Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2014., 18:56   #61
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Je l mama u dobrim odnosima s nekim iz šire familije? Pa da onda ti porazgovaraš s tim rođakom, pa da pripomene mami dom kao opciju koja bi bila jako dobra za nju... svakako otiđi i do maminog doktora opće prakse, reci u čemu je problem i nek porazgovara s mamom o domu i tako..
Malo će možda potrajati koji mjesec, ali će mami ta ideja postati prihvatljiva, pa će ti biti lakše razgovarati s njom o tome

A šta ona uopće, konkretno, kaže na to?
Hvala, otici cu do opce, i mozda i ona poprica s njom. Za nasljedstvo me nije briga, samo da ona zivi koliko toliko ko covijek, a ne ovako. A i da mene psihicki ne slome sa svojim igrama.
Ona nista nece, sve odbija, sve prijedloge, ali se place i kuka da joj je tesko.
Od rodbine nemamo nikog koga bi ona slusala, udaljila se od svih. Samo nazovu jednom godisnje ali su tu kada treba ogovarati. Od rodbine nista.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 21:57   #62
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
Ona nista nece, sve odbija, sve prijedloge, ali se place i kuka da joj je tesko.
Ali stariji ljudi obično jesu takvi

Gle, vjerujem da ti je teško i da bi joj htjela pomoći, ali opet, ne možeš i nije u redu da ju na ušta prisiljavaš. Zamisli samo sebe na njenom mjestu i da te djeca pokušavaju ugurati nekamo kamo ti ne želiš.
A na kraju, kakav god da ti je brat - ipak nije sama. Nisam stekla utisak, iz tvojih postova, da je loš prema mami, pa i to je razlog više da budeš malo mirnija.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 23:04   #63
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali stariji ljudi obično jesu takvi

Gle, vjerujem da ti je teško i da bi joj htjela pomoći, ali opet, ne možeš i nije u redu da ju na ušta prisiljavaš. Zamisli samo sebe na njenom mjestu i da te djeca pokušavaju ugurati nekamo kamo ti ne želiš.
A na kraju, kakav god da ti je brat - ipak nije sama. Nisam stekla utisak, iz tvojih postova, da je loš prema mami, pa i to je razlog više da budeš malo mirnija.
Hvala vam.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 11:02   #64
.PITANJCE! Stavila sam mamu u udomiteljstvo preko socijalnoga,brinula sam se o njoj 8g.bilo je i uspona i padova,no nije mi predstavljalo veliki problem,jedino sto nisam mogla naci poso u skladu sa brigom o njoj,svi su mi poceli govoriti da je vrijeme da zivim svoj zivot.(imam 27g) da stavim mamu u udomiteljstvo,proslo je 3mj.i osjecam da sam pogrijesila idem svaka 2 dana mami i njoj je tesko.Dali netko zna dali mogu zatrazit da se i dalje o njoj brinem?
lolaxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:10   #65
Kako/kamo s bakom

