblje Zemlje-4.2/3.5 milijardi) bilo oko 1 % kisika kojeg je bilo nedovoljno da "održi" ozonski omotač. S time da je Mars po podacima "stariji", tj. da može biti stariji od Zemlje, postoji mogućnost da se kisik na vrlo kratko vrijeme pojavio na Marsu.

Pred kraj Hadean ere Sunčev sustav je bio podložan "Late Heavy Bombardment"-periodu od 300 milijuna godina gdje se broj asteroida i kometa povećavao.

Sve su ovo više-manje pretpostavke, ali na temelju tih podataka možemo pomisliti da je na Marsu čak i bilo nekog primitivnog života, ako ne već samo kisika, no vjerojatno ga je ovaj period uništio. Neki znanstvenici ostavljaju mogućnost da je primitivan život postojao i na Zemlji u predzadnjoj- Nectarian ili zadnjem- Early Imbrian stadiju Hadean ere. Ako ne promatramo geološku prošlost Zemlje teško da ćemo moći znati više o Marsu.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 16:14   #16
ako cemo o spermijima. onda je sve to isprskano. ali eto zemlja ima odlicne uvjete da nesto uskrsne. trenutno nijedan planet nije aktivan u sol sustavu. je onaj satelit od jupitera. ali to je isto kao da si ti upalio zarulju i priblizio je papiru. mora gorit

isto tako voda je dosla od izvan plutonskog podrucja. di nema sunca. vec leda. komete i slicno

jel mars bio aktivan. vec puno rasprave je oko tog ja bi cekao par godina da jos uzimaju uzorke. vec sad se moze neka statistika dati po velicini, atmosferi i tlu o kakvoj planeti se radi i u kojem je stanju je sad i bila. ja mislim da gore nema nista povezano s nasim piramidama ili pred civilizacijama - ma da mi je to iz prva zvucalo realno. ako nema tog, vjerovatno nema niti primitivnih oblika. sto je vrijeme? ima se vremena sve razvit. a jos manje da ima van zemaljaca. kad nama treba 100 000 godina do alfa centuri... i goriva kao planeta zemlja.. cisto sumnjam u vanzemaljce i da mogu podnjeti nesto vise od g10
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 13:53   #17
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
ako cemo o spermijima. onda je sve to isprskano. ali eto zemlja ima odlicne uvjete da nesto uskrsne. trenutno nijedan planet nije aktivan u sol sustavu. je onaj satelit od jupitera.
Plinoviti divovi imaju atmosfere koje su vrlo aktivne. Mars također ima atmosferu u kojoj se redovno javljaju oblaci, pješčane oluje, vrtlozi, polarne kape se smanjuju i rastu, a i na površini ima tragova aktivnosti. Io, najbliži satelit Jupiteru je vulkanski najaktivniji objekt u Sunlevom sustavu. Saturnovi mjeseci su također aktivni, kao i npr. Triton, satelit Neptuna.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 03:07   #18
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Plinoviti divovi imaju atmosfere koje su vrlo aktivne. Mars također ima atmosferu u kojoj se redovno javljaju oblaci, pješčane oluje, vrtlozi, polarne kape se smanjuju i rastu, a i na površini ima tragova aktivnosti. Io, najbliži satelit Jupiteru je vulkanski najaktivniji objekt u Sunlevom sustavu. Saturnovi mjeseci su također aktivni, kao i npr. Triton, satelit Neptuna.
ja bi to nazvao mrtvo aktivno. koliko teleskopi danas vide daleko pa jos nista organsko da vidimo. statisticki gledano: jako puno nebeskih tjela a vrlo malo organizama
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 18:35   #19
A teleskopom sa Zemlje ćeš vidjeti nešto organsko? Uostalom, još je prerano da bi uopće nešto otkrili. Pa tek smo prije malo više od pola stoljeća zakoračili u svemir. Uvjeren sam da će razdoblje od narednih 100 godina, počevši već od danas, biti zlatno doba astronomije: letovi prema asteroidima i Marsu, sample return misije, oceani ispod površine Europe (!), stotine egzoplaneta... Tu su još i tehnološki faktori. Možeš pretpostaviti kakvu je revoluciju u astronomiji izazvala pojava digitalnih kamera. Što će tek biti kada se pojave tehnike pomoću kojih će moći točnije odrediti karakteristike egzoplaneta u goldilocks zoni?
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke

Zadnje uređivanje Amazing Pudding : 22.08.2013. at 18:45.
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 19:12   #20
Imao sam temu da je navodno prije samo koji milenij, dakle dok je naša civilizacija već postojala, navodno bio bliži Suncu nego zemlja.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=337406


Ali čak i da nije, svakako je imao više života nego danas, pitanje je u kojem obliku
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.