Ovako, imam veliki problem.
Moj stari je jos prije par godina otisao nazad na selo brinut se svoju mamu. U pocetku je to vise manje bilo briga za vitalnu, ali stariju osobu. S vremenom, baka je pocela slabit i mentalno se gubit.
Trenutno ona dane provodi u krevetu, ajmo rec da je sila bila bi pokretna, ali je slaba pa uglavnom lezi. Apetit joj je vrhunski. Stari je prije par mjeseci unajmio gospodju iz sela da dolazi svaki dan oprat ju, nahranit i sve sto je potrebno. To je napravio samo zato jer je svoje zdravlje zapostavio pa da moze otic na neke preglede za vlastito zdravlje. Osjetio je da je vrag odnio salu.
Neki dan je dozivio mozdani. Trenutno je u bolnici. Postoji velika mogucnost da ce se oporavit. Sreca u nesreci je sto sam ja bio na godisnjem kod njega pa sam ga prisilio da ode na hitnu. Sad sam ja tu umjesto njega, i shvatio sam kroz koji tihi pakao on prolazi.
Baka, pogotovo sad, od njega zahtjeva minimalnu brigu. I da je samo do toga, nebi bio problem. Problem je sto je njoj psiha otisla. Na momente nije uopce svijesna gdje se nalazi. Ponekad zna zabrijat i usred noci zeli otici "doma". Ovo zadnje sto sam ja osobno dozivio sad nedavno je da je ona ustala usred noci i pala. U svojoj glavi ona je imala 20 godina, odradila je posao na njivi i morala je otic doma. I ne moze shvatit da je prosla ponoc, da ona JE doma, i da bi morala ici spavat. To je trajalo cca 2 sata prije nego sam ju uspio natjerat da spava. Nakon toga mi nije bas bilo svejedno zaspat u slucaju da ona opet nebi zabrijala i usred noci krenula negdje i pala. Svaki zvuk me probudi.
Pitanje bi bilo, uglavnom, jel tko prosao ista slicno? Savjet, preporuka... ? Mislim da stari nikako nebi dopustio nju spremit u dom, hospicij il kaj vec. A opet, on unistava sebe, riskira vlastiti zivot da ona nebi ostala sama. A ja bih htio da on bude slobodan od tog kriza. Nije samo zapostavio sebe nego i tonu toga, a trebao bi kolko tolko uzivat u penziji.
Ispricavam se na duzem postu...
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:22   #66
Budući da stari ne želi dati baku u dom, ne preostaje ti ništa drugo nego se pomiriti s njenim stanjem i brinuti se o njoj. To smo mama i ja prošle sa bakom pred 15 tak godina. Ne želim te strašit, ali nama je to trajalo 3,5 g.

Počelo je kao kod tebe, ali znali smo da baka neće ići na bolje i doveli smo je kod nas. Na početku je isto imala ispade da ide doma, mora skuhat ručak jer će muž doć iz polja (pokojni odavno), da smo joj ukrali robu i sl. Naravno s vremenom je slabila, na kraju bila nepokretna ...

Moj ti je savjet da se obratiš njenoj doktorici, možeš dobiti kućne posjete med. sestre i patronažne oko pomaganja u pranju i nekih savjeta.
superscarabey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:41   #67
Neke tablete za smirenje od kojih će spavat cijelu noć, pregradu na krevet da ne može sama ustajat...ali probaj nagovorit starog na dom jer to može trajat godinama i bit samo gore.
__________________
You better check yourself before you wreck yourself.
Ethan Tremblay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 22:07   #68
Been there, done that.

Za početak odi kod liječnika opće prakse i vidi kakve su mogućnosti s te strane. Vjerojatno bi se moglo dogovoriti da ju obiđe patronažna sestra, možda njega u kući redovitije, u svakom slučaju, isplati se pitati. A za dalje, i tvoj stari je baku budio par puta svake noći godinama vjerojatno, razumljivo da mu je teško otpremiti ju u dom. Vidi kako će se njegovo zdravlje razvijati pa onda sjednite i ozbiljno popričajte.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 22:07   #69
Mi smo znale da baki neće biti bolje, može ići s vremenom na gore. Odlučile smo je uzeti k sebi. U svemu nam pomagala mami, u hranjenju, presvlačenju ...

Bilo je i teških trenutaka, kada jednostavno ne vidiš svrhu jer njoj je sve gore... ali da je negdje smjestimo nije bila opcija.
Ona je svojim životom zaslužila da posljednje provede u obitelji. Ovako je vjerojatno poživjela duže. Netko će reći da to nije život i da je na teret. Je, ali mi smo se žrtvovale i bilo je svakakvih trenutaka u 3,5 g, ali ni malo mi nije žao.

To je njena mama, moja baka i zaslužila je dostojanstvene posljednje vrijeme.

Opet ti kažem, obrati se doktorici opće prakse za savjet. Ne znam u kojem si gradu, ali postoje patronažne koje dolaze pomoći.
superscarabey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 10:51   #70
Dobivanje skrbništva

Pozdrav,

Zanima me što je potrebno da bi se pokrenuo postupak za dobivanje skrbništva nad starijom osobom koja nije sposobna brinuti se za sebe, konkretno radi se o suprugovom ocu koji je nakon prometne nesreće (prije 8 god.) potpuno ovisan o nama i ne može se sam brinuti za sebe. Pretpostavljam da trebamo najprije kontaktirati centar za socijalnu skrb, ali ako mi netko može pobliže reći.
Hvala.
__________________
Sometimes we need to forget some people from our past because of one simple reason: they just don't belong to our future.
tinci1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 15:00   #71
Quote:
tinci1981 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Zanima me što je potrebno da bi se pokrenuo postupak za dobivanje skrbništva nad starijom osobom koja nije sposobna brinuti se za sebe, konkretno radi se o suprugovom ocu koji je nakon prometne nesreće (prije 8 god.) potpuno ovisan o nama i ne može se sam brinuti za sebe. Pretpostavljam da trebamo najprije kontaktirati centar za socijalnu skrb, ali ako mi netko može pobliže reći.
Hvala.
Nazovite svoj maticni (prema mjestu stanovanja) centar za socijalnu skrrb i raspitajte se koje točno dokumente morate donijeti na uvid. U mom slučaju (otac je vec bio u domu), to su bile osobna, domovnica, rodni list, dokazi o vlasnistvu nad nekretninama, dokazi o računima u banci, orpčenjima - zapravo svi neki dokazi o imovini za koju cete biti odgovorni.
Nakon toga, soc.radnik izdaje vam (ako utvrdi da je sve ok, a vjerujte to traje i podvrgnuti ste ispitivanju kao na policiji) rjesnje o privrmenom skrbnistvu u kojem tocno stoji za koje radnje smijete zastupati osobu - podizanje pismena, upravljanje financijama....i sl...
Uglavnom, krenula sam u postupak za svog oca prije DVIJE godine. Jos nisam dobila finalno rjesenje. Uzasno kompliciraju, promijenila sam 3 socijalna radnika, uzasno su spori, inertni...Zalosne su brojne stvari - od toga da soc.radnik nije NITI jednom nazvao u dom gdje je moj otac ili ga nedajboze posjetio ili barem pričao s osobljem...ali znaju s oprostenjem drkat za najmanju pizdariju. Trenutno u medjuvremenu cekam xy rjesenja koja mi Centar mora ispostavit i mislim da cu ih cekat sljedecih 6 mjeseci.
I to sve u slačaju u kojem su tatina primanja dovoljna za njegov lagodan život te od države ne tražim niti 1 lipu. Što je tek onda kad se obratis drzavi za socijalnu pomoc - o tom necu ni razmisljat.
Uzasno sam ljuta na sporost i inertnost i na pitanja na koje mi ne znaju dat odogvore i na cinjenicu da mi nisu rekli jedan vazan podatak koji mi je mogao ustedit 2000 kn.
LudaMara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 21:49   #72
Quote:
LudaMara kaže: Pogledaj post
Nazovite svoj maticni (prema mjestu stanovanja) centar za socijalnu skrrb i raspitajte se koje točno dokumente morate donijeti na uvid. U mom slučaju (otac je vec bio u domu), to su bile osobna, domovnica, rodni list, dokazi o vlasnistvu nad nekretninama, dokazi o računima u banci, orpčenjima - zapravo svi neki dokazi o imovini za koju cete biti odgovorni.
Nakon toga, soc.radnik izdaje vam (ako utvrdi da je sve ok, a vjerujte to traje i podvrgnuti ste ispitivanju kao na policiji) rjesnje o privrmenom skrbnistvu u kojem tocno stoji za koje radnje smijete zastupati osobu - podizanje pismena, upravljanje financijama....i sl...
Uglavnom, krenula sam u postupak za svog oca prije DVIJE godine. Jos nisam dobila finalno rjesenje. Uzasno kompliciraju, promijenila sam 3 socijalna radnika, uzasno su spori, inertni...Zalosne su brojne stvari - od toga da soc.radnik nije NITI jednom nazvao u dom gdje je moj otac ili ga nedajboze posjetio ili barem pričao s osobljem...ali znaju s oprostenjem drkat za najmanju pizdariju. Trenutno u medjuvremenu cekam xy rjesenja koja mi Centar mora ispostavit i mislim da cu ih cekat sljedecih 6 mjeseci.
I to sve u slačaju u kojem su tatina primanja dovoljna za njegov lagodan život te od države ne tražim niti 1 lipu. Što je tek onda kad se obratis drzavi za socijalnu pomoc - o tom necu ni razmisljat.
Uzasno sam ljuta na sporost i inertnost i na pitanja na koje mi ne znaju dat odogvore i na cinjenicu da mi nisu rekli jedan vazan podatak koji mi je mogao ustedit 2000 kn.
...nažalost, tipično za državne službe, to traje i traje mjesecima, godinama... nadam se da ćete uskoro ovo sve riješiti pozitivno. hvala na informacijama, nekako smo mišljenja da se nećemo upuštati u to jer nam se čini da ćemo samo zakomplicirati situaciju,a nije nam nužno.
__________________
Sometimes we need to forget some people from our past because of one simple reason: they just don't belong to our future.
tinci1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 11:17   #73
mali update, napokon sam dobila rješenje o stalnom skrbništu nad tatom, ali NAKON jako puno pritisaka da se moj slucaj pozuri. CZSS je inertan i ne radi u korist ljudi, vec radi kako stigne. Ja sam imala neki rok da obavim neke pravne poslove za mog tatu do 31.12.2014. Iako sam na vrijeme sve poslala CZSS, kad su mi dostavili rješenje? 31.12.2014. Pa sam morala na Staru godinu trčat po institucijama (koje su naravno radile skraćeno) i da uspijem sve obavit. Uzasno su mi digli tlak.
Sad imam stalno rjesenje, no u 21. stoljeću ti kao skrbnik ne mozes primjerice imat internetsko bankarstvo...nego moras ic fizicki u banku dizat novac koji ces trosit na osobu pod skrbnistvom. Nije mi to bas jasno, buduci da te CZSS ovako i onako tjera da pises izvjestaje o trosenju love 2x godisnje??? Bilo mi je sve puno jednostavnije dok sam bila opunomocenik. Ovo je totalni fail.

Moj savjet svima, koji zele imati skrbnistvo nad odraslom osobom - radije to probajte rijesiti na nacin da sve pravne poslove rijesite uz punomoc. Jedini problem je taj da uvijek postoji mogucnost da netko iskoristi to da ta vaša osoba ima punu pravnu sposobnost potpisivat dokumente,a mentalno nije u stanju razlučiti što radi...pa treba paziti i vidjeti ima li sanse da netko zlonamjeran to iskoristi.

Uglavnom, ako nekom treba info iz prve ruke, slobodno me pitajte kaj god vas zanima - sve sam prošla.
LudaMara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 19:02   #74
Evo može i meni neki savjet, pomoć.. Moji u obitelji bi htjeli da ja budem skrbnik svome bratu, budući da je invalidna osoba, on može o sebi brinuti, samo imamo probleme i sudski proces, i trebali bi mu odrediti skrbnika, nitko u mojoj obitelji ne želi nekog skrbnika iz njihovog centra, naravno niti ja ih ne želim. mene je malo strah svega toga. on odlazi često kod doktora, svaki mjesec mora podizati lijekove, da li ja kao krbnik svaki put trebam biti s njim kad odlazi na preglede, i da li to moram biti ja da odlazim kod doktora i dižem mu lijekove? ili on to može i dalje sam, budući da i sada zna otići sam obavit to što mu treba. ja znam da neću uvijek biti tu i dostupna za sve razne potrebe. uz sve to, udat ću se i otići iz svoje kuće, i još manje ću imati vremena za takve stvari. mislim je li dovoljno da sam na papiru skrbnik? bez toga da moram na razne strane s njim ići? meni nije cilj nikakva imovina, to mi nije ni na kraj pameti, budući da niti on nema nikakve imovine. već radi raznih sudskih procesa, treba mu se odrediti skrbnik, kako bi mogao ostvarivati svoja prava.
svaki odgovor je dobro došo.
Lenna21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